Jordanië en Israel zijn gereed om paus Paulus VI te ontvangen V eiligheidsmaatregelen baren de meeste zorgen msm De Gaulle kondigt nieuwe Europese initiatieven aan fete Tien miljoen voor hongerende wereld De Jong staat erg gunstig in eregroep Singalees op Ceylon officiële taal Kroesjtsjev zegt Castro steun toe Eenden vingen bijna een vliegtuig De Gaulle reist naar Zuid-Amerika Harings onbetwist beste veldrijder Zesde overwinning van Steenvoorden DONDERDAG 2 JANUARI 1964 7 Resten van geboumen uit de Kanad- nistisclie periode in Megiddo. Op de ach tergrond de vallei van Jizreel. Hier zal president Sjazar van Israel de paus wel kom heten bij het betreden van Israëlisch grondgebied. Pleister op wonde Mis in de lucht Opgeborgen 'V JOR Betnanïë Betrekkingen met Bonn zijn laatste tijd koel Duo Post-Junkermann had meeste punten in Keulen Nederland speelt eenmaal tegen Italiaanse ploeg m ijl" ay»-2*%^ jfajV I (Van onze correspondent) JERUZALEM President Sjazar zal paus Paulus VI in Megiddo begroeten bij het betreden van Israëlisch grondgebied. Dat staat eindelijk vast, maar het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Het Vaticaaan erkent Jeruzalem riiet als hoofdstad van Israel. Het wenst inter nationalisatie van de stad, die voor drie wereldgodsdiensten van zoveel betekenis is. Israel en Jordanië al evenzeer wil daarvan niet horen. Houdt het feit, dat de bezoeker Israel niet via de Mandel- baum-poort betreedt, daarmee verband? Men is hier, als het op Jeruzalem aan komt, begrijpelijk uiterst gevoelig en meent inclerdaad, dat het Vaticaan op deze wijze zijn ontevredenheid over de situatie te kennen heeft willen geven. Rome echter ontkent dat. Of beter: het motiveert de keuze van deze route met de noodzaak om de paus zoveel mogelijk fysiek ongerief te besparen. De Israëlische regering heeft zich daar bij neergelegd, al deden sommige minis ters dat ook ongaarne. Maar de nationa listische Heroetpartij blies hoog van de toren en trachtte de president er van af te brengen de paus ergens anders te begroe ten dan in de hoofdstad. Haar dagblad noemde de overeengekomen geste „een tragisch precedent". Het verwijt het Va ticaan dat het zich met zijn houding je gens Israel „aan dezelfde kant van het dak bevindt als de Arabische staten", die zelfs het bestaan van de Joodse staat ne geren, naar de bekende handelwijze van de spreekwoordelijke struisvogel. Geen enkel blad in Israel is met de be slissing erg gelukkig, al voelen sommige organen het feit, dat de paus op de tweede dag van zijn verblijf ook Jeruzalem be zoekt, als een pleister op de wonde. De betrekkingen tussen het Vaticaan en Israel zijn nooit erg hartelijk geweest en velen hier verheugen zich daarom over deze op zienbarende pelgrimstocht, die naar hun mening een erkenning de facto inhoudt. Dat deze opvatting zwaar heeft gewo gen, toen het kabinet besloot het hoofd van de staat te adviseren naar Megiddo te rei zen, ligt voor de hand. Men behoeft daar bij nog niet te twijfelen aan de oprecht heid van het motief, dat de paus als pel grim zijn reisplan naar eigen wens kan vaststellen en dat zijn begroeting door de president, daar waar hij het soeve reine gel#ipd van Israel betreedt, /een èle» mentaire hoffelijkheid is en een manifesta tie van eerbied voor het verheven ambt, dat hij bekleedt. De bezoeker zal dus wel kom worden geheten door de president die later op de dag in Jeruzalem afscheid van hem zal nemen. Het is een redelijk compromis, zeker als men in aanmerking neemt, dat het hier niet om een staatsbe zoek gaat, maar om een religieuze aangele genheid, ook al heeft deze een politiek as pect. De paus begint zijn bedevaart niet in Israel, maar in Jordanië. Zaterdag zullen hij en zijn gevolg van eenendertig perso nen op het vliegveld van Amman aanko men. Het vliegtuig zal naast de normale kentekenen ook de kleuren van de pause lijke vlag voeren. Een deel van de fau teuils wordt verwijderd om de paus gelegen heid te geven een mis op te dragen de eerste keer in de geschiedenis van de rooms-katholieke kerk, dat een godsdienst oefening in de lucht wordt gehouden. De bezoeken zal worden begroet door koning Hoessein, de leden van het Jordaanse ka binet, de Egyptische, Syrische, Libanese en Iraakse patriarchen en andere hoog waardigheidsbekleders. Nog dezelfde dag zal de paus in de oude stad van Jeruzalem de kerk van het Heilige Graf bezoeken. Zondag wordt Israel bezocht. Via Ra- malla, Nabloed en Jenin gaat het naar Megiddo, dat in bijbelse dagen een stad van betekenis was, maar nu niets meer is dan het toneel van archeologische opgra vingen. Hier vindt 'n'plechtigheid van en kele minuten plaats, waarbij president Sjazar de paus een gouden penning zal aanbieden, gevat in een kunstzinnig be werkte doos van olijvehout. De doos van draagt in het Latijn het opschrift: „Aan paus Paulus VI, van Zaiman Sjazar, pre sident van de staat Israel, Jeruzalem, stad des vredes, 20 tebet 5724". Een erewacht van het leger en een militair muziekkorps zullen aan de ceremonie luister bijzetten. Waarschijnlijk zullen alleen die leden van het kabinet aanwezig zijn die van de spe ciale commissie van voorbereiding deel uitmaakten. LONDEN (AP) Groot-Brittannië heeft het nieuwe jaar op een bijzondere wijze welkom geheten, namelijk door een inza meling voor de hongerenden in de wereld af te ronden en het totaal van de inzame ling te brengen op ruim tien miljoen gul den. Het comité voor hulp bij hongersnood Oxfam heeft bekendgemaakt dat een intensieve campagne van drie weken de helft van dit bedrag bijeen heeft ge bracht. De eerste vijf miljoen was eerder vorig jaar bijeen gebracht. De actie had de steun van drieduizend studenten en talrijke persoonlijkheden uit de amusementswereld. Rond de kerstdagen bereikte de actie het hoogtepunt door het hele land. Ook talrijke organisaties, van jeugdclubs tot bejaardenverenigingen, heb ben een bijdrage geleverd. Oxfam verwacht het gestelde doel van tien miljoen gulden met 130.000 gulden te overschrijven. Van Megiddo wordt naar Nazareth gere den, waar de hoofdstraat inmiddels naar de hoge gast werd genoemd. Het gemeen tebestuur en de diverse kerken en kloos ters beijveren zich sinds enige weken om de stad een feestelijk aanzien te geven. De straten krijgen een extra goede beurt, erepoorten worden opgericht en vlaggen aangebracht. Van gemeentewege zijn, om ongelukken te voorkomen, daken en bal kons langs de route, die de stoet zal vol gen, nauwkeurig onderzocht. Men ver wacht, dat een honderdduizend mensen langs de weg geschaard zullen staan en met het oog daarop zullen ongeveer dui zend politiemannen dienst doen. Reeds de vooravond van het bezoek wordt de stad voor alle verkeer van buiten gesloten. De straten langs de route, die zestienhonderd meter lang is, worden geplaveid met ta pijten: een hulde van de Nazareners. Van zijn auto zal de paus een tweehonderd me ter te voet afleggen naar de in aanbouw zijnde kerk van de Annunciatie, waar hij zal bidden in de grot, waar volgens de traditie de engel Maria de geboorte van Jezus aankondigde. De kerk is slechts voor tweederde deel voltooid en op het ogenblik is men met man en macht bezig het puin weg te ruimen en het gebouw zo veel mogelijk een waardig aanzien te geven. Van Nazareth gaat het eerst naar de basiliek van de Transfiguratie op de berg Tabor en vervolgens naar Tabgha met zijn kerk van de Vermenigvuldiging van het brood en de vissen, Kapemaum met de beroemde overblijfselen van de syna goge, waar Jezus zou hebben gepredikt en naar de berg van de zaligsprekingen, waar hij de bergrede zou hebben uitge sproken. Na de lunch, die in het Francis caner nonnenklooster wordt gebruikt, wordt de tocht voortgezet naar het Israë lische gedeelte van Jeruzalem, waar de paus de Dormitio-abdij en het Cenakel op de berg Sion zal bezoeken. Na afloop gaat het naar de Mandelbaum-grenspost waar president Sjazar afscheid neemt voordat de paus zijn reis vervolgt. Voor de derde en laatste dag staat Beth lehem op het programma, waar paus Pau lus in de Geboortekerk zal bidden en waarschijnlijk ook een rede zal houden, s Middags wordt de terugreis aanvaard van het vliegveld van Amman. De nieuwjaarsronde in het internationale damtoernooi in Hoogezand-Sappemeer is voor Wim de Jong uitermate gunstig ver lopen. De Haarlemmer versloeg zelf con current Bergsma en kreeg bovendien steun van Van Dijk, die Baba Sy remise afdwong. Door dit alles liep De Jong twee punten uit op Baba Sy en Roozenburg. De laatste profiteerde eveneens van het halve verlies van de Senegalees door zich via 'n zege op Mulder op de gedeelde twee de plaats te nestelen. Voor Baba Sy zal het zeer moeilijk wor den om voor de tweede achtereenvolgende maal dit toernooi op zijn naam te brengen. De resultaten van de zevende.ronde waren: eregroep: RoozenburgMulder 2-0, De JongBergsma 2-0, Van DijkBaba Sy (Senegal) 1-1, Kouate (Senegal)Verleene (België) 1-1, Hisard (Fr.)Gournier (Fr.) 1-1, DallingaSlaby (België) 2-0. Zesde ronde, eregroep: MulderHisard 1-1, GournierBergsma 1-1, Verleene Van Dijk 1-1, SlabyDe Jong. 0-2, Baba SyRoozenburg 1-1, DallingaKouate 1-1. Stand: 1. De Jong 12 pnt., 2. en 3. Baba Sy en Roozenburg. beiden 10 p„ 4. t/m 6. Bergsma, Van Dijk en Kouate, allen 9 p.. 7. Dallinga 7 p., 8. Hisard 6 p., 9. Gournier 5.p., 10. en 11. Verleene en Mulder, beiden 3 p, 12. Slaby 1 punt. Hoofdgroep: SteensmaDe Kluyver 0-2, Van BovenLand 0-2, Laport.a (It.)Aeil- kema 0-2, IvensSimonata (Fr.) 0-2. Maes (fi.)—Cazemier (Zwits.) 0-2, Van Beek Coppola (Fr.) 1-1. De stand aan de kop: 1. De Kluyver 12 p., 2. Cazemier 11 p., 3 Steensma 10 p., 4. Land 8 punten. De veiligheidsmaatregelen baren de au toriteiten in Israel zowel als Jordanië veel zorg. In Israel zullen tussen de twee- en drieduizend politiemannen tijdens het be zoek dienst doen. Bijna tweehonderd be kende oproerkraaiers, geesteszieken en personen die niet toerekeningsvatbaar zijn worden vastgehouden tot na het einde van het bezoek van de paus aan Nazareth. Bij aankomst van de paus zal langs de route, die de gemotoriseerde stoet zal vol gen om de twee meter een politieagent staan. De politie laat ijzeren hekken langs de route aanbrengen om de menigten op een afstand te houden. In Israel en Jordanië worden een vijf honderd journalisten televisie-medewer kers, fotografen en anderen verwacht. Al leen al de Italiaanse radio en televisie stuurt een honderdveertig man, plus drie mobiele studios, twaalf mobiele donkere kamers en een twintig auto's. De uitrus ting wordt met twee schepen vervoerd. In het Jordaanse Jeruzalem wordt een perscentrum ingericht in het Rockefeller Museum. In de Israëlische sector wordt de grote hal van 't hoofdpostkantoor voor het publiek gesloten om de publiciteits media naar behoren te kunnen bedienen. Technisch kan men hier de zaak wel aan. De ervaring die is opgedaan tijdens het Eichmann-proces wettigt de ver wachting dat alles ook ditmaal vlot zal verlopen en de wereld zo snel mogelijk kennis zal krijgen van deze belangrijke gebeurtenis, die geen precedent heeft. Overal wordt ruimte gemaakt om de duizenden belangstellenden en journalis ten onder te kunnen brengen, onder ande re in 't Palestijnse oudheidkundig museum scholen, ziekenhuizen en kloosters. Inmiddels heeft het in Galilea flink ge sneeuwd. 111063 Caesareo Phillppi Pfolemaïs (Akkra) N/ Kapernaüm Magdala Kano karmel J*" Tiberias ^Nazareth A. Meer van Oennésareth <0 TABOR o Megiddo Caesarea azEFel Aviv Jaffa 'Arimathéa O JERUZALEM oBethlenem COLOMBO (Reuter) Het Engels is woensdag officieel vervangen door het Singalees als spreek- en schrijftaal van de Ceylonese regering en haar ambtelijk ap paraat. Het grootste deel van de eiland bevolking spreek Singalees. Voorts nam de oliemaatschappij van de staat de gehele binnenlandse distributie van benzine en kerosine over van de Shell, Caltex en Esso. De staatsverzekerings maatschappij, die het levensverzekerings bedrijf op Ceylon volledig in handen heeft, nam woensdag ook de andere verzekerin gen over van de particuliere bedrijven. MOSKOU (AP) Premier Kroesjtsjev heeft opnieuw beloofd dat de Sovjet-Unie Cuba zal verdedigen tegen iedere aanval van de Verenigde Staten. In een telegram aan premier Fidel Cas tro ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de Cubaanse revolutie zegt Kroesjtsjev: „Op deze voor het Cubaanse volk zo belangrijke dag verklaren wij op nieuw dat het revolutionaire Cuba niet al leen zal staan als het wordt aangevallen door Amerikaanse agressieve militaire kringen". Vier Amerikanen, die op eendenjacht waren, zijn ternauwernood aan een ramp ontsnapt toen zij terechtkwamen in een vlucht eenden. Het viertal was in een eenmotorig vlieg tuig op weg naar Arkansas en kwam bo ven een rivier in botsing met de vlucht eenden. De eenden vlogen dwars door de voor- ruti, maakten de landingslichten defect, be schadigden de vleugels van de machine en de installatie voor afkoeling van olie, waardoor het vliegtuig olie verloor. De be stuurder maakte een geslaagde noodlan ding op een katoenveld. De inzittenden ble ven allen ongedeerd. PARIJS (Reuter) In 1964 zal presi dent De Gaulle bezoeken brengen aan Midden- en Zuid-Amerika. In het voorjaar zal hij Mexico bezoeken en op de terugweg de Franse bezittingen in het Caribische gebied aandoen. Tussen september en december zal een reis naar Zuid-Amerika volgen, waar vier of vijf landen waaronder Argentinië en Peru, zullen worden bezocht. (Van onze correspondent) PARIJS. - Alvorens meer dan 1200 handen van ministers, parlementa riërs, kunstenaars, diplomaten, ker kelijke leiders en andere gasten op de traditionele nieuwjaarsreceptie op het Elysée te hebben gedrukt, heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, op oudejaarsavond het Franse volk zijn beste wensen voor 1964 aangeboden. De generaal greep de jaarwisseling aan als gelegenheid om een bijzonder optimitische balans over de afgelopen maanden op te maken en, in nogal vage termen, zijn plannen voor de naaste toekomst be kend te maken. Ten aanzien van de buitenlandse politiek herhaalde hij de „mondiale" ambities die de Vijfde Republiek onder zijn reading nog altijd koestert. Hij riep opnieuw het beeld op van een continentaal Europa, waarvan Groot-Brittannië uitgesloten moet blijven en dat van de Atlantische kusten tot de Oeral zou reiken, zodra de Centraaleuro- pese hoofdsteden zich van de communis tische knevelarij zullen hebben bevrijd. Met betrekking tot de Europese politiek liet de generaal doorschemeren dat er voor de komende weken van zijn kant nieuwe initiatieven voor een nauwere eco nomische, culturele en politieke samen werking te verwachten zijn. Het is de politieke waarnemers voorts niet ontgaan dat de president ditmaal elke toespeling ->p de Frans-Duitse alliantie ach terwege heeft gelaten. Zijn opmerking dat Frankrijk „poogde" zijn betrekkingen met Duitsland te normaliseren en te ver beteren, doet veronderstellen dat hij over het resultaat van die poging sinds het af treden van bondskanselier Adenauer geen hoge dunk meer heeft. Die teleurstelling wordt vooral wel aan twee concrete feiten toegeschreven. De Gaulle is bijzonder weinig gesticht over het initiatief dat kanselier Erhard vorige week samen met president Johnson heeft genomen om een Amerikaans-Duitse com missie te belasten met de taak de onlangs gesloten akkoorden van Brussel over de Europese landbouw te „interpreteren." In Parijs worden die akkoorden als de finitief beschouwd en acht men het in elk geval een onaanvaardbare inmenging van Amerikaanse zijde deze overeenkom sten te willen „verklaren". Maar een andere daad van de nieuwe kanselier heeft in Parijs zo mogelijk nog kwader bloed gezet en vandaag zal de Franse regering, onder leiding van de generaal, haar standpunt bepalen over de stap van Bonn de uitlevering van de maandag tot levenslang veroordeelde O.A.S.-leider ex-kolonel Argoud te eisen. Een weigering zal de relaties met Bonn uiteraard nog wat slechter maken. Men vraagt zich in politieke kringen dan ook af hoe, trots deze breuk van de as Parijs-Bonn, de generaal een nieuwe stap in de richting van de Europese een heid denkt te zullen kunnen doen. En met verhoogde spanning wordt daarom dan ook zijn komende persconferentie, in de twee de helft van deze maand afgewacht. De Nederlander PeterPost' en' Zijn Duitse koppelgenoot Junkermann hebben de woensdagavond geëindigde wielerzes- daagse van Keulen gewonnen. Zij verze- kerden zich van de overwinning, toen zij 25 minuten voor het einde de ronde ach terstand op de Belg Van Steenbergen en de Deen Lykke goedmaakten. Beide kop pels bleven in dezelfde ronde, maar het puntentotaal van Post en Junkermann kon door hum concurrenten niet meer worden behaald. De uitslag was: 1. Post-Junkermann (Ne- derland-Duitsland) 851 punten; 2. Van Steenbergen-Lykke (België-Denemarken) 444 punten. Op 1 ronde: 3. Bugdahl-Renz (Duitsland) 550 punten. Op 2 ronden: 4 Oldenburg-Kemper (Duitsland) 707 punten Op 3 ronden: 5. Wolfshohl-Pfenninger (Duitsland-Zwitserland) 866 punten. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabon nement. b Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorqer onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardooi uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Nederland en Italië zullen in n wed strijd uitmaken welk land het tiental, dat mag deelnemen aan het Olympisch volley baltoernooi 1964 in Tokio, zal complete ren. De ontmoeting wordt 25 januari in Brussel gespeeld. Het eindtoernooi om het Westeuropese kampioenschap, waarvan de organisatie zoals bekend aan Nederland is opgedra gen, is definitief toegewezen aan Henge lo. Het toernooi wordt gehouden van 2 tot en met 4 april 1964. De nationale veldritkamploen Huub Ha rings uit het Limburgse plaatsje Sibbe, die zondag de veldrit van Hoeven in zijn voor deel besliste, heeft zich op nieuwjaarsdag ook in de „Katerkoers" door de Haagse wielervereniging „De Spartaan" in de om geving van het sportpark „Duinhorst" te Wassenaar verreden onbetwist de sterk ste veldrijder getoond. Er was niemand die het hem in deze veldrit bepaald las tig heeft kunnen maken en met ruim an derhalve minuut voorsprong op Manus Brinkman snelde de Limburger als triom fator door de finish. Het mooie weer had vele wielerenthou- siasten op de eerste dag van het nieuwe jaar naar „Duinhorst" getrokken. Zij za gen Harings al in de eerste van de zeven af te leggen ronden uit het 45 man sterke peloton ontsnappen en aan een indrukwek kende opmars beginnen. Er was voor zijn tegenstanders geen houden meer aan. Fa voriete veldrijders als Brinkman, Van der Hulst en Van Dijk deden nog wel moedige pogingen om de dreigende nederlaag te ontlopen, maar Harings kregen zij niet te pakken. Op het zware parcours voerde de Limburger zijn voorsprong steeds ver der op en aan de finish bedroeg die meer dan anderhalve minuut. De uitslag was: J. H- Harings, Sibbe, de 24 kilometer in 1 uur en 16 sec.; 2. H. Brinkman, Rotterdam; 3. C. v. d. Hulst, Zoeterwoude; 4. J. van Geest, Maasland; 5. J. van Dijk, Lisse; 6. 6. Rutgers, Naar- den; 7. G. Ruttenberg, Baarn; 8. M. Rutte, Haarlemmerliede; 9. J. Harings, Sibbe; 10. K. van 't Klooster. De in het Duitse plaatsje Kranenburg wonende Hiilegom- mer Harry Willemse legde beslag op de elfde prijs. Bij de nieuwelingen zegevierde de Ha genaar Kettenis met voorsprong. Hij reed de 18 kilometer in 47 min. en 26 sec. De Rotterdammer J. Brouwer werd tweede en Th. v. d. Valk uit Voorschoten derde. Jaap Fraking (Haarden) kwam juist op een smal bruggetje ten val. Met een sierlijke boog dook hij het (on diepe) water in. Ook zijn fiets zal het niet droog houden. Het „ongelukje" gebeurde tijdens de „Katerkoers" in Wassenaar. Piet Steenvoorden is in de clubritten van de Haarlemse Raccclub „Excelsior" vrijwel niet te kloppen. Hij behaalde in de „oliebollenrit", die op nieuwjaarsdag als een veldrit in de omgeving van de wa tertoren aan de Zeeweg werd gehouden, zijn zesde achtereenvolgende overwinning. In deze „oliebollenrit" gingen alle ren ners (35 man) gelijk van start voor een race over twintig kilometer. De B-klasser Keyzer ondernam al spoedig een uitloop poging en kreeg daarbij gezelschap van Steenvoorden, Riethoff, Meure, Kreuger en Jan Philips. Toen Steenvoorden in de slotfase met een felle demarrage zijn fi nish beraamde moesten zijn vluchtmak- kers Kreuger en Philips hadden door kettingpech het contact verspeeld hem laten gaan. Uitslag A-klasSe: 1 P. Steenvoorden, 2 E. Riethoff, 3 P. De Jong, 4 H. van Asse- ma. B-klasse: 1 T. Meure, 2 R.. Philips, 3 L. Kreuger, 4 G. Keyzer, 5 H. Philips, 6 K. Bijdemast, 7 T. de Nijs. C-klasse: 1 R. Schell, 2 P. Neeskens, 3 H. Nees- kens, 4 J. Molenaar, 5 J. Sweyen. Jeugd- klasse: 1 E. van Schoor, 2 J. Snoeks, 3 J. van Schoor. Kees Kossen behaalde bij de tweede jeugd zijn vijfde achtereenvolgende over winning. Hij is momenteel in de strand en veldritten nauwelijks te verslaan door de veteranen. De uitslag:l. K Kossen, 2 F. Tollenaar, 3 B. Groeneveld, 4 D. Kie kens, 5 T. Handgraaf, 6 H. Ouwerkerk. De jonge Amerikaanse golf speler Jack Nicklaus is door een 'groep van 100 sport journalisten uitgeroepen tot de beste gol fer van 1963. Zijn landgenoot Arnold Pal mer had die eer in de twee voorgaande jaren voor zich opgeëist.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7