Zanzibar breekt met Portugal Goldwater legt kaarten op tafel Passen voor Berlijn heet hangijzer in de politiek Onvoorstelbaar gedrang bij het pauselijk bezoek aan Jeruzalem Gang door de Via Dolorosa was een echte lijdensweg Koning Hoessein van Jordanië trad regelend op WERELDNIEUW DANSSCHOOL T. GRIEK KJ OSRAM Van dag tot dag ermee Diplomaat Georgiev terechtgesteld Adenauer 88 jaar iy Haar van Mohammed in Srinagar terecht f ^Praatótoel Zwaargevecht in Mekong-delta f öp de MAANDAG 6 JANUARI 1964 Doorlaatposten in de muur zijn nu gesloten Wilde tonelen Wanklanken Vermaan Geen wonder in Kana Opwinding in Beiroet Postzegels Meer dan miljoen Beweeglijker Honds y Sara May lampen Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 4 3 4 3 O 3 O 1 Het is goed dat er in ons land eindelijk iemand is opgestaan die de moed heeft een campagne te beginnen tegen „Op hoop van zegen" omdat er in dat stuk lelijke dingen worden gezegd over vis serijtoestanden in het jaar 1900. Het werd hoog tijd dat er eens iets gedaan werd om een eind te maken aan het ongehoorde verschijnsel dat een Nederlands drama na meer dan zestig jaar nog altijd bij het publiek in de smaak valt. Waar zou het heen moeten met onze toneelkunst als zoiets maar rustig werd toegestaan? De man, die nu de kat de bel heeft aan gebonden, heeft groot gelijk als hij aan dringt op een grondig onderzoek naar de historische juistheid van al die onvrien delijke beweringen in „Op hoop van ze gen". Die Herman Heyermans was nota bene zelf niet eens visser; wat kon hij er dus van weten? Schrijvers schrikken er nooit voor terug, op een schandelijke manier met de feiten te sollen. Zo'n Joost van den Vondel bijvoorbeeld heeft in „Adam in ballingschap" toch ook maar kalmweg de verdrijving uit het paradijs beschreven alsof hij er zelf bij was ge weest. Niets van aan! En het is onbe grijpelijk dat onze overheid nog altijd „Gijsbreght van Aemstel" op het toneel tolereert, hoewel de Haarlemmers in dat stuk nog grover worden beledigd dan de reders in „Op hoop van zegen". Het toneel zou, ook internationaal, radicaal moeten worden gezuiverd. Het is hoog nodig dat de Deense regering diplomatieke stappen onderneemt in Lon den om een eind te maken aan de be zoedeling van eer en goede naam van de Deense koning Claudius, die in „Ham let" zo-maar van broedermoord en nog veel meer gemeens wordt beschuldigd. Laat Shakespeare dat eerst maar eens bewijzen! En wij wachten met ongeduld op een onderzoek door de Griekse re gering naar de ware toedracht van de zaak-Oedipus, die door Sophokles ook al onjuist schijnt te zijn weergegeven. Vol gens de nieuwste bronnen was Jocaste niet de moeder van Oedipus, maar een zuster van zijn tante, zodat hun huwelijk volgens de destijds geldende voorschrif ten volkomen wettig was. Heyermans was dus bepaald niet de enige toneelschrijver die het zo bont heeft gemaakt. Maar hij was Nederlander en dat maakt de zaak natuurlijk veel erger. Wij zouden die stoere strijder in Den HSag daarom willen vragen: zou het niet het beste zijn als onze regering het schrij ven van Nederlandse toneelstukken een voudig verbood? Dan is het voor eens en voor altijd afgelopen met zulke onge rechtigheden als er in „Op hoop van zegen" voorkomen. ZANZIBAR (Reuter) Zanzibar heeft zaterdag de diplomatieke betrekkingen met Portugal verbroken. Dat heeft minis ter van Buitenlandse Zaken Sjeikh Ali Moejsin bekendgemaakt. De ministér maakte tevens bekend dat communistisch China aan Zanzibar goederen zal leveren ter waarde van 600.000 gulden. LONDEN (AP) De 56-jarige Ivan Asen Georgiev, de voormalige Bulgaarse diplomaat bij de Verenigde Naties die door het Oppergerechtshof van zijn land voor spionage ter dood was veroordeeld, is za terdag terechtgesteld. Dat wordt meege deeld door het Russische persbureau Tass. Het presidium van de Bulgaarse Volksver tegenwoordiging had eerder op de dag een verzoek om gratie afgewezen. Georgiev werd schuldig bevonden aan het verkopen van militaire geheimen en economische staatsgeheimen aan de Amerikaanse ge heime inlichtingendienst. WASHINGTON (AP) De Republikein se senator Barry Goldwater heeft zondag verklaard, dat hij, als hij tot president van de Verenigde Staten wordt gekozen en zulks in het nationale belang acht, het verdrag over het verbod van kernproeven in de dampkring zal opzeggen. De conservatieve senator uit Arizona zei, dat hij als president zal streven naar een hervatting van de kernproeven in de dampkring „indien dat in ons voordeel lijkt te zijn In het N.B.C.-programma „meet the press" zei Goldwater er nog steeds van overtuigd te zijn, dat hij terecht tegen de ratificatie van het kernstopverdrag heeft gestemd. „Ik geloof nog steeds dat het voor de Verenigde Staten van geen enkel nut is", zei Goldwater, die vrijdag aan kondigde, dat hij zich kandidaat wil stel len voor het presidentschap. BONN (AFP) De voormalige West- duitse bondskanselier dr. Konrad Adenau er heeft zondag zijn 88-ste verjaardag ge vierd. Op een ontvangst te Bad Godes- berg bood zijn opvolger, Erhard, hem een handboek uit 1769 over de tuinbouw in vier delen aan. (Van onze correspondent) BONN. Overweldigend was zondag de stroom Westberlijners, die nog met pasjes bij familieleden achter de muur op bezoek ging. Ruim 280.000 mensen werden geteld, die 's ochtends van West naar Oost en 's avonds in omgekeerde richting de muur passeerden. Het was gisteren dan ook de laatste dag van de speciale regeling met pasjes. Voorlopig gaat de gebate muur voor de Westber lijners weer op slot. De immense bezoekersstroom leidde gis teren tot enorme files aan de drie door laatposten en tot een verkeerschaos in Oost-Berlijn, dat plotseling 36.000 auto's meer dan normaal moest verwerken. Op een gegeven moment stond er zelfs een rij bij de doorgangen in de muur van liefst zeven kilometer lengte. Veel Westberlijners kwamen overigens met de ondergrondse naar Oost-Berlijn, waar de volkspolitie op het station hon derddertig loketten had ingericht, om de controle van de pasjes te bespoedigen. De communisten hebben sinds het begin van Onvoorstelbaar was de drukte in de nauwe straten van Jeruzalem waar soldaten van het Jordaanse leaer de paus beschermden op de Via Dolo rosa. (Telefoto). (Van onze correspondent) JERUZALEM Kennelijk vermoeid trok paus Paulus VI zich zaterdag tegen middernacht terug in de woning van de apostolisch gedelegeerde op de Olijfberg in Jeruzalem. De eerste dag van zijn be devaart naar het Heilige Land had hem niet alleen geestelijk sterk aangegrepen, maar hem ook fysiek grote inspanning be zorgd. In de Jordaanse sector van Jeru zalem deed zich een incident voor dat een ernstige afloop had kunnen hebben: toen de"jfa'tisH"rt 'de kérk van hét Hëilïgfe Graf een pontificale hoogmis opdroeg, vatten op een speciaal gebouwde steiger twee ka bels van televisielampen vlam en slechts met grote moeite gelukte het het vuur te doven, nadat de elektrische stroom was uitgeschakeld. Groot was de lichamelijke verdrukking, waarin de paus op zijn tocht van het vliegveld in Amman naar Jeru zalem en in de oude stad zelf kwam te verkeren. De Jordaanse autoriteiten hadden stren ge veiligheidsmaatregelen genomen. Poli tie en militairen waren in grote getale op de been en in Jeruzalem stonden zij schouder aan schouder. Toch bleek dat al les onvoldoende. Reeds bij de Allenbybrug over de Jordaan, op de grote weg van Amman naar Jeruzalem, kregen de bezoe ker en zijn beschermers een voorproefje van wat hun later te wachten stond. Toen de paus aanstalten maakte om de dertien treden af te dalen en het water van de rivier aan te raken, drong de menigte zo op, dat hij bekneld raakte en militairen en politie hem hardhandig moesten ont zetten. Dat was echter nog niets vergeleken met de tonelen, die zich op het plein voor de Damascus-poort en bij de Via Dolorosa afspeelden. Een welhaast hysterische me nigte omringde hem, steeds meer opdrin gend om de kerkvorst te zien, zijn hand te kussen of hem aan te raken. De pauselij ke stoet had meer dan een half uur nodig om de laatste halve kilometer naar de poort in sultan Soeleimans stadsmuur af te leggen en militairen en politiemannen moesten een veldslag met de juichende en schreeuwende drommen leveren om ruim baan te maken. In de oude stad herhaalde zich het schouwspel, 's Pausen gang door de Via Dolorosa, welke een hoogtepunt van het bezoek moest worden, leek veel op een vlucht. Eenmaal moest de paus zelfs schuilen in de ingang van een klooster, waar hij gedwongen was bijna een kwar tier te blijven. Zijn gezicht was asgrauw, en tot mediteren of bidden kreeg hij nau welijks gelegenheid. Het bezoek dreigde een anticlimax te worden, te meer, omdat het gevolg van de paus en de kleurrijke stoet van gees telijke en stedelijke dignitarissen, die hem op het plein voor de Damascus-poort had opgewacht, door de geëxalteerde menigte volkomen werd afgesneden, zodat de auto riteiten niets anders overbleef dan te trachten op eigen gelegenheid de kerk van het Heilige Graf te bereiken. SRINAGAR (Reuter) De haar van de profeet Mohammed is terecht. Dit heeft eerste minister Sjamsoeddin van Kasjmir bekendgemaakt. De haar, die bewaard werd in een gla zen stolp die zich in een zilveren doos be vond, werd 27 december gestolen uit een moskee buiten Srinagar. De diefstal had tot gevolg dat een al gemene staking werd afgekondigd. Gedu rende de laatste acht dagen trokken ver toornde menigten moslems door de straten van de stad ten teken van rouw. Eindelijk besloten de Jordaanse gezag hebbers het roer om te gooien. Toen later op de avond de paus de mis celebreerde in de kerk van Gethsemané waren troe penversterkingen aangerukt, die een on doordringbaar kordon trokken om 's pau sen verblijfplaats. Het ongedisciplineerde gedrag van de massa, dat de autoriteiten kennelijk verraste, deed grote afbreuk aan de waardigheid van het bezoek. Het was te opvallender na het indrukwekkend groot se welkom, dat de paus ten deel was ge vallen bij zijn aankomst op het vliegveld van Amman. ■jrh Er waren meer wanklanken. De voor zieningen voor de ongeveer duizend jour nalisten, televisie- en filmfotografen en fo toverslaggevers in Jordanië waren aller bedroevendst en velen haastten zich dan ook, voorzover hun dat werd toegestaan, naar de Israëlische sector van Jeruzalem, waar de P.T.T. voortreffelijk voor haar taak berekend bleek. Eij de plechtige ontvangst van de paus in Megiddo, onmiddellijk nadat hij Israë lisch territorium had betreden, ontbrak een centrale figuur: Israels opperrabbijn Jitschak Nissim. Zijn afwezigheid heeft vooral in niet-religieuze kringen veel kwaad bloed gezet. Rabbi Nissim stelde zich aanvankelijk op het standpunt, dat het op de weg van de paus lag bij hem, als hoogste joodse geestelijke autoriteit in het heilige land, zijn opwachting te maken. Toen deze houding in brede kring werd afgekeurd gaf de opperrabbijn een verkla ring uit, waarin hij de paus welkom heet te en zijn streven prees naar bevordering van de vrede naar het voorbeeld van Is raels profeten. Veel olie op de golven wierp deze begroeting echter niet. Duizen den Israeli's hebben ernstige critiek op het gedrag van de opperrabbijn. In de kerk van de Aankondiging in Na zareth bleef de paus lang in gebed ver diept, een gebed voor vrede „voor hen, die geloven en-hen. die dat niet doen", voor broederschap onder de mensen, en vooral voor meer liefde. De Latijnse woorden klonken fluisterend, maar nu en dan leek het of zij een aanmaning inhielden, een smeking om toch de wereld niet ten gron de te laten gaan door broedertwist en tweedracht, door gebrek aan liefde en meedogenloos materialismeOok de preek was een aanmaning, een vermaning, een waarschuwing, opgebouwd op de as sociaties, die Nazareth wekt bij hen, die het christendom belijden. Ze was een aansporing tot een gezond gezinsleven, tot liefde voor de handenarbeid. Was Jozef niet een eenvoudige timmerman? Een jubelen de stad deed de paus uitgeleide. En iets van een universele mensenliefde bleef natril len, ook toen de lange stoet van auto's al lang uit het het gezicht was verdwenen. JERUZALEM (AP) Wegens het slech te weer heeft koning Hoessein van Jorda nië zaterdag zelf het pauselijk vliegtuig binnengeloodst. Een officiële zegsman zei dat de koning zelf in de verkeerstoren van het vliegveld had postgevat en het pause lijk vliegtuig „binnengepraat" had. De jonge mohammedaanse vorst is een ge routineerd vlieger. Nadat de paus uit Amman naar Je ruzalem vertrokken was cirkelde Hoessein in zijn rood-witte helikopter boven de pau selijke stoet toen deze stopte bij een brug over de rivier de Jordaan. De zegsman zei dat de koning met zijn helikopter la ter langs de route was geland en zich een ogenblik met de paus onderhouden had. Uit de helikopter gaf de koning aanwij zingen aan legereenheden zodat de pause lijke stoet zonder opstoppingen de 86 km nieuwe weg van Amman naar Jeruzalem kon afleggen. De paus heeft zondagavond een mank jongetje van vijf jaar uit Jordanië jn audiëntie ontvangen. Het ventje had de paus door de drukte op straat, zaterdag niet kunnen zien toen deze door Jeruza lem reed. De paus sprak enige tijd met het jongetje dat kinderverlamming heeft gehad en zegende hem. JERUZALEM (Israëlische sector) (AP) De ultra orthodoxe religieuze sekte Na- torei Karta heeft in de Mea Shearim- wijk van Jeruzalem haar aanhangers door middel van aanplakbiljetten verboden „om deel te nemen aan de gebeurtenissen rond het bezoek van de paus of de paus te gaan zien". KANA (AP) In Kana, waar Christus zijn eerste wonder verrichtte, heerst te leurstelling na het zozeer verbeide bezoek van de paus. De bevolking had de paus uit genodigd in dit Arabische dorp 6 km ten oosten van Nazareth een kort bezoek te brengen aan de plaats waar Jezus water in wijn veranderde. Duizenden juichten toen de pauselijke stoet naderde, maar het enthousiasme bekoelde danig toen de stoet onder de welkomstboog doorreed zon der vaart te verminderen. Gezien werd dat de paus een hulpeloos gebaar maakte toen de stoet, welke reeds meer dan een uur achter op het tijdsche ma was, onder de tweede welkomstboog voortraasde waarin de paus in het La tijn en het Arabisch aangespoord werd een bezoek te brengen aan de plaats waar vroeger de bruiloftszaal stond. BEIROET (Reuter) Toen het vlieg tuig van de paus zaterdag in Amman landde, keerde op het vliegveld van Bei roet, de hoofdstad van Libanon, de rust weer. In koortsachtige haast waren daar voorbereidingen getroffen om de paus te ontvangen, toen bekend werd dat zijn vlieg tuig waarschijnlijk wegens de mist niet in Amman zou kunnen landen. Een aan tal regeringspersonen, onder wie premier Rasjid Kerameh, had zich in allerijl naar het vliegveld begeven waar alles in ge reedheid werd gebracht voor de ontvangst van de paus. Toen bleek, dat het vlieg tuig van de paus toch in Amman kon lan den, konden allen, ook de inderhaast ge vormde erewacht, weer vertrekken. VATICAANSTAD (AP) Honderden mensen hebben zaterdag drie uur in de rij gestaan om bij de opening van het Vaticaanse postkantoor de eerste postze gels ter herinnering aan de pauselijke pel grimstocht te kopen. De serie bestaat uit vier zegels van respectievelijk 15, 25, 70 en 160 lire. (ANP) De Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia heeft besloten de D.C.-8. waarbij de paus zijn bedevaart naar het Heilige Land heeft gemaakt, permanent ter beschikking te stellen voor verdere vluchten van de paus. Het vliegtuig zal niet meer voor andere vluchten worden gebruikt. Het zal steeds startklaar staan wanneer de paus wil reizen. passenovereenkomst voor Kerstmis 700.000 pasjes uitgereikt. 1.200.000 mensen hebben daardoor aan de andere kant van de muur familiebe zoeken kunnen afleggen. Dat is meer dan de helft van de totale bevolking van West- Berlijn. Natuurlijk zijn de Berlijners treu rig dat de passenregeling afgelopen is. Er wordt dan ook druk gepraat over moge lijkheden, de regeling te verlengen. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, sprak zich daar gisteren nog na drukkelijk vóór uit. Hij zou graag zien dat de regeling van de afgelopen tweeën halve week, die zwart op wit is vast gelegd en ondertekend door de Oostduitse staatssecretaris Wendt, en de afgezant van de Westberlijnse Senaat Korber, gewoon geldig blijft met als enige aanvulling een paar afspraken over de technische proble men bij de uitgifte en verstrekking van de pasjes. De Oostduitse communisten hebben echter al laten weten de kwestie politiek verder te willen uitbuiten. Zij willen op hoog niveau onderhandelen met de Westberlijnse Senaat, om niet al leen hun eigen souvereiniteit voor het oog van de wereld te laten schitteren, maar ook om de onafhankelijke status van West- Berlijn te documenteren. Want de communisten streven nog steeds naar een onafhankelijke vrijstad West- Berlijn, die geen politieke banden heeft met West-Duitsland. Deze communistische opzet maakt een blijvende regeling over de pasjes in Berlijn problematisch. Toch blijven er veel stemmen opgaan, die een poging willen wagen het contact voort te zetten. Zo zei gisteren vice-kan- selier en minister voor de Hereniging, Erich Mende, dat naar drie dingen moet worden gestreefd: 1. opheffing van de muur in termijnen; 2. een mogelijkheid voor de Oostberlijners West-Berlijn te be zoeken; 3. verbetering van het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland. Wat Brandt en Mende willen komt in feite neer op een beweeglijker politiek te genover OoSt-Duitsland dan vroeger onder Adenauer mogelijk was. Beide politici en hun respectieve so cialistische en liberale partijen geloven dat de splitsing van Duitsland alleen uit de weg kan worden geruimd, als men be gint kleine bruggetjes te bouwen over de kloof tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. Dat betekent niet dat zij ook maar den ken aan een erkenning de jure van het communistische regime van Ulbricht. Maar wel willen zij contact, onder andere ook in de hoop het Oostduitse bewind te kunnen humaniseren en democratiseren. Helemaal op de achtergrond speelt daar bij wellicht ook nog de oude socialistische en liberale gedachte een- rol dat de her eniging alleen via een neutralisering van Duitsland te krijgen is. Hun denken loopt daarom misschien wel uit op het voorstel van de liberale publi cist Flach, die via nauwere contacten een normalisering van de betrekking wil stre ven naar een confederatie van Oost- en West-Duitsland. Het eindpunt van de politiek van men sen als Brandt en Mende is dan ook niet een erkenning van de machtsverhoudingen in midden-Europa en een zich neerleggen bij die situatie. Zij willen veeleer die toe stand veranderen. Mede door deze achtergrond wordt ver klaard, dat de geallieerden helemaal niet zo gelukkig waren met de passenregeling in Berlijn. De Fransen waren ronduit kwaad, omdat zij, evenals de Britten en de Amerikanen overigens pas over de kwestie geraadpleegd werden toen het ak koord tussen de Senaat en communisten eigenlijk al in kannen en kruiken was. Maar ook de Amerikanen waren niet zon der meer opgetogen. President Johnson heeft dat aan Erhard eind december nog duidelijk gemaakt. Washington is namelijk op zichzelf wel voor een beweeglijke politiek tegenover de communisten, maar in Berlijn waarvoor de geallieerden tenslotte de verantwoorde lijkheid hebben willen zij niet gepas seerd worden en voor voldongen feiten worden geplaatst. Dditse hulp bij het streven naar een we reldwijde ontspanning is welkom, maar nie op eigen houtje en zeker niet als het eind doel ervan niet ontspanning op basis van het huidige machtsevenwicht is, maar een situatie, die niemand nog kan over zien. Mijn vriendin Louise woont in Parijs. Niet alleen, maar met haar hond. Nou ja, hond, hondje. Schoothondje van twintig bij tien. Hij heet Flou-flou. Met een strik. Witte in de winter, roze in het voorjaar, blauwe in de zomer en gele in de herfst. De symboliek der kleuren heb ik nooit begrepen, maar misschien is die gewoon toeval. Enfin, vorige winter schreef Louise me een ellenlange brief over de moeilijkheden met Flou-flou. Vijf bladzijden over een bepaalde kleur bont- dekje waarbij idem laarsjes gekocht moes ten worden. Ik geloof, dat zijn ene poot drie milimeter langer was dan de ande re of iets dergelijks. Of ze kon dezelfde kleur niet krijgen. Dat kan ook. In elk geval had de arme Louise meer zorgen dan Rothschild. Toen ik haar eens opzocht, was er na tuurlijk geen sprake meer van zorgen over bontlaarsjes. Louise ontving me in tegendeel zeer verheugd: „Dat is aardig om eraan te denken! Wat zal Flou-flou je dankbaar zijn! deed ik. „Ach, (zeer teleurgesteld) wist je dan niet dat Flou- flou vandaag jarig is? Tien jaar. Ja-a, al tien jaar is die grote jongen! En op zijn verlanglijstje staat een Sèvres etens bakje. Een taktische por van Louise dat ik van deze dag iets moois moest maken. Een du re por ook, bedacht ik. Maar Louise let te niet op mijn gelaatsuitdrukking, ze trok me opgewonden aan een mouw mee naar de keuken: „Kijk, zie je die doos daar?" Ze wees op een doos, liep er op toe, open de hem en toonde mij de inhoud. Er la gen ongeveer tien vette, bloederige kno ken in. „Die mag hij aan zijn vriendjes presenteren, straks, als we naar het park gaan." Ik knikte perplex. „Gefeliciteerd," mompelde ik, omdat ik niet wist wat ik anders zou moeten zeggen. Waar is het feestvarken? „Ssst, doet zijn middagdutje," fluisterde Louise. Nadat het feestvarken uitgeslapen was vertrokken we gedrieën naar het park. Om de doos zat een enorme goudkleuri ge strik. Onze wandeling, die wij als we met z'n tweeën geweest waren nog geen vijf minuten geduurd zou hebben, duurde nu zeker een half uur. Bij elke paal of boom, lichtte Flou-flou nood of geen nood het pootje. Maar toen waren we er dan ook. Als een trotse moeder streek Louise op een bank neer en maakt Flou-flou los. „Ga je vriendjes maar halen, chéri", zei ze liefderijk. Volgens mij gedroeg Flou-flou zich echt jarig: uitgelaten begon hij aan een zes daagse om onze bank, keffend en piepend. Door de snelheid leek het mij alsof er om de drie seconden een gehaktbal langs- rolde. Van andere honden echter geen spoor. De doos stond op Louises knieën te pron ken. We wachten een half uur, een uur. Geen hond. Flou-flou had de wedstrijd met zichzelf inmiddels opgegeven en lag aan Louises voeten uit te rusten. Af en toe wierp hij een schuin oog opwaarts. We zegen. Zullen we maar..., begon ik voorzich tig. - - - - .-. Arme Flou-flou, wat een afschuwelij ke teleurstelling, zei Louise. Maak er soep van, had ik al ge zegd vóórdat ik mijn wreedheid besefte. Om het goed te maken kocht ik op de terugweg dat Sèvres etensbakje, dat Flou- flou pas een blik toaardig keurde nadat er een suikerklontje in gelegd was. SAIGON (AP) Veertig kilometer ten zuidwesten van Saigon hebben 1.500 man regeringstroepen een zware slag toege bracht aan de communistische Viet Cong. Een piloot van een Amerikaanse heli kopter die uit het gebied terugkeerde zei: „Het was het zwaarste vuurgecht dat ik in Vietnam gezien heb. Ik denk dat meer dan honderd Viet Congs gesneuveld zijn." De slag werd geleverd in de delta van de rivier de Mekong. Van de vijftien Ame rikaanse helikopters die aan de slag deel namen werden de meeste geraakt. Een helikopter liep negentien kogelgaten op. Geen van de toestellen werd omlaag ge haald. Het vuurgevecht begon rond het middaguur en duurde bij zonsondergang nog steeds voort. Verkeer. In een publikatie van het West- duitse bureau voor de statistiek in Wies- baden worden in de Bondsrepubliek, Saarland en Berlijn niet meegerekend, per jaar gemiddeld een kwart miljoen automobilisten voor verkeersovertredin gen veroordeeld. In 1960 en 1961 zijn ge middeld bijna 200.000 automobilisten met een boete, 35.000 met gevangenis- stral en 15.000 met „maatregelen" ge straft. Bevolking. De bevolking van Zuid-Afrika is tussen 1951 en 1960 met 26 percent toegenomen. Volgens de telling woonden er in 1960 16.002.797 mensen, van wie 3.088.492 blanken, 1.509.258 gemengd- bloedigen, 477.125 Aziaten en 10.927 Ban toes. Val. Een Russische professor in de filo sofie, dr. Joeri Asejef, die kortgeleden in de Verenigde Staten asiel vroeg, heeft ernstige verwondingen opgelopen bij een val uit de derde verdieping van zijn wo ning in Cambridge, Massachusetts. Hedenavond Inschrijving voor de nieuwe elubs beginners en Jive (gtljlswing) Reizigers. Ongeveer 1500 Amerikaanse autobusreizigers hebben de nacht van zaterdag op zondag in onverwarmde wachtkamers in Indianapolis moeten doorbrengen, omdat de bestuurders in staking waren gegaan. Tegen het mid daguur kon de helft van de reizigers met een andere vervoersonderneming zijn reis vervolgen. As. Een doos die op een station in Londen is gevonden en die, naar een onbekende telefonisch had meegedeeld, de as zou bevatten van het in 1961 gestolen portret van de hertog van Wellington, bevatte slechts de as van afval. Scotland Yard deelde vrijdagavond mee. dat er ver moedelijk sprake is van een nieuwjaars- grap. Inbraak. Een politieman van de Franse spoorwegen zag vanuit zijn voorbijsnel lende trein dat twee mannen bezig wa ren in zijn weekeindhuis in de voorstad Luneville van Parijs in te breken. Twin tig minuten later, in Nancy ging hij naar de telefoon en riep het overval- commando van Luneville op, dat even later de inbrekers met hun gestolen waar inrekende. Fonds. In het fonds voor de weduwe van de politieagent Tippit uit Dallas, die door de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, is dood geschoten. is nu een bedrag van bijna een half miljoen dollar gestort.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3