Ook kleine landen moeten een stem behouden in de wereldpolitiek AGENDA KUIPERS DANSSCHOOL POLLE, PELLI EN PINGO T. GRIEK rmm Stor en Fips in het I joezoe Minister Luns in Engels blad: Auto reed op groep militairen in een geen tablet mag zijn Voor vele diefstallen een jaar geëist Nederlandse matroos ontoerekenbaar verklaard Duits schip op de Waal gezonken Opsterland plaatst zichzelf in de eerste klasse Gereformeerde synode weer bijeen Onbekende man bewusteloos aangetroffen Jongen stal zilver uit een kerk Marie aan de grond Drie winkeldievegges aangehouden Legerkorps heeft nieuwe verbindingsapparatuur Klacht van Haagse burgemeester Horecava 1964: meer automatisering Schepen in aanvaring in Rotterdam Kwik boven nul Waarom Akkertje DINSDAG 7 JANUARI 1964 2 Haarlem Veis en-IJ muiden Beverwijk R. Laan lid der Tweede Kamer AKKERTJES ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 Kort nieuws Oudste ober fzB H&866M BEIDEN D6 HIK ij DIT DËAAPT HET l/AWAAl WAT 'HET KUN KT Al, 8ET6R - MAAR HET IS Y NI6T IN t>5 MAAT 2 De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, heeft in het Engelse tijdschrift „International Af fairs" een artikel geschreven getiteld „Onafhankelijkheid of onderlinge af hankelijkheid". Daarin zegt minister Luns te vrezen dat indien Europa tot een gesloten gemeenschap zou worden gemaakt, dit zou betekenen dat men de fouten en tekortkomingen van het na tionalisme in oude stijl zou overplanten op een nieuw groter geheel. Het gaat er niet om of Europa alleen of onafhankelijk temidden van de grote mogendheden kan staan, het gaat erom of dat moet en, zo ja, waarom. Volgens de minister zal een Europa dat zijn eigen weg gaat, geseheiden van zijn deelgeno ten aan de overzijde van de oceaan, niet bijdragen tot het afwenden van een ge wapend conflict. Evenmin zal het feit dat het alleen staat, de zaak van de vrije we reld versterken als er toch een oorlog zou uitbreken Als de huidige ontwikkeling in de richt ng van een internationale ont spanning zich voortzet, is het zowel in het belang van de Amerikanen als dat van de Europeanen een zo hecht mogelijk front te vormen. Ook hier zal het falen van de verwerkelijking van de onderlinge afhan kelijkheid de tegenstanders bevoordelen. Vroeg of laat zal de vraag of een Euro pese kernstrijdmacht al of niet wenselijk is misschien beantwoord moeten worden, maar zeker niet voordat er een Europe se eenheid is, maar zelfs indien die vraag dan bevestigend beantwoord zou worden, brengt dat geen verandering in de eigen lijke redenen voor een gemeenschappe lijke Atlantische defensie. Het huidige bondgenootschap is, aldus minister Luns, niet in de eerste plaats aangegaan om de Westeuropese landen te verzekeren van de bescherming door de Amerikaanse kern wapens. Alle betrokken landen, ook de Ver enigde Staten, waren zich ervan bewust dat zij elkaar nodig hadden voor een ge meenschappelijke verdediging tegen een gemeenschappelijk gevaar. Een Europese strijdmacht met kernwapens brengt daar in geen wezenlijke verandering. Het bezit van een dergelijk ontzaglijk vernietigings middel brengt zo'n grote politieke en mi litaire verantwoordelijkheid met zich dat de noodzaak van een nauwe samenwerking nog groter zal worden. Voorkomen moet worden dat aan Ameri kaanse zijde misverstand ontstaat over de mogelijkheid van een derde-macht-politiek aan de Europese zijde van de Atlantische Oceaan. De Amerikanen dienen op hun beurt te vermijden dat er in Europa ver warring ontstaat over kwesties als een on- afhankelijkheidpolitiek. Er moet getracht worden m het kader van de Atlantische gemeenschap tot verschillende vormen van samenwerking te komen- Volgens minister Luns houdt een derge lijke samenwerking in dat alle landen, ook de kleinere, een stem in de wereldpolitiek behouden en een rol kunnen spelen die in overeenstemming is met hun mogelijk heden en waarvoor zij de verantwoorde lijkheid willen dragen. Bij het passeren van een vóór hem rij dende wagen tegenover het Amerikaanse militaire kamp in Huis ter Heide is een 32-jarige loodgieter uit Zeist maandag avond omstreeks elf uur met zijn perso nenauto geslipt en ingereden op een groep militairen die uiterst links van de weg liepen. Van de dienstplichtigen, allen in gedeeld bij de genie en gelegerd in de Dumoulinkazerne te Soesterberg, kreeg J. van der W. uit Zoetermeer enkele zeer ernstige kneuzingen aan de nekwervels. N.H.S. uit Franeker en M.J.G.S. uit Hel mond braken beiden een been en R. de W. uit Utrecht werd licht gewond. Allen zijn in het militair hospitaal in Utrecht opgenomen. c Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Oh hé, de lucht valt naar benee" van Leonard Spigelgass. Regie: Ferd Sterneberg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Misdaad uit wanhoop", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De deugd en de ondeugd", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar'', 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Caterina en de zeven dwazen", a.l. Woensdag geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Jouw beurt, schatje", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De doods klok luidt", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De avond- maalgasten", 18 j. Monopole (Zandvoort). Tot en met woensdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 19 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van kleine schilderijen van George Rueter. Da gelijks geopend van 10-18 uur en van 20- 24 uur. Tot 1 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3); Tentoonstelling „5 tot 500". Da gelijks geopend van 10-20 uur Klassiek grammofoonplatenconcert van 2023.30 u. Wandelgangen Stadsschouwburg In januari: werken van de schilder-tekenaar Henk Kleijn Woonhuis Van Looy (Ingang KI Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Huis Van Looy (Kleine Hout weg 103. ingang Kamperlaan) tentoonstel ling: Verkenningen met de tekenstift. facsimiles, Hollandse tekeningen 17e eeuw uit de collectie B. H. de Roos. Tot en met 16 januari. Geopend dagelijks, zon- en feestdagen 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid Tot en met 26 ja nuari: Tentoonstelling van kerstvoorstel lingen uit eigen bezit Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep" Dagelijks geopend van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Huize Bloemenheuvel, (Bloemendaalse- weg 158, Overveen): Tentoonstelling van bekroonde inzendingen van „Talens-Prijs 1963-1964. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Tot en met 18 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano) Dage lijks geopend (beh. maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.15 u. Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 3 januari). DINSDAG 7 JANUARI City, 20 u.: „Misdaad in Cairo". Stadsschouwburg, 20 u.: Velser kunst kring „Voor Allen", concert Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan 19.30 u.: Filmavond V.V.IJ.-jeugd, in samenwerking met S.V.IJ. en Storm vogels. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.K. Leeszaal, middag en avond ge sloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Heemskerk, raadhuis, 19.30 u.: Ver gadering gemeenteraad. WOENSDAG 8 JANUARI City geen voorstelling. Stadsschouwburg, geen bioscoopvoor stelling. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u R.K./Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, zie dinsdag. onder DINSDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Op een hete namiddag". WOENSDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Pas op voor boudoir-leeuwen". Mr. F. J. Kranenburg die benoemd is tot commissaris der koningin in Noord Holland, wordt, in de Tweede Kamer op gevolgd door de heer R. Laan te Rotter dam. Hij werd op 10 december 1914 ge boren in Velsen. Hij heeft een tijdlang deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de A.J.C. Tot voor kort was de heer Laan directeur regionale zaken bij de Interna tionale Transportarbeidersfederatie, die haar zetel heeft in Londen. 't Zou mindersnel en minderveilig helpen I Onze 4 geneeskrachtige micropoeders zijn zo fijn verdeeld dat ze de maagwand ontzien. Zo fijn dat ze metéén opgenomen worden, metéén beginnen te wer ken. En ze kunnen alleen in een cachet zo microscopisch fijn bij u komen. Daarom mag een AKKERTJE nooit een tablet zijn,. Daarom helpt een AKKER instant cachet zo "instant" onmiddel lijk) bij pijn, kou en griep. Slik daarom uw pijn weg met een AKKERTJE. Veilig, vliegensvlug! Verdacht van een formidabele reeks dief stallen heeft maandagmiddag voor de meervoudige kamer van de Maastrichtse rechtbank terecht gestaan een 44-jarige monteur uit Meppel. Deze reeks diefstal len had verdachte door heel het land ge voerd. Zijn grootste slag sloeg hij in Brunssum waar hij op 22 januari van ver leden jaar vijftig damesarmbandhorloges en tweehonderd ringen stal uit de etalage van de juwelier Rijnders voor een totaal bedrag van 24.000. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van een jaar, voorwaardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van de reclassering en het ondergaan van een psychiatrische behandeling. Een Nederlandse matroos uit Hansweert die op 17 november van het vorig jaar in de haven van Antwerpen zijn schipper met een bajonet om het leven bracht, zal hoogstwaarschijnlijk niet worden berecht. In een psychiatrisch rapport over de da der wordt gezegd, dat hij geestelijk sterk gestoord is en dat zijn toestand snel ver ergert. Het drama deed zich voor aan boord van de „Amsterdam I," nadat de matroos met het slachtoffer, de 54-jarige J. Houte kamer, een aantal cafés had bezocht. De dader heeft steeds verklaard zich niets meer van de gebeurtenissen te her inneren. De Belgische justitie zal een dezer da gen beslissen over de aanbeveling in het psychiatrische rapport de man in een in richting voor geestelijk gestoorden op te nemen. Maandagmorgen is het 900 ton metende Duitse motorschip „Annalies" tegenover Rossum op de Waal met het ms „Thra- cia" van Phs van Ommeren uit Rotter dam in aanvaring gekomen en gezonken. De „Annalies", uit Duisburg afkomstig en met bandijzer geladen kwam de Waal af en wilde de sluis „St Andries" inva ren, hetgeen door de drukke scheepvaart niet mogelijk bleek. De schipper voer even door en wilde na ongeveer één kilometer opdraaien. Hij kwam daarbij met de „Thracia" in aanvaring, werd midscheeps geraakt en zonk binnen twee minuten. De knecht, die op zeer korte afstand van de plaats der aanvaring stond wist op het andere schip over te springen. De echtgenote van de schipper, die een dezer dagen een baby verwacht, kon door haar man door het intrappen van de deur van de roef ternauwernood worden be vrijd. Zij werden door omliggende sche pen aan boord genomen. De gemeenteraad van de Friese ge meente Opsterland heeft met algemene stemmen besloten bij het vaststellen van de bezoldiging van het gemeentepersoneel geen rekening meer te houden met de ge meenteclassificatie. Het personeel van de gemeente zal van 1 januari af een sala ris ontvangen dat overeenkomt met dat van collega's in een eerste klas gemeen te. Opsterland is ingedeeld in de derde klasse. Eén raadslid verwachtte dat de Kroon het besluit van de raad zal vernietigen. Hij wilde echter niet tegen het voorstel stemmen. De maatregel betekent dat de ambte naren voortaan ongeveer tien gulden per maand meer gaan verdienen. Ook de ge meentearbeiders zullen in bezoldiging voor uitgaan. Vandaag begint in Lunteren de voortge zette zitting van de generale synode van de gereformeerde kerken, die twee weken zal duren. Voor het eerst in haar geschie denis vergadert de synode niet in een kerkgebouw maar in het conferentieoord de „Blije Werelt" te Lunteren. Een van de belangrijkste zaken, die nog aan de orde moet komen is het rapport van deputaten voor oecumeniciteit-pluri formiteit. Voorts is er de zogenoemde zaak „As sen", dat is de leerprocedure, die de sy node van Assen 1926 tegen wijlen dr. J G. Geelkerken heeft gevoerd met betrek king tot diens opvattingen van het bijbel hoofdstuk Genesis 3 (de slang en haar spreken). Aan de orde komen verder op de voort gezette synodezittingen de zaak van de predikantstractementen, de emeritaats- leeftijd, de vraag of het heilig avondmaal met grotere frequentie moet worden ge-; vierd, de afvaardiging naar de meerdere vergaderingen, de kwestie van de gezan gen, de herziening van de liturgische for mulieren, de studentenpredikanten, een nader rapport over de evangelisatie, doop aan gereformeerde pleegkinderen, enzo voorts. Gisteravond omstreeks vijf uur hebben voorbijgangers een ongeveer dertigjarige man ontdekt in de berm van een verkeers weg, die door de bossen van Nunspeet naar Elspeet loopt. De man was bewusteloos en slechts gekleed in shirt en pantalon. Ook droeg hij geen schoeisel. De doorweekte sokken wezen erop dat hij reeds geruime tijd in het bos gelopen moest hebben. Politie en rode kruis waren snel aanwe zig- De onbekende, die geen enkel herken ningspapier bij zich droeg, werd naar een ziekenhuis te Harderwijk vervoerd. De rijkspolitie uit Nunspeet stelt een on derzoek in. 4243. Maar opeens, midden onder de maaltijd keken Stor en Fips en ook de mannetjes verschrikt op.Er klonk een vreemd, dreigend geluid buiten. Stor en Flips zagen, hoe alle mannetjes én Blib van de tafel opsprongen en zich naar de deur en de ramen spoedden. Die werden haastig gesloten, met balken en bouten. Stor en Fips keken elkaar verbaasd en ongerust aan; ze begrepen niet, wat er ge beurde. Hedenavond inschrijving voör de nieuwe clubs beginners en Jive (stfllswlng) In overleg met de kinderrechter, de of ficier van Justitie en de vader is in Maas tricht een veertienjarige jongen gearres teerd. In de loop van enkele maanden heeft hij zich schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen in Maastricht. Onder meer stal hij in de O.L. Vrouwe-basiliek zilveren medailles, die hij de dag daarna langs de huizen te koop aanbood. De gemeentepolitie van Maastricht heeft drie geroutineerde winkeldievegges gear resteerd in een warenhuis te Maastricht. De drie gehuwde vrouwen bleken van ok tober 1963 tot op het moment, dat de po litie hen op heterdaad betrapte, in de grote warenhuizen van Heerlen, Maastricht en Geleen voor honderden guldens te heb ben gestolen. Het drietal had een eigen systeem ont wikkeld. Kleine verbruiksartikelen, zoals boter en pakjes koffie, verdwenen in een zakschort. De grotere artikelen, zoals da mesvesten, schoenen, laarsjes, babykleren jassen, vesten, truien en shawls stalen zij in georganiseerd verband, waarbij de een de diefstal beging en de twee anderen verkoopsters afleidden en op de uitkijk gingen staan. Bij de parate strijdkrachten, bij het le gerkorps dus, maakt men sinds korte tijd gebruik van geheel nieuwe verbindings middelen. De nieuwe apparatuur geeft de commandoposten van het legerkorps en de divisies een veel grotere beweeglijkheid en ze staat een betere spreiding van die posten toe. Voor de nieuwe verbindings middelen komen de ideeën uit Amerika Het systeem is echter bij de verbindings dienst van de Koninklijke Landmacht ont wikkeld. De apparatuur is van Duits fa brikaat, aangevuld met produkten van de Nederlandse industrie. Eén van die Nederlandse apparaten is een telexmachine, die automatisch telex- boodschappen codeert. De radioschakel- apparatuur levert in combinatie met tele- foniedraaggolfapparatuur twaalf telefonie- verbindingskanalen. Door aan een van die telefoonkanalen een telegrafiedraaggolf- apparaat te koppelen kunnen bovendien vier tot acht telegrafieverbindingen wor den verkregen. De nieuwe apparatuur is zeer kostbaar. Alle apparaten zijn inge bouwd in voertuigen. De prijs van een dergelijk voertuig varieert van./ 60.000 tot 200.000. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Den Haag, mr. Kolfschoten, o.m. gezegd dat het aantal in Den Haag ingeschreven woningbehoevenden in 1963 met 750 tot 11500 is gestegen. Hij hoopte dan ook, dat het door de minister afge kondigde expansieve bouwbeleid ook voor Den Haag zal leiden tot wat meer soepel heid. „Het schreit ten hemel te moeten zien hoe in een van de grootste steden des lands, die binnen een decennium een uitgebreide zuidelijke woonstad voor meer dan honderdduizend zielen kon bou wen, nu geprutst moet worden om enkele toch nog altijd beperkte projecten moei zaam uit de grond te trekken", aldus de burgemeester. Hij betreurde het dat de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid geen gehoor heeft gegeven aan de herhaalde en dringende in overeenstem ming met de besturen der aangrenzende gemeenten gedane verzoeken om toe wijzing van een rechtstreeks contingent aan de „kleine agglomeratie" van onge veer 5500 woningen per jaar gedurende een periode van drie jaar. „Hierdoor is dus de gerechtvaardigde hoop op een meer continu bouwbeleid op langere termijn voorlopig de bodem ingeslagen", aldus mr. Kolfschoten. Honderden hotelhouders en restaurateurs zijn gisteren het R.A.I.-gebouw in Amster dam binnengestroomd om te zien wat de techniek het afgelopen jaar heeft uitge dacht om de horeca-bedrijven te vervolma ken. Vooral het personeelstekort in de ho- reca-sector heeft geleid tot een grotere belangstelling voor automatisering. Die automatisering vindt men vooral in de keukens, waar uiteraard de grootste behoefte is aan arbeidsbesparing. Op de horecava vinden de geïnteresseerden een unieke keukenpresentatie. Verspreid over de tentoonstelling zijn negen complete res taurantkeukens ingericht van kleine tot zeer uitgebreide. De 494 ton metende Nederlandse kust vaarder „Marie" zit nabij Mandal in Zuid- Noorwegen aan de grond. Het uit Gro ningen afkomstig vaartuig liep zondag avond vast, toe het met een lading staal platen op weg was van Nederland naar Kristiansand in Zuid-Noorwegen. Het schip schijnt geen schade te hebben opgelopen en de bemanning van ongeveer negen man verkeert in goede welstand. Bij een aanvaring tussen het Engelse vrachtschip „Kern" (1028 brt) en het Duit se rijnschip „W.T.A.G." in de Rotterdam se haven hebben gisteren beide schepen schade op gelopen. De „Kern" eigendom van de General Steam and Navigation Ltd, Londen, kreeg aan stuurboord een gat van anderhalve vierkante meter ter hoog te van de machinekamer. Het schip is te ruggevaren naar de Maashaven, waar het vandaan kwam. De „W.T.A.G." kreeg een deuk van twee bij drie meter en maakte water in de voorpiek, doordat tengevolge van de bot sing een aantal klinknagels was losge slagen. Het Rijnschip is eveneens naar de Maashaven teruggevaren voor een nood- reparatie. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de politie is de aanvaring ver moedelijk ontstaan door een onzekere manoeuvre van de „Kern" bij het verla ten van de Maashaven. De „W.T.A.G." was geladen met erts van de Waalhaven op weg naar Duitsland. Buit van 3.000,Inbrekers hebben in het kantoor van de vervoersmaatschap pij „De Twee Provinciën" in Schoonhoven de brandkast geforceerd en daaruit drie duizend gulden meegenomen. De waarschijnlijk oudste oberkelner van Nederland, de heer J. C. Bianco, die al ruim 60 jaar in „Hof van Hol land" aan de Hilversumse Kerkbrink werkt, is gisteren op zijn 80ste verjaar dag gehuldigd. Talrijke personen uit het bedrijfsleven en uit omroepkringen, onder wie de heer Willem Vogt, kwa men hem gelukwensen, evenals de bur gemeester en vier wethouders van de gemeente Hilversum. De heer Bianco, die in 1902 als toneelknecht bij „Hof van Holland" kwam, kreeg van zijn di recteur een geschenk in enveloppe. De directeur karakteriseerde zijn nog steeds niet van ophouden wetende me- .dewerker als „onze eerste en oudste kwajongen". Het K.N.M.I. deelt mee: Een langgerekt hogedrukgebied tussen Engeland en Centraal Europa handhaaft zich, maar diepe en omvangrijke depres sies trekken in een wijde boog rondom het maximum. Kleine storingen bewegen dicht langs het hogedrukgebied en zoeken een weg via het zuiden van Scandinavië. Ten gevolge daarvan blijft er in onze om geving een overwegend zwakke noordwes telijke luchtstroming bestaan. Hierin be weegt zich een weinig betekenend warm- tefront, dat er mede toe zal bijdragen, dat de temperatuur over het algemeen boven het vriespunt blijft. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. es i S c u a OS BS a ■SS ZO HARD Bijna 4000 vierkante meter van de R.A.I., bijna een derde van de hele ten toonstelling, is gewijd aan keukenappara tuur. Men vindt er vele technische vorde^ ringen en ook wel nieuwigheden zoals bij voorbeeld de vleesvermalser die het vlees perforeert, waardoor de braadtijd kan wor den teruggebracht. Het apparaat kan ook verschillende vleessoorten samenvoegen. Zoals op iedere horecava zijn er koffie apparaten en nieuws vindt men ieder jaar ook in de hoek van de jukeboxes, waar men evenals in de autoindustrie jaarlijks een nieuw model pleegt uit te brengen met veel chroom en kleurrijke verlichting, in één ervan is nu een speciale toets aange bracht. Na inworp van een gulden en een druk op de toets kan men tien topsucces- sen horen. Ook zijn er jukeboxen met een populariteitsmeter. De café-exploitant kan op deze meter aflezen welke platen het minst worden gekozen en dus beter ver vangen kunnen worden. De horecava wordt weer opgeluisterd door evenementen als een wijn- en kaaswedstrijd, een kokswed strijd en nationale biertapwedstrijden. Den Helder zwaar bew. wnw 5 4 Ypenburg geheel bew. nw 6 5 Vlissingen geheel bew. wnw 5 5 Eelde half bew. nw 4 De Bilt zwaar bew. w.stil 5 1 Twente zwaar bew. w 4 1 Eindhoven zwaar bew. w.stil 4 0 Z.-Limburg mist zw 3 2 Helsinki geheel bew. wzw 0 3 Stockholm geheel bew. w —3 9 Oslo geheel bew. nw —4 —10 Kopenhagen sneeuw ono 1 1 Aberdeen zwaar bew. w.stil 3 1 Londen geheel Lew. z 6 4 Amsterdam geheel bew. w.stil 5 1 Brussel geheel bew. w.stil 4 2 Luxemburg zwaar bew. n 1 1 Parijs onbewolkt nno 8 1 Bordeaux geheel bew. n 0 0 Grenoble geheel bew. w.stil —3 3 Nice onbewolkt nnw 13 3 Berlijn sneeuw zw 2 0 Frankfort geheel bew. zw 1 2 München geheel bew. zw —5 6 Zürich geheel bew. ono —3 5 Genève geheel bew. no 1 2 Locarno onbewolkt o 4 8 Wenen geheel bew. nw —7 8 Innsbruck geheel bew. zzw 1 —14 Belgrado geheel bew. w.stil 4 8 Athene regen n 8 Rome licht bew. w.stil 11 2 Ajaccio onbewolkt ono 13 1 Madrid mist w.stil 8 4 Mallorca licht bew. w.stil 14 2 Lissabon mist nno 14 4 Woensdag 8 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.46 uur. Maan op 2.21 uur, onder 13.08 uur. Maanstanden 14 januari 22 januari 29 januari 21.43 uur 06.29 uur 00.23 uur I nieuwe maan eerste kwartier volle maan Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 7 januari Hoog water 9.47 uur en 22.17 uur. Laag water 5.13 uur en 17.40 uur. Woensdag 8 januari Hoog water 10.46 uur en 23.23 uur. Laag water 6.08 uur en 18.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2