Koffie K RE MER Thee „KONFRONTASI": DE TWEEDE RONDE I In de broeihitte van de Borneose jungle liggen de commando s en de guerilla's van Soekarno Britse Musical „KISS ME KATE" in Rotterdam iOSRAM Geen uitlevering van Argoud Kernladingen voor het Canadese leger Regeringscrisis in Peru Bankoverval in Washington Adenauer zet het op een lopen Politieke crisis in Argentinië Winter teistert zuiden van Amerika Gezin in woestijn omgekomen Televisiemasten van 415 meter Verzetsheldin in Engeland beroofd DONDERDAG 2 JANUARI 1964 4 tfc Hartverwarmend enthousiasme in kapitale voorstelling Verkoudheidsbaclllen c ^ast.u^ - protektie tegen infektie lampen Altaarstuk gestolen De toestand van Behan Musical „South Pacific" in Zuid-Afrika verboden DE VERGETEN OORLOG OM MALEISIE (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) KOECHING (SERAWAK) Onder de hoge kronen van de Seraya-bomen hangt hel groene, gevlekte donker van de Borneose jungle. Links en rechts liggen in groene, gevlekte pakken gestoken Britse commando's. Op honderd, vijfhonderd of duizend meter afstand liggen in groene, gevlekte uniformen verpakte Indonesiërs, maar die ziet men niet. Het is doodstil en naar schatting vijfduizend graden heet. Het enige dat beweegt is een bloedzuiger, die met obscene golvingen over een uniformbroek omhoog kruipt, omdat hij het Britse bloed wel drinken kan. Wij liggen hier nu al drie uur te liggen en vervelen ons mateloos. Ik kort mij de tijd met zwetende bespiegelingen over an derhalf jaar geleden: de groene, gevlekte uniformen van Nederlandse mariniers, het groene, gevlekte donker van de jungle van Nederlands Nieuw-Guinea, thans Irian Ba- rat geheten. Dat was ronde één van Soekarno's „kon- frontasi"-politiek. De Nederlandse strijd macht onder schout-bij-nacht Reeser ook bekend als „pokhouten Leen" raak te daar in verloren stelling, omdat men tactiek en strategie van de „konfrontasi" verkeerd had geschat. Hoe staat het met de kansen van Nasoetions tegenstander in de tweede ronde, de Britse generaal-ma- joor Walker, ook wel „Flits" genoemd? Geen vergelijking De Britse officieren, die de jonge deern van hun Gemenebestclub, de Federatie Maleisië, tegen Indonesische aanrandin gen moet beschermen geloven niet in een vergelijking met Nieuw-Guinea-Irian Ba- rat. Zij wijzen er beleefd maar duidelijk op dat Groot-Brittannië Nederland niet is. „Dat is enig verschil, old boy. Als „old Soek" hier al te grappig wordt, welnu, Singapore is dichtbij en de vloot en de jagers en de bommenwerpers zijn hier in een wip en dan krijgt hij er toch een paar voor de broek..." Het vervelende is dat „old Soek" dat natuurlijk ook weet en volstrekt niet van zins is op het grondgebied van Maleisië te excerceren met troepenmachten die een doelwit voor Royal Navy V-bommenwer pers of zelfs maar jagers zouden bieden. Af en toe komt er eens een Indonesische Ioepolev-bommenwerper over Serawak of Noord-Borneo gieren, soms duiken er twee, drie Migs of Mustangs op 'n Dayak- dorp. En dan zijn er natuurlijk de infil tranten. Zij sijpelen over de junglegrens, waar geen wegen maar wel rivieren zijn, lubben een paar mortiergranaten op een politiepost, doen een raid op een dorp, stichten hier en daar wat brand, schieten op een auto en gaan weer heen. Die Indonesische raids bijna iedere dag één en wekelijks een grotere met een commando van vijftig man 2ljn op zich zelf niet van beslissende omvang. Maar zij creëren een permanente staat van onvei ligheid, die niet kan worden getolereerd. En daarom liggen we nu al drie uur transpirerend in de jungle, in de hoop dat de Indonesische infiltranten, die nabij he ten te zijn, zich zullen laten zien. Dat zullen zij niet. Wij zien slechts de bloedzuigers, die au fond ook Nasoetions bondgenoten zijn. Zoals de jungle dat is en de verveling. En ondanks alles ook de dreiging van 35.000 man geregelde troe pen in Indonesisch Borneo, plus nog eens 200.000 veteranen en 1500 Chinese commu nisten uit Serawak, die aan de Indonesische kant worden opgeleid en wat Dayaks, door wier stamgebied de grens loopt. Recruten te over, om infiltranten van te maken, „vrijwilligers voor de bevrijding van Se rawak uit de klauwen van het neo-kolonia- lisme." De Britse commandotroeper naast mij, haalt geeuwend een foto uit zijn zak, gra tie verstrekt door de Indonesische dienst voor de psychologische oorlogvoering. Een vogel met een oranje bek geeft een spottende schreeuw door de middaghitte, als hij naar de foto kijkt. Er staat een heel mooi naakt, Engels meisje op en het onderschrift luidt: „John kom naar huis, ik heb je nodig." Een zeer directe vorm van propaganda. De commandotroeper die cockney spreekt, doorspekt met een veel door mi litairen gebezigd bijvoeglijk naamwoord, dat niet voor herhaling in aanmerking komt, steekt de foto weer mismoedig weg. Hij zegt: „drie jaar lang mijn... vrouw en koters niet gezien. Zit ik hier in het... leger.en doe.niks. Wat een.oorlog. Ik wil wel uit de... dienst maar wat kan ik na achttien... jaar nog doen. Ik ben alleen maar een.„killer". De commando's vervelen zich. Zij zijn graag bereid in een verhouding van één op tien tegen de Indonesiërs te vechten, maar zien slechts bloedzuigers. Alleen de Ghurkatroepen zijn tevreden. Met het ge duld van hengelaars Iggen de kleine brui ne mannen zich in hinderlaag en wachten intens gelukkig op de kans iemand over hoop te mogen schieten. Want dat blijft de innigste wens van deze, Albions trouwste soldaten. Achter het „front" liggen tenslotte de eigen troepen van de Federatie Maleisië. Goedlachse mannen :met iets te dikke offi cieren, die er weinig in zien om met hun klewangs paden in de jungle te hakken en niet verder op te schieten dan vijfhonderd meter per dag. Dat maakt de Britse com mando's weer nijdig. „Voor... wie zijn we PARIJS (Reuter) Frankrijk is niet van plan om de O.A.S.-leider, ex-kolonei Argoud, die maandag tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, aan West- Duitsland uit te leveren. Dat is de me ning van regeringskringen in Parijs. De Duitse verdediger van Argoud, Ger hard Rothe, heeft verklaard dat de uitle vering van Argoud aan de Duitsers in Parijs zal worden besproken op een ver gadering van de Franse ministerraad, die president De Gaulle zal presideren. Volgens Rothe heeft De Gaulle de ver gadering bij voorbaat laten weten dat Ar goud niet naar Duitsland zal worden terug gezonden. West-Duitsland zond twaalf december een officieel verzoek aan Frankrijk om Argoud aan de Westduitse autoriteiten uit te leveren. Argoud werd in februari 1963 uit Mün- chen ontvoerd. Korte tijd later werd hij gebonden en met een prop in de mond in Parijs aangetroffen. Rothe verklaarde, dat een afwijzing van het Duitse verzoek door de Fransen een „enorme belediging voor bondskanselier Ludwig Erhard" zal zijn. Gedurende het hele proces dat tegen hem werd gevoerd en dat met de uitspraak levenslang eindigde, hield Argoud vol dat hij op illegale wijze naar Frankrijk was overgebracht en dat hij dus op onwettige wijze werd berecht. Hij weigerde enige verklaring af te leg gen of antwoord te geven op vragen, die hem werden gesteld. De enige verbindingen met de buiten posten kunnen vaak alleen door de lucht tot stand worden gebracht. De bevoorrading gaat dan met parachu te-droppings. NORTH BAY (AP) De Verenigde Sta ten hebben voor de eerste maal kernkop pen geleverd aan Canada. De aflevering vond dinsdagavond plaats. Het waren kernkoppen voor 28 lucht doelraketten van het type Bomarc. Zij zijn afgeleverd op de basis die twaalf ki lometer ten noorden van North Bay ligt. Het Bomarccomplex ligt driehonderd ki lometer ten noorden van Toronto. De aan leg van de basis heeft 1.350 miljoen gul den gekost. Ongeveer negenhonderd mil joen gulden ervan is bijgedragen door de Verenigde Staten. Er zullen ook kernkoppen worden ge leverd aan de Bomarcbasis te La Maca- za in de provincie Quebec, 130 kilome ter ten noorden van Ottawa. Canada heeft ook toestemming gegeven voor de opslag van kernkoppen voor Ame rikaanse onderscheppingsvliegtuigen op ba ses in Newfoundland en Labrador. Er zullen ook kernkoppen gaan naar een Canadese legereenheid in West-Duitsland die met Honest John raketten is uitge rust. De Verenigde Staten behouden de zeggenschap over de wapens. De controverse over het al of niet toe laten van de Amerikaanse kernkoppen op Canadees gebied heeft vorig jaar ge leid tot de val van de conservatieve re gering van premier John Diefenbaker. LIMA (AP) Het Peruaanse kabinet is maandag gevallen na zes maanden aan het bewind te zijn geweest. De regering viel op een motie van wantrouwen die werd aangenomen, omdat de regering wei gerde in te grijpen, toen Indiaanse kleine boeren land in beslag namen van grote landeigenaars in de Cuzcovallei. De minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Schwalb, heeft een nieuw kabinet gevormd. De motie werd door de Kamer van Af gevaardigden aangenomen met 75 tegen 51 stemmen. President Teruj heeft eerder gezegd dat hij recht wil voor de Indiaanse boeren Campesinos en geen kogels. Men leidde hieruit af dat de president het standpunt van premier Trelles zou willen komen met een programma voor landhervorming ten behoeve van de campesinos. WASHINGTON (AP) Twee gewapen de mannen, die maskers en rubber hand schoenen droegen, hebben het Brookland- filiaal van de National Bank of Washing ton beroofd. Zij verdwenen in een auto met ongeveer 240.000 gulden. De vroegere Westduitse bondskanse lier, Konrad Adenauer, is lid geworden van de Westduitse wandelaarsvereni ging. De 87-jarige Adenauer is het oudste lid van de vereniging, die 22.000 leden telt. In de guerrillaoorlog tegen de Indo nesische infiltranten in de groene jungle van Borneo zijn de Whirlwind- helikopters van de Britse vloot on misbaar. BUENOS AIRES (AP) Het bewind van president Arturo Illia van Argenti nië is in een crisis geraakt door het uit breken van een ernstig conflict in de luchtmacht. Illia heeft het aftreden geëist van com modore Martin Rafael Cairo, minister voor de Luchtmacht, tijdens een vergade ring in het regeringsgebouw. Cairo heeft het bericht ontkend. Ook ontkende hij dat de ontevredenheid in de gelederen van de luchtmachtofficieren toeneemt door zijn politiek op het gebied van de promoties. Van officiële zijde is het bericht ont kend dat Dairo de minister van Defen sie Leopold Suarez heeft uitgedaagd tot ec duel na een serie stormachtige verga deringen. ATLANTA (AP) Het zuiden van de Verenigde Staten ligt van de golf van Mexico tot Virginia onder een laag sneeuw, zoals velen in dit deel van Amerika nim mer hebben gezien. Het verkeer ligt stil. Op vele plaatsen zijn de verbindingen ver broken. Het weer heeft minstens zeven doden ge- eist. Doordat de sneeuwstorm op sommige plaatsen in de loop van de nacht overging in regen, zijn de snelverkeerswegen glad en gevaarlijk. Vele wegen zijn voor het verkeer gesloten. Hattiesburg in het zuidoosten van Mis sissippi meldt zelfs meer dan dertig cen timeter sneeuw. Chatom in het zuidwesten van Alabama ligt onder een 24 centimeter dikke sneeuwlaag. Deze beide steden lig gen dichtbij de Golf van Mexico, een ge bied waar sneeuwstormen sporadisch voor komen. De meeste grote steden in het zuiden, die niet zijn ingesteld op dergelijke sneeuw hopen en gladde wegen, hebben te kam pen met enorme verkeersopstoppingen. hier eigenlijk aan het ...vechten. Het is toch hun.land?" Voor wie? Voor wie, inderdaad? Voor wie roffelen de Whirlwind- en Belvédère-helikopters over de Borneose boerekool. Voor wie stoomt de trotse vloot af en aan? In de jungle, oog in oog met een bloedzuiger blijkt men dat te vergeten. Maar op de kaart van Zuidoost-Azië ziet men het snel. rnimiinmi iihihhii m s w mm i« ItllllllUIIHMiiinnii De nieuwe Federatie Maleisië. Links het schiereiland Malakka en Singapo re. Rechts de gebieden Serawak en Sabah op Borneo. Het donkere plekje is het sultanaat Brunei, dat op het laatste moment afzag van deelne ming aan de federatie. Het hield zijn olierijkdom liever voor zichzelf. Engeland en Australië en als het een beetje wil straks ook de Amerikaanse ze vende vloot beschermen een voor het Westen strategische positie: de Federatie Maleisië van premier Tungku Abdul Rah man, een enigszins haastig bijeengeknut- selde staat, het schiereiland Malakka, het draaipunt Singapore en de Borneose ge bieden Sabah en Serawak. In het noordoosten staan de dominoste nen te wankelen onder de Chinese druk: Zuid-Vietnam, Laos, Cambodja. Thailand kraakt al. Op de grens tussen Maleisië en Thailand zitten de restanten van Chin Pengs guerrilla's die twaalf jaar in Malak ka tegen de Britten hebben gevochten. Bijna de helft van de Maleisische bevol king is Chinees, Singapore geheel, in Serawak heeft de Chinese bevolkingsgroep een eigen clandestiene communistische organisatie. Dat is één arm van de tang. De andere, uit het zuiden is al in beweging gekomen. Een gecompliceerd mengsel van motieven, vrees voor China, oude intermaleise riva liteit, revolutionaire theorie heeft Soekar no tot zijn „konfrontasie" doen besluiten, de enige politiek waarvoor het zwakke In donesië vreemd genoeg wel de kracht be zit. Daarom zullen erin het groene gevlek te donker onder de Searyas nog lange tijd veel bloedzuigers over groene, gevlekte uniformbroeken kruipen. ALS NIEUWJAARSPREMlèRE is door het Nieuw Rotterdams Toneel Cole Porters „Kiss me Kate", een van de be roemdste musicals uit de beginperiode van deze ti/pisch-Amerikaanse theater vorm, eindelijk in Nederland uitgebracht en gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg een doorslaand succes ge worden. Dit welslagen is voor een deel te danken aim de voortreffelijke éigen- schappen van de musical zelf qua In houd en qua muzikale vormgeving, maar ook aan het hartverwarmende enthou siasme en het talent dat bij de uitvoering aan de dag is gelegd. DE INHOUD is feitelijk een summier blijspelletje rondom een fragmentarische opvoering van Shakespeare's „Getemde Feeks". Het intrigetje van de hoofdrolspe ler die een affaire heeft met zijn tegen speelster heeft heel weinig om het lijf, maar juist in combinatie met hun inci dentele incarnaties als Petruccio en Ka- tharina, gaat het onweerstaanbaar ko misch werken. Bijzonder aardige effecten zijn door het schrijverspaar Samuel en Bella Spewack ook bereikt door het spel met de mogelijkheden van toneel op het toneel: ruzies in de kleedkamers die bij het acteren in de rollen worden uitgevoch ten, het betrekken van de souffleur in de handeling etc. Ook voor de decorateur biedt een der gelijk gegeven aardige mogelijkheden die door Fritz Butz goed waren uitgebuit bij voorbeeld door sommige scènes te laten spelen vlak achter het z.g. gesloten toneel gordijn dat men dus van de toneelzijde te zijn als de dood voor Dit doosje betekent: ADELAIDE (Reuter) Een vliegtuig meldde woensdag de lijken te hebben ge vonden van een uit vijf leden bestaand Brits immigrantengezin, dat reeds weken werd vermist in een dor en verlaten ge bied in het noordoostelijke deel van zuide- lijk-Australië. Volgens de bemanning van het vliegtuig lagen de lichamen dicht bijeen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie zoons van respectievelijk negentien, twaalf en tien jaar oud, was met een auto het woeste De Britse televisie krijgt de hoogste twee antennes van Europa. Ze zijn onge veer 415 meter. Deze masten die in Emley Moor in Yorkshire en te Belmont in Lin- colshire komen, zullen bestaan uit een stalen buis met een doorsnede van drie meter, waarbinnen een lift zal worden aangebracht voor het onderhoud. Ook komt er nog een mast van 330 meter hoog. De kosten worden geraamd op 77 V2 mil joen gulden. Het werk wordt in 1965 en 1963 opgeleverd. en rotsachtige gebied ingetrokken dat de naam „Dodemansheuvels" draagt. Het is er zeer heet en er is weinig scha duw. In een omtrek van honderden kilo meters is geen water. Men gelooft dat het gezin van dorst is omgekomen. Het laatste spoor dat men vond was hun achtergela ten auto. Op het windscherm stond: „Geen benzine. Hebben water voor twee dagen. Gaan zuidelijk". Ook de hond van het gezin werd, op on geveer zes kilometer van de vier stoffe lijke overschotten, door de vliegtuigbe manning waargenomen. Het dier was dood. LONDEN (AP) Dinsdagavond hebben dieven lont en juwelen ter waarde van 35000 gulden gestolen uit de woning van Odette Hallowes, een in Frankrijk geboren verzetsheldin. Odette, die gedurende de laatste oorlog een Britse agente is geweest, werd onder scheiden met de George medalje, de hoog ste burgerlijke onderscheiding in Enge land. *"v zien kreeg. Maar de sterkste en ook on derhoudendste kant van deze muzikale ko medie is zeker het aandeel van Cole Por ter, wiens smeuïge melodieën, soms aan leunend tegen de jazz, een aantal van de songs (zoals „Too darn hot") allang tot schlagers hebben gemaakt. DE OPVOERING door de Rotterdam mers was in de meeste opzichten voor beeldig. Vooreerst was Lia Dorana met haar metaalachtige stem, de ideale ver tolkster van „Kate". Men kan zich dit per sonage wat onstuimiger voorstellen, maar deze opvatting liet de gevoelsmomenten die ook voorhanden zijn onnavolgbaar tot hun recht komen. De muzikale leiding was in handen van Henk van Dijk, in dit werk langzamer hand gespecialiseerd, die kennelijk enorm hard met deze merendeels ongeoefende zangers had gewerkt. Het resultaat was bijna steeds gaaf en klonk, juist door de première zenuwen tintelend-vitaal. De Nederlandse bewerking van Seth Gaaikema was woordkunstig en spitsvon dig als altijd en ditmaal zelfs melo dieus en klankrijk ook al was daarbij de steun van de oorspronkelijke uiterst spirituele teksten groot. ER WAS EEN DUITSE regisseur, Leo nard Steckel, bij gehaald die niets op merkelijks had gepresteerd dat een Ne derlandse collega niet had kunnen ver zinnen, want de voortreffelijke dansante mouvementen bij de songs waren ontwor pen door Philip Nasta. De politie van Parijs heeft bekend ge maakt dat inbrekers uit de basiliek van Saint Dénis een zeventiende-eeuws bas reliëf hebben gestolen, dat was bevestigd op het hoogaltaar. Het ruim drie meter hoge en ruim 60 cm brede kunstwerk, dat de geboorte van Christus voorsteld, is in 1684 door een on bekende beeldhouwer van verguld metaal gemaakt. De toestand van de Ierse toneelschrijver Brendan Behan, die maandagochtend met een hoofdwond op straat in Dublin werd gevonden, wordt nog „tamelijk slecht" genoemd. Hij mag geen bezoek ontvan gen. Johan Lanting, Annet Nieuwenhuy- zen, Robert de Vries en Lia Dorana in „Kiss me Kate". Van de overige uitvoerenden viel op door haar voortreffelijke techniek in haar mu zikale nummer Annet Nieuwenhuijzen als het lieve zusje van Katharina die in na- tura geestig werkende tegenstelling nachtclubzangeresje annex liefje van de leider van het gezelschap blijkt te zijn. Verder werd aanstekelijk gezongen en gedanst door John Lanting en Hans Pau wels, terwijl Donals Jones in zijn solo voortreffelijk vakwerk liet zien. Een prachtig duo geinige gangsters werd gebracht door Pieter Lutz en Jo Vischer jr. die vooral in hun liedje „Sjans met Shakespeare" (mooi werk ook va Gaaikema) voor stormachtige vreugde zorgden. Het was moedig maar niet verstandig van directeur Rob de Vries om zelf de leider van het opvoerend gezelschap te willen spelen. De Petruccio die wij nu te zien kregen was natuurlijk voortreffelijk geacteerd, maar het vocale deel schoot ondanks de kranige pogingen van De Vries tekort, zoals hij had moeten voorzien. Mede ook dankzij de begeleidende com bo onder leiding van Henk van Dijk en uitmuntende bijrollen van o.a. Adolf Rij- kens en Louis Borel heeft Rotterdam op deze nieuwjaarsdag dus zó genoten dat de obligate nieuwjaarswens wel als mosterd na de maaltijd móést komen. Marinus van Henegouwen had dit vage geheel, dat slecht uit het hoofd geleerd werd, overigens niet onaardig bij elkaar geschreven. Maar veel spectaculairs, be halve een door Wim Hoddes galmend ge zongen loflied op Rotterdam (muziek Steije van Brandenberg) viel er niet meer te ge nieten. Dat kon ook niet na deze kapitale voor stelling, die helaas in het huidig toneel- bestel nooit het aantal voorstellingen kan halen als in een vrije opvoering zeker mogelijk zou blijken. Hans van den Bergh De musical „South Pacific" van Roger en Hammerstein is door de nieuwe cor trole-commissie op publikaties in Zuk Afrika verboden. De musical zou in Zur' Afrika worden uitgebracht door een Blitse producer. De commissie heeft in een schrijven aan de organisatoren meegedeeld, dat deze be slissing werd genomen omdat de musical een „pleidooi voor het samengaan van ras sen" inhoudt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4