Vissers bleven vandaag binnen Oproep tot eenheid onder christenen uit Bethlehem Spoedzitting in Den Haag over maatregelen tegen Zo is het HET WEER Paus en patriarch wisselden vredeskus op de Olijfberg Regering van Cyprus wil waarnemers van de V.N. Kamerfractievoorxitters stellen vragen NA EEUWEN VAN VERDEELDHEID EN ZWIJGEN Kotterbemanningen kregen politie-escorte Terugkeer van paus Paulus heden op het scherm Voor modieuze dames- en teenerkleding 49e JAARGANG NUMMER 52 MAANDAG b JANUARI 1964 Aeè MORRIS (teforeyou êuyf In Scheveningen Vragen in de Kamer Veranderlijke bewolking Het woord is aan In de krant van heden: Turken vrezen nieuw bloedbad op het eiland FALCON REGENJASSEN LONDEN De regering van Cyprus zou van plan zijn vandaag of morgen de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties te vragen een groep waarnemers naar het eiland te sturen onder leiding van een lid van het secretariaat. Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije hebben Oe Thant gevraagd een waarnemer, dus geen groep, naar Cyprus te sturen. De regering van het eiland wil dat een groep van de V.N. de vergaderingen gaat bijwonen van het. zojuist gevormde politieke comité. De groep zal zo goed als zeker ook worden uitgenodigd de komende conferentie in Londen bij te wonen. De oplossing is een compromis. Er staan in Londen namelijk twee meningen tegenover elkaar. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken wil een contingent V.N.-troepen op het eiland om het risico te verminderen dat de Britten, hoewel in Cyprus op het ogenblik popu lair. op den duur betrokken zouden kunnen worden bij nieuwe incidenten. Maar de Gemenebestminister Duncan Sandys die voorlopig de vrede herstelde, is tegen aanwezigheid van een nieuwe ge- uniformeerde macht. Alles draait volgens hem om het vertrouwen bij de uitvoering van de politietaak. De Britten bezitten dit vertrouwen van beide partijen. Een van de voordelen van een vertegen woordiger van de Verenigde Naties op Cyprus zou zijn, dat de kwestie buiten het gemarchandeer van de Algemene Verga dering zou worden gehouden. In Londen wordt er de nadruk op gelegd dat de taak van de VIN. op Cyprus be perkt zal moeten blijven tot louter waar neming ter vaststelling van de juiste feiten over provocaties, moorden, ontvoeringen en intimidaties. Intussen tracht Engeland als bemidde laar een basis te vinden voor een gezonde constitutionele hervorming die een tweede crisis zou moeten uitsluiten. Wanneer geen blijvende oplossing wordt gevonden, zou er een gevaar ontstaan voor Engelands militaire basis Op het eiland. Eén van de zeven Britse legerbrigades in Duitsland is geconsigneerd, omdat uit Groot-Brittannië troepen naar Cyprus ge stuurd moesten worden. De staat van pa raatheid werd een voorzorgsmaatregel ge noemd. De Royal Air Force heeft de afge lopen dagen ruim 1.200 parachutisten naar Cyprus overgevlogen. De leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, dr. Fazil Kuchuk, heeft een BARTEUORISSTR HAARLEM TB. 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 oproep tot de staatslieden van de wereld gericht, om zijn volk een volledige over heersing of vernietiging door de Griekse meerderheid óp hét eiland te besparen. In een verklaring herhaalde Kuchuk zijn beschuldiging óver een onuitgelokte aanval en massaslachtipg dóór de Griekse Cy prioten tijdens de twee weken van ge welddadigheden tussen de beide bevol kingsgroepen op het eiland. Hij' zei, dat de Grieken voorbereidingen treffen voor een nieuw bloedbad van gro ter afmetingen dan het vorige. De Scheveningse vissersvloot is het af gelopen weekeinde en vanmorgen binnen gebleven. Slechts enkele Tholense garna- lenvissers verlieten vanmorgen de haven. Posters hebben vannacht aan kotterschip- pers, die naar zee wilden, het uitvaren be let. Vanmorgen voerden de kottereigenaren een bespreking met de heer Koning, leider van de visserij-organisatie van het O.V.B. (Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorga nisaties). Voor vandaag over de staking te nemen beslissingen verwees de heer Ko ning overigens naar de commissie, die vo rige week donderdag in een door zijn or ganisatie belegde vergadering is benoemd. Zoals bekend, liep vanmorgen om acht uur het ultimatum aan de reders af, dat vrijdag is aanvaard in een vergadering, waar leden van de O.V.B. en van erkende organisaties aanwezig waren, en dat door de heer Koning was geformuleerd. Er was vanmorgen sprake van, dat in de loop van de dag 'een vergadering van vis sers over de staking zou worden gehouden. De beslissing daaromtrent zou moeten worden genomen door genoemde commis sie. Tot vanmorgen elf uur hadden zich op het kantoortje van het O.V.B. in Scheve ningen 92 personen laten inschrijven als bij de staking betrokken. Ook niet- leden van de O.V.B. worden geregistreerd. Bij het O.V..B verklaarde men, dat deze registratie geschiedt om een overzicht te krijgen van het aantal mensen, dat be schikbaar is om te posten. Uit Vlaar- dingen wordt gemeld, dat ook daar de staking hedenmorgen werd voortgezet De Scheveningse redersvereniging heeft een kort geding aangespannen tegen het O.V.B., de niet erkende organisatie van vissers, in verband met de actie die door een groot aantal vissers sinds enige dagen wordt gevoerd voor loonsverhoging. Het kort geding zal woensdagochtend dienen voor de president van de Haagse recht bank. JERUZALEM (Reuter, AFP en AP). - Paus Paulus VI heeft vandaag zijn drie daags bezoek aan het Heilige Land af gesloten en is in de middag per vliegtuig teruggekeerd naar Rome waar hij om 17.30 uur werd terugverwacht. Het hoogtepunt van zijn bedevaart was gisteravond de historische ontmoeting met de Grieks-orthodoxe patriarch Athe- nagofas. De samenkomst van de paus van Rome en de patriarch van Constan- tinopel was de eerste na vijf eeuwen van verdeeldheid en zwijgen tussen beide kerken. De beide geestelijke leiders om helsden elkaar op de Olijfberg en wissel den eén symbolische vredeskus uit. Na zijn bezoek aan Bethlehem bracht de paus vanmorgen een afscheidsbezoek aan de patriarch. De paus zond vanmorgen uit Jeruzalem boodschappen aan 240 leiders in de wereld waarin hij een dringend beroep op hen deed te werken voor de vrede in de we reld. In Bethlehem deed de paus een klem mend beroep op alle christenen zich te verenigen en te bidden voor het geluk en het welzijn van alle stervelingen. In de straten van Bethlehem deden zich vanmorgen al v-roeg verkeersopstoppingen voor. Koning Hoessein had opnieuw plaats genomen in zijn helikopter en cirkelde bo ven de stoet op weg naar de plaats waar Christus werd geboren. De route in het stadje was door soldaten en politieagenten met prikkeldraad afgezet om herhaling van de gebeurtenissen van zaterdag in Je ruzalem te voorkomen. Paus en patriarch hebben vandaag in een gezamenlijk communiqué de hoop uit gesproken dat hun historische ontmoeting „een teken en voorspel mogen zijn van de op komst zijnde gebeurtenissen voor de glo rie van God en de verlichting van zijn volk." Het communiqué van de geestelijke leiders van 800 miljoen christenen wordt gezien als een aansporing voor christenen van verschillende kerken te streven naar meer harmonieuze betrekkingen en dieper begrip tussen de kerk. Paus en patriarch zeggen in het communiqué: „Deze ontmoe ting kan niet anders gezien worden dan als een broederlijk gebaar, ingegeven door de liefde van Christus die zijn apos telen ais opperste gebod naliet elkaar lief te hebben, zeventig maal zevenmaal mis staopen te vergeven en samen verenigd te blijven." De patriarch zei zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie na zijn ge sprek met de paus, dat de Grieks-Ortho doxe en de rooms-katholiekë kerk „ver enigd zijn in geest, doelstelling en ver wachting." De patriarch antwoordde be- Het VARA-televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", dat zaterdagavond is uitgezonden, heeft alom sterke reacties opgeroepen. Het hééft ook in politiek Den Haag grote beroering gewekt. Welke maatregelen mi nister Bot wil nemen was hedenmorgen nog niet bekend, In het ministerie is een bijeenkomst belegd van minister Bot met radio- en t.v.-deskundigen alsmede een aantal juristen. Dat de minister bevoegdheden heeft om maatregelen te nemen wordt algemeen aangenomen. Maar hoever zijn bevoegdheden gaan schijnt niet direct duidelijk te zijn. Zeker is dat de minister op grond van het Radio- en Televisiebesluit een berisping kan toedienen aan de samenstellers van het programma. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft de volgende verklaring uitgegeven: „Er zijn vele reacties geweest op een on derdeel van het programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer," dat op zaterdagavond 4 januari via de televisie is uitgezonden. De reacties wijzen er op, dat een aantal kijkers deze uitzending kwetsend heeft gevonden voor hun gods dienstige overtuiging. De bedoeling van het desbetreffende programma-onderdeel is echter geweest critiek uit te oefenen op de velen, voor wie de materiële welvaart van nu boven alle geestelijke waarden uit gaat en die meer opzien naar de televisie antenne dan naar hét kruis. De redactie van het programma heeft op schokkende wijze de aandacht willen vestigen op de geestelijke leegheid in vele levens. Deze eerlijke bedoeling van het programma is bij een aantal kijkers, door de vorm waar in een en ander werd gebracht, op weer stand gestuit. De VARA betreurt het in haar bedoeling niet te zijn geslaagd. Uiter aard is er geen sprake van geweest iemand in zijn godsdienstige gevoelens te willen kwetsen. In hoeverre de gebleken mogelijkheid tot ernstige misverstanden als bij deze uitzen ding aan de dag getreden, gevolgen dient te hebben voor het programma als zoda nig zal nader een punt van overweging in het V AR A-hoof dbe stuur uitmaken." De fractie-voorzitters Schmelzer (KVP), Geertsema (VVD), Smallenbroek (ARP) en Beernink (CHU) hebben de minister de volgende vragen gesteld over de VARA- uitzending: Heeft de minister kennis genomen van de televisie-uitzending die op zaterdag avond 4 januari jl. onder de naam „Zo is het toevallig ook nog eens een Keer" heeft plaatsgevonden? Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan met de vragenstellers van mening dat deze uitzending voor een zeer groot deel van onze bevolking ern stige aanstoot moet hebben gegeven, ge zien het feit, dat daarin teksten uit de Heilige Schrift zijn gehanteerd op zo danige wijze, dat dit door zeer velen als spot met wat hun heilig is, moet zijn ervaren? Zou het voor de minister in dat geval niet mogelijk zijn geweest on middellijk in te grijpen? Zo ja, waarom is dit niet-geschied? Hoe denkt de minister intussen bij een bevestigend antwoord op de tweede vraag van zijn opvatting over de bedoelde uitzending te doen blijken en welke maatregelen denkt hij te nemen om te bevorderen dat zulke aanstoot gevende uitzendingen niet meer voor komen?" Strengere strafmogelijkheden waarover de minister de beschikking schijnt te heb ben zijn het verminderen of uitsluiten van uitzendingen, alsmede het weren van het scherm van bepaalde medewerkers. Details van deze strafmogelijkheden kon het ministerie kennelijk in verwarring gé- raakt door de ontwikkelingen vanmor gen niet verstrekken. Ook de Tweede Kamer heeft zich in middels gemengd in het rumoer om het beruchte televisieprogramma, zoals blijkt uit de vragen die de fractievoorzitters van de vier regeringspartijen aan de regering hebben gesteld. Men acht het in politieke kringen in Den Haag veelzeggend dat dr. Vondeling, de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, zich niet bij dit kwartet heeft aangesloten, hoewel zijn collega-voorziters van dé K.V.P., A.R.P., V.V.D en C.H.U. hem wel de tëkst van de vragen hebben voorgelegd met de bedoe ling dat ook de P.v.d.A. zich achter de in houd zou stellen. VARA VERGADERT Het dagelijks bestuur van de VARA is vanmiddag in vergadering bijeengekomen om overleg te plegen inzake de door vele Nederlanders gewraakte t.v.-uitzen- ding van zaterdagavond „Zo is het toe vallig ook nog eens een Keer". Eveneens zal ter sprake komen de aankondiging van minister Bot van O., K. en W., dat hij maatregelen overweegt om herhalingen van dit soort uitzendingen te voorkomen. Bij de VARA zijn enkele dozijnen tele foontjes binnengekomen als reactie op de t.v.-uitzending. De grote stroom van ingezonden stukken wordt pas morgen verwacht, maar beginnen ook nu al bin nen te druppelen. De telefoontjes zijn tal rijker dan bij de eerste uitzending van „Zo is het enz." Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen en hiel en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Chamfort: Volkomen verloren is de dag waarop men niet gelachen heeft. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v5 Kunst 5 Töpsy 6 Uit stad en omgeving6. 10 Feuilleton 7 Economisch niéuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee10 Sport10, 11, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Tweemaal in het afgelopen week einde hebben de paus van Rome en de Grieks-orthodoxe patriarch van Constantinopel elkaar in Jeruzalem ontmoet. Zij omhelsden elkaar, lazen samen uit het Evangelie en gaven elkaar de sytnbolische vredeskus. (Telefoto) Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I H Tj T °j 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. M M M 1 M IJ I I 1 I I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. m *-*■ Ja e& J. f 9j75; franCó per post 10,25. - Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau 20 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef L5295. DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ~keataIlImmderComan.no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Redrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Enkele honderden bemanningsleden vai. in IJmuiden liggende kotters, die maandag morgen uit Katwijk naar IJmuiden ver trokken in bussen, kregen een escorte van de rijkspolitie mee. Dit met het oog op eventuele ongeregeldheden door posters van de OVB-stakers. Bij aankomst in IJ muiden verliep alles rustig. WARSCHAU (AP en Reuter) Pre mier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft Polen na drie dagen van be sprekingen met de leiding van de Poolse communistische partij per trein verlaten. Hij is vermoedelijk op de terugreis naar Moskou. Kroesjt sjev zóu bij zijn geheim overleg met de Poolse leiders gesproken hebben over mogelijke stappen om het Rus sische vredesoffensief niet te laten verslappen. De besprekingen wérden gevoerd in een afgelegen landgoed in de met snéeuw bedekte bossen van de provincie Olsztyn, het voormalige Oost-Pruisen. De Russische premier en de Poolse communistenleider Go- mulka hebben daar op wilde zwijnen gejaagd. Kroesjtsjev zou de mening van Gomulka over vraagstukken waarbij de Verenigde Staten zijn be trokken, op prijs stellen omdat. Polen van alle landen van het Sovjetblok de sterkste banden met Amerika heeft. Men meent dat het daarom een belangrijke rol kan spelen bij de verklaring van de Russische politiek in de hoofdsteden van het Westen. vestigend toen men hem vroeg of zijn ge sprek met de paus beide kerken dichter tot elkaar had gebracht. Maar beide ker ken moesten „vanzelfsprekend" nog een lange weg afleggen voordat de volkomen eenheid een feit zou zijn. Ook paus Paulus heeft zich in deze geest uitgelaten. In zijn toespraak in Bethlehem zei de paus onder andere dat het concilie in Rome tot een goed einde gebracht moet worden en dat de kerk een nieuwe geesteshouding moet aannemen. Sprekend over christelijke eenheid op de feestdag van Drie koningen ofwel van de Verschijning des heren aan de niet- joden zei hij dat deze niet bereikt mag worden ten koste van de geloofswaarheid. Het Vaticaan is bereid elke redelijke mogelijkheid te onderzoeken waardoor het wederzijds begrip kon worden bevorderd om de weg te effenen voor een ontmoe ting, „God geve in niet te verre toe komst" met de nog afgescheiden broeders. In het laatste deel van zijn toespraak richtte de paus zich tot de wereld. Hij zei hiermee te bedoelen „al degenen, die van buiten af het christendom bezien, bijna alsof zij tegenover een vreemde staan of die zichzelf als buitenstaanders beschou wen". Wij weten, aldus de paus, dat de mens er tegenwoordig prat op gaat alles alleen te doen en hij presteert, inderdaad nieuwe en verbazingwekkende dingen. Maar dat alles maakt hem niet beter, niet gelukkig. Hij lost niet de menselijke problemen in hun diepte, hun algemeenheid op. Wij we ten dat de mens aan een verterende twij fel lijdt. Wij willen hier een verlossend woord spreken, het woord namelijk van de Goede Herder, die als God-mens tot de mens heeft gesproken. Aan de God-mens is geen enkele angst en twijfel vreemd. Hij spreekt ook nu nog door zijn kerk, aldus de paus. Onze groet, zo besloot de paus, niag geen grenzen kennen en wil alle mensen van goede wil bereiken en ook hen, die niet welwillend staan tegenover het katho licisme Ook de vervolgers van het rooms-katholieke leven en de God en de Christus-loochenaars en wij stellen hun de oprechte vraag: Waarom, waarom? Tot besluit van zijn toespraak smeekte paus Paulus van God de zegen af over de gehele mensheid. (Vervolg op pagina 3). Hedennamiddag, van 16,4517.30 uur, zendt de N.T.S. een verslag uit van de mis, die paus Paulus VI tijdens zijn pel grimage door het H. Land in Bethlehem heeft opgedragen. Direct daarna, van 17.3019.00 uur, geeft de Italiaanse televisie via de N.T.S. een rechtstreeks verslag van de officiële te rugkeer van de paus in Rome.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1