VERKOUDEN coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex Athene en Ankara staan scherp tegenover elkaar Fa. E. de Graaf! Alles nieuw ÏVAL DA r het unieke 2-laagstablet coldrex Wereldnieuws Van dag tot dag verdrijft verkoudheid radicaal 4 Premier Nehroe op bezoek in Afrika Bus onder trein in Cairo eist 34 doden Londen ontsticht over Makarios optreden Turken niet akkoord met eenzijdige opzegging van garantiever drag 3 Terug naar de bron (Dp Ae ^Pr&atótoel VLUG DONDERDAG 2 JANUARI 1964 Waarom? Het hoeft echt niet meerer is nu Doodstraf voor Georgiev Brits-Grieks-T urks overleg verwacht Onwettig KOWSNGiS&NEWEG 44-48 Telefoon 13609 Spanning Kort nieuws M. Mok /VERKOUDEN" de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Wie details verneemt over de uitvoerige voorbereidingen, die in het Heilige Land worden getroffen in verband met het aan staande bezoek van paus Paulus, moet on getwijfeld denken aan de grote veranderin gen die de wereld heeft ondergaan, sinds twintig eeuwen geleden een Nazarener zijn intocht in Jeruzalem deed, gezeten op de rug van een ezeltje. De palmtakken van weleer zijn nu veel kleurige vlaggen van degelijk textiel. Het ezeltje is vervangen door niet één, maar dertig auto's van imposante omvang. De juichende horden Jeruzalemse burgers zul len nu geen kans krijgen hun mantels uit te spreiden op de straatstenen, want zij worden achter ijzeren hekken in bedwang gehouden en vinden om de drie meter een zwaarbewapende politieman voor hun neus. Bovendien zijn de meest progressieve elementen in verzekerde bewaring geno men, zodat ze er helemaal niet bij zullen kunnen zijn als de vorst der christenheid zijn intocht doet. Er zullen dus in de bo men langs de route geen boetvaardige on gelovigen zitten, die kunnen worden om- laaggewenkt om vergeving en genade te krijgen. De veiligheid van de hoge bezoe ker is de voornaamste overweging bij dit alles. Twintig eeuwen geleden ging een Man door het toen nog niet zo erg Heilige Land, die zich overleverde aan de wraak en de woede van de mensen om voor die zelfde mensen een nieuw uitzicht te ope nen op de vreedzame coëxistentie. Nu Zijn leer zich onder miljoenen heeft ver breid en Zijn plaatsvervanger zich tot een -ouverein heeft opgewerkt, zijn het de we reldlijke machten die tot de tanden gewapend de Goddelijke bescherming van de vertegenwoordiger der christenen een handje helpen. De vermenging van geestelijke en we reldlijke macht waaruit het beton onder de Vaticaanse troon is gemetseld, wordt bij deze uitzonderlijke gebeurtenis nog eens navrant in het licht gesteld. Wellicht zul len deze en dergelijke gedachten de paus bestormen, als hij de weg berijdt die Christus eens gegaan is en de heilige plaat sen bezoekt, die de geestelijke revolutie van het Evangelie in de herinnering vast houden. „Mijn Rijk is niet van deze we reld" zijn woorden, die vele christenen zich slechts herinneren als de Goede Week is aangebroken, terwijl het woorden zijn die het christendom als een zuurdesem hebben doortrokken en het zijn wezenlijke betekenis moeten geven. De praktijk van de laatste jaren heeft aangetoond, dat Rome in zekere zin een terugweg is opgegaan, na eeuwen in de glans van een wereldlijk toppunt te heb ben geleefd. Een terugweg die door mil joenen christenen met voldoening is waar genomen en toegejuicht. Dat deze terug weg nu, in 1964 leidt naar de plaats waar de oorsprong van het christendom te vin den is, mag men als een weldadige sym boliek zien. De confrontatie tussen de eenvoud van die oorsprong en de gecompliceerdheid van de hedendaagse praktijk zal zeker niet al leen de paus, maar de hele christenheid een reden tot bezinning geven. Na eeuwen staat straks de evangelische kern tegen over de christelijke resultaten van van daag. De achtergrond wordt gevormd door de onveranderde landschappen van Ka ïaan, Armageddon, Nazaret, Tabor, Gali- ea, Kafarnaüm, Jeruzalem en de Olijven- of, die het Evangelie van twintig eeuwen oleden hebben zien uitgaan en het nu ?n terugkomen in een nieuwe, hyper-mo- rne maar wellicht toch nog werkzame Tm. Altijd heeft ledereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heit neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). r>dicaa| UK v,rk,üdheid In de Bulgaarse hoofdstad Sofia is de 56-jarige voormalige Bulgaarse di plomaat Ivan Assen Georgiev tot de dood door de kogel veroordeeld, om dat het hof bewezen acht, dat hij voor de Verenigde Staten heeft gespio neerd. Volgens de aanklacht zou Georgiev ongeveer 200.000 dollar hebben ontvangen van agenten van de Amerikaanse inlichtingen dienst, die hij in Amerika, Parijs, Genève en Wenen jarenlang regel matig ontmoette. Georgiev zou er in Bulgarije en in het buitenland een reeks maitresses op na gehouden hebben. Volgens het persbureau BTA is het onherroepelijk en is geen appèl mogelijk. Staande tussen twee agenten hoorde Georgiev zijn dood vonnis bekend maken. Telefoto NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India zal in 1964 naar Afrika gaan om te proberen de vriendschappe lijke betrekkingen met de pas onafhanke lijk geworden Afrikaanse landen te ver stevigen. Natuurlijk is de huidige reis door Afrika van premier Tsjoe-En-Lai van communistisch China van invloed ge weest op Nehroes besluit een bezoek aan Afrika te brengen. Nehroe krijgt dan de gelegenheid het Indische standpunt naar voren te bren gen in het geschil tussen India en China. CAIRO (Reuter 34 mensen zijn om het leven gekomen, toen een bus woens dagmorgen op 'n overweg in de buitenwij ken van Cairo door een trein werd gegre pen. 38 mensen zijn ernstig gewond. De bus werd onder de wielen van de trein ver pletterd. Men moest de wagons opvijzelen om de slachtoffers uit de wrakstukken te kunnen halen. (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel volgens de meeste diplomatieke waarnemers in Londen voor al Turkije de blaam treft voor de nieuwe Cyprus-crisis, is men ook weinig te spre ken over de houding van aartsbisschop Makarios, omdat zijn optreden gedurende de afgelopen dagen de staatsmanskwali teiten miste, welke het eerste jaar van zijn bewind kenmerkte. Hij handelt im pulsief en in tegenspraak met zichzelf. Eerst wilde hij dat de UNO zouden be middelen. Duncan Sandys overtuigde hem ervan dat hij beter met Groot-Brittannië in zee kon gaan. Twee uur nadat Maka rios de Britse regering had overrompeld door de mededeling dat zijn regering had besloten de verdragen op te zeggen, cor rigeerde hij zichzelf en verklaarde dat het „ons verlangen" is om de verdragen te beëindigen. Maar Makarios weet dat vice-president dr. Kutchuk zo goed als ze ker het veto zal uitspreken over zijn ac ties, want het is in hoge mate onwaar schijnlijk dat de Turkse gemeenschap op Cyprus de uiteindelijke bescherming door Turkije zal opgeven. Duncan Sandys, die per auto naar Ma karios snelde toen hij het bericht over de radio hoorde, maakte hem duidelijk dat indien de verdragen zouden worden op Gedachten omstreeks het eind van het jaar ATHENE (Reuter) De nieuwe Griekse eerste minister John Parasake- vopoulos heetf de Britse en de Ameri kaanse ambassadeur te Athene mede gedeeld dat Griekenland op Cyprus zal ingrijpen, indien. Turkije aldaar militaire maatregelen zou nemen, aldus is te Athene van betrouwbare zijde vernomen. Parasakevopoulos beraadslaagde voorts geruime tijd met Griekse politieke en militaire leiders. NICOSIA (Reuter)-AFP) De toestand op Cyprus, het door Turken en Grieken bewoonde eiland in de Middellandse Zee, heeft zich op de eerste dag van het nieuwe jaar toegespitst. President Makarios deel de voor de radio mee, dat zijn regering besloten had het garantieverdrag met Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije op te zeggen, evenals het bondgenootschap met Griekenland en Turkije. Dit besluit is volgens Makarios genomen Turkse „interventie". Enkele uren later zwakte Makarios zijn verklaring af met een bekendmaking waar hij zei dat de re gering van Cyprus de verdragen „door passende maatregelen" wenst te beëindi gen. In zijn radiotoespraak zei de (Griekse) president dat de verdragen het volk van Cyprus zijn opgelegd. Hij zei de staats hoofden van verscheidene landen van zijn besluit op de hoogte gesteld te hebben Het klinktmisschien niet aardig, wan- waarbij hij om hun morele steun vroeg I neer ifc zeg dat et poëtische waas waar bij eventuele nieuwe „agressieve ^hande- D de wereid zich omtrent het kerstfeest en lingen van de kant van Turkije tegen I jaarwisseling pleegt te hullen, mij dik- Cyprus. De (Turkse) vice-president van Cyprus dr. Kutchuk, verklaarde tegenover ver- wijls kregel stemt. Het klinkt niet aardig en het is ook niet aardig bedoeld. Toch ben ik niet kribbebijterig van aanleg. Ik misgun niemand zijn feestelijke gevoe lens, laat staan zijn geloof aan een hoge re werkelijkheid. Ik aanvaard, zij het met 1 '1 IK rt-i rtl bezielt. Maar als ik dan zo'n uitbarsting van vredelievende betuigingen moet onder- gelijke acties mijn veto uit te spreken Het ^Turkse ministerie van Buitenlandse I gaan, heb ik de neiging mij schrap te zet Zaken heeft in een nota aan Groot-Brit- ten en de vraag te stellen of men, zij het tannië, Griekenland en de Verenigde Sta- slechts enige dagen, alle ongerechte zaken ten verklaard dat de Turkse regering een dezer wereld mag wegmoffelen achter een eenzijdige verbreking van de akkoorden rookgordijn van welwillendheden. Gaan ge- inzake Cypprus als onwettig beschouwt. durende deze dagen mannen, vrouwen en In het garantieverdrag, dat in augustus kinderen niet voort van honger om te ko- 1960 werd getekend, verplicht Cyprus zich men, terwijl wij ons om onze feestdis scha- zijn onafhankelijkheid te bewaren en geen men? Wordt in bepaalde landen de dis unie met een andere staat aan te gaan. criminatie van mensen met een gekleurde wegens de I Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije huid ook maar een ogenblik opgeschort garanderen de onafhankelijkheid en terri- of blijft zelfs tijdens de hoogtijddagen toriale onschendbaarheid van Cyprus. Als de toestand zo, dat tot in kerkgebouwen het verdrag geschonden wordt, zo luidt toe het rassenbeginsel wordt hooggehou een der bepalingen, zullen Griekenland en den? Turkije gezamenlijk trachten de naleving Het aantal van deze vragen is voor uit te verzekeren. Als dat onmogelijk is, heeft breiding vatbaar, ja, men zou er wellicht elk van de drie landen het recht maat- uren mee kunnen doorgaan. Men zou zich regelen te nemen om de in het verdrag bovendien kunnen trachten te verdiepen in beoogde toestand te hapdhaven. In het hetgeen er dezer dagen omgaat in Jacque bondgenootschapsverdrag nemen Cyprus, nne Kennedy of in Preston Cobb, de ne- Griekenland en Turkije op zich verweer te plegen tegen iedere inbreuk op de onaf hankelijkheid van het eiland. geheven dit de terugtrekking van de Brit se troepen zou betekenen. Makarios krabbelde daarop terug met zijn nieuwe, eveneens onbevredigende ver klaring. De enige weg die open is, is dat de drie mogendheden Groot-Brittannië Griekenland en Turkije die de over eenkomsten van Zürich hebben gesloten, bijeenkomen om de toekomst van Cyprus te bespreken. De Britten voelen zich verre van geluk kig met hun militaire rol op het eiland omdat het onvermijdelijk lijkt dat zij in een situatie terecht zullen komen zoals die voor 1959 bestond. Er is echter nog geen definitieve stap genomen over de afbreking van de verdragen of de bui- tenwerkingstelling van de grondwet. Londen wil echter duidelijk maken dat de Griekse Cyprioten niet op Britse be scherming kunnen rekenen indien zij de Turkse minderheid vervolgen. Maar ook de Turken, voor wie sommige Britten sym pathie koesteren omdat ze een verdrukte minderheid zijn, gaan niet vrij uit. Zij hebben de grondwet gesaboteerd terwijl al hun daden door Ankara worden ge dicteerd, omdat onrust op Cyprus kan worden gebruikt als afleidingsmanoeuvre in geval van politieke moeilijkheden in eigen land. Nadat door uitwisseling van gevangenen de situatie op oudejaarsdag zich iets scheen te ontspannen, kreeg de haat tussen Grieken en Turken op het eiland nieuw voedsel. Op nieuwjaarsdag deden Turkse Cyprioten een overval op een Grieks klooster, waarbij drie monniken werden gedood. Intussen patrouilleren zwaar bewapende gerjongen. Ik zeg dit alles, ondanks de schijn van het tegendeel zonder bitterheid. Verbitterd is alleen hij die zich in de geest tegen over de wereld plaatst, niet bij die er zich met al zijn vezels bij betrokken blijft voe len. Vandaar dat mijn kregelige stemming veel pleegt te vervluchtigen en dat ik mij ten hoogste blijf bedroeven bij het consta teren van alle vroomheid en feestelijkheid trotserende ongerechtigheden. Ik moet hieraan toevoegen dat ditmaal een zeer concreet voorval de stroom van mijn gevoelens heeft losgemaakt. Ergens is onlangs een auto waarin een echtpaar Britse müitairen door de verlaten straten -t, verongelukt. Dejenden ^rdenop van Nicosia. Zondag kwamen zeshonderd Britse militairen op het eiland aan om hun vijfhonderd collega's, die daar reeds sinds tweede kerstdag verblijven, bij te staan. Door de Cyprische hoofdstad loopt weer, zoals in 1960, een strenge schei dingslijn. Slechts buitenlandse journalisten en Britse militairen wagen het zich in de zwaar gebarricadeerde Turkse stadswijk te begeven. de weg geslingerd, de man kwam er met lichte verwondingen af, de vrouw bleef roerloos liggen. De wanhopige man poog de een passerende auto aan te houden. Na dat zeker tien reagens zijn noodseinen hadden genegeerd, liep hij naar een boer derij en daar zorgde men dat er hulp werd verleend, die overigens voor de vrouw in ieder geval te laat zou zijn gekomen. Dit voorval heeft niet in Nederland plaats ge- In Londen verluidt, dat waarschijnlijk vonden, maar wie heeft de moed te zeg binnen enkele weken een conferentie over gen dat het bij ons onmogelijk zou zijn? Die tien automobilisten, dacltt ik, zullen zich straks in de kerst- en nieuwjaarssfeer onderdompelen. Ze zullen genietend hun natje en droogje tot zich nemen en zich voldaan de mond afvegen. Ze zullen zich waarschijnlijk niet eens herinneren dat ze een mens in nood aan Zijn lot hebben over gelaten. Zo zijn zij. Zo, of ongeveer zo, zijn wij allen min of meer. Zouden we er dan beter aan doen de poëzie van vre de en naastenliefde maar radicaal uit te bannen? De vraag stellen is haar beant woorden. Met neen. Neen, al was het maar om de verontrusting, die het leven zelf is, de kans te geven duidelijker stelling te nemen tegenover de geestelijke laksheid. Cyprus zal worden belegd tussen de be- trokken partijen. De 569 Turkse Cyprioten die in de Griekse sector worden vastgehouden en de ongeveer 26 Grieken die in Turkse ge vangenschap waren, zijn uitgeleverd. De Turkse pers heeft een verklaring gepubliceerd van dr. Kutchuk, waarin deze zegt dat er bij de jongste onlusten op het' eiland 200 mensen om het leven zijn gekomen en dat er 500 vermist wor den. Alarm. Een straalvliegtuig van de Alitalia dat met 35 passagiers op weg was naar Londen, is woensdag naar Boston terug gekeerd, nadat men de piloot gemeld had dat er een bom aan boord verbor gen was. Een onderzoek in Boston le verde echter niets op. Als deze regels in druk ver schijnen, behoort het 1964 te zijn. Ze zijn echter in 1963 geschreven en er is dus een brandscherm gevallen tussen het oude en het nieuwe heden, waardoor deze beschouwing door u, lezer, kan worden af gedaan als: een ouderwets stukje van vorig jaar. Ge zult, als mens van 1964, merken hoe alles veranderd is. Er is een poort gesloten en een nieuwe opengegaan, waar doorheen het licht van een vernieuwde wereld bin nenvalt. Op dit moment ech ter is alles nog bij het oude: boven de brieven staat nog het vertrouwde '63, de ge moedelijke, feestelijke decem bermaand is nog in volle functie, de oude kalender met een gekleurde afbeelding van de besneeuwde Muttsattel bij Obergurgl in Tirol hangt sta tig en onwrikbaar boven mijn schrijftafel, alsof hij van geen jaarwisseling weet. Buiten lopen de mensen kinderen van dit jaar in de kleren van dit jaar met de loonzakjes van dit jaar te winkelen en te wandelen. Zij steken over bij de zebra's van dit jaar, waarvoor de grom mende motormonsters van dit jaar met tegenzin wachten. Boven de hoofden staat de zon van 1963 in nevelig goud in een nevelig blauw. Buiten de stad leunen de vermoeide bomen van dit jaar op hun schaduwen, roerloos neerkij kend op hun dode bladeren van dit jaar. Het is allemaal oud, verouderd, verbruikt, uit de tijd, want het dateert voor u, lezer, uit een vergleden jaar. Ik kan me niet voorstellen hoe het zijn zal. Met enige jaloezie denk ik aan u, lezer, die al in 1964 leeft. Het moet allemaal héél anders, véél beter wezen De mensen zullen andere mensen zijn. Zij hebben op oudejaarsavond hun versleten vel uitgetrokken en hun vast geroeste zonden weggeschuurd. Zij hebben elkander in een nieuw licht als nieuwe ge zellen bekeken en liefgekre- gen. Ze zijn een geheel ver anderd leven binnengegaan, dat nieuwe bedragen op hun loonafrekening presenteert en nieuwe prijzen in de winkels. De ontrouwe echtgenoot van 1963 is de trouwe devoteling van 1964 geworden. De vad sige luiaard van vorig jaar is nu een ambitieus ijveraar. Men praat nu niet meer over de geneugten van de voorbije vakantie, maar maakt nieuwe plannen voor het komende zomerseizoen. Op de nieuwe kalender prijkt de „4" als een persoonlijkheid vol geheime beloften, die alles zal goed maken wat vorig jaar ver geten werd. Ik kan me dat allemaal nog niet voorstellen, want ik zit nog aan de andere kant van het beloofde land. Aan de ouderwetse, versleten kant van de Muur, waar de mis lukkingen en teleurstellingen opgebaard liggen als slacht offers van een ramp. Gij, lezer, zit al in het paradijs. Dat is het verschil. Straks valt de duisternis over dit jaar. Dan kruipen de wijzers van de altijd trage klok op ouderwetse manier naar middernacht. Op dat ogenblik barsten de nieuwig heden los. Dan vliegen de vuurpijlen naar de zwarte lucht en gillen de keukenmei den waanzinnig over straat. Zij verkondigen de blijde boodschap dat alles uit is en alles herbegint. Hun vuur en lawaai dopen de oude mens tot vernieuwing. Het getier der fluiten is de lofzang van het nieuwe, onbekende, betere, volmaakte, dat als een wel- dadige fontein over de wereld zal klateren en alle feilen zal wegspoelen in de goot der ver gankelijkheid. Het is een schoon vooruit zicht, en met naijverige blijd schap stel ik vast, lezer, dat gij u thans reeds koestert onder die douche van fonkel nieuwe druppels, de uren van het komende jaar. Jammer, dat ik nog een etmaal wachten moet Er zijn sceptici die zeggen dat het niet zo mooi zal zijn als het lijkt. Ze beweren dat alles bij het oude blijft, en dat de jaarwisseling een illusie van de klokkewijzers is. Ze twijfelen aan alle goede voor nemens en alle betere plan nen, aan alle beloften en in keer, aan alle oprechtheid en goede wil. Zij twijfelen aan de mens. Ik weet natuurlijk niets, want ik leef nog in het oude jaar. Ik kan niet bewijzen dat het nieuwe beter zal zijn. Maar gij, lezer, weet het. Hoe is het? Is uw leven schoongespoeld als een badcel? Is het ouder wetse, verzuurde jaar van u afgevallen als stof en weg- gebezemd van de tegels? Schijnt er een nieuwe zon, waait er een nieuwe wind, is de lucht gezuiverd en de hemel opgeklaard? Zijn uw kinderen nu parels aan uw kroon en is uw gezin een oase van groen en rust? Is uw liefde nu zuiver en uw haat ver gaan? Is in uw ziel de rein heid neergedaald, die op het mooie, witte plaatje van mijn oude kalender het landschap van Muttsattel bij Obergurgl in Tirol kenmerkt? Witte, vlekkeloze sneeuw boven het dal van boerenhuizen, die uit natuursteen en hout zijn op getrokken en vooruitspringen de balkons met bloemen dra gen huizen als mensen, stoer en oprecht in de witte wereld, stevig gegrondvest en vrolijk lachend met hun kleu rige gevels en hun bloemen. Om nog wat verder te vragen: is in datzelfde Tirol de terreur verstomd, klinken er geen schoten en ontplof fingen meer, hebben de Duits sprekenden hun vrede gevon den in hun bescheiden auto nomie onder Italiaans regime en is het land ten zuiden van de Brenner tot aan de Salurner Klause weer smet teloos wit van verdraagzaam heid en mensenliefde? Gij, lezer, weet dat beter dan ik, want ik ben nog ge vangen in het oude, naargees tige jaar van bomaanslagen en bloed in de Tiroolse dalen. En ik zie nog gezinnen om me heen waarin de mensen elkander naar het leven staan, gemeenschappen waarin de schijnbaar samenwerkenden zich met elleboogstoten om- hoogwerken. Gemeenschappen die andere gemeenschappen willen uitroeien, en de zegen voor hun verdelgingswapens afroepen van één en dezelfde God. Wij, hier in het oude 1963, horen nog van bittere loon onderhandelingen en scham pere verwijten tussen de wer kers en de werkgevers. Wij vernemen nog geweerschoten van gevechten op Cyprus en van doden bij de Berlijnse Muur. Wij zitten nu eenmaal opgescheept met dat ver ouderde, versleten jaar en die verouderde versleten gemoe deren, die zo hevig aan ver nieuwing toe zijn. Straks zal het gebeuren, bij klokke twaalf. Gij, lezer, weet al hoe het worden zal, omdat het bij u al geworden is. Ik ben benieuwd Een ietsje voorbarig heb ik nu al een nieuwe kalender opgehangen. Het is een hele mooie, en natuurlijk staat er de Muttsattel bij Obergurgl niet op, o nee! Er staat héél iets anders, hèèl iets nieuws op: Schoppernau en Kanis- fluh, Vorarlberg. Daar zal ik in het komende, nieuwe, be tere jaar met groot genoegen 363 dagen naar opkijken. Ja, 366 dagen, want ook in dat opzicht is het nieuwe jaar beter dan het vorige: het is langer. Schoppernau en Kanisfluh liggen in een liefelijk dal, te gen een achtergrond van wit- besneeuwde bergen. Zij be staan uit stevige, stoere boe renhuizen van natuursteen en hout, en die huizen hebben vooruitspringende balkons met bloemen. Dat is nog eens wat anders dan Obergurgl. Zo hangt het nieuwe, glan zende jaar al boven mijn hoofd te wachten op de klok. Drie honderdzesenzestig dagen vol betere, aardiger en verstan diger mensen wachten met in gehouden spanning op hun optreden. De keukenmeiden kunnen hun gegil nauwelijks meer inhouden, de vuurpijlen staan sissend op hun voetjes. De potlepel wacht met bijna onbedwingbaar verlangen het moment af, waarop hij zich zal dompelen in het gloed nieuwe, verse deeg. Gezonder, ronder, glanzender en vetter zullen de oliebollen van 1964 uit de pan komen. Deze nacht zal vol zijn van nieuws en goeds. En morgen ik zou de wijzers van de klok wat snel ler willen doen draaien en mezelf een spoedig nieuwjaar wensen. Want het moet gran dioos en heerlijk zijn. En dan te bedenken, lezer, dat gij er al tot aan uw knieën in staat. Geluksvogel Inwoners. De Verenigde Staten tellen op het ogenblik 190.695.000 inwoners. Dat is 1,4 percent meer dan op 1 januari 1963. Dat heeft het bureau voor de volkstel ling van het Amerikaanse ministerie van Handel bekendgemaakt. Voetzoekers. Voetzoekers hebben de enor me brand veroorzaakt, die dinsdag de handelswijk Goeagoea ten noorden van Manilla vrijwel geheel in de as heeft ge legd. De schade wordt geschat op ruim drie miljoen gulden. Bergbeklimmers. Drie Fransen zijn er in geslaagd de hoogste top van de „Aguil- le du Midi" in de Alpen te beklimmen. De 3.874 meter hoge top werd voor het eerst langs de west-zuid-westelijke flank veroverd. Sneeuw. Zeven mensen zijn in de sneeuw omgekomen, i >en een gezelschap van ne gentien personen, op weg naar een hu welijksfeest in een naburig dorp ver dwaalde. Verdronken. Vijf meisjes en twee jongens zijn verdronken terwijl het lot van elf volwassenen onzeker is, nadat een boot je met een gezelschap van dertig perso nen op een meer kapseisde. Duikers zijn aan het zoeken naar de dertien anderen. Tragisch. De vierjarige Donald Brown, die lijdt aan bloedkanker, is naar Cor sica vertrokken om een laatste middel te proberen om hem te redden. Door buren werd vijfduizend gulden bijeenge bracht voor een klinische behandeling van zes weken door de Franse bioloog Gaston Heassens. Loonsverhoging. Het personeel van de bus diensten en de ondergrondse in New York, 35.000 man heeft, dreigend met een staking, een loonsverhoging van 35 cent per uur gekregen, te betalen in drie termijnen. Het gemiddelde uur loon was 2,83 dollar. De eis tot verKor- ting van de werkweek van 40 tot 32 uur heeft men laten vallen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3