'«Is Drie bijeenkomsten van de P.v.d.A. in de IJmond Vissers stellen ultimatum: Vóór maandag onderhandelen is i if Politiek en plezier bij jaarwisseling Kort Umondnieuws Sport in IJmond Havenberichten ROERIGE VERGADERING IN SCHEVENINGEN Leden erkende bonden boycotten vergadering eigen organisaties Lonen van vissers in IJmuiden en elders Luikse tandartsen in staking Wennerström-zaak heeft een staartje Haar van profeet nog niet gevonden Scheepvaartberichten In de vishal en op zee Bevredigende inzet van Beverwijkse groente- en bloemenveiling ZATERDAG 4 JANUARI 1964 6 m :>35® Behandeling begroting in raad van Beverwijk Gemeente Bibliotheek Velsen PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING In IJmuiden Eisen van stakers Bedenkelijk Gedichten op voorpagina V elsen-N oord Beverwijk Dertig Zweedse officieren worden in gebreke gesteld De bloemenveiling SS- - -WWWv^V-^ Het heeft er vrijdag in de IJmuidense vissershaven even om gespannen of de vissers aan de wal zouden blijven of uitvaren. Hier en daar werden de schermutselingen aan het vissers- loonfront tussen de reders en de werknemersbonden druk besproken. Uiteindelijk zijn op een enkele uit zondering na alle vissers aan boord gegaan. In de IJmond zijn vrijdagavond weer de traditionele jaarwisselingsbijeenkom sten gehouden van de plaatselijke afde lingen van de Partij van de Arbeid. Die uit IJmuiden had haar leden bijeen geroepen in de bovenzaal van hotel Royal. Deze geanimeerde bijeenkomst week enigszins af van het gebruikelijke patroon van dergelijke vergaderingen, want nadat de heer Th. Mooy als afdelingsvoorzitter de in 1963 overleden partijgenoten had herdacht, volgde eerst een dansje en eni ge ronden van het edele kienspel, alvo rens de rede van de spreker voor deze avond werd beluisterd. Dit was mr. Th. van Lier, die de we gens ziekte verhinderde secr.-penningmees- ter van de Partij van de Arbeid, de heer Eibert Meester, verving. Mr. Van Lier wil de niet al te uitvoerig ingaan op de huidige nationale politiek omdat hij er de voor keur aan gaf met zijn oordeel over het ka binetsbeleid te wachten tot na afloop van het huidige zittingsjaar. De raadsvergaderingen waarin de ge meentebegroting 1964 van Beverwijk be handeld zal worden, zullen worden ge houden woensdagmiddag 18 maart, don derdag 19 maart, 's middags en 's avonds, en vrijdags 20 maart, 'smiddag en zo nodig ook 's avonds. Het afdelingsonder- zoek heeft plaats vrijdagavond 14 februari. Sparen. Bij de Rijkspostspaarbank, postinrichting IJmuiden, werd in de maand december 1963 ingelegd: 378.242; in de zelfde maand werd uitbetaald: 374.210. Nieuwe aanwinsten in de tienersafde ling van de gemeentelijke bibliotheek in Velsen zijn de volgende boeken: Romans: W. E. Johns, Biggies als de tective; L. Weber, Bonnie op reis. Studieboeken: E. Colerus, Van punt naar vierde dimensie; H. S. Zim en R. H. Baker, Natuurgids voor de sterrenwereld; G. J. Storm, Vakleer voor .metaalbe,werkers; N. Wijngaards, Kunst, kunstenaars en kunstwaardering; A. Marja, Poëzie proe ven; E. Linklater, Karina with love; Krück von Poturzyn, Garibaldi. Full Speed treedt zondag om 12.40 uur in de Heemskerkse sporthal aan tegen de leider van de westelijke eerste klas A van de dames-zaalhandbalcompetitie, het Nib- bixwoudse SEW. De IJmuider geelzwar ten zullen zich ongetwijeld willen revan cheren voor de slechte wedstrijd tegen AVA (2-8). Opgesteld zijn bij de IJmuider handbalsters: Rina Voogt; Bep van Zon, Wil de Boer, Riet Aarts en Lenie Apel doorn; Truus Relik, Nel Toon, Jo Orsel en Ria Hilbers. De stand in de eerste klasse west A is: SEW5 5 0 0 24— 8 10 Sagitta 5 2 1 2 24—23 5 Full Speed 5 -2 1 2 21—22 5 AVA 4 2 0 2 23—22 4 Athleta 4 2 0 2 10—12 4 Vriendschap 5 0 0 5 1731 0 AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land VrOdag kwamen in IJmuiden aan: IJstroom van Liverpool; Martha Ahrens, Hamburg; Her cules, Antwerpen; Norfolk Trader, Great Yar mouth; Fivelborg, Franeker, voor IJmuiden; Weissenburg, Antwerpen; Zeus, Antwerpen; Dia na V., Londen; Narwal, Londen; Tor, Londen; Jonrix, Par; Stad Kampen, Philadelphia; Ham- melwarden, Den Helder, naar Buitenhuizen; Ani ta Schuett. Kingslynn; Lena Christina Brodin, Durban; Orion, Rotterdam: Kulmerland, Antwer pen; Archimedes, Bremen; Alk, Norsundet; Josef Joham, Emden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Krusau naar Bilbao, coils van IJmuiden; Gabonkust, Rotter dam; Seefalke. Gothenburg; Lasbek, Santo Do mingo; Ritornel, Skageroe, zemelen van Zaan dam; Reggeborg, Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; Eskwood, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Annenkerk, Kaapstad; Carl Meentzen, Palermo, walsmateriaal van IJmuiden; Ingrid Weide, Gent; Frema, Truo, kunstmest van IJmui den; Rigoletto, Immingham; Weserstein, Le Ha vre; Wally, Rendsburg; Anneliese, Kopenhagen; Spes, Swinoujscie, van IJmuiden; Oranjestad, Southampton; Norbuik, Lobito; Oranje, Ham burg; Equateur, Duinkerken; Yewhill, Rotter dam; Marie Ursula, Rendsburg, veevoeder van Zaandam; Elisabeth S.. Rendsburg; Dina, Pen zance, kunstmest van IJmuiden; Ank T., Delfzijl, van Zaandam; Norsee, Venern; Hoogland, Sluis kil, van Velsen; British Coast, Gent, van IJmui den: Amstelstroom, Bristol; Atlantik. Antwerpen; Aurora, Montrose; Deborah, Rotterdam; Harm. Gent; Baden, Oslo; Norfolk Trader, Harlingen; Waverstroom, Rotterdam; Rote, Stockholm; Jans, Londen; Hoegh Aurora, Hamburg; Bandama, Duinkerken; Jobst Oldendorf, Tunston; Witmar- sum, Bremen; Seashall, Londen; Delphina, Mon rovia, van IJmuiden; Junuo, Londen; Brinio, Landskrona, kunstmest van IJmuiden; Werner Meyburg, Dagenham; Terschelling, Wismar; Eri- ka Scholte, Rotterdam; Flevo, Odense; Pallas, Sfax; Prins Willem II, Rotterdam, Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Areas van Rotterdam; Advent, Rotterdam, voor IJmuiden; Erwin Schroeder, Rotterdam; Henriëtte B., Zee- brugge; Nestor, Lissabon; Crescendo, Londen; Bestik. R'dam, voor IJmuiden; Johnny. Oporto. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Sleipner 1 naar Emden; Triton, Bremen; Fehmarn, Rotter dam; Heriot, Leith; Schokland, Bristol, kunst mest van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). „Als er vóór maandagmorgen acht uur van rederszjjde niet wordt toegezegd, dat er zal worden onderhandeld met erkende werknemersorganisaties hetzij met niet- erkende (O.V.) zal de staking definitief worden uitgereopen. Bovengenoemd ultimatum was het res uilaat van een roerige vergadering die het stakingscomité van Schevcningse vissers gistermiddag haastig had geïmproviseerd, nadat een aangekondigde bijeenkomst van de twee erkende bonden eendrachtig was geboycot. Aanleiding tot die boycot was het standpunt van de bondsbestuurders, die alleen leden van hun eigen organisatie op de vergadering wilden toelaten. Diezelfde leden maakten echter bezwaar tegen de niet-openbaarheid van de vergadering en tien de besturen hun standpunt handhaafden, stroomde de zaal leeg. In één van de andere zalen van het complex belegde het stakingscomité daarna een vergadering, die door een zeer groot aantal leden van de „officiële" bonden werd bijgewoond. (Van een onzer redacteuren) Maandagmorgen acht uur wordt dus het kritieke tijdstip voor de stakingshaard Scheveningen. Tot op dat ogenblik wordt er aan de haven zeer serieus gepost om de werkwillige vissers geen kans te geven, hun schepen te bereiken. Veel tegenstan ders van de staking zijn er onder de vis sersbevolking op het ogenblik trouwens niet- Heel Scheveningen verkeert in een door het O.V B. geïnspireerde stakings- roes ook al stelt de lieer Jaap Koning, leider van deze niet-erkende organisatie, dat de actie van de vissers zelf uitgaat. In IJmuiden wordt v/cl gevaren. C? twee schepen na hebben aile vaartuigci" die gisteren moesten vertrekken, de haver, verlaten. De heer Koning zei hier gister middag:'„Dat klopt, want de IJmuidense reders willen over onze eisen praten en in dat geval mogen de vissers uitva ren." Dat klopt echter niet helemaal, lie ver gezegd, helemaal niet. Want de IJmui dense reders hebben tot nu toe alleen ver klaard, dat er wordt onderhandeld met do erkende bonden en dat men de verhoging van de vaste gages en andere voorwaar den voor de IJmuidense C.A.O. iern stig overweegt. Dit betekent echter geens zins dat de reders over de eisen van de stakers willen praten. Een zeer groot aantal in hun eigen bon den teleurgestelde Scheveningse vissers volgt het door het O.V.B. uitgeroepen pa rool. Voor deze mensen kan het straks als de staking werkelijk een feit zou zijn bijzonder onprettig worden. De C.K.V- en de C.B.C. zullen de staking beslist niet steunen; de stakende leden krijgen dan ook geen uitkering. Van het O.V.B. hebben zij niet veel te verwachten, want Jaap Koning heeft het gistermiddag heel precies gezegd: Alleen voor onze eigen leden gaat de stakings kas open. Niemand anders heeft daar recht op." Nu zullen de O.V.B.-leden hun medestakers zeker niet in de steek laten als de nood aan de man komt. Maar het is de vraag of de middelen dan toereikend zullen zijn. De eisen van de stakers zijn overigens niet onredelijk. Het hoofdpunt is: uniformiteit in de warwinkel van loon- stelsels en vakantieregelingen. Als model voor die uniformiteit heeft men gekozen voor het systeem, dat in de C.A-O. voor de IJmuidense vissers is vastgelegd. Een vaste gage en daarnaast een percentage van de besomming. In Scheveningen daar entegen, wordt tot nu toe gevaren op „voorwaarden voor de zuid", dat inhoudt dat de vissers een garantieloon krijgen als hun aandeel in de besomming onder een bepaalde grens blijft. Voor de kottervis- sers met hun talloze ingewikkelde rege lingen, wil men eveneens een systeem naar het voorbeeld van IJmuiden. In het kort komen de eisen van de sta kers voor trawlers en loggers op het vol gende neer: 1. vaste beloning van 400,- per maand. 2. 1 percent van de opbrengst aan verse vis, 1,3 percent van de zoute vangst. 3. een „vakantiebon" van 54 per ge werkte maand. 4. betaling of restitutie van de „geleden zondag op zee". 5. redelijke minimumprijzen voor ha ring en vis. Voor de kotters zou moeten gelden: 125 bruto per week en 15 percent van de be somming, te verdelen onder de bemanning. De erkende bonden C.K.V. en C.B.C. kunnen en willen deze eisen niet overne men, aangezien de onderhandelingen met de werkgevers over de nieuwe C.A.O. al te ver zijn gevorderd. De heer A. de Boon, hoofdbestuurder van de C.K.V., heeft gis teravond vrij ongebruikelijk ieis los gelaten over de voorstellen die de bonden aan de reders hebben gedaan. Die voorstel len zijn erop gericht om een loonsverho ging van ten minste tien percent voor de werknemers te verkrijgen. De onderhande lingen worden hoofdzakelijk gevoerd over de volgende punten. a. verhoging van alle in de C.A.O. ge noemde bedragen (inclusief de verschillen de toeslagen en ook de z.g. secondaire ar beidsvoorwaarden). b. verhoging van het besommingsper- centags. c. verhoging van de vakantie-aanspra ken met een dag per maand als compen satie voor de aan de wal algemene arbeids tijdverkorting. De heer De Boon noemde het „een be denkelijk verschijnsel", dat de leden van de C.K.V. en de C.B.C. de vergadering van hun bonden niet hebben willen bijwonen. „Er waren enige honderden van onze mensen", zei hij. „Nu hadden ze allemaal eens kunnen horen wat onze argumenten zijn. Want twee weken geleden was de op komst op de jaarvergadering maar be droevend." Het is overigens een pikante bijzonder heid, dat de bonden al enkele jaren gele den 'n uniforme loonregeling voorstonden. Aan de bekende commissie-Diepenhorst werd toen geadviseerd om te komen tot „een uniforme beloning naar het voorbeeld van de IJmuidense C.A.O." Toen dit des tijds met de leden werd besproken, wilde men er over het algemeen niet aan Na enkele dagen van gedwongen rust bood de IJmuidense vissershaven vrijdag het vertrouwde beeld van schepen die de zee opzoeken. Aan de wal wordt verder onderhandeld over de looneisen die de vissers hebben gesteld. Er gelden thans verschillende loon systemen in IJmuiden en in „De Zuid" (Scheveningen, Vlaardingen). Op de IJmui der schepen krijgt een matroos een vast maandloon van 265, plus 0.95 percent van de besomming. In „De Zuid" moeten de opvarenden een percentage van de besomming, dat naar gelang van het soort schip varieert tussen 25 en 32, met elkaar delen. Per matroos komt dit neer op 1,65 a 1,90 percent. Een vast loon wordt hier niet gegeven, wel een garantieloon: blijft de besomming per matroos beneden 87,25 per week, dan wordt toch dat bedrag uit gekeerd. Tegen deze regeling hebben de O.V.B. en de erkende bonden hetzelfde bezwaar: het met elkaar moeten delen van het besommingspercentage versterkt de nei ging, met zo klein mogelijke bemannnigen naar zee te gaan. De bestuurders van de erkende organi saties vestigen er de aandacht op dat de aanvankelijk door de O.V.B.-bond gestel de eis: een vast maandloon van 300, over de hele linie, voor een aantal men sen een loonsverlaging zou betekenen. Men nam aan dat deze eis daarom tot 400,verhoogd Is. PEKING (Reuter). Vandaag is er in Chi na geen nieuws verschenen op de voorpa gina's. Alle biaden drukten in plaats daar van tien nog niet eerder gepubliceerde ge dichten af van de hand van de partijvoor zitter Mao Tse-Toeng, die vorige week zeventig jaar is geworden. BRUSSEL (ANP) De tandartsen in Luik zijn in staking gegaan uit protest tegen de nieuwe wet voor de ziekte- en invaliditeitsverzekering, die op 1 januari in België van kracht is geworden. In de provincie Luik heeft ook het me rendeel van de ongeveer 1400 artsen het lidmaatschap van de Orde van geneeshe ren opgezegd. Deze opzeggingen zijn ech ter nog niet formeel door de Orde aan vaard. In afwachting daarvan oefenen de ze geneesheren hun praktijk normaal uit. Tegen de nieuwe wet heeft de overgro te meerderheid van de ongeveer 10.000 praktiserende artsen zich de afgelopen weken uitgesproken. In december heeft de Belgische regering een vergeefse poging gedaan om door enkele wijzigingen in de wet een conflict met de artsen te voorkomen. De Belgische geneesheren zien in de nieuwe wet onder meer een aantasting van het beroepsgeheim en een bedreiging van de status van de artsen, terwijl zij be zwaren hebben tegen de wijze van vast stelling van het honorarium. Tot dusverre hebben de Belgische art sen hun werkzaamheden voortgezet, hoe wel zij hebben geweigerd de uit de nieu we wet voortkomende nieuwe overeen komsten te tekenen. Dit in afwachting van de verdere besluiten, die een speciale bij eenkomst van het Belgische kabinet even tueel maandag zal nemen. Wel stelde hij de vraag, of er op het ogenblik misschien sprake is van kortslui ting tussen de mens en de politiek, welke vraag hij toch ontkennend meende te kun nen beantwoorden, omdat er z.i. nog vol doende solidariteit en verantwoordelijk heidsgevoel bestaat om hier de politieke partijen op te kunnen grondvesten. Mr. Van Lier sloot bij deze overtuiging de stelling aan, dat de politiek internatio naal bezien de aandacht verdient van de mens door drie kardinale tegenstellingen: tussen de communistische en de „vrije wereld", gekleurde en blanke rassen en rijke en arme landen. Voor het behoud van de wereldvrede dienen volgens spreker de ze tegenstellingen radicaal te worden opge ruimd. Ook achtte hij nationale politieke interesse noodzakelijk, daar de welvaart nog lang niet algemeen kan worden ge noemd Hierbij dacht hij ook aan de be jaarden en de krotbewoners, terwijl naar zijn overtuiging de maatschappelijke structuur evenmin als ideaal kan worden gezien. De afdeling Velsen-Noord was bijeen in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. De feestelijke trant van deze bijeenkomst en het optre den van Thomasvaer en Pieternel, geheel volgens de traditie in klederdracht, be zorgden de vele aanwezigen een gezellige avond. Hierbij ontbrak het kienspel even min als de hersengymnastiek. De heer J. W. Meijer vond het als voor zitter prettig zo velen aanwezig te zien. Hij sprak over de huidige situatie in de wereld en in ons land Hij kon het met de huidige koers van de regering niet eens zijn, omdat er nog zo veel wensen zijn die met de P.v.d.A. in de regering wel licht tot een snellere oplossing zouden zijn gekomen. Spreker behandelde ook de hui dige loon- en prijzenpolitiek, waarvan de laagstbetaalden naar zijn inzien de dupe zijn. Thomasvaer en Piernel hadden hun rijm ook al geïnspireerd op de politiek, de ver kiezingen, de welvaartstaat en de woning nood. Zij werden met veel genoegen en instemming beluisterd. Mr. Th. van Lier vervulde deze avond zijn tweede spreekbeurt in Beverwijk, nu voor de leden en de vrouwengroep van de P.v.d.A. De inhoud van zijn rede is hier boven reeds in het kort weergegeven. De ze bijeenkomst werd afgewisseld met voor drachten door mevrouw N. van Laaren- Zwuup uit Beverwijk en zang door me vrouw Diederik-Spelman. STOCKHOLM (Reuter) De „Stock- holm-Tidningen", het dagblad der verenig de Zweedse vakbonden, meldt dat onge veer dertig hoge Zweedse officieren in ver band met de verraadzaak-Wennerström voor het gerecht zijn gedaagd. Deze officieren, onder wie zich verschei dene generaals bevinden, wordt ten laste gelegd dat zij zorgeloos en in strijd met de staatsveiligheidsvoorschriften hebben gehandeld, waardoor zij het ex-kolonel Wennerström mogelijk gemaakt hebben in het bezit te komen van geheime Zweedse militaire gegevens, die hij aan de Sovjet Unie verkocht. De gearresteerde Wennerström zal in de komende zomer terecht staan. De recherche heeft ruim achthonderd officieren in alle delen van het land in verband met de spionagezaak verhoord. SRINAGAR (Kasjmir) (AP) De mo hammedanen van Kasjmir hebben een uit zes punten bestaande agitatieprogramma opgesteld wegens het verdwijnen van de haar van de profeet Mohammed. Van winkels en gebouwen zullen zwarte vlaggen uitwaaien, het publiek zal rouw banden dragen, een mohammedaanse strijdmacht van vrijwilligers zal worden gevormd en leden van een actiecomité zul len de dorpen in de Kasjmir-vallei bezoe ken om de inwoners van de gebeurtenis sen op de hoogte te houden. De geheimizinnige verdwijning van het heilige relikwie op 26 december leidde tot gewelddaden, waarbij twee personen om het leven kwamen toen de politie met de vuurwapens tussenbeide kwam. Acila 3 in Suezkanaal verwacht n. Bombay. Acmaea 3 v. Aalborg n. Pernis. Adara 2 v. Porto Alegre n. Montevideo. Adrastus 4 te Port Said evrwacht. Alblasserdijk 3 te Antwerpen. Alchiba 3 v. Djeddah n. Kuwait. Alcor 3 v. Port Said n. Genua. Algol 3 te Dares Salaam verwacht. Almkerk 3 te Lorenco Marques. Ammon 3 te La Guaira. Amstelhoek 3 te New Orleans. Amstelsluis 4 te Port Pirie verwacht. Annenkerk 3 v. Amsterdam n. Kaapstad. Area 3 te Woodlands. Archimedes 3 v. Bremen n. Amsterdam. Argos 3 v. Ventspils n. Rotterdam. Aristoteles 4 te Bremen. Bakongan 5 te Singapore verwacht. Breda 2 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Caltex Eindhoven 3 te Antwerpen. Caltex Utrecht 3 te Bahrein verwacht. Camitia 5 te Curagao verwacht. Cartago 3 v. Rotterdam n. Golfito. Castor 3 v. Izmir n. Antwerpen. Ceres 3 v. Guayaquil na Paita. Chiron 3 800 m. n.o. Barbados n. Amsterdam. Crania 3 320 m. w. Ouessant n. Curagao. Daphnis 2 v. Curagao n. La Guaira. Delft 3 200 m. n.w. Lissabon n. Port of Spain. Diogenes 3 te Balboa. Dorestad 3 v. Curaga n. Trinidad. Drente 3 30 m. z.o. Muscat n. Mombasa. Eenhoorn verm. 4 v. Bremen n. Antwerpen. Esso Rotterdam 3 v. Suez n. Rastanura. Forest Lake 3 te Kwinana v. Mena al Ahmadi. Forest Town 3 v. Triëst, n. Venetië. Gabonkust 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Grote Dijk 3 v. Bremen n. Hamburg. Gulf Swede pass. 3 Masira n. Mena al Ahmadi. Hathor 3 v. Amsterdam te Rotterdam n. W.-Indie. Heemskerk 3 v. Duinkerken n. Antwerpen. Helicon 2 v. La Libertad n. La Union. Hilversum 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Hollands Diep 13 te Norfolk verwacht. Hollands Duin 5 te Corpus Christi verwacht. Inca 3 150 m. n. Tampa n. Galveston. Ittersum 3 240 m. z. Bermuda n. Houston. Japara 3 70 m. w. Djeddah n. Aden. Kabylia 7 in Panamakanaal verw. n. Acajutla. Karimun 3 te Antwerpen. Kenia 10 te Rotterdam verwacht. Khasiella 4 te Bucksport verwacht. Koningswaard 2 100 m. n.w. P. Rico n. Bridgeport Kossmatella 11 te Ango Ango verwacht. Kreeft 3 v. Vigo n. Rotterdam. Kreon 2 te Bridgetown. Kylix 10 te Buenos Aires verwacht. Laarderkerk 3 v. Hamburg n. Amsterdam. Langkoeas 3 te Bangkok verwacht. Maaskerk 3 ten anker Mangalore. Maron 2 te Santo Domingo. Memnon 3 te Aruba. Mentor 3 te Hamburg. Merseylloyd 3 in monding Weser in aanvaring met Weser vuurschip. Minos 3 v. Kotka n. Delfzijl. Moh. Reza Shah 3 v. Gothenburg n. Stockholm Muiderkerk 3 v. Sue zn. Muscat. Naess Commander 3 v. Suez n. Mena. Neder-Eems 3 te Colombo verwacht. Neder-Rhone 3 te Penang. Neder-Weser 3 v. Lissabon n. Cristobal. Nista verm. 3 v. Rotterdam n. Zwarte Zee. Oberon 4 te Port ?u Prince v. Santo Domingo Ommenkerk 3 te Port Pirie verwacht. Ondina 3 v. Mena al Ahmadi n. Le Havre. Onoba 5 in Suezkan. verw. n. Mena al Ahmad Pendrecht 4 te Rotterdam verwacht. Pericles 3 te Pisco. P. G. Thulin 2 v. Chanaral n. Balboa. Philippia 4 in Suezkanaal verwacht n .Landsend Prins Casimir 3 te Londen v. Rotterdam. Prins Frederik Willem 3 te Antwerp, v. Londen Prins der Nederlanden 3 te Port au Prince. Prins Willem IV pass. 3 K. Da Gata n. Hamburg Provenierssingel 2 v. San Pedro n. Guayamas. Pygmalion 3 245 m. w.z.w. Piraeus n. Piraeus. Rempang 3 v. Calcutta n. Chittagong. Reza Shah the Great 3 te Rotterdam. Roepat 4 te Port Said verwacht. Rossum 2 10 m. w. Terschelling n. Rotterdam. Sabang 3 v. Penang n. Rangoon. Saloum 2 v. Dakar n. Duinkerken. Sambas 1 v. Sorong n. Saigon. Sanana 5 te Rangoon verwacht. Schiekerk 3 te Hongkong. Schielloyd 3 v. Port Moresby n. Rabaul. Senegalkust 3 te Dakar. Serooskerk 3 te Bangkok. Soestdijk 3 270 m. z.w. Landsend n. Boston. Solon 3 v. Bridgetown n. Port of Spain. Spaarnekerk 3 v. Singapore n. Manilla. Stad Den Haag 5 te Port Arthur verwacht. Stad Gouda 4 te Rotterdam verwacht. Stad Kampen 3 te Amsterdam verwacht. Stad Vlaardingen 3 te Rio de Janeiro. Statendam 3 te Dakar v. Lissabon. Stentor 3 v. Cartagena n. Kingston. Steven 3 v. Londen n. Piraeus. Straat Cumberland 3 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Madura 3 te Port Elizabeth. Straat Mozambique 3 v. Manilla' nè Hongkong Tamara 3 te Bonny. Telamon 3 v. Gonaives n. Baltimore. Theron 4 te Kp. Haitien verw. v. Paramaribo. Tjinegara 3 te Singapore. Tjitarum 3 te Lagos. Van Cloon 3 v. Kota Baru n. Sandakan. Van Linschoten 3 te Kaapstad verwacht. Van Noort 3 v. Dunedin n. Melbourne. Van Riebeeck 3 v. Tamatave n. Beira. Van Spilbergen 4 te Durban. Viana 11 te Curagao verwacht. Vitrea 3 400 m. w.n.w. Cocos eil. n. Mena. Vlieland 3 te Mena al Ahmadi. Vlist 3 v. Djibouti n. Colombo. Waikelo 3 v. Djeddah n. Aden. Westertoren 3 te Rotterdam. Wonorato 3 te Colombo verwacht. Zaankerk 3 te l.as Palmas. Zafra 4 in Suezkanaal verw. n. Mena al Ahmadi. Zaria 3 150 m. w. Sabang n. Ummsaid. KLEINE VAART Atlas 2 te Barcelona. Batavier-5 3 dwars Kp. Tenes n. Las Palmas. Cadans 2 te Schwarzenhuetten. David 3 dwars Pt. Mondiego n. Doruna. Elsa 2 v. Zaandam n. Delfzijl. Inspecteur Melelma 2 dw. IJmuiden n. Quimper Kaap Falga 2 v. Gefle n. Dordrecht. Marie Christine 3 te Catharinapoint n R'dam Mathilda 3 50 m. n.o. Pto. Limon n. New York. Mies 2 te Swansea. Nero 2 te Bilbao. Stella Prima 2 v .Newport n. Bilbao. Vrjjdag In IJmuiden werden vrijdag in tota' aangevoerd 30 kisten vis, waarvan twee kisten tong en tarbot, 6 schol, 15 schar, 4 haring en 3 diversen. Prijzen per kilo, in guldens: grootmid del tong 6.706.60; kleinmiddel tong 7.20 6.60; kleine tong één 7.idem twee 6.30; 215 kilo handelsgarnalen 0.54; 334 kilo exportgarnalen 0.920.84. Per 50 kilo: kleine schol twee 6248; schar 3634; verse haring 30. In IJmuiden werden vrijdag de volgen de besommingen, in gulden, gemaakt: VD 9—19 1300; UK 148—500. De eerste groenteveiling van het nieuwe jaar werd alweer direct onder de heer schappij van koning winter geplaatst, met als gevolg betrekkelijk geringe aanvoeren, terwijl de handel toch bijzonder gewillig was. Er werden aldus vrij goede prijzen gemaakt. De aanvoer van kasandijvie is nu steeds minder geworden, zodat voor deze groente tot 1,01 per kilo werd betaald. Groter was het aanbod van waspeen, met prij zen tot 64 cent per kilo. Ook voor witlof was de belangstelling groot, wellicht me de ten gevolge van de verminderde aan voer, zodat de prijzen aantrokken tot 1,04 per kilo. Veel aftrek hadden voorts de ge schoonde spruiten 1,91 per kilo), waar naast de opbrengst van de ongeschoonde zich rond een gulden bewoog. Prei werd ook weer duurder, zodat deze opliep tot 63 cent per kilo. Minder vlot ging het met de seiderieknollen, die daardoor niet ho ger kwamen dan een kwartje per stuk. De inhoud van enkele kistjes sla werd voor 14 cent per krop verkocht. Ditmaal was het de boerekool die het van de andere koolsoorten won met 52 cent per kilo. Groene kool varieerde van 12 tot 5 cent en de rode kool bracht het niet verder dan 19 cent per kilo De prijzen van peen en uien bleven onveranderd en waren aldus respectievelijk 14 en 24 cent per kilo. De prijzen waren: Andijvie 56-101, was peen 22-64, spruiten 85-191, prei 25-64, sel derij knollen 8-25, boerenkool 19-52, groe ne kool 12-25, rode kool 11-19, witlof 53-103 sla 11-13, peen 7-14, uien 18-24. Het jaar 1964 werd bij de bloemenvei ling eveneens goed ingezet, zodat men donderdag en vrijdag reeds rijkelijk van voorjaarsbloemen was voorzien. Hiervan varieerden de tulpen van 10 tot 23 cent per stuk en werd voor gele narcissen van 90 cent tot 1,30 per bos betaald. Hyacin ten werden eveneens goed verkocht, al la gen de prijzen hiervan vrijdag (van 6 tot 34 cent per stuk) iets lager. Naast de blauwe druifjes, die tot 69 cent per bosje opbrachten, komen er nu ook reeds cro- cussen aan de veiling. Voorts varieerden de fresia's van 55 cent tot 1,40 per bosje en de anjers van 12 tot 42 cent per stuk. Gering was de aan voer van potplanten, ofschoon de vraag hier voor nog behoorlijk is geweest.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6