Vandaag brengt paus Paulus een c bezoek aan de Heilige Grafkerk in het oude Jeruzalem r HOE IS HET ONTSTAAN? r De H i OSRAM 9m pauseiijKe stoet arriveert morgen in de Israëlische stad Megiddo Barbediende wordt vervolgd na dood van huzaar Proces over de risico clausule in bouwcontract Bovenhuis uitgebrand op Nieuwendijk in Amsterdam Bejaarde drogist in arrest N.O.V. wil recente gegevens over schooljeugd en t.v. Militair weekeinde van vrijdag tot zondagavond K.A.B. heet nu N.K.V. t 0 $g '-*S JERUZALEM ZATERDAG 4 JANUARI 1964 HM ■91'Mm Megiddo Nazareth Kapernaüm Berg Tabor Berg van Zaligsprekingen Berg Sion Geboortekerk Dit woord: ALLERLEI Dit woord: AF LASSEN Dit woord: DUTJE Dit woord: ERGENS ®f. W i P, -F, P - 4 i" 'I'M f - I Onbevoegd opgetreden als apotheker lampen Nazareth, met het Franciskaner klooster en de kerk van St. Joseph. JORDANIË Vijvers van m H.Anna Bethesda - ST.ÏSTEFAANS d+mandsr^f AMASCUS POORT 7anrf: :'i Kerk van net Graf van% de H. Maagd cce Homo Hof van Olijven BERG MOR!A Veronica H.Graf (Golgotha) Omar Moskee Herodus'Tempel Moskee El Aksa Klaagmuur Paleis van Herodes CM© Kruisweg Q 300ro (Van onze correspondent) JERUZALEM Op de dag van zijn aankomst in het Heilige Land brengt paus Paulus VI een bezoek aan de Heilige Grafkerk in de oude stad van Jeruzalem, op Jor daans grondgebied. Het gebouw met zijn donkere koepel ligt op de heuvel Golgotha, een naam, die afgeleid is van het hebreeuwse „goelgolet" dat „schedel" betekent. Een eeuwenoude traditie zegt dat de schedel van Adam hier werd begraven en volgens een legende uit de middel eeuwen kwamen tijdens de kruisiging een paar druppels van Jezus' bloed met deze rest van de eerste mens in aan raking. Het schijnt, dat deze plek in de periode van de tweede tempel buiten de stadsmuur lag, zodat het moge lijk was hier te begraven. Volgens joods gebruik werd namelijk niemand ter aarde besteld binnen de ommuring. In de vroeg-christelijke jaren werd hier een kerk ge bouwd, maar niet de huidige. Die dateert uit de dagen van de kruisvaarders en dan maar half, want in de loop van de eeuwen zijn er herhaaldelijk delen aan toegevoegd. Vlak bij de ingang wordt de bezoeker een steen getoond die bij de zalving van Jezus zou zijn gebruikt. Het graf zelf ligt onder het centrum van een ronde hal met twee kapellen. Een daarvan wordt de kapel van de engel ge noemd, omdat daar de engel Jezus' graf met een steen zou hebben afgesloten. De steen zelf, in marmer gevat, is nog steeds te zien. Een lage deur geeft toegang tot de eigenlijke grafruimte. De plek waar Jezus begraven zou zijn is met marmer bedekt. In het Grieks-orthodoxe deel van de kerk, het „catholicon", wijst men een soort vaas aan, die precies in het middelpunt van de aarde zou staan. Van het „catholi con" voert een trap naar een eeuwenoude kapel, genoemd naar Helena, de moeder van keizer Constantijn. Volgens de traditie zou zij in het jaar 326, tijdens een bezoek aan Jeruzalem, dank zij goddelijke be stiering op die plek het kruis van Jezus hebben gevonden. Achter het graf ligt een kleine, donkere ruimte waar Joseph van Arimathea be graven zou zijn. De man die Jezus van het kruis nam, zoals dat in het evangelie van Marcus wordt verhaald. Hier zijn ook de graven die de stoffelijke resten van de kruisvaarderskoningen Godfried van Bouil lon en Boudewijn I zouden bevatten. De kerk van het Heilige Graf is het eind punt van de Via Dolorosa, de weg, die Jezus ging van het Praetorium, de Romein se gerechtsplaats, naar Golgotha, waar de kruisdood aan hem werd voltrokken. In Megiddo zal de paus voor het eerst voet op Israëlisch grondgebied zetten. Op gravingen herinneren aan de tijden, waar in Megiddo een stad van betekenis was. Oude Egyptische geschriften verhalen, dat de machtige koning Thotmes III haar in 1478 voor Christus aanviel. De stad had destijds grote strategische waarde. Zij lag aan de hoofdweg van Egypte naar Assy- rië, die de Romeinen later de Via Maris noemden en die in het Oude Testament wordt aangeduid als Derech Hayam: de weg naar de zee. In de dagen van koning Salomo, dus omstreeks de tiende eeuw voor de christelijke jaartelling, was Me giddo een belangrijke vesting. In Koningen I wordt verteld, dat Salomo er ruiters en gevechtwagens had gestationeerd en op gravingen hebben inderdaad de resten van gebouwen aan het licht gebracht, die met stallen gelijkenis vertonen. In latere tijden werden hier eveneens grote veldsla gen gevoerd, zodat Megiddo een symbool van oorlog werd. Volgens de christelijke traditie zal hier „aan het einde der da gen" nogmaals een hevige slag worden ge leverd: die tussen goed en kwaad. In Openbaringen 16 16 wordt verhaald van „de krijg van die grote dag des almach- tigen Gods". Het Nieuwe Testament spreekt van Armageddon, naar het He breeuwse Har Megiddo, een berg van Me giddo. In Nazareth zal Paulus VI de nieuwe kerk van de Aankondiging (Annunciatie) bezoeken, een pompeus gebouw, dat de veel bescheidener kerk vervangt, die in 1955 werd afgebroken en in 1730 door de Franciscanen was gebouwd op de over blijfselen van een kruisvaarderskerk. De kerk van de Aankondiging markeert de plaats, waar overeenkomstig de chris telijke traditie Maria van de engel de blijde boodschap van Jezus geboorte ont ving. In de grot van de Aankondiging wijst men een granieten zuil aan, die de plek aangeeft, waar de engel zich zou hebben bevonden en een andere, die aanduidt, waar Maria stond, toen haar de geboorte van Jezus werd verkondigd. Op het altaar staan de woorden van Johannes 1 14: „Hier is het woord vlees geworden." Het monumentale nieuwe gebouw, dat de Israëlische maatschappij Solel Boneh uitvoert volgens de plannen van de Ita liaanse architect Giovanni Muzio uit Mi laan, krijgt een betonnen koepel met een gewicht van 10.000 ton. De fundering is vijftien meter diep. De kosten zullen, naar men aanneemt, zes miljoen dollar be dragen. Ongeveer tweederde deel van het werk is tot dusver voltooid. In Tabgha, aan het meer van Tiberias, bezoekt de paus de kerk van de Verme nigvuldiging van de broden en vissen, al- Aan de Israëlische zijde van de Man- delbaumpoort in Jeruzalem, waar voor het eerst sinds 1947 het prikkel draad op de grens tussen Israëlisch en Jordaans gebied zal worden ver wijderd, werken arbeiders aan de verbetering van het wegdek. Telefoto De kerk van de Verheerlijking (tram- figuratie) op de berg Tabor in Galilea. dus genoemd naar de gebeurtenis, die in Marcus 6:34 wordt verhaald. De vloer be vat een prachtig mozaiek uit een Byzan tijnse kerk, die hier eens stond: afbeeldin gen van planten en dieren van bewonde renswaardige gratie. Drie kilometer van Tabgha dat een Arabische verbastering is van het Griekse heptapegon („zeven bronnen") ligt Ka pernaüm, in het Hebreeuws Kefar Na- choem, met de overblijfselen van de be roemde synagoge waar Jezus zou hebben gepredikt. Ook deze prachtig geconser veerde resten worden door de paus be zocht. Kapernaüm was in Jezus' dagen een niet onbelangrijke stad. Het lag aan een grote weg naar het noorden en had een garnizoen. Omstreeks de zesde eeuw raak te het in verval. De Franciscanen kochten de plek in 1894, groeven de resten van de stad op en reconstrueerden gedeeltelijk de oude synagoge, waar de gemeente, zoals in Marcus wordt verhaald, zich over Je zus verbaasde. Op de berg Tabor staan, 588 meter bo ven de zeespiegel, een rooms-katholieke en een Grieks-katholieke kerk. De eerste behoort aan de Franciscanen. Ze werd in 1921-1923 gebouwd op de overblijfselen van een byzantijnse kerk uit de zesde en een kruisvaarderskerk uit de twaalfde eeuw. De Franciscaner kerk wordt de ba siliek van de Verheerlijking genoemd, naar Mattheüs 17: „En na zes dagen nam Jezus met zich Petrus en Jacobus en Jo hannes, zijn broeder, en bracht hen op een hoge berg alleen. En hij werd voor hen veranderd van gedaante. En zijn aan gezicht blonk gelijk de zon en zijn klede^ ren werden wit gelijk het licht". Ook in het Oude Testament wordt de Tabor her haaldelijk genoemd. Van de top af heeft men een indrukwekkend vergezicht, dat de niet gemakkelijke klim rijkelijk vergoedt. Op de berg van de Zaligsprekingen met zijn prachtig uitzicht op het meer van Ti berias zou Jezus zijn beroemde bergrede hebben uitgesproken en zijn twaalf aposte len hebben gekozen. De paus bezoekt hier het klooster en de kerk van de Francis caner zusters uit Italië. De kerk was ge bouwd in 1937, of, zoals het opschrift in de vloer luidt: „het vijftiende jaar van het Italiaanse volk", een herinnering aan het fascistisch regime van Mussolini. Van Galilea rijdt de pauselijke stoet naar de Israëlische sector van Jeruza lem. waar de zaal van het laatste avond maal (cenakel) en de Dormitio-abdij op de berg Sion worden bezocht. Het cena kel is het vertrek, waar volgens de tra ditie Jezus en zijn discipelen de eerste avond van het paasfeest doorbrachten en Christus het Laatste Avondmaal nuttigde. Zeven weken later zou op dezelfde plek de geest Gods op de discipelen zijn neer gedaald, zoals in handelingen wordt ver meld (2:1-4). De kerk en het klooster van de Dormito staan op de plek, waar Maria haar eeuwige slaap inging. Het gebouw werd in 1906 ingewijd. Het behoort aan de Benedictijnen. In de kerk met haag af beeldingen van Israels' profeten en de symbolen van de maanden, bevindt zich een krypte met, onder een baldakijn, het beeld van Maria op haar sterfbed en een afbeelding van Jezus, die zijn moeder ten hemel noodt. Rondom zijn afbeeldingen van vrouwen uit de bijbel: Eva, Mirjam, Rachel, Ruth en Esther, en kapellen, ten geschenke gegeven door verschillende sta ten. De Hongaarse kapel bevat afbeeldin gen van heiligen en Hongaarse koningen, de Oostenrijkse eert minister-president Dolfuss, die in 1934 werd vermoord. De pauselijke bedevaart wordt besloten met een bezoek aan de kerk in het (Jor daanse) Bethlehem, gebouwd boven de plaats, waar Jezus werd geboren. Keizer Konstantijn bouwde hier in de vierde eeuw een grote basiliek, die achthonderd jaar later door de kruisvaarders werd ver nieuwd. Rooms-katholieke, Grieks-katho lieke en Armenische gemeenschappen be heren ieder een deel van de kerk, een re geling, die jarenlang tot veel getwist en onverkwikkelijke tonelen aanleiding heeft gegeven. De grote hal bevat vier zuilen rijen van roodachtige steen, die omstreeks de twaalfde eeuw werden opgericht. Som mige zuilen zijn beschilderd met de af beeldingen van heiligen. De muren waren jaren geleden met mozaiek versierd, maar veel is daarvan niet overgebleven. De Geboortegrot wordt door kaarsen verlicht. Een grote ster duidt de plaats aan, waar Jezus volgens de traditie werd geboren. Een inscriptie vermeldt: „hier werd Jezus Christus uit de maagd Maria geboren". De geboortekerk trekt het hele jaar door, maar vooral in de kersttijd, drommen bedevaartgangers en toeristen. Zij vormen een bron van inkomsten voor de stad, waar koning David het levens licht zag en in wier nabijheid de aarts vader Jacob naar het woord van de bijbel zijn lievelingsvrouw Rachel begroef. De moeilijkheid van dit woord schuilt in de staart: het woorddeel -lei. Men kan het vergelijken met a 11 e r h a n- d e, waarmee allerlei in vorm en betekenis overeenstemt. L e i betekende vroeger: soort, wijze, evenals hand vroeger in enkele gevallen. Beide woor den, allerlei en allerhande staan in de tweede naamval enkelvoud en in beide heeft a 1 niet de strikte betekenis van: zonder uitzondering, maar die van: vele verschillende. Daar het begrip soort al wordt uit gedrukt door 1 e i of door hand, mag men feitelijk niet zeggen en schrijven: allerlei soort of allerhande soort. Toch klinkt ons een titel als: Mensen van allerlei slag niet als fout in de oren, omdat de betekenis van le i totaal vergeten is. Een werkwoord a f 1 a s s e n bestaat in het geheel niet; desondanks komt men het wel tegen, vooral in zinnen als: wegens de toestand van het veld heeft de commissie de wedstrijd moeten a f 1 a s s e n. Het goede werkwoord is: afgelas ten en de betekenis is: een gegeven bevel herroepen. Abusievelijk is men nu afgelast gaan opvatten als bijv. afgedankt. Daaruit vloeit de mis vatting voort dat het werkwoord zou luiden: af las ten (vergelijk a f d a n- k e n). Anderen vergeleken onbewust afgelast met afgepast, het voltooide deelwoord van afpassen. Zo is a f 1 a s s e n in gebruik gekomen. Een dutje is een kort, licht slaapje dat overdag genoten wordt. Het woord is afgeleid van het werkwoord dutten dat, merkwaardig genoeg, oorspronke lijk betekende: doen als een waanzinni ge, fazen. Hij die raast is buiten bezin ning, laat zijn geest niet werken. Van daar dat dutten later gaat betekenen: bedwelmd, versuft zijn, soezen. Dezelfde betekenis heeft het Engelse to dote. Maar ook voor: ver keerde denkbeelden hebben, onzeker zijn, weifelen wordt dutten gebruikt. Iemand uit de dut helpen is ook thans nog een vrij gewone zegs wijze voor: een einde maken aan iemands onwetendheid of twijfel. In de verte verwant met dut en dutten zijn bedotten en duizelen. Het woord ergens is met een bij woordelijke s gevormd van het oudere erg en dat ook reeds betekende: op de een of andere plaats, hier of daar. In de laatste tijd wordt ergens in bepaalde kringen, bijvoorbeeld die van journalisten en wetenschapsbeoefenaars veelvuldig gebruik in geheel andere be tekenissen. Carmiggelt schrijft: „ik voel mij ergens een verrader" en wil daarmee klaarblijkelijk zeggen: op de een of andere wijze. Ook een vage on zekerheid wordt met behulp van ergens uitgedrukt. Men zegt: ik heb ergens het gevoel dat hij onwaar heid spreekt. Merkwaardig is dat dit gebruik van het woord (nog) in 't geheel niet door gedrongen is tot de kringen van mid denstanders en arbeiders. VW0 'lm «k Êr -4i s'v.z. SSSfe. s i V. i i K -.'V4 -'Jt' In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Franssen (P.v.d.A.) over de dood van een huzaar in de legerplaats 't Harde zegt de minister van Defensie, de heer De Jong, dat de officier van Ju stitie in Zwolle de barbediende, die de huzaar van alcohol had voorzien, zal' la ten vervolgen. De huzaar L. de Bruin werd op 9 okto ber in de legerplaats 't Harde dood in bed aangetroffen, vermoedelijk na het ge bruik van een grote hoeveelheid alcohol. Op de vraag van het Kamerlid of de hu zaar tijdens het „ontgroenen" gedwongen zou zijn tot het drinken van alcohol, ant woordt de minister dat een justitieel on derzoek heeft uitgewezen, dat er onvol doende termen aanwezig zijn om de bij deze zaak betrokken militairen naar de krijgsraad te verwijzen. Vanwege het wel aanwijsbare krijgstuchtelijke aspect is hun zaak in handen gesteld van de com manderende, officier ter krijgstuchtelijke afdoening. Voorts deelt de bewindsman mede dat, in afwachting van de rechter lijke uitspraak, de toegang tot het betrok ken café voor militairen verboden zal blij ven. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft ge concludeerd tot verwerping van het be roep van een aannemingsbedrijf in Me- demblik tegen het arrest van het ge rechtshof in Amsterdam van 7 maart 1963, dat inhoudt dat een risicoclausule in een bouwcontract tussen de firma en de gemeente Den Helder onverbindend is. Dit cuntract dateerde van vóór de uit vaardiging van een prijzenbeschikking voo het bouwbedrijf in 1960. De beschikking is in 1962 vervallen. Namens het aannemingsbedrijf wasge- steld dat het verbod van toepassing van de risicoclausules met betrekking tot een bepaalde loonsverhoging, vervat in de prij zenbeschikking, de civielrechtelijke ver houding bij een overeenkomst niet bein- vloedt Als die invloed wel zou moeten worden aangenomen, zou deze zich in ie der geval niet meer doen gelden nadat de prijzenbeschikking was vervallen. In de conclusie van mr. Langemeijer wordt gezegd dat het recht geen mede werking verleent aan dat deel van de uit voering van de overeenkomst dat verbo den is. Voor het overige behoudt de over eenkomst haar werking. Indien een ver bod, zoals hier het geval is, na het aan gaan can de overeenkomst wordt uitge vaardigd, bestaat de mogelijkheid dat partijen gebonden zijn aan een rechts betrekking die zij niet zouden hebben ge wild als zij dat hadden kunnen voorzien. De wetgever, die een dergelijk verbod uitvaardigt en de civielrechtelijke wer king niet uitsluit, hetgeen in dit geval niet is geschied, neemt een zware ver antwoordelijkheid op zich en moet de be langen goed tegen elkaar afwegen. Over de werking van de üeschikking wordt in de conclusie gezegd dat niet blijkt dat van de zijde van de wetgevende instan ties deze vraag de grote aandacht heeft gehad, die zij verdient. De Hoge Raad zal op 14 februari arrest wijzen. Op de Nieuwendijk in Amsterdam zijn gistermiddag de eerste en tweede verdie ping boven een confectie-atelier geheel uit gebrand. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een omgevallen oliekachel. Er was bij het uitbreken van de brand nie mand aanwezig. Door het snelle ingrijpen van de brand weer bleef de derde verdieping nagenoeg gespaard. Ook kregen de vlammen geen kans over te slaan naar de belendende percelen in dit dichtopeengebouwde ge deelte van de oude binnenstad. Het in de benedenverdieping gevestigde confectie-atelier kreeg geen brandschade, maar wel veel waterschade. De eerste, tweede en derde verdieping maken deel uit van een kamerverhuurbedrijf. Het meubilair ging verloren. In Amsterdam is een 72-jarige drogist, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht onbevoegd als apotheker te zijn opge treden en medicijnen op recept te hebben geleverd. Bij het onderzoek in de winkel werden verscheidene soorten verdovende midde len aangetroffen en ook diverse verpakte geneesmiddelen, die uitsluitend door apo thekers mogen worden verkocht. Hierbij bevonden zich ampullen vaccins, waar van de geldigheidsduur reeds lang was verlopen. Ook werden recepten, die door artsen waren uitgeschreven, in beslag genomen. In het pand van de drogisterij was vroeger een apotheek gevestigd. De drogist is opgesloten in het hoofdbureau van politie. De algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzers Vereniging heeft het hoofdbestuur verzocht een onderzoek te laten instellen naar de mate, waarin des avonds door scholieren naar de televisie wordt gekeken, naar de aard van de ge kozen programma's, alsmede naar de ge volgen die dit voor de school en de leer lingen heeft of kan hebben, ten goede of ten kwade. Het N.O.V.-hoofdbestuur verklaarde dit onderzoek zelf niet te kunnen verrichten, maar verwees naar het uit 1959 daterende rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Schooljeugd en televisie". De indieners van het voorstel vonden dit rap port te oud, want er waren in 1959 390.000 t.v.-toestellen en nu anderhalf miljoen. Bovendien had het betrekking op leerlin gen van middelbare scholen. De N.O.V. zal het C.B.S. nu vragen met recente ge gevens te komen, vooral ook over leer lingen van het lager onderwijs. Per 31 januari zal voor de opleidings- ecnheden (scholen en depots) van de Ko ninklijke Landmacht een gewijzigde rege ling bewegingsvrijheid van kracht worden. De tot nu toe geldende regeling van het zogenoemde korte en lange weekeinde komt hiermede te vervallen. Volgens de nieuwe regeling kunnen alle militairen elke vrijdag na de avondmaal tijd vertrekken en des zondagsavonds te rugkeren. Mede dank zij de medewerking van de Nederlandse Spoorwegen is het thans niet meer noodzakelijk dat zoals tot nu toe bij het lange weekeinde het geval was de militair in opleiding van vrijdag op zaterdag nog de nacht in de kazerne doorbrengt. Allen kunnen op vrij dagavond thuis zijn. Indien iemand bij vertrek op het voorgeschreven uur zijn woónplaats niet meer vóór middernacht zou kunnen bereiken, zal desgevraagd toe stemming worden verleend om op een eer der tijdstip te vertrekken. Voor militairen, die op religieuze gron den bezwaren hebben tegen het reizen op zondag, wordt de gelegenheid geboden om eens per twee weken zulks in overeen stemming met de thans geldende regelin gen 's maandagsochtends terug te ke ren. De naam „Katholieke Arbeiders Be weging" bestaat niet meer. De katholieke vakcentrale heeft koninklijke en kerkelij ke goedkeuring gekregen op haar nieuwe statuten en heet nu van 1 januari af Nederlands Katholiek Vakverbond, afge kort N.K.V.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4