Staatsmijnen bouwen een melamine-fabriek Staatsmijnen staan nu voor „D-day" Nieuwe regeling voor de verkoop op afbetaling In liet bouwbedrijf zijn CAO-problemen groot Goede bezettingsgraad verwacht bij Hazemeyer en Heemaf De Beurs Tweede kraakinstallatie voor het winnen van etheen Drie bulkcarriers voor Van Ommeren Eerste bankbiljetten zijn teruggekeerd Metselbaksteen duurder EVA verlaagt de invoerrechten met 10 percent Eurogas Terminals Oostenrijk komt nader tot EEG Resultaten heter dan in 1962 Woord stakingis al gevallen Aantal personenauto's is sterk gestegen Olie aangeboord bij Suriname Onderwijzers kritiseren georganiseerd overleg SCHEEP VA ART BERICHTEN Scherpe kritiek van senator op geheime dienst Constitutionele crisis in Kenya ölEZi) DONDERDAG 2 JANUARI 196 13 BETROUWBAAR W. G. TWEEHUYSEN Weekstaat Ned. Bank Verenigde Glasfabrieken zijn niet ontevreden WALL STREET WEEKABONNEMENTEN De staatsmijnen zijn van plan om in de loop van 1964 op het terrein van hun che mische bedrijven te Geleen een fabriek te bouwen voor de vervaardiging van mela- mine. Het fabricageprocédé is door eigen research der staatsmijnen ontwikkeld op basis van ureum. De fabriek zal een pro- duktiecapaciteit krijgen van tienduizend ton melamine per jaar. Volgens de plan nen zal zij begin 1966 in bedrijf worden gesteld. De fabricage van melamine geschiedt in West-Europa uitsluitend op basis van car bid en kalkstikstof. Voor zover thans be kend is, zullen de staatsmijnen de eerste fabriek in West-Europa bezitten voor de bereiding van melamine op basis van ureum. In Amerika wordt melamine zowel op basis van carbid en kalkstikstof als op basis van ureum gefabriceerd. De staatsmijnen gaan verder binnenkort op het terrein van het polychemiebedrijf te Beek een tweede kraakinstallatie bou wen voor het winnen van etheen uit lichte benzines, ten behoeve van de onderhanden zijnde uitbreiding van de polyetheenpro- duktie. De capaciteit van deze nieuwe kraakinstallatie zal meer dan dubbel zo groot zijn als die van de bestaande. Het is de bedoeling, dat deze tweede benzine kraker in de loop van 1966 in bedrijf zal worden gesteld. In verband met de snelle ontwikkeling van het verbruik van polyetheen gaan de staatsmijnen hun produktievan deze kunst stof opnieuw vergroten. Met de produktie werd begonnen in 1959, toen een fabriek voor hogedruk-polyetheen in gebruik werd gesteld met een capaciteit van 7.000 ton pgr jaar. Nadien is deze fabriek enkele malen uitgebreid. Wanneer de nieuwste uitbreidingen in produktie worden genomen zal jaarlijks ongeveer zestigduizend ton hogedruk-po lyetheen worden geproduceerd Voor de produktie van lagedrukpolyetheen is se dert enige tijd een fabriek in bedrijf met een capaciteit van tienduizend ton per jaar. In de afgelopen drie jaren is in West- RIJDEN RIJDEN Bloemendaalseweg 200 - Overvcen Telefoon 55602 Phs. van Ommeren n.v. heeft bij de werf France Gironde te Duinkerken drie bulkcarriers, ieder van 38.000 ton dwt be steld. Hiermede zal de bulkcarriervloot van Van Ommeren, die thans zes schepen, variërend van 16.000 tot 18.000 ton dwt., bevat, op negen schepen worden gebracht. Bovendien zal de rederij met de op levering van de „Woensdrecht" in begin januari beschikken over drie 14.000 tons vrachtschepen, die eveneens aan de wilde vaart deelnemen. Stork. In de eerste helft van dit jaar zullen de machinefabriek Stork in Hengelo en Werkspoor in Utrecht een centraal verkoopbureau voor grote diesel motoren oprichten. Het voornaamste aspect van de laatste weekstaat der Nederlandsche Bank van 1953, die in de namiddag van oudejaars dag werd beschikbaar gesteld, was de eerste terugkeer van bankbiljetten sinds de bijzonder forse uitzetting onder invloed van de grote behoefte aan bankpapier we gens de feestdagen van december. Er is 66 miljoen aan biljetten terug gekeerd, maar in het licht van de uitzet ting is dit nog van weinig betekenis. De circulatie beweegt zich nog ver boven de zes miljard gulden, doch een verdere stij ging van de terugkeer van papier wordt in de komende weken verwacht. Onder in vloed daarvan mag dan ook een verrui ming van de geldmarkt worden tegemoet De banken hebben van de terugkeer der biljetten dankbaar gebruik gemaakt om een deel van de dure voorschotten af te lossen, waardoor deze zijn terug gebracht van 65 tot f 35 miljoen. Over het algemeen constateert men dat de ultimo betrekkelijk geruisloos is verlo pen. Op 2 januari zal het rijk circa 200 miljoen storten uit hoofde van aflossingen en couponbetalingen, en op 3 januari zul len de banken het gestalde schatkistpapier moeten terugbetalen. In het saldo van de schatkist is slechts een vermindering van 7 miljoen opgetre den. Het saldo van de banken werd ver sterkt met 18 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd. De ministers van Economische Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben de Prijzenbeschikking Metselbak- stenen 1963, die op 3 december was af gekondigd, vervangen door een nieuwe be schikking wegens in 1963 opgetreden ex terne kostenstijgingen en het voor door berekening in aanmerking komende deel der loonkostenstijging in 1964. In de nieu we prijzenbeschikking zijn de prijzen voor handgevormde metselbakstenen 9,30 en die voor machinaal gevormde metselbak- Europa en in de U.S.A. het verbruik van polyetheen gemiddeld met ruim 25 percent per jaar toegenomen. In 1957 nam de po lyetheen twaalf percent van de totale plasticproduktie (inclusief Japan en exclu sief het Oostblok) voor haar rekening. In 1962 is dit opgelopen tot twintig percent terwijl in dezelfde periode van vijf jaar de totale plasticproduktie verdubbelde. Polyetheen en polyvinylchloride, welke laatste plastic in 1957 een aandeel in de totale produktie had van negentien per cent en in 1962 van 22 percent, namen se dert 1957 ruim vijftig percent van de groei der plasticproduktie voor hun rekening. GENEVE (AFP) De invoerrechten op industrieprodukten voor de handel tussen de zes landen van de Europese Vrijhan dels Associatie (EVA) waartoe beho ren Oostenrijk. Denemarken, Noorwegen, Portugal, Groot-Brittannië, Zweden en Zwitserland zijn per 31 december 1963 met 10 percent verlaagd. De verlaging geldt ook voor de handel in industrieprodukten tussen EVA-Ianden en Finland, geasso cieerd lid van de EVA. De nieuwe verlaging van invoerrechten, zo wordt in een communiqué medegedeeld, brengt voor 1964 de rechten op industrie produkten binnen de EVA op 40 percent van die van 1 januari 1960. Het belangrijkste van de onmiddellijke doelstellingen van de EVA is, zo wordt ge zegd, het slagen van de „Kennedy-ronde". De nieuwe voorzitter van de raad van de EVA, die op 1 januari in functie treedt, de Zwitser Hans Schaffner, zegt in zijn nieuwjaarsboodschap dat de resultaten in de vier jaar, dat de EVA bestaat, een duidelijk bewijs van de vitaliteit van de organisatie hebben gegeven. Binnen de EVA zijn de invoerrechten reeds met 60 percent verminderd en over drie jaar zul len zij in het geheel niet meer bestaan. De Rotterdamse firma's Phs. van Om meren nv. (Nieuwe Matex n.v.), Pakhuis- meesteren n.v. en de n.v. Handels- en Transportmij. Vulcaan zullen met gelijke belangen participeren in de in oprichting zijnde maatschappij Eurogas Terminals. Dit bedrijf heeft ten doel het exploite ren van 'n te bouwen gasopslag en -over slagbedrijf in het Rotterdamse havenge bied. Deze installatie zal de mogelijkheid bieden om vele soorten gassen in partijen van verschillende grootte te behandelen. Het opslagbedrijf zal voldoen aan alle moderne technische eisen en zowel con ventionele drukopslagmethoden als moder ne koelbehandeling toepassen. WENEN (DPA) Oostenrijk wil zijn bindingen met de EVA geleidelijk in de zelfde mate losser maken als het de E.E.G. ingroeit. Dit voornemen heeft de Oostenrijkste minister van Handel, dr Fritz Bock, laten doorschemeren in een bijdrage voor de Neue Oesterreichische Tageszeitung. De minister schrijft, dat uit de op ambtenarenniveau gevoerde bespre kingen over de mogelijkheden van asso ciatie van Oostenrijk met de E.E.G. ge bleken is „dat in zakelijk opzicht er geen onoplosbare problemen in deze kwestie bestaan en dat er ongetwijfeld een oplos sing gevonden kan worden, die rekening houdt met de eisen, die de Oostenrijkse nautraliteit stelt en met de uit het staats verdrag met de Sovjet-Unie voortvloeiende verplichtingen". Anderzijds is het echter ook reeds duidelijk, „dat Oostenrijk niet tegelijkertijd behoren kan tot twee stelsels van voorkeursbehandeling. Dit zal voor ons de noodzakelijkheid meebrengen onze bin dingen met de EVA geleidelijk in die mate losser te maken als wij de douane gemeenschap van de E.E.G. binnengroei- en", aldus de minister. De president-directeur van de staats mijnen, drs. A. C. J. Rottier, heeft van middag op een nieuwjaarsbijeenkomst van de ondernemingsraad in Geleen meege deeld dat de uitkomsten van 1963 beter zijn dan die van 1962. Tot deze verbete ring hebben alle sectoren van de onderne ming bijgedragen. Drs. Rottier zei dat het afgelopen jaar in dit opzicht niet onbevredigend is ge weest. Dit geldt ook voor de sector vaste brandstoffen, waar de verliezen ondanks kostenstijgingen gestabiliseerd zijn De moeilijkheden bij de kolenwinning zijn echter geenszins opgelost. Er hebben zich zelfs nieuwe ontwikkelingen voorgedaan, die duidelijk maken dat de problema- Op 1 januari zijn in werking getreden de Wet op het Afbetalingsstelsel 1961 en enige op grond van deze wet afgekondig de voorschriften, namelijk het uitvoerings besluit en de uitvoeringsbeschikking van deze wet en de conjunctuur-afbetalingsbe- schikking 1963. De wet en de uitvoerings voorschriften komen in de plaats van de Wet op het Afbetalingsbedrijf 1936 en van de Wet houdende een tijdelijk regeling be treffende afbetalingsovereenkomsten 1956. De voorschriften, die op 1 januari van kracht zijn geworden houden in vele op zichten nieuwe regelingen in voor hande laren, die als afbetalingsleverancier optre den, voor afbetalingsfinanciers en voor afhetalingseolportcurs. De wet beperkt zich tot het zo genoem de consumptieve afbetalingskrediet en is niet van toepassing, indien als koper op treedt een ondernemer, die de betrokken goederen in zijn bedrijf weer verkoopt. Wèl is de wet van toepassing en dit is voor de praktijk een belangrijke wijzi ging op verhuurtransacties met betrek king tot goederen, die in het uitvoerings besluit worden genoemd, zoals o.a.: scooters, bromfietsen, radio- en t.v.toestel- len of combinaties daarvan, combinaties van platenspelers met radio- of t.v.-toe stellen, bandrecorders, accordeons, was machines, naaimachines. haarden en kachels, elektrische of gasfornuizen en koelkasten. Voor niet in het besluit genoemde goe deren is de verhuur vrij, ook al betreft het goederen ten opzichte waarvan de voorschriften bij verkoop op afbetaling normaal van kracht blijven, zoals rijwie len, stofzuigers, grammofoons, platenspe lers, warmwaterapparaten, centrifuges, meubelen, kleding, huishoud- en woning- De onderhandelingen in het bouwbedrijf over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst verlopen stroef. Van werknemerszijde is medegedeeld, dat de partijen nog recht tegenover el kaar staan en dat de werkgevers opnieuw intern beraad wensten. Wat de eigenlijke loonsom betreft ont lopen de partijen elkaar niet veel. De raad van bestuur voor het bouwbedrijf wil echter de gehele structuur van het loon systeem veranderen, en dat is voor de werknemers onaanvaardbaar. Van werkgeverszijde was al bekend ge worden, dat het aanvankelijke plan om de C.A.O., die 1 maart 1964 afloopt, reeds op 1 januari door een nieuwe te vervan gen, niet kan worden verwezenlijkt. Het enige wat volgens de werkgevers gebeu ren kan is een loonsverhoging van vijf percent op 1 januari voor de werknemers, die niet boven de lopende C.A.O. worden betaald. De werknemers zeggen dat er gestaakt zal worden in het bouwbedrijf als er geen overeenstemming komt. Niet alleen in het bouwbedrijf zijn er problemen. Het ziet ernaar uit dat diver se C.A.O.-voorstellen nog niet dadelijk zul len worden goedgekeurd. In de afgelopen week is tussen het secretariaat van de Stichting van de Arbeid en de partijen in het bedrijfsleven bijna dagelijks contact geweest over de inhoud van een aantal voorstellen. Dit mede op grond van de be zorgdheid, die het college van rijksbemid delaars heeft uitgesproken tijdens een ge sprek met het stichtingsbestuur. Het is nog niet zo, dat het college de rode lamp heeft gehesen, de taak die zij onder andere in het huidige systeem heeft. Wel heeft het college erop gewezen dat in enige C.A.O.-voorstellen het percentage loonkostenstijging belangrijk uitkomt bo- van de tien percent. Onmiddellijk na nieuwjaar zal de loon- commissie van de stichting de op tafel liggende C.A.O.-voorstellen in behande ling nemen Het is te verwachten dat het overleg met het bedrijfsleven dan ook in tensiever zal worden. Op 1 augustus 1963 was het aantal per sonenauto's in ons land 866.500, dat be tekent ten opzichte van 1 augustus 1962 een stijging met negentien percent, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het aantal bedrijfsauto's bedroeg op 1 augustus 204.000 (stijging 6,5 terwijl het aantal motorrijwielen en scooters met 4 daalde tot 159.000. Het totale Nederlandse motorrijtuigen- park omvatte op 1 augustus 1963 1.230.000 voertuigen. textiel. Vrij zijn bovendien verhuurcon tracten waarvan de duur zich beperkt tot ten hoogste zes maanden. Uitgezonderd zijn afbetalingstransacties met betrekking tot boeken en tijdschriften alsmede kredietovereenkomsten, welke worden gesloten door betaalzegelkassen. Afbetalingsleveranciers moeten zich als zodanig laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Dit dient binnen twee maan den te geschieden. Ook moeten zij een ver gunning aanvragen bij het directoraat-ge neraal voor de middenstand van het mi nisterie van Economische Zaken. In afwijking van de tot dusver bestaan de situatie, waarbij een afbetalingscolpor teur zelf een colportagevergunning dien de aan te vragen moet nu een dergelijke vergunning worden aangevraagd door de ondernemer waarbij de colporteur in loon dienst is en wel bij B. en W. van de ge meente waar de onderneming gevestigd is. Degenen die van colportage hun bedrijf maken de zelfstandige colporteurs mogen dit in het vervolg niet meer doen. Bij alle afbetalingstransacties waarop de wet van toepassing is dient de koper 20 percent van de afbetalingsprijs als eer ste betaling te voldoen. Bij verhuurcontracten variëren de eer ste betalingen van 90 percent (11 maanden) tot 25 percent (47 maanden). Belangrijk is nog dat, indien de totale afbetalingsprijs of verhuurprijs minder dan 250,- bedraagt (tot dusverre 150,-) geen eerste betaling behoeft te worden be dongen. De directie van de Vereenigde Glasfa brieken défelt mede, dat'de verkoop'van verpakkingsglas in 1963 alleszins bevredi gend is geweest. Hierdoor konden de in komsten belangrijk stijgen. De moderni seringen in de afgelopen jaren hebben aanzienlijk tot de verbetering van het be drijf bijgedragen. In de sector huishoud- glas (waaronder kristal) was het moeilij ker om tot verbetering van resultaten te komen, aangezien de mechanisatie in de ze sector nog in de kinderschoenen staat. De kostenverhogingen konden tot nu toe worden gecompenseerd door de hogere in komsten, mede mogelijk gemaakt door de grotere produktiviteit in de verpakkings- glassector. De loonronde van 1964 baart de directie zorgen. Slechts een deel hiervan kan door prijsverhogingen worden opge vangen, het restant zal wederom door ef- ficiency-verhoging moeten worden goed maakt. Deze efficiency-vei'betering zal slechts geleidelijk tot stand kunnen wor den gebracht. tiek nog aanzienlijk zal toenemen tenzij er bijzondere maatregelen worden getrof fen. Uit de vermindering van de verlies cijfers moet niet worden afgelèid, dat de moeilijkheden van de baan zijn. Over de toekomst van de staatsmijnen kon in het verleden wel eens concreter gesproken worden dan nu, zo zei de pre sident-directeur van de staatsmijnen. De omstandigheden zijn voor een deel minder duidelijk. „Wij staan als het ware voor D-day, wij staan wellicht voor beslissende operaties". Drs. Rottier heeft echter volop vertrou wen in een goede toekomst voor de staats mijnen, al kan de overgang naar de nieu we tijd moeilijk zijn en extra inspanning van alle bedrijfsgenoten vragen. De totale jaarproduktie van de mijnen bedroeg in 1963 bijna zeven miljoen ton. De produktiviteit, die in 1962 constant was gebleven, is in het afgelopen jaar over het geheel genomen opnieuw gestegen, in som mige mijnzetels zelfs in belangrijke mate. In 1963 is driekwart van de kolen mecha nisch gewonnen. Ook het drijven van de gangen gebeurt voor driekwart mechanisch. De export van produkten heeft thans een waarde van driehonderd miljoen gulden per jaar. Geleidelijk kwam ook de verkoop van kennis op gang. Deskundigen van de staatsmijnen trokken naar andere landen om te adviseren bij het opstellen van plan nen en bij de bouw van nieuwe produkten. Deze experts deden op hun beurt belang rijke ervaringen op en verruimden aldus het gezichtsveld van de onderneming Volgens gewoonlijk goed ingelichte bron zijn de olieboringen in zee buiten de kust van Suriname door de Colmar Oil Com pany positief. De regering verwacht vol gens minister-president Pengel in de eer ste dagen van januari „goed nieuws". Colmar boort al sedert enige jaren in Su riname, maar thans heeft de maatschap pij voor het eerst in zee geboord met een drijvende boor. De Nederlandse Onderwijzers Vereni ging heeft zeer ernstige kritiek op de „al lerbedroevendste werking" van het geor ganiseerd overleg in de overheidssector. Met name in de sector van het onder wijs is het volgens NOV-voorzitter Jac. Lootsma vrijwel een karikatuur gewor den. Bij de opening van de achttiende alge mene vergadering va» de NOV in Amster dam zei de heer Lpotssrna dat hij z o door drongen" is v4m éën'g-o e d georganiseerd overleg, dat hij nog niet toe is aan een afwijzing van d i t overleg. Wel is de heer Lootsma van oordeel dat het grondig en zeer spoedig moet worden gereorgani seerd. „Zolang dat niet is gebeurd, zullen wij ons de vrijheid moeten permitteren om tijdens het zogenaamde overleg actiemid delen te gebruiken, die in strijd zijn met het wezen van overleg", aldus de heer de NOV zich realiseert dat daarmee het overleg wordt uitgehold en op het spel wordt gezet. Maar hij meent dat het overleg in veel sterkere mate wordt uitgehold wan neer het slechts in naam bestaat, doch in werkelijkheid niet óf zeer slecht func tioneert. De heer Lootsma deed een drin gend beroep op de regering het georga niseerd overleg weer te maken tot een instituut, waarin de leden van de organi saties weer vertrouwen stellen. De directie van de samenwerkende electrotechnische fabrieken „Holec" n.v. deelt mede dat de gang van zaken in het lopende boekjaar zodanig is geweest, dat er geen aanleiding is de in de jaarversla gen over 1962 van de werkmaatschappijen Hazemeyer en Heemaf, met betrekking tot de vooruitzichten voor het jaar 1963 geuite verwachtingen, te herzien. Het is thans niet mogelijk reeds een uitspraak over de hoogte van het uit te keren dividend te doen. Ook voor volgen de jaren moet worden verwacht dat deze uitspraak niet eerder dan in de maand maart, volgend op het af te sluiten boek jaar, zal kunnen plaatsvinden. De bezetting der fabrieken, ook die van Smit Slikkerveer, was gedurende het ge hele jaar bevredigend. Evenals in vele andere bedrijven waren echter de moei lijkheden op het gebied van de perso neelsvoorziening groot. In 1963 werden vele en belangrijke op drachten geboekt Als gevolg hiervan is het bedrag der orderportefeuille aan het einde van het jaar hoger dan aan het be gin, voor 1964 mag derhalve wederom op een goede bezettingsgraad der fabrieken worden gerekend. Over de vraag in hoeverre men er in zal slagen de voor 1964 te verwach ten drastische stijging der produktie- en andere kosten te compenseren, kan thans nog geen uitspraak worden gedaan. Abida (t), 31 te Abadan verw. Aegis, 1 te Port of Spain. Agamemnon, 1 te Pto Plata.* Alcetas. 31 v. Middensteenbank n. Rotterdam. Alcor, 31, 110 m. nw Jeddah n. Suez. Algol. 31 v. Beira n. Dar es Salaam. Alnati, 31 te Roterdam. Alphacca. 31 te Rotterdam. Ameland (t), 2 te Cabinas verw. Ammon, 2 te Curaga. Amsteldijk, 31 180 m. nnw van Curagao n. Ant werpen. Amstelland. 31 170 m. zzo Bahia n. Buenos Aires. Angolakust, pass. 1 Las Palmas n. Dakar. Atys. 31 te Belfast verw. Avedrecht, 31 310 m. nw Alexandrië n. P. Said. Bakongan. 31 te Sanghkla. Barendrecht, 31 v. Teneriffe n. Bonny. Bennekom. 31 170 m. zzw Cuba n. Mobile. Breda. 31 v. Pto. Ordaz n. Port of Spain. Burlswatson, 31 100 m zzw Durban n. Pta. Pierre. Caltex Amsterdam (t), 1 te Rotterdam. Caltex Arnhem (t), 1 v. Port Said n. Gothenburg. Caltex Delfzijl, 1 van Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Pernis. 31 te Abadan verw. Caltex Utrecht, 31 100 m. zwz Kuriamuria n. Bahrain. Carrilo, pass. 1 Windwardpas n. Baltimore. Ceres, 1 te Guayaquil. Cinulia (t), 31 v. Antofagasta n. Valparaiso. Crania, 31 van Stanlow n. Curapao. Cradle of Liberty (t), pass. 31 Kaap Finisterre n. Augusta. Cumulus. 31 v. Sairpoint n. Glasgow. Delft, 31 30 m. zzo Wight n. Porto Spain. Dinteldijk, 31 te Avonmouth. Doelwijk. 31 voor anker te Mena. Dongedijk. pass. 1 Vlissingen n. Londen; 2 te Londen verw. Echo, 1 te Newportnews. Elizabeth Broere (t), 31 v. Calcutta n. Aden, Esso Amsterdam (t). 31 v. Curapao n. Aruba; 1 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Den Haag (t), 2 te Port Said stenen gemiddeld 7.35 per 1.000 stenen j esso Rotterdam. 31 25 m. o Malta n. Rastanura. hoger dan in de oude beschikking. Èumaeus, te Port said. Forest Lake (t), 3 te Kwinana verw. Forest Town (t). 31 v. Venatië n. Triest. Friesland (SSM) 2 te Rotterdam. Gaasterkerk. 31 v. Melbourne n. Sydney. Goere, 31 400 m. z Acapluco n. Japan. Gorredijk, 2 te Philadelphia.. Groote Kerk, 31 v. Beira n. Mt wara Gulf Hansa, 31 220 m. zzo Suez n. Menna. Gulf Hollander, 31 83 m. nw Lissa n. Port Said. Hector, 1 te Rotterdam. Heemeskerk, 2 te Duinkerken verw. Hilverhum, 31 v. Bremen n. Hamburg. Hollands Diep, 1 v. Belfast n. Norfolk. Holendrecht, 1 te Ardrossan verw. Ivoorkust, 31 v. Lobito n. Novoredondo. Izalco, 31 v. Pascasmayo n. Vera Cruz. Jacob Verolme, 30 v. Chaneral n. Mobile. Johannes Frans, 31 130 m. w Luna n. Chanaral. Kaap Hoorn (t), 31 van Heyshamn n. Curapao. Kabylia, 31 780 m. zw Azoren n. Curapao. Kalydon (t), 31 te Rotterdam. Karakorum, 31 250 m. nw Alexandrië n. Bey routh.. Katwijk, 31 20 m. z. Krakatou n. Durban. Kerkerdijk, 1 te Rotterdam. Kermia, 31 200 m. w van Sabang n. Singapore. Kloosterdijk. 1 v. Rotterdam naar Hamburg; 2 te Hamburg. Koningswaard, 31 v. Punta Cardon n. Budgesport Korenia, 1 v. New Castel van Brisbane. Kreeft, 31 80 m. zw Ouessant n. Vigo. Kryptos (t), pass. 31 Barbados n. Montevideo. Kosicia (t), 31 v. Rotterdam n. Oslo; 2 te Oslo. Ladon, 31 v. Hamburg n. Paramaribo. Langkoeas, 31 te rede van Singapore. Leiderkerk. 1 v. Bushire n. Khorramshar. Lekhaven, 30 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Liberiakust, 31 pass. Dakar n. Le Havre. Lycaon, 2 te Kobe. Maasdam, 30, 20 m. o San Salvador n. Nassau. Maashaven. 31 v. Takoradi n Abidjan. Maaskerk. 2 t.a. Calicut n. Aleppey. Mainlloyd, 2 te Papeete. Mohammed Reza Shah (t), 1 te Gothenburg. Munttoren, 31 105 m. nno Las Palmas n. Ham burg. Musilloyd, 31 v. Chittagong n. Calcutta. Mijdrecht 31 300 m. w Colombo n. Japan. Neder Eems, 31 van Penang n. Colombo. Neder Weser, 31 te Lissabon verw. Nista, 31 te Rotterdam. Nestor, 31 v. Lisboa n. Amsterdam. Nijkerk, 31 v. Le Havre n. Marseille. Ouwerkerk, 31 v. Antwerpen n. Marseille, pass. 31 Vlissingen. Papendrecht, 1 te Marseille. Pericles, 1 te Matarani. Philine (t), 2 v. Lavera n. Mena al Ahmadi. P. G. Thulin, 1 te Caldera. Prins der Nederlanden, 1 te Kingston. Prins Willem III, 31 te Hamburg verw. Prins Willen IV, 31 te Gandia. Prins Willem van Oranje, 31 te Kramförs. Provenierssingel, 31 360 m. zw S. Francisco n. Sanpe. Pygmalion, 31 35 m. n Bougie n. Piraeus. Solon, 1 500 m. n Barbades n. Oaroados. Radja, 1 v. Honkong n. Manilla. Reza Shah the Great (t) 31 t.a. Hoek van Holland n. Rotterdam. Rondo, 1 van Ryeka n. Marseille. Rossum (t), 1 van Eastham n. Dagenhamn. Scheldelloyd, 31 te Rotterdam. Schiekerk, 31 v. Kobe n. Hongkong. Senegalkust, 31 45 m. n. Las Palmas n. Dakar. Sepia, 31 50 m. w Bizerte n. Rotterdam. Siaoe, 30 van Bangkok n. Sibre. Sibigo, 31 90 m. wzw Macassar n. Songkhla. Sinabang, 31 50 m. n Flores n. Sydney. Sinon, 1 t.a. Jacmel. Sinoutskerk, 31 te Tripoli verw. Skadi, 31 te Liverpool verw. Socrates. 31 140 m. o Dover n. Curagao. Sommelslijk. 31, 250 m. o Hatteras n. Le Havre. StadStad Alkmaar, 31 te Rotterdam- Stad Gouda, 31 20 m. nnw St. Vincent n. Rotterd. Stentor, 31 te Cartagena. Stad Kampen. 31 550 m w Ouessant n Amsterd. Straat Colombo, 28 v. Mauritius n Singapore. Straat Cumberland, 1 te Adelaide verw. Straat Johore, 31 van Bombay n. Cochin. Straat Rio, 1 te Buenos Aires. Telamon, 31 v. Oranjestad n. Gonaives. T.iibodas, 31 te Shanghai verw. Tjitjalengka, 2 te Rio de Janeiro. Videna (t) 1 v. Willemstad n. Mambnal; 2 te Momonal. Vitrea, 31 te Shanghai verw. Vivipara, 31 Sueskanaal naar Khöralamaya. Vlieland, 31 330 m. w. Bombay n. Abadan. Van Waerwijck, 31 v. Jesselton n. Manilla. Waingapoe. 1 te Dieddah verw. Waibalong, 31 v. Kuwait n. Khorramshar. Walton Jones. 31 90 m. nw Malta n. Port Said. Willemstad. 31 v. Paramaribo n. Madeira. Wonosari, 31 v. Cadiz n. Antwerpen. Zonnekerk, 31 30 m. o Aden naar Aden. Zafra, 3L van Lavera n. Mena. SLEEPVAART Gelderland, 1, .Tempo D". machineschade bij Outer Gabbard. vastgemaakt en op sleeptouw genomen naar Harwich. Groningen, 1, Station Engels Kanaal. Help. 1, verwacht te Brisbane. Hercules, pass. 29 Kaap Sint Vincent n. Koeweit. Schelde, 30 v. Hoek van Holland n. Harwich met Eng. ,,Hoocreek". Steenbank, 30 v. Hoek van Holland naar zee. Utrecht, 1, vertrokken van Marseille. Willem Barentsz. 31, vertrokken van Cristobal. Zeeland. 1. bezig met berging .Amazon" aan de grond bij Kaap Bon, Tunesië. NEW YORK (AP) De democratische Amerikaanse senator Eugen McCarthy heeft de beschuldiging geuit, dat de cen trale geheime dienst de CIA van de Amerikaanse regering buitenlandse poli tiek bedrijft. „Daardoor", aldus de Senator, „treedt de CIA in de bevoegdheden van de presi dent en het Congres. De CIA heeft het voorkomen aangenomen van een geheime regering, alleen verantwoordelijk aan zichzelf. Dit moet ophouden Recente gebeurtenissen in Zuid-Vietnam doen vragen rijzen als bijvoorbeeld hoe het optreden van de CIA de buitenlandse aangelegenheden van de Verenigde Sta ten nadelig zouden kunnen beïnvloeden. In het begin van september werd ge meld, dat de CIA ongeveer drie mil joen dollar per jaar uitgaf aan recht streekse in het geheim verleende hulp aan de speciale politie van het regime Diem, dat in Saigon overvallen pleegde op boeddhistische pagoden, ondanks het feit dat de Amerikaanse regering die overval len betreurde Ook in Laos heeft de CIA dingen ge daan. die in strijd waren met de officiële en openbare politiek van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens ambassadeur Smith heeft de CIA haar steun gegeven aan de rechtse leider, generaal Phoumi Nosavan, of schoon ambassadeur Smith en het minis terie van Buitenlandse Zaken de indruk hadden dat de coalitieregering van prins Souvanna Phouma de beste beloften in hield voor een stabiel Laos. In 1953 is de regering van premier Mo hammed Mossadegh in Iran gevallen door het werk van de CIA. Wie deze dienst heeft gemachtigd Mossadegh omver te werpen indien iemand dit al gedaan heeft is onbekend. Aangezien de CIA zich omhult met de mantel der geheimzin nigheid, kunnen haar beweringen niet doel treffend worden aangevochten. De CIA beweert ook de omverwerping van de onder communistische invloed staande regering van Jacobo Arbenz Guz man in Guatamala in 1954 te hebben be werkstelligd. De senator, die in de tweede wereldoor log heeft gediend bij de Amerikaanse mi litaire geheime dienst drong aan op de instelling van een gemengde commissie uit het Congres, waaraan de CIA voort aan verantwoordelijk zal zijn. NAIROBI (AP) Kenya, dat negentien dagen geleden onafhankelijk werd, zag zich dinsdag geplaatst voor zijn eerste grote constitutionele crisis toen de re gering er niet in slaagde de noodzakelijke meerderheid in de Senaat te krijgen om de noodtoestand die op eerste kerstdag in het noord-oosten van het land is ingesteld, te kunnen ratificeren. Dë noodtoestand, die geldt'voor het ge hele grensgebied met Somali, spruit voort uit' grensincidenten. Krachtens de grondwet van Kenya had de regering van premier Jomo Kenyatta in de Senaat een meerderheid van 65 per cent ten gunste van de ratificatie nodig. Het is slechts 60.5 percent geworden, het geen betekent dat de regering een einde aan de noodtoestand moet maken of de grondwet negeren. Tóm Mboya, minister voor Constitutio nele Aangelegenheden, zei dat „de nood toestand zal blijven voortduren". VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv A.K.U 527—528 528 Hoogovens 569—570 571 Kon Olie 176,90—177,50 177,50 Philips 148.30-148.60 gl 148,60 Unilever 139,40—139,60 140,10 Scheveningen 401 Burgemeester. Tot burgemeester der gemeente Beek (L.) is benoemd jhr. mr. P. W. M- van Meeuwen, thans burgemeester der gemeente Bocholtz. Hij is 38 jaar en r.-k. De New Yörkse beurs sloot op oudejaars dag met een plotselinge opleving, waarbij zoveel stukken van eigenaar verwisselden dat de tikker twaalf minuten achter was op het sluitingsuur. Het duurde daarna nog een half uur voordat de slotnoteringen waren opgemaakt. Luchtvaartmaatschappijen gaven over 't algemeen een bescheiden vooruitgang te zien. Koperwaarden waren ook hoger. Auto-aandelen, tabaksfondsen, kantoorbe hoeften, chemicaliën en openbare nutsbe drijven vertoonden een Oplopende tendens. IBM bereikte met 502 een nieuw hoogte punt in 1963, met een vooruitgang van meer dan vier dollar. Xerox liep aanvan kelijk 8 punten op en sloot ongeveer 5 punten hoger. Chrysler steeg met een dol lar. General Motors was iets hoger. Con trol Data. Polaroid. Du Pont en Baltimore Ohio liepen ongeveer een dollar of iets meer op. De omzet steeg tot 6.73 miljoen stuks tegen 4.95 op maandag en was daarmee de grootste sinds 26 november met 9.23 stuks. Van de 1.353 verhandelde fondsen gingen er 738 vooruit en daalden er 368. met 44 nieuwe hoogte- en 12 nieuwe dieptepunten voor het jaar 1963. Het Dow Jones-gemiddelde voor indu striële waarden liep met 3.05 op tot. 762.95, dat, voor spoorwegen met, 1.31 tot 178.54 en dat voor openbare nutsbedrijven met 1.09 tót 138.99. (AP). ADVIESKOFFSFN BUITENLANDS s BANKPAPIER De advieskoefsen voor buitenlands bankpapier in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.03—10.13; Amerikaanse dollar 3.57'/»—3.81'/,; Canadese dol lar 3.29—3.34: Franse frank fiool 73.25—73.75: Bel gische frank (100) 7.14Vi—7.19V»; Duitse mark (100) 90.25—90.75: Zweedse kroon (100) 88.8069.80: Deense kroon (100) 51.7052.70; Noorse kroon (100) *9.7050.70: Zwitserse frank (100) 83.20—83.70: Ita liaanse lire (10 000) 57.0059.00: Oostenrtikse schil ling (1001 13.93—14.03: Portugese escudo (100) 12.45—12.60; Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.92'/,— 6.071/1. »mïi(wnnrmrinfwmmMom-mtiooofmtmyrfflrtrm dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XjOWAOUUAXUXXXiUUUUUUlUUÜUi IlDlfTlfYmiQClfïXIOOOTXyiO

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13