bij DE PROGRAMMA'S Haarlems Gelukkige start van Jeugd Orkest Rika Jansen terug uit Israel na gewonnen proces met impresario Scapino terug uit de Verenigde Staten Teatraal", nieuw toneeltijdschrift Nederlands romandebuut in Den Bosch niet te koop .MAANDAG 6 JANUARI 1964 J. Damshuizer Bijdrage Aviva Semadar aan „Europa 1, 2, 3" De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kaart voor een Prior blijft bij de AVRO „Appeltje, appeltje" afgelast Het weekeinde Onder leiding van André uitverkocht huis Actrice beroofd van de aan deze historische gebeurtenis gewijde beeldverslagen. Gewaarschuwd als wij waren door de vóór-publiciteit, die de K.R.O. aan dit pro gramma gaf, verbaasde het ons niets, dat de eerste aflevering van de Erik Sikkesse- rie niet de verwachting rechtvaardigt, dat dit programma in de lange rij van amu sementsuitzendingen een opvallende plaats gaat innemen. De eerste greep uit de be levenissen van de vrijgezel Erik Sikkes, ontleend aan de Britse schrijver en ko miek Eric Sykes, waren dankzij het spel van Willy Walden en de regie van Kees Brusse toch wel koddig en kluchtig. Mieke Verstraete gaf Walden goed tegenspel. De onvermoeibare, „practical joker" mr. Kiekeboe, met overgave gespeeld door Wim Brugman, nam, gesteund door de verborgen camera en microfoon weer tal van landgenoten bij de neus, Het moet ge zegd, dat deze schelmenstreken, die wei eens de grens van het onoirbare raken, ons enige keren hartelijk deden lachen om de wijze, waarop de mens reageert op on gebruikelijke en onzinnige situaties. De be koring van de twee gesprekken, die de Vlaming Omer Grawet, kennelijk goed voorbereid en bovendien kundig, voert schuilt zeker ook in 't feit, dat hij de kijker in kennis brengt met markante persoon lijkheden, die hun werk niet opvallend ver richten. Dat gold nu weer voor de voorma lige koopvaardij-officier drs. W. Z. Mulder, die zich niet alleen de Chinese en Japan se talen eigen maakte, maar ook de geest en de levenshouding van het Boeddhis me. Deze medewerker van het Museum van de Tropen, die mede de jonge vrijwilligers voor de ontwikkelingslanden opleidde, bleek een boeiende gesprekspartner voor Grawet te zijn. De 29-jarige Israëlische zangeres Aviva Semadar heeft vrijdagmiddag in een boek handel in Amsterdam-Z. de eerste exem plaren van haar eerste langspeelplaat verkocht, waarvan zij de helft der op brengst ter beschikking stelt van de jeugd- aktie „Europa 1, 2, 3." De zangeres werk te mee aan het programma van de ope ningsbijeenkomst van de actie op 2 de cember in het RAI-gebouw te Amsterdam. De opbrengsten van deze onder auspiciën van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap gevoerde actie zullen worden gebruikt om leeftijdsgenoten van de Nederlandse jeugd in de ontwikkelingslanden te helpen bij on der meer de bestrijding van analfabetisme, ziekte en honger. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Koormu ziek (gr.>, ïo.oo voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Klassieke grammofoonmu ziek. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- a anvoocuit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Draaiorgelklanken (gr.). 12.20 Bloemen voor. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.33 Wij van het land. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar lichte grammofoon muziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Rieleksen: amusementsprogramma (herh. v. zaterdag jl.). 15.10 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, Godsdienstig program ma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvin ders. 17.50 Regeringsuitzending: Viswedstrijden op Bonaire, door Ph. J. Evertsz. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Par tij. 18.30 Strijkorkest. 18.50 En nu mijn geval: vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.25 Licht instrumentaal ensemble. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Concertge bouworkest: klassieke muziek (opn.). 20.45 Reis- oogst: zwerftochten door gedroomde en werke lijke werelden (S). 21.15 Gitaarduo. 21.40 Om- roepkamerkoor. 22.00 De zingende kerk: bespre king over kerkmuziek uit verschillende stijlpe riodes. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd Een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.10 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program ma-overzicht en lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude kamermuziek, (gr.). 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble met zangsolisten. 12.20 Regeringsitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole orkest, klein koor: amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. eventueel actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Orgel en zang: amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Altviool en piano: klassieke muziek. 16.00 Van mens tot mens. lezing. 16.15 Licht ensem ble. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York cal ling. praatje. 17.35 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Van. voor en door amateurs. 18.40 Licht instrumentaal kwartet met zangsoliste. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle, de gesproken brief uit Parijs. 19.10 Bel canto: operafragmenten (gr.). 19.50 Harpre- cital (gr.).: moderne muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Revue, gevarieerd proogramma. 21.00 Radar: radioperiodiek. 21.45 Zang met in strumentale begeleiding: populaire liedjes. 22.Of) Pianorecital: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Modern toneel. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Interludium. 12.10 Tuin- bouwkroniek. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beurs berichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14 00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Klassieke mu ziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Volksmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws, weerbe richten en radiokroniek. 19.40 Jazzmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 2.0.00 Klassieke muziek. 21.3n Jazzmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Amerikaanse muziek. 22.35 De zeven kunst»n. 22.50 Licht programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Mu ziek van Belgische componisten. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG CVK-1KOR-RKK: 19.30 Logboek, jeugdprr gramma over de Bijbel. 19.45 Kenmerk, het ma gazine van de kerken. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Zendtijd politieke par- tijen: uitzending van de Katholieke Volkspar tij. 20.30 Separate tables, speelfilm 22.05 Ook noten kraken moet je leren, documentaire film. 22.35-22.40 Journaal. VOOR DINSDAG NCRV: 19.30 Voor de kinderen. NTS: 19.35 Internationaal agrarisch nieuws. NCRV: 19.=3 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 2" "0 Memo. 20.30 Hoe bestaat het. populair-weten- schappelijk programma. 21.00 Onvoltooide evo lutie, documentaire over Mexico. 21.<D "tCder van Maison Rouge. TV-feuilleton fdl.7. 22.05 Zang en piano. 22 30 Dagsluiting. NTS: ï.'10- 22.45 Journaal. Twee maal IN DE GLOEDNIEUWE, en indruk wekkend strakke Nijmeegse Schouwburg heeft de toneelgroep Theater zaterdag avond de première gegeven van twee van de lange eenakters van August Strindberg die elk op zich al ruimschoots voldoende somberheid, sexuele obsessie en mensenhaat bevatten om een hele avond te vullen. HET EERSTE, Spooksortate" (een van Strindbergs laatste werken uit 1907, dat nog niet zo lang geleden ten onzent op de televisie te zien is geweest) drukt Strindbergs maniakale visie op de mense lijke samenleving uit in een symbolische vorm, het is een soort droomspel maar dan een nachtmerrie. In het tweede, Schuldeisers(van 1888 toen Strindberg 39 was) worden ons die ideeën nog veel directer voor gezet. Het stamt uit de tijd dat hij nog naturalistischschreef en nog niet de meer expressionistische, poëtiserende vorm had gevonden van zijn beide droomspelen. HET STUK IS EVENWEL lang niet zo gaaf van vorm als het latere dieptragische „Dodendans" waarvoor deze éénakter wel een voorstudie lijkt. Om deze redenen is de volgorde waarin gespeeld werd dus niet zo gelukkig. Maar de directie van Theater kan gedacht hebben het avondje wat luch tiger te moeten besluiten en heeft zich daarom door de aanduiding „tragi-come- die" bij het stuk „Schuldeisers" laten misleiden. We vinden hier al de typische Strindberg-driehoek, een vrouw en twee mannen, fataal aan elkaar gebonden, door het noodlot ertoe gedreven een strijd om de macht te voeren tot de dood erop volgt. Alle obsederende gedachten van deze in liefde en huwelijksleven bitter teleurge stelde auteur vinden we hier al in de grond-vorm bijeen: De vrouw zuigt de man uit. Zij is onbenaderbaar door de mannelijke logica. Zekerheid over de lief de van een vrouw is een illusie. De vrouw is juist door haar instinctmatige behoefte aan liefde, gedwongen haar man te kwel len met ontrouw, wispelturigheid en spot. IN AL TE uitgesponnen gesprekken tus sen de eerste en de tweede echtgenoot, tussen de vrouw en haar eerste en ten slotte tussen de vrouw en haar tweede man voltrekt zich het noodlot aan deze door hun natuur gedreven mensen: de zwakke tweede echtgenoot, een schilder wordt in de waanzin en de dood gedre ven. De beide anderen blijven verpletterd en schuldbeladen achter. In de lang niet onverdienstelijke regie van Jurg Molenaar was vooral aanvankelijk wat te veel na druk gelegd op de macabere humor die hierin gelegen is dat de schilder een bijna kinderlijke zwakte aan de dag legt omdat zijn wilskracht volledig is opgezogen door zijn vrouw. De lachsuccesjes die hier uit werden geslagen leken mij Volkomen mis plaatst. In een knap realistisch decor van Wim Vesseur was fraai spel te zien van Erik van der Donk in de hoofdrol, terwijl Mia Goossen in de uiterlijke kant van haar spel wel iets liet zien van het grillige en duivelse van deze oervrouw, maar inner lijk. vooral omdat zij veel te jong is en er ook veel te jong uitzag kennelijk geen contact had met wat hier aan demo nie gevraagd wordt, demonie die voor een belangrijk.deel een gevolg is van een ver lies aan primaire bekoorlijkheid. De eer ste echtgenoot en minnaar werd glad en met heel veel routine gespeeld door Ton Lensink. TON LENSINK had ook de regie ge voerd over het voorafgaande spel „Spook sonate", waarin hij tevens de rol van de ziek geworden Jacques Snoek had moeten opnemen. In dit surrealistische spel wordt een groep mensen ten tonele gevoerd die allen elkanders leven hebben verwoest. Een oude half verlamde man, wil schoon schip maken door de bij elkander in huis hok kende en door zondige banden aan elkaar gebonden mensen het masker van fatsoen af te rukken; maar als zijn eigen zwarte verleden dan ook wordt onthuld pleegt hij zelfmoord. De jonge mensen, wier liefde hij door zijn optreden een kans had willen geven, blijken dan ook al te zeer door het kwaad aangetast om een normaal gelukkig leven aan te kunnen. Dit weinig opbeurende geheel dat boven dien vol zit met destijds wellicht schokken de, maar nu alleen bizar lijkende droom- symbolen viel een heel redelijke opvoe ring ten deel, die echter niet kon verhelen dat deze kant van Strindbergs oeuvre toch wel er? gedateerd is. Rika Jansen en Kees Manders zijn het afgelopen weekeinde uit Israel in Amsterdam teruggekeerd. Uit vele meegebrachte artikelen in Israëlische kranten en tijdschriften blijkt dat de one woman-show van Rika Jansen in Tel Aviv en in Haifa groot succes heeft gehad. „Israel is een heerlijk land en het publiek is er allerliefst", aldus een enthousiaste Rika Jansen. „Soms werd ik op straat aangeklampt door mensen die mij uitbundig feliciteerden met mijn succes. Dat is een fijne belevenis voor een artieste". MAAR ER WAREN ook andere beleve nissen. Het impresariaat Herman en Sha- fran, dat Rika Jansen had uitgenodigd naar Israel te komen, kwam zijn financië le verplichtingen niet na. De reiskosten werden slechts gedeeltelijk vergoed en van de recettes van de voorstellingen werd niets afgedragen. Niettemin werd op grond van het contract geëist dat Rika Jansen haar programma tot tweemaal toe zou prolongeren. Toen Rika Jansen en Kees Manders daags voor Kerstmis te kennen gaven, niet langer zonder betaling te willen optreden, liet het impresariaat beslag leg gen op hun auto en andere bezittingen en werd hun verboden het land te verlaten. Twee zittingen van de rechtbank in Tel Aviv hadden tot resultaat dat het impre sariaat in het ongeljjk werd gesteld en Rika Jansen en haar man scheep konden gaan naar Europa. .„WIJ HEBBEN NOG een vordering van tenminste f 10.000 op de heren Berman en Shafran, als gevolg van hun unfaire han- Strindberg bij „Theater" Mia Goossen en Ton Lensink in „Schuldeisers" van Strindberg bij „Theater". In een uiteraard söber zwart droomde- cor maakte Hans Tiemeijer als de diaboli- sclié man in de rolstoel wel iets duidelijk van Strindbergs bedoelingen. Willem Nij- holt en Nienke Sikkema worstelden met de opgave de twee aanvankelijk onbedor ven maar toch al ten dode opgeschreven jonge mensen te spelen, zonder ze echt tot leven te kunnen wekken. Eigenlijk was het van de talloze andere spelers alleen Jacqueline Royaards-Sand- berg gegeven om iets indrukwekkends te presteren in de hier vereiste niet-realisti- sche droomstijl. Zij maakte op haar hoge leeftijd grote indruk als de zich een pa pegaai wanende oeroude vrouw, de „mummie" geheten. Als museumstuk van een voorbije kunst richting was de opvoering dus eerder merkwaardig dan meeslepend, maar had in ieder geval sfeer en getuigde van de volledige inzet van de medespelenden en vooral van regisseur Lensink. Ham van den Bergh Naar aanleiding van eerder deze week verschenen publikaties omtrent een ont slagaanvrage van de heer Karei Prior, deelt het bestuur van de AVRO mede, dat de heer Prior heeft verzocht de door hem ingediende aanvraag tot ontslag als niet gedaan te beschouwen. Als reden voor zijn gewijzigd inzicht heeft de heer Prior gezegd, dat hem bij een nadere beschouwing van het door hem gewraakt salarisbeleid is gebleken, dat de door hem geopperde bezwaren niet steek houdend zijn. Het bestuur van de AVRO heeft zich bereid verklaard de intrekking van het ontslag te accepteren, aldus het AVRO- bestuur. delingen," aldus Kees Manders. „Deze mensen, die zich over de gehele wereld voordoen als machtige impresario's blij ken geen cent te bezitten. Gelukkig wa ren wij niet onbemiddeld maar er zijn tal van artiesten die door hen naar Israel zijn gehaald en daar hun ondergang heb ben gevonden. Ik zal via de internationale vakpers een waarschuwing laten uitgaan naar alle artiesten om te voorkomen dat zij daar in de val zullen lopen." De heren Berman en Shafran zijn dezelf den die het circus Toni Boltini hebben gecontracteerd om in februari een tour nee door Israel te beginnen. Vanuit Tel Aviv heeft Kees Manders de heer Boltini telegrafisch gealarmeerd en hem geadvi seerd beslist niet te gaan. „Betrouwbare mensen in Israel hebben mij verzekerd dat dit Nederlandse circus daar zijn on dergang tegemoet zal gaan. Als Boltini met Berman en Shafran in zee gaat, be tekent dat zijn faillissement en voor zijn artiesten en dieren zal het een tragedie worden Zichtbaar blij over het geweldige succes, dat het Scapino Ballet met zijn optreden in New York heeft behaald, is balletleid ster mevrouw Hans Snoek met haar groep van vijfentwintig dansers en danseressen uit New York op Schiphol teruggekeerd. Namens de stad Amsterdam, die in sa menwerking met het A.N.V.V. en het Prins Bernhard Fonds de trip van dit Neder landse ballet naar Amerika mogelijk heeft gemaakt, was ter verwelkoming aanwezig mr. P. J. Mijksenaar, die mevrouw Snoek een grote bos bloemen aanbood. De balletgroep, die gedurende twee we ken in New York veertien voorstellingen heeft gegeven en eenmaal is opgetreden in het Witte Huis te Washington, heeft in Amerika veel bijval geoogst. „Er wordt nu hard gewerkt aan een tournee, tijdens welke diverse steden in Amerika zullen worden bezocht", deelde de balletleidster mee. Half januari verschijnt het eerste num mer van een nieuw toneeltijdschrift „Tea traal" genaamd, dat bestemd is voor de ac teur en zijn publiek. De redactie bestaat uit Hans Croiset, Gerrit Altes en Wilbert Bank, terwijl Dolf Verspoor, Otto Dijk, Jacques Commandeur, Hans van den Bergh en Geoffrey Reeves, die tevens medewer ker is aan het Engelse toneeltijdschrift „Encore", tot de vaste medewerkers be horen. „Wij willen meeijveren voor een gezon der, doeltreffender en vooral geïnspireer- der toneelbeleid. De meeste directies heb ben wel een beleid, dat wil zeggen een za kelijk beleid, maar artistiek belijden ze óh zo weinig", zo introduceert de redactie zichzelf in het eerste nummer. „Teatraal" zal twee keer in de drie maanden verschij nen. De voorstelling die de Toneelgroep „Studio" hedenavond in de Haarlemse Stadsschouwburg zou geven van „Appeltje, appeltje" van Jacques Audiberti, is wegens gebrek aan belangstelling afgelast. ROMAN VAN ADRIAAN VAN DER VEEN ALS BESTE EUROPESE ROMAN GEKWALIFICEERD Op de lijst van de beste boeken van het jaar komt in het januari-nummer van het Engelse tijdschrift „Books and Book men" de roman voor van Adriaan van der Veen „Doen Alsof", die in de Engelse vertaling van Roy Edwards als „Make Believe" is uitgekomen. De redactie van „Book and Bookmen" heeft „Make Be- lieve" op haar lijst geplaatst als de beste Europese roman uit 1963. Natuurlijk zijn ook wij verontwaardigd over het godvergeten misbruik, dat een medewerker van „Zo is het toevallig enz." zaterdagavond maakte van voor de gehele christenheid gewijde teksten, om de spot te kunnen drijven met de kijkersmassa, die zich volledig heeft overgegeven aan de nieuwe afgod, televisie. Opnieuw demon streerde daarmede het team van Herman Wigbold een grofheid en een gemis aan zelfbeheersing, die doen betwijfelen, of het wel ooit in staat zal zijn, een echt satirisch programma te maken. Mochten zij menen de massa, die hun voor al dit gedoe betaalt, zó wakker te schudden, dan vergissen zij zich danig; zulks werd ons trouwens bevestigd door telefoontjes van enige zeer geschokte kij kers. Veeleer wekken dergelijke „geestig heden" gevoelens van weerzin en een be grijpelijk wantrouwen in de bedoelingen van de samenstellers. Andere onderdelen van deze uitzending zoals nu weer de nogal stuntelige aan val van Jan Blokker op Bomans en diens succes-wijsheden versterken trouwens het vermoeden, dat deze boze jongens en meisjes hun inspiratie putten uit een kin derachtige jaloezie, aloude behoefte, de medemens alleen maar te kwetsen. Temeer daar de presentatiekwaliteiten van deze groep nog beneden het niveau van een derderangs amateurgezelschap la gen (de E.E.G.-reportage en de weinig verrassende, Amsterdamse raadsvergade ring bewezen zulks het best), werd deze derde nabootsing van het Engelse „3 x TW" bepaald geen succes. Eerlijkheidshalve moet gezegd, dat Van het Reve's bespreking van de „Gijs- breght" en het jaaroverzicht van '64 het niveau hadden of benaderden, waarop dit programma mits goed gepresenteerd meer bijval zou kunnen ontmoeten. Het in dit jaaroverzicht vervatte grapje over onze in zijn Zuiditaliaans vakantieverblijf vertoevende prins Bernhard bevestigde de kleingeestigheid van deze mensen. In schrille tegenstelling met dit pro gramma bracht de VARA op deze avond nog een extra uitzending van het pro gramma „Top of Flop", die weliswaar verrassend was, maar geenszins bijdroeg tot verheffing van de voor het t.v.-toestel neerknielende massa. Nog scherper was de tegenstelling, die de redactie van „Achter het Nieuws" bood met de repor tage van het pauselijk bezoek aan Pales tina. Dankzij de Italiaanse televisie kon de N.T.S. ons indrukwekkende beelden laten zien van de pelgrimstocht, die paus Pau- lus VI door het Heilige Land maakte. De intocht in het Jordaanse deel van Jeruza lem waar palmtakken herinnerden aan de triomftocht van Christus en het pau selijk oponthoud bij het in Israël gelegen meer van Tiberias waren hoogtepunten TOEN, FIER EN VEERKRACHTIG, de eerste akkoorden van de Salterelle uit de suite Oud-Nederlandse Dansen van Julius Röntgen, klonken in het gemeentelijk Concertgebouw, wist men dat het Haarlems Jeugdorkest, nauwelijks zeven maanden oud, zijn publieke start gemaakt had, en dat het een gelukkige start was. Van regelmatig repeteren was eigen lijk eerst sprake geweest sinds de zomervakantie meest op weekeinden, gedurende de twee weken van de kerstvakantie dagelijks en men dient dirigent André Kaart een compli- HET ORKEST KRIJGT ruggesteun van enkele vakstudenten die door hun oplei ding aan de conservatoria althans enige ervaring hebben in orkestspel. Onder hen zijn de aanvoerders van de eerste violen Vera Beths en Wybo van Biemen die de obligaatpartijen speelden in het Concert voor 2 violen en strijkorkest van Tele- mann, en de celliste Henny de Vries die met Vera Beths en Helga Don (viool) de eerste partij vervulde in het zesde Con certo Grosso van Handel. Uit de voordracht van deze werken bleek dat de strijkers, die de basis van ieder goed orkest vor men, een homogene klank en een goede attaque hebben die zeker in de loop van de tijd nog tot een grotere ritmische accu ratesse zal leiden. (Het is hier de plaats om met waardering de technische instruc tie te vermelden die zij ontvangen heb ben van de concertmeester van de Neder landse Opera, Gijs Beths). De uitver kochte zaal, met een vrijwel uitsluitend jeugdig publiek, stak zijn enthousiasme niet onder de stoelen en men zag met hoge verwachtingen uit naar wat de twee de helft van de avond zou brengen. DEZE WERD GEOPEND met en speels werkje van de Rotterdamse com ponist Jan van Dijk, Prélude, Mélodie et Ronde getiteld, voor saxofoon en orkest. De solo-partij werd zwierig vervuld door Tim de Wijs en ook het orkest zorgde er voor dat geen moment van de vlotte, maar geenszins goedkope charme van het stuk verloren ging Bepaald veelbelovend was vervolgens de uitvoering van drie ment te maken voor het feit dat het hem gelukt is in zo korte tijd van een gezelschap jonge mensen voor wie het musiceren in groepsverband onbekend terrein was, een echt team te maken. Verreweg de meesten van hen zijn amateurs, en menige orkestdirigent voor wie het werven van nieuwe krachten, met name strijkers, tegenwoordig een probleem is, zal met enige jaloezie vastgesteld hebben met hoeveel toe wijding, en soms echt talent, instrumenten als viool en alt viool door jonge mensen voor puur plezier bespeeld worden. „NEGEN MUZEN, ELF PROVINCIES" De AVRO zal op maandag 13 januari van 20.05 tot 21.30 uur van start gaan met een gloednieuw radioprogramma onder de ti tel „Negen muzen, elf provincies". In deze programma's zullen medewerkers van de AVRO met de microfoon Nederland door kruisen ten einde van alles op te vangen, wat op het gebied van kunst, cultuur en amusement, al of niet als vrijetijdsbeste ding, door enkelingen en/of groepen wordt gedaan. Aan het eerste programma wordt medegewerkt door het cabaret „De Muze-kanten" uit Eindhoven, mejuffrouw B. T. Groen, de directrice van de Open bare Leeszaal te Veendam, die een toe lichting geeft op de plaatselijke tentoon stelling „De geschiedenis van het boek", het Frysk Orkest te Leeuwarden, een to neelgroep uit Groningen met fragmenten uit „Maske in Blau", Cobi Schreijer uit Steenwijk met enkele liederen, het Tam boer- en pijpercorps „Jubal" uit Zwolle, de Brabantse Stichting van Beeldende Kunst en Edelambacht uit Tilburg, de buu- tenreednerskampioenen uit Limburg en het Utrechts Studentenkoor en -orkest. deeltjes uit Bartók's „Mikrokosmos," door een leerling van Jan van Dijk zeer smaak vol georkestreerd. Hier werden eisen van klankverfijning gesteld waaraan het or kest al op opmerkelijke wijze voldeed. KLAP OP DE VUURPIJL was tenslot te Gershwin's Rhapsody in Blue, een „evergreen" die bruisend vertolkt werd, waarbij in de eerste plaats de jonge Nico de Rooy genoemd moet worden, leerling van Marinus Flipse, die de solopartij tref zeker van techniek, elastisch van swing, en met gevoel voor pianistische kleur ten beste gaf. Het was een kolfje naar de hand van dit orkest, natuurlijk, dit nog al tijd frisse, ongegeneerde stuk muziek. Het daverende applaus liet niets te raden: aan de wens van 't publiek werd voldaan door het gedeelte vanaf de grote cadens te her halen. VOOR WIE HET laatst aangedragen boeket bloemen bestemd was, zal niet al le aanwezigen duidelijk geweest zijn. Daarom wil ik hier graag de naam ver melden van mevrouw J. E. Broekens-Ver- wer, die zich als „orkestmoeder" reeds grote verdienste verworven heeft door de vele besognes op zich te nemen van ad ministratieve en organisatorische aard, wat bij een dergelijk uitgebreid „lichaam" als van deze pasgeborene geen sinecure is. De toekomst van het Haarlems Jeugd orkest zie ik, en velen met mij, met be langstelling en vertrouwen tegemoet. Sas Bunge De Bossche boekhandelaren zullen op verzoek van de politie het boek „Een bij zonder vreemde Dief" van Ewald van Vugt niet langer meer verkopen. De 20-jarige auteur beschrijft in dit werk een uitgave van De Bezige Bij zijn jeugd in Brabants hoofdstad op een rea listische wijze, die vaak cru aandoet. Of schoon er geen namen worden genoemd in het boek, hebben verschillende Bosschena ren er zichzelf in herkend. Enkelen hunner overwegen een aanklacht wegens beledi ging. Twee met pistolen gewapende mannen hebben uit de woning van de Amerikaanse actrice Eva Gabor juwelen gestolen ter waarde van 25.000 dollar en de actrice zelf ernstig mishandeld. Toen de actrice samen met haar echt genoot 's nachts thuiskwam, werd zij door de inbrekers in het gezicht geslagen en vastgebonden. Haar man kreeg op dracht een kostbare diamanten ring uit de kluis te halen, terwijl Eva Gabor haar oorbellen werden afgenomen. De actrice is opgenomen in een ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5