Schipper v. d. Plas: „Lekkage in voorschip was niet te stoppen" R Opheffingsuitverkoop Jubilaris P. v. Woensel gehuldigd ONDERGANG VAN IJM 11 POOLSTER Burgemeester Bührmann kwam de geredden gelukwensen Havenberichten Perée Sport in IJmond Sclioolbrand in Beverwijk KAJ-uurloonactie voor ontwikkelingsgebieden „Gelderland" sleepte „Tempo" naar Harwich Akkoord van Hoenderlo in speciale vergadering Drie van papierfabriek deze maand met pensioen Vlam in de pan In sanatorium „Berg en Bosch" r Nieuwjaarsbrandjes in Velsen Goed idee haaide niets uit Centrifuges Wasmachines DONDERDAG 2 JANUARI 1964 5 Balletuitvoering door speeltuinleden Windkracht acht Geen drukte in onze Nieuwjaarsbal met volksdansen Zaterdagmiddag 6 u. sluiten wij definitief Profiteert van onze zeer bijzondere aanbiedingen. KENNEMERLAAN 24 - y-r 'f. I A Uitspraken HAARLEMSE RECHTBANK Brandstichting Gebrek aan bewijs Katerkoers in Wassenaar Kort nieuws tt De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann kwam aan boord van de „Neeltje" om de bemanning van de „Poolster" met hun redding geluk te wensen. Op de foto drukt hij schipper Van der Plas de hand. Ge heel links schipper C. J. Rog van de „Neeltje" die de vijf bemanningsleden van de „Poolster" van hun zinkende schip haalde en veilig naar IJmuiden bracht. Wat was de oorzaak van het vergaan van de houten motorkotter IJM. 11 „Poolster" in de vroege ochtend van oudejaarsdag in de Noordzee bij Texel? Misschien zal dat voor altijd wel een mysterie blijven. Het antwoord ligt op de bodem van de zee. Voor de 26-jarige schipper van de „Poolster", Dirk van der Plas, die met zijn mannen monteur Joop van der Zwan, Arie Glas, Cornelis Vree ken en Arie Guit, allen uit IJmuiden, aan boord van de te hulp gesnelde motor- kotter IJM. 2 „Neeltje" zijn schip lang zaam in de golven zag verdwijnen, staat echter de oorzaak van de ondergang van de „Poolster" als een paal boven water. „Lekkage onder water', zei hij dinsdag morgen toen de „Neeltje" met de ge redde vissers omstreeks kwart voor elf De eerste daad van Dirk van der Plas, schipper van de gezonken „Poolster", bij aankomst in IJmuiden was op de wal zijn jonge vrouw om helzen. De speeltuinverenigingen „Schulpen" en „De Meerweiden" in Velsen-noofd hebben het jaar 1963 afgesloten met een uitvoe ring door hun balletgroep in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat De groep, veertig leerlingen sterk, stond onder leiding van mevrouw -Hesmerg uit Bloemendaal; de pianobege leiding werd verzorgd door Leonike Kui- (pers uit Beverwijk. Uitgevoerd werden de ,schaatsenrijderswals van Waldteufel, een Slavische dans, walsen van Strauss, een Japanse waaierdans en boerendansen. De aanwezigen applaudisseerden enthousiast. In de loop van vorig jaar werd „Schul pen" genoodzaakt de speeltuin op te hef fen, omdat te grote vernielingen aan het materiaal waren aangebracht, Samen met „De Meerweiden" heeft „Schulpen" nog bovengenoemde balletgroep en een drum band. Dinsdag kwamen iin IJmuiden aan: Frans van Seumeren, van Rotterdam: Taras, Hamburg; Atlantik. Las Palmas; Spes. Swinoujs- cie, IJmuiden: Accres, La Pallice; Jaguar. Bone; Yewhill, Swansea; Mylly Koski, Mantyluoto. Zaandam; Mentor, Gent; Hoe Vinces. Londen; p Dusseldorf, Antwerpen: Lindisfarne, Pepel, IJmuiden; Noordwijk, Pepel, IJmuiden; Water land, Z.-Amerika; Bore, Kotka, Velsen: Theano, Le Havre; Lapwing, Londen, IJmuiden; Innaren, Dakar; John M., Rotterdam; Hoegh Aurora, Rouen; Asta. Rotterdam; Canopus. Rotterdam; Mercurius H., Dagenham; Hathor, Bremen; Koyan, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Vasily Kachalov, van Leningrad; Someri, Vent- spils, IJmuiden; Si). Toulon; Reggeborg, Col chester, IJmuiden; Dintelborg, Huil; Eskwood. Grangemouth, IJmuiden; Erika Schulte, Londen; Jean Guiton, Le Havre; Florence Holt, Le Ha vre; Borculo, Christinahamn; Jean E„ Londen; Valiant, Londen; Nordsee, Venersee; Juno. St. Servantes, IJmuiden; Merak, Dagenham: Oranje, Rotterdam; Jans, Londen; Athelmonarch, zee- brugge; Gertrud, Harüngen; Zukunft, Brussel; Admiraal Nelson, Dieppe, Zaandam; Jetty, Hu- diksvall. Zaandam: Seashell, Dagenham. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hendrik B., naar Stockholm. IJmuiden; Wex ford. Boston, Wormerveer; Aris. Zeebrugge; Otava, Herroe, Velsen; Lienerhoern, Brake; den; Texelstroom. Grimsby; Marin, Gent; Stad Alkmar. Rotterdam, IJmuiden; Buka, Lon- Mercator, Rotterdam; Nidarholm, Oxelosund: Schweiburg. Brake; Neder Rijn. Port Said; Meandros, U.S.A.; Hoegh Belle, Bremen; divina. Oslo; Hinde. Londen; Nordstcrn, Kotka; Ragni, Simonsvik, IJmuiden; Harrogate, Goole: Descu- brior, Taranto, IJmuiden; Tornes, Hamburg; Essen, Bremen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hov Vinces naar Londen; Zaanstroom, Snore- ham; Juno. Rotterdam; Bloemgracht, Aalborg; Hoop, Antwerpen; Stavenhagen, Antwerpen; Hector, Roterdam; Elshout, Walkon; Cameroun- kust. Bordeaux; Berkelstroom, Londen; Thale tas. Rotterdam; Hontestroom, Grangemouth; Irmgard, Schleswig; Lena Katharina, Hamburg; Hermann Kiepe, Kopenhagen; Grebbestroom, Rouen; Alcione. Birkenhead, IJmuiden; Gouwe- stroom, Fowey; Jonan, Antwerpen; Labotas, Bari; Ottina, Kopenhagen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Rote van Stockholm; Yorkshirecoast, Fowey; cheldeborg, Swansea, IJmuiden; Bodenstein Antwerpen; Vliestroom. Shoreham Donderdag vertrok uit IJmuiden: p 'iny, naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) aan de zuidkant van de IJmuidense vis sershaven afmeerde. „Lekkage in het voorschip en het water kwam zo hard binnen dat pompen onbegonnen werk was. De kleren die ik aan heb waren alles wat ik kon redden. Zelfs m'n sokken moest ik laten liggen." Het eerste wat schipper Van der Plas deed toen de „Neeltje" aan de wal vast lag was zijn vrouw op de kade omhelzen. Tot aangename verrassing van de gered den kwam daarna de burgemeester van Velsen. mr. J. C. Bührmann in gezelschap van de commissaris van politie, de heer W. Sepp de bemanning van het op zee gebleven schip gelukwensen met hun lijfs behoud. In de kajuit van de „Neeltje" werd het relaas van de ondergang van de IJM 11 en van de redding van haar bemanning door schipper Van der Plas en schipper C. J. Rog van de „Neeltje" verteld. Het was geen verhaal in geuren en kleu ren. Schipper Van der Plas: „Het zal een uur of drie zijn toen we merkten dat het voorschip water maakte. Het was windkracht acht en er stond een hoge zee. Ik zag dat we het niet konden klaren en heb toen over de radio om hulp gevraagd. Gelukkig was de Neeltje vlakbij. Toen we opgepikt waren zagen we het schip in de diepte verdwij nen." „Het belangrijkste is dat jullie er het leven hebben af gebracht. Het had ook niet zo goed kunnen aflopen", zei burge meester Bührmann. Schipper Rog van de „Neeltje" knikte. „Ik hoorde over Radio Scheveningen dat de Poolster in nood was. We waren op weg naar huis en ongeveer vijftien mijl van de Poolster vandaan. In anderhalf uur wa ren we bij het schip dat zwaar slagzij over bakboord maakte. Ik kon vlak langs de Poolster komen en de vijf aan boord nemen. Tegen vijf uur is de IJM 11 ge zonken. Het was voor het eerst in m'n le ven dat ik een schip zag vergaan". Schipper van der Plas: „We kunnen jul lie niet genoeg bedanken voor wat je voor ons hebt gedaan. Als jullie niet zo snel waren komen opdagen hadden we nu niet hier gezéten." „Ach man", wuifde schipper Rog de dank van zijn collega weg. „In mijn plaats had je toch precies zo gedaan. Maak er niet zoveel drukte over." „In ieder geval wordt het voor u en uw bemanning een bijzondere oudejaarsvie- ring," zei burgemeester Bührmann tot schipper Van der Plas. „Ja dat wel," ant woordde deze. „We nemen er een paar extra op de goede afloop". De ogen in het vermoeide gezicht van schipper Dirk van der Plas bleven op de houten wand voor hem rusten, waarop in sierlijke letters was geschreven Zij die de zee bevaren met schepen rijk bevracht, zien op de grote baren Gods wijsheid, gunst en macht. Nog 3 dagen Zeer lage prijzen Erkend installateur P.E.N. KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 In de viertallencompetitie van de IJmui- der bridgeclub De Jump is het leidende viertal HoogeboomTolmevr. Leyenaar (ditmaal vervangen door Van den Berg) Maas verslagen door de dames Kramer en Seydel en het echtpaar Hosting, waarbij Van der Horst voor deze gelegenheid me vrouw Hoeting verving. De uitslag was 6-0 (59-40). In de vrije Howell was de uitslag: Noord-zuid: 1. MainsSnoek 551/*, 2. Lamanvan der Vis 55, 3. echtpaar Han- nema 52. 4. BakkumSchadé 44'/,, 5. Arb- manWey 43. Oost-west: 1. echtpaar De Groot 60. 2. Timmervan der Steen 53, 3. Van Nieuw koopBreur 52, 4. echtpaar Vlot 48, 5. KramerBoender 37. De parencompetitie wordt maandag om kwart voor acht voortgezet in café Kraak. De voetbalvereniging VVB kent al jaren de traditie van een voetbalwedstrijd op nieuwjaarsdag tussen het eerste elftal en een team van oud-eerste-elftalspelers. Het aanvankelijke verzet van „VVB-oud" werd al spoedig door Kooimans gebroken (1-0), waarna linksbuiten Bakker tot twee maal toe kans zag om oud-doelman Nieu- wer.huis te passeren (3-0). Na de hervat ting was VVB's eerste elftal heer en mees ter en kwamen de oudjes er vrijwel niet meer aan te pas. De ni°uwe midvoor Boe ren (2x). zelfs linkshalf De Jong, Doornbos (2x) en Luitjes brachten de eindstand op 9-0. De oudjes kregen geen kans de eer te redden. Nieuwjaarsdag werd de brandweer in Beverwijk gealarmeerd voor een band, die was uitgebroken in de r.k. lagere techni sche school. Het bleek dat de eterniet- rookafvoer van een der petroleumkachels defect was geraakt, hetgeen met veel rookontwikkeling en diverse steekvlammen in een der lokalen gepaard ging. Met een nevelspuit werd het vuur geblust, waarna nog een behoorlijke schade kon worden opgenomen. De K.A.J., die in vele landen afdelingen heeft pleegt de eerste zftndag van het nieuwe jaar haar „Internationale Dag", om aldus de internationale verbondenheid van deze progressieve roomskatholieke jon geren te accentueren. Zoals in vorige ja ren zal ook het thema van dit jaar zijn: hulp aan de ontwikkelingsgebieden. Voor dit doel staan alle K.A..J.-leden een uurloon af en zij vragen geïnteresseerden het zelfde te doen, onder aanbieding van een uurloonzakje. Bij de K.A.J.-afdeling IJmui- den-Oost gaan de gedachten die dag spe ciaal uit naar Jan Janmaat. Deze 23- jarige IJmuidenaar is leider van de een hulpteam, dat in het kader van de ontwikkelingshulp werkzaam is in het Oostafrikaanse Tanganyika. Zondag 5 januari komen alle K.A.J.-ers van IJmui- den-oost tezamen in hun jongerencentrum „Het Trefpunt" om een mis bij te wonen, die door pater Leo wordt gecelebreerd. Voordat deze missionaris om elf uur met zijn inleiding over de problemen van de ontwikkelingsgebieden aanvangt, biedt het gezamenlijke bestuur van de (V)K.A.J. de belangstellenden een ontbijt aan. De causerie van pater Leo is toegankelijk voor iedere belangstellende in „Het Trefpunt", aan de Willemsbeekweg. De 199 ton metende Nederlandse kust vaarder ..Tempo D." van de n.v. Scheep vaartbedrijf Gruno te Groningen, die on derweg was op de Noordzee naar Ipswich meldde in de vroege ochtend van nieuw jaarsdag machineschade ter hoogte van de Outer Gabbard, op 120 mijl ten westen van Hoek van Holland. De zeesleepboot „Gelderland" van Wijsmuller, die te Do ver lag, bood haar diensten op basis Lloyd's open form aan, welke werden ge accepteerd. De „Gelderland" bereikte de „Tempo D" in het begin van de middag en nam de kustvaarder op sleeptouw naar Harwich, waar de reparaties zullen wor den uitgevoerd. De gezamenlijke volksdansverenigingen uit de IJmond: „Assumburg", „Kesta", „Koningsbosch", „Tarantella" en „Zo is er maar eentje" houden zaterdag 4 januari een nieuwjaarsbal in de kantine van de hoogovenbedrijfsschool van de Staalhaven, welke lokaliteit welwillend door de direc tie beschikbaar werd gesteld. De kantine is te bereiken met buslijn 75, richting Vel- sen-Noord. De muziek voor deze volksdan sen wordt verzorgd door het ensemble Ivana Ivaj Ozeh"; de leiding berust bij Zus Harten en Fred van Altena Gemeenteraad Heemskerk De heren H. J. Boerée, J. J. Nijdeken en T. Wentink, leden van de raad dei- gemeente Heemskerk, hebben verzocht op zo kort mogelijke termijn een openbare vergadering van de gemeenteraad te be leggen, teneinde, naar aanleiding van persberichten, volledige inlichtingen te kunnen ontvangen betreffende het zo genaamde „akkoord van Hoenderlo". Naar aanleiding hiervan is de raad voor een openbare vergadering op dinsdag 7 januari 1964 te 19.30 uur ten gemeente huize opgeroepen Bij de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen gaan in de eerste maand van het nieuwe jaar vier perso neelsleden met pensioen. De eerste is de heer H. B. Pethke, ploegbaas in de pa pierfabriek, die 48 dienstjaren op zijn naam heeft. Hij is met ingang van giste ren gepensioneerd. Op 10 januari is de heer L. H. F. de Reus, werkzaam in de elektrische werkplaats, met 41 dienstjaren, aan de beurt, op 11 januari gevolgd door de heer A. Martens, die al 44 jaren als smeerder in de papierfabrieken heeft ge fungeerd Tenslotte zal de heer H. van der Veen, staffunctionaris, na 37 dienst jaren aan het eind van januari de dage lijkse taak aan het bedrijf beëindigen. Een bewoner van een huis aan de Ver bindingsweg in Velsen-noord had dinsdag morgen de pech, dat bij het bakken van oliebollen, welke ceremonie hij in een ach ter zijn woning gelegen schuurtje verricht te, de vlam in de pan sloeg. Het vuurtje werd door de spoedig gearriveerde brand weer snel geblust, zodat de schade tot een minimum beperkt bleef. Ph. de Koning Van rechts naar links: jubilaris P. van Woensel, zijn echtgenote en ir. A. K. Vroege. In de recreatiezaal van een der pavil joens van sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, is de heer P- van Woensel uit Beverwijk, van de afdeling Kooksovens, gehuldigd wegens het feit, dat hij veertig jaar geleden bij Hoogovens en aangesloten bedrijven in dienst trad. Een aantal ver tegenwoordigers van het bedrijf, onder wie de heer ir. A. K. Vroege, hoofd van de sector ijzer, waren naar Bilthoven gereisd om de jubilaris t= huldigen. In zijn toespraak drukte de heer Vroe ge in hartelijke bewoordingen 'zijn spijt uit, dat juist de jubileumviering van de heer Van Woensei, die zich vaak als de grote organisator van jubileumbijeen komsten had ontpopt, zo'n rustig karaktei; moest hebben. Hij bracht de gelukwensen over van directie, chefs en collega's. „Wij allen zijn u zeer dankbaar. Niet alleen voor het werk dat u de afgelopen veertig jaar bij Hoogovens verrichttè, maar voor al ook voor de persoonlijkheid, die u achter dit werk stelde, voor de wijze waarop u ook in moeilijke omstandigheden uw opge wektheid wist te bewarèn, voor de hieruit ontstane goede invloed die u op alle men sen in uw werkomgeving uitoefende". Na zijn toespraak bood de heer Vroege na mens de directie het gouden horloge, de oorkonde, een foto-album en een bloem stuk aan. Namens de contactcommissie sprak hier na de heer G. Leven, die reeds jaren deel uitmaakt van de groep waarin ook de heer Van Woensel werkzaam is. Hij schil derde de jubilaris als een man, die door gaans niet veel aanmoediging nodig heeft. Dat chefs en collega's dit jubileum niét, hadden vergeten, bleek ook uit de vele cadeaus, die de heer Van Leyen de ju bilaris aanbood: een elektrisch scheerap- -r paraat, een horlogebandje, postpapier, ge schenken. die vergezeld gingen van de lijst met talloze handtekeningen van degenen, die met gulle hand hadden gegeven. De heer Van Woensel sprak hierna een kort dankwoord. Het officiële gedeelte van de bijeen komst waë hiermee geëindigd, maar nog geruime tijd bracht men, onder het genot van koffie met gebak, door met het opha len van oude herinneringen. Hierna werd de terugreis naar Hoog ovens weer aanvaard. l De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen een 26-jarige aannemer uit Nieuw-Vennep veroordeeld tot 2'/> jaar gevangenisstraf. Een 23-jarige grondwer ker uit de Haarlemmermeer werd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Een 22-jarige automonteur uit de Haarlemmer meer werd vrijgesproken. De in "eze zaken ten laste gelegde vrijheidsberoving werd namelijk niet be wezen geacht. De drie mannen werden schuldig bevonden aan het beroven van prostitués, die ze in een auto's lokten. De officiër van justitie had destijds res pectievelijk drie jaar met aftrek, twee jaar met aftrek en acht maanden met af- De Velser brandweer is begin januari van het jaar 1964 drie maal uitgerukt. Kort na middernacht, om 21 minuten na twaalf, spoedden de brandweermannen zich naar het oude Raadhuisplein, waar onbekenden kerstbomen en autobanden in brand gestoken hadden Vijfendertig mi nuten later blusten zij een brand van het zelfde recept in de Broekbergerlaan en om negen minuten over één was het van hetzelfde laken een pak op de Terrasweg. Daarna bleef het rustig. Hedenavond worden alle kerstbomen in de gemeente Velsen legaal verbrand: in Velsen-Noord op de Breesaperhof, in IJ muiden op 't terrein tegenover het Markt plein en in Santpoort in het Burgemees ter Weertplantsoen. De kerstbomen moe ten om half zes worden aangebracht. Een uur later begint de verbranding. Op de Terrasweg in Santpoort en de Kennemerlaan in IJmuiden werd de ru moerige jeugd nog door de politie uit elkaar gejaagd, hoewel ernstige inciden ten konden worden vermeden. trek van voorarrest geëist. De vrouw van de aannemer werd wegens heling veroor deeld tot zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Een 30-jarige kelner, die in een ogen blik van zwaarmoedige dronkenschap het huis van zijn moeder in Zaandam in brand had gestoken, werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met onder toezichtstelling van het Medisch Maatschappelijke Consul tatiebureau voor Alcoholisme. Tegen de man was een jaar geëist, alsmede voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. Een 33-jarige hulp in de huishouding uit Haarlem, die uit wrok tegen de mevrouw die haar had ontslagen het schuurtje van het huis in brand had gestoken, werd ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk, met toezicht van een reclasseringsvereniging. Tegen de vrouw was zes maanden en een voorwaardelijke ter beschikkingstelling geëist. Een autohandelaar uit Amsterdam werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de flessetrekkerij die hem ten laste was gelegd, evenals zijn metgezel bij de knoeierijen, een taxichauffeur uit Amster dam. De mannen hadden bij een garage houder uit de Haarlemmermeer een auto gekocht met een ongedekte chèque. Een 22-jarige tuinder uit Badhoevedorp werd wegens diverse diefstallen en een In braak veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf. De officier van Justitie had hetzelfde geëist, maar bovendien ter be schikkingstelling van de regering. Deze laatste eis werd niet toegewezen. In Heerenveen had men een goed idee gehad: de jeugd mocht er een enorm vuur stoken op het Burgemeester Ku- perusplein en daarna zou de brandweer trachten dit vuur in een half uur te blussen. Slaagde de brandweer niet, dan kreeg de jeugd een wisselbeker, zo ja, dan was de beker voor de brandweer. Van de wedstrijd is echter weinig te recht gekomen omdat een aantal no zems zo onsportief was de brandweer lieden lastig te vallen en zelfs met een pak Slaag dreigde. Enige brandslangen werden van de kranen afgetrokken en één werd zelfs totaal vernield van de haspel afgescheurd. De wisselbeker is dan ook niet uitgereikt. In Heerenveen haalde de jeugd ge woon theaterstoelen uit de oude schouwburg, waarmee barricades wer den opgericht bij het gemeentehuis en het politiebureau. Een van de jonge mannen liep bij de schermutselingen een slagaderlijke bloeding op en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. Telefoonkabels vernield. Het over grote deel van Breda is dinsdag van tele foonverkeer verstoken geweest, doordat tijdens heiwerkzaamheden voor de tun nel op het Oranjeplein drie kabels wer den vernield. Aspirines. In de eerste uren van het nieuwe jaar heeft een 21-jarige man in Hengelo zijn zestigjarige pleegmoeder tijdens een slaande ruzie bij de keel ge grepen. De weduwe kreeg enkele schram men en blauwe plekken. Zij liep naar een buurman, die de politie waarschuwde. Nadat de jongeman was gearresteerd bleek dat hij veertig aspirines had ingeslikt. Haven Amsterdam. In de Amster damse haven zijn in het afgelopen jaar 8541 zeeschepen aangekomen met een ge zamenlijke tonnage van 21.734.300 brt. In 1962 arriveerden 8151 schepen in de haven van Amsterdam. Haven van Rotterdam. De haven van Rotterdam heeft het jaar 1963 afgesloten met het recordcijfer van 26.351 binnen gekomen zeeschepen. Als laatste meldde zich om vijf minuten voor twaalf de Nederlandse „Alnati" van de Rotterdamse rederij Van Nievelt-Goudriaan, die van Hamburg terugkeerde van een kustreis.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5