Apeldoomse jongen slachtoffer van gassen in cacaobotertank AGENDA POLLE, PELLI EN PINGO KEELPIJN? Sto in het land van Zjoezoe Redder Van Veen overleden Wachtsman overleden in Rotterdam Europees congres van Joodse studenten H. van Ede van der Pais overleden Valse bankbiljetten in Sluis gevonden Malgomaj weer vlot Ernstige branden op tal van plaatsen wie echt last van I maagzuur heeft, is neemt norac Ons land nam rumoerig afscheid van het oude jaar Zwervende inbrekers in Utrecht veroordeeld Sleepboot gekapseisd in Rotterdam Het jaar 1963 was het koudste sinds 1879 Weer wat kouder DONDERDAG 2 JANUARI 1964 9 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Nieuwe sport Militaire acties Groningen In de West es De stuurman van de motorreddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder. Jacob van Veen, is op 62-jarige leeftijd overle den. De heer Van Veen, die zijn loopbaan bij het reddingwezen in maart 1941 begon als opstapper en in 1945 stuurman werd, heeft deelgenomen aan 250 tochten, waar bij 466 mensen werden gered. Jacob van Veen was sinds 1947- stuurman op de „Prins Hendrik" van schipper Piet Bot. De heer Van Veen was drager van tal rijke onderscheidingen, onder meer van de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, de grote zil veren draagmedaille met gesp en de klei ne zilveren medaille voor diensten in oor logstijd van de K.N.Z.H.R.M. en de zilve ren medaille van de koning van Zweden (in verband met de redding van de op varenden van het Zweedse s.s. Magdale- na). De 61-jarige wachtsman L. de Reijer uit Rotterdam is gisterochtend in het Berg wegziekenhuis in Rotterdam overleden aan een hartaanval, nadat hij de avond tevo ren bijna was verdronken. De man stapte mis aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Brittenburg", dat gesmeerd lag aan de Parkhaven. Hij raakte te water en kon met veel moeite worden gered door de machinist J. W. P. Vervelde, die hulp kreeg van mannen van de rivierpolitie. De wachtsman, die vrij lang in het wa ter had gelegen, werd naar het Bergweg ziekenhuis gebracht om op zijn verhaal te komen. Daar trof hem een hartaanval. De zestienjarige L. A. Blok te Apel doorn is door een even tragisch als onge woon arbeidsongeval om het letten geko In dienst van 't constructiebedrijf Krui zinga te Apeldoorn moest hij op oude jaarsdag werkzaamheden verrichten in een nieuwe tank, bestemd voor het ver voer van cacaoboter. Hij moest de binnen kant van deze tank met cacaoboter in smeren, en om dit werk te vergemakkelij ken had hij te voren met behulp van een brander het inwendige van de tank wat verwarmd. Samen met een collega ging hij vervol gens in de tank aan het werk. In de loop van de middag voelde Blok zich on wel en ging hij naar huis. 's Avonds werd zijn hoesten steeds erger. Toevallig ont moette hij op straat zijn huisarts die hem hoorde hoesten en hem hiertegen pillen gaf. Deze baatten echter niet. Op nieuw jaarsmorgen werd de jongen in het Julia- na-ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen waar hij een half uur later overleed. De arbeidsinspectie uit Arnhem, die in samenwerking met de Apeldoornse re cherche een onderzoek instelt, vermoedt dat door het verwarmen van de tank van een Amerikaanse teststof, waarmee las naden worden gecontroleerd, gifgassen zijn vrijgemaakt. De nieuwe tank was ongeveer een week tevoren behandeld met deze teststof, die nadien ook weer was weggeveegd. Daar nog meer arbeiders op soortgelijke wijze in het bedrijf van Kruizinga aan het werk zijn geweest zijn onmiddellijk maatregelen genomen. Zo werden de zeventienjarige G. Roelofs en de negentienjarige J. C. van c Stadsschouwburg, vandaag en vrijdag, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Judith" van Charles de Peyret-Chappuis. Regie: Vladek Sheybal. BIOSCOPEN Cinema Palame, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De onverzoenlijken", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Misdaad uit wan hoop", 18 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De lefschopper" a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De deugd en de ondeugd", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 en 20.15 u.: „De ijzervreter", a.l. Vrijdag 14 en 15.15 u.: De reis van de koninklijke familie naar Iran en Thailand, a.l.; 20.15 u.: „Catharina en de zeven dwazen", a.l. Rembrandt, vandaag en vrijdag 9.30 en 11.30 u.: „Klopjacht in Holland", a.l. (Haarlemse Raad voor de Jeugd); 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jouw beurt, schatje", ,14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De overval op de woudexpres", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het gouden zwaard", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De onweerstaanbare lady", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 uur: „De avondmaalgasten", 14 j. Monopole (Zandvoort), vandaag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 19 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van kleine schilderijen van George Rueter. Da gelijks geopend van 10-18 uur en van 20- 24 uur. Tot 1 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Bach en Telemann. Oudejaars avond van 20.30 uur af gesloten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig- lano 1-3): Tentoonstelling „5 tot 500". Ge opend van 10-20 u. Dagelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-22.30 uur. Wandelgangen StadsschouwburgIn januari: werken van de schilder-tekenaar Henk Kleijn Woonhuis Van Looy (Ingang KI Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw Daeelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 ja nuari: Tentoonstelling van kerstvoorstel lingen uit eigen bezit Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep" Dagelijks geopend van 10-17 uur. zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Kunstzaal Bartel,Joris", BarteljOrisstr. 32: Tentoonstelling van werken van Arie Schouten. Tot en met 4 januari. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (beh. maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.15 u. Vanavond gesloten. Waag-Taveerne: vrijdag, zaterdag en 'ondag van 201 u. het programma „Wie- J»wSr?en" van Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. Stadhuis Haarlem, vandaag 20.30-22 u.: Nieuwjaarsreceptie burgemeester en echt genote. Raadhuis Heemstede, vandaag 19.30- 22 u.: Nieuwjaarsreceptie burgemeester en echtgenote. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 27 december). DONDERDAG 2 JANUARI City, 20 u.: „De hofnar". Stadsschouwburg, 20 u.: „Hochzeits- nacht in Paradies". Gem. en R.-k. Openbare leeszaal: mid dag en avond gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag). 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Beverwijk, „Lommerlust", 19.30 tot 22 u.: Nieuwjaarsreceptie burgemeester. Heemskerk, Raadhuis, 20.30 u.: Nieuw jaarsreceptie burgemeester. VRIJDAG 3 JANUARI City, 20 u.: „De zwaardvechter van Siena". Stadsschouwburg, 20 u.: „Mr. Stanislas, geheim agent". Vergaderlokaal, Smidt van Gelderstraat, 20 u.: Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A., afdeling Velsen-Noord. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 20.30 uur; bovenzaal „De Brulboei": 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 19 to 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. Beverwijk, „De Opgang", 20 u.: Jaar- wisselingsbijeenkomst vrouwengroep Par tij van de Arbeid. DONDERDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Dertig jaar vrolijkheid"; 19 en 21.15 u.: „Love me tender". Luxor Theater, 14.30 u.: „Het nacht leven in Tokio"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De zwaardvechter van Siena". W.B. Theater, 14.30 u.: Jungle Jim en de tijgerafgod"; 20 u.: „Wereld der zot heid". Op het Europese congres van Joodse studenten in Egmond aan Zee heeft prof. dr. J. Leibowitz, die in Jeruzalem bio chemie doceert, twee lezingen gehouden over de religieuze crisis in de verhouding van Israël tot de diaspora. Hij stelde de nakoming van wat de codex voorschrijft centraal en hij kantte zich scherp tegen pogingen om God in begrippen te vatten en de achtergrond van de geboden te doorgronden. Hij ver zette zich scherp tegen Bubers' pogingen om de kloof met het christendom te over bruggen. Woensdagavond sprak de in Frankrijk woonachtige Joodse filosoof dr. L. Ash- kenazi over „Cultuur en beschaving in het Jodendom". Hij maakte een onderscheid tussen be schaving en cultuur. Hij ziet als exponen ten van deze begrippen Israël voor de beschaving en Griekenland voor de cul tuur. De Joden moeten streven naar een unificatie van hun eigen cultuur en de beschaving, die zij meegekregen hebben van de volken, waaronder zij leefden. 't Hof op nieuwjaarsmorgen onmiddellijk ter observatie in het ziekenhuis opgeno men. Zij zijn de gehele dag regelmatig door middel van een zuurstofmasker van zuurstof voorzien. Hun toestand biedt thans geen reden tot ongerustheid. In Den Haag is op tachtigjarige leef tijd overleden de heer H. Ch. E. van Ede van der Pals, oud-Directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, vóór de tweede wereldoorlog hoofd van 't Bureau Lucht vaart van het ministerie van Waterstaat. Nadat op 1 januari 1930 de luchtvaart dienst was ingesteld werd de heer Van Ede van der Pais inspecteur bij die dienst. In 1935 werd hij directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst. Hij had voorts bemoeiingen met de or ganisatie der opleiding tot verkeersvlie ger aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Van augustus 1948 was hij een aantal jaren lid van de raad van bestuur van de K.L.M. Hij is ook voorzitter geweest van de koninklijke vereniging „Onze Lucht macht" en werd later erevoorzitter van die vereniging. Hij nam het initiatief voor de oprichting van het Nationaal Lucht vaartmuseum op Schiphol Van 1955 tot 1961 was hij voorzitter van het stichtings bestuur. De heer Van Ede van der Pais werd In 1948 onderscheiden met de gouden medail le van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, de vereniging die hem ook het erelidmaatschap toeken de. Op het politiebureau van het Zeeuws- Vlaamse plaatsje Sluis liggen momenteel drie valse biljetten van duizend Belgische franken, die naar men vermoedt afkom stig zijn van de valse muntersbende uit België, waarvan tien leden zich nu in ar rest bevinden. In het nabij de Belgische grens gelegen Sluis zit het een en ander niet zo plezierig bij het geld ontvangende deel van de be volking. De middenstanders in Sluis tellen wellicht tien keer zoveel Belgen als Ne derlanders onder hun klanten. De drie ge vonden bankbiljetten waarvan de valsheid nog niet officieel is vastgesteld, werden door mensen van de Amsterdamse bank en de boerenleenbank te Sluis naar de politie gebracht. Na een oproep door de gemeente zijn alle Sluizenaars haastig hun bankbiljetten van duizend franken gaan controleren. Verwacht wordt dat er nog wel enkele valse biljetten voor de dag zul len komen. De valse biljetten zijn gemakkelijk te onderscheiden van de normale. De druk is van voren veel donkerder, van achteren lichter dan normaal, terwijl het water merk slechts zeer moeilijk is te" onder scheiden. De briefjes, die in Sluis bij de politie zijn gebracht, dragen alle hetzelfde nummer en dezelfde datum. Het nummer is 6764 m 822. Over de datum kon de po litie nog geer, mededeling doen. De sleepboten Atlas, Achilles, Australië, Afrika, Europa, en Middelbank van resp. L. Smit en Co's internationale sleepdienst Piet Smit en de nieuwe Rotterdamse sleepdienst, zijn erin geslaagd de vastge legde Zweedse tanker Malgomaj, die de Botlek-ingang versperde, weer vlot te krij gen. De schade is gering. hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijkI Twee gezinnen zijn woensdagochtend vroeg dakloos geworden, toen bij een felle brand in de Folkinge-dwarsstraat te Gro ningen het perceel 1-la geheel uitbrandde. Een brandwacht liep lichte verwondingen op. De brand werd tegen half vier ontdekt door de bewoners van het bovenhuis, de familie A. Jager. Ze konden zich nog juist redden, tezamen met de bij hen logeren de broer van de bewoner, de heer F. Ja ger, zijn vrouw en een zeven weken oude baby. Bij de benedenburen was niemand thuis, toen de brand uitbrak. Ook hier kon niets worden gered. Door brand is dinsdagavond in Dieren aan de Wilhelminaweg het winkelpand met boven gelegen woonhuis van de familie Schutte verwoest. Drie verkoopsters wer den bij de brand gewond en moesten in het ziekenhuis in Velp worden opgenomen. Eén van de gewonden is er ernstig aan toe. Bij een felle brand in café „Het Witte Huis" in Montfort (L.) heeft de bewoner de heer M. Kooien gistermorgen een van zijn jonge dochters met gevaar in veilig heid gebracht. De familie man, vrouw en vier kinderen moest in nachtgewaad de straat op. De brandweer kon het leven redden van een inwonende bediende, die via een ladder uit zijn brandende kamer werd gehaald. Het café en het woonhuis brandden vol ledig uit, van de inboedel kon bijna niets worden gered. De boerderij van de landbouwer H. Vis- scher aan de Nieuwendijk in Balkbrug is dinsdagavond in vlammen op gegaan. Een paard en een zeug met biggen kwamen in de vlammen om. De schade wordt ge schat op 70.000. Drie mestvarkens, honderdveertig leg kippen en zesduizend kilogram stro zijn in de oudejaarsnacht een prooi der vlam men geworden, toen in de schuur van de landbouwer A. van Gogh te Heesch brand was ontstaan. piano's KRUISWEG 47-49 HAARLEM Chr. Geref. Kerken Beroepen te Drachten H. van der Schaaf te Opperdoes. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen J. Kievit te Noordeloos. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven (11e pred.pl.) (toez.) G. Nijenhuis te IJmuiden te Scharnegoutum (toez.) N. v. d. Leun te Kolderveen-Dinxterveen te Diepenheim M. J. v. d. Ende te Graft te Roodeschool L. Hylarides te Augustinusga. Aangenomen naar Noordwijk aan Zee D. Keuning te Blokzijl. Bedankt voor Papendrecht J. Smit te Lopik voor Barneveld (vac. B. Eijsinga) D. v. d. Berg te Veenendaal voor Vroomshoop (vac. J. Venema) G. C. Vijze laar te Deil en Enspijk voor Waspik (tevens voor de herv.-geref. evangelie te Tilburg) J. Groenenboom te Lopikerkapel voor Veenendaal (6e pred.pl.) W. L. Tukker te Katwijk aan Zee. Gcref. Kerken Beroepen te Anna-Jacobapolder H. Koetsveld, kand. te Naarden te Rotter- dam-Z. (vac. A. L. Bos) C. P. T. Rijper te Amsterdam-O. te Alchum J. W. Bats, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (3e pred.pl.) W. Bakker te Blokzijl. Bedankt voor Westzaan F. de Vries te Davonport (met verlof in Nederland). Hardnekkig en hinderlijk maag- zuur verdwijnt met Norac. Eén tabletje kan voldoende zijn. I Uw doosje Norac staat al klaar bij Uw apo- theker of drogist. Hen prodükt \an\de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij (Vervolg van pagina 1) In Hout-Blerick liep een 22-jarige man een schedelbasisfractuur op en werden twee anderen vrij ernstig gewond, toen een jongeman op de Napoleonsweg een rotje' wegslingerde en daarbij in aanra king kwam met een passerende brorpfiet ser. Deze kwam te vallen en sleurde een andere bromfietser mee. De rotjeswerpe kwam zelf ook in het ziekenhuis terecht In Utrecht was het erg rustig. Er deden zich nergens relletjes voor en niemand werd gewond bij het afsteken van vuur werk. Het aantal straatbranden, voornamelijk in de binnenstad, was dit jaar veel groter dan in voorgaande jaren, omdat een nieu we sport zich van een deel van de Am sterdamse jeugd heeft meester gemaakt het verzamelen van kerstbomen, in ge heime bergplaatsen tot de oudejaarsnacht worden bewaard. De politie vermoedt, dat jongens, die geen kerstbomen konden vinden, de rode haan hebben laten kraaien in een.afbraak huis aan de Weesperstraat, dat geheei uit brandde. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen. Kort na het midder nachtelijk uur brandde ook nog een twee de verdieping van een woning aan de Bik kersgracht geheel uit. De oorzaak van de 34-35. Stor en Fips volgden Blib naar bo ven. Zij klommen ook de ladder op en stonden nu naast hem, boven op de rots. Kijk, zei Blib, wijzend naar een hoge rotswand verderop. Daar zijn onze huizen! Stor en Fips zagen in de rotswand deur openingen en raampjes. Zo, daar woonden dus Blib en z'n kameraden. Ze wilden wel graag wat meer van dat vreemde volkje weten. Kom maar, zei Blib. Mijn vrienden zullen het prettig vinden, jullie te zien! r0\G 6U3EM6M ZWN V0OR<10U,ZEE~ RGB, OMDAT >15 fAATST 0N76 tOeiNÊ UIT DE SLOOT HE8T r"— EEN VISRA60UT" WAS ME WEVER 65W6ST -IK666FD/Ê 8LOEM6M AAM PIMóo! PRACHT16 J374-B. DAT IS EEM 606DE RUIL, ZEE ROB - IK MOET NAM6UJK POU/E. EEM KI/El ME ATTEMTIE -^SEWUlZEMjj—- ©PIB COPENHAGEN IK WEET HET NIET.,. MAAR DIE 8L06M6M KOMEN ME ZO I BEKEND VOORÏ ze brand, waarbij een gezin dakloos werd, is nog niet bekend. Een twintigjarige Amerikaanse ipUi- tair, jctie in .Duitsland is gelegerd,.'ward i zo enthousiast door de oudejaarsviering, dat hij pardoes van vier hoog uit het raam van een hotelkamer aan de Nieu- webrugsteeg sprong. Hij ligt nu met le vensgevaarlijke verwoningen in het Wil- helminagasthuis. Een twintigjarige Canadese militair sloeg een 21-jarige buffetjuffrouw in de Sint Jacobstraat bont en blauw, toen ze van zijn avances niet gediend was. Een 29-jarige verpleger, die het voor de buf fetjuffrouw opnam, werd tot bloedens toe geslagen. De Canadees brak door al dat slaan zijn rechterhand, en wordt nu onder bewaking in het Wilhelminagasthuis ver pleegd. De Groninger brandweer heeft extra personeel moeten oproepen om branden op alllerlei plaatsen in de stad|te bestrijden. In de Vechtstraat ontstond een binnen brand in een magazijn met dieselolie door het wegwerpen van een rotje. Baldadige jeugd stak twee voor de sloop bestemde auto's in brand en ook kerst boomvuurtjes maakten uitrukken van de brandweer enkele malen noodzakelijk. In Paramaribo hebben de verschillende landskantoren hun laatste werkdag in 1963 afgesloten met een waar vuurwerkfestijn. Uit de vensters van bijna al de kantoren kon men de lange „pagara's" zien hangen, die om precies twaalf uur in de middag werden afgeschoten. In de vooravond trokken honderden naar de kerken, die traditiegetrouw op oude jaarsavond overvol waren. Na de kerk haastten de mensen zich naar huis omdat er aan de bevolking toestemming was ver leend om na kerktijd op de openbare weg een vuurwerk af te steken. Na midder nacht werd het nieuwe jaar verder inge luid in de verschillende dansgelegenheden In Willemstad op Curapao is dit jaar meer vuurwerk afgestoken dan ooit. Ér is zelfs vuurwerk terechtgekomen op het dek van een tankschip, dat in de Sint Anna- baai voer. De conférence van Wim Kan heeft men op de Antillen niet kunnen ho ren Men tracht nu zo snel mogelijk een bandje te laten overkomen. Wegens het plegen van een omvangrij ke serie inbraken in een groot deel van het land heeft de rechtbank in Utrecht een 58-jarige man tot een gevangenisstraf van twee jaar en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ver oordeeld. De man, zonder vaste woon- of verblijf plaats, heeft sinds zijn 25 jaar niet meer gewerkt. Sindsdien verbleef hij op het pad der misdaad- Hij liep een reeks zware von nissen op. In maart 1961 was hij na een periode van ter beschikkingstelling weer op vrije voeten gesteld. Spoedig verviel hij weer in zijn oude fout, hij pleegde tientallen diefstallen onder meer in de pro- Groningen en Friesland De sleepboot Albatros, eigenaar J. Zeil maker, aangesloten bij de sleepbootvereni ging Maas in Rotterdam, is gistermorgen gekapseisd. De bemanning kon worden ge red. Het ongeluk gebeurde toen de Albatros assisteerde bij het verhalen van het Duit se vrachtschip Erwin Schröder in de Waal haven. Da Albatros kwam dwars te liggen en kon niet tijdig kappen zodat het schip werd omgetrokken. Het K.N.M.I. deelt mee, dat 1963 bijzonder koud jaar is geweest. In De Bilt vyas de temperatuur gemiddeld 7.8 graden Celsius, tegen 9.3 normaal, waardoor 1963 het koudste jaar is geweest sedert 1879. Ook 1962 was te koud en het is sedert 1829 en 1830, meer dan 130 jaar geleden dus, niet voorgekomen, dat twee jaren achter elkaar zo koud zijn geweest. In het afgelopen jaar waren vooral de wintermaanden zeer koud, alleen de herfst was een weinig aan de warme kant dank zij het zachte weer in november. Van de overige maanden was de gemiddelde temperatuur alleen in april en juni iets boven normaal. De andere maanden wa ren alle te koud. Gemiddeld waren van elke drie d?igen er twee aan de koude kant. In De Bilt heeft het op 92 dagen ge vroren tegen normaal 64 dagen. Sedert 1940 is de temperatuur niet op zoveel da gen beneden het vriespunt geweest. Het aantal zomerse dagen bedroeg tjen. In de laatste veertien jaar is het aantal van deze warme dagen slechts éénmaal, in 1959, boven de normale waarde (23 dagen) geweest. Het weer was veelal somber waardoor 1963 het vierde achtereenvolgende te som bere jaar is geweest. In De Bilt scheen de zon gedurende 1425 uren tegen 1572 uren normaal. Alleen januari, februari, juli en december waren aan de zonnige kant. Laatstgenoemde maand was zelfs de zonnigste december tot dusver in deze eeuw In het noorden scheen de zon onge veer 250 uren meer dan in het oosten van het land. Vooral in de zuidelijke provin cies was het tekort aan zon groot. De hoeveelheid neerslag was in Noord en Zuid-Holland en in Zeeland over het algemeen iets boven normaal, elders was het aan de droge kant. Vooral in de Achterhoek, in Oost-Brabant en in Lim burg was dat het geval. Gemiddeld over het gehele land genomen is ruim 710 mm. neerslag gevallen tegen 738 millimeter normaal. Het was droger dan in de voor gaande drie jaren. Het K.N.M.I. deelt mee; Aan de oostflank van een zeer diepe stormdepressie op de oceaan is de lucht druk in West-Europa en Scandinavië na 't passeren van een storingsgebied aanzien lijk gestegen. Er strekt zich nu een groot hogedrukgebied uit van 't Alpengebied tot Scandinavië. In West-Europa geeft dit aan leiding tot zuidelijke winden, waarbij er een langzame daling van de temperatuur zal optreden in de overigens tamelijk voch tige lucht, zodat er op vele plaatsen mist, nevel of laaghangende bewolking zal blij ven voorkomen. Storingsgebieden op de oceaan ontwijken nu langs Ierland en Schotland in noordoostelijke richting. Ver wacht mag daarna worden dat het weer boven het vasteland van West-Europa ten minste enkele dagen onder invloed van het continentale hogedrukgebied blijft. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. 13 5 j d a c - •8 O iu S .SS SS Den Helder geheel bew. zzw 7 4 Ypenburg mist z 7 2 Vlissingen mist z 6 2 Eelde motregen zw 6 1 De Bilt geheel bew. z 7 3 Twente mist z 6 3 Eindhoven geheel bew. z 8 3 Z.-Limburg licht bew. w.stil 5 1 Helsinki zwaar bew. n 3 2 Stockholm zwaar bew. nw 4 1 Oslo licht bew. w —2 6 Kopenhagen geheel bew. wnw 4 2 Aberdeen regen z 5 Londen zwaar bew. zzo 9 2 Amsterdam mist z 8 3 Brussel geheel bew. zzw 6 1 Luxemburg mist no 2 1 Parijs geheel bew. zo 5 1 Bordeaux mist o 6 2 Grenoble mist w.stil 4 3 Nice onbewolkt nnw 14 6 Berlijn geheel bew. w 4 3 Frankfort mist zzw 3 2 München geneel bew. wzw 1 0 Zurich mist nno 0 2 Genève zwaar bew. w.stil 1 1 Locarno onbewolkt w.stil 7 5 Wenen geheel bew. v.and. -5 6 Innsbruck mist. w 2 —12 Belgrado ij zei wnw 1 5 Athene zwaar bew. n 7 Rome onbewolkt ono 13 3 Ajaccio licht bew. ono 15 2 Madrid onbewolkt w.stil 11 2 Mallorca licht bew. no 13 10 Vrijdag 3 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 21.41 uur, onder 11.36 uur. Maanstanden 6 januari 16.58 uur laatste kwartier 14 januari 21.43 uur nieuwe maan 22 januari 06.29 uur eerste kwartier 29 januari 00.23 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 januari Hoog water 8.32 uur en 21.00 uur. Laag water 3.59 uur en 16.21 uur. Vrijdag 3 januari Hoog water 9.29 uur en 21.59 uur. Laag water 4.50 uur en 17.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2