3 „Rotterdam wil Amsterdam niet in ontwikkeling remmen' A GENOA "A SOMMETJE 1 10?. POLLE, PELLI EN PINGG Kort en bondig TRESLONG 'n extra pakje roomboter in de boterpot Sfor en Fips in het land van Zjoezoe Delft zorgde voor een huis voor de timmerman Rotterdam neemt de schoolmelksubsidie over Dode bij ongeval in betonfabriek elke week Klap met schop kost chauffeur het leven Eis van een jaar voor verduistering van 77.000,- Personeel van benzine stations fraudeerde N.Z.H.R.M. was 142 keer actief in 1963 Barkeeper veroorzaakte dodelijk ongeval In Artis werd een orang-oetan geboren Nederlandse omgekomen bij bergbeklimmen Benauwde uren voor zes Duitse kompels 's Nachts weer vorst voor maar goede gezonde héérlijke II VRIJDAG 3 JANUARI 1964 MR. VAN WALSUM IN NIEUWJAARSREDE: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Snel, maar wellicht niet rechtsgeldig Hebt U dit al gemaakt? pouue, KEWvie eew MlbOet/ T665W DB HIK? 21505 -H6TIS Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN es De Delftse timmerman, die niet in een „intellectuelen-flat" mocht komen wonen, heeft van de gemeente Delft een woning aangeboden gekregen, die deze ter be schikking kon stellen uit een aantal wo ningen dat de woningbouwvereniging Volkshuisvesting aan haar had afgestaan. De heer en mevrouw Kwant zijn met hun nieuwe woning bijzonder tevreden, ook omdat deze centrale verwarming heeft. De onprettige geschiedenis heeft voor hen thans een einde genomen. Alleen het dikke plakboek met talrijke krantenknipsels en brieven herinneren aan deze zaak, waarin de Delftse timmerman een hoofdrol speel de Aan belangstelling en medeleven heeft het de familie Kwant niet ontbroken. De Rotterdamse gemeenteraad heeft het voorste] van B. en W. de schoolmelkver- strekking zodanig te subsidiëren, dat de prijs voor de leerlingen voorlopig 40 cent per liter wordt, aangenomen. In feite neemt de Maasstad daarmee de rijkssub sidie van 168.000 gulden over, die per 1 ja nuari verviel. Het voorstel kreeg de steun van de ge hele raad, met uitzondering van de twee aanwezige V.V.V -leden, die geen aanlei ding zagen voor deze subsidiëring. uitgebreide SPIJSKAART onb-KIPETEN ƒ6.50 bed. inb. dagelijks DINER.en SOIREE. DANSANTE |HILLEGOMw* JO i' res-.O2520.5317 Uit de rede, die de minister van Ver keer en Waterstaat kort geleden voor het Amsterdamse havengilde heeft gehou den heeft Rotterdam een zekere rang orde „eerst Amsterdam en Rotterdam en dan de rest" afgeleid, die men in de Maasstad niet prettig vindt. In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemees ter Van Walsum gezegd begrip te heb ben voor de uitlatingen van minister Van Aartsen, zeker nu die aan een diner zijn gedaan „Ik twijfel er niet aan of hij zou in Rotterdam mutatis mutandis hetzelfde hebben gedaan, ook zonder diner." Maar toch is de paternalistische en uit een fi losofisch strandpunt wat simpele benade ring van het probleem tekenend. Amster dam en Rotterdam zijn de regering even lief Zij worden op gelijke voet behan- leld en de regering zal wel uitmaken hoe", constateerde mr. Van Walsum ietwat ironisch. „Het geeft dan eigenlijk ook geen pas als men naar de motieven vraagt als er een keus wordt gedaan." Hij vroeg zich in dit verband af of het nu werkelijk zo moeilijk is te begrijpen dat Rotterdam graag het hoe en waarom wil weten, als het meent er onvoldoende aan de pas te komen wanneer (aan rijks waterstaat) gelden ter vrije besteding be schikbaar worden gesteld. „En is het dan zo verwonderlijk dat wij, wanneer wij mo tieven veronderstellen, die ons niet steek houdend voorkomen, ons daar kritisch te genover stellen? Waarom moet elke uiting onzerzijds in deze richting geïnterpreteerd worden als een poging om Amsterdam in zijn ontwik keling af te remmen?", aldus mr. Van Walsum. „Het lijdt voor mij geen twijfel dat Amsterdam het verbeterde Noordzee- c 1 Mr^ Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Judith" van Charles de Peyret Chappuis. Regie: Vladek Sheybal. Zaterdag 20 u.: Toneelgroep Cen trum met „Dievenbal" van Jean Anouilh. Regie Theo Kling. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Misdaad uit wanhoop", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De deugd en de ondeugd", 18 j. Luxor, 14. 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Minerva, 14 en 15.15 u.: De reis van de koninklijke familie naar Perzië en Thai land, a.l.; vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Caterina en de zeven ^wa zen", a.l. Rembrandt, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jouw bettri, rchatje", 14 \i. - Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het gouden rwaard", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De avond- maalgasten", 14 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De zeven hoofdzonden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 19 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van kleine schilderijen van George Rueter. Da gelijks geopend van 10-18 uur en van 20- 24 uur. Tot 1 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Bach en Telemann. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig- lana 1-3): Tentoonstelling „5 tot 500". Ge opend van 10-20 u. Dagelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-22.30 uur. Wandelgangen StadsschouwburgIn januari: werken van de schilder-tekenaar Henk Kleijn Woonhuis Van Looy (Ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Huis Van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan) tentoonstel ling: Verkenningen met de tekenstift, facsimiles, Hollandse tekeningen 17e eeuw uit de collectie B. H. de Roos. Van 4 tot en met 16 januari. Geopend dagelijks, zon- en feestdagen 14-17 uur. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 ja nuari: Tentoonstelling van kerstvoorstel lingen uit eigen bezit. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 10-17 uur. zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Kunstzaal „Bartel,Joris", Barteljorisstr. 32: Tentoonstelling van werken van Arie Schouten. Tot en met 4 januari. Geopend op maandag van 13-18 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. DIVERSEN Café-ehantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (beh. maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.15 u. Waag-Taveerne: vrijdag, zaterdag en zondag van 201 u. het programma „Wie- dewagen" van Coby Schreijer en Ronnie Potsdammer. Provinciehuis, Dreef 3, zaterdag 14.45 17 u.: afscheidsreceptie van de commissa ris der koningin in Noord-Holland. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 3 JANUARI City, 20 u.: „De zwaardvechter van Siena". Stadsschouwburg, 20 u.: „Mr. Stanislas, geheim agent". Hotel „Royal", Kennemerlaan, 20 uur: Jaarwisselingsbijeenkomst P.v.d.A., afde ling IJmuiden. Ontspanningslokaal, Smidt van Gelder straat, 20 u.: Idem, afdeling Velsen-noord. Beverwijk, „De Opgang", 20 u.: Idem, afdeling Beverwijk. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1924: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei": 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 19 tot 21 uur. R.K. openbare leeszaal én bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19'iof 21 uur; filiaal Santpoort: 19 tót 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZAERDAG 4 JANUARI City, 19 en 21.15 u.; „De zwaardvechter van Siena". Stadsschouwburg, 20 u.: „Mr. Stanislas, geheim agent". Gebouw Snelliusstraat 41, 20 u.: Nieuw jaarsbal „Criterium", met muziek van „The Flintstones". Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. ,i.K. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrijdag. VRIJDAG 3 JANUARI „De Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. kanonnên van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercules tege Odysseus". W.B. Theater, 20 u.: „TharuS, de zoon van Atilla". ZATERDAG 4 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kanonnen van Navarone"; 23.30 u.: „Teen ager's love". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen Odysseus". W.B. Theater, 20 u.: „Tharus, zoon van Atilla". Boerderij afgebrand In Streefkerk (Z.H.) is de boerderij van de landbouwer J. Brandwijk door brand totaal vernield. De schade wordt geschat op ruim 100.000 gulden. Het vee en een deel van de in boedel kon worden gered. kanaal en de vergroting van het Amster dam-Rijnkanaal zal krijgen. Het komt niet in mij op ook maar enige poging te doen dat te verhinderen, al zit er het probleem aan vast of, nationaal gesproken, alle in vesteringen op het gebied van de zeeha vens en de toegangswegen zullen worden goedgemaakt door het aantrekken van nieuw vervoer." Men zal zich overigens, meent mr. Van Walsum, voortdurend moe ten afvragen of de onderlinge concurren tiestrijd tussen de beide grote zeehavens niet uitsluitend het achterland ten goede komt. „Ik vraag mij dan ook af of al niet lang de tijd voorbij is dat wij kunnen doen alsof onze havens in het algemeen, en Amsterdam en Rotterdam in het bijzon der, niets met elkaar te maken hebben en elk, onafhankelijk van elkaar, haar eigen leven kan leiden." Mr. van Walsum bepleitte dan ook opnieuw coördinatie en harmonisatie, althans in de overheidssector, waarbij ook de overige Nederlandse zeehavens van enige betekenis en, op langer zicht en als dat kan, ook de buitenlandse havens zou den' moeten worden betrokken. „Een eerste stap zou kunnen zijn een vergelijkend onderzoek door een onpartij dig bureau van de normen, die bij het havenbeheer in Amsterdam en Rotterdam worden toegepast." Mr. Van Walsum had de hoop dat ooit nog eens duidelijk zal worden dat het om belangrijker zaken gaat „dan de rivaliteit tussen twee steden en gehakketak tussen twee van plichtsbesef en strijdlust ver vulde, maar overigens wat eenkennige burgemeesters." In de betonfabriek van de Amsterdam se Ball&stmaatschappij te Jutphaas is gis termiddag een bedrijfsongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 48-ja- rige heer P. Keur uit Nieuw-Loosdrecht. De heer P. Duin uit Utrecht werd ge wond. Het ongeluk gebeurde tijdens werkzaam heden, waarbij het betonijzer onder een trekkracht van honderdvijftig ton wordt ge bracht. Het ijzer wordt dan door vier pla ten vastgeklemd. Twee van de klempla ten bezweken en sprongen uit de instal latie. Eén plaat werd wel twintig meter weggeslingerd. Een andere, vijftig kilo we gende, plaat trof de kwaliteitscontroleur Keur in de hals. Hij werd hierdoor zo ernstig gewond dat hij op weg naar het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht is overleden. De produktieleider Duin, die zich even eens bij de installatie ophield, werd zeer ernstig aan de pols gewond. Ook hij werd naar het stads- en academisch ziekenhuis gebracht. B. en W. van Brummen in Gelderland hebben een nieuwe methode toegepast om toestemming van de raadsleden te krij gen voor een extra-uitgave. Het college had hun namelijk schriftelijk gevraagd een extra bedrag voor het verven van een deel van het gemeentehuis toe te staan. „Als u voor 1 januari geen antwoord geeft nemen wij aan dat u akkoord gaat," stond in de brief. Geen van de raadsleden maakte be zwaar. De vraag is nu of dit „besluit" van de raad rechtsgeldig is. Enige inwo ners van Brummen menen van niet. Het gaat overigens om een vrij gering bedrag. Voor het schilderwerk had de raad reeds f 7.000 uitgetrokken. Het bleek f 7820 te moeten kosten. De schilder stelde de voor waarde dat met het werk direct begon nen kon worden. De normale procedure voor een raads besluit zou echter te veel tijd vergen. Ter voorkoming van uitstel en prijsverhoging pasten B. en W. daarom een snelle me thode toe. room boter In Echt (L.) is een 38-jarige ongehuwde buschauffeur uit Pey (gemeente Echt) overleden nadat hij bij een vechtpartij met een 40-jarige plaatsgenoot een klap met een schop op het hoofd had gekregen. De dader heeft zich korte tijd later bij de politie gemeld en is in arrest gesteld. De mannen hadden in een plaatselijk café ruzie gekregen. Toen zij naar buiten waren gegaan, volgde de buschauffeur de andere man tot op het erf van diens huis. Deze greep, naar hij meende, een bezem en sloeg de chauffeur daarmee op het hoofd. Hij had echter een schop te pakken De buschauffeur strompelde weg en werd later levenloos in een droge bermsloot ge vonden. De dader, die toen hij weer zijn huis was binnengegaan ontdekte dat er bloed aan de schop kleefde, raakte totaal over stuur en liep naar de politie, die hem in arrest stelde. 36-37. Toén ze de rotshuizen naderden, vertoonden zich in de deuropening andere mannetjes, die op Blib leken. Ze lachten vriendelijk en zwaaiden de bezoekers een welkom toe. Kijk, dit zijn nu mijn vrienden! zei Blib. Hij noemde hun namen en Stor en Fips gaven hun allemaal een hand. Fijn, dat jullie ons komt opzoeken.' lachten de mannetjes vrolijk. We krijgen hier niet zo vaak bezoek! zei Blib. •IA, Al/S <15 f WOK SCHRIKT-5M D5 HIK IS W6<& I At, rtVPD I Wegens verduistering van ruim 77.000 gulden ten nadele van de Stichting Con sultatiebureau voor Huwelijks- en Ge slachtsleven van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam tegen de thans ontslagen 48-ja- rige administrateur van dit bureau twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk geëist. De verdachte erken de in de afgelopen tien jaar de verduiste ring te hebben gepleegd, maar het bedrag was volgens hem 35.000 a 40.000 gulden geweest Ernstige moeilijkheden in zijn tweede huwelijk waren de oorzaak dat hij was begonnen met geld uit de kas weg te nemen. Hij had er de door zijn vrouw ge maakte schulden van betaald en het overi ge aan zijn gezin besteed. Hij had voorts, samen met de eveneens ontslagen penning meester van de afdeling Amsterdam der N.V.S.H., privé een handeltje gedreven in artikelen die door de N,V.S.H. worden ver strekt. De penningmeester had een kas tekort gehad van 4000 gulden toen met de ze handel werd begonnen. Een als getuige-deskundige gehoorde ac countant verklaarde dat er geen enkele controle was geweest. De rechtbank zal op 16 januari uitspraak doen. Voor de rechtbank in Rotterdam hebben negen personeelsleden van een groot Rot terdams benzinestation terechtgestaan. Het waren zes bedienden, twee onderchefs, en een chef van een tweetal pompstations. Zij moesten zich verantwoorden voor een groot aantal knoeierijen, waarmee vele duizenden guldens waren gemoeid. De mal versaties bestonden uit het ontvreemden van hoeveelheden olie en benzine en uit het knoeien met de meterstanden van de benzinepompen. Ook hadden zij klanten be drogen door hun goedkope olie als dure te verkopen. De extra inkomsten, op de ze manier verkregen, verdeelden zij on der elkaar. De rechtbank zal op 16 januari uitspraak doen. De reddingboten en de reddingstations van de Koninklijke Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij kwamen in het afgelopen jaar 142 keer in actie om dien sten te verlenen aan schepen en jachten of voor het vervoer van zieken en ge wonden. Totaal werden 126 mensen uit gevaarlijke situaties gered of behouden aan land gebracht. De schepen waarvoor de reddingboten zee kozen voeren onder Amerikaanse, Deense, Duitse, Nederlandse Noorse, Poolse en Zuidafrikaanse vlag. i fitt i liu inBttftwir "T nynncil Wegens het veroorzaken van een dode lijk verkeersongeval heeft de officier van justitie mr. J. J. Abspoel voor de recht bank te Amsterdam tegen een 26-jarige barkeeper uit Leeuwarden een gevangenis straf geëist van vier maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. De barkeeper had rijdend met zijn auto in de ochtend van 31 juli 1963 op de Klap- rozenweg in Amsterdam-noord de vijftig jarige bromfietser H. Huisman op zodanige wijze aangereden dat de laatste op slag dood was. Nog juist in het jubileumjaar van Ar tis heeft daar een Orang-Óetan het le venslicht aanschouwd Orang-Oetans, die in twêe verschillende vormen uitsluitend in Sumatra en Borneo voorkomen, worden ernstig met uitroeiing bedreigd. Het komt zeer weinig voor dat deze mensapen zich in gevangenschap voortplanten. Het is de tweede keer in de geschiede nis van Artis, dat Orang-Oetans er voor nageslacht hebben gezorgd. De eerste keer enige jaren geleden, deden zich echter complicaties voor en stierf het jong enke le dagen na de geboorte. De thans gebo ren baby, een mannetje, maakt het voor treffelijk en wordt bijzonder goed door moeder Coco verzórgd. Artis heeft thans zes Orang-Oetans, drie dames en drie he ren. De 36-jarige onderwijzeres C. J. M. Pelkmans uit Tilburg is woensdag in het Oostenrijkse Gaislachgebergte tijdens het klimmen gevallen en om het leven geko men. Om twaalf uur 's nachts heeft een reddingsploeg haar stoffelijk overschot ge vonden. Mejuffrouw Pelkmans, die met een Ne derlands reisgezelschap in de Oostenrijkse bergen vertoefde, zou aanvankelijk niet meegaan op een bergwandeling. Toen het het gezelschap een kwartier onderweg was, veranderde zij van gedachten. Om haar reisgenoten in te kunnen halen nam zij een binnenpad, waar zij een val maakte, die haar noodlottig werd. AKEN (Reuter) Door een instorting in een schacht van een mijn in Würselen bij Aken, zijn donderdag zes mijnwerkers enige uren van de buitenwereld afgeslo ten. Zij bleven echter ongedeerd. De red dingswerkzaamheden begonnen onmiddel lijk. Het zestal slaagde er na enkele uren in zich in veiligheid te stellen. Zij kropen door een nauwe doorgang onder een ko- lentransportband, die de reddingsploegen hadden weten te graven. Ook van hun kant groeven de ingeslotenen, aan de hand van aanwijzingen, hun door hun redders gegeven aan deze nooduitgang. Op agent ingereden. Twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank ge- eist tegen een 34-jarige producer van TV-programma's uit Hilversusm, die na sterke drank te hebben gebruikt in Leiden op een politie-agent zou zijn ingereden. Te goed van vertrouwen. De Rotter damse recherche heeft een 32-jarige ter beschikking van de regering gestelde man aangehouden, die uit een inrichting in Rekken was ontvlucht. Hij had kans ge zien 1400 gulden los te krijgen van een 23-jarige kinderverzorgster uit Wemel- dinge, die hij negen dagen na zijn ont snapping had leren kennen. Hij deed zich onder een valse naam voor als medisch student. Het meisje had snel zo'n ver trouwen in hem dat zij hem het geld gaf. Schot op jager. Conform de eis heeft de rechtbank in Breda een 40-jarige stro per uit Zegge wegens het schieten met een jachtgeweer op een 60-jarige jager uit Roosendaal veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Mond- en klauwzeer. In Zeeland (N.B.) is op een boerderij mond- en klauw zeer geconstateerd onder het rundvee. Zes koeien en vijftien varkens zijn afgemaakt. 20.000 kuikens omgekomen. In de gemeente Zeeland (N.B.) zijn 20.000 slacht- kuikens omgekomen bij een brand in een van de hokken van een pluimveebedrijf. De meeste kuikens zijn in de rook ge stikt. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar men houdt rekening met de mogelijkheid van kortsluiting. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Betuwe) J. Ribbink te Gendt (Betuwe). Aangenomen naar Soest (wijkgemeente Middenwijk) (toez.) J. Mettau, predikant bij de Evangelische Kerk te Anhausen (Duitsland) naar Zutphen (wijkgem. Oost) M. J. J. Boonting te Nijland (Fr.). Bedankt voor Exmorra-Allingawier (toez.) en voor Oosternijkerk (toez.) drs. H. R. Smid, kand. te Groningen. Geref. Kerken Beroepen te Sneek (4de pred.pl.) J. H. Kappers te Oegstgeest te Doezum R. Molemaker te Pingjum te Drijber A. de Korte te Woldendorp te Urk (vac. J. Wolven) K. H. Schuring te Alphen a. d. Rijn. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Klundert P. van Zonne veld te Bennekom. Geref. Gemeenten Tweetal te Rilland-Bath L. Huisman te Vlaardingen en H. Ligtenberg te Oude- mirdum, van wie eerstgenoemde is beroe pen. Het KN.M.I. deelt mee: Boven Polen bevindt zich het centrum Van een krachtig en omvangrijk hoge- drukgebied, dat ook in de hogere lucht lagen goed ontwikkeld is. De luchtdruk is tot boven 1040 millibar gestegen. Het ver oorzaakt in Europa rustig winterweer. De mist in de kustprovincies werd donder dagavond verdreven, doordat een oostelij ke wind drogere lucht uit Duitsland aan voerde. Daarna kwam op de meeste plaat sen lichte vorst voor. Het hogedrukgebied zal zich nog geruime tijd handhaven zo dat in de weerstoestand weinig verande ring komt. In de droge lucht komt wei nig bewolking voor zodat de komende nacht en morgenochtend opnieuw lichte vorst verwacht wordt. In de middag lo pen de temperaturen tot boven het vries punt op. Er blijft een kleine kans bestaan op vorming van mistbanken. Maximum-temperaturen M e binnen- en buitenland. n E si S S ÏZ SS Den Helder licht bew. t 4 0 Ypenburg onbewolkt ozo 2 4 Viissingen onbewolkt zó 3 0 Eelde licht bew. zzo 5 1 De Bilt onbewolkt zo 4 1 Twente licht bew. O 6 1 Eindhoven onbewolkt ozó 6 1 Z.-Limburg onbewolkt 7 3 Helsinki licht bew. zzw - 2 0 Stockholm geheel bew. zw 1 3 Oslo geheel bew. z 2 3 Kopenhagen motregen zzw 2 1 Aberdeen geheel bew. z 10 7 Londen geheel bew. zzo 6 3 Amsterdam onbewolkt zzo 3 1 Brussel onbewolkt ozo 6 1 Luxemburg onbewolkt O 1 5 Parijs geheel bew. ozo 3 1 Bordeaux Onbewolkt O 3 1 Grenoble geheel bew. o 3 1 Nice onbewolkt nnw 16 5 Berlijn zwaar bew. zzo 5 2 Frankfort zwaar bew. ono 2 3 München mist no 1 5 Zürieh geheel bew. no 2 1 Genève geheel bew n 2 0 Locarno onbewolkt w.stil 7 5 Wenen zwaar bew. n 3 1 Innsbruck mist w.stil 1 —14 Belgrado geheel bew n —3 3 Athene zwaar bew. n 11 7 Rome licht bew. nno 15 1 Ajaccio onbewolkt ono 14 2 Madrid onbewolkt w.stil 11 3 Mallorca licht bew. w.stil 16 7 Lissabon onbewolkt no 15 5 Zaterdag 4 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur. Maan op 22.54 uur, onder 11.58 uur. Maanstanden 6 januari 14 januari 22 januari 29 januari 16.58 uur 21.43 uur 06.29 uur 00.23 uur laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 3 januari Hoog water 9.29 uur en 21.59 uur. Laag water 4.50 uur en 17.21 uur. Zaterdag 4 januari Hoog water 10.32 uur en 23.02 uur. Laag water 5.52 uur en 18.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2