KSG-ministers praten over de gaan morgen staaltarieven Omzet AKU steeg 18 pet tot record van f 450 min De Beurs i/ ii i n n r b i/ n fi aimr gbLi\nn Roken of niet? Moeilijkheden met appels in de EEG KLM heeft geen voorzitter meer Fiat-aandelen niet verkocht aan G.M. Uitgifte N.V. Emba Aflossing 3l/4 pet staatslening 1955 Record spaarsaldo bij Nutsspaarbank Sovjet-Unie verkocht 400 ton goud aan Westen Staking in de Gentse metaalindustrie Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN [r. Van Delden commissaris bij het Handelsblad Papoea's worden thans onderdrukt Sprookje Johnson bezuinigt op raketwapens MAANDAG 6 JANUARI 1964 President-directeur mr. Meyneti Dit jaar wordt begonnen met persoonlijke leningen Gunstige produktie Vesta Niet beloven Romantiek Rauwe kelen Hogere afzet F.N.P. verklaart: Klacht tegen arts wegens uitlating voor de t.v. Betere oogsten in Polen BRUSSEL De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) zal dinsdag te Luxemburg bijeenkomen om zich opnieuw te beraden over de staaltarieven van de Zes. Reeds op 2 december van het vorige jaar is dat punt in de hoofdstad van het groot hertogdom een onderwerp van gesprek tussen de ministers geweest, doch zij zijn het toen niet eens kunnen worden, voor namelijk als gevolg van het Nederlandse verzet tegen een verhoging. Minister Andriessen heeft namelijk zijn collega's van de K.S.G.-ministerraad toen meegedeeld, dat Nederland van oordeel is dat het a) zijn tarieven niet kan verhogen zonder eerst zijn traditionele leveranciers te hebben geconsulteerd en b) dat het ons in afwachting van de onderhandelingen over de G.A.T.T. in mei te Genève niet opportuun schijnt thans tarieven te verho gen waar die Kennedy-ronde juist afbraak ervan beoogt. Toen de K.S.G.-ministerraad begin de cember bijeenkwam was het. op verzoek van Frankrijk dat zich het sterkst getrof fen voelde door de invoeren van goedkoop staal uit de Verenigde Staten, Engeland, Japan, Zweden en Oostenrijk, terwijl ook Duitsland zich door de goedkope invoer getroffen voelde. De invoerrechten voor staal dat de K.S.G.-landen binnenkomt schommelt thans rondom de 5 pet behalve voor Italië dat een recht van 9 pet heeft. Het heeft in de bedoeling gelegen alle ta rieven van de zes tot dat niveau te ver hogen. Twee leden van de Hoge Autoriteit hebben eind november een tocht langs de hoofdsteden van de zes landen gemaakt om die verhoging voor zover nodig te be pleiten. In opdracht van de ministerraad heeft de Hoge Autoriteit nu de maand december gebruikt om met de landen van waaruit het goedkopere staal wordt ingevoerd con tacten op te nemen. Tot deze staalkwestie behoort ook nog het probleem van de in voeren van goedkoper staal uit de landen van 't zogenoemde oost-blok. Daarvoor be staan contingenten maar anderzijds zijn de lage prijzen waartegen deze landen staal aanbieden een stimulans voor andere ian BRUSSEL (AP) Er komen moeilijk heden met appels in de E.E.G. Na West- Duitsland heeft nu ook Frankrijk bekend gemaakt de invoer van eerste soort ap pels tot een bepaald aantal variëteiten te zullen beperken. Frankrijk heeft dit be kendgemaakt nadat grote partijen Itali aanse appels de zuidelijke Franse grens waren gepasseerd Krachtens de E-.E.G.-voorschriften moes ten alle lidstaten eind 1963 alle kwanti tatieve beperkingen in de handel van eersteklas fruit en groenten tussen de zes landen hebben opgeheven. De E.E.G.- cammissie». .Jaegftrggds een' extra uitstel van twaalf dagen gege ven, uitgezonderd-voor tien variëteiten. Op 19 december liet West-Duitsland de commissie weten, dat het zich niet zou houden aan de tijslimiet van 31 december voor de import van eersteklas handappe len van zijn partners. Evenals West-Duits land beweert Frankrijk dat dit zijn eigen produktie schaadt. Vooral Frankrijk heeft een buitengewone grote fruitoogst gehad. Verwacht wordt dat de E.E.G.-commis sie maandag zal beslissen of Frankrijk ook de garantieclausule mag toepassen waarin bij de voorschriften voor groenten en fruit is voorzien. Hoewel de raad van commissarissen der KLM kort voor Kerstmis zijn mandaat ter beschikking stelde met de toevoeging, dat de minister de datum daarvoor zou mogen bepalen, zijn nog voor het zover is geko men reeds enkele commissarissen defini tief afgevallen, o.a. president-commissaris dr. ir. F. Q. den Hollander, gedelegeerd commissaris Th. P. Tromp en vermoede lijk ook commissaris prof. dr. J. Tinber gen. Dit heeft ir. Tromp zaterdag op Schip hol bevestigd. Met ir. Den Hollander heeft hij per 1 januari jl. definitief de KLM vaarwel gezegd. „De raad van commis sarissen heeft dus op het ogenblik geen voorzitter", aldus ir. Tromp, „Ik neem aan, dat men op de eerstvolgende verga dering onderling een der commissarissen zal aanwijzen, die de vergadering zal lei den". De voornaamste reden, die ir. Tromp tot zijn besluit heeft gebracht, is dat hij als vice-president van de Philips fabrieken beslist te weinig tijd overhoudt om zich voldoende met de KLM bezig te houden. TURIJN (AP) De Fiat-automobielfa brieken, de grootste Italiaanse producent van auto's, heeft persberichten ontkend als zou een van de grote aandeelhouders zijn belangen aan General Motors hebben ver kocht. Het communistische partij-orgaan l'Uni- ta en enkele andere bladen hadden gemeld dat Gianni Agnelli zijn aandelen aan de Amerikaanse maatschappij had verkocht. Agnelli bezit naar werd gemeld 40 percent van de aandelen van Fiat. De familie Ag nelli is iri het bezit van de meeste aandelen van Fiat. - Een communiqué van de fabriek, dat na mens de firma en Agnelli werd uitgegeven, kenschetste de berichten als „ongegronde geruchten". De N.V. Emba Maatschappij voor Be heer en Ontwikkeling van Industrie- en Handelsondernemingen in Rotterdam zal overgaan tot de uitgifte van 1 800.000 no minaal aandelen tot de koers van 120 per cent, uitsluitend voor houders van claims m de verhouding van een aandeel op drie uitstaande aandelen. Deze aandelen zullen voor de helft gerechtigd zijn tot het divi dend over het boekjaar, eindigend op 30 april 1964. den als bijvoorbeeld Nederland hun staal niet duurder op de markt te brengen. Mi nister Andriessen heeft de vorige keer met nadruk verklaard dat Nederland wei gert protectionistische maatregelen tegen de invoer van staal uit de landen van het Sovjet-blok te nemen. Inmiddels heeft de Franse regering eind vorige week een aantal maatregelen ge nomen dat moet dienen tot steun aan de Franse staalindustrie. Zo zullen o.a. de sociale lasten van die industrie voor een deel ten laste van de Franse schatkist ko men, de prijs van de ingevoerde cokes zal worden verlaagd, de Franse staat zal ga rant zijn voor een lening welke zal wor den aangegaan ten behoeve van vernieu wing van de staalindustrie en de trans portkosten van het ijzererts uit Lotharin gen naar België en Duitsland zullen wor den verminderd evenals de belasting op de explosieven welke in de Franse ijzer mijnen worden gebruikt. Belangrijk punt van de beraadslagingen van dinsdag zal dan waarschijnlijk ook wel zijn de vraag of deze steunmaatregelen in overeenstem ming zijn te brengen met het K.S.G.-ver drag. De omzet van de AKU heeft in het vier de kwartaal van 1963 weer een record hoogte bereikt en wel met f 130 miljoen waardoor de jaaromzet over geheel 1963 op ongeveer 450 miljoen is gekomen. Dit betekent ten opzichte van 1962 een stijging van 18 percent. De president directeur mr. J. Meynen heeft dit zaterdagmiddag op de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst in Musis Sacrum in Arnhem gezegd. Deze toeneming is voor een belangrijk deel te danken aan de geheel synthetische garens en vezels, die in 1963 een aandeel in de totale AKU omzet leverden, die voor het eerst dat van rayonprodukten over trof. De produktievergroting van met name Enkalon en Terlenka werkte matigend op de kostenstijging. Het resultaat van de Nederlandse bedrijven voor aftrek van belastingen bedroeg in de eerste drie kwartalen van 1963 ruim acht miljoen meer dan in dezelfde periode van 1962 en, zo zei mr. Meynen, aangenomen kan wor den dat deze voorsprong in het vierde kwartaal nog wat groter is geworden. Dit resultaat is vooral te danken aan de grote investeringen van de laatste tijd: in de laatste vier jaar is in de Nederland se A.K.U.-bedrijven ongeveer 300 min. geïnvesteerd in duurzame produktiemid- delen. De expansie bij de A.K.U. komt in het bijzonder tot uiting in de verschillende uitbreidingen bij het bedrijf te Emmen. In 1963 kwamen daar onder meer de nieu we Akulon-fabriek en de tweede Enka- lon-spinnerij gereed, een fabriek voor tech nisch garen en tapijtgaren is in aanbouw. De produktie van geheel synthetische ga rens en vezelfs is nu zo omvangrijk ge worden en de betekenis daarvan zo groot, dat het gewenst was tot een tweede ves tigingsplaats te komen. Er is daarom be sloten het bestaande bedrijfscomplex te ^.a uit te breiden met een fabriek voor heel "synthetische garens. In deze nieu we fabriek, die alleen al in de produktie- afdelingen werk zal gevan een 800 men sen, zal Enkalon en Terlenka worden ver vaardigd. Deze werknemers zullen voor een belangrijk deel gerekruteerd worden uit de in de rayonsector geleidelijk vrij komende personeelsleden. Ook in de andere bedrijven stond de ont wikkeling niet stil. In Emmercompas- cuum is kortgeleden een nieuwe sorteer- hal in gebruik genomen, in Steenbergen nadert een grote uitbreiding van de fa briekshal haar voltooiing, in de Arnhem se fabriek is de produktie van een rayon- bandengaren voorbereid dat nog weer ster ker is dan het huidige. In dit verband noemde de heer Meynen het opmerkelijk, dat rayonbandengaren zich in Europa te genover nylon zoveel beter weet te hand haven dan in de Verenigde Staten. In de andere Arnhemse fabriek (Kleefse waard) zijn de vernieuwingen van de viscosebe- reiding en de verdere invoering van het continusysteem voor het spinnen van ra yonbandengaren nagenoeg voltooid. In Ede is de viscosebereiding gemoderni seerd, zijn de produktie van continuga- rens en de scheercapaciteit uitgebreid en is een begin gemaakt met een uitbreiding van de sponsenfabricage. Ten aanzien van de research is besloten over te gaan tot de bouw van een labo ratorium, dat qua inhoud nog iets groter zal zijn dan het A.K.U.-hoofdkantoor. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 354 percent Nederlandse staatslening 1955 op 1 februari 1964 aflos baar zal worden gesteld 14.941.000. De uitloting van schuldbewijzen zal geschie den op 13 januari te 9.30 uur in het ge- oöüw van het ministerie va®1 Financiën te 's-Gravenhage. De inleggingen bij de Nutsspaarbank Haarlem bedroegen in het afgelopen jaar 698 miljoen en de terugbetalingen 58,9 miljoen, zodat het spaarsaldo 10,9 mil joen beliep. De aan inleggers vergoede rente be droeg 3,1 miljoen, zodat het spaar tegoed in totaal groeide met 14 miljoen en een hoogte bereikte van 108 miljoen. Het aantal spaarders steeg in het af gelopen jaar met 4760 en bereikte een totaal van 111.985. De spaarbank bereikte in het afgelopen jaar verscheidene mijlpalen, waarvan wel de belangrijkste was het overschrijden van een spaartegoed van 100 miljoen. De dienstverlening aan inleggers werd uitgebreid met aan- en verkoop van reis- deviezen, het sluiten van reisverzeke ringen en bemiddeling bij ^an- en ver koop van effecten en de bewaring daar van. Voor het nieuwe jaar staat een nog verdere dienstverruiming op het program ma met de bekende beleggingen in aan delen voor spaarders en het verstrekken van persoonlijke leningen. De rente op termijnrekeningen werd met ingang van 1 januari 1964 verhoogd tot 33/i °/o. Vesta (Mij voor Levensverzekering) heeft in 1963 een verzekerd bedrag ge boekt van netto 85,3 (v.j. 73,2) mil joen. Het totaal verzekerd bedrag steeg tot 968 miljoen, waardoor het mogelijk is dat in de eerste helft van 1964 het miljard kan worden overschreden. De directie verwacht een bevredigend winst cijfer. LONDEN (AP) Een vooraanstaande Londense makelaarsfirma raamt dat dé Sovjet-Unie in 1963 niet minder dan 400 ton goud aan het westen verkocht heeft om de graankopen te kunnen betalen. Moccata en Goldsmid menen dat de Russen in één jaar nog nooit zoveel goud aan het westen verkocht hebben. Meer dan de helft hiervan kwam in september in het westen aan. „Gezien aan de ene kant de toegenomen Russische verkopen en ook de toegenomen invoer uit de republiek Zuid-Afrika en daarentegen vermindering van de vraag van hamsteraars vergeleken bij het vorig jaar, zijn de goudreserves van de centrale banken van de vrije wereld zeker meer gestegen dan in 1962". Moccata en Goldsmid zijn ook optimis tisch wat betreft de zilvermarkt voorop gesteld, dat geen vervanging voor zilver in de fotografie wordt gevonden en de Europese landen blijven voortgaan zilve ren munten te slaan. Ongeveer 80Ö0 metaalbewerkers uit 25 bedrijven in en rondom Gent zijn vanoch tend in staking gegaan. Ondanks bespre kingen met de werkgeversorganisaties is men het niet eens kunnen worden over een door de metaalbewerkers geëiste loonsverhoging van 10 percent. De stakers zijn allen lid van een katholieke vakbond. Opgericht is Mechanische Schilderwerken In- terverf n.v. te Rotterdam. Het doel van de nieu we n.v. is het fabriekmatig uitvoeren van schil derwerken en beglazing ten behoeve van de woningbouw. Tot dit doel fs thans in Bergam bacht een fabriek in aanbouwi De twaalf bij de bond Westland aangesloten Westlandse veilingen hebben in 1963 een omzet bereikt van bijn^ 200 miljoen gulden., Ten opzich te van 1962 betekent dit een stijging van 9.1 pet. Aagtekerk 5 v. Genua n. Messina. Acmaea 6 v. Pernis n. Oslo. Acteon 4 15 m. z.w. Ushant n. Las Palmas. Adonis 6 te IJrnuiden verwacht. Adrastus 4 te Port Said. v. G.enna. Alamak 4 v. Djibouti n. Suez. Alblasserdijk 6 v. Antwerpen n. Londen. Alchiba pass. 6 Ras Fartak n. Mena al Ahmadi. Alcor 4 15 m. z. Kreta n. Livorno. Alphacca 4 v Rotterdam n. Calcutta. Alphard 3 v. Quebec n. Hamburg. Ameland 5 v. Punta Cardon n. Matias de Galvez. Amerskerk 4 v. Odessa n. La Spezia. Ammon 5 te Maracaibo. Ampenan 4 v. Los Angeles n. an Francsco. Amsteldiep 4 5 m. n.o. Sydney n. Geelong. Amstelland 4 te Buenos Aires v. Las Palmas. Amstelveen 6 v. Moji n. Geelong. Angolakust 4 v. Dakar n Freetown. Asmidiske 3 v. Huil n. Hamptonroads. Attis 4 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bantam 5 v. Rotterdam n. Yokohama. Batu 5 te East-London v. Durban. Beninkust 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Borneo 6 v. Genua n. Marseille. Breda 4 60 m. n.o. Barbados n. Europa. Burl S. Wats. 4 90 m. n.w. Kaapst. n. P. a Pierre Caltex Gorinchem 6 v. Norresundby v. Br.büttel. Cattex Madrid 4 30 m. n.w. Malta n, Sidon. Caltex Nederland 4 v Es Sider n. Rotterdam. Caltex Perpis 4 40 m. w. Little Quoin eil. n. Aden Caltex Rotterdam 5 v. Tutunciftlik n. Sidon. Caltex The Hague 6 te Kandia verwacht. Camerounkust 4 te Bordeaux v. IJrnuiden. Carrillo 5 te Baltimore v. Golfito. Ceres 4 te Pimentel. Charis 4 v. Rotterdam, 5 te Hamburg. Cinulia 4 v. Valparaiso in. Callao. Congokust 3 v. Doiraia h. Abidjan. Dahomeykust 4 te Rotterdam. Langzaam maar zeker wordt het roken ook in Nederland tot „volksvijand num mer één" verklaard. Na de eerste scher mutselingen over teergehaltes, consu mentengids en Jasper Grootveld zijn er de laatste tijd veel artikelen verschenen. In het Algemeen Handelsblad werd in een jaaroverzicht het roken zelfs de grootste ramp van het afgelopen jaar genoemd en waarschijnlijk ook van het komende. Er is sprake van, dat alle Nederlandse onderwijzers het roken in schooltijd zullen gaan staken. In de LEEUWARDER COURANT wordt de campagne tegen het roken een verblij dende zaak genoemd. „Het is verblijdend, maar ook merk waardig. Merkwaardig omdat nu alle na druk op de bedreiging door de nicotine wordt gelegd, terwijl men officieel over de veel grotere bedreiging door de alco hol zwijgt. Dat het drankgebruik nog steeds toeneemt en ajlang niet meer tot bepaalde kringen in het volksleven be perkt is, dat daaruit ontzaglijk veel on heil voortkomt, men denke alleen maar aan de verkeersongelukken, dat weet een ieder, maar er wordt nauwelijks nog over gesproken. De geheelonthoudingsbe wegingen gaan in activiteit achteruit en het behoort tot de goede toon er spottend over te spreken. Merkwaardig is ook, dat velen zo spoe dig bereid zijn de hulp van de regering bij de afweer van de gevaren voor de lichamelijke gezondheid in te roepen, ter wijl zij niets gevoelen voor de geestelij ke gezondheid. Inderdaad, de situatie ligt in het laatste geval moeilijker en ingewik kelder. V/ie echter, die verantwoordelijk heid draagt, kan het onverschillig laten dat tegenwoordig hart, geest en gemoed van jongeren en ouderen besmet en be dorven worden door de stromen van vui ligheid, geproduceerd door verziekte lite raten of door handige jongens die van dit volksbederf leven?" Maar laten we ons even tot het roken blijven beperken." In het PAROOL schrijft Pol Kleijn, dat een enquête heeft aange toond, dat -van alle sigarettenrokers, die in het verleden niet hebben geprobeerd hun rookgewoonte te veranderen of er zelfs helemaal mee te stoppen, er maar weinig zijn, die een dergelijke poging in de toekomst wel zullen doen. Hun redenen zijn: ik kan het toch niet laten 0 ik inhaleer niet 0 ik wil best dood 0 ik moet toch ergens aan dood 0 ik krijg geen longkanker 0 ik rook al zo lang 0 ik vind uitlaatgassen veel gevaarlijker 0 ik kan ook een ongeluk in het verkeer krijgen 0 ik ken dokters die zelf roken 0 enzovoorts, enzovoorts, enzovoorts. Een tekening uit de Groene Amster dammer. even een greep binnen had ge- En we doen hier nog uit de brieven, die men kregen „Niet-roken biedt financieel geen voor delen. Als men rookt gaat men eerder dood en geeft men dus minder geld uit." „Als ik niet rook, ben ik ziek ook." „Men is tegenwoordig geneigd de tij delijkheid van het menselijk leven te zien als een haar wat beschamende, ongezon de onvolmaaktheid er van. De kunst is m.i. niet in de eerste plaats de dood uit te stellen, maar het leven zinvol en er van genietend te besteden." „De kans op longkanker wordt pas be angstigend groot, als men 40, 45 jaar is. Ik heb dus nog minstens tien jaar onbe zorgd rookgenot voor de boeg. En mijn vertrouwen in de medische stand is zo groot dat tegen die tijd longkanker een eenvoudig te verhelpen kwaal zal zijn." „In Engeland werd b.v. de Players-ad- vertentie drastisch gewijzigd: Beeld en tekst van de eerste: 2 elkaar omhelzènde gelieven in regenjassen, elkaar vindend in het hun vaag omringende gejachte leven, ieder met een Player in de hand: tekst: „Player's Meeting. She met my train af ter all. We grinned, said hallo. I lit two Player's and we walked on... then sudden ly turned to each other, and I knew how much I'd missed her. People love Pla yer's." Tweede beeld: 2 pakjes Player's aan weerszijden van een wijnglas met nar cissen, daarachter enig ooft. Tekst: „Your Player's either way. Whether you choose the Flip-Top Twenty or the slide packet, both have the cool, blue and white back ground, the friendly sailor, the two ships. And both have your favourite Player's inside, smooth and cool as ever. People love Player's.Alleen een zeer volwasse ne kan door deze werving in verleiding worden gebracht, en in ieder geval geen nozem." En dan enkele ingezonden brieven in de GROENE AMSTERDAMMER: Een rookverbod voor de openbare weg; een rookverbod voor de zondag en ook het hanteren van rookwaar zichtbaar vanaf de openbare weg diende verboden te wor- denl Waarom geen chocolade- of kaneel- sigaretten verkocht? Zuurstokken met on gesausde dekbladeren van rode kool mag van mij ook!" „Wat zal het prachtige initiatief van de minister helpen tegen de rookgewoonten, als wij voortgaan onze kinderen lectuur te geven waarin het roken van vredespijpen etc. wordt gepropageerd? Ook het verza melen van sigarebandjes attendeert de jeugd vroegtijdig op het bestaan van ta bak, met alle gevolgen van dien." Tenslotte hoe de Groene het zelf ziet Joost schreef in de Kleine Krant de vol gende Rey van rauwe Keelen: „Nu stelt het Puyck van rauwe Keelen om fijn de stoere Vent te spelen, Die 't misselyck Kwaedt van de Taback Naer Oost en West staet uyt te kramen, Opdat de Lafaard zich zal schaemen, Die weer een Saffiaen op stack. Wie zou de Gruwelen niet geloven, Die sterke Kaerels ons beloven Wanneer zy, opgeweckt en frisch, De Lof der Pepermuntjes zingen Om de Tabacksgeur te verdringen Die van de Zwackelingen is. 't Wordt Tydt met rood beschaemde Kae- Hct rooken radicael te staken, O. Kattedropjens, weest gegroet! Wat helpt het, Mannen, of wy klagen? Laet ons de Last tezamen dragen, En smoort een Pypjen als het moet. Ay, nu een Lofliedt aengeheven: De laetste Peuck wordt weggeschreven! De Longen vry van Teer en Smeer! De Slappelingh, die niet wil weten Welck Lot hem strackx wordt toegemeten Roockt rustig door en leest niet meer." De HAAGSE POST constateert dat on danks de acties de afzet met binnenlandse bestemming sinds 1960 duidelijk is geste gen: i960 10.876 miljoen sigaretten, 1961 11.300 miljoen, 1962 12.810 miljoen. Het blad beschrijft hoe men in Enge land de advertenties van romantiek heeft ontdaan om zo de jeugdigen minder in verleiding te brengen te gaan roken. Delphina 3 v. IJrnuiden n. Monrovia. Dongedijk 4 te Rotterdam. Doris 6 te Santo Domingo verwacht. Echo 3 v. St. John n. Montevideo. Eemhaven 3 v. New Orleans n. Houston. Eemland 5 te Rio Grande. Eos 4 v. Piraeus n. Carthagena. Gaasterland 5 te Santos v. Rio de Janeiro. Ganymedes 4 te Valparaiso v. Antofagasta. Garoet 4 v. Akaba n. Port Sudan. Gloria Maris 4 te Rotetrdam. Hathor 4 v. Rotterdam n. Tripolis Hector pass. 5 Kp. Finisterre n. Alexandrië. Heemskerk 6 te Antwerpen verwacht. Helicon 6 te Corinte. Inca 3 15 m. n. Tampa n. Galveston. Ivoorkust 4 te Porto Amboin n. Novoredondo. Izalco 4 in Panamakanaal n. Vera Cruz. Japara 5 te Aden. Johannes Frans 4 v. Cristobal n. Newportnews Kabylia 5 te Curasao. Karakorum 4 v. Beyrouth n. Port Said. Karimata 3 850 m. w.z.w. Flores (Az.) n. R'dam Katelysia pass. 4 Plymouth n. Rotterdam. Katendrecht 4 v. Bremen n. Antwerpen. Katsedijk 3 v. Miami n. Vera Cruz. Keerkring 4 v. Surabaja n. Tandjong Priok. Kennemerland 4 te Sao Francisco do Sul. Kinderdijk 4 te Le Haver v. New Orleans. Koningswaard 5 .te Bridgeport. Kopionella 4 v. Hamble n. Whitegate. Laarderkerk 4 te Amsterdam. Laga 4 v. Genua n. Casablanca. Lekhaven pass. 4 Kp. Frio n. Rotterdam. Liberty Bell 5' te Curasao v. Cristobal. Limburg 5 v. Abadan n. Bombay. Loppersum 4 v. Hamilton n. Port Everglades. Maashaven 4 v. Abidjan.ru. Dakar. Mèasfkerk 4 v .-.Ma hg aio re n. Aden. Maasiloyd 4 ju. Mombasa, n. Djibouti» 'MatoHax# 3v. Papeete:ft. Noumea. Mariekerk pass. 4 Kp. St. Vincent n. Rotterdam Meerkerk 4 v. Karachi n. Bombay. Memnon 5 te La Guaira. Mentor 3 v. Hamburg n. Bremen. Merseylloyd 3 te Bremerhaven. Montferland 6 te Santos verwacht. Munttoren pass. 4 Casquets n. Hamburg. Neder-Eems pass. 6 Minicoi n. Rode Zee. Neder-Rhone 4 v. Penang n. Aden. Nestor 4 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam 3 v. New York n. Nassau. Nijkerk 5 te Marseille. Oranje 6 te Papeete verwacht. Osiris 4 v. Chimbote n. Cristobal. Ossendrecht 3 4 m. w. St. Paulsr. n. Rio Plata. Papendrecht 4 v. Marseille n. Vlaardingen. Parkhaven 4 v. Buenos Aires n. Rosario. Pendrecht 4 te Rotterdam. Pericles 5 te Supe. Philidora 4 te Mena v. Bahrein. Philippia 4 te Suez n. Coryton. Prins Casimir 6, tp Antwerpen verwacht. Prins Maurits 5 v. Rotterdam n. Valencia. Prins der Nederlanden 6 te Puerto Limon. Prins Willem II 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Prins Willem III 4 v. Hamburg n. Harlingen. Prins Willem van Oranje 4 te Utansjoe. Provenierssingel 5 te Guayamas. Purmerend 5 v. New York n. Punta Cardon. Pygmalion 5 te Piraeus. Raki 4 ter Lattakia. Reza Shah the Great 4 v. Rotterdam n. Mena. Riouw 4 v. Aden n. Akaba. Roepat 6 te Akaba verwacht. Rondo 3 40 m z.o. Straat Bonifacio n. Marseille Rossum 4 te.JDagenham Rotte 3 te Puerto Cabello. Rotterdam 4 te New York. Rotti pass. 6 Formosa n. Bangkok. Sabang 6 te Rangoon. Sarpedon 3 v. New York n .Santo Domingo. Scheldelloyd 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Schiedijk 5 v Rotterdam. 6 te Hamburg. Servaaskerk 4 te Amsterdam. Simonskerk 5 te Antwerpen. Sinon 4 v .Jacmel n. Puerto Plata. Sinoutskerk 4 te Genua. Sloterdijk 6 te Port Everglades. Sloterkerk 5 te Port Elisabeth. Solon 4 te Port of Spain. Stad Amsterdam pass. 4 Burlings n. Nederland. Stad Delft 3 v. Emden n. Genua. Stad Den Haag 5 te Port Arthur. Stad Kampen 3 te Amsterdam. Stad Zwolle 4 v. Kopenhagen n. New Orleans. Statendam 4 v. Dakar n. Teneriffe. Steenkerk 4 v. Rotetrdam n. Bremen. Stentor 3 v. Cartagena n. Gonaives. Straat Balka 4 v. Singapore n. Penang. Straat Clement 4 v. Sydney n. Newcastle N.S.W. Straat Colombo 6 te Singapore verwacht. Straat Lombok pass. 4 Lor. Marques n. Kaapstad Tahama 4 v. Milazzo n. Venetië. Tara 5 te Abidjan. Vitrea 4 870 m. z.w. Sabang n. Mena. Waikelo 6 te Aden. W. Alton Jones 4 v. Suez n. Rastanura. Westertoren 6 v. Rotterdam n. Priolo. Wonosari 4 te Antwerpen v. Cadiz. Zaanland 4 v. Bahia n. Hamburg. Zafra 5 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Zuiderkerk 5 te Aden. KLEINE VAART Ank T. 3 v. Zaandam n. Delfzijl. Appingedam 3 te Villano n. Lissabon. Batavier-5 50 m. z.w. Da Gata n. Las Palmas. Cadans pass 4 ET-15 v. Cuxhaven n. Rotterdam. Elsa 3 v. Zaandam n. Delfzijl. Heerengracht 4 te Helsinki n. Shoreham. Helvetia S. 3 v. Terneuzen n. Gent. Joost 2 v. Vivstavarf n. Zaandam. KaapFalga 3 v. Gefle n. Dordrecht. Keizersgracht pass. 4 ET-6 v. Falcon n. Pasaies Marianne 4 20 m. n.o. Er n. Rouaan. Marie Christine 4 10 m. z.w Goeree n. Rotterdam Phidias 4 5 m. o. Terschell.bank- n. Rotterdam. Philetas 4 10 m. n. Villano n. Rotterdam. Scheldeborg 2 v. IJrnuiden. Taras 4 24 m z.o. St. Catharinapoint n. Oporto Vechtborg 4 40 m. w. Texel n. Delfzijl. Westerdok 4 20 m. o. Borkumriff n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop en Junior 5 werkz. te Marsa el Brega Gelderland 5 v. Yarrow on Tyne met tanker naar Santander (Spanje). Sr°"ing,?n 5 ge-^at. west., toegang Eng. Kanaal. HAM. 305 (zuiger) 6 te Malta verw. n. Freetown HAM. 302 (zuiger) 10 te Kaapstad verw. v. R'dam Help 2 v. Gibraltar n. Malta. Hercules 29 t.h.v. Kp. Vine., met ponton van Rotterdam naar Kuwait. Nestor, Titan, simson 5 sil vlotgebr. bij IJrnuiden Utrecht en Zeeland 5 begig met berging Amazon bi.i Kp. Bon (Tunesië). Willem Barendsz 5 gestat. Nassau, Bahama eil De financiële nieuwsdienst van Dow Jones meldt dat de Continental Grain Co te New York 12,862.000 bushels Amerikaanse durum-tarwe aan de Sovjet-Unie heeft verkocht. De raad van commissarissen van Alge meen Handelsblad n.v. heeft besloten in de op 15 januari 1964 te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders voor benoeming tot lid van de raad van commissarissen voor te dragen de heren S. J. van den Bergh te Wassenaar en ir. P. van Delden te IJrnuiden. Het „Front Nasional Papua" heeft in Den Haag een vergadering gehouden om, blijkens de agenda, de politieke situatie in het huidige West-Irian te bespreken. Reeds in maart 1963 is een brief gezon den aan het Internationale Rode Kruis in Genève. Daarin werd melding gemaakt van mishandelingen van Papoea's door In donesiërs. Verklaringen van een arts, die de slachtoffers heeft behandeld, waren daarbij gevoegd. In oktober volgde een beroep op de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. Daarin werd gezegd dat de Papoea-bevolking rechteloos geworden is, dat er als gevolg van de doodstraf die elkè niet gewenste politieke activiteit be dreigt, reeds doden zijn gevallen; dat de Papoea-bevolking bij voortduring wordt mishandeld; dat alles, wat materieel van waarde is, als auto's .scooters, bromfiet sen, koelkasten, wasmachines, e.d. moest worden ingeleverd bij de Indonesische autoriteiten; dat het kostbare instrumenta rium van het ziekenhuis in Kota Baru (voorheen Ilollandia) is weggehaald en naar Djakarta vervoerd; dat de medische behandeling van de bevolking alles te wen sen laat en dat er van onderwijs bijna geen sprake meer is. Het „Front Nasional Papua" is in 1960 in Nieuw-Guinea gevormd als politieke groepering, die via de Nieuw-Guinearaad wensen aan de regering kenbaar maakte. Na de gebiedsoverdracht is het F.N.P. ge vestigd in het buitenland. De heer Marcus Kaisiepo is voorzitter, de heer Nicolaas Jouwe is vice-voorzitter. De Deense fabrikant Hans Christian Andersen heeft een poeder uitgevonden waarmee.de verontreiniging van de zee door stookolie afdoende en goedkoop kan worden bestreden. Het middel moet door een vliegtuig boven de olie worden uitgestrooid. Er ontstaat dan een che mische verbinding die de olie doet klon teren en zinken. Het hoofdbestuur der Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft op grond van het geen de Utrechtse chirurg P. Koppert in een t.v.-gesprek heeft gezegd over bedrog waaraan artsen .zich finnen de structuur Vah het ziekerifóndswekehdöifélijks zöütt^i schuldig -maken, een klacht ingediend bij dg~g'fag1fn~ggrasd' van de afdeling Utrecht. Het televisie gesprek werd op 7 november door de AVRO uitgezonden. Na kennismaking van de tekst van dit gesprek heeft het hoofdbestuur hét nood zakelijk geacht zijn ernstig misnoegen uit te spreken over de voorstelling van zaken, welke de arts daarin heeft gegeven en waarbij hij om. heeft gezegd dat de zie kenfondsverzekerden niet de geneesmidde len zouden ontvangen welke zij behoeven. „In de samenhang 'van het gesprokene heeft de arts omtrent het ziekenfondswe zen indrukken kunnen wekken, welke in hoge mate onrechtvaardig zouden zijn ten opzichte van het beleid der ziekenfondsen alsook tegenover artsen die dagelijks in goede samenwerking met de ziekenfondsen de medische belangen der verzekerden behartigen," zegt het hoofdbestuur, dat be treurt dat tegenover het ziekenfondswezen deze onjuiste en schadelijke voorlichting sis gegeven. WARSCHAU (AP) Volgens gegevens, die zijn gepubliceerd door het Poolse pers bureau PAP, was de oogst in Polen in 1963 beter dan in 1962. ondanks de lange winter en langdurige droogte in de zomer. Alleen de haveroogst was slechter dan in het voorgaande jaar, maar de overige graan- produktie lag een miljoen ton hoger dan in 1962. De aardappeloogst was in 1963 zeven miljoen ton groter dan in 1962. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zullen hun bestelling van inter continentale raketten van het type Minuteman voor het komende jaar van 150 tot vijftig verminderen. Dit zal blijken uit de defensiebegroting die president Johnson over twee weken naar help Con gres zal sturen. Dit zou de eerste vermin dering op dit gebied zijn sinds in 1950 de raketwedloop met de Russen begon. In de loop van het belastingjaar dat op 1 juli begint, zal de Amerikaanse strategische luchtmacht de beschikking hebben over duizend raketten, honderd minder dan het plan was. De president en zijn minister van Defen sie, McNamara, zouden het aantal raket ten van het type Minuteman in de komen de jaren tot 1.200 willen verhogen, terwijl de luchtmacht er 1.850 wil hebben. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U433V2—434V» 536 Hoogovens 579 Kon. Olie178,50 gb-178,80 179,20 Philips 149—149,20 149.80 Unilever 139—139,30 139,60 Scheveningen 406410 xroyxvxvrriontxxxMocoooi uuiotmm 'YVNYreooq -- X KÏXYYYYYYYr. WEEKABONNEMENTEN f dienen uiterlijk op woensdag te woi den g betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOODUJOUX

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9