IN DE KOMENDE WEEK Erik Sikkes Erbii PAGINA TWEE Voorstelling Onderste steen boven Ceen Kraaykamp Henny Schoute „Reis naar de oud christelijke wereld'' Psychologisch drama Greta Keller „Hoe bestaat het?'' VOORZIEN VAN het draaiboek en de aantekeningen van de Nijmeegse hoog leraar is het filmteam van de Oosten rijkse televisie aan het werk gegaan en heeft reeds een derde van het materiaal opgenomen. Er werd gefilmd in Oosten rijk, Joego-Slavië, Griekenland, Turkije, Syrië, Libanon, Palestina en Egypte. Bijzondere aandacht verdienen de op namen van het Antoniusklooster in de Egyptische woestijn, dat het oudste christelijke klooster is. Prof van der Meer heeft nu enkele dagen in Wenen doorgebracht om het opgenomen mate riaal te bestuderen en van de films een eerste artistiek verantwoorde mon tage te maken. Naar hij ons mede deelde is hij buitengewoon tevreden met het werk van het Oostenrijkse te levisieteam dat over een maand weer op reis gaat om opnamen te maken in Noord-Afrika, Spanje, Frankrijk en vooral in Italië dat het rijkst is aan oudchristelijke schatten. de KLM legt Jan Venema speciaal de nadruk. Zijn documentaire kreeg dan ook als ondertitel „Portret van een mens." - Vijf over negen; Scala, het lichte muziekmagazin met als speciale gast Greta Keller. De oudere kijkers zullen zich haar ongetwijfeld nog herinneren. Haar en haar liedjes, zoals „That old feeling," „The party is over now," „Darling je vous aime beaucoup." Gre ta Keller is een Weense; ze kreeg haar opleiding bij de balletschool van de volksopera en werd ontdekt ongeveer gelijk met Marlène Dietrich. Haar ca baretopleiding stempelde haar tot een zangeres, die zich in bijna elk genre thuis voelde. Ze ontwikkelde zich tot een grote persoonlijkheid, die de sim pelste song een eigen charme mee kon geven; die in staat was een sfeer te creëren met enkele woorden. In de der tiger jaren vierde ze triomfen in alle hoofdsteden van de wereld. Tijdens de tweede wereldoorlog verkreeg ze de Amerikaanse Nationaliteit en maakte ze tournees voor de militairen, net als Marlène Dietrich deed. Ze werkte na de oorlog regelmatig voor de TV. In 1947 vestigde ze zich te St. Moritz, waar ze een eigen club opende, „Chez Greta." Ook jongeren zullen haar op treden als een artistieke verrassing van de eerste orde ervaren. Jo Leemans ontvangt verder o.m. de Blue Diamonds die nu ze uit dienst gekomen zijn een nieuwe stijl gaan ont wikkelen de Shepherds die we ook in het kerstprogramma van Milly Scott zagen de gebroeders, Tinus en Hugo en Kees Bruyn op altsax, fluit en te nor onder de titel „Broeders in de noot" die een speciaal voor deze ge legenheid door Tinus gecomponeerd nummer spelen, getiteld: Stompin' at the Scala, dat geïnspireerd is op de opera Paljas. Adèle Bloemendaal en Henk van Ulzen zullen twee ondeugen de liedjes uit het oude album zingen. Verder uiteraard de prijsvraag en het profiel in klanken, dat deze keer is ge wijd aan een tekstdichter en wel André Meurs. Na de lichte muze de litteratuur: H. A. Gomperts ontmoet de dichter Adri- aan Morriën. Er zijn weer opnamen ge maakt in de plaats waar de hoofdper soon zijn jeugd doorbracht in dit geval IJmuiden. DONDERDAG. De donderdag staat in het teken van de herdenking 500 jaar Staten Generaal. De N.T.S. maakt in de middaguren opnamen van de fees telijke herdenking van dit feit tijdens een gemeenschappelijke bijeenkomst van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten Generaal. Een rechtstreekse uitzending was niet geoorloofd, zodat dè 'anderhalf uur durende reportage uit gezonden wordt van half zeven tot ;acht. De camera's registreren de toespraken vari mt. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, het eerste kamerlid H. Algera die een historische te rugblik werpt mevr. mr. J. M. Stof fels van Haaften tweede plaatsver vangend voorzitter van de Tweede Ka mer die koningin Juliana en prinses Beatrix een gedenkboek en een herden kingspostzegel gaat aanbieden en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer. Muzikale medewer king verleent het Ensemble Sonata da Camera, bestaande uit Willem Noske en Piet Nijland viool, Carel van Leeu wen Boomkamp cello en Hans Schouw man cymbalo. Voor de historisch geïnteresseer den: op 9 januari 1464 riep Philips de Goede, Hertog van Bourgondië voor de eerste maal de afgevaardigden van de voornaamste gewesten van de noorde lijke en zuidelijke Nederlanden bijeen om over belangrijke zaken van gedach ten te wisselen. Dat feit wordt gezien als de geboorte van wat veel later zou uitgroeien tot onze huidige Staten Ge neraal, ofwel de Volksvertegenwoordi ging, die de basis is van onze moderne democratie. Na het journaal en Memo gaan we kijken naar de Beverley Hillbillies. De brave Clampetts maken kennis met de echtgenote van de bankdirecteur Drysdale en.wat nog veel erger is.met de telefoon. Om vijf over negen een belangrij ke uitzending: De onderste steen bo ven. Nico van Vliet vervolgt zijn re portage over de woningbouw in Neder land. De Minister van Volkshuisves ting, drs. P. C. W. Bogaers zal com mentaar leveren op hetgeen in de eer ste uitzending te berde is gebracht. Het wekelijks televisiespel volgt dan om twintig over negen. Het is „De vlucht van de duif", een oorspronke lijk televisiespel van de Engelse schrij ver Donald Wilson, dat voor het eerst werd uitgezonden door de BBC op 31 december 1957. Het is een transposi tie van de bijbelgeschiedenis van Drie koningen. De handeling speelt zich hoofdzakelijk af aan boord van een chartervliegtuig, waarin een Ameri kaanse filmproducer, een Engelse za kenman en een Engelse regerings functionaris reizen. Ze stranden op een eilandje als een motorstoring optreedt. Dan proberen ze een ander toestel te vinden om hun reis te vervolgen Paul Cammermans voert de regie van dit stuk, waaraan de luchtvaartmaat schappij Martins Air Charters en de luchthaven Schiphol zeer veel hebben meegewerkt. Medespelenden zijn o.m. Ben Royaards, Frits Butzelaar, Leo Hartogh, Johan Walhain, Wim v. d. Heuvel. Rita Maréchal, Han Surink en Nellie Mooy. Deze overbezette televisieavond word afgesloten met een vragenrubriek van Dr. Blankenstijn: antwoorden op vra gen van iedereen. VRIJDAG. Om half acht een pro gramma voor de rijpere jeugd. Een rondgang door het museum van Vol kenkunde in Leiden, waar we kennis maken met een twaalftal houtsnijders uit Nieuw Guinea. Samenstellers van dit programma zijn dr. A. A. Gerbrands en drs. E. van Moerkerken. Na een kort poppenfilmpje, het jour naal en Achter het nieuws, om kwart voor negen „Voorstelling" wederom met als gastvrouwe Denise de Weert. Jules de Corte stelt zijn Belgische col lega Miel Cools voor; ze zingen bei den een liedje en samen een „kerst liedje" van Jules de Corte. De Itali aanse bas-bariton Plionio Clabassi zingt vervolgens een duet met Marijke Frans- sen, vooraf gegaan door enkele aria's door beiden (allemaal uit Don Giovan ni). Herman Krebbers is de volgende voorsteller. Hij introduceert Harich Wal- ta, de jongeman, die de zilveren vrien denkrans van de Vrienden van het Con certgebouw kreeg en die een gavotte van Bach zal verklanken. Samen spe len ze een werk van Bleriot. voor de vrolijke noot zorgen tenslotte Hetty Blok en Maria de Booy, die een een- actertje spelen van Noel Coward, waar in vier verschillende vrouwen hun lief de verklaren voor een en dezelfde film ster. Nico Knapper stelde Voorstelling samen. Dr. Kildare komt om even over half tien op het scherm en wel met de af levering „De terugkeer van Dr. Kei ler".'Het conflict is deze keer dat tus sen een oude, vermoeide dokter, die zijn hele leven tegen de polio heeft ge streden en een jonge patholoog, die er heel andere methoden op na houdt. De avond wordt afgesloten met een programma, verzorgd door het Huma nistisch Verbond, een soort humanis tische dagsluiting dus, onder de titel „Humanisten, wie zijn dat?" Enkele bekende en minder bekende humanis ten komen aan het woord. ZATERDAG. In het middagprogram ma o.m. Christobal; (Zal Christobal Ro ger en Minnie, die ontvoerd zijn terug vinden?); het tweede deel van de Nieu we Ark, waarin een beeld wordt gege ven van het redden van de in nood verkerende witte neushoorns; een con cert met de Dutch Swing Collegeband op het programma staan toppers als „High Society", South Rampert Street Parade en Ory's Creole Trombone huis, tuin en wonen met raadgevingen voor hen, die rondlopen met plannen om In het vrijdagavondprogramma „Voorstelling" droomt Hetty Blok van haar filmster. een eigen huis te kopen; de tuin in de winter en Flipje de tovenaarsleer ling. Om half acht traditiegetrouw „Ivan- hoe". Daarna het journaal en „Brand punt". Nu had de Johnny Kraaykamp- show moeten volgen. Deze gaat echter niet door, omdat ten eerste bleek dat men te weinig tijd van voorbereiding had, daarnaast bleken de teksten van de Engelsman Brad Ashton niet aan de gestelde verwachtingen te voldoen. Tot op heden is echter nog niet bekend, welk programma in plaats van de show zal worden uitgezonden. De zaterdagavond krijgt als sluitstuk dr. Trimbos „Gehuwd en ongehuwd". HET NEUSJE VAN de Franse zalm: „Paris toujours Paris" een nieuwe lang- speelplaat met niet minder dan twaalf Franse artiesten en bekende chansons. 'Namen: 'Pat'achou, Georges Brassens, Zizi Jeanmaire, Les Frères Jacques, Juliettè Gréco en anderen. Chansons: l'Impossible amour, Dans l'eau de la claire fontaine, Le nougat, Don Léon, C'était bien, en meer. Op de hoes: een fraaie, kleurenfoto van de. Place, du Tertre- In het album: een inleiding over Parijs door Fred Hoyte en op de an dere bladzijden bizonderheden en-of le vensbeschrijving van de artiesten. Een heel rijk bezit .(Philips R 77926 L). „HERE COMESFats Domino" is de volgende langspeelplaat. Als we resumeren: Fats heeft 19 gouden platen voor songs waarvan hij de meeste zelf componeerde. Domino behoort tot de drie Amerikaanse top-artiesten die het grootste aantal (miljoen! verkochte sin gles op hun naam hebben staan. En nu wat liedjes van de plaat, die we na deze informatie nauwelijks hoeven aan te prijzen: When I'm walking, There goes my heart again, Red sails in the sunset, Song for Rosemary (zijn vrouw), Tell me the truth, baby (ABC- Paramount MGAP 9433). HET STRIJDLIED tegen de rassen scheiding: „We hall overcome", ge- Wim van den Heuvel en Rita Maré chal in het TV-spel op donderdag avond: „De vlucht van de duif". zongen door Manus Monkou: een ont roerende vretolking. De begeleider had wel ietsforser en klassieker mogen zijn. Keerzijde: Stormy Weather (Phi lips JF- 327 601). DEZE MAAND BEZOCHT André Kos- telanetz ons land en liet een paar plaatjes achter van de „nieuwe" Kos- telanetz: enkele singles waarop het „Warsaw Concerto" (deel 1 en 2) en „Rhapsody in blue" met de Theme from Concerto in F." Meer van zijn kulturele bijdragen ruim 40 op CBS-label. „NANCY" en Frank Sinatra zijn niet te scheiden. Nu een nieuwe en zeer goede uitvoering van deze evergreen'er. Keerzijde: Oh, what it seemed to be (Reprise RR 27.045). DE HOOTENANNY-SHOW die vori ge maand tijdens de Amerikaanse ten toonstelling in de Amsterdamse RAI is gehouden, werd in advertenties gewel dig aangeprezen. Een bezoek aan de show bracht ons niet bepaald in een complimenteuze stemming. Al deze als topsterren van radio en t.v. gekwalifi ceerde Amerikanen gingen bijzonder amateuristisch te werk. Zelfs een tweede bezoek aan de show deed onze mening niet veranderen. Twee gram mofoonplatenmaatschappijen echter brachten een single uit van respectie velijk The Willis Brothers (overigens de besten van de show! op London FLC 3105 en een van Obrey Wilson op Co lumbia 45 CH 3046. Op de hoes staat: de ster van de Hootenanny-show, waar we het beslist (weer) niet mee eens zijn. VAN EIGEN BODEM, van een van „onze jongens": „Brief uit La Court,ine plus antwoord" ofwel „Beste ouders, lieve Ine" met aan de keerzijde: „Bes te kerel, hier is vader." Een verbazend aardig plaatje met teksten van Eli As ser (Artone DR 25-211). (Van onze correspondent) Het is de Oostenrijkse televisie ge lukt om de Nederlandse prof. F. van der Meer te winnen voor het ontwer pen van een televisie-film in zes de len, die het volgende jaar onder de ti tel „Reis naar de oud-christelijke we reld" op de beeldbuizen van de Oosten rijkse, Nederlandse, Zuid-Duitse en Zwitserse televisie te zien zal zijn. Met dit werk heeft de veelzijdige hoogleraar nu ook een eerste plaats veroverd on der de televisiespecialisten. Wie zijn kwaliteiten kent en vooral vertrouwd is met zijn „Augustinus" als mede met zijn twee „Atlassen van de Westerse en de oudchristelijke bescha ving", verwacht ook nu weer niet alleen een wetenschappelijke, maar vooral een culturele topprestatie. Hij schreef dan ook het gehele draaiboek, dus de lopende gesproken tekst die zeer mooi van taal is en uiterst expressief en die bovendien een dramatische climax ver toont. HIJ STELDE niet alleen een nauw keurige lijst samen van de voorwer pen, schilderijen, mozaïeken, beelden en gebouwen die gefilmd moesten worden, maar ook schreef hij er telkens bij waar de cineast zijn camera diende op te stellen en welke belichting hij moest inschakelen. De films hebben ieder een lengte van dertig minuten. HET GEHEEL is rondom de volgende groepen gecomponeerd: de kerk van de martelaars en van de katakomben, de basiliek als creatie van het nieuwe geloof, de doopkerk in haar verschillen de vormen, heilige geschiedenissen uit het oude en nieuwe testament zoals zij op de mozaïeken zijn uitgebeeld, por tretten van de oude Christenen als in gekeerde en vreedzame mensen, ten slotte: onbekende schatten uit het oude Rome. Belgische journalist, die zijn vraagjes dit maal afvuurt in de richting van drs. W. Z. Mulder, wetenschappelijk ambte naar van het Koninkl.ijk Instituut voor de Tropen. Om half tien voor de derde maal Kiekeboe, wederom gepresenteerd door Teddy Scholten. Na het daverend suc- qes van het knappe werkstuk van Bert Haanstra, „Alleman" zal het de Kie keboe staf niet gemakkelijk vallen, de aandacht van de kijkers gevangen te houden. Het Kunstmaanorkest geeft tegen tie nen het derde concert in de serie po pulair klassieke werken uit het Fran se repertoire. Op het programma staan twee werken, namelijk de suite voor orkest Jeux d'enfants yan George Bi- zet en Variations Symphoniques voor piano en orkest van César Franck. So liste hierin is de Franse pianiste Mo nique Haas. MAANDAG. Van half acht tot acht uur de beide kerkelijke rubrieken Log boek en Kenmerk en na het journaal een uitzending van de KVP. Om half negen begint de hoofdfilm: „Seperate Tables", ofwel „Aparte ta fels", een Amerikaanse film van Del- bert Mann, die waarschijnlijk voor de eerste maal de omstreden figuur van Rita Hayworth op de Nederlandse tele visieschermen zal brengen. Het is in middels al weer wat jaartjes geleden, dat de roodharige Rita de wereldpers bezig hield. Maar Marilyn Monroe noch Elisabeth Taylor hebben ooit haar in publiciteit kunnen overtreffen. Naast Rita zien we de ook al heel mooie Mexico, dat in enkele decennia een ont wikkeling doormaakte van land van analfabeten tot moderne samenleving. Zo'n geweldige, schokgewijze tot stand gekomen ontwikkeling schept uiteraard indrukwekkende problemen voor de oorspronkelijke bevolking. Hierover handelt deze documentaire. Twintig voor tien de feuilleton „Rid der van Maison Rouge," deze keer de zevende aflevering: „Op zoek naar Mai son Rouge." De avond wordt besloten door Caroli ne Kaart, die de kijkers met een bab beltje en een liedje in minder dan geen tijd voor zich blijkt te hebben gewon nen. Haar „Liedje met Caroline" heeft opmerkelijk veel weerklank gevonden alom in den lande, merkwaardig ge noeg in alle lagen van de kijkersbevol king. WOENSDAG. De vrolijke Dick van Dyke show opent het programma van de AVRO. Na zes afleveringen blijkt deze Amerikaanse familiecomedie over het algemeen zeer goed door de kijkers te zijn ontvangen. Het publiek verlangt naar dergelijke niet diep gravende, vro lijke geschiedenissen, dat is duidèlijk. Na Televizier een documentaire van Jan Venema over de ruim tien jaar ge leden plotseling overleden Nederlandse luchtvaarpionier Albert Plesman. Voor de grondlegger van onze nationale lucht vaartmaatschappij was vliegen geen doel, maar middel. Een middel om de mensen dichter bij elkaar te brengen. Want Plesman was behalve een groot zakenman ook een idealist. Een groot mens. Op die zijde van de stichter van Een veelgehoorde klacht Is, dat er voor oudere kijkers zo zelden iets op het scherm wordt gebracht. De pro gramma's, zegt men dan, zijn groten deels bestemd voor jeugd en kijkers van middelbare leeftijd, en dit is ver klaarbaar, want de televisiemakers zijn zelf voor het merendeel jong, en hoog stens „middelbaar". Trouwens, de fei ten bewijzen het, want niet voor niets kwamen er bijvoorbeeld op Wim Ibo's uitzending van de sociëteit der oudere artiesten een record aantal reacties. Maar goed. De opa's en oma's hebben niet lang geleden hun Mariene Dietrich gehad behalve dan de onuitputtelijke oude draaidozen en de comedy capers. en ze krijgen deze week hun al even geliefde ster van vroeger nog eens te zien: Greta Keller, met heerlijke liedjes uit de twintiger en dertiger ja ren, ze is de eregaste in Theo Orde mans „Scala". ZONDAG. Na het gebruikelijke week- journaal en de zondagse sport komt dan nu eindelijk de eerste aflevering op het scherm van Erik Sikkes, het inder tijd door de KRO met nogal wat tam tam aangekondigde malle mannetje, dat tot op heden nog niet van de grond kón komen, omdat de teksten voor de 25 minuten durende sketches telkens weer onder de maat bleken. Sikkes moet een succes worden. De man, die zijn televiedebuut ermee zal maken, is dat aan zijn naam verplicht. Ieder een verwacht veel van Willy Walden op de planken onze grootste nog le vende revuekomiek en juist daarom stelde deze aan zichzelf en de teksten hoge eisen. Driemaal is al een stukje Sikkes opgenomen, maar alle drie ke ren werd het afgekeurd. Nu is de tijd evenwel rijp voor „Erik Sikkes en de kat", waarin we de oorspronkelijk Engelse onhandige vrijgezel zullen le ren kennen. Behalve Willy Walden zien we Mieke Verstraete als de zus van Erik. Haar echtgenoot, Kees Brusse, te kende voor de speelregie. Vol verwach ting klopt ons hart en waarschijn lijk vele andere. Om vijf voor negen gaan we weer wat keuvelen met Omer Grawet, de Deborah Kerr en tegenover dit tweetal staan dan als stoere mannen Burt Lan caster en David Niven. Het levenspad van dit viertal kruist in een rustig ho telletje, waar altijd mensen plegen te komen, die de eenzaamheid en de stilte zoeken om problemen, waarmee ze worstelen onder de knie te krijgen. Zo wil een journalist zijn ex-echtgenote vergeten en wil een allerliefst stil meis je proberen de invloed van haar moe der wat te ontlopen. Maar het gaat allemaal niet zo simpel, want er lo geert ook een gevierd majoor, die even wel helemaal niet gevierd blijft, want hij tuimelt van zijn voetstuk. En de ex-vrouw van de journalist maakt haar entree, hetgeen ook al niet bevorder lijk is voor de rust. Miss Cooper, de eigenaresse van het hotel verstaat ech ter haar vak. Een stukje psychologisch drama dus. Voor boven de veertien (r.k. keuring 18). Tien over tien volgt nog een Duits nagerechtje onder de titel „Ook noten- kraken moet je leren". Experimenten bewezen, dat een eekhoorn die in afzon dering opgroeit, niet die eigenschappen heeft als zijn in vrijheid groot gewor den familielid. Tal van eigenschappen zijn niet aangeboren, maar moeten door ervaring geleerd worden. Het film pje laat ook zien, dat twee dieren, die in de natuur aartsvijanden zijn, als goede vrienden kunnen opgroeien: een rat en een bunzing DINSDAG. Een niet erg indrukwek kende dinsdagavond van de N.C.R.V. Hetkleutertje-naar-bed-programmaatje van Barend de Beer gaat vooraf aan het Internationaal Agrarisch Nieuws, dat weer wordt gevolgd door het Man neke, het journaal en de rubriek Memo. Om vijf over half negen komt de Engelse Nederlander George Noordhof verklaren, hoe het bestaat. Onder de titel „Hoe bestaat het?" brengt hij im mers een aantal merkwaardige zaken onder de aandacht. Experimenten ma ken zonneklaar, wat mysterie leek, zo als het werk van een vuurvreter en evenwichtskunstenaar. Om negen uur „Onvoltooide revolutie", een filmdocu mentaire van Michael Alexander over Willy Walden als juffrouw Snip, Willy Walden als zomaar een schilder. Vrijdag avond in de gedaante van een onhandige vrijgezel in de eerste aflevering van de comedy-reeks „Erik Sikkes".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 12