4 Amsterdamse vijftig jaar effectenbeurs in gebruik „Houtvaarf-commissa rissen kregen op verzoek ontslag Elf percent bij De Gruyter - DE BEURS - u Gunstige verwachtingen Nederlanden van 1845 Werkspreiding: belangrijk voor schildersbedrijf Gunstige cijfers bij Raiffeisenbanken Carlton N.V. Hoger resultaat bij „De Wereldhaven" De rlMV /s uw vertrouwen Britten overwegen inkrimping Rijnleger Demonstratieve vergadering van de ANOF Riva is bang voor winstdaling Benthworth opgericht Kort economisch nieuws Meningsverschillen in directie SCHEEPVAARTBERICHTEN President Johnson wil vernieuwing van het onderwijs „Willem Ruys" blijft in 1964 nog voor de Lloyd varen Belgische politie maakt jacht op Franse uitbrekers Van dar WERff i HOBRECHI VRIJDAG 3 JANUARI 1964 FOKKER Baekers-Elias-De Haes Sterlingreserves gedaald VffRUÉKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 11/2 MILJARD GULDEN .HAY LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04 - HAV.LEVENSVERZEKERINGEN rto De Amsterdamse effectenbeurs heeft isteren een historische dag beleefd in e geschiedenis van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Op 2 januari 1914 werd het beursgebouw, dat tien dagen tevoren, op 22 december 1913, plechtig was geopend, officieel in gebruik ge nomen. Het gebouw is dus vijftig jaar in ge bruik en daarom zal, zoals gemeld is, januari in het teken staan van dit feest- gebeuren. Dit memoreerde gistermiddag de voor zitter van de vereniging, de heer J. C. van Marken, in de gebruikelijke nieuw jaarsbijeenkomst van de leden na sluiting van de eerste beursdag van 1964. De voorzitter besprak vervolgens het beursverloop in 1963 en merkte op: Terwijl de lijn der koersontwikkeling ge durende 1962 zich hoofdzakelijk in neer waartse richting bewoog en op index-basis algemeen een teruggang van vijftien per cent vertoonde, gaf 1963 een gunstiger ont wikkeling te zien, al heerste er tijdens dit jaar een wisselend beeld. De beursindex algemeen bewoog zich evenals de index van de internationale concerns en die van de lokale waarden in opwaartse richting, waarbij in de loop van het jaar duidelijk twee toppen vielen te constateren, gelegen in begin juni en midden september. De omzetten in de obligatiesector waren gedurende vrijwel alle maanden wat lager dan in 1962. In 1963 bedroeg de totale obligatieomzet circa 923 miljoen gulden tegen 948 miljoen in 1962. De omzetten in pandbrieven waren in 1963 echter hoger en bedroegen circa 99 miljoen gulden tegen 85 miljoen in 1962. De omzet in de aandelensector lag be duidend hoger dan in het voorafgaande jaar. In totaal werd in deze sector voor ongeveer 828 miljoen gulden nominaal om gezet. Het vorige jaar bedroegen de aan- delenomzetten niet meer dan 693.6 miljoen Opgericht 1899 Beursbericht no 344 is verschenen In zijn nieuwjaarsboodschap aan alle me dewerkers in binnen- en buitenland heeft mr. P. Heering, hoofddirecteur van de Ne derlanden van 1845, de verwachting uit gesproken dat 1963, ondanks hogere scha- depercentages in verschillende bedrijfssec toren, in totaal een gunstig beeld zal ver tonen. In het schadeverzekeringsbedrijf zijn op hieuw hogere produktiecijfers behaald. De strenge winter, zal echter in de brandver zekeringsresultaten waarneembaar' zijn en zich eveneens aftekenen in de onge vallen- en autosector. Het nog steeds lage premieniveau op de transportverzekeringsmarkt laat ten aanzien van de bedrijfsresultaten in deze sector geen hoge verwachtingen toe. De voor 1963 verwachte passering van de vijf miljardgrens aan verzekerd kapi taal en rente bij de levensverzekering maatschappij bleek bij het jaareinde met ruim 120 miljoen te zijn overschreden. De produktie aan nieuwe verzekeringen lag iets lager dan in 1962, het verval in de bestaande portefeuille nam niet onbelang rijk toe, niettemin steeg het totaal verze kerd bedrag over 1963 met ruim driehon derd miljoen gulden. Daar de door sterfte verschuldigde uit keringen dit jaar een gunstiger beeld ver toonden dan over 1962 en de renteresulta ten eveneens gunstig zullen zijn, zijn de in de levensector te verwachten resulta ten stellig bevredigend. Wat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de bouwnota heeft vermeld over het verrichten van schilder werk: 's winters binnen en 's zomers bui ten, is een wezenlijke ondersteuning voor een van de belangrijkste objecten van het bedrijfschap voor het schilderbedrijf, de voorlichting over de werkspreiding. Deze werkspreiding is van groot belang ook voor de economische toestand in het algemeen. De maatregelen ter bevordering van die spreiding zullen ook een grote in vloed kunnen oefenen op een beter gebruik van de capaciteit. Dit heeft de heer H. A. Kok uit Eindhoven, voorzitter van het be drijfschap voor het schilderbedrijf, gis termiddag gezegd in de vergadering van dit schap. Het streven van de minister om een over legorgaan in de bouwnijverheid te laten ontstaan heeft de instemming van het be drijfschap. Het schildersbedrijf is georga niseerd en klaar om van dat overlegor gaan deel te gaan uitmaken. Overleg is in het huidige stadium van de ontwikke ling van de woningbouw hoogst noodzake lijk, zo merkte de heer Kok onder meer op. Hij herinnerde er verder aan dat al ja ren met recht wordt gesproken over vergroting van de bouwcapaciteit. Maar daarbij mag de conservering van het wo- ningbezit niet'worden vergeten. Er heeft zich op dat gebied onmiskenbaar een achterstand ontwikkeld, die voor een deel het gevolg is van de onjuiste werksprei ding in het schilderbedrijf. Onderzoekin gen^ van het bedrijfschap hebben aange toond dat 45 percent van de omzet het schilderen van binnenwerk betrof in het seizoen dat voor het buitenschilderswerk het beste'is. De resultaten van Baekers-Elias-De Haes textiel industrie zijn in 1963 ongunstiger geweest dan in 1962. Als voornaamste oorzaken van de teleurstellende resulta ten noemt de directie dé van 1 januari 1963 af gestegen loonkosten en sociale las ten, die niet konden worden opgevangen door hogere verkoopprijzen en de ver dere doorvoering van de fusie, die niet alleen belangrijke extra eenmalige kos ten. maar ook aanzienlijke produktie-ver- liezen veroorzaakte. gulden, doch in 1961 was dit cijfer 866 mil joen. Ook de claimhandel bereikte een omvang die ver uitging boven die van 1962. In 1963 werden ruim 2.6 miljoen stuks omge zet tegen nog geen 1,4 miljoen stuks in 1962. Worden de emissieactiviteiten in de obli gatiesector vergeleken met die in 1962, dan vallen deze uit ten gunste van 1963, on danks het feit, dat dit jaar geen enkele buitenlandse emissie plaats had. Noteringsaanvragen werden ontvangen voor een totaal bedrag van circa 1.515 miljoen gulden aan obligaties, tegen 1.288 miljoen in 1962. De Raiffeisenbanken/boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank (C.C.R.) e Utrecht, heb ben in 1963 hun spaaroverschot tot een re cord bedrag zien stijgen. Tot de stijging der spaargelden werd verhoudingsgewijs het meest bijgedragen door spaarders uit de semi-stedelijke sfeer. De reeds in vorige jaren getroffen maatregelen om in het bij zonder voor boer en tuinder ruimere kre dietmogelijkheden te scheppen, resulteer den ook in 1963 in een grote stijging van het verstrekte kredietbedrag. Volgens voorlopige cijfers zijn de spaar gelden, ingelegd bij de Raiffeisenbanken/ boerenleenbanken, aangesloten bij de C.C.R., in 1963 toegenomen met circa 400 miljoen (vorig jaar 285,7 miljoen). Voor het derde jaar in successie is daarmede het spaaroverschot groter dan ooit tevo ren. Per ultimo 1963 beliep het totale be drag der spaargelden circa 3.730 mil joen (exclusief rente). De N.V. Munthof te Amsterdam en mr. H. H. Sillevis Smitt, directeur van de Hol- landsche sociëteit van levensverzekerin gen N.V. hebben opgericht de exploitatie maatschappij Carlton N.V. te Amsterdam. Doel van de nieuwe N.V. is onder andere de exploitatie van kantoor- en andere ge bouwen, hotel, restaurantbedrijven, par keergarages en -terreinen, en het deelne men in andere ondernemingen Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 aandelen van 1.000, waarvan door de n.v. Munthof 24 aandelen en door mr. Sillevis Smitt een aandeel zijn geplaatst en volgestort. Tot directeur van de venootschap is be noemd mr. dr. P. M. Veldkamp te Hil versum en tot commissarissen: mr. H. H. Sillevis Smitt, mr. J. P Barth, beiden te Amsterdam en mr. J. P. Portielje te Hilversum. LONDEN (AP) De goud- en deviezen reserves van het sterling blok bedroegen eind 1963 949 miljoen pond of 53 miljoen minder- dan eind 1962. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening over 1963 van de „n.v. Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen De Wereldhaven" is het saldo bedrijfsrekeningen belangrijk gestegen en wel tot 349.917 (vorig jaar 42.329). Ook de exploitatie-opbrengst panden nam sterk toe tot 756.751 599.844). In terest en opbrengst effecten vermeerder den tot 111.525 70.577). Incidentele op brengsten liepen op tot 165.028 3.640). Het vorig jaar bedroeg de winst verkoop deelnemingen 170.731. Van het beschik bare winstsaldo ad 1.077.278 610.733) wordt 620.757 413.437) naar de alge mene reserve overgeboekt. Voorgesteld wordt een dividend van achttien percent (vijftien percent, plus honderd percent agiobonus). Het geplaatste aandelenkapi taal is gestegen tot f 3,5 miljoen 1,5 mil joen). LONDEN (AP) Regeringsfunctiona rissen hebben gezegd dat Groot-Brittannië misschien verplicht zal zijn zijn leger van 50.000 man in Duitsland te verminderen in verband met de acties op Borneo en Cy prus. „Wij zijn gerechtigd om troepen die nu in Duitsland ter beschikking van de NAVO staan, terug te trekken", aldus een bevoegde zegsman. „Indien een noodtoe stand ontstaat zullen wij niet aarzelen dit te doen". Pe Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie houdt op woensdag 8 Januari in de Julianahal in Utrecht een demonstra tieve vergadering over de salarissen van onderwijzers en kleuterleidsters en het ge organiseerd overleg. Bij de A.N.O.F. zijn de algemene, de katholieke en de christelijke onderwij zersverenigingen angesloten. Tezamen tellen ze ongeveer 70.000 leden. Gezien de belangrijke kostenstijgingen, die in 1964 voor deze arbeidsintensieve be drijven te verwachten zijn. en de conjunc tuurgevoeligheid van de afzet van perso nenautomobielen, acht de directie van Riva n v. (automobielhandel) een progno se voor 1964 uiterst moeilijk. Zij stelt dat bij gelijkblijvende omzet ten de winst met plusminus een derde zal dalen. Een zeer belangrijke omzet stijging zal nodig zijn om deze daling te compenseren. In hoeverre deze omzetstij ging mogelijk is, zal afhangen van de gang van zaken in het Nederlandse be drijfsleven. Mede gezien de liquiditeitspositie zal het dividend over 1963 gelijk of slechts wei nig hoger zijn dan dat over 1962 (12 per cent plus 2 percent uit dividendreserve). In Amsterdam is „Benthworth Trust (Europa) Holding N.V. opgericht. Het doel van de vennootschap is onder andere het verkrijgen, bezitten, vervreemden, be heren en administreren van deelnemingen, belangen en effecten in ondernemingen enz., alsmede het financieren, beheren van ondernemingen. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 3 miljoen, verdeeld in 3.000 aandelen, elk groot 1.000. In het kapitaal nemen de oprichters de Algemene Kas-Associatie te Amsterdam en drs. Spruit te Bussum res pectievelijk deel voor 599 en ©én aandeel. Als leden van de raad- van beheer zijn voor de 'éérste maal benoemdde heren F. Brandford Griffith te Parijs, Ch. Gor don te Landen en drs. J. W. Spruit te Bussum. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend In Amsterdam, luiden: Engels pond 1P.03 —10.13, Amerikaanse dollar 3,57'/!3.61'/i. Canadese dollar 3.29—3,34. Franse frank (100) 73,25—73.73, Belgische frank (100) 7,14—7,19, Duitse mark (100) 90.25—90.75, Zweedse kroon (100) 68.8069,80. Deen se kroon (100) 51.7052.70, Noorse kroon (100) 49.70 —50,70. Zwitserse frank (100) 83,20—83,70, Ttaliaanse lire (10.000) 57.00—59,00, Oostenrijkse schilling (100) 13,93—14,03, Portugese escudo (100) 12.45—12.60. Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92":—6,07":. Bij Varossieau en Cie n.v lakfabrieken te Al phen a/d Rijn is de omzet in 1963 hoger geweest dan in 1962. De directie verwacht dat ut de de- finitiev'ejaarcijfers, ondanks gestegen kosten, een hogere winst zal blijken. Een onveranderd dividend (tien percent) ligt in de lijn van de verwachtingen. Een Nederlandse economische missie zal van 6 tot 14 januari Tunesië bezoeken. Het doel van deze missie die uit negentien leden bestaat, is de handelsbetrekkingen tussen Tunesië en Ne derland te bevorderen (Van onze correspondent) De moeilijkheden in de familie Vinke, die in de openbaarheid zijn gekomen door de meningsverschillen over het bestuur van de N.V. Houtvaart in Rotterdam, heb ben zich verder ontwikkeld door het ont slag op eigen verzoek van de commissa rissen mr. N. J. Bink (president) en ir. P. M. van Bosse, waardoor dc vennoot schap thans geen commissarissen meer heeft omdat het derde lid van de raad van commissarissen, de heer J. van Stolk, in de op 3 september 1963 gehou den jaarvergadering niet is herbenoemd en de heer W L. Beyst, die in zijn plaats werd gekozen, zijn benoeming niet heeft aanvaard. Het aftreden van de commissarissen had kennelijk de instemming van het directie lid Eugène Vinke, maar zijn oudere broer Albert Vinke, eveneens directielid, betreur de de gang van zaken, zoals bleek uit zijn toespraak aan het slot van de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders. De president-commissaris, mr. N. J. Bink, verklaarde dat hij en ir. Bosse hun ontslag hebben gevraagd omdat bij her haling hun adviezen tot oplossing van de meningsverschillen niet worden opgevolgd. Een deel van de directie van Houtvaart en een deel van de aandeelhouders heb ben laten blijken dat zij van de aftre dende commissarissen geen heil verwach ten. Het bedoelde deel van de aandeelhou ders bestaat uit de advocaat van de heer Eugène Vinke, mr. F. B. Jonker uit Am sterdam, die één aandeel Houtvaart be zit, en tevens optreedt als gevolmachtigde van de n.v. De Tafelberg, waarin de twin tigjarige dochter van de heer Eugène Vin ke haar 594 aandelen Houtvaart met een nominale waarde van 594.000 heeft ge deponeerd. Na de uiteenzetting van mr N. J. Bink verlangde geen der aandeelhouders het woord over het enige agendapunt, het af treden van commissarissen. Het verzoek werd met algemene stemmen (595) inge willigd omdat evenals in de vorige verga dering alleen van de zijde van de heer •Éugèae.. Vinke aandelen waren gedepo neerd. Met nadruk uitsluitend sprekend namens De lonen van het fabriekspersoneel van P. de Gruyter n.v. te Den Bosch zijn met ingang van 1 januari met elf percent ver hoogd. Verder krijgen de werknemers van De Gruyter er twee vakantiedagen bij. Dej vakantietoeslag zal voortaan worden uit gekeerd over het jaarloon plus de kinder bijslag. De directie heeft 580.000 gulden gestort in het pensioenfonds van het be drijf. De pensioenaanspraken van het per soneel van De Gruyter kunnen hierdoor worden opgetrokken tot net laatste loon peil. zichzelf, zei de heer Albert Vmke dat het bedrijf destijds is opgericht door zijn va der. Vele jaren geleden, toen de heer Knottenbelt het bedrijf ging verlaten, heeft de oprichter in de familieraad een bespre king gehouden over de opvolging van de heer Knottenbelt. Hij heeft daarbij de naam genoemd van mr. N. J. Bink. Ik heb mij als jongere erbij' aangesloten, al dus de heer Albert Vinke. De ontwikke ling in het bedrijf is de laatste tijd bijzon der onplezierig geweest, maar al die jaren hebben de drie commissarissen dag en nacht klaargestaan voor het bedrijf. De indruk is gewekt dat ir. Bosse (87 jaar) niet goed meer in staat zou zijn het commissariaat waar te nemen (hij was niet in de vergadering aanwezig), maar enige dagen geleden gaf hij nog een zeer stevige handdruk en zijn geestesgesteld heid is dienovereenkomstig. Tot zover de heer Albert Vinke. De n.v. Houtvaart heeft nu geen com missarissen meer. De directie (Vinke en zonen) kan de zaken voorlopig gewoon voortzetten, maar voor belangrijke beslis singen is volgens de statuten machtiging van commissarissen nodig, althans achter af, zodat de directie lange tijd vooruit kan. Op den duur zullen echter toch weer commissarissen nodig zijn. Ze horen vol gens de statuten bij de opzet van de ven nootschap. Voor de benoeming van nieuwe commis sarissen kan het initiatief uitgaan van de directie. De directeuren zijn het onderling echter niet eens. Het einde van de moei lijkheden is daarom nog niet in zicht. Het is mogelijk dat het bestuur van de Vereni ging voor de effectenhandel zich ermee be moeit, al bleken er gisteren buiten de fa- miliê Vinke geen aandeelhouders te zijn, die belangstelling hadden voor de verga dering. Inmiddels zijn de jaarstukken over 1962 nog steeds niet goedgekeurd. Abida 2 v. Abadan n. Melbourne. Achilles 2 650 m. n.o. Azoren n. CrlfttobAl. Acmaea 1 te Aalborg v. Fredericia. Acteon 2 v. Rotterdam n Saltend. Adrastus 2 no m. o.z.o. Kp; Passero n. Port Said. Aegis 2 v. Port of Spain n. Puerto Ordar. Alblasserdijk 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alcor 2 te Port Said. Alhena 1 v. Salvador n. Las Palmas. Alkmaar 2 v. Stanlow n. Curasao. Almdijk 2 te Colombo. Alm kerk 2 ten anker Lorenzo Marques. Ameland 2 te Cabinas. Ammon 2 te Curasao. Amstelmeer 2 50 m n.w. Bouganville n. Adelaide Amstelmolen pass. 2 Straat Jubal n. Suez. Amstelsluis 2 200 m. z.o. Melbourne n. Pt Pirie. Amstelstad 2 v. Aden n. Suez. Arendskerk 2 240 m. z.z.w. Mogadiscio n. Aden. Atys 2 te Faslane. Avedrecht 2 v. Suez n. Mena. Banda 2 670 m. w. Midwal n. Valparaiso. Bovenkerk 2 te Melbourne. Burl S. Wats, 2 120 m. n.w. fcaapst. n- P. a Pierre. Caltex Delfzijl 2 in Kielerkanaal n. Kopenhagen. Caltex Gorinchem 2 v. Kielerkanaal n Randers. Caltex Madrid 2 80 m. n.w. Oran n. Sidon. Caltex Naples 2 te Port Said. Caltex Nederland 2 te Es Sider. Caltex Pernis 2 v .Abadan n. Aden. Caltex Rotterdam 2 145 m. w.z.w. Cyprus naar Tutunciftlik. Caltex The Hague 2 v. Kandia n. Abadan. Carrillo pass. 2 Salvador n. Baltimore. Casamance 2 te Nantes. Castor 2 te Izmir. Celebes 2 v. Khorramshar n. Bushire. Cinulia 31 v. Antofagasta n. Valparaiso. Crania 2 165 m. n.w Landsend n. Curasao. Delft 2 6 m. w. Finisterre n. Port of Spain. Deneb 2 te Maria di Carrara. Dongedijk 2 te Londen. Dorestad 31 te Curagao. Drente 1 te Khor al Mufattah. Esso Den Haag 2 te Banias. Esso Rotterdam 2 te Port Said n. Rastanura. Eumaeus 2 v. Suez n. Aden. Fravizo 2 v. Belfast n. Beyrouth. Friesland KRL 2 v Hongkong n. Los Angeles. Gaasterkerk 2 te Sydney. Gaasterland 2 te Rio de Janeiro. Ganymedes 2 v.Antofagasta n. Valparaiso. Gorredijk 2 te Philadelphia. Graveland 2 v. Amsterdam n. Bremen. Groote Kerk 2 te Mtwara. Guineekust 31 v. Rouaan. Gulf Hansa 2 150 m. n.n.w. Perim n. Mena. Hector 2 v. Rotterdam n. Beyrouth. Heemskerk 2 te Duinkerken v. Las Palmas. Herculus 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Inca 31 100 m. z.w. Tampa n. Tampa. Ittersum 31 950 m. o.n.o Bermuda n. Houston. Ivoorkust 2 te Novo Redondo. Japara 2 230 m. z.z.o. Suez n. Aden. Kara 2 te Mena al Ahmdi n. Suez. Karimun pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Katwijk 2 200 m. n.o. Mauritius n. Durban. Keerkring 2 170 m. n.o. Surabaja n. Surabaja. Kermia 2 te Singapore. Kieldrecht 1 v Rangoon n. Colombo. Kopionella 2 te Hamble. Koratia 2 te Singapore. Korenia 30 te Brisbane n. Sydney. Korovina 2 te Djakarta. Kosicia 2 te Oslo. Kreeft verm. 2 v. Vigo n. Rotterdam. Kreon 2 80 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Kryptos 2 470 m. o. Paramaribo n. Montevideo. Leiderkerk 2 et Khorramshar. Lelykerk pass. 2 Port Said n. Antwerpen. Liberiakust 2 200 m. z.w. L. Palmas n. Le Havre. Lycaon 2 te Kobi. Maaskerk 2 ten anker Calicut. Maaslloyd verm. 3 v. Mombasa n. Djibouti. Madisonlloyd 2 v. Hongkong n. Taiwan. Mainlloyd 2 te Papeete. Maron 2 te Santo Domingo. Merseylloyd 2 v. Rotterdam n. Bremen. Moordrecht 2 v. New York n. Puerto Cardon. Munttoren 2 120 m. z.z.w. finisterre n. Hamburg. Mijdrecht 2 250 m. o.z.o. Ceulon n. Nagasaki. Naess Tigre 2 160 m. z. Dakar n. Sete. Neder-Elbe 2 1700 m. z.w. Honolulu n. Cristobal. NederRhone 2 v. Singapore n. Penang. Neder-Waal 1 v. Bluff n. Littleton. Nestor 2 50 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Noordwijk 31 te IJmuiden. Onoba 2 dwars Bone n. Port Said. Osiris 28 v. Calalo n. Amsterdam. Pacaya 2 te Houston. Pendrecht 2 245 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam Peperkust 2 te Lagos. P. G. Thulin 2 v. Chanaral n. Balboa. Philidora 3 te Bahrein. Philine 2 180 m. z.z.o. Marseille n. Mena, Pieter S. 2 te Rotterdam. Prins Alexander pass. 2 Galita eil. n. Tel Aviv. Prins Frederik Willem 2 v. Londen n. Antwerpen. Prins Willem IV 2 v. Gandia n. Hamburg. Prins Willem V 2 v. Rotterdam n. Londen. Provenierssingel 2 v. San Pedro n. Guayamas. Pygmalion 2 50 m. n.o. Malta n. Piraeus. Roggeveen 2 te Brisbane. Rondo 2 in Straat Messina n. Marseille. Rossum 1 v. Eastham n. Dagenham. Rotterdam 2 te Nassau. Scherpendrecht 2 700 m. n.n.w. Cochin n. H'kong. Schielloyd 2 te Port Moresby. Senegalkust 2 120 m. z. Kp. Blanc n. Dakar. Sepia 2 60 m. w. Gibraltar n. Rotterdam. Serooskerk 2 600 m. z.z.o. Bangkok n. Bangkok. Sinabang 2 300 m. n. Darwin n. Sydney. Sinon 1 ten anker Jacmel. Sinoutskerk 2 v. Tripoli n. Genua. Slamat 2 v. Suez n. Genua. Sliedrecht 2 340 m. z.o. Nagasaki n. Dairen. Soestdijk pass. 1 Vlissingen n. New York. Solon 1 80 m. o. Guadeloupe n. Barbados. Stad Kampen 2 dwars Plymouth. Str. Colombo 2 570 m. z.o. Dondrahead n. Singap. Straat van Diemen 2 dw, Quemoy n. Hongkong, Straat Frazer 2 ten anker rede Lomee Straat Singapore 2 1450 m. n.w. eil. Amsterdam naar Melbourne. Straat Torres 2 v. Hongkong n. Saigon. Tamara 2 95 m. o.z o. Abidjan n. Bonny. Tjipanas 2 te Bonny. Tjitjalengka 2 te Rio de Janeiro. Towa 2 v. Kaapstad n. Dakar. Utrecht 2 te Kuwait. Van Heemskerk 2 v. Lagos n. Tema. Van Noort 31 te Dunedin. Videna 2 te Mamonal n. Hamburg. Vitrea 2 200 m. z.w. Cocos eil. n. Mena al Ahmadi Vivipara 2 150 m.z.z.o. Daedalusrif naar Khor al Amaya. Vlieland 2 dwars Little Quoin n. Abadan Waardrecht 2 500 m. z.z.o. Okinawa n. P. Victoria. Waingapoe 2 210 m. n.w. Djeddah n. Akaba. Waiwerang 2 te Singapore (dok) W. A Jones 2 200 m, n.w. Alexandrie n Pt. Said. Willem Ruys 2 v. Rotterdam n Wellington. Woltersum 2 te Goodhope (bij New Orleans. Wonosari 2 158 m. z.z.w Ouessant n. Antwerpen Zaria 2 100 m z.w. Penang n Ummstad. Zonnekerk 2 360 m. z.o. Socötra n Fremantle. Zuiderkerk 2 840 m. z.o. Guardafui n. Aden. KLEINE VAART Ardeas 31 v. Venetië n. Triëst. Batavier-5 2 15 m. n.w. Kp. Blanc n Las Palmas Bloemgracht 2 20 m. z.w. Tyberon n, Aalborg Boezemsingel 2 te Morlaix. Corrie Broere 2 te Haisborough n. Dordrecht. Draco 31 te Kopenhagen. Heemskerk 31 v. Genua n. Sete Huybergen verm. 4 v. Gdynia n. Kopenhagen. Kerksingel 2 te G'oole. Leonidas 2 20 m. z. St. Catharinap. n. Antwerpen Maarsbergen verm. 4 v. Kenitra n Londen Marie Christine 2 te Lizard n. Rotterdam. Mies 30 v. Carrickfergus n. Swansea. Patricia 2 10 m. z. Kish n. Belfast. Philetas 2 10 m. w. Tarifa n Rotetrdam. Rochab 5 te Bourgas verwacht. Strabo 2 30 m o. Gibraltar n Tel Aviv Ubbergen 2 v. Klaipeda n Amsterdam. IJselhaven verm. 3 v. Duinkerken n. Rouaan. SLEEPVAART Gelderland 1 te Harwich met Tempa (mach.sch.). Groningen 1 in Engels Kanaal gestationneerd Help 31 te Gibraltar. Schelde 31 te Rotterdam v. Harwich. Steenbank 31 te Rotterdam v zee met Delphi. Utrecht 31 v. Marseille. Willem Barendsz 31 v. Cristobal Zeeland 2 bezig m. berging van Griekse Amazon t.h.v. Kaap Ban. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft verklaard dat een massale aanpak op onderwijsgebied in de Verenig de Staten dringend noodzakelijk is om de problemen van deze eeuw de baas te kun nen blijven. De president merkt tot slot op dat het thans, nu de automatisering zo'n hoge vlucht neemt, nog noodzakelijker voor de arbeiders is dan vroeger om zich verder in een vak te bekwamen, opdat zij niet van de arbeidsmarkt verdrongen worden. VAST VOOR INTERNATIONALS Het Damrak heeft gisteren de eerstè beursdag van 1964 ingezet met een vaste stemming voor verreweg de meestê inter nationale waarden. Deze gunstige tenden tie vloeide voort uit het feit dat Wall Street op de'laatste beursdag van 1963 vast sloot met zeer ruime handel. Koninklijke Olie lag bij opening op 178.20, ongeveer 1.40 boven het voor gaande slotniveau. Dit fonds blijft sterk bij de aanhoudende koersstijging van de olie fondsen in Amerika van de laatste tijd ten achter. Dit om technische redenen in Wall Street door de vijftien percent belasting op aankopen door Amerikanen van aandelen Koninklijke Olie uit het buitenland. Later op de middag bereikte Koninklijke Olie op het Damrak een koers van f 178.50. Dit be tekende een dubbeltje boven de hoogste officiële koers voor de olie-aandelen over geheel 1963. Unilevers liepen op van 139.90 tot f 140.30 (f 138.80). Philips verbeterde van 148.30 tot f 148.60148.10). AKÜ steeg tot 531 (525Vz). Hoogovens lagen zeer vast in de markt op 575, plus elf punten. In En geland bestaat veel vraag naar staal. Zoals bekend is lerlfcU.Hoéi^fvëns stafil afeh ËPtle- jSnd. 't)p internationale waarden verlieten de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag. Nu de belastingverköpen in Amerika achter de rug zijn verwacht men in Am sterdam geen overvloedig aanbod meer van Amerikaanse zijde in de Nederlandse hóofdfórfdsen. Aandelen Wereldhaven, die de voor gaande dagen zeer vast in de markt heb ben gelegen, kregen wederom een hogere advieskoers, dit op het dividend van acht tien percent, plus vijftig percent agio bonus over 1963 (vijftien percent plus hon derd nercent agio-bonus) Aandelen Varos sieau werden wat hoser geadviseerd Op de verwachting, aldus de directie, van een onveranderd dividend van tien percent. Roeke Hiu'dekooer 222. Bo^m-Fuygrok 14(1, Figée 244. Spaa-nestad 875, Van Wavcrer G'-aanhandel 125 1. Het vlaggeschip van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd. het m.s. „Willem Ruys", is gistermiddag vertrokken vóór zijn traditionele winterreis om de wereld Deze 23ste wereldreis van de Willem Ruys zal niet de laatste zijn onder Neder landse vlag Het gerucht dat de mailboot verkocht zal worden heeft weliswaar een grond van waarheid maar de onderhande lingen hierover met een Italiaanse rederij zijn nog niet afgesloten. Het staat vast dat gèdurende 1964 het schip nog voor de Rotterdamsche Lloyd zal blijven varen. De verkoopprijs zal rond de 25 miljoen gulden liggen. Aan boord bevindt zich ook de 18-jarige Regina Pigeaud, die drie maanden bij haar vader in Amsterdam heeft gewoond, maar voor wie de roep van Australië, waar zij 17 jaar bij pleegouders woonde, toch te sterk is gebleken. Haar moeder, een Engelse, verdween zeventien jaar ge leden, toen Regina drie maanden oud was. Ongeveer een 'jaar geleden vond de vader zijn verloren dochter terug en ruim drie maanden geleden kwam zij naar Amster dam. Gisteren vertrok zij weer naar Aus tralië om een opleiding als verpleegster te volgen. BRUSSEL Meer dan tweehónderd Belgische marechaussees zoeken sedert gisteren naar twee Franse uitbrekers. Drie Franse „zware jongens" zijn giste ren gevlucht uit de gevangenis van Bou logne; zijn naar België uitgeweken en heb ben zich in verlaten villa's tussen Ostende en Knokke aan verscheidene inbraken schuldig gemaakt. Een van hen is door een Belgische politie-agent gepakt. De be volking in de streek langs de kust is ge waarschuwd omdat de politie vreest dat de beide mannen gewapend zijn. Een Ne derlandse speurhond' van de marechaussee op Walcheren heeft gisteren meegeholpen een spoor van de inbrekers te helpen vin den, doch de hond raakte het bijster bij een verlaten bunker in de duinen. VERHANDELDE FONDSEN 2 januari 30 dec. Totaal 461 610 Hoger 293 (63,6%) 24= (40,2%) Lager 84 (18.2%) 210 (34,4%) Gelijk 84 (18,20/0) 155 (25,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U530—532% Hoogovens 574576 Kon. Olie178,80—179,20 Philips 149—151,40 Unilever 140,80141 Stemming vast. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U532—533 534 Hoogovens 575 gb-578gl 577% Kon. Olie179—179,30 179,30 Philips 151,10-151,40 gl 151,50 Unilever 141—141,30 141,20 Scheveningen 400402 Vorige slotkoers A'dam Rubber 118% HV.A. 171 A.K.U 529% 137,— Hoogovens 572% Philips Gem. Bez. 148,25 Unilever 140,25 Dordtsche Petr. 844% K. Ned Petr. Mij. 178,30 Holl. Am. Lijn 114% K.L.M 56,30 K N.S.M 156% Ned. Stoomv. Mij. 141% Ommeren, PhS. v. 285 Scheepv. Un. Ned. 138% 201, 113,50 228,— Unitas 505,— Ver. Bezit v. 1894 131, Amsterd Bank 363 Ned. Handel Mij. 341 Rotterd. Bank.. 339 Twentsche Bank. 296 Albert Heijn 625 Amstel Brouwerij 400 Berkel'- Patent 240% Bols 1010 Bührm.-Tetterode 710 373 Ford 930 Gelder Kon. Pap 225 Gist Spir.f. Kon 344 Van der Heem 286 Heinekèns Bier 450 Hoogenbosch Sch 345 Indola 476 Kon. Zout-Ketjer 774 Müller Nat. Bezi' 319% Ned. Kabelfabr. 430 Philips Pref 55,70 Stokvis 182% Thomassen Dr 780 b-7901 Ver Maehinefabr 215 Wessanen 418 Wilton Fijenoórd 277 Zwanenberg-Org. 900 Billiton Mij. II 445 Aluminium Ltd. 26% American Motors 195<é Anaconda 47% Bethlehem Steel» 31% Cities Service 62% General Motors. 78% Kenn»„ott Copper 73% Republic Steel 40% Shell Oil 46»/, U S. Steel 53% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET De New Yorkse aandelenmarkt vertoon de een sterke stijging op de eerste beurs dag van het nieuwe jaar. Staal-, koper- en autowaarden, geneesmiddelen, luchtvaart maatschappijen, elektronica, spoorwegen en chemicaliën behoorden tot de gangma kers. Radio Corp. steeg mét 5% punt, Ge neral Motors 1%, International Telephone 1 --a en Dymo Industries 3H. Van de 1.311 verhandelde fondsen ste gen er 771 en daalden er 334. met 61 nieu we hoogte- en 8 dieptepunten voor de pe riode 1963-1964. De omzet bedroeg 4.68 miljoen aandelen tegen 6.73 miljoen op dinsdag. De tótalè waarde van de geno teerde aandelen steeg met ongeveer 1.7 miljard dollar, berekend naar de stijging van een bepaald gemiddelde. Het Dow Jones-gemiddelde steeg met 3.13 tot 766 08, dat voor spoorwegen met 114 tot 179.68 en dat voor openbare nuts bedrijven daalde met 0.46 tot 138.53. (AP).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11