mm ff Kogels doorboorden ramen van huizen in IJmuiden Vredesoffensief van Rusland met voorstel voor wereldpact Kroesjtsjev zvil vreedzame regeling van geschillen over grondgebied N.O.V. wil afschaffing van stakingsverbod HET WEER Kustvaarder na aanvaring op de Westerschelde gezonken Drie opvarenden vermist II MA Vrouw werd licht gewond Wilde staking op vissersvloot Werkbesparing bij de woningbouw Fusie met NBLNO op komst Semi-profclubs niet meer terug naar vierde klas? CAO's AKU en buschauffeurs goedgekeurd DAGBLAD V OO R - VEL S E N-IJ MUID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Erebogen aan de Jordaan Hogere extra contingenten Het woord is aan CypruS'ConSerentie in Londen pagina 3 Seapino-ballet in het Witte Huis pagina Speculatie In de krant van heden: /Tj Geen commentaar Lichte vorst Wapens Rassendiscriminatie Kweekschool efore you êuyi FALCON TWEEDJASSEN k 49e JAARGANG NUMMER 50 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Verschijnt dagelijks beh. op zón- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. HwitJ.wlgMMir! Sininn Koster Adi. Hoofdredacteur. Tos L. Lodewiiks Redactiechef te IJmu.dem J. Kos* Uitgave G.alischs Bedrijven D.mia.e N.V., Ci-ot. H.u.sM.t 93. Hallen, Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Ongeveer tien minuten na het intreden van het nieuwe jaar heeft een tot dusver onbekende in IJmuiden met scherp ge schoten: de familie Vari de Pieterman, Eenhoornstraat 52, en de familie Schou- werwou, Dolfijnstraat 59, kregen elk een kogel door een ra,am. Mevrouw Pieter man werd licht gewond aan de binnen kant van het linker bovenbeen De poli tie heeft beide kogels, waarschijnlijk af komstig uit een oude stengun, in beslag genomen Mevrouw Van de Pieterman had juist het gordijn van een voorkamertje ópen- geschoven, om naar het vuurwerk buiten te kijken: „Ik hoorde een snerpend ge luid en voelde iets tegen me aankomen. Ik zag bloed aan m'n handen. Ik was ver bouwereerd. Toen voelde ik een schrijnen de pijn aan m'n been. Mijn rok én kous bleken beschadigd en ik constateerde een bloeduitstorting. Op de vloer lag een ko gel. In het glas van hét benedenraam zat een groot rond gat. Het bloed aan m'n handen is veroorzaakt door glasscherfjes". Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de kogel waarvan de kop afgeplat was via een lantaarnpaal of het ijze- Erebogen verrijzen in het Heilige Land, dat morgen paus Paulus VI op bezoek krijgt. Deze opname werd ge maakt in Jordanië, op een plaats die volgens de gedenksteen vijf kilometer verwijderd is van de plaats waar Jezus in de Jordaan werd gedoopt door Johannes de Doper. (Zie ook pagina 3) Als gevolg van het advies door het be stuur van het niet erkende Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) zijn vissers schepen, die in de loop van donderdag uit IJmuiden naar de visgronden zouden ver trekken, niet uitgevaren. De Vissershaven en de Haringhaven in IJmuiden liggen vol vissersvaartuigen, waarvan de meeste volgens plan, eerst na het weekeinde moe ten uitvaren. Dat gisteren minder dan honderd van de ongeveer 300 vaartuigen IJmuiden hebben verlaten, wil dus niet zeggen, dat de achtergebleven schepen door de wilde staking zijn getroffen. Het aantal O.V.B.-ers op de vissersvloot die in IJmuiden ligt is betrekkelijk gering, maar vrijwel alle vissersschepen hebben slechts de voorgeschreven minimum be- WASHINGTON (AP en Reuter). Op die persconferentie wees Rusk erop Premier Kroesjtsjev heeft een nieuwj ^t er bepaaldei gébi:ed<m in wereld zijn i rr t j ri die tot moeilijkheden aanleiding kunnen ge Russisch vredesoffensief geopend. Hij ven ttij noémde in dit verband in het bïj- heeft een groot aantal regeringen voorgesteld een verdrag te sluiten. Hierin zouden zij plechtig moeten beloven territoriale geschillen niet met geweld te zullen beslechten. Ook in Den Haag is hierover een nota ontvangen. zonder de activiteit van Fidel Castro in La- tijns-Amerika en de oorlog in Zuid-Viet- nam. ren hek voor dé woning het raamglas heeft doorboord. De kogel moet èen draai ende beweging hebben gemaakt, want het gat in het glas is veel groter dgn de om- trék van een oude rijksdaalder. In Dolfijnstraat 59 wérd niemand ge wond Mevrouw Schóuwerwou was in ge sprek met haar schoonmoeder in de voor kamer, toen zij in een aangrenzend ka mertje, waar niemand op dat ogenblik was, „iets hóórde". Zij ging kijken en zag dat het glas van een réarri kapot was. Naar de oorzaak bleef zé voorlopig raden; eerst de volgende dag vond haar man in de sponning van het raam een kogel. Beide kogels, thans in het bezit van de politie, zijn van hét zelfde kalibér. De minister van Volkshuisvesting en? Bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft de ge meentebesturen ingelicht over wijziging van de maatregelen voor de bevordering van arbeidsbesparende methoden in de wo ningbouw. Bij toepassing van een arbeids besparende bouwmethode zal er even als tot nu toe op elke vier woningen één gebouwd mogen worden buiten het ge meentelijk contingent om uit de speciaal voor dit doel aangehouden centrale reser ve van 5 000 woningen, welke zo nodig kan worden overschreden. Alle projecten, die aan de gestelde voor waarden voldoen, zullen dit jaar de toe slag kunnen krijgen. Er moet dan échter een arbeidsbesparing worden bereikt van ten minste 30 percent ten opzichte van na genoeg vergelijkbare objecten, die op de thans gebruikelijke wijze tot stand ko men. Voor de geïndustrialiseerde bouw en de tot nu toe als arbeidsbesparend aan vaarde systeembouw behoeft deze bespa ring niet te worden aangetoond. Disraeli: De eerste liefde is zo bekoorlijk, om dat zij de eindigheid der liefde niet kent. In Londen vraagt men zich af. óf de Sóv- jet-Unie misschien tot dit voorstel geko men is om haar opvattingen met betrek king tot territoriale geschillen te kunnen vastleggen in verband met het conflict tus sen Moskou en Peking over gebieden in Cëntraal-Azië. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin, vertelde dat ook zijn rege ring een nota heeft ontvangen. Die bevat te. zó dèeldé hij mee, een „belangwekkend voorstel" ovér ontwapening. XVéerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van ljnïond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Medische verzorging5 Kennemer Kruimels 5 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem 7 Radio en t.v. 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's zetting, zodat een enkele staker onder de J bemanning het uitvaren onmogelijk j De nota werd in Washington overhandigd maakt. door ambassadeur Dobrynin op het Ame- De stakers eisen een vaste gage per rikaanse ministerie van Euitenlandse Za- maand van 300, plus een percent voor ken. De Rus had ook een persoonlijke de verse en 1,3 percent voor de zoute vis; boodschap van premier Kroesjtsjev voor j voorts een vergoeding voor elke zondag president Johnson. De nota telt 21 blad-, dat men op zee is en meer kleedgeld. zijden. De reders en de vertegenwoordigers der' Het Britse Foreign Office heeft opge- erkende vakorganisaties begonnen reeds merkt dat de Russische nota bijzonder voor Kerstmis loonbesprekingen met be- uitvoerig is. Zij bevat onder andere een trekking tot een nieuwe collectieve ar-1- gedetailleerde uiteenzetting van de opvai- _J w ..n«- Ci of Tlruo jM. beidsovereenkomst; de huidige loopt 1 mei aanstaande af. c.a.o, tingen van de regering van de 'Sovjet-Unie over de wijze waarop territoriale geschil len vreedzaam kunnen worden geregeld. In de meeste hoofdsteden weigert mén commentaar te geven. De Amerikaanse l minister van Buitenlandse Zaken, Dean IRusk, wees er in dit verband op dat de nota moet worden vertaald. Daarmee vermoeaenjK zaï in ae loop van aeze js men bezig. Als dat is gebeurd, zal de maand bekend worden gemaakt in Amerikaanse regering haar nauwkeurig en welke richting de KNVB-commissie, die zorgvuldig moeten bestuderen, tot opdracht heeft een reorganisatie van Kroesjtsjev schijnt te denken aan een het voetbalcompetitiewezen voor te berei- SOort wereldpact voor de regeling van in den, zal adviseren. Maar wij vernemen ternationale geschillen over grondgebied, zal hierbij voorop staan afschaffing van de De grote mogendheden zouden zulk een bepaling dat clubs, die uit het betaalde pact moeten sluiten. Andere landen kun- vóetbal terug willen naar het amateuris- nen er zich dan bij aansluiten. Dat is dus me, in de vierde klasse zullen worden in- de procedure die ook is gevolgd bij het gedeeld. J Moskouse kernstopverdrag. De commissie, bestaande uit de heren j Dean Rusk heeft gezegd dat het voor- H. J. van Dalen, Th. Jansen en J. Coler stel van de Russische premier in overeen- van het betaalde voetbal en D. Nijs, J. stemming lijkt te zijn met de reeds lang Jaspers en J. J. Egberts van de amateur- bestaande Amerikaanse politiek. Men wil sectie, is nog slechts één keer in verga- in de Verenigde Staten de voorstellen van dering bijeen geweest op 7 december en Moskou niet helemaal los zien van de heeft de omvangrijke materie dus nog niet volledig kunnen doorwerken. Wel is men tot de overtuiging gekomen dat een ge zonde vermenging van terugkerende se mi-profclubs met de amateursverenigingen mogelijk gemaakt moet worden. Het is de commissie bekend dat som mige clubs wel graag terug willen, maar de degradatie naar de vierde klasse weer houdt hen van deze stap Daarnaast is men ervan overtuigd dat een aantal van 72 eersteklassers bij de amateurs te veel is. Gedacht wordt aan twee of drie hoofd klassen, waarin dan plaats zou moeten zijn voor de voormalige semi-profclubs. Een overgangsklasse komt niet in het voorne men voor. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. suggestie van president Johnson die de zer dagen heeft aangekondigd nieuwe ini tiatieven te zullen nemen om de Duitse kwestie te regelen. Men vraagt zich in de Amerikaanse hoofdstad af wat bij een aanvaarding van het plan van Kroesjtsjev de gevolgen zul len zijn voor Formosa. Communistisch China heeft tot nu toe geweigerd afstand te doen van het „recht" om het èiland met geweld te veroveren. Ook met betrekking tot de toegang tot West-Berlijn rijzen, zo zegt men, vragen. Als de Westelijke mogendheden zulk een verdrag tekenen, geven zij dan het „recht" op zich zo nodig met geweld toegang tot de stad te verschaffen? En wat zijn de gevolgen van zulk een pact voor Indonesia's aanspraken op grondgebied van de Federatié Maleisië? Dé Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, hééft' op een persconferentie gehouden voordat be kend werd dat er een Russische nota was gezegd dat de Amerikaanse regering haar bewapeningspolitiek bestudeert. Zij wil met nieuwe ontwapeningsvoorstellén komen op de conferentie die 21 januari in Genève wordt voórtgèzet. Voorstellen om tot èen aanziènlijke be perking van wapenleverantiès aan kleine lartden te kómen zijn door Washington aan Moskou gedaan. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren twee moeilijke C.A.O.'s goedgekeurd, namelijk die van de buschauffeurs en van de Algemene Kunstzijde Unie. In beide C.A.O.'s ligt de feitelijke loonkostenstijging tussen vijftien en twintig percent. Deze goedkeuring komt juist nadat zoals wij reeds méldden het college van rijksbemiddelaars zijn ongerustheid had uitgesproken over een loonstijging die, naar het zich laat aan zien, gemiddeld ver boven de tien percent uitgaat. De rijksbemiddelaars hebben inmiddelè de Stichting van de Arbeid verzocht de cjjfers op tafel te leggen, die de achter stand in een aantal bédrijfstakken aan kun nen tonen en op grond waarvan de grotè C.A.O.-verbeteringen door dè partijén wor den verklaard. Het college heeft bij zijn verzoek vastge steld dat op grond van het thans bekende loonakkoord reeds meer dan een miljoen werknemers dat wil zeggen veertig pér cent van degenen die ondér een collèctie- ve arbeidsovereenkomst vallen meer dan twaalf percent loonsverhoging krij gen. Hierbij is, evenals bij de A.K.U. en de buschauffeurs, de verbetèring der se cundaire arbeidsvoorwaarden inbegrèpèn. Binnen drie weken na de goedkeuring van de C.A.O.'s van de A.K.U. en die van de buschauffeurs kunnen de rijksbemidde laars nog ingrijpen dóór de regering te waarschuwen dat deze C.A.O 's te ver gaan. De regering kan dan de C.A.O. vèr- bieden. Hét is ook mogelijk dat de rege ring over de aanstaande loonontwikkeling op korte termijn met de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties gaat overleggen. De Looiersgracht De algemene vergadering van de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging in Am sterdam heeft het hoofdbestuur opgedra gen, zo mogelijk in samenwerking met andere organisaties van ambtenaren en onderwijzend personeel, zo krachtig moge lijk te ijveren voor verwijdering uit het wetboek van strafrecht van de artikelen betreffende het stakingsverhod voor amb- j tenaren. De N.O.V. vindt dit zestig jaar j oude stakingsverbod discriminerend en overbodig omdat er andere middelen zijn om ambtenaren die zich aan verplichtingen onttrekken gevoelig te treffen. Volgens het N.O.V.-hoofdbestuur bestaan er geen steekhoudende argumenten meer om de ambtenaren in een uitzonderings positie ten aanzien van andere werkne mers te plaatsen. De vergadering nam voorts met één stem tegen en drie blanco stemmen een i motie van het hoofdbestuur aan, waarin de rassendiscriminatie en in het bijzonder de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika wordt verworpen. In de motie verklaart de vergadering ook ernstig geschokt te zijn door het feit, dat in de Verenigde Staten j nog steeds ernstige vormen van discrimi natie onder anderen op scholen voorkomen. De algemene vergadering is met over grote meerderheid van stemmen (acht van de 355 afgevaardigden waren tegen en zes stemden er blanco) akkoord gegaan met een voorstel van het hoofdbestuur om met de Nederlandse bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs (N.B.L.N.O.) ver der te werken in één organisatie van leer krachten bij alle takken van onderwijs. De nieuwe organisatie zal worden opge richt nadat ook de in de paasvakantie te houden algeméne vergadering van de N.B.L.N.O. zijn goedkeuring aan het fusie- voorstel zal hebben gehecht en nadat de statuten en het huishoudelijk reglement van de nieuwe organisatie zijn goedge keurd. Dat kan nog wel twee jaar duren. De N.O.V. telt thans 22.000 leden, de N.B.L.N.O. 5000 leden, De Nederlandse Onderwijzers Vereni ging gaat voorts ijveren voor wijziging van de naam Kweekschool voor de oplei dingsinrichting tot onderwijzer in Acade mie voor Onderwijs en Opvoeding. Een daartoe strekkend voorstel is met algeme ne stemmen aangenomen. De algemene vergadering droeg het hoofdbestuur van de N.O.V. voorts op te streven naar een spoe dige oplossing van het spellingsprobleem. De N.O.V.-onderwijzers willen het onder wijs verlossen van het zo genoemde „groe ne boekje". Donderdagavond om negen uur is tij dens een dichte mistvlaag op dè Wester schelde de Nederlandse kustvaarder „Looiersgracht" (499 ton) óvêrvaren en onmiddellijk gezonken. De stuurman Lu- ders uit Peize, dè kok De Riddèr uit Winterswijk en een Spaanse matroos worden vermist. Zeven geredden zijn 's avonds om kwart over twaalf in Vlissingen aan wal gezet, één geredde om één uur in Terneu- zen. Van de in Vlissingen aan wal ge brachte mensen ligt de Oost-Duitser L. Grabs in het ziekenhuis. Hij is niet ern stig gewond. De „Looiersgracht" was wegens de dichte mist enige tijd voor anker gegaan, toen, overigens van vrij grote afstand, de toplichten van éen groot zeeschip zicht baar wérden. De koers van het naderen- dé schip lag wel dicht langs de „Looiers gracht," maar toch was het beslist geen ramkoers, aldus kapitein Van der Wal. Later is. dit schip, dat dé uit Zuid-Afrika afkomstigè „Langklöof" bleek té zijn, van koers veranderd, waarbij het de „Looiers gracht" midscheeps ramde. Kapitein Van der 'Wal is vlak voor de aanvaring rtóg gaan toeteren en belled, maar de „Lang- kloof" bleêf dóörvaréh. De negentienjarige matroos Blok uit IJmuiden werd naar beneden gestuurd door de kapitein om de bemanning wak ker te maken Halverwege de trap werd hij reeds van de been geslingerd toen de „Langkloof" dé „Looiersgracht" midscheeps ramde, waarbij dé kustvaarder bijna kapseisde. Blok gilde naar beneden dat iedereen van boord moest en holde daarna weer naar boven, waarbij hij zag dat het water al bij de luiken stond. Voor het uitzetten van reddingsvlotten was geen tijd, ieder, die op dat ogenblik aan dek was, sprong in het ijskoude water van de Westerschelde. Dè meesten van de ze mannen hadden zelfs geen zwemvest aan. Tweede machinist De Coo hing sa men met een Italiaanse matroos aan één zwemvest. Gélukkig was de aanvaring' op de „Lang kloof" niet hélêmaal ongemerkt voorbij gègaan. Van het achterschip af werden in allerijl zwemvesten en vlotten overboord gegooid. Kapitein Van der Wal kreeg, kort nadat hij in het water lag,-de omgekeerde sloep van zijn eigen schip ift het oog. Hier wist hij op te klimmen, wëarna hij vanuit de ze wankele positie zijn mannen, die hij eèn èiridje verder óp een kluitje in de mist zag drijven moed insprak. Daarna dween zijn sloep snel in de mist. ver- Van de „Langkloof" werden, nadat het schip was gestopt, 2 sloepen gestreken, die de drijvende en verkleumde drenkelingen na ongeveer drie kwartier uit het water wisten te halen. Enige tijd later werd ook kapitein Van der Wal op zijn omgekeerde sloep teruggevonden. Deze zeven geredden werden door de passerende Seabreeze aan boord genomen en in Vlissingen aan wal gebracht. De gezonken Looiersgracht ligt in het vaarwater. Het gehele scheepvaartverkeer op de Westerschelde was in de nacht van donderdag op vrijdag gestremd. Volgens de rederij te Amsterdam zijn gered en inmiddels in Vlissingen aangeko men; de kapitein J J. van der Wal (Heemskerk), de eerste machinist W. F. van Gulick (Haarlem), de tweede machi nist De Coo (Utrecht), matroos L. Grabs (Duitsland), matroos Blok (IJmuiden) en de Spaanse matroos Jose Seren Pineiro. De assistent-machinist C. Morren uit IJmuiden, die door de Lankloof aan boord was genomen, is in Terneuzen afgezet. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1