HET WEER Belasting op sigaretten en benzine omhoog Nederlanders namen rumoerig afscheid van het oude jaar Johnson begint dit jaar offensief voor de vrede j Veel herrie in Amsterdammaar wat rustiger in Den Haag Waarschijnlijk per 1 april Nieuwe poedelprijs van 25.000,- IJmuidenaar door auto geschept Vrijstelling van dienst voor totaal 2400 bouwvakkers P.T/T. heeft nieuwe omroepzenders besteld 49e JAARGANG NUMMER 49 DONDERDAG 2 JANUARI 1964 sWMORRIS i"wfore you 6iiyf SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Om het vriespunt Hulpvaardig Scheveningen A msterdam Het woord is aan Pauselijk bezoek aan Jeruzalem pagina 7 In de krant van heden: Reportage over Maleisië T T I 1 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I m vm «HJ» M f fl* Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II W JT £^21 W 1 I I J III (met ingang van 1 januari 1964) 9.75, franco Telef. adm. 5437, chef aezorging tot 7 u. 7519. JL O 111 LA 1 LAl C 1 W U LI L LA JL 1 l» Telef. redactie 5389, na kantoOTuren 5080. DAGBLAD VOOR VELSE N-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate NA7., Grote Houtstraat Haarlem JOHNSON CITY (AP) President John son van Amerika heeft premier Kroesjtsjev van de Sowjet Unie meegedeeld, dat hij in 1964 meer hoopt te doen dan alleen maar praten over versterking van de vrede. In een nieuwjaarsboodschap aan Kroesjtsjev en de Russische president Brezjnew zei Johnson: „de tijd van alleen maar pra ten over de vrede is voorbij. 1964 moet een jaar zijn, waarin wij verder gaan in de richting van dat doel. In deze geest zal ik streven naar verdere verbetering van de betrekkingen tussen onze landen". Kroesjtsjev en Brezjnew hadden John son een persoonlijke boodschap gezonden, waarin zij zeiden, dat het oude jaar „een verbetering van betekenis heeft gebracht in de richting van een oplossing van inter nationale problemen en de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Amerika." De Russische leiders spraken de hoop uit, dat 1964 gekenmerkt moge worden door verdere successen van betekenis op deze gebieden. Johnson verklaarde dat „het Ameri kaanse volk en zijn regering zich voor het nieuwe jaar de versterking van de vrede als hoogste doel heeft gesteld". Hij zei voorts, dat hij zich persoonlijk „volledig heeft ingezet voor het streven naar betere onderlinge verstandhouding tussen de volken, overal ter wereld." „Vrede op aarde goede wil jegens de mensen kunnen meer zijn dan een illussie. Wij kunnen deze tot werkelijkheid ma ken", aldus Johnson. Hij zei dat er in 1963 op het gebied van de techniek belangrijke doorbraken heb ben plaatsgevonden. „Maar al het werk van de chemici in de laboratoria, de ge leerden in de ruimte en de landbouwtrs op het veld zal nutteloos zijn, tenzij wij in vrede kunnen samenleven". „Geen en kele prestatie van de natuurwetenschap is te vergelijken met de prestatie van de BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359b Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen nevel of mist en slechts verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina t-wee. De komst van het nieuwe jaar is in vele delen van Nederland rumoerig in geluid. Er werden grote hoeveelheden vuurwerk afgestoken en kerstboombran- den laaiden op vele plaatsen fel op. Een zeer merkwaardig ongeluk overkwam quizmaster Theo Eerdmans. Een in zijn richting geworpen rotje ontplofte precies in zijn mond. De gevolgen vielen mee, maar het slachtoffer ligt voorlopig toch met een lichte hersenschudding en een enorme bloeduitstorting in zijn wang in het ziekenhuis. In Den Haag is de jaarwisseling rusti ger verlopen dan In voorgaande jaren. Toch werden er vijf agenten gewond, toen zij in de Schildersbuurt en de omgeving van de Gouverneurlaan met lege bierfles jes en straatstenen werden bekogeld. Tien tallen al dan niet baldadige oudejaarsvier- ders liepen brand- en snijwonden, builen, schrammen en blauwe plekken op. Twee mannen raakten gewond toen de politie gedwongen werd van de sabel ge bruik te maken. Drie andere mannen re den in razende vaart met een auto door de straten, terwijl er in het dashboard kastje een cilinderrevolver met vijf pa tronen lag. Zij werden ingesloten. Bij Zeer snelle hulp kreeg op nieuw jaarsochtend een automobilist in de buurt van Flensburg, die van de weg was geraakt. Drie inzittenden van een andere auto hadden niet veel tijd nodig om zijn wagen weer vaste grond onder de wielen te geven. Maar voordat de eigenaar zijn helpers kon bedanken, waren deze er al met hun auto en de zijne vandoor. vechtpartijen op straat zijn auto's gekan teld of in brand gestoken. In Scheveningen moest de politie optre den tegen grote groepen baldadige jonge lui, die onder andere probeerden een auto in een kerstboomvuur te rijden. Een agent, die ingreep, kreeg een klap in het gezicht. Jongelui braken een leegstaand hotel open om deuren en ander houtwerk voor het stoken van hun vuren te gebruiken. Toen de politie kwam namen zij de vlucht. In Amsterdam was het aantal orde verstoringen en uitingen van baldadigheid groter dan in voorgaande jaren. In de Zeilstraat sloeg de politie met gummi knuppels enkele honderden opgeschoten jongens uiteen, nadat ze zich niets hadden aangetrokken van waarschuwingen om geen auto's omver te werpen, het verkeer te belemmeren of straattegels uit de trot toirs te rukken. In de Eerste van der Helst- straat en de Gerardus Doustraat voerde de politie een charge uit tegen jongelui, die de brandweer hinderden bij het blus sen van 'n straatbrand. De baldadige jon gens draaiden de brandkranen dicht, leg den de blusslangen in de vuurhaard en trachtten de brandspuit ook in het vuur te duwen. In de Van Woustraat werd 'n voor bijganger door een vuurpijl getroffen. De verwondingen vielen nogal mee. In de Uilenburgstraat op Kattenburg viel een personenauto ten offer aan een kerst boomverbranding. De auto brandde geheel uit. (Zie verder pagina 2 onder „Rumoerig afscheid") De redering wil de omzetbelasting op sigaretten van 5 op 7 percent brengen en het bijzonder invoerrecht op benzine van 24,25 tot 28,— per 100 liter ver hogen. Voor auto's die niét op benzine rijden zal dan de motorrijtuigenbelasting van 220 percent op 255 percent worden gebracht. Deze verhogingen zullen, als de desbetreffende wetsontwerpen door de Kamers wórden goedgekeurd, gelden voor de termijn van één jaar en op 1 april 1964 van kracht worden. Buiten deze belastingverhoging om zal de prijs van sigaretten met 25 pet worden verhoogd. In een toelichting verklaren de minister en de staatssecretaris van Financiën, dat de tegenwoordige stituatie noopt tot het treffen van maatregelen, waaronder ook verhogingen van sommige indirecte belas tingen. De voorgestelde belastingmaatre gelen brengen een snel werkend deflatoir effect teweeg en hebben het voordeel dat zij op een zeer gespreid front uitwer ken. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud zal door de verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine stijgen met ongeveer 0,1 percent en door de prijsstijging van de sigaretten met 0.5 percent. Beide maatregelen zullen vrijwel geen invloed hebben op de prijs van de de omzetbelasting op sigaretten treft eerste levensbehoeften. De verhoging van Het bestuur van de Stichting Nationale Sporttotalisator heeft besloten voor de uit gestelde kersttoto (toto 19) een nieuwe poedelprijs beschikbaar te stellen ter waarde van 25.000 gulden. Deelnemers aan deze toto die tenminste een kolom wed- strijdtips volledig fout hebben dienen zich uitsluitend te melden door inzending van de bekende strook, die woensdag na de wedstrijddag om 12.00 uur in het bezit van de sporttoto moet zijn. Volgens de huidige stand van zaken zullen de wedstrijden van toto 19 zondag 5 januari worden gespeeld. Zoals bekend was oorspronkelijk een poedelprijs van 50.000 gulden beschikbaar voor de deelnemers aan de sportprijsvra- gen waarvoor de wedstrijden op 22 en 26 december moesten worden gespeeld. Door dat het programma van 29 december werd verschoven kwam 't bedrag alleen ter be schikking aan degenen die voor de wed strijden Van 22 december (toto 18) tenmin ste een kolom foutieve voorspellingen de den. Hoewel de Stichting Nationale Sporttota lisator geheel aan haar verplichtingen heeft voldaan tevoren was bekend ge maakt dat bij verschuiving naar een an dere datum de poedelprijs voor de betrok ken toto zou vervallen is er bij het bestuur volledig begrip voor de teleurstel ling van degenen die door het herhaald opschuiven van de wedstrijden van tweede kerstdag zich een kans zagen ontgaan. Be sloten werd derhalve een extra poedelprijs beschikbaar te stellen. zelfs juist een voor de gezondheid scha delijk artikel, aldus de bewindslieden. Van de verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten, tezamen met de prijsver hoging van dit artikel, wordt een hogere opbrengst voor de schatkist verwacht van ongeveer 135 miljoen. De verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en de daarmee gepaard gaande verhoging van de motorrijtuigenbelasting zullen tot een hogere opbrengst leiden van onge veer 75 miljoen. De minister en de staatssecretaris van Financiën voegen hieraan toe dat het structurele beleid van de regering er op gedicht blijft de verzwaring van de be lastingdruk door de progressie te neutra liseren en zo mogelijk zelfs te komen tot enige vermindering van de belastingdruk. Hoewel in het kader van deze politiek geen belastingverhogingen passen, kan, kan, zoals onder de huidige omstandighe den. de conjuncturele situatie nochtans nopen tot een tijdelijke afwijking van het structurele patroon. Te zijner tijd zal na der worden bezien welke maatregelen moeten worden genomen, waarbij even tueel de genoemde verhogingen kunnen worden ingepast in een structureel belas tingplan, waarvan ook een verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting deel uitmaakt, zo zeggen de bewindslie den. wenst U van harte een, in alle opzichten, VOORSPOEDIG 1964.' Grootste en mooiste keuze in Heren- en Jongenskleding in de gehele IJmond. Kloosterstraat 33—35 - Beverwijk (dinsdagmiddags gesloten) i bonnetlaan in IJmuiden door een perso- nenauto werd geschept. De auto, bestuurd door een 80-jarige IJmuidenaar, reed ver volgens tegen een muur. Het slachtoffer is met een zware hersenschudding en in wendige kneuzingen in het Antoniuszie- kenhuis opgenomen. Een 75-jarige inwoner van IJmuiden is vanmorgen omstreeks half twaalf ernstig gewond toen hij op het trottoir in de Ram- politieke wetenschappen, die de aarde een 1 rechtvaardige vrede brengen", aldus pre-1 s:dent Johnson. Functionarissen van het Witte Huis zeg gen, dat een Amerikaans vredesoffensief i naar het oordeel van Johnson de harde j lijn tegen het communisme moet zijn. De Amerikaanse president vertrouwt er op, dat Amerika na vijftien jaar koude i oorlog volkomen op zijn hoede is voor de i communistische tactiek en meent, dat het van warhoofdigheid zou getuigen, indien niet naar vrede gestreefd zou worden, om dat Amerika bang is door de communis tische tactiek ingepalmd te worden. Johnson is* zich bewust van het feit, dat Oost en West op de rand van een kern afgrond staan. Volgens een vriend is hij van mening, dat de Verenigde Staten het vredesoffensief niet een jaar lang, tot na de verkiezingen, slepende kunnen houden. De president is geneigd de paraatheid van de Verenigde Staten te handhaven en te vergroten. Volgens zijn naaste mede werkers heeft hij een grote eerbied gekre gen voor de minister van Defensie Robert McNamara en voor de gezamenlijke staf chefs. De minister van Defensie heeft aan 600 dienstplichtige bouwvakarbeiders van de lichting 1964, die in de eerste maanden van 1964 in werkelijke dienst zouden ko men, vrijstelling van militaire dienst ver leend. In oktober was bepaald, dat vrij stelling kon worden verleend aan maxi maal 1800 bouwvakarbeiders van de lich ting 1965, die in de loop van het jaar 1964 voor eerste oefening zouden worden opge roepen. De nu verleende 600 vrijstellingen voor nog niet opgekomen bouwvakkers van de lichting 1964 komen boven dit aan tal van 1800. Bouwvakkers van de lichting 1964, die reeds voor eerste oefening in dienst zijn, kunnen niet voor deze vrijstelling in aan merking komen, evenmin zij, die wegens uitstel van eerste oefening of om andere redenen buiten hun tegenwoordigheid zijn ingelijfd en in de loop van 1964 voor eer ste oefening zullen opkomen. Bouwvakkers moeten ten tijde van het indienen van de aanvraag voor vrijstelling werkzaam zijn in de nieuwbouw van wo ningen in Nederland, een verklaring van de werkgever moeten zij overleggen dat zij daarin werkzaam blijven. Zij moeten in het bezit zijn van een bewijs van vak bekwaamheid voor het beroep waarin zij werkzaam zijn. De vrijstelling zal aanvan kelijk tijdelijk voor twee jaren worden verleend. Blijft de betrokkene aan de voorwaarden voldoen, dan wordt de tijde lijke vrijstelling twee maal met twee jaren verlengd en kan na totaal zes jaren defini tieve vrijstelling volgen. Oud-Nederlandse zegswijze: Goed begonnen, half gewonnen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2,11 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6 Radio én t.v'. 9 Kunst 9, 4 Topsy 19 Feuilleton 11 Economisch nieuws 13 Beurs13 Scheepsberichten 13 Sport 13, 7 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Nwzijn reportage over de guerrilla oorlog in Zuid-Vietnam is onze reis- redacteur W. L. Brugsma naar Bor neo gereisd vóór een blik op een andere sluipschuttersstrijd: de Indo nesische infiltratie in Serawak, die onderdeel is van Soekarno's confron tatiepolitiek tegen de Federatie Ma leisië. In Koeala Loempoer sprak hij later de federale prémier, Tungku Ab- dül Rahman. Wij beginnen vandaag met het tweede deel van deze grote reportage over Zuidoost-Azië, de dreigingen waaraan de nieuwe staat Maleisië is blootgesteld. De directeur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, heeft in zijn jaarrede o.m. medegedeeld, dat er twee nieuwe radio zenders voor de middengolf zullen worden besteld. Het derde F.M.-net is in voorbe reiding, evenals de bouw van het t.v.-f.m.- station Wieringermeer. In 1963 nam het aantal t.v.-toestellen met 300.000 tot 1.580.000 toe. De betalingsdisci pline van luister- en kijkgelden liet in 10 percent der gevallen te wensen. In de loop van 1964 zullen de eerste co- deer- en sorteerapparaten voor postdienst i in gebruik worden gesteld. Een experiment op ruime schaal met opzet-stempelmachi- nes, die poststukken met behulp van lu- I minescerende postzegels uitzoeken, is in j voorbereiding. Het aantal personen dat op een telefoon- aansluiting wacht overschreed in 1963 de 100.000. Het aantal aanvragen steeg met j 8 percent tot 119.00. De draadomroep verloor 10.000 aanslui- i tingen in 1963. De ontwikkeling van het bedrijf in 1962, waarbij vooral de personeelsintensieve on derdelen snel in uitkomsten achteruitliepen waardoor de exploitatie-uitkomsten van het geheel dreigden om te slaan van winst in verlies, zette zich in 1963 voort. Niette min zal 1963 vermoedelijk nog sluiten met bijna hetzelfde totale bedrijfsresultaat als 1962, toen baten en lasten nagenoeg gelijk waren, aldus prof. Bast. Het ongeluk gebeurde nadat de auto van de 80-jarige IJmuidenaar bij het Ooster- duinplein in botsing was gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende personenauto waarvan de bestuurder rechtsaf het Marktplein wilde oprijden. Een van de wagens begon na de aan rijding te slippen en sleurde de 75-jarige voetganger mee. Dr. Fazil Kutchuk, de vice-president van Cyprus en tegenspeler van aarts bisschop Makarios, de president van Cyprus. Kutchuk, die het Turkse volksdeel vertegenwoordigt, pleit voor deling van het eiland. De aarts bisschop, leider van de Griekse ge meenschap, wil de samenwerking tussen beide bevolkingsgroepen her stellen. Hij bestrijd de mening van dr. Kutchuk dat de grondwet van het eiland een dode letter is. (Telefoto). De actrice Rika Hopper, hier afge beeld in haar glorieperiode in de rol van Katoesjka in Tolstoj's „Opstan ding", is op nieuwjaarsmorgen over leden op 86-jarige leeftijd, (Voor de levensbeschrijving zie pagina 9) Een novice van veertien jaar en twee andere monniken liggen ontzield bij het afgelegen Grieks-orthodoxe klooster Galactoforusa in centraal Cyprus, na een overval van een ben de gewapende Turken. Vijf andere monniken werden naar het zieken huis gebracht. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Abt Chrysostomos wordt sedert de overval vermist. De bandieten, volgens een overlevende inwoners van het Turkse dorp Kofi- nou tussen Nicosia en Limassol, openden het vuur Onverhoeds op tien monniken die met een bouwvak arbeider en zijn zoon bezig waren een muur te metselen. (Telefoto). Zie verder pagina 3.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1