Ten minste lx per week Va SAMf Einde van een nazi-romance Arrestaties in Zuid-Afrika Paus dankt Israëlische en Jordaanse autoriteiten Oostelijke en westelijke kerk nader tot elkaar gekomen Grote voldoening in Israel na het bezoek van paus Paulus Joods optimisme heeft aan half woord genoeg een W ereldnieuws r Van dag tot dag Gespletenheid Pauselijke groet aan protestanten Rubber en indianen Vierjarige kleuter in Luik vermist Gronings gas naar West-Duitsland Franse inbrekers in Cadzand gepakt Paus en patriarch opnieuw bijeen? 3 J eet U graag Dp de ^Praatótoel DINSDAG 7 JANUARI 1964 i Tegenstand Shalom" Medeleven Merkwaardige leverantie Maps Valk Reumatiek TO GAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Als politiek en godsdienst elkander de hand reiken, kan er van alles uit voortko men. Meestal echter staat het goede in een zeer geringe verhouding tot het jam merlijke. Dat is nu weer gebleken naar aanleiding van de reis, die paus Paulus naar het vroegere Palestina heeft gemaakt en de reactie daarop in de Arabische lan den die Israel haten als de pest. Een van de gangmakers van deze haat is, zoals be kend mag worden verondersteld, Egypte, waar een staffe dictatuur de onheilige oor log blijft prediken tegen de joodse „in dringers" en zijn hele nationale politiek doordrenkt van haat tegen het land Is rael. De godsdienstige leiders in Egypte heb ben het in dat opzicht niet gemakkelijk, zoals trouwens in elke dictatuur het geval is. De kerkgenootschappen in Duitsland hebben tijdens het Hitlerbewind moeten kiezen of delen en hun bleef geen enkel alternatief over dan: vervolgd en ge knecht worden óf partij kiezen tegen de joden. In Egypte is het al niet anders. De Koptische kerk in dat land heeft blijk baar officieel gekozen vóór het regerings standpunt en naar aanleiding van de pau selijke reis nog eens nadrukkelijk geopen baard dat de jodenhaat een van haar diepgewortelde overtuigingen behoort te zijn. Dit is uiteraard een politieke manoeu vre, ontstaan uit de banden tussen kerk en staat, banden die de ene partij opper machtig en de andere slafelijk onderge schikt maken. Terwijl men van de Mos lem-groep in Egypte kan verwachten dat zij zich ook op religieuze gronden tegen de joden keert, mag de Koptische kerk haar christenen niet tot deze haat opzwe pen zonder haar eigen pijlers te verloo chenen. De Koptische christenheid in Egypte, die in Christus gelooft en tegelijk de jood veracht, komt op een merkwaar dige paradox te rusten, die aanleiding zou moeten zijn tot nijpende gewetensconflic ten. Gewetensconflicten in een dictatuur zijn als onkruid in een moestuin. Zij worden niet gedoogd en met bekwame spoed uit geroeid. De Koptische patriarch Kirillos heeft blijkbaar van dergelijke conflicten geen last of weet deze handig te bezwe ren. In ieder geval heeft hij een ridicuul handigheidje bedacht om zijn schapen te verzoenen met het gespleten christendom in Egypte: „de joden hebben Christus ver moord en dienen daarom te eeuwigen da ge te worden gehaat, vervolgd en ver delgd". Dit stond in de Koptisch-Egyptische kerstboodschap. Er stond niet in, wat de betekenis van de Kruisdood voor het christendom is geweest, ook werd niet ge waagd van het joodzijn van Christus zelf en evenmin van het feit dat alle discipelen van Christus, die de Kerk bouwden na Zijn dood, joden waren. Als godsdienst en politiek elkaar de hand reiken, ontstaat meestal een wanstaltige levensbeschou wing. Dat klopt in dit geval wel volkomen. ■«li"WW?" Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten Zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukerr in Nederland. GORTMOLEN 27 DEN HAAG - TEL. 185125 GENèVE (AFP) Paus Paulus heeft uit Jeruzalem boodschappen gezonden aan de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Nederlander dr. W. A. Vis ser 't Hooft, ds. Marcel Pradervand, se cretaris-generaal van de gereformeerde Wereldalliantie, en secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie Kurt Schmidt-Klausen. In deze boodschappen herinnert de paus aan de samenwerking met de waarnemers op het Vaticaanse con cilie en wenst hij hen vrede en voorspoed. Dr. Visser 't Hooft heeft in zijn antwoord gezegd erkentelijk te zijn voor deze geluk wens en hem verzocht de beste wensen en „zijn gebeden voor zijn ambt en de eenheid van het volk van God" te willen aanvaarden. Ds. Pradervand en Kurt Schmidt-Klau sen hebben in ongeveer gelijkluidende ter men geantwoord. LONDEN (AP) Colin Jordan, de lei der van de kleine Britse nazipartij is overrompeld door een bericht uit Parijs, dat zijn vrouw Frangoise Dior, in hem en het nazisme teleurgesteld is en een echt scheiding wenst. De veertigjarige Jordan verklaarde „het is heel, heel verrassend en een zeer grote schok". Hij huwde de 31-jarige nicht van modekoning Christian Dior in een burger lijke plechtigheid, gevolgd door menging van hun bloed. Zij droegen daarbij beiden hakenkruisen. Dat gebeurde drie maanden geleden. Frangoise heeft gezegd: „ik dacht een leider en een held te trouwen. Ik kwam echter tot de ontdekking dat ik een niets nut uit de middenstand heb getrouwd. Ik dacht dat hij een vechter was, maar dat is hij niet". Paus Paulus VI van Rome en de o osters-orthodoxe patriarch van Constantinopel Athenagoras hebben gisteren in Jeruzalem een tweede ontmoeting gehad, die even hartelijk verliep als de eerste. Bovendien ont moetten beide kerkvorsten elkaar 's morgens nog een keer in de straten van Jeruzalem. (Telefoto). BRASILIA (AFP) Dr. Noel Jutels, directeur van de dienst tot bescherming van indianen in Brazilië, heeft bij de procureur-generaal van de republiek een klacht ingediend tegen een rubber- onderneming. Deze zou in november vijf mannen hebben gehuurd om een indianendorp in de deelstaat Mato Grosso uit te roeien. Het dorp laig in het gebied waar de onderneming rub berbomen aftapt en de aanwezigheid van de indianen werd gevaarlijk voor het personeel geacht. Als de overheid geen maatregelen neemt, aldus dr. Jutels. kan men verwachten dat er nog meer indianen worden vermoord. JOHANNESBURG (Reuter) Negentien jonge Afrikanen zijn maandag in Johan nesburg veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twee tot vijf jaar voor hun lidmaatschap van de verboden Pan Afrikaanse Congrespartij. Bij overvallen in enkele wijken van Jo- hannesburg arresteerde de politie zondag avond veertien Afrikanen. Zij worden vast gehouden om te worden verhoord. BRUSSEL (AP) De moeder van een vierjarige Italiaanse kleuter Andrea Di marco heeft voor de Belgische televisie een dramatisch verzoek gedaan om hulp bij de opsporing van haar kind, dat se dert vrijdagmiddag in Luik wordt vermist Mevr. Dimarco zei zenuwachtig snik kend dat haar zoontje afgelopen vrijdag de straat op rende en sindsdien niet meer is gezien. „Help mij mijn zoontje terug vinden", riep zij in het vraaggesprek uit. De Belgische politie zoekt koortsachtig naar Andrea. Zij heeft zonder enig re sultaat zelfs de Maas afgedregd. (Van onze correspondent) ROME Om 18.20 uur landde gister avond de DC-8 van de Alitalia, waarmee de paus de reis naar Palestina heeft ge maakt, op het oude vliegveld van Rome, Ciampina, dat dichter bij de stad gelegen is dan het nieuwe vliegveld Fuimicino, vanwaar hij vertrok. Ciampino was fees telijk versierd en de paus werd opgewacht door de president van de Italiaanse repu bliek Segni en door vele ministers. De pre sident heette de paus in een korte toe spraak welkom op Italiaanse grond en de paus sprak met voldoening over de resul taten van deze reis, en betuigde nogmaals zijn dank aan de autoriteiten van Jorda nië en Israël, die hem zoveel hulp hebben geschonken waardoor zijn pelgrimstocht werd vergemakkelijkt. Wat de samenwerking betreft tussen de kerk van het westen, de Rooms Katholie ke kerk en de Orthodoxe kerk, is men door de reis van de paus en van patriarch Athenagoras, een flink stuk verder geko men. In zoverre is de reis bijna nog be langrijker dan het concilie. Maar nu moet men weer niet denken, dat hiermee alle moeilijkheden zijn opgelost. We zullen niet gaan kibbelen, aldus patriarch Athenago ras over de verschillende dogma's en over de verschillende theologische opvattingen. Tenslotte bestaat er maar één theologie, al zijn de theologen dan ook velen. Er is dus wel van beide zijden een goede wil, hoewel men in de rede die de paus in de kerk te Bethlehem heeft uitgesproken, toch wel zeer sterk het accent vindt op het punt van terugkeer tot de kerk van Rome. Hij spreekt daar zelfs over de Romein se Christus en zegt onder andere ook té gen de afgescheiden broeders dat de deur van de schaapsstal openstaat, en dat voor allen plaats zal zijn. Dit ligt dus wel dege lijk in de zin van een terugkeer. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het bezoek van Paulus VI aan het Heilige Land heeft, in Israel althans, een warm gevoel van voldoening achter gelaten. Niet alleen, omdat dankzij de minutieus voorbereide en uitgevoerde maatregelen voor orde en veiligheid, on verkwikkelijke tonelen als die, welke zich zaterdag in Jordanië afspeelden, achter wege zijn gebleven, maar ook, omdat de uitlatingen van het hoofd van de rooms- katholieke kerk, zijn sterke en dynami sche persoonlijkheid en het stempel dat hij op zijn reis heeft gedrukt, de hoop hebben versterkt op vrede en prevalering van goede wil boven oorlog, geweld en machtsmisbruik. De woorden van Israels president, Zal- man Siazar bij welkom en afscheid, lieten nog eens duidelijk uitkomen, van hoeveel betekenis een dergelijke geest van verzoe ning is voor een Nabij Oosten, waar dag in dag uit staatshoofden en politici de jonge staat van het oude volk met vol ledige liquidatie bedreigen. De Israëlische regering heeft, toen het pauselijk reisplan bekend was geworden, het Vaticaan de verzekering gegeven, dat de wens van Paulus VI om een bedevaart zonder enige politieke bedoeling te ondernemen, nauw gezet zou worden gerespecteerd. Zij is haar belofte nagekomen. Dat de toespra ken desondanks een politieke ondertoon hadden, spreekt vanzelf. Maar hun hoofd motief en dat van de commentaren dei- bladen was het verlangen naar vrede: niet alleen naar vrede tussen mens en mens maar ook naar vrede tussen staat en staat. In Jordanië was dat anders. De pers conferentie van koning Hoessein, aan de vooravond van het pauselijk bezoek ademde een geest van verbittering en haat jegens Israel. De aanwezigheid van honderden buitenlandse journalisten uit buitend, schreef de Jordaanse pers feller nog dan anders over „gestolen rechten die herwonnen dienen te worden" en de Jordaanse radiocommentatoren spraken gedurende de drie dagen van het pause lijk bezoek met hartstochtelijke nadruk over „zionistische agressie", over „om rechtf' het Palestijnse volk aangedaan, over een „bezet Palestina" en over de joden, die niet alleen „Christus hadden ge kruisigd". De Israëlische bladen zien in hun na beschouwingen de reis van de paus als een daadwerkelijke demonstratie van de nieuwe oecumenische geest, die het Vati caan kenmerkt sinds Joannes XXIII de troon besteeg. Zij zijn geïmponeerd dooi de menselijkheid, waardigheid en nederig heid van de verheven pelgrim, door zijn streven om het pausdom een nieuwe sym bolische betekenis te geven, en door het intens verlangen van deze „kardinaal der arbeiderss" om door beleving van het reli gieuze mysterie wereld en mensdom op een hoger plan te brengen. In hoeverre de orthodoxe kerken dit nu zullen aanvaarden staat nog te bezien en Het pauselijk bezoek heeft geen redelij ke aanwijzing opgeleverd van een op han den zijnde erkenning van de staat Israel door het Vaticaan. Het woord „Israël" werd zelfs door Paulus VI niet een maal gebruikt. Maar men hecht hier toch waar de aan twee uitspraken, waarin men een uiting ziet van sympathie, misschien zelfs van vriendschap. De paus beëindigde de rede. waarmee hij de hooggestemde be groetingstoespraak van president Sjazar beantwoordde, met een dubbel „shalom" bet Hebreeuwse woord, dat „vrede" be tekent, maar dat ook de hier algemeen gebruikelijke dagelijkse groet is. Bij zijn afscheid van de president bij de Mandel- baum-grenspost in Jeruzalem drukte hij zijn voldoening uit over „de vrijheid en gelijkheid, die de rooms-katholieke kerk hier geniet". Zuiver zakelijk bekeken lijkt het, dat de Israëlische openbare mening zich hier blij maakt met een dode mus. Naar maatstaven van praktische politiek schijnt dit alles niet meer dan een hoffe lijke geste. Is de wens hier vader van de gedachte? Hoe het ook zij, het befaamde joodse optimisme ziet in beide pauselijke uitspraken zo al geen bewijs, dan toch wel een mogelijke aanduiding van een milde re houding van Rome, niet alleen ten aan zien van het volk Israel, maar ook jegens de staat van die naam. Zoals altijd zal ook hier de toekomst leren of dit optimisme gerechtvaardigd was. Wat de sympathie van het Vaticaan voor het joodse volk betreft schijnt de Israëlische gevolgtrekking inderdaad ver dedigbaar. Het onverwachte bezoek, dat kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen, aan het museum op de Zionsberg in Jeruzalem bracht met zijn gruwelijke relikwieën van de jodenmoord onder de nazi's, kan niet anders worden beoordeeld dan als een daad van piëteit jegens de zes miljoen leden van „het Hebreeuwse volk" om de woorden van de kardinaal te citeren die in de con centratiekampen en voor de executiepelo tons het leven lieten. „In naam van de paus drukken wij onze sympathie en ons medeleven uit met de kwellende smart over de vreselijke vernietiging, die het Hebreeuwse volk werd aangedaan", zo zei de kardinaal, toen hij in aanwezigheid van de minister voor religieuze aangelegen heden, dr. Z. Wahrhaftig, zes kaarsen de zes miljoen doden symboliserend haa aangestoken. De geste van het bezoek zelf en de verklaring van 's pausen ver tegenwoordiger hebben veel bijgedragen tot de sterk positieve indruk, die de pel grimstocht van Paulus VI op het Israëli sche volk heeft gemaakt. De Duitse oliemaatschappij Brigitta is bezig met het aanleggen van een pijplei ding, die eind 1965-begin 1966 Groninger aardgas uit de N.A.M.-putten bij Bierum moet transporteren naar Hamburg. Het merkwaardige van deze leverantie is, dat de Gasunie er in het geheel niet aan te pas komt en dat er in feite geen sprake is van export. Dit onder-onsje tussen de Nederlandse Aardolie maatschappij en haar Duitse zustermaatschappij Brigitta is een uitvloeisel van het Eems-Dollard- verdrag. Dit „goedgekeurde" verdrag houdt om. in, dat in de westelijke sector van het Eems-Dollard-gebied Nederlandse gerech tigden (lees NAM) en in de oostelijke sector Duitse gerechtigden (lees Brigitta) de exploitatie ter hand kunnen nemen, op basis van een gelijke verdeling van de bo demschatten in dit gebied. In een aanvul lende overeenkomst is destijds door beide maatschappijen besloten, dat voorlopig al leen de NAM in dit gebied tot exploitatie zal overgaan. Zodra de NAM ten noorden van Delfzijl de exploitatieput gereed heeft (dit werk moet nog beginnen) en Brigitta de pijplei ding naar Hamburg heeft gelegd, kan de leverantie (buiten de Gasunie om) begin nen. Tenminste als de regeringen hun goedkeuring aan de regeling hebben ge hecht. Kleuter overleden. De driejarige Anna Margriet van Duin is gistermorgen in een emmer water in de keuken van haar ouderlijke woning in Hippolytushoef ver dronken. er zullen zeker nog belangrijke besprekin gen moeten worden gehouden. Daarbij moet men bedenken, dat de patriarch al is hij dan ongetwijfeld de meest gewaar deerde, de belangrijkste van de patriar chen, uit hoofde van het feit dat hij in Constantinopel, in het oude Byzantium, zijn zetel heeft slechts over een betrek kelijk gering aantal orthodoxen recht streeks zeggenschap heeft. Het zijn er niet meer dan enkele honderdduizenden terwijl een van de belangrijkste orthodoxe ker ken de Griekse uit Athene, het beslist niet eens is met de wijze waarop patriarch Athenagoras te werk is gegaan. Men heeft in Griekenland gedurende de ze drie dagen in de kerken gebeden om het grote gevaar af te wenden dat de or thodoxe kerk bedreigt door het onstuimig optreden van Athenagoras. Er zijn daar dus wel belangrijke moeilijkheden. Daarbij komt dan nog dat andere be langrijke orthodoxe groepen in Moskou, Sofia. Belgrado, Warschau' en Praag zich alle bevinden in communistische landen Of men nu daar deze samenwerking met Rome werkelijk zal toejuichen is ook nog allerminst zeker. De Russische dagbladen en de Russische persbureau's hebben aan de reis van paus en patriarch vrijwel geen aandacht besteed. En dit is ook wel be grijpelijk wanneer men zich herinnert hoe patriarch Athenagoras in zijn brief aan de paus nadrukkelijk schreef, dat het erom gaat, te komen tot samenwerking tenein de de kerk te kunnen verdedigen tegen de vijanden van de godsdienst en tegen de ti rannie. Dus kunnen Moskou en Belgrado niet zo geweldig enthousiast zijn. In ieder geval is er een begin gemaakt van toenadering en wij twijfelen er niet aan of zeer binnenkort zullen er bespre kingen gaan plaatsvinden tussen het Vati caan en de afgescheiden oosterse ortho doxe kerken. In Cadzand zijn gisteren twee Franse inbrekers gearresteerd, die sinds enige da gen de kuststreek van Frankrijk en Bel gië in rep en roer brachten. Na berichten dat de mannen uitgeweken waren naar Nederland, was er onder de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen enige onrust ont staan. De politie werd voortdurend opge beld wanneer er ergens onbekende vreem delingen in een dorp werden gesignaleerd Tientallen keren bleek men echter met vreedzame reizigers te doen te hebben Gisteren kreeg de politie van Cadzand weer een telefoontje dat er 2 onbekende mannen op het havenplein aan de voet van de duinen rondliepen. De politie trof daar inderdaad twee mannen aan, die be antwoordden aan het signalement van de gezochten. Met getrokken revolver som meerde zij de mannen de handen omhoog te steken. Een van de twee nam de be nen, de andere kon gepakt worden. De vluchteling werd later op het strand inge rekend nadat waarschuwingsschoten wa ren gelost omdat de Fransman een revol ver had getrokken. De twee mannen, die enige tijd geleden uit een Franse gevangenis wisten te ont snappen, zijn aan de justitie in Middelburg overgegeven, omdat zij ook in Zeeland in braken hebben gepleegd in landhuizen en hotels. AMMAN (Reuter) De rooms-katholie ke vicaris in Amman, mgr. Samaan, heeft verklaard dat verwacht kan worden dat paus Paulus en patriarch Athenagoras el kaar in de loop van het jaar in 't Vaticaan opnieuw zullen ontmoeten. Hij noemde hun bijeenkomst in Jeruzalem een keerpunt in de geschiedenis van de betrekkingen tus sen beide kerken. Mooi onaf Wanneer iemand bij ons, in Toscane, een spade in de grond steekt, stuit hij wis en zeker op Romeinse resten. Daar om komen er geregeld knappe mannen naar ons dorp, om na enige tijd verblijf bij ons te kiezen voor een aantal jaren. Ze brengen een staf van lieden mee, die van hoog tot laag, onze aarde omwoelen om weer een aquaduct van voor Christus bloot te leggen of de fundamententen van een castella. De wortels van onze olijf bomen houden zich waarschijnlijk om een Romeinse balustrade gestrengeld of tas ten langs een triomfboog. En met andere dingen is het al niet anders gesteld. Wanneer iemand in de kerk langs een muur krabt kan hij een fresco aan de op pervlakte peuteren. Het gedender van een vrachtauto over ons plein doet elke keer de kalk van de kloostermuren vallen en vandaag of morgen komt er wel een hei dens tafereel tevoorschijn. Voorlopig doen we het met de fresco's in de kapel, die in bleke groene en grijze kleuren en wat terra-accenten een aan tal jaren geleden ontdekt werden. Ze za- gen er toen zo wazig uit als droombeel den, als nauioelijks meer te grijpen ver beeldingen. In hun groengrijze nevels le ken ze juist voorgoed van ons weg te vlieden naar de historie. Maar weer an dere bekwame lieden hebben dit voorko men. Jarenlang hebben ze bij ons, in ons dorp geleefd en ze hebben onze fres co's hun oude luister hergeven. Maria draagt nu een koningsblauw kleed en op de heuvels van het landschap achter haar zijn de cypressen donkergroen. Wij hebben het werk stap voor stap ge volgd, want zo zijn wij, in Toscane. Wij willen weten wat er met onze aarde, met onze gebouwen, met ons, gebeurt. Wij za gen de kleuren aanbrengen, de figuren naar voren komen. Wij zagen de gouden aureolen rond de heiligenhoofden ontstaan en de hemel daarachter stralend blauw worden, zoals onze hemel is. Wij hoor den. de gesprekken van de geleerde man nen aan, met gespitste oren. Zodoende weten wij er ook wat van. En zodoende zou ik die dame antwoord hebben kunnen geven, die temidden van een groep toeristen, alvorens ze onze ka pel betrad, beweerde: ,,Ik houd zoveel van die oude schilderingen. Ze zijn altijd o prachtig vaag." Waaromhad ik kunnen zeggen, „zou den de schilders vroeger niet hun mooi ste blauw gebruikt hebben voor Maria's mantel en het helderste oranje voor de sinaasappels in de sierguirlandes? En wis en drie trokken zij van de wijzen uit het Oosten de negerkoning een vlammend rood kleed aan, omdat het bij zijn zwart gezicht het beste kleurde. Waarom zou den zij zich beperkt hebben tot onaffe vaagheid?" O. ik weet het, men zal mij misnoegd voorhouden, dat al die toeristen, die zich in drommen langs palazzi en heiligdom men laten slepen, het verschil niet zien tussen Pisanello's St. George en een tijd schrift-prentje van een motor-racer. U hebt' gelijk, maar het inzicht iri deze za ken is moeilijk te verwerven, men kan Hét maar vari weinigen eisen. De bewus te dame zag ik later op onze markt, van onze pleinschilder, een schilderstukje ko pen, recht van de ezel, nat van de verf. Het was prachtig, zei ze, zo mooi onaf net als alles in ons mooie, oude land. De afbeelding was inderdaad onaf. De schilder was blijven steken in wat groe ne en grijze verfen en rose contouren, toen de dame het werkstuk met alle ge weld wegkocht. Maar, ik moet zeggen, zo was het beter, dan alles wat hij ooit ge maakt had, dan alles wat hij af had kun nen maken. Waarmee ik de vraag wil stellen of mis schien alleen de allergrpotsten dan hun werk de voleinding konden geven? Of ve le werken misschien niet beter onaf kon den blijven en dat het wellicht maar goed is, dat de tand des tijds zoveel heeft ge knaagd, het verkleurd heeft en verbrok keld en er een ander gezicht aan gaf, „zo mooi vaag, zo mooi onaf". In dit opzicht moet ik onze dame met haar doekje dan gelijk geven. Roof. Drie bandieten drongen maandag een woning in New York binnen. Zij wa ren net bezig het geldkistje van de be woonster open te breken toen er gebeld werd. „Wie is daar?" vroeg een van de bandieten. „De verzekeringsagent," was het antwoord. De man werd ver zocht binnen te komen en direct beroofd van 150 dollar. Kort daarop werd er op de deur geklopt. Het was de melk boer die ook mocht binnenkomen en wtehonderd dollar lichter werd ge maakt. In het geldkistje zaten 50 dol lar. De rovers maakten zich daarna met de vierhonderd dollar uit de voeten. Non-stop. Een escadrille Amerikaanse straaljagers van het type Lockheed F- 104 Starfighters heeft voor het eerst een non-stop vlucht van de Californische basis George naar de basis Moron in Spanje gemaakt. De afstand van 9.840 kilometer werd afgelegd in ruim 10 uur. Onderweg werden de jachtvliegtuigen in de lucht van brandstof voorzien. Misdaad. In 1963 zijn 288 Amerikaanse gangsters tot zware gevangenisstraffen veroordeeld voor overtredingen van fe derale wetten, tegen 138 in 1962 en 45 in 1960. Dit blijkt uit een rapport, door minister van Justitie Robert Kennedy overhandigd aan president Johnson. Ro bert Kennedy legt er in dit verslag de nadruk op dat de successen, door de fe derale instanties behaald in hun strijd te gen de georganiseerde misdaad, voor een deel te danken zijn aan de onthul lingen van Joseph Valachi, het gearres teerde oud-lid van de straf georganiseer de gangsterbende, bekend onder de naam „Cosa Nostra."

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3