Washington vindt Kroesjtsjevs voorstellen teleurstellend Geen waardig antwoord op Johnsons oproep Crisis op Cyprus heeft Engeland overrompeld r WERELDNIEUWS Van dag tot dag Compromis Johnson is bezorgd over de toestand rond Maleisië Disciplinaire straf voor 14 Italiaanse socialisten Vierde Westduitse dril-korporaal veroordeeld Brandt mag praten met Oost-Berlijn over de muur Londen moet beroep doen op de O wegens tekort aan militaire reserve Senator Goldwater kandidaat voor presidentschap van de Yer. Staten Volledig onderzoek naar Lakonia-ramp f ^Praatótoel ZATERDAG 4 JANUARI 1964 3 Franse minister Giscard d'Estaing naar Moskou Makarios bedaard TOESTAND IN 1939 w DUITSLAND GRENZEN VAN 1937 POLEN DUITSLAND Berlijn POLEN TOESTAND OP HET OGENBLIK VAN^ DE CAPITULATIE IN 1945? DUITSLAND RU$S'j*\y ■:B?r!ijn).% y^o BONDSgP. r. IJJ 0 K» DUITSLAND 2001 Kerkelijk nieuws <E)p tffe - Floris Flaneur Fa ALLART BALK Auto-financiering Proces Ruby uitgesteld Als de voortekenen niet bedriegen, zal 1964 het jaar van het verrassende com promis worden, waarnaar de wereld al sinds 1945 heeft uitgekeken. Het compro mis tussen Oost en West, niet zozeer wat de principes hunner onderscheidene levensbeschouwelijke en politieke bases betreft, doch meer op het hoofdstuk van hun beider stellingen in de Europese situatie. Met andere woorden: de koude oorlog als een stellingen-oorlog beschou wend, zijn ze beiden verlangend naar een wederzijdse erkenning van elkanders po sitie en een daarop gebaseerd vredes verdrag. Als er ooit weinig winst heeft gezeten in een voortzetting van schermutselingen, dan is dat wel het geval van het Duitse vraagstuk en de daaromheen ontstane tegenstellingen. De feiten rangschikkend komt men tot de conclusie, dat de midden positie van Duitsland in Europa een her eniging en verheffing tot „grote mogend heid" van dit land volkomen en onher roepelijk uitsluit. Een hard feit, ïpaar een onmiskenbare noodzaak voor de stabiliteit van dit werelddeel, dat zijn eigen graf zou graven door toe te staan dat één machtig Duitsland onder Russische voogdij óf onder Amerikaanse favorisatie het evenwicht in Europa zou verstoren. Het gevaar van evenwichtsverstoring is trouwens bij de huidige situatie nog niet uitgesloten, aangezien West-Duitsland méér betekent en groter macht kan ont wikkelen dan Oost-Duitsland, maar daar tegenover staat dat Oost-Duitsland eigen lijk niets meer dan een verlengstuk van de Sovjet-Unie is, zodat men bij het af wegen der gewichtsverdeling West-Duits land met zijn betrekkelijk licht wegend westelijk achterland moet stellen tegen over een licht wegend Oost-Duitsland met een enorm zwaar achterland, de Sovjet landen. Of men met deze gewichtsverdeling in genomen moet zijn uit het oogpunt van menselijke vrijheden en democratische staatsstructuur is een tweede, maar een feit is dat het verleden van Europa en vooral van Duitsland deze verdeling onontkoombaar heeft gemaakt. Alle ethi sche beweringen over vergiffenis en nieuwe politieke vriendschappen ten spijt, moet de Westeuropese burger uitgaan van de stel ling dat machtshegemonieën in Europa, van welke makelij ook, dodelijk zijn voor het gehele werelddeel. Met Frankrijk zal men in dat opzicht in de toekomst nog heel wat te stellen krijgen, maar met Duits land moet men dat risico bij voorbaat uit sluiten, zolang- het uitsluitbaar is. Dat -is het momenteel, doordat de Sovjet-Unie geen enkel risico meer wil lopen. Dat zal iedereen moeten accepteren, die de realiteit tot maatstaf neemt en begrijpt dat de politieke catechismus van Moskou geen alternatief gedoogt. Gegeven deze situatie en gegeven ook de meningen en overtuigingen die in de wereldpolitieke hoofdsteden te beluisteren zijn, voert de huidige situatie naar een compromis dat zich als het enig mogelijke aandient, omdat het alle partijen een ze kere mate van bevrediging en veiligheids gevoel zal geven. Te verwachten valt, dat eerlang een nieuwe verdeling van het „Duitsland van 1939" zal plaatshebben, waarbij de huidige verdeling in vele opzichten onveranderd zal blijven, maar waarbij West-Duitsland een brede strook Oostduits gebied zal ver krijgen die van de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland in het zuiden bij de Tsjechische grens, loodrecht om hoog zal lopen naar Berlijn en vandaar pal westelijk via de huidige corridor. Deze ge'oiedswinst zou Berlijn recht streeks bij West-Duitsland betrekken, zonder het los te maken van Oost-Duits land. De stad zou worden opgedeeld tus sen de beide Duitse delen en voor ieder als halve hoofdstad fungeren onder super visie van een UNO-commissie, die in Ber lijn haar zetel krijgt. Het Russische offer zou worden gecom penseerd door een instemming van het Westen met de Oder-Neisse-grens, door de erkenning van Oost-Duitsland als zelf standige staat en de vorming van een federatie tussen het overblijvende Oost- Duitsland en de voormalige Duitse ge bieden onder Pools beheer, waardoor een inpassing van Oost-Duitsland in het Oos telijke blok mogelijk zal zijn volgens de grondwet voor Sovjet-republieken. Dit compromisplan, dat naar de historie der laatste twintig jaar het enige com promis is dat zal kunnen leiden tot over eenstemming, zal moeten worden inge voegd in het vredesverdrag voor Duitsland, een nieuw verdrag van Potsdam. De status van Berlijn zal ook in dit verdrag moeten worden vastgelegd, evenals de on derlinge betrekkingen en betrekkingsorganen tussen de beide Duitslanden, de be- wapenings- of ontwapenings voorschriften van beide de len en de bevoegdheden der onderscheidende autoritei ten, die onder supervisie van de UNO voor Duitsland in het leven zullen worden ge roepen. De huidige vredes- en verzoeningsgebaren van Oost en West tasten de mogelijk heden af, die reeds beschik baar zijn om dit compromis in te leiden. Mislukt het, dan keert Europa terug tot de chaos van 1945 en tot de gevaren van een ongeordend en reddeloos stuk wereld, waar politieke roofridders hun slagen slaan. Gelukt het,. dan is 1964 een jaar, waarin eindelijk rust en zekerheid het Europese politieke toneel kunnen gaan beheersen. Rest dan daarbij de hoop dat op langere termijn het Sovjet- russische regime over het oostelijke deel van Europa door voortgaande evolutie en vermenging van denkbeel den steeds dichter zal nade ren tot het karakter van een stelsel, waaronder een vrij mens zich schikken kan. WASHINGTON - Ook nu het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken kennis heeft genomen van de vol- edige tekst van de boodschap van Kroesjtsjev, toont het nog steeds weinig neiging zijn oordeel erover uit te spre- cen. Uit officiële mededelingen blijkt wel, dat 't departement de strekking van de nota van het Kremlin verwerpt als een eenzijdige en verwrongen verklaring over territoriale geschillen. Men verheelt zijn ernstige teleurstelling niet over de Russische reacties op president Johnsons pleidooi voor praktische en positieve stappen in de richting van de vrede. De Amerikaanse regering wil de bood schap van Kroesjtsjev evenwel niet zon der meer van de hand wijzen, om in de wereld de indruk te vermijden dat de Ver enigde Staten nu op slag Lyndon Johnsons initiatief hebben prijsgegeven. Washington wil dus in overleg met zijn bondgenoten nagaan of de nota van het Kremlin op detailpunten elementen bevat die bespro ken kunnen worden en een basis voor praktische initiatieven vormen. Officiële kringen in Washington hebben nagelaten het Russische document zonder meer als een propagandagebaar te kwali ficeren, maar zij laten onofficieel duide- lijk blijken dat het propaganda-element sterk naar voren treedt. Zegslieden van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken wijzen erop dat de Russen weinig meer doen dan aangeven hoe zij de grenzen graag geregeld zouden zien, zulks met verwaarlozing van de belangen en inzichten van het westen. Derhalve biedt de Russische nota volgens deze zegs lieden vooralsnog weinig perspectief op vooruitgang bij de regeling van de ge schillen in de koude oorlog. Afzwering van geweld klinkt prachtig, zo zeggen zij, maar de Russen kunnen de toegangswegen naar West-Berlijn blokkeren zonder ge weld te gebruiken. Verwachten de Russen dan dat de westelijke mogendheden in zo'n geval onder alle omstandigheden van ge weld zullen afzien? Als dit zou voortvloei en uit het principe „geen geweld om ter- WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben aangedrongen op vreedzame regeling van het geschil tussen Maleisië en Indonesië. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd dat geen der direct bij het geschil betrokken landen voordeel zou hebben van roekeloosheid. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat de spanningen rondom de situatie tot ernstiger risico's zouden kunnen leiden. Welingelichte kringen zeiden dat presi dent Johnson aan president Soekarno een nota had gezonden waarin hij-zijn-bezorgd heid uitdrukt over de toenemende crisis aan de Maleisisch-Indonesische grens op Borneo. LONDEN (AP) Intussen blijven Ma leisië en Indonesië elkaar beschuldigen. Béide partijen hebben laten weten, dat zij de UNO zullen inlichten. Premier Ab doel Rahman heeft verklaard, dat secre taris-generaal Oe Thant is ingelicht over „voortdurende Indonesische overvallen en moorden op Maleisiërs". In Djakarta heeft de minister van Buitenlandse Zaken Soe bandrio Groot-Brittannië en Maleisië be schuldigd van „grove" schendingen van Indonesisch grondgebied. Bewijsmateriaal is aan Oe Thant voorgelegd. Soebandrio verklaarde, dat Indonesische troepen vier toestellen hebben neergeschoten die sinds 19 november het Indonesische luchtruim boven Borneo hebben geschonden. ROME (Reuter) De disciplinaire raad van de Italiaanse socialistische partij heeft veertien parlementsleden geschorst omdat zij hadden geweigerd vorige maand hun vertrouwen te geven aan de nieuwe coalitieregering van centrum-links, waar in de socialisten zijn vertegenwoordigd. De „rebellen" behoren tot de uiterst linkse vleugel van de partij die meer voelt voor een samengaan met de communisten Zeven senatoren en twee leden van de Ka mer zijn voor één -jaar geschorst, terwijl vijf senators gedurende een half jaar van alle partij-activiteit zijn uitgesloten. Vori ge maand waren al 23 kamerleden voor een jaar geschorst. ritoriale kwesties," dan is dit voor het Westen onaanvaardbaar, aangezien men dan overgeleverd zou zijn aan Russische willekeur. LONDEN (Reuter/AFP) Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei van mening te zijn dat het grootste deel van de Rus sische nota op het eerste gezicht een herhaling van bekende stellingen schijnt te zijn. In officiële Britse kringen hoedt men zich ervoor de boodschap als propa ganda te bestempelen, ook al bevat zij een aantal polemische aspecten. In Britse regeringskringen spreekt men van een „omvangrijk, moeilijk en ingewikkeld do cument" dat grondig moet worden be studeerd. PARIJS (Reuter/AFP) In Parijs wijzen diplomatieke kringen erop dat het belangrijkste deel van de Russische voor stellen reeds vervat is in het UNO-hand- vest. Volgens het avondblad „Le Monde" zullen de Russische voorstellen bijdragen tot het stabiliseren van de status quo zowel in Midden-Europa als in Azië. CALW (West-Duitsland) (AP) De rechtbank te Calw heeft de negentienjari ge korporaal Bernd Grodek tot vier we ken jeugdgevangenis veroordeeld, omdat hij verder was gegaan dan zijn orders hem toestonden en omdat hij rekruten op een vernederende wijze had behandeld. Grodek was de vijfde instructeur die terechtstond na een onderzoek naar de toe standen bij een opleidingscompagnie van een parachutisteneenheid te Nagold bij Calw. Een andere instructeur werd vrijge sproken; de overige drie werden veroor deeld tot straffen oplopend tot acht maan- den. PARIJS (AP) De Franse minister van Financiën Valery Giscard d'Estaing zal aan het einde van deze maand een officieel bezoek aan Moskou brengen. Gis card d'Estaing werd daartoe in september uitgenodigd door Nicolas Patolitsjev, de Russische minister van Handel. BERLIJN (AP) De westelijke geal lieerden hebben burgemeester Brandt van West-Berlijn toestemming gegeven nieuwe besprekingen met de Oostduitse commu nisten te voeren om de muur open te hou den voor Westberlijnse bezoeken aan Oost- Berlijn, zo verluidt in West-Berlijn. De geallieerde toestemming werd gegeven nog geen twee dagen voordat de huidige perio de voor bezoeken, welke 19 december be gonnen is, eindigt. De Oostberlijnse autoriteiten maken koortsachtig voorbereidingen om vandaag en morgen de laatste drukte bij de muur te kunnen verwerken. In de muur zijn extra gaten geslagen en zijn tijdelijke doorlaatposten opgericht. Volgens het Oostduitse persbureau ADN wordt vandaag een recordaantal van 200.000 Westberlijnse bezoekers verwacht. Gisteren zijn bij de passenbureaus in West-Berlijn de laatste aanvragen inge diend voor bezoeken voordat de muur zon dag te middernacht wordt gesloten. Van daag zullen de bureaus passen uitreiken voor de laatste bezoeken. In totaal zijn 1.282.000 passen uitgereikt. De Oostduitse premier Ulbricht. heeft verklaard dat Oost-Duitsland bereid is de besprekingen met - de Westberlijnse senaat voort te zetten. Oost-Duitsland acht deze besprekingen in het belang van de ontspanning en nuttig voor beëindi ging van de koude oorlog en bovendien in het belang van beide partijen. Het is e:hter duidelijk, dat elk te bereiken ak koord niet ten koste mag gaan van de economische helangen van Oost-Duits land, aldus Ulbricht. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse kabinet heeft op een spoedbijeenkomst besloten de voorbe reidingen voor de vredesconferentie over Cyprus in Londen zoveel mogelijk te be spoedigen. De conferentie zal waarschijnlijk onder leiding staan van minister Duncan Sandys, die de situatie op Cyprus voorlopig heeft gered. De drie ministers die aan het hoofd staan van militaire departementen en de chef van de imperiale generale staf, Sir Richard Hull, woonden een deel van de kabinetsvergadering bij. Later werd bekend gemaakt dat de Brit se regering de opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lemnitzer, heeft medege deeld dat enkele militaire eenheden die ter beschikking van de NAVO stonden tijde lijk deel zullen uitmaken van de Britse mobile strategische reserve. Deze eenhe den zullen - eventueel de troepen moeten vervangen die naar Cyprus zijn gezonden, waar zich op het ogenblik 5500 Britse mi litairen bevinden. Er is nog geen sprake van een terugtrekking van Britse troepen uit West-Duitsland; alleen de weg daartoe is voorzichtigheidshalve vrijgemaakt, zo dat In een nieuwe noodsituatie snel zal kunnen worden opgetreden. Groot-Brittannië is door Cyprus in een benauwde toestand geraakt, omdat het wegens allerlei politieacties onder andere op Borneo, Brits Guyana, Kenya en Aden, krap in zijn militaire reserves zit. Er was afgelopen jaar een teleurstellend tekort aan rekruten van 8.000 man. Sommigen bepleiten daarom terugkeer van de afge schafte algemene militaire dienstplicht. Anderen willen een geselecteerde dienst plicht, hoewel deze ondemocratisch is. Over deze kwestie wordt echter voor de verkiezingen zowemig mogelijk gesproken WASHINGTON Senator Barry Gold water is nu eindelijk officieel mededinger naar de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap vari de Verenigde Sta ten. Hij kon ook moeilijk meer terug en zijn vele aanhangers teleurstellen, die overal al actiecomité's hadden gevormd. Uit politiek oogpunt bezien wordt Gold- waters kandidatuur veel minder interes sant geacht dan het geval zou zijn wan neer Kennedy nog in leven was. Men gaf Goldwater tegen Kennedy enige kans om dat deze zwakke punten had in het zui den, het midden-westen en het westen. Lyndon Johnsons gezag is daar veel gro- ter. De laatste weken zijn gouverneur Wil liam Scranton van Pennsylvania en oud- vice-president Richard Nixon sterk naar voren gekomen. Goldwater meent dat zijn kandidatuur het Amerikaanse volk in november 1964 voor een duidelijke keuze zou stellen. Hij is sinds 1960 het nationaal symbool van wat wel eens „de conservatieve revolutie" wordt genoemd. Hij belichaamt de opvat- Berlijn, km 200 - J i -- Praag Wenen V ;oBerlijn.vX' POLEN vXv v* >v Onder^Ouitse controle Onder Brits Amerik controle Onder^Russische controle km 200 HUIDIGE TOESTAND=OnderuRuss^||||||^p bestuur Senator Barry Goldwater ting van een minimum aan overheidsbe moeiing en van een sterk-anti-communis- me in de wereldpolitiek. Daarmee heeft hij in het zuiden, het middenwesten en het westen veel aanhangers gewonnen Ook nu nog heeft hij een sterke aanhang, maar de nationale en regionale Republi keinse partijleiders twijfelen aan de mo gelijkheid met Goldwater de verkiezingen te winnen. Politieke waarnemers voorzien in de Republikeinse partij een harde strijd om de kandidatuur. Zijn enige Republikeinse tegenstander tot dusver is gouverneur Nelson Rockefel ler van New York, die al een verkiezings campagne in New Hampshire gemaakt heeft waar op 10 maart de eerste Ameri kaanse presidentiële vóórverkiezing gehou den wordt. Uit de omgeving van Goldwa ter wordt vernomen dat deze ook spoedig zijn campagne in New Hampshire zal beginnen. Henry Cabot Lodge, de huidige ambas sadeur van de Verenigde Staten in Zuid Vietnam, heeft verklaard dat hij zich niet. verkiesbaar zal stellen voor de Re^ publikeinse kandidatuur. Ook zal hij zich niet kandidaat stellen voor een regerings functie. PIRAEUS (AP) Andreas KoutsikO' poulos, de havenmeester van Piraeus, heeft gezegd dat spoedig een volledig onderzoek naar de scheepsramp met de Lakonia zal worden ingesteld. Tot dusverre zijn 150 leden van de bemanning, onder wie kapi tein Mathios Zarbis en zijn eerste stuur man Dimitrios Valmas verhoord bij het voorlopig onderzoek waartoe het Griekse ministerie voor de Koopvaardij opdracht gegeven had. De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios heeft verklaard dat indien de conferentie mocht mislukken een radica le herziening van de grondwet niet kan uitblijven. Hij wil, met vredelievende mid delen, met inbegrip van een beroep op de UNO streven naar een werkelijk onafhan kelijke eenheidsstaat zonder inmenging van buTfenaf." Hier ligt de énige mogelijkheid voor een blijvende vrede. Vandaar dat Makarios getracht heeft de verdragen op te zeggen, maar in de huidige explosieve toestand kon Londen dit niet goedkeuren, omdat het een provocatie van Turkije zou hebben betekend. Eerst moeten de gemoe deren afkoelen. Een andere voorwaarde voor een praktische regeling zal de ont wapening moeten zijn van de Tugks-Cypri- sche en Grieks-Cyprische ondergrondse strijders. Makarios verklaarde zich bereid de Turk se minderheid de nodige waarborgen te ge ven. Hij waarschuwde dat een deling van het eiland onpraktisch is. Volgens de Turkse vice-president, Kutchuk, zou dit de snelste oplossing zijn. Minister Duncan Sandys verklaarde na zijn terugkeer in Londen dat de twee be volkingsgroepen op Cyprus zullen moeten samenleven. De toestand is nog gespan nen. „Het ijs onder onze voeten is zeer dun, maar er is tenminste ijs om op te staan." Sandys is op het ogenblik niet van plan naar Cyprus terug te keren. Pre mier Sir Alec Douglas Home is voor de tweede maal naar zijn vakantieverlijf in Schotland teruggekeerd Hij hoopt daar tot donderdag te kunnen blijven. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Oostburg H. Ligtenberg te Utrecht. Wat is eigenlijk de EEG? Zegt u eens eerlijk: weet u nu zelfs maar globaal waar 't met de land bouw-, tuinbouw-, veeteelt-politieken in de E.E.G. om gaat? Laten nu eens al mijn lezers, buiten de agrarische sector, die hier nooit een letter over gelezen heb ben, hun vinger opsteken en laten dan daarna de niet-vinger-opstekers eens één voor één voor de klas komen om het de anderen uit te leggen. Ach, laat u het eigenlijk maar. Het zou met dat miljoenengehoor van mij een al te grote warboel in de klas worden en laat ik maar eerlijk bekennen dat ik deze vragen stel omdat wie zich aan een ander spiegelt zich zacht spiegelt en omdat ik een onnoemelijk-zwaar minderwaardig heidscomplex tors: ik weet er zelf hoege naamd niets van. Het enige wat ik weet is, dat het. om de prijs van onze belangrijkste voedings middelen gaat. Maar hoe en waarom. daarvoor moet u niet bij mij wezen. Bij u wel? Dat zou mij dan geweldig meeval len en ik zou het uit uw eigen mond moe ten horen voor ik het zou willen geloven. Minister Biesheuvel zou aan mij een slecht raadadviseur hebben. Overigens vind ik die Fransman met dat iele baardje een leuke verschijning. Als ik hem niet van de beeld buis zou kennen en ik zou hem tegenko men, dan zou ik nooit Ha, boer.' tegen hem zeggen. Meer een fijne liedjeszanger, of een saxofonist, of een dichter. Je kunt je reuze vergissen in mensen, wanneer je alleen op hun uiterlijk afgaat. Toen ik mi nister Toxopeus, zonder te weten wie of wat, voor het eerst zag, dacht ik: dat zou wel een advocaat uit de provincie kunnen wezen; uit Breda of zo; en als ik ze niet gekend had en ik had in de trein tegen over de heren Schmelzer en Cals gezeten en iemand zou mij gezegd hebben: Dat Zijn de Silver Diamonds; die zijn zeker op weg naar Euro-Festival, dan had ik dat geloofd. Maar laat ik nu niet afdwalen, want ik had het erover dat ik totaal niets weet van de agrarische dingen in de E.E.G:, behalve dat de prijzen van ons brood, onze zuivel en onze kippen ermee gemoeid zijn. En nu wilde ik toch wel even zeggen, dat die onkunde van mij (niets menselijks is mij vreemd) toch ook wel voortkomt uit nlet-eigen-belang, omdat ik al jaren geen brood meer eet en dus ook. geen bo ter; omdat mijn eierencomsumptie op z'n hoogst één per week betreft, omdat ik sinds ik melk moest drinken vanwege een maagkwaal, ik, na de operatie, nooit meer één slok gedronken heb; omdat ik kip een te algemene en vulgaire vogel vind om in haar consumptie enig behagen te schep pen en omdat ik ver de voorkeur geef aan patrijs, fazant, taling, parelhoen en eend, zult u wel kunnen begrijpen dat je je dan, als enigermate egocentrisch persoon, niet betrokken voelt bij de prijzen van voe dingsmiddelen die je zelf niet consumeert. Daarom laat ik deze materie in vol ver trouwen aan de heer Biesheuvel en zijn Zodra rolpens, hoofdkaas, forel, boerenkool en schildpadsoep in 't geding komen, zal ik een deskundig woordje gaan meespre ken. Maar zover is het gelukkig nog met Ik hoop-vurig dat het zover ook nooit-zal komen. Frans Halsplein - Haarlem UW VERZEKERINGSADVISEURS Tel. 62345 - 63633 - 61609 DALLAS (Texas) (AP) Het verhoor van Jack Ruby wegens zijn verzoek om tegen borgtocht vrijgelaten te worden is uitgesteld tot 24 januari. De rechter heeft hiertoe besloten met het oog op een ander proces wegens moord dat maandag be gint. Ruby, eigenaar van een nachtclub, wordt ervan beschuldigd Lee Harvey Os wald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, vermoord te hebben. Olifant. Het vliegverkeer op het vliegveld van Mohanbari in Assam heeft gisteren uren lang stilgelegen toen een wilde oli fant over de startbaan liep. Het dier was afkomstig uit de wildernis rond het vlieg veld. Binnenkomende toestellen werden naar een andere luchthaven gedirigeerd. Door de lucht. De volgende week zullen negenhonderd Amerikaanse infanteris ten door de lucht van Georgia (V.S.) naar West-Duitsland overgebracht wor den voor de manoeuvre Long Thrust 9, die van 10 tot 13 januari gehouden zal worden. Terechtstellingen. In Kameroen zijn vrij dag acht mensen, onder wie een voor malige minister van Gezondheid terecht gesteld. De ex-minister, Pierre Keam- den Ninyim, was ter dood veroordeeld wegens moord op een parlementslid en wegens het illegale bezit van wapens en munitie. Betogingen. Vrijdag zijn in Accra en ver scheidene andere steden in Ghana beto gingen gehouden uit protest tegen de aanslag die op het leven van president NKroemah was gepleegd. Mormonen. De voormalige Amerikaanse minister van Landbouw Ezra Taft Ben son heeft de leiding op zich genomen van de Mormonenkerk in Europa, waar van de zetel in Frankfort is gevestigd. Benson, die onder president Eisenhower minister was, nam de leiding over van professor dr. Burton. Koninklijk. Tijdens zijn bezoek in juni aan Noorwegen zal de Russische premier Kroesjtsjev verblijven in de koninklijke boerderij op het schiereiland Bygdoe. dat in de Oslo-fjord uitsteekt, zó heeft de Noorse regering meegedeeld. Ver wacht wordt dat dit besluit critiek zal uitlokken van de conservatieve pers welke reeds haar ongenoegen uitgespro ken heeft over het betrekken van koning Olav bij het bezoek van de Russische premier. Retour. Twee westerse journalisten, die in het bezit waren van geldige Cambod jaanse visa, zijn door de Cambodjaan se autoriteiten naar het vliegveld van Pnom Pen gebracht. Zij moesten met het eerste vertrekkende vliegtuig ver trekken. Het waren Frangois Nivlon van het Parijse dagblad Le Figaro en Er nesto Mendoza van het persbureau Reu ter. Nivolon was uit Saigon gekomen en Mendoza uit Bangkok. Verkiezingen. In Oostenrijk staan dit jaar de volgende verkiezingen op het pro gram: Landdagverkiezingen voor Bur- genland op 22 maart, Salzburg op 26 april en de provincies Wenen, Neder- Oostenrijk en Vorarlberg in het najaar, gemeenteraadsverkiezingen voor Karin- thië begin maart en voor Salzburg in de herfst. Record. De Noorse strijdkrachten hebben het afgelopen jaar een recordbijdrage aan de UNO-veiligheidstroepen geleverd met beschikbaarstelling van elfhonderd man. Aldus heeft de Noorse minister van Defensie Harlem meegedeeld. Vluchtelingen. In de komende maanden zullen 633 vluchtelingen uit een opvang centrum in Italië, merendeels van Joe goslavische afkomst en onder hen een vijftigtal invaliden, in Zweden aanko men om daar in het arbeidsproces te worden opgenomen. In totaal wil Zwe den in de loop van dit begrotingsjaar duizend vluchtelingen opnemen. Hartelijk. Premier Tsjoe-en-Lai van communistisch China en de Albanese communistische leider Enver Hoxha hebben vrijdag in Tirana „in een harte lijke sfeer" besprekingen gevoerd, zo heeft radio-Tirana meegedeeld. Radio- Tirana maakte ook bekend dat de Al banese leiders nieuwjaarstelegrammen hebben gezonden aan communistische partijleiders in China, Noord-Korea en Noord-Vietnam. Van telegrammen aan andere communistische landen werd geen melding gemaakt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3