Terugblik op prestaties van schaakclubs uit de IJmond EZERSSC ELEZERSSC SJ uxanex Kort IJmondnieuws Kijk Uit-ers niet alleen bovenaan FILM EN FILMWERELD v. OUIVENBODEN VRIJDAG 3 JANUARI 1964 4 IJmuiden aluminium jaloezieën y lil V redesboodschap Huize Oldenhove Vredesprijs Straatvuil De nieuwe formule I Vredesgeld „Verbijsterend" iïl» II- r m i Wereldregering Vrije zaterdag (C i t y). Het eerste programma voor het nieuwe jaar van City wordt geopend met „De zwaardvechter van Siena", welke film hier dan van vrijdag tot en met zondag draait. Het is een Italiaans ridder verhaal uit de zes tiende eeuw met Ste wart Granger als 'n vechtlustige en amoureuze avontu rier, die zich inlaat met de politieke moeilijkheden, waar de stad Siena zich op dat ogenblik in be vond. Zoals in derge lijke spannende his tories gebruikelijk, triomfeert hij niet alleen over al zijn verraderlijke tegen standers, maar mag hij als beloning voor zijn heldendaden aan het slot ook 'n scho ne particiërsdochter (Sylvia Koscina) in zijn armen knellen. De traditionele cow- boyromantiek wordt zondagmiddag op zijn beurt verzorgd door Robert Taylor, die voor „Rokende revolvers" zijn zelden falend schietijzer voortdurend in de aan slag houdt. VAN MAANDAG tot en met woensdag „Misdaad in Cairo", ook al weer een avon turenfilm over enige lepe schavuiten, die het zowaar op de schatten van Toet-Anch- Amon hebben voorzien. Weliswaar slagen zij erin zich hier tijdelijk van in het bezit te stellen, maar uiteindelijk kunnen zij niet aan de gevreesde vloek van de pha- rao's ontkomen. Een fijne film voor lief hebbers van mysterieuze verhalen! Don derdagavond tenslotte de Franse film ,.'s Nachts langs de trottoirs", met welk genre de Fransen zich terecht een goede reputatie hebben verworven. Vandaar dat ook hier weer van een boeiende rolprent sprake is. (Stadsschouwburg). Jean Ma rais. de vermaarde Franse filmacteur, speelt in „Mr, Stanislas, geheim agent" de rol van een keurige zakenman, die te gen zijn wil bij een spionagecomplot wordt betrokken. Het begint allemaal met een toevallige ontmoeting met een charman- Een levendig tafereeltje uit de historische avonturenfilm „De zwaardvechter van Siena". te jongedame, waarna de betrokkene nog dezelfde avond het lijk van een interna tionaal beruchte spion in de armen houdt. Van dat moment af begint voor Stanislas een avontuurlijk leven dat wordt bekroond met een sensationele vlucht in een vlieg machine, die wegens een mankement niet kan landen. En dat terwijl hij een auto moet achterhalen, waar zich niet alleen de vrouw van zijn hart in bevindt, maar ook een verschrikkelijk ontploffingsmid del. Van vrijdag tot en met maandag kan men Jean Marais desgewenst bij deze adembenemende avonturen gezelschap hou den ZONDAGMIDDAG ZAL het theater dan wel zijn gevuld met de liefhebbers van twist en rock 'n roll, want op de mati nee kan „Twist around the clock" wor den bekeken. Een gezellige amusements film over de opkomst van de twist, met als speciale attractie de ongekroonde ko ning in dit genre: Chubby Checker, de laatste tijd speciaal in het nieuws als de toekomstige echtgenoot van ons aller Ri- na Lodders Hij laat zich in deze film on der meer beluisteren met „Twist in U.S.A.", „Your lips and mine" en andere tophits. Beverwijk (Luxor). „Hercules tegen Odys seus" is de titel van het Italiaanse spek takelstuk, waarmee van vrijdag tot en met zondag in dit theater het nieuwe week- programma wordt geopend. Onderwijl draait zondagmiddag nog „Konga, de monstergorilla," welke film als een voort zetting in de overtreffende trap van de le gendarische King Kong kan worden be schouwd. Maandag en dinsdag de waarlijk fascinerende Franse thriller „Op een hete namiddag." met in de hoofdrollen de be roemde sterren Danielle Darieux en Mei Ferrer. WOENSDAGAVOND TENSLOTTE nog even vlug twee voorstellingen van „Pas op voor boudoir-leeuwen." een pikante Pa- rijse komedie, door Henri Verneuil met veel talent aangepast bij de vertegen woordigers van het lichtere genre, zoals Jean-Claude Brialy, Claudia Cardinale. Lino Venturo en Danielle Darrieux. Het is de vrolijke historie over een jong vrouw tje dat haar echtgenoot in Bordeaux ont vlucht en op avontuur uitgaat in Parijs, daarbij geassisteerd en van adviezen voor zien door een liefhebbende vriendin. Al dus beleeft zij achtereenvolgens liaisons met een bekend auteur en een beroemd medicus, maar dan zijn de zomermaan den voorbij en komen de respectieve echt genoten en kinderen, die aan de kust va kantie hebben gehad weer terug naar huis en worden de salon-leeuwen getemd tot eerzame huisvaders. „Sadder and wiser keert ook het jonge vrouwtje uit Parijs naar Bordeaux terug, in de hoop dat het Parijse intermezzo op haar geschokt hu welijksleven een heilzame invloed zal heb ben. Frivool amusement dus. (W. B. - theater). Wie zich interes seert voor klassieke helden moet vrijdag of zaterdag maar eens gaan kijken naar Tharus, zoon, van Attila," in welke film Jerome Cortland en Lisa Gastoni ervoor zorgen, dat de toeschouwers volledig aan hun trekken komen. Zondagmiddag „Re- Jean Marais in de thriller ..Mr. Stanislas, geheim agent". De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf N.V.V.-vrouwen. De Vrouwenbond van het N.V.V. te Beverwijk zal op woens dag 8 januari kunnen luisteren naar de heer C. Ockeloen, districtsbestuurder van de AN.M.B., in gebouw „Grapy" aan de Moensstraat. Aanvang acht uur. volverdamp in Tucson," hetgeen inhoudt dat de revolvers weer een uurtje lustig knallen en menige schurk het onderspit delft. Zondag- en maandagavond tenslotte „Krankzinnige begeerte." een veelbelo vende titel voor een verhaal over een man. die zich laat verstrikken door de trucjes van een behaagziek jong meisje. (K e n n e m e r Theater). Dit theater begint zijn eerste programma in dit jaar met een der grootst successen van de laatste jaren, namelijk „De kanonnen van Navarone," aan welke film menigeen van vrijdag tot en met woensdag wellicht een tweede oogje zal wagen. Onderwijl zondagmiddag Richard Green in „Het zwaard van Robin Hood," een nieuw avon tuur van de legendarische held uit de bos sen. VOOR DE NACHTVOORSTELLING van zaterdag „Teenager's love", een aar dig pretentieloos filmverhaaltje over de amoureuze perikelen van een prille Ame rikaanse ..tienster" (bakvisje, heette dat vroeger) die. de kinderschoenen nauwe lijks ontwassen, door haar op avontuur tjes beluste vriendinnen wordt meege sleept op een „mannenjacht" aan een pa radijselijk strandje van de Californische kust, waar zij verzeild raakt tussen een zorgeloos groepje „beachcombers," jonge gefortuneerde en arme nietsnutten, die ge zamenlijk hun tijd verdoen met zonneba den en leeglopen. Natuurlijk wordt het grasgroene meisje hals over kop verliefd op een van deze door de wol geverfde strandjutters en even natuurlijk weet zij deze luie Tarzan na heel wat spannende avonturen tot „Een beter leven" te beke ren, waarna alles gereed is voor de tra ditionele happy ending. Geen film om tra nen bij te storten dus. maar wel een waarmee men zich gezellig kan amuseren. Niet m de laatste plaats om de ontwape nende charme, waarmee de jeugdige San dra Dee het puber-achtigehoofdrolletje vertolkt. Door de vele feestdagen in december heeft de competitie van de Noord-Holland se schaakbond grotendeels stil gestaan. De meeste clubs hebben nu echter de helft achter de rug. Het is dan ook een ge schikt moment om te bezien hoe de IJmond-sehaakclubs er dit seizoen voor staan. In de hoogste afdeling, de over gangsklasse. deelt het IJmuider Kijk Uit de eerste plaats met de schaakclub Heem stede. Eerstgenoemde ploeg heeft nog twee wedstrijden te spelen. De ontmoeting met de hekkesluiter Zaanstreek-noord in Krommenie zal ver moedelijk weinig problemen opleveren. Heemstede ontmoet gelijkertijd het Bever- wijker Pat Mat dat tot nu toe slechts door Kijk Uit werd verslagen en dus ook tot een goed resultaat is gekomen. In theorie heb ben de Beverwijkers nog een kampioens kans maar dan moet tegen Heemstede worden gewonnen. Als klap op de vuurpijl volgen dan in de laatste ronden de wedstrijden Kijk Uit- Heemstede en Kijk Uit 2-Pat Mat. De Kijk Uit-reserves hebben zich na de promotie redelijk goed aangepast. De belangrijke wedstrijd tegen Zaanstreek-noord werd ge wonnen en als men er in slaagt in Andijk tegen Schaaklust tot een gelijkspel te ko men, is men voor degradatie gevrijwaard. In de eersteklasse zijn de IJmond-ver- tegenwoordigers minder succesvol. Sant poort werd tweemaal verslagen en kon één ontmoeting winnen. Een goede plaats di rect achter de sterkste clubs is nog wel mogelijk. Hét Beverwijker Weenink werd bij het begin een moeilijk seizoen voor speld. Twee nederlagen en een gelijkspel tegen Aalsmeer is tot nu toe de oogst. Hoewel het Haarlemse VHS 2 het ook niet best doet zal de ploeg van bondswedstrijd- leider Muyen hard moeten aanpakken om degradatie te kunnen voorkomen. Van de zeven ploegen in de 2de klasse C komen er vier uit de IJmond. Santpoort 2 staat aan de kop en heeft bovendien het zwaarste programma achter de rug. Het team klopte al in de eerste wedstrijd het favoriet geachte Pat Mat 2 en dat was een grote stimulans. Misschien dat ook Kijk Uit 3 nog een duit in het zakje wil doen. De ploeg is eveneens oog ongeslagen. Zij kwam tegen Santpoort 2 tot een gelijkspel. Pat Mat 2 heeft zich hersteld van de nederlaag tegen Santpoort 2 en kan nog terugkomen. Evenals het eerste team, is ook het tweede van Weenink weinig suc cesvol. Drie gespeeld, drie verloren. Het komt ons voor dat Weenink 2 de laatst» plaats aan VHS 3 moet kunnen laten. Bij de derdeklassers is Driehuis in groep de toonaangevende club. Onge slagen gaat de ploeg fier aan de leiding met twee gewonnen wedstrijden en een ge lijkspel. Aalsmeer 2, dat tegen de ploeg der Schout ens tot een puntenverdeling kwam is de gevaarlijkste concurrent. Zandvoort 2 en Het Oosten 5 liggen op de loer om een misstap van Driehuis af te straffen. In de derde klasse C liggen de IJmond- clubs direkt achter leider Het Oosten 4. Pat Mat 3 heeft tweemaal gewonnen en één keer verloren. Deze verliespartij kwam op onfortuinlijke wijze tegen Het Oosten tot stand. Misschien laten de Haar lemmers nog een steek vallen en dan kon Pat Mat 3 wel eens aan het langste eind» trekken. Weennink 3 en Santpoort 3 zullen zich waarschijnlijk niet meer in de strijd om het kampioenschap kunnen mengen. Wachten op falen In de vierde klasse lijkt geen IJmond- succes voorhanden. Kijk Uit 4 leek een kanshebber maar heeft, de belangrijke wedstrijd tegen Lasker verloren. Het moet nu op het falen van de Uitgeester ploeg wachten, en dat zien wij niet. Weenink 4 en Driehuis 2 spelen een ondergeschikte rol. Een individueel succesje zit er nog wel in maar de achterstand op de leidende ploegen is al te groot. De rangschikkingen van de afdelingen waarin de IJmondclubs spelen, zien er als volgt uit: Overgangsklasse Eerste klasse B: 3—6 Bloemendaal 2—4 Kijk Uit 3—6 2—4 Pat Mat 3—4 2—3 Schaaklust 3—0 Santpoort 3—2 Zaanstreek-N. 3—0 Weenink 3—1 VHS 2 2—0 Tweede klasse C: Derde klasse C: Santpoort 2 3—ft Het Oosten 4 2—4 Bloemendaal 2 .2—4 Pat Mat 3 3—4 HWP 3—4 Weenink 3 3—3 Kijk Uit 3 2—3 Santpoort 3 2—2 Pat Mat 2 2—2 Heemstede 4 2—2 VHS 3 3—0 3—0 Bloemendaal 3 1—0 Derde klasse D: Vierde klasse B: Het Oosten 5 3—4 2—4 3—4 Kijk Uit 4 3—4 2—3 3 3 Heemstede 3 2—2 Assendelft 2 2—2 HWP 2 2—0 3—0 Driehuis 2 3—1 Castricum 4 3—0 Enkele duels in de eerstvolgende ronde zijn: Heemstede—Pat Mat; Santpoort—WeeninkBloe- mendaal 2—Santpoort 2: Het Oosten 5—Aalsmeer 2 en Kijk Uit 4Saende. SC De Nederlandse Commanderije van de Ridderorde van het Heilig Graf van Je ruzalem, belast met de hulpverlening aan de Kerk in het Heilig Land, doet een spe- caal beroep op de rooms-katholieken en op alle andere christenen van Nederland, om de pelgrimstocht van de paus naar de heilige plaatsen van Palestina in de geest mee te maken door gebed en offers. Deze pelgrimstocht is zo bijzonder tref fend omdat juist dit land, waar de vrede vorst is geboren, heeft geleefd, is gestor ven en verrezen, het teken van tegenstel lingen is geworden. De christenen van oost en west staan gescheiden boven zijn heilig graf en in hun verscheurdheid staan zij als een heel kleine groep tussen de elkaar hatende joden en arabieren. Meer dan een miljoen vluchtelingen hangen rond de grenzen van Israel, wachtend op het tijdstip dat zij Israel kunnen vernie tigen. Inmiddels groeit de jeugd meer dan de helft van deze vluchtelingenbevol- king op zonder toekomst. De paus gaat bidden voor de eenheid on der de christenen en voor de vrede tussen christenen, joden en mohammedanen.'Zou er vrede komen in het Heilige Land, waar drie grote wereldgodsdiensten elkaar ont moeten op een knooppunt van drie conti nenten. dan zou van het Heilig Land weer een ware vredesboodschap over de gehele wereld kunnen uitgaan. De Nederlandse Commanderije voldoet daarom gaarne aan het verzoek van de kardinaal-grootmeester van de orde, kar dinaal Tisserant, om alle mensen van goe de wil in Nederland op te wekken om ge durende de reis van de paus vurig te bid den voor de vrede en om te offeren voor allen die in het Heilig Land in grote nood zijn. (Het gironummer van de Ridderorde van het Heilig Graf is: 676.000 te 's-Gra- venhage. Postwisseladres: Jozef Israels- laan 38, 's-Gravenhage). Het bericht in uw blad van vrijdag 20 december jl. over huize „Oldenhove" behoeft enkele correcties. De villa „Olden hove" stond oorspronkelijk, tot ongeveer 1905. in Wommels, hoofdplaats van de gemeente Hennaarderadeel, waar de heer Buma burgemeester was. Het was geen ambtswoning. De heer Buma had deze prachtige villa met grote tuin, vijvers en volière voor het publiek gratis toeganke lijk, laten bouwen bij zijn ambtsaanvaar ding. Burgemeester Buma, de liberale be ginselen toegedaan en een voorvechter voor de vrijzinnigheid, kon het met de overwegend rechtse bevolking (negen van de elf gemeenteraadsleden waren rechts) niet vinden. Het gevolg was, dat de raad een verzoek richtte tot de commissaris der koningin in Friesland, om de ambts termijn van de burgemeester na zes jaar niet te verlengen. Dit geschiedde toch, maar na korte tijd nam de burgemeester ontslag. Hij was zo zeer gegriefd door deze behandeling, dat hij de villa steen voor steen liet afbreken en hier in Haar lem in dezelfde vorm liet opbouwen. G. H. FABER Wzn., Haarlem. Zonder afbreuk te willen doen aan de bereidheid van de jongeren-vrijwilligers ben ik toch verbaasd over de toekenning van de Wateler-vredesprijs aan deze jon geren. Immers in Nederland is een or ganisatie, die hetzelfde al veertig jaar doet en onder heel wat minder gunstige om standigheden. Ik doel hiermee op de in ternationale vrijwillige hulpdienst, de Nederlandse tak van „The Service Civil International", die niet alleen werkkam pen binnen Europa organiseert in de vakantietijd, maar ook „long time"-vrij- willigers uitzendt naar Azië, Pakistan, Ceylon, Marokko en Tunis. Deze „long time"-vrijwilligers gaan voor een mini- mumtijd van een jaar tegen een zeer klein zakgeld en een geringe reiskostenvergoe ding. Bij thuiskomst wacht hij geen bank rekening om in het normale leven te kunnen terugkeren. Bovendien zijn de werkomstandigheden heel wat zwaarder. J. H. WIEGERS, Haarlem. Met belangstelling lees ik uw rubriek „Van dag tot dag". In het dagblad van 27 december 1963 neemt de schrijver van deze rubriek twee onderwerpen onder de loep waarvan het eerste onderwerp is voorzien van een treffend opschrift. U spreekt of beter gezegd u schrijft onder andere dat het gewapende uitvaag sel aan de Muur onveranderd is gebleven en nog verder dat ieder politiek regime lieden bezit die bereid zijn landgenoten te vermoorden onder een politiek voorwend sel. Het enige wat het straatvuil kan is schieten. In één woord: het hele gebeuren is treffend weergegeven. Maar nu uw tweede onderwerp. Als kop een mildere vermelding: Bloedbad op Cy prus. Hier schrijft u over de figuur van president-aartsbisschop Makarios en over zijn plechtige belofte om de ingewikkelde grondwet niet te wijzigen en de rechten van niet-Griekse minderheden te zullen eerbiedigen. Makarios deed het tegendeel. U schrijft dat hij zich blijkbaar heeft ver gist. We mogen deze president-geestelijke toch wel rekenen onder de intelligentie met een goed stel hersens. Maar wat zien we nu? Straatvuil, dat niet anders kan dan schieten, vermoordt een jongeman. Een president-geestelijke, die zich waar schijnlijk heeft vergist, laat honderden vrouwen, kinderen en jongemannen ver moorden. De titel boven uw tweede ge schrift had gelijk aan die boven uw twee de onderwerp kunnen zijn. Waarom dit verschil? Vanwege het gees telijk kleed? J. H. VISSER, Haarlem. NASCHRIFT! Afgezien van het geeste lijk kleed" is er toch wel wat meer ver schil. Aartsbisschop Makarios heeft zeker niet bewust gestreefd naar een bloedbad. Een vergissing op regeringsniveau is niet zo zeldzaam, daarover kunnen wij ook meepraten. Maar we kunnen niet met u meegaan als u iedere politicus of staats man, die een verkeerd beleid kiest, straatvuil" zou willen noemen. Makarios heeft grote verdiensten voor Cyprus, maar zijn positie is uiterst precair in verband met de verdeeldheid. Overigens zijn er op Cyprus blijkbaar altijd nog mensen die bij elk meningsverschil gaan mitrailleren inplaats van praten. Dat heeft Makarios echter niet bedoeld. Red. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en in stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen) De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigei en Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Naar aanleiding van het artikel over de nieuwe formule 1 in uw blad van 28 december 1963 zou ik graag enkele op- en aanmerkingen willen maken. De schrijver van het bedoelde stuk op perde de mogelijkheid, dat oude race-auto's met 1500 cc en compressor hun „come back" zouden kunnen maken. Dit lijkt me een zeer gewaagde stelling. Immers, de verbetering van de wegligging is in de laatste jaren enorm groot geweest, de oude race-wagens zijn veel zwaarder dan 500 kg en hebben meer luchtweerstand. Ook het gekozen voorbeeld, de Mercedes die in Tripolis een dubbele overwinning behaaide, is niet bijster gelukkig. De mo tor heeft een maximum vermogen van 270 pk en blijft daarmee vér onder de vermogens van vele na-oorlogse anderhal ve liter-wagens met compressor. Neen, als wij met alle geweld oude race wagens in de strijd willen werpen nemen wij bijvoorbeeld de „Alfetta" 1951-8 cilin der met zijn 405 pk, of de B.R.M.-16 ci linder uit het zelfde jaar, die met 450 pk de kroon spant, (hoewel hij aan kinder ziekten ten onder ging). Ook in de musea staat nog bruikbaar materiaal: de Alfa Romeo uit 1940 die door het uitbreken van de wereldoorlog nooit gereden heeft, met in zijn achter de bestuurder geplaatste motor, 12 cilinders, die samen goed zijn voor 370 pk en de door Ferdinand Porsche ontworpen Porsche Cisitalia, eveneens met achterin geplaatste motor, een 12 cilinder boxer met 500 pk die het voiture een top gaf van 350 km per uur. Het vroegtijdige faillissement van het Porsche Cisitalia- project ontnam de prachtige wagen zijn kans deze ongelofelijke prestaties waar te maken. Wat betreft hét motorvermogen kunnen de oude racewagens dus misschien wel met hun jongere soortgenoten mee komen, maar om eerder genoemde nade len lijkt het desalniettemin zeer onwaar schijnlijk dat zij een rol van belang zou den spelen. Bij het bespreken van de Porsche is de mogelijkheid van compressorgebruik wat hier de oplossing zou zijn niet aangeroerd. Ook zou men misschien twee vier-cilindermotoren van anderhalve liter kunnen samenvoegen, zoals ongeveer bij de B.R.M.-16 cilinder het geval was. V. v. d. GRAAF, Haarlem. Enkele leden van het Genootschap der Vrienden (Quakers) in Nederland hebben heden de minister van Financiën een request aangeboden, waarin zij met in stemming van vele andere pacifisten, hun bezorgdheid uitspreken over de ongestoord voortgaande bewapening. Zij stelden de minister daarbij voor het deel hunner belastinggelden dat voor de defensie be stemd is. ten goede te doen komen aan meer vredelievende doeleinden. Ter adstructie hunner bedoelingen heb ben zij bij hun verzoekschrift een door hen ingezameld bedrag van 2.050,aan geboden. Zij verzochten de minister dit bedrag min of meer een symbolische belastingbetaling over te dragen aan het bureau Internationale Technische Hulp te Den Haag. In het request verwezen de aanbieders nog naar de Wet dienstweigering en de Wet verplichte W.A. verzekering-motor- rijtuigen, wetten die eveneens rekening houden met hen, die zich moreel bezwaard voelen tegen bepaalde door de overheid van hen verlangde diensten en wie de mogelijkheid wordt gegeven deze door andere, hen niet in hun geweten kwet sende diensten, te vervangen. Een afschrift van genoemd request is aan alle leden der Staten-Generaal ter hand gesteld. Secretariaat van het Comité: Mevrouw C. E. Pietersen-van Stam, Egmondstraat 7, Velp (Gelderland), telefoon (08302) 2185. In uw uitgave van 14 december 1963 hebt u het als „verbijsterend" aangemerkt dat in het u door de Westduitse ambassa de toegezonden handboek „Monumenta Ju daica" niet meer dan 6 van 800 bladzijden aan de nationaal-socialistische jodenver volging zouden zijn gewijd. Het artikel eindigt met de woorden: „Schuldgevoelens kan men niet uitdrukken met groots opge zette tentoonstellingen die maanden duren en dikke handboeken die de eeuwen trot seren, waarin voor het nageslacht de eigenlijke aanleiding voor dit „monu ment" wordt afgedaan met een paar re gels over de „economische" ondergang van enkele miljoenen landgenoten." Naar aanleiding hiervan moge het vol gende worden opgemerkt: De beweringen van uw blad zijn niet juist. De vervolging der joden door het nationaal-socialistische regime wordt op de bladzijden 601 tot 646 op zeer onmis kenbare wijze behandeld. Dit artikel werd door u klaarblijkelijk over het hoofd ge zien. De door u aangehaalde zes bladzij den behandelen uitsluitend speciaal de economische consequenties van de natio naal-socialistische jodenpolitiek. DR. SCHNEPPEN, Persattaché NASCHRIFT: De persattaché van de Westduitse ambassade heeft gelijk. Wij hebben in onze verontwaardiging, die werd. gewekt door het hoofdstuk dat op blad zijde 459 begon, over hét hoofd gezien dat er verderop nog een hoofdstuk van 45 Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van uw visie in de toekomst in uw blad van 28 december 1963, die haar „bekroning" zou vinden in een wereldre gering. Met de grootste nauwkeurigheid heb ik alle pagina's die aan dit ongetwij feld zeer interessante onderwerp zijn ge wijd gelezen en herlezen, en ik ben tot twee conclusies gekomen. De eerste is dat ik mij gelukkig prijs dat ik de niet te be schrijven geestelijke ellende, die het ge volg zal zijn van deze eenhoofdige die tatuur, naar alle waarschijnlijkheid wel niet meer zal beleven. Waarbij ik hoopvol veronderstel dat, ook al zou het vormen van deze dictatuurregering sneller gaan dan verwacht mag worden, het toch nog wel een aantal jaren zal duren voordat het zover is. Mijn tweede conclusie is dat allen die de geestelijke vrijheid liefhebben zich moeten aaneensluiten en hun beste krachten moeten geven om de vorming van deze dictatuurregering met alle moge lijke middelen te verhinderen. U zult zeker de vraag stellen op wel ke wijze ik tot deze conslusie ben geko men. Ik ben geen historicus; toch heb ik begrip voor de verschrikkelijke lessen die de historie ons leert, namelijk dat alle aardse macht steeds meer leidt tot een afschuwelijke machtsmisbruik. Zolang de wereld draait zijn miljoenen mensen daar van het slachtoffer geworden en hoe ster ker een macht zich concentreert, des te groter het aantal slachtoffers. Rusland en Duitsland zijn afschrikwekkende voor beelden. Macht leidt altijd tot machtsmis bruik en het allereerst wordt de geestelij ke vrijheid gemuilkorfd. Daarom zal een wereldregering gelijk staan met 'n wereld ramp en het is de duidelijke en onont koombare plicht van ieder die de vrij heid, en vooral de geestelijke vrijheid onmisbaar acht in het leven, zich met al le kracht en scherpte tegen dit streven te verzetten. JAC. J. SUERINK, Heemstede. NASCHRIFT: Wij zijn het niet met de inzender eens dat „macht altijd leidt tot machtsmisbruik"Wij leven onder een de mocratische regering die macht over ons uitoefent onder controle van onze volksver tegenwoordigers. Ook een democratische regering heeft macht nodig om het recht te doen eerbiedigen. De UNO heeft geen of maar een zeer beperkte macht om in de internationale samenleving nale ving van rechtsregels af te dwingen. Het zou een zegenrijke ontwikkeling zijn in on ze ogen nis de UNO die macht wel had. Wij hebben een ontwikkeling te zien gege ven waarop die macht langs democrati sche weg tot stand zou kunnen komen, na melijk door middel van verkiezingen en met behoud wij hebben dat uitdrukke lijk in een begeleidend artikel gesteld van onze geestelijke vrijheid en culturele waarden. Red. bladzijden staat onder de titel: „Het lot van de Joden aan de Rijn in de natio naal-socialistische eenheidsstaat" van 1933 tot 1945, waarin wel degelijk meer dan het economische lot van het Joodse volks deel wordt behandeld: 1. Boycot en uit zonderingswetten, 2. Vervolging en emi gratie. 3. Vervolging en verzet. 4. De ca tastrofe. Red. De bezorgdheid van de Nederlandse Zee- visgroothandelvereniging over de slechte voorziening van de IJmuider markt van tong waarover in uw IJmuider editie van vrijdag 20 december melding werd ge maakt, deel ik ten volle. Ook de oorzaak die in het bewuste overzicht naar voren wordt gebracht, namelijk de invoering van de vrije zaterdag in het begin van 1962, kan ik ten volle onderschrijven. Maar heeft de handel dit niet zelf ge wild? Zonder de toestemming en de me dewerking van de werkgevers zouden de visknechten nooit hun zin hebben gekre gen. Destijds heeft de Zeevisgroothandel- vereniging over dit onderwerp vergaderd. Het gehele bestuur was toen unaniem voor een invoering van de vrije zaterdag. Slechts een klein gedeelte van de verga dering stemde tegen. Ook ik behoorde tot de tegenstemmers, omdat ik van dit be sluit rampzalige gevolgen voor de IJmui der vishandel verwachtte. Mijn sombere voorgevoelens zijn wel uit gekomen. Steeds meer vissers keren IJmuiden de rug toe. Nu zij niet meer op zaterdag kunnen lossen vertikken zij het ook om op andere dagen aan de markt te verschijnen. Hiervan plukken plaatsen als Urk, Den Helder, Wieringen en Har- lingen de vruchten. Daar breken de af slagen omzetrecords in een tempo, dat in de sportwereld als een sensatie zou wor den beschouwd. En denk nu niet, dat de handelaren die destijds de vrije zaterdag juichend binnen haalden op het appèl in den vreemde ont breken. Zij waren er het vlugst bij om in de genoemde plaatsen te kopen wat hun in IJmuiden werd onthouden. In feite is er van een vrije zaterdag over de hele linie geen sprake. Vele vis knechten moeten op zaterdag in actie ko men om de vis die door hun werkge vers vrijdag elders is gekocht te ver werken. Het wordt hoog tijd, dat er aan deze schijnheilige vertoning een einde komt. Terug naar een zaterdag, waarop tot 's avonds 12 uur gewerkt moet worden, wil ook ik niet. Maar er is toch wel een compromis te vinden? Als men de aanvoer tot op een derde of tot op de helft van de vroegere op zaterdag beperkt, zal IJmuiden weer in staat zijn de sterke positie van voorheen, waaraan nu zo wordt geknabbeld, terug te winnen. Met een beetje overleg en goede wil moet 't mogelijk zijn ook de visknech ten te laten delen in de geneugten van de vijfdaagse werkweek. Op zaterdag zullen zij niet allen vrij kunnen krijgen, maar dat kan worden gecompenseerd door een vrije dag eerder in de week. Men weet nu eenmaal, dat het werk in de vishallen afhankelijk is van de aanvoer. De zater dag nam in het geheel altijd een voorna me plaats in; nu deze basis aan het be drijf is ontvallen, dreigt er een onttake ling, die op den duur catastrofale gevol gen zal hebben. A. GLAS, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4