HET PROBLEEM JORIS IVENS Commissaris M. J. Prinsen nam afscheid van zijn burgemeesters Inbreker demonstreert de rechters zijn „vakkennis" KERKDIENSTEN KAMERJASSEN 9.75 - 11.50 13.75 -14.50 DEM-Stormvogels begint om 2 uur Meineed-zaak leidt tot een nieuwe meineed-zaak ■'-/(•"•IK i Sorteerproef als bewijsmiddel Hasjisch-vondst bij benzedrine-feestje: zes maanden geëist Borstonderzoek in Velsen Fa. v. d. Outenaar Raave Gerard van Praa ZATERDAG 4 JANUARI 1964 5 Charles Boost HAARLEMSE RECHTBANK Door het dak Sorteerproef „Leerschool der misdaad" Telstar II ontvangt zondag Volewijckers-reserves BEGIN NOVEMBER VAN het vorige jaar heeft Joris Ivens zijn 65ste verjaar dag gevierd, ver van huis, zoals gewoon lijk bij deze Nederlandse wereldburger, maar binnen enkele weken zal hij ook weer eens ons land bezoeken en dan zal er gelegenheid genoeg zijn om hem als nog geluk te wensen. Óf iedereen dat zal doen in de feestelijke stemming die bij dergelijke gelegenheden past, zal nog te bezien zijn, want er bestaat in bepaalde kringen nog altijd een oud zeer dat ten nauwste samenhangt met onze uithuizige filmer en dat sinds '45 gezorgd heeft voor een wat wrevelige stemming en ge spannen sfeer als in die kringen de naam Ivens viel. Misschien dat zijn komst, waarschijnlijk in februari, op dit punt enige opheldering zal brengen, want Ivens heeft zich bij voorbaat bereid ver klaard tot een ontmoeting met de pers, waarin alle hangende kwesties en moei lijkheden aan de orde kunnen worden gesteld en door hem op de meest open hartige wijze beantwoord of van com mentaar voorzien zullen worden. EN HET IS NIET uitgesloten dat in een dergelijk openhartig gesprek de zaken ein delijk eens uitgepraat worden en er een streep onder een reeds lang verjaarde re kening gezet kan worden. Die rekening betreft de film „Indonesia calling" die Ivens in '45 maakte en de omstandigheden waaronder deze film destijds tot stand kwam en het zal goed zijn dat daarover eens openlijk van gedachten gewisseld wordt, al was het alleen maar om nu ook eens de tegenpartij, in casu Ivens, aan het woord te laten. Want tot nu toe is deze zaak, voor wie er informaties over ivilde hebben, wel steeds eenzij dig-emo tioneel behandeld. Want wat heeft zich precies afgespeeld in dat critieke jaar 1945 in de Australische havenstad Sydney, waar „Indonesia calling" ontstond? Iets erover, maar dan gezien van „de andere kant", vinden we in het liber amicorum dat in Oost-Duitsland door het Berlijnse Filmar chief is samengesteld naar aanleiding van Ivens' vijfenzestigste verjaardag die met enige festiviteiten in Leipzig gevierd is. Uiteraard bevat het vriendenboek een se rie bijdragen in de vorm van herinnerin gen en gelukwensen van talloze vrienden van Joris Ivens, over de hele wereld ver spreid, uit Nederland o.a. van Leo P. Braat, Bert Haanstra en Jan de Vaal, maar ook van Cavalcanti, Marcel L'Her bier, Georges Sadoul, Lewis Jacobs, Paul Rotha, Henri Storck en zelfs van Asta Nielsen. En verder bevat dit fraai uitge geven boekwerk een tot '63 bijgewerkte Filmografie en Bibliografie, een chronolo gische bloemlezing uit de overstelpende hoeveelheid artikelen die over Ivens sinds de verschijning van zijn eerste film, „De brug" in 1928 in dagbladen en periodieken verschenen zijn, maar ook een keuze uit wat Ivens zelf over zijn werk en over de documentaire film in het algemeen ge schreven heeft. Joris Ivens tijdens het filmfestival van Moskou in 1959. EEN STANDAARDWERK dus over de filmer dat waard zou zijn in een Neder landse bewerking te verschijnen. Wij hier zouden er o.a. uit kunnen leren hoe Ivens die in verschillende talen de bijnaam „Vlie zen en ook in de niet-rommunistische lan gende Hollander" draagt, buiten onze gren- den, om zijn werk gewaardeerd wordt. De Amerikaanse critieken naar aanleiding van zijn aangrijpende documentaire „Spaanse aarde" bijvoorbeeld steken wel schril af tegen de wat zure en achterdochtige com mentaren die deze film destijds in ons land opriep. Maar tegelijk geeft de uitga ve een overzichtelijk en imponerend over zicht over het vele werk dat Ivens in alle delen van de wereld verricht heeft, de eerste films in eigen land tussen de jaren '28 en '31 („De Brug", „Branding", „Re gen", „Wij bouwen", „Philips-Radio") en vervolgens de buitenlandse activiteiten die bepaald worden door sociale en politieke gebeurtenissen in uiteenlopende landen: „Komsomol" in Rusland, „Borinage" in aanleiding van Ivens' verjaardag, heeft sa mengesteld en die in drie delen, ieder van ongeveer drie kwartier, een boeiend over zicht geeft van leven en werken van onze nagenoeg verloren zoon. In het geheel van zijn werk blijkt dat „Indonesia calling" misschien wel de zwakste film is die Ivens ooit gemaakt heeft. Het is een nogal stun telig geval vol opgeschroefde opstandig heid en revolutionaire drukdoenerij dat weinig indruk zal maken op een onbevoor oordeeld publiek. Gedeeltelijk zal dat wel te wijten zijn aan de moeilijke omstam digheden waaronder gewerkt is en waar over in het meergenoemde vriendenboek het een en ander uit de doeken wordt ge daan in een gesprek tussen Marion Mi chelle en Catherine Duncan, misschien ook dat Ivens toch niet zo bijzonder geïnspi reerd was door de omstandigheden die hem op korte termijn van filmgevolmach tigde van de Nederlands-Indische regering in de positie dwongen van felle bestrijder van diezelfde regering. Waarbij moet wor den aangetekend dat een iets vooruitzien de regering de nodige moeilijkheden in In- België, „Spaanse aarde" in Spanje, „400 Millioen" in China, zijn Amerikaanse films, zijn bijdragen aan Frank Capra's serie „Why we fight", zijn werk in Cana da en dan in 1944 zijn aanstelling door de Nederlandse regering in Londen als ge volmachtigde voor Ned.-Indië in filmzaken met de opdracht bij de aanstaande be vrijding van de Indische archipel leiding te geven aan een filmproduktie die bij de opbouw van het land haar diensten kan bewijzen. Als voorlopige standplaats krijgt Ivens de Australische havenstad Sydney aangewezen en van daaruit stuurt hij een jaar, in november '45, later een telegram aan de Nederlands-Indische regering te Batavia dat hij zijn opdracht teruggeeft omdat hij het niet eens is met de hou ding die op dat ogenblik de Nederlandse regering inneemt ten opzichte van het be loofde zelfbestemmingsrecht aan de Indo nesische bevolking. ER IS DAN EEN staking uitgebroken onder het havenpersoneel van Sydney dat een boycot heeft uitgeroepen tegen de Ne derlandse troepentransporten die vanuit Australië naar ons Indië plaats vinden en inplaats van voorlichtings- en instructie films te maken ten behoeve van de re gering in Batavia, dicht Ivens een loflied op de staking in zijn „Indonesia calling". Het filmpje is onder meer opgenomen in een voortreffelijke filmbiografie die de Oostduitse televisie, ook al weer naar donesië na de capitulatie van de Japan ners had moeten voorzien en dan op haar vingers had kunnen uitrekenen dat in die omstandigheden Joris Ivens zeker niet de aangewezen man op de post van filmvoorlichter zou zijn. Want als er iets duidelijk is in het opeenvolgend werk van de filmer dan is het wel zijn consequent standpunt in de conflicten die zich vóór, in en na de oorlog hebben voorgedaan, waarbij hij steeds de kant gekozen heeft van het verzet tegen de traditionele en reactionaire systemen, een overtuiging die hem in de loop der jaren steeds veelvul- diger in contact bracht met communisti sche landen. OOK NA DE OORLOG heeft zich die ont wikkeling voortgezet en zien wij Ivens achtereenvolgens in de Oosteuropese lan den („Eerste jaren", „Vrede overwint de oorlog"), China en Cuba aan het werk, maar ook Italië, Frankrijk („La Seine a rencontré Paris") en Zuid-Amerika („A Valparaiso") inviteren hem voor het ma ken van films en komen tot de ontdek king dat niet noodzakelijk al zijn werk doortrokken behoeft te zijn van propagan distische tendenzen. Alleen Nederland schijnt de proef niet aan te durven.daar bij nog steeds achterdochtig gestemd van wege „Indonesia calling". En daarom zou een openhartig gesprek als Ivens bij zijn aanstaand bezoek voor ogen staat, zo bijzonder nuttig en verhelderend kunnen zijn. Stormvogels ontmoet zondag op het sportcomplex aan de Beverwijkse Hoflan- derweg tweedeklasser DEM voor de derde ronde voor de amateur-districtsbeker. Het aanvangsuur is op twee uur gesteld. De opstelling van de blauwwitten is als volgt: Van Gooi; Van der Stelt en Freriks sr.; Kloosterman, Luppens en De Graaf; Kie- wiet, Maarleveld, Wortel, Haverkamp en Glas. VVB (uit tegen Beverwijk): Van den Boo gaard; Hoogendijk en Van der Horst; Kersbergen, Both en De Jong; Luitjes, Kooimans, Boeren, Stet en Bakker. VSV (thuis tegen Vliegende Hollander): Klaassen; Schoon en Veldman; Grave- maker, Van der Wal en Van Oeveren; Gerritse, Huider, Kramer, Langbroek en Voet. Waterloo (thuis tegen Hillegom): Kok; Bruisschaart en Plug; Iskes, Van Eden en Van Dongen; Demmers, Spaans, N.N. Van der Zwan en Thijms. GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT De commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen heeft vrijdagmorgen afscheid geno men van de burgemeesters van zijn pro vincie. Dr. Prinsen zal zijn functie op 1 februari van dit jaar neerleggen. De sta tenzaal van het Haarlemse provinciehuis was vrijdagmorgen het trefpunt van na genoeg alle burgemeesters uit het gewest met hun dames. De voorzitter van de vereniging van burgemeesters in Noord-Holland, Mr. P. van Driel, burgemeester van Huizen schet ste de goede verstandhouding die bestaan heeft tussen de commissaris en de bur gemeesters van de Noordhollandse ge meenten. „Wij hebben het altijd bijzon der gewaardeerd dat U ons zo'n grote ma te van vrijheid hebt gelaten" aldus de heer Van Driel. De voorzitter van de bur- gem.eestersvereniging vermeldde de vele verdiensten van de commissaris vooral op cultureel en industrieel gebied. Hij noemde als voorbeeld van de industriële bemoeienissen van de scheidende commis saris het werk van de commissie Prin sen, de commissie, die zich heeft bezig gehouden met de planologie voor de ont wikkeling van het Noordzeekanaalgcbied, en die genoemd is naar de commissaris van de koningin in Noord-Holland. De heer Van Driel, die in een lange speech de vele verdiensten van de schei dende commissaris prees, bood dr. Prin sen drie etsen van de hand van Toon de Jong en voorstellende een dv.inland- schap, het gemeentehuis van De Rijp en het Muiderslot aan. In zijn antwoord hierop zei dr. Prinsen het als een groot voorrecht te zien dat ook de dames van de burgemeesters op deze afscheidsreceptie aanwezig waren. De commissaris zei dat hij het ambt van bur gemeester als een zeer moeilijk ambt zag. Ook was hij van mening dat een commis saris van de koningin eigenlijk een pleit bezorger voor de burgemeesters moet zijn en hij was dankbaar dat zijn activiteiten als zodanig waren uitgelegd. Geroerd dankte de scheidende commis saris van de koningin voor de geschenken en de vele goede woorden. Met de burgemeesters van Noord-Holland bleef hij daarna nog in een minder for mele sfeer bijeen. De grote receptie van dr. M. J. Prinsen wordt zaterdagmiddag van drie tot vijf uur, eveneens in de statenzaal van het provinciehuis, gehouden. De verklaring van een getuige a déchar ge in een meineed-zaak heeft donderdag voor de Haarlemse rechtbank geleid tot een nieuwe meineed-zaak. Nadat de ge tuige zijn verklaring had afgelegd, schor ste de rechtbank de behandeling van de zaak, waarna de officier van Justitie de onmiddellijke gevangenneming van de ge tuige gelastte, wegens verdenking van meineed. In het belang van het onderzoek werd ook de oorspronkelijke verdachte in verzekering gesteld. Deze, een 66-jarige Beverwijker, had voor de Raad van Beroep een verklaring afgelegd over de arbeidsgeschiktheid van zijn dochter na een ongeval, waarbij de verdenking was gerezen dat hij onwaar heid sprak teneinde een ziektegeld-uitke- ring te krijgen. Een groot aantal getui gen bevestigde gisteren deze verdenking tegen de man, maar deze bleef bij zijn bewering. In zijn verklaring over de arbeidsonge schiktheid van zijn dochter werd hij slechts bijgevallen door de getuige die even later zou worden aangehouden, een stamgast van het café waar de vrouw als serveerster werkte. Voor de Haarlemse rechtbank heeft donderdag een groot aantal inbrekers terechtgestaan: van een jeugdig troepje ontspoorde straatrovers tot een „vakman", die de rechtbank aan de hand van een moeizaam ter tafel getorst kasregister aanschouwelijk onderricht gaf in het openbreken van dergelijke toestellen. Drie ongeschoolde arbeiders uit Haar lem, 19, 21 en 25 jaar oud, hadden ge zamenlijk meer dan 20 inbraakjes ge pleegd, waarbij vaak geparkeerde auto's het moesten ontgelden. Zij waren slechts gedagvaard voor diefstal van een koffer uit een auto, waarvan zij het linnen dak hadden opengesneden, en voor diefstal van een aantal flessen drank. De officier van Justitie eiste tegen hen resp. tien maanden waarvan drie voor waardelijk, twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk, en twaalf maanden waar van twee voorwaardelijk. De laatste twee jongemannen waren reeds herhaalde ma len veroordeeld. De verdedigers brachten allen de tries te jeugd van hun cliënten naar voren. Op voedingsdefecten en geringe intellectuele begaafdheid hadden hen tot meelopers zon der weerstandsvermogen tegen het kwaad gemaakt, zo betoogden zij. Een 24-jarige los-werkman en een 22-ja- rige timmerman hoorden acht maanden gevangenisstraf tegen zich eisen wegens een inbraak in een modemagazijn in de Grote Houtstraat in Haarlem, waar zij een flinke partij truien, vesten, sokken etc. hadden weggehaald. Zij waren binnen gekomen door openbreking van het met pannen belegde dak. Wegens het in bezit hebben van een hoe veelheid hasjisch heeft de officier van Jus titie bij de Haarlemse rechtbank donderdag zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, geëist tegen een 23- jarige vertegenwoordiger. De politie had op zijn huurkamer aan het Ripperdapark in Haarlem een inval gedaan toen daar vroeg in de morgen een luidruchtig feestje aan de gang was, waarbij de aanwezigen het opwekkende middel benzedrine bleken te hebben ge bruikt. De verdachte vertelde, dat hij het stuk hasjisch in bewaring had gekregen van een vriend, die het uit het Midden-Oosten had meegebracht. Hij had het in een la gelegd en er verder niet meer naar om gekeken. Hij wist in de verste verte niet hoe hij het zou moeten hebben gebruiken als hij dat zou hebben gewild, vertelde hij. Een toxicoloog uit Den Haag verklaar de, dat de stof in de betreffende verwer king niet is bedoeld als rookhennep, maar om te verwerken in spijs of drank. In Nederland ziet men het nooit zei hij. De handelswaarde is daarom ook niet aan te geven. Hij beschouwde het als een soort curiosum uit het Midden-Oosten. De ver dachte is inmiddels verhuisd naar Amster dam. Uitspraak op 16 januari. Bij de zaak tegen een 20-jarige winkel bediende uit Heemstede, die, terwijl hij nog in de proeftijd van een vorige ver oordeling liep, geparkeerde auto's had ge plunderd en 's nachts was binnengedron gen in een groentewinkel waar hij de geld la met 75 had meegenomen, stond in hoofdzaak de persoon van de verdachte ter discussie. De jongeman liet zich laatdun kend uit over de reclasseringsvereniging, die het contact zou hebben verwaarloosd en die hem in haar rapport beschreef als „een stuurloze puber met een niet te door breken waanwijsheid". De officier van Jus titie achtte een klinisch-psychiatriseh on derzoek gewenst en bepleitte opname in de observatiekliniek te Utrecht en deswe ge schorsing van de zaak. De verdediger, mr. J. Verheus. toonde zich daar een te genstander van. Mijn cliënt hoort daar niet, zei hij. De officier overdrijft de on handelbaarheid van de jongeman. De rechtbank ging hierop in raadkamer en wees het verzoek van de officier af, die daarop acht maanden gevangenisstraf eis te. Een hardnekkige strijd om het bewijs hield de rechtbank twee uur lang bezig in de zaak tegen een 37-jarige fabrieksar beider uit Hillegom, die geen geheim maakte van zijn inbrekersverleden, maar die de twee inbraken waarvan hij werd verdacht, met grote volharding ontkende, en die de vele getuigen in zijn zaak koel bloedig en deskundig onder vuur nam. De officier eiste tenslotte 2Vt jaar ge vangenisstraf tegen hem, waarop de ver dachte met de mededeling kwam, dat hij de naam van de ware dader kende, maar dat hij deze er niet bij zou lappen. In het eerste geval, een mislukte inbraak in het bloembollenbedrijf Segers in Hille gom, waarbij de inbreker het onderspit moest delven tegen de deugdelijkheid van de brandkast, was als enig bewijsmiddel de positieve uitslag van een sorteerproef door een politiehond op verdachte voor handen. Op de lucht van een paar schroef jes had de hond de verdachte aangewe zen tussen drie politiemannen die als „fi guranten" dienden. Zou het niet kunnen zijn dat alle poli tiemannen een „politielucht" bij zich dra gen, zodat er sprake is geweest van een negatieve selectie, vroeg de president zich af. De geleider van de hond stelde hier de theorie van de leerboeken tegenover, dat ieder mens zijn eigen lucht heeft. De president repliceerde met: „Ik ben ervan overtuigd, dat alle slagers dezelfde lucht met zich mee dragen". In de tweede zaak. een inbraakje in de werkplaats van een fietsenmaker in Hille gom, waar de dader een kasregister had opengebroken, waren meer aanwijzingen en bewijsmiddelen tegen de verdachte voorhanden. Op zijn overall waren vlekken ZONDAG 5 JANUARI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. H. van Niel; Bethlehem- kerk, 10 u. en 19 u.: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 08.45 u.: ds. J. M. van den Brink; 10.45 u. en 17 u.: ds. W. Diepersloot; Petrakerk, 10 u. en 17 u.: ds. G. Assies. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 u. en 17 u.: ds. D. Nieuwen- huis. Chr. Geref. Kerk, kerkgebouw Marconi straat, 10.30 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk: 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: Vespers. Maandag 10 u.: hoogmis; 19.30 u.: Vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u. openbare samen komst (Edisonstraat 14). Baptistengemeente, Elonkapel, Varenius- straat, 10 u.: J. van Veen; 11.45 u.: zondagsschool; 10 u.: S. Edens. Onafhankelijke Baptistengem., Doopsge zinde Kerk, Helmstraat, 10 u.: Broeder A. T. Polderman; 16 u.: ds. J. A. Visser. Gem. Gods, Cultureel Centrum, 10 u.: dienst. Gereformeerde Gemeente, Cultureel Ge bouw, 10 u. en 17 u.: Leesdienst. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 15.30 u.: Inzegening evangelisten, des avonds geen dienst; woensdag, 20 u.: Opwekkingssamenkomst. Vrije Evangelisatie, Cultureel Centrum, 10 u.: T. Korf. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. Joh. Gerritsen jr.; 19 u.: jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u. en 17 u.: ds. J. A. Tiemens. Ver. van Vrjjz. Herv., Abeelenstraat 1, 10.30 u.: ds. W. J. Hubeek. R.K. Kerk, H. Laurentius v. Brindisie, Willemsbeekweg, heilige mis 7.30; 8.45 (hoogmis); 10.00, 11.15 en 12.15 u.; 18 u.: avondmis. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 9 u.: Wachttorenstudie. Ver. van Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: Verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: Bijbelbe spreking. Oecumenische dienst, Antonius Zieken huis, 15.45 u.: ds. N. O. Steenbeek. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u. en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 10 u.: ds. J. van der Zee; 17 u.: ds. C. Meyer. R.K. Kerk, St. Joseph, heilige mis om 7.30; 9.00; 10.45; 12.00; 18.00 u. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Vrije Evang. Emanuel, Gem. Ontspan- ningsiokaal, Srnidt v. Gelderstr, 10 u.: Zuster Van Wieringen-Van Gorinchem. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: ds. L. Brink. DRIEHUIS: R.K. Kerk, Sint Engelmundus, heilige mis 7, 8.15, 9.45 en 11.30 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: ds. J. C. Remijn; 19 u.: ds. D. Tersteege; De Hoeksteen, 10 u.: ds. G. van Wil- lenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, Pastorie- weg, 10.30 u.: ds. J. C. Maris; 17 u.: ds. B. van Smeden. Doopsgez. Gem., Wüstelaan 75, 10.30 u.: A. Lambo. R.K. Kerk, O.L. Vrouwekerk, heilige mis te 7.30, 9.00, 10.45, 12 u. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service 2.30 pm. BEVERWIJK: R.K. Kerk, St. Agatha, heilige missen om 6.15, 7.15, 8.15 u. (kindermis); 9.15, 10.15, 11.45 (hoogmis) en 1.15 u.; 19 u. (avondmis); O.L. Vrouw van Goede Raad, heilige missen om 6.30, 7.45, 8.45, 9.45, 10.45, 11.45 u. en 19 u. (avondmis); Regina Coeli, heilige missen om 7.30, 8.30, 9.30 en 10.30 (hoogmis); 11.30 en 1.15 u.; 19.30 u. (avondmis); St. Jozef, heilige missen om 8.30 u. en 19 u. voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 gevonden van dezelfde paarse inkt als die uit de kassa, die uit een sloot was op- gedregd. Verdachte kon hiervoor geen ver klaring geven. De dag na de inbraak had hij zijn kamerhuur met kleingeld betaald. De betreffende nacht had een politieman hem om half vier door het dorp zien fiet sen, maar verdachte hield vol dat het half één was geweest, op welk tijdstip hij kerk bodes zou hebben rondgebracht. Verdachte betoogde voorts dat de inbreker in de smeerolie moet hebben getrapt, maar aan zijn schoeisel is niets gevonden. Tenslotte bracht hij naar voren, dat de manier waarop de elektrische kassa aan de onderzijde was opengebroken „pruts werk" was, dat van hem niet te verwach ten viel. „Ik heb het geleerd van de oude uit Den Haag, en dat is wel een deskundige", zo zei hij, waarbij hij verwees naar acht gevallen waarin hij zijn kennis in praktijk had gebracht. „De gevangenis is de leerschool der misdaad", zo voegde hij er aan toe. De rechtbank doet in al deze zaken op 16 januari uitspraak. Maranatha, Baanstraat 74, geen opgave ontvangen. Evangelisch Lutherse Gem., Koningstr. 119, 10.30 u.: de heer K. Dekker. Vr(je Evang. Lutherse Gem., Van Riems dijklaan 122, hoek Plesmanweg, 10 u. en 18 u.: ds. H. Raven; 18.30 u.: heilig avondmaal. Volle Evang. Gem., Groenelaan no. 74, dienst om 19.30 u. Nieuw Apostolische Gemeente, Groene laan 74, diensten om 10 u. en 16 u.j 's woensdags om 20 u. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsessenlaan, 10 u.: de heer W. Leerink. Ned. Hervormde Kerk, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: ds. W. Oorthuys. Geref. Kerk, Martelaarskerk, Moens- plein, 9 u. en 10.30 u.: ds. Joh. Heule; 17 u.: ds. C. Meijer. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 119, 9 u.: ds. M. Vlietstra; 14.30 u.: ds. J. C. Maris. Doopsgez. Kerk, Meerstraat 60, ds. H. Luikinga. Leger des Heils, Handels- en Praktijk school, Laan der Nederlanden 102, dien sten om 10 u. en 19.30 u. HEEMSKERK: Ned. Hervormde Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte; 19 u.: ds. J. A. Don. Oosterwijk-Meerestein, Chr. L.T.S., 10 u.: ds. J. A. Don; 19 u.: ds. G. W. IJzerman; Jeugdkapel De Opgang, 10 u.: de heer M. de Rooy. Geref. Morgensterkerk, Const. Huygen- straat, 9.30 u.: ds. Joh. Knol. Geref. Kerk, Van Riemsdijklaan 122, hoek Ples manweg, 9.30 u.: ds. C. Meijer; 17 u.: ds. Joh. Heule. R.K. St. Laurentiuskerk, heilige missen om 6.30, 7.30 en 8.30 u.; 12 u. en 17.15 u. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, heilige missen om 8.15, 9.15, 10.15 en 12.15 u. WIJK AAN ZEE: Ned. Hervormde Kerk, Oude Dorpskerk, 10 u.: ds. J. Borghardt. SPECIALE AANBIEDING ZIET ONZE ETALAGES Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Het bevolkingsonderzoek in de gemeen te Velsen zal binnen enige dagen beëin digd worden. De onderzoekauto zal in de week van 6-12 januari de volgende standplaatsen in nemen. SirenestraatKompasstraat, maandag 6 januari 13.30-15.15 uur en 19.00-20.45 uur. DokwegRoggerstraat, maandag 6 janu ari 15.45-16.15 uur en 18.00-18.30 uur. Pres. SteijnstraatSchoolstraat, dinsdag 7 januari 13.30-16.30 uur en 18.00-20.45 uur; woensdag 8 januari 13.30-15.00 uur en 20.00-20.45 uur. BreesaapstraatIr. J. Dirksstraat, woens dag 8 januari 15.30-16.30 uur en 18.00-19.30 uur; donderdag 9 januari 13.30-15.15 uur en 20.00-20.45 uur. De ingezetenen, ouder dan 15 jaar, ont vangen thuis een oproepkaart, waarop een van de bovengenoemde standplaatsen en de tijd van opkomst staan vermeld. Men houde zich hieraan zoveel mogelijk, doch bij verhindering kan men zich zonder meer met de oproepkaart op een van de hier opgegeven andere plaatsen of tijdstippen aan de auto vervoegen. Voor diegenen, die tot nu toe om eniger lei reden geen gelegenheid hadden aan het onderzoek deel te nemen, zal de schermbeeldauto nogmaals op vroegere standplaatsen worden opgesteld. MarktpleinOosterduinplein (IJmuiden) donderdag 9 januari 15.45-16.45 uur en 18.30-19.30 uur. Burg. Enschedélaan bij de N.H. Kerk (Santpoort), vrijdag 10 januari 14.00-16.00 uur en 18.00-19.00 uur. MelklaanIr. Krijgerstraat, vrijdag 10 januari 19.45-20.45 uur. Het tijdig opsporen van gevallen van longtuberculose, of vaststellen van even tuele andere ziekten in de borstholte, is van belang voor de lijders zelve, maar ze ker ook voor de volksgezondheid in het algemeen. Op de wenselijkheid van een normale deelneming aan het onderzoek is dan ook reeds meermalen gewezen. Laat ieder, die tot nog toe is verhinderd gebruik maken van de hier gepubliceerde laatste mogelijkheden. Mochten de weersomstandigheden het 's avonds gaan onaangenaam of onmoge lijk maken, dan kan men zich ook over dag zonder meer op de bovengenoemde tijden melden. Verhindering behoeft dus geen afstel te betekenen. De reserves van Volewijekers zullen zondagmiddag om half drie de tegenstan ders zijn van het leidende Telstar II. De Telstar-reserves zullen op het hoofdveld van Schoonenberg in de navolgende for matie aantreden: Egner; Plug en Rijnders; D<_ Bruin, Smits en Van Egmond; Immers, Fahrenhorst, Bakker, Van Kampen en van Weerlee. De stand van de reserve-tweede divisie A is: Telstar II Alkmaar II RCH II Velox II HVC II Haarlem II 10 17 KFC II 9 10 in 16 Volewijekers II 11 9 11 14 Hilversum II 10 6 10 12 ZFC II 9 5 in 11 EDO II 10 5 9 10 Het Gooi II 11 5

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5