Gestapochef van Eichmann zou in Albanië functie bekleden Minister Andriessen kondigt steun voor mijnindustrie aan Huisbrandkolen worden half januari in prijs verhoogd HET WEER 5 Aandoening bij dokters- vrouw geen gevolg van „Trancopal" Zuid-Limburg in blijde stemming Waarnemer van V.N. naar Cyprus? K.L.M.-lijn op Djakarta voor Indonesiërs verboden Vooronderzoeken ramp Mr. F. J. Kranenburg officieel benoemd Onthulling in Der Sterngeeft bijzonderheden Importeur verklaart: ejore you mnj! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hogere temperaturen Vreugde Wegens tussenlanding in Maleisië Moskou Het woord is aan Reis van de paus pagina 3 Visserijstaking pagina 4 Maleisië-reportage pagina Auschwitz-proees pagina In de krant van heden: Varen zonder schipper Commissaris der koningin 49e JAARGANG NUMMER 53 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Cou DAGBLAD VOOR VE LSE N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 7 JANUARI 1904 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Sim.„ Koste, Adj. Hoofdredacteur, Jos L. Lodewijks Bed.dechef te l)n.uid«n. J. Kasak Uitgave, Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije :%::ï:vlv .v (Van onze correspondent) BONN Volgens het Hamburgse week blad „Der Stern", is de chef van de voor malige Gestapo, de generaal der Waffen S.S. Heinrich Müller, die ook Eichmanns meerdere was, niet dood. Hij zou in Alba nië, in de hoofdstad Tirana, leven en daar bij de veiligheidsdienst werken. Müller heeft, volgens „Der Stern", van 1945 tot 1955 onder Stalin, Beria en Malenkow in Moskou gewerkt. Daarna was hij ongeveer een jaar in Boedapest en sinds 1956 in Al banië. Hij heeft daar werk op het bureau van de spionage-organisatie, die zich met het westelijke buitenland bezighoudt. Zijn naam want Müller is tot Albaniër ge naturaliseerd zou zijn Abedin Bekir Na- koschiri. Müller was in oktober van het vorig jaar reeds in het nieuws, toen men eraan twijfelde of hij inderdaad in het graf met zijn naam erop dat zich in West-Berlijn bevindt, was begraven. Men onderzocht toen de resten in dit graf, maar ontdekte niet meer dan enige beenderen, waaron der geen schedel, van een man. Toen reeds twijfelde men eraan of Müller inderdaad wel dood was Volgens het Hamburgse weekblad, zou de regering in Bonn dezer dagen mede delingen ontvangen van een westelijke vei ligheidsdienst, die overigens niet nader ge noemd wordt Die mededeling drukt het weekblad in zijn uitgave van gisteren al vast af. In Tirana zou Müller in een hermetisch afgesloten stadsdeel wonen, waar zich ook de belangrijke communistische autoritei- Tengevolge van een staking van de vis sers is de Scheveningse vloot het afge lopen weekeinde en maandagochtend binnengebleven. De bijgaande foto geeft een beeld van de haven: ongewone drukte op het water door alle schepen ongewone stilte op de kade. Naar aanleiding van berichten over scha delijke gevolgen van het gebruik van het geneesmiddel Trancopal" deelt Winthrop N.V. te Haarlem, importeur van dit ge neesmiddel, het volgende mede: „Trancopal, dat op de voorgrond treedt door het afwezig zijn van significante bij verschijnselen, wordt sinds november 1958 door artsen in Amerika en Europa ge bruikt. Meer dan 75 miljoen dagdose ringen werden reeds aan patiënten ver strekt. Nog nimmer zijn als gevolg van het gebruik van dit geneesmiddel bij verschijnselen gerapporteerd die te ver gelijken zijn met de in de berichtgeving vermelde symptomen. Door een zorgvuldig medisch onderzoek van dit geval, dat in augustus 1962 werd uitgevoerd, is de firma ervan overtuigd, dat de vermelde aandoening niet het ge volg was van de toediening van Trancopal Winthrop N.V. verwelkomt elk onaf hankelijk onderzoek van alle aspecten van dit geval en is bereid haar over de gehele wereld verspreide organisatie ter beschik king te stellen aan die instelling, die het onderzoek op zich neemt." (Zoals zaterdag is bericht heeft een Amstelveense arts tegen de importeur een eis tot een schadevergoeding van f 6.000 ingediend omdat hij deze aansprakelijk stelt voor het feit dat bij zijn 34- jarige echtgenote verlammingsverschijn selen optraden en haar haar voor een groot deel grijs werd, nadat zij een dosis Trancopal had gebruikt welke haar man haar had voorgeschreven. Blijvend heeft zij er een gedeeltelijke doofheid van overgehouden, aldus de mededelingen van de arts). Op het ogenblik wil de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, nog niet overgaan tot een ver bod van het geneesmiddel Trancopal. Bij het departement zijn geen klachten over dit geneesmiddel bekend. Tot dusverre zijn van Trancopal slechts onbetekenende bij werkingen bekend, die niet tot een ver bod nopen. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAA! (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met op enkele plaatsen wat motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regering heeft besloten de Nederlandse mijnindustrie krachtig te gaan steunen In dit verband heeft minister Andriessen (Economische Zaken) gisteren tijdens een bijeenkomst van de Mijnindustrieraad (M.I.R.) in Heerlen vier maatregelen aan gekondigd. Per 15 januari een verhoging van de kolenprijs Een jaarlijkse garantie van 23 miljoen gulden aan het Algemeen Mijnwerkersfonds en aan het Beambtenfonds voor het Mijnbedrijf. Een jaarlijkse gift van 2.5 miljoen gulden aan de ziekenkas van het Algemeen Mijnwerkersfonds. Een versnelde integratie van de staatsmijn Hendrik met staatsmijn Emma, die op den duur kan leiden tot opheffing van de mijn Hendrik. Voor de arbeiders, die niet elders in de mijnen kunnen worden geplaatst moet een bevredigende regeling worden getroffen. Minister Andriessen heeft de Staatsmijnen gevraagd voorstellen te doen voor regelingen ten aanzien van vervroegde pensionering op wachtgeld. anderzijds jonge ondergrondse mijnarbei ders het mijnbedrijf verlieten. Op een persconferentie na afloop van de vergadering van de MIR zei minister An driessen dat de verhoging van de kolen- prijs tot gevolg heeft dat de kosten voor levensonderhoud in Nederland met 0.1 punt zal stijgen. Hoe groot de verhoging van de prijs van de verschillende soorten zal zijn kon hij nog niet zeggen. Wel deelde hij mee, dat de verhoging een geringer effect op de kosten van het levensonderhoud zal hebben dan de verhoging van de brood prijs. Het is gebleken aldus de minister dat binnen het kader van het prijsstabili- satiebeleid een verhoging van de kolen- prijs mogelijk is. Hij wees er verder nog op dat de Stalen-Generaal zich nog zullen moeten uitspreken over de overheidsga- ranties aan de mijnfondsen. Het communiqué waarin de minister zijn maatregelen bekend maakte geeft ook een overzicht van de huidige moeilijkheden. Ondanks dalende opbrengsten en stijgende loonkosten die met inbegrip van sociale lasten 65 pet. van de kostprijs uitmaken konden de bedrijfsuitkomsten van de Ne derlandse mijnen tot en met 1961 op een bevredigend niveau gehandhaafd blijven. Nadien liepen de bedrijfsresultaten der mijnbedrijven terug: bij de staatsmijnen in 1962 en 1963 resulterend in een verlies. Te verwachten is, dat in 1964 ook het me rendeel der particuliere mijnen, bij overi gens gelijkblijvende omstandigheden, ver lies zal boeken. Deze teruggang van de bedrijfsresulta ten is mede toe te schrijven aan een te ruglopen van de produktie als gevolg van een daling van het aantal ondergrondse mijnarbeiders. Deze daling vindt mede zijn oorzaak in een gebrek aan vertrouwen bij de arbeiders in de toekomst der Neder landse mijnen. Diverse omstandigheden hebben medegewerkt aan het ontstaan van dit gebrek aan vertrouwen. Hiertoe beho ren zowel de gang van zaken in andere K.S.G.-landen, waar saneringsmaatregelen de sluiting van een vrij groot aantal mij nen ten gevolge hadden, als het niet in exploitatie nemen van de staatsmijn Bea trix en het reeds eerder genomen besluit de staatsmijn Hendrik nog maar gedeelte lijk te ontginnen. Ook de steeds verder gaande overheidssteun in andere landen en het aantonen van grote hoeveelheden aard gas in de Nederlandse bodem, Waren hier bij van invloed, Een en ander had tot ge volg. dat er enerzijds steeds minder jón geren in het mijnbedrijf kwamen, terwijl Zuid-Limburg is zeer ingenomen met de aangekondigde maatregelen. Directeuren van de mijnen en vertegenwoordigers van de vakbonden uiten hun blijdschap op vro lijke bijeenkomsten. President-directeur drs. A. Rottier van de Staatsmijnen stond zeer positief tegen over de aangekondigde maatregelen. De problemen zijn echter niet op slag opge lost. Het woord is nu echter aan de mijn industrie zelf, zo zei hij. De voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond de heer F. Doh men verklaarde dat men in Limburg meer heeft gekregen dan men verwachtte. Hij achtte de wijziging van instelling van de regering ten aanzien van de mijnindustrie de belangrijkste stap die tot nu toe is ge zet. Zijn collega van de Algemene Be- drijfsbond Mijnindustrie de heer A. Couw- mans was van mening dat hij nu weer met een gerust hart jonge mensen kan aanra den in de mijnen te gaan werken, omdat de minister het vertrouwen in de toekomst van de mijnen volledig heeft hersteld. NICOSIA (AP en REUTER) Presi dent Makarios van Cyprus is akkoord ge gaan met een voorstel om een waarnemer van de Verenigde Naties naar Cyprus te zenden. Secretaris-generaal Oe Thant zal van deze beslissing op de hoogte worden gebracht. In New York was twee dagen geleden bekend geworden dat Engeland, Grieken land en Turkije aan Oe Thant hadden ver zocht een persoonlijke vertegenwoordiger naar Cyprus te sturen om er de operaties ter handhaving van de orde in ogenschouw te nemen. Maandag heeft Sir Arthur Clark, de Britse Hoge Commissaris, bijna 2 uur met president Makarios gesproken. Het uitwer ken van de bijzonderheden over de ver bindingen en de bewegingsvrijheid op het eiland zou zijn doodgelopen, hoewel principe overeenstemming was bereikt. Drie Grieks-Cyprische postbeambten zijn maandag meer dan drie uur lang door de Turks-Cyprische politie vastgehouden, na dat vier Turkse journalisten hadden be weerd dat zij bij een Grieks-Cyprische wegversperring waren aangehouden, gevi siteerd en ongeveer twee uur waren vast gehouden. Indonesiërs zullen geen gebruik meer mogen maken van de KLM-lijn Djakarta- Amsterdam. De Indonesische regering heeft haar onderdanen in het kader van haar „confrontatiepolitiek" jegens de fe deratie Maleisië verboden te vliegen met toestellen die een tussenlanding op een van de luchthavens in deze federatie ma ken. Voor de KLM betreft dit Singapore Andere maatschappijen, die door een zelfde verbod worden getroffen, zijn de PANAM, de BOAC en de Australische maatschappij Qantas, die Singapore en Koeala Loempoer aandoen. Rechtstreeks verkeer tussen Djakarta en Europa is voor Indonesische onderdanen nu alleen nog mo gelijk met de Franse maatschappij Tai, die Saigon als tussenhaven heeft. Een andere mogelijkheid is met de Garuda In donesian Airways naar Bangkok te vlie gen en daar over te stappen op een van de grote luchtlijnen. Technische omstandigheden dwingen de KLM Singapore als stopplaats te blijven gebruiken. De landingsbaan in Djakarta laat namelijk niet toe een DC-8 te bela den met de hoeveelheid brandstof die no dig zou zijn voor een langere vlucht. Pas sagiers met een andere dan de Indone sische nationaliteit mogen wèl in Djakar ta instappen. ten bevinden. Het weekblad meldt, dat Müller is ontdekt via een Oostduitse in genieur, die in de zomer van 1962 in op dracht van de Duitse Democratische Re publiek in Durazzo werkte en die daar in een hotel een man aantrof, die na enige glazen cognac te hebben gedronken, plot seling Duits begon te spreken. De ingenieur heeft daarna gesprekken met deze man gehad. Deze vertelde zo veel over zijn verleden dat de Oostduitser eruit kon opmaken dat hij met de ex- Gestapochef te maken had. De ingenieur meldde dit, in zijn land teruggekeerd, aan de staatsveiligheidsdienst. Deze reageerde daar volstrekt niet op. Volgens ,.Der Stern" zou dit komen, doordat Müller sinds jaren met de geheime dienst van Oost-Duitsland samenwerkt. „Der Stern" meldt bovendien, dat de verbindingsman tussen Müller en de ge heime dienst van de Duitse Democratische Republiek een majoor is in Maagdenburg, die Karl Wahlbach zou heten. In werke lijkheid heet deze man echter Sanitzer, de thans 51-jarige ex-leider van de Gestapo in Wenen. Volgens „Der Stem" is een verklaring voor de werkzaamheid van Müller tot 1955 in Moskou, dat hij contact met Stalin had gehouden. Bij de Gestapo was indertijd een afdeling die zich bezighield met het I zoeken naar Russische agenten. die met zendapparatuur op Duits grondgebied wa ren doorgedrongen en vandaar uit berich ten naar Moskou zonden. Als deze spionnen werden ontdekt, pro beerde de Gestapo de contacten op eigen I gelegenheid voort te zetten. In 1944 schijnt dat in meer dan driehonderd gevallen te zijn gelukt. De leider van deze afdeling van de Gestapo, een zekere Hans Scholz, was van 1944 af. samen met. Müller de mening toegedaan, dat Rusland kans had de oorlog te winnen. Het tweetal schijnt toen in het geheim contact, met de Russen te hebben opgeno men, met het aanbod echt spionagemate- riaal te leveren Een feit is, dat Müller in 1945 samen met Scholz naar de Russen I overliep. Scholz keerde naderhand naar Oost-Berlijn terug, waar hij is gestorven. Na de liquidatie van Beria. na Stalins dood, was Müller voor de Russen niet lan ger aanvaardbaar. Zij schoven hem af M a c a u 1 a y Goede humor kwetst nooit. (Zo is het toevallig ook nog 's 'n keer) Wêerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Op en om het Binnenhof4 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Badio en t.v3 Kunst 3 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's naar Hongarije. Daar kon hij echter maar Po/vIcJ-fsr" nrkir niot rnnfl vijftien maanden blijven, omdat de macht- j „1 UUlalCl ilögj ÏIICI lUliU hebbers in Boedapest er niets voor voel den langer met hem samen te werken. Volgens „Der Stem" zou Müller toen naar Albanië zijn verdwenen. Het is de regeringen van Joegoslavië, Polen en Tsjechoslowakije, naar het week blad meldt, sinds enige maanden bekend, dat de Albaniër Nakoschiri in werkelijk heid Heinrich Müller is. Vandaag is het Koninklijk Besluit ver schenen. waarbij mr. F. J. Kranenburg uit Den Haag benoemd is tot commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland. Mr. Kranenburg volgt dr. M. J. Prinsen op die op 1 februari met pensioen gaat. Mr. Kranenburg is lid van de P.v.d.A. en heeft voor deze partij zitting in de Tweede Kamer en in de Haagse gemeen teraad. Zoals wij zaterdag 4 januari al bericht ten, was mr. Kranenburg van 1951 tot 1958 staatssecretaris van defensie. Ferdinand Jan Kranenburg werd op 1 april 1911 in Tiel geboren. Hij bezocht het gymnasium in Amsterdam en Leiden en studeerde in deze laatste stad rechten aan de rijks universiteit. In 1934 legde hij zijn docto raal examen af, waarna hij achtereenvol gens als advocaat en procureur geves tigd was in Dordrecht en in Rotterdam. Door welke oorzaak het lek in het voor schip is ontstaan, als gevolg waarvan in de vroege ochtend van oud jaarsdag de IJmuidense kotter „Poolster" in de Noord zee gezonken is. blijft vooralsnog een mys terie. De Scheepvaartinspectie heeft het vooronderzoek nog niet beëindigd en eerst bij de openbare behandeling door de Raad van de Scheepvaart zal blijken of de ramp met de „Poolster" IJM 11 al dan biet moet worden ondergebracht bij „on verklaarbare gevallen." Ook het namens de justitie ingesteld on derzoek is nog niet rond. Gebleken is. dat de „Poolster" zonder bevoegde schipper voor haar laatste rein was uitgevaren. Eveneens staat vast, dat ook de IJM 2 „Neeltje", die toevallig in de buurt was en die de bemanning van de „Poolster" overnam, geen bevoegde schip per aan boord had. De afwezigheid van beide schippers klopt niet met de voor het uitvaren van de twee schepen vereiste documenten: vol gens de respectieve monsterrollen waren zij wèl aan boord van hun schip toen de uitreis aanving. Voor beide schippers, die aan de wa' bleven, kunnen deze zonden tegen de wet zeer onaangename gevolgen hebben. „Die is goed" lijkt kanselier Erhard te zeggen, wijzend naar zijn voor ganger Adenauer, die gisteren in Bonn zijn 88ste verjaardag vierde. Afgetreden of niet, officieel blijft Adenauer er blijkbaar bijbehoren. (Telefoto).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1