Dansschool 1 PRFWTAI GOED BETER w iP DANSLESSEN Palthe maakt er een schóón nieuw jaar van PALTHE PRESBURG Bruiloft kon dank zij sleepboothulp doorgaan Spaans schip met 37 opvarenden opgegeven In de vishal en op zee Verkeersongeluk bij Velser tunnel Vuurwerk tussen zeven en één uur Hervorming van het landbezit van de baan op Cuba Tiende sterfdag van Plesman werd in Den Haag herdacht Artsenconflict in België spitst zich toe Indonesische aanval in Noord-Borneo Afscheid dr. Prinsen op 3, 4 en 7 januari Jeugdsociëteiten in Veilinggebouw Rickover wil vloot van kernschepen Worst en wijn „Carasso" aangevaren in Malmö BIJ MORRIS LIBELLE Ayfomsbielbedrijf G, USA actieve jenpdame Ie autcmenteurs 2e automonteurs hulpautomonteurs latrlmg automonteurs GEMAKSSCHOENEN T0PSY THUIS DINSDAG 31 DECEMBER 1963 9 Algemene verkiezingen in Griekenland op 16 februari VSV ontvangt Waterloo Alles voor de a.s. moeder alles voor baby moederen kind KARPEX CHEMISCH REINIGEN DE OUDE LUIDSPREKERS REINIQT UW V |n ■m.'W- Sfy^V u r De sleepboot „Steenbank" heeft gister middag de 23-jarige vierde machinist Nico van der Vecht van de Britse Shell-tanker ..Aluco" gehaald, welk schip met tiental len andere schepen reeds dagenlang bui tengaats voor Hoek van Holland zijn beurt afwacht om binnen te lopen zodra de mist dat toestaat. De reders van het schip hadden deze dure afhaaldienst voor één man geregeld om te zorgen, dat Nico's bruiloft niet hele maal in de war zou lopen. De zeeman zou gisteren om half twaalf op het Amsterdamse stadhuis in het huwe lijk treden met de 23-jarige mej. Tilda Ietswaard De Aluco" werd op eerste kerstdag voor de Waterweg verwacht, maar arriveerde daar pas op de avond van de tweede kerstdag. Dgar, lagen toen reeds tientallen schepen op hun beurt te wachten. Toen gisteren met zekerheid békend MADRID (Reuter) Het Spaanse koop vaardijschip Castillo de Montjuich, dat tien dagen geleden met een bemanning van 37 koppen uit de Amerikaanse haven Boston in de haven van La Coruna, in Noordwest-Spanje, had moeten aankomen, is volgens het Spaanse ministerie van ma rine vermoedelijk gezonken. Amerikaanse, Spaanse en Portugese ma rinevliegtuigen en oorlogsschepen hebben vergeefs naar de Castillo de Montjuich ge zocht. Het zoeken wordt nog door drie Spaanse oorlogsbodems voortgezet. In IJmuiden werden maandag aange voerd 2065 kisten vis, waarvan: 351 tong en tarbot, 1 heilbot, 541 schol, 320 haring, 395 schelvis, 240 wijting, 168 kabeljauw en gul, 10 haai, 33 koolivis en 4 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald vcor: heilbot 4.404, gr. tong 6.876, grm. tong 5.57—5.01, kim. tong 6.80—6.27, kl. tong I 8.86—7.65, kl. tong II 7.39—6.49, tarbot I 4.50—4.10. Per 50 kilogram: gr. schol 3330, grm. schol 3330, kim. schol 3532, kl. schol I 4337, kl. schol II 4428, verse haring 3225, gr. schelvis 76, grm. schelvis 71 62, kim. schelvis 7162, kl. schelvis I 71 63. kl. schelvis II 4622, wijting 36—22, gr. gul 62, mid. gul 62, kl. gul 44, kl. haai 29 28, kl. koolvis zw. 39 kl. koolvis wit 3735. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 472 196, gr. koolvis zw. 9688. Maandag werden in IJmuiden de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 121—6200, KW 122—5150, KW 41—33.200, KW 139—8200, KWW 90—5020. KW 143— 7840. KW 132—8850, KW 207—7520, KW 165 —9450, KW 28—6750, KW 109—1150, IJM 154—9450, IJM 18—10.850, IJM 45—6550, SCH 27—5590, SCH 153—740, VL 7—6300, VL 110—13.180, VL 131—12.430. Aanvoer van dinsdag In IJmuiden werden dinsdagmorgen aangevoerd 358 kisten vis, waarvan 130 schol, 30 sprot, 150 spanharing, 2400 kilo gram tong. Prijzen van dinsdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.60- 4.30, gr. tong 7,02-6.88, grm. tong 5,67-5,30, kim. tong 6,64-6,54, tong I 8,59-8,35, tong II 7,12-6,40. Per 50 kilogram: gul 81-63, gr. schol 43- 35, middel schol 43-40, kim. schol 42-38, schol I 41-39, schol II 48-40. spanharing 30-19.80, sprot 22.20-20, schar 37-31, tarbot 136-104. Per tien stuks: gr. kabeljauw 220, mid del kabeljauw 98. Besommingen van dinsdag In IJmuiden werden dinsdag de volgende besommingen, in guldens, gemaakt: IJM 7- 4330. HA 46-5400, TX 32-1570, HD 211-5340. STAD Seheveningen In Seheveningen werden dinsdagmorgen aangevoerd: 20 schol, 600 kilogram zoute garnalen, 200 kilogram tong. werd, dat de „Aluco" op zijn vroegst laat in de avond Pernis zou binnenvaren, be sloot de reder een sleepboot naar de tan ker te zenden om Nico van der Vecht in volle zee te laten overstappen, naar Hoek van Holland te brengen waarna voor een snel transport naar Amsterdam zou wor den gezorgd. Men verkeerde uiteraard in huize Iets- waard in Amsterdam in uiterste spanning: er waren 150 uitnodigingen voor de recep tie van gistermiddag verzonden en ook het diner voor 30 genodigden stond op losse schroeven. Maar de ambtenaar van de Burgerlijke Stand had beloofd te zullen wachten tot de bruidegom zou arriveren. Dat gebeurde om kwart voor vijf, maar toen was de bruid er niet, want die zat thuis te wachten. Dit probleem kon echter snel worden opgelost en omstreeks kwart over zes waren Nico van der Vecht en Tilda Ietswaard man en vrouw. Bij de bouwplaats van het viaduct voor de nieuwe verkeersweg bij de Velser tun nel is hedenmorgen omstreeks negen uur een uit de richting Haarlem komende auto met een snelheid van ongeveer honderd kilometer van achteren ingereden op een met uitstekende planken beladen vracht auto, die van de bouwplaats de grote weg was opgereden. De planken drongen recht door de auto heen, waardoor de bestuurder, een 29-jari in Bloemendaal wonende Duitser door glasscherven werd gewond en bovendien een lichte hersenschudding opliep. De me- deinzittende. een 29-jarige inwoonster van Wijk aan Zee, was er erger aan toe en moest met een ernstige hoofdwond wor den opgenomen. Beide slachtoffers moes ten door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht. Dé zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. Het gemeentebestuur van Velsen heeft ontheffing verleend van het verbod tot het afsteken van vuurwerk voor heden avond, voor de tijd tussen zeven en een uur. Voor en na die tijd zal de politie tegen overtreders procesverbaal opmaken. MIAMI (Reuter) De Cubaanse eerste minister Fidel Castro zou maandag op een bijeenkomst van kleine boeren heb ben gezegd dat de regering haar program ma voor de herverdeling van landbouw gronden niet verder zal uitvoeren. De boe ren mogen het land, dat zij thans bezit ten, als hun eigendom beschouwen. Als_ reden voor deze principiële verande ring van politiek gaf Castro dat als de boeren er zeker van zijn, dat zij hun land mogen houden, zij meer suikerriet zullen verbouwen. De landhervorming was een van de voor naamste punten van het programma, dat Fidel Castro wilde uitvoeren, toen hij vijf jaar geleden aan het bewind kwam. Zijn mededeling, dat hij dit punt nu laat schieten, komt enige dagen na de bekend making van zijn bewind dat er een cam pagne zal worden gevoerd om de' suiker- produktie te verhogen. Suiker is het voor naamste Cubaanse uitvoerprodukt. Fidel Castro deelde de kleine boeren ook mee dat Cuba in 1970 tien miljoen ton suiker zal voortbrengen en misschien nog meer. Hij voegde hieraan toe: „om dit te bereiken zullen de suikerfabrieken in het vervolg 190 dagen per jaar werken en niet negentig zoals vroeger". Voor Castro aan de macht kwam bracht Cuba jaarlijks ongeveer zes miljoen ton suiker voort. Doch in 1963 was de pro- duktie slechts 3.l?apnn +on, de laagste in de afgelopen dertig jaar. ATHENE (AFP) De nieuwe Griekse premier, Paraskevopoulos, heeft bekend gemaakt dat het parlement zal worden ontbonden en dat algemene verkiezingen op 16 februari zullen worden gehouden. Tien jaar geleden stierf K.L.M.-pionier dr. Albert Plesman. Gisteren hebben fa milieleden, directie, personeel en de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart zijn sterfdag herdacht. De tegenwoordige president-directeur mr. H. Albarda legde 's morgens om tien uur een krans bij het borstbeeld in het Haagse K.L.M.-gebouw en een personeels- delegatie legde een krans op het graf op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. De K.N.V.V.L.-voorzitter lui tenant-generaal H. Schaper rondde tegen de middag met een toespraak de sobere herdenking af. Een toespraak, waarin vooral werd aangedrongen op geloof in de K.L.M. geloof „aan Albert Plesman een voudig verplicht." Generaal Schaper zei: „Plesman maak te de K.L.M. groot zo groot dat ze ook vandaag nog tot de belangrijkste maatschappijen van de wereld behoort. Onverzettelijk, taai en met grote overre dingskracht werkte hij voor de groei van zijn K.L.M. Zelfs onmiddellijk na de oor log, toen alles opnieuw moest worden op gebouwd, leek hij nimmer met plannen maken, organiseren, studeren te hebben opgehouden." Hij vervolgde: „Plesman had in zijn werk in vele opzichten de wind mee. De technische ontwikkeling, maar ook zijn be gaafdheden. Toch ontnam die luchtvaart Plesman meer dan zij hem gaf: hij ver loor twee zoons en ettelijke oude vrienden. Zijn werk heeft er nimmer onder gele den. Ik stel hem op één lijn met figuren uit de gouden eeuw." „Het was vooral de inspiratie door het persoonlijke contact, die de K.L.M.-ers tot een team maakte. Ieder had geloof in de maatschappij, geloof dat een eerste voor waarde is voor duurzaam herstel van de K.L.M. van nu. Het moet" besloot ge neraal Schaper „het moet en zal mo gelijk zijn dat Nederland een plaats in de wereldluchtvaart blijft innemen, zij het dan in bescheidener dimensies." Hierna legde hij bij het standbeeld van Plesman tegenover het hoofdkantoor even eens een krans. (Van onze correspondent BRUSSEL Aan het conflict tussen de Belgische regering en de artsen, gevolg van verschil in opvatting over de toepas sing van de wet Leburton de socialis tische minister van Sociale Zaken is nog steeds geen einde gekomen. Thans hebben namelijk ook de socialis tische artsen, wier organisaties tot dus verre hun partijgenoot-minister hebben ge steund, het laten afweten, omdat naar hun mening de medici, niet genogg te zeg gen zullen 'krijgen ira de gemengde com missies. die. de wel voor het vaststellen van de honoraria wiU'lnstellen. Zij zijn van oordeel dat die te laag zijn en, zoals zij in een communiqué hebben gezegd, alleen een geneeskunde kwantiteit en niet een naar kwaliteit zullen toelaten. De socialistische BeroeDsunie van Medi ci heeft tevens medegedeeld dat alle „aan slagen op de vrijheid van zijn leden" met staking zullen worden beantwoord. Dat doelt op de mogelijkheid voor de regering de aan ziekenhuizen, klinieken en dergelijke verbonden artsen te „mobilise ren" Voor de minister van sociale zaken is de gang van zaken niet zeer hoopvol. De Belgische medici staan thans vrijwel unaniem tegenover hem, omdat zij van oordeel zijn dat de nieuwe wet ambteparen van hen zal maken, hun beroepsgeheim' niet voor honderd percent zal eerbiedigen en tot gevolg zal hebben dat hun zorg voor de zieken niet voldoende zal kunnen zijn. De Belgische Medische Federatie, die ongeveer negentig percent van het totale artsenkorps omvat, heeft zijn leden opge roepen door te gaan met het berekenen van de eigen honoraria gemiddeld 120 Belgische francs voor een visite aan de patient, en tachtig francs voor een con sultatie ten huize van de dokter en daarbij „rekening te houden met de fi nancieel minder draagkrachtigen". De 1700 medici in de provincies Luik en Luxemburg zullen al iets verder gaan. Zij hebben plannen hun ontslag bij de orde in te dienen en hun praktijken te slui ten. Dat laatste natuurlijk alleen op pa pier. JESSELTON CSabah) (Reuter) Indo nesiërs hebben in de nacht van zondag op maandag een ongeveer vijftig kilometers van Tawau op Noord-Borneo gelegen poli tiepost aangevallen. De aanval heeft aan acht leden van de veiligheidsstrijdkrach ten het leven gekost. Negentien hunner werden gewond. Voorts werd een burger gedood. Vijf andere burgers werden ge wond. De commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, die per 1 februari 1964 zijn functie officieel zal neerleggen, neemt op dinsdag 7 januari afscheid van de Staten. Hij zal dit doen aan het einde van de op die dag te houden algemene beschouwingen en wel om onge veer half vier 's middags. Zoals we al eerder hebben bericht, zal op zaterdag 4 januari 's middags van kwart voor drie tot vijf uur voor iedereen de gelegenheid bestaan afscheid te nemen van dr. Prinsen. Deze afscheidsreceptie heeft plaats in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. Op vrijdag 3 januari wordt aldaar een afscheidsbijeenkomst ge houden voor de burgemeesters uit dé ge hele provincie. In het gebouw van de voormalige BET- veiling aan de Meerstraat te Beverwijk zullen jeugdsociëteiten worden onderge bracht. Eurgemeester en wethouders stel len de raad voor een krediet van 15.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van de opstallen van de heer A. J. Duijn Het oude veilinggebouw zou aanvanke lijk worden gesloopt. Ter plaatse zou een muzieknis worden gesticht. Burgemeester en wethouders achten het echter in deze tijd van schaarste op de bouwmarkt On juist een nog in goede staat verkerend ge bouw als de voormalige veiling zonder meer te slopen. B. en W zullen zich nog beraden over de wijze waarop het veilinggebouw ten be hoeve van de jeugdsociëteiten kan worden ingericht waarna zij de raad een aanvul lend voorstel zullen voorleggen. Op nieuwjaarsdag ontvangt VSV op zijn complex aan de Driehuizerkerkweg om half drie plaatsgenoot Waterloo voor een oefenduel. De opstellingen van beide teams zijn: Waterloo. Kok; Bruisschaart en Plug; Iskes, Van Eden en Van Dongen; Dem- mers, Spaans, Wortel, Van der Zwan en Thijms. VSV: Klaassen; Schoon en Veldman Gravemaker, Van der Wal en Van Oeve- ren, Gerritse, Kramer, Huider, Langbroek en Voet. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se vice-admiraal Hyman Rickover heeft het Congres verteld dat vóór de Verenig de Staten meer schepen met kernvoortstu wing zullen bouwen zij geen vooruitgang zullen kunnen blijven boeken in de mari tieme nucleaire technologie. Rickover leverde dit commentaar voor een subcommissie voor toewijzingen van het, Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Zijn geheime getuigenis werd maandag door de subcommissie gepubliceerd. Ten tijde van de verklaring van Rick over overwoog de minister van Defen sie McNamara een voorstel van de Ma rine om een nieuw vliegkampschip met kernvoortstuwing te bouwen. McNamara heeft het voorstel toen naast zich neerge legd. Rickover, chef van de afdeling reakto- ren voor de marine van de commissie voor atoomenergie vertelde de subcommissie: „het is niet mijn taak aan te bevelen of wij een vliegkampschip moeten hébben of hoeveel. Dat moet worden overgelaten aan de verantwoordelijke mensen op het de partement van Marine. Ik beweer wel dat als wij zekere typen schepen gaan bou wen, wij beter af zullen zijn als wij ze door kernenergie zullen laten voortstuwen, ver der kan ik niet gaan". Half januari NIEUWE CURSUSSEN voor beginners Inschrijving dagelijks tussen 45 en 78 uur Zeestraat 14 - Telefeon 3123 - Beverwijk Wij wensen leerlingen en oud-leerlingen EEN VOORSFOEDIG 1964 De 84 politiehonden in West-Bêrlijn, die langs de muur surveilleren, krijgen van een vrouwelijke bewonderaar eer) sxtra worst als nieuwjaarsgeschenk. De vrouw heeft negentig gulden per hond geschonken. Zij geeft ook iedere politieagent, er zijn er 4.000, een fles wijn. Het Zweedse passagiersschip „Oere sund" is maandagavond bij het binnenlo pen van de haven van Malmö tegen het vijfhonderd ton metende Nederlandse schip „Carasso" aangevaren. De „Oeresund" was bezig met afmeren, toen de machines plotseling op volle kracht gingen draaien. De ..Carasso", die eigendom is vari de n.v. „Frego" uit Dordrecht, kreeg een gat boven de waterlijn. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een Britse familie van zeven perso nen is acht dagen en nachten lang geïsoleerd geweest op een flatgebouw in de Turkse wijk van Nicosia. Man nen van de Britse luchtmacht slaag den er uiteindelijk in een hoeveelheid voedsel en andere benodigdheden bij de opgeslotenen „af te leveren". Hier staat de familie op het met de „Union Jack" versierde balkon van de wo- woning. (Telefoto). Vraag de gratis catalogus,Postbus S72,A'dam 1100 in 1963 bekroond als de beste, auto van het jaar de shampoo voor een droommooi tapijt rechtsgeweven nylons extra elegant „KÉNNEMER GARAGE" Kennemerlaan 224 - 226 - IJMUIDEN vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding pl.m. 18 jaar, voor het kantoor. Zeer afwisselend werk. SIMCA - CHRYSLER - DEALER &t>t - b.h/s K«ivi»meriö*n 35-37 - Umwidcn Zeeweg 263 - Telefoon 6573 Mcdictjnbezorger gevraagd m Apotheek Kuvlman, Lange Niéuwstraat 403. Geschikte betrekking voor gepensio neerde; event, voor hele dagen. In óns modern Textiel- én Woniiiginrirhtmgsbedrijf vra gen wij een flinke verkoop ster en een aankomend ver koopster. Flink loon. Ruime personeelskorting Gehuwd geen bezwaar. Reisvergoeding vóór forensen. Firma Glas, Lange Nieuwstraat /'Markt plein. Tel. 5205. IJmuiden Verloren: gladde gouden armband. Tegen bèl. terug: Roos en Beêklaan 3. Sant poort. Weggelopen: jonge herders hond, 10 weken Oud. Kompas straat 34. Speciale aanbieding warme wollen damessjaals, diverse kleuren f 2.95. Modehuis De Vries, Kennemerlaan 48. Tel. 6415. T.V. voor f 25.95 per maand zonder vooruitbetaling Mor gen al bij U thuis? Bel dan vóór 6 uur 020-24976" en des avonds 02964-17971. Krediet tot 4000.- vóór aan koop meubelen en woning textiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam, Inruil T.V. met garantie. Kinkerstraat 1, Amsterdam. Iedere avond demonstratie. Vamor Rijschool Velserbeek. I 7.- per uur. Theorie gratis. Driehuizerkerkweg 54. Tel. 8358 Autorijschool „Driehuis", erk- F.N.O P.-rijschool, voll. eursus f' 150.- F. Eikelhof. Da Costalaan 53. Tel. 4318. Koelstra. Mutsaerts. Silver- cross kinderwagens. Enorme sortering. Kom kijken bij „Maminette", Lange Nieuw straat 415, IJmuiden. Tel. 8078 Prijzen voör elke beurs. Plastic golfplaten, le soort, oók in fraaie kleuren, vanaf f 8 30 per m2. Zaanlandsche Houthandel, Kalverstraat 1-3. Tel. 7543. Luxe verhuur z. chauffeur, Volkswagenbusjes. V.W de Luxe. Opel Kadett Arie Beekhuis, Torricellistraat 32, IJmuiden, Tel. 7179 en 4679 Vishandel M. Otte, Groene- weg 46. Tel. 2226. Ook dms- óags tót 7 uur geopend vóór verse-, gerookte-, gebakken vis, zuurwarep. Conserven enz. Hele kip san 't spit. Kant en klaar f 3.75. H. J. te Loo en Zoon. Blóemstraat 102. Eigen fabrikaat bonbons f 1.15 per 100 gram en nog vele andere soorten. Patis serie Dekkers, Lange Nieuw straat. Slijterij „Flora", Zeeweg 115, Tel 5307. Extra aanbieding: 1 liter cognac „Olifant" drie sterren voor f 8.40. Linnenkasten, 2-deurs, vanaf f 104.75, 3-deurs v.a. f 139.75. „De Houthal", Kennemerlaan 159. Tel. 7770. Orig 94 Valencia pinda's, altijd vers. eigen branderij. Marcelis. Trompstraat 14 Moderne lage binderwagen te koop gevraagd. Brieven m. omschrijving L 101. Voeg bij alle goede voornemens nog deze schone gedachte: geef uw kleding de verzor ging die ze verdient. Laat regelmatig che misch reinigen bij Palthe. Zo bereikt u - met verbazend weinig kosten - dat u overal fris gekleed en wèl- verzorgd kunt verschij nen. Op alle 365 (par don: 366!) dagen van het uitnodigende jaar 1964! Draag de zo ELEGANTE van en het leed is geleden! GR. HOUTSTRAAT29, HAARLEM Te koop meisjesfiets m. lamp, in prima staat, f 40.-. Te be vragen bureau v. d. blad. Te koop Volkswagen 1200 mo del 1963. 30.000 km, kleur blauw. Spanjaardsberglaan 13, Santpoort-N. Wegens vertrek te koop 2 prima Solexen, f 140.- per stuk Eiken boekenkast f 20.-. Brieven L 103. Te koop elektr. Singer naai machine. Goed onderhouden. Kanaalstraat 196. Te koop Morris Minor, in pr. staat. Nieuwe accu. Rijn straat 79. Tel. 8689. Pracht scooter te koop. Kan gefinancierd worden. School straat 9. 's Avonds na 6 uur. PI B COPENHAGEN i i.tsgiy mi l,tl; GïéfWr//- ,Jk zoek naar mijn pop die per ongeluk werd weggegooid!"

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9