laat het uur van de waarheid slaan!" „KONFRONTASI": DE TWEEDE RONDEII f verkouden? IX Gerucht over wondergeneesmiddel lokt ongeneeslijk zieken naar Corsica Premier Toengkoe Abdoel Rahman: „StiOp hlllp aan Indonesië; HOEST? snuiten weg Verklaring Schippers-Eigenaren over bedrijfspensioenfonds 500 jaar Staten Generaal Vier arrestaties in ernstige treinramp bij Belgrado Minister van Gezondheid in Parijs geeft een ernstige waarschuwing uit Banvloek tegen de zwarte kunst hielp Critiek van Wilson op EEG-landbouw DINSDAG 7 JANUARI 1964 4 verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS GEEN ASCEET vï,f;; «tei- ernr^ Drievoudige moordenaar in Noord-België ontsnapt Kerkelijk nieuws Dr. E. van RaaUe (Van onze reisredacteur W, L. Brugsma) KOEALA LOEMPOER (Maleisië) „Als Nederland na zijn bittere ervaringen toch steun aan Indonesië wil geven, moet het dat uiteraard zelf weten. Maar waarom het esten in het algemeen steun aan Soekarno geeft, is mij niet duide lijk. Soekamo heeft nog nooit iets tegenover die steun gesteld." De premier van Maleisië, Toengkoe Abdoel Rahman, die de volle last van Soekarno's „konfron- tasi -politiek moet dragen, gaat nog een stapje verder: „Het argument is, dat als men Soekarno niet steunt, hij steeds verder in de armen van het communisme zal glijden. elnu, laat hem glijden. Als het Westen verdere hulp aan Soekarno weigert, slaat voor Indonesië het uur van de waarheid. Als hij zich dan nog verder met het Oosten identificeert, dan krijgen verstandige Indonesiërs eindelijk de kans zich van hem te bevrijden". De Toengkoe zegt plompverloren: „de Fhilippijnen zijn grillig. In het Manila- akkoord stond eerst erkennen, dan over Sabah praten". De suggestie dat hij door toe te geven aan de Philippijnse wens Soekarno zou kunnen isoleren, maakt hem een beetje boos: „er is al genoeg sme rige politiek in de wereld. Wij willen recht door zee gaan en ons aan onze afspraken houden. Waarom hebben de Philippijnen hun claim op Sabah nooit naar voren ge bracht toen Sabah nog een Britse kolonie was?" Ja, waarom? De hele kwestie Maleisië zit vol waaroms. Waarom moest de nieu we Federatie zo nodig worden gevormd? De Toengkoe, die een onbezorgde jeugd had hij studeerde pas op zijn 46ste af, want hij had het druk met sport loopt nu een beetje krom onder alle politieke zorgen. Hij zegt: „als wij het onafhanke lijke Singapore alleen gelaten hadden, zou die Chinese stad het Cuba van Zuidoost- Azië zijn geworden. Maar we konden het niet opnemen in de oude Federatie Ma laya het schiereiland Malakka zonder de balans tussen Chinezen en Maleiers in het voordeel van de Chinezen te verande ren. En verder kon Engeland niet ten eeuwigen dage als kolonisator in Sabah en Serawak blijven zitten. De oplossing lag dus voor de hand". De beminnelijke Maleise edelman, die de toengkoe is, heeft zijn openhartigheid nog niet verloren. Hij zetelt temidden van adviseurs, orchideeën, krissen, modelvlieg tuigen en olifantstanden in zijn villa op een heuvel boven de federale hoofdstad Koeala Loempoer en praat er op los. Maar anders dan vroeger, proberen zijn advi seurs zijn openhartigheden niet meer te remmen. Zelfs niet als hij de Philippijnen een veeg uit de pan geeft. Manila, met Koeala Loempoer een van de weinige resterende pro-westelijke hoofd steden van Azië, weigert de op zestien sep tember gevormde Federatie van Maleisië te erkennen, omdat het historische aan spraken heeft op Sabah Noord-Bor- neo dat met Serawak, Singapore en het voormalig Malaya de nieuwe Federa-t tie vormt. President Macapagal wil eerst de verzekering, dat Maleisië bereid is de Kwestie-Sabah door internationaal overleg of arbitrage te regelen. Het is waar. Even waar als het voor de hand liggen van Soekarno's verzet te gen de vorming van een nieuwe staat aan zijn grenzen. Want die staat met zijn ster ke westelijke invloeden, liberale democra tie en economie, is een uitdagend alter natief voor Soekarno's concepties. Als de Federatie slaagt, wordt zij een magneet voor de middelpuntvliedende krachten in de Indonesische republiek: Sumatra, Cele bes. Borneo. Als zij mislukt, worden de links-extremistische Chinese partijen er de baas. Dat zijn kwade ontwikkelingen voor Soe kamo. Vandaar dat hij nooit werkelijk heeft geprotesteerd tegen de oude Federa tie Malaya en de Britse koloniën in Bor neo. Dat was een toestand die hem eer der beschermde dan bedreigde. Nu is dat evenwicht verstoord. Onder de Toengkoe's beminnelijkheid en levenslust hij zwemt, golft, houdt van sportwagens en slaat geen paarderen over ligt toch een stuk harde koppig heid, dat niet van opgeven wil weten. „De confrontatie met Indonesië kan nog een hele tijd duren. Zij gaat ons een hoop geld kosten, dat we liever aan ont wikkelingsprojecten zouden hebben be steed. We gaan nu de dienstplicht invoe ren. Vergeet niet dat we ook onze noord grens moeten beschermen tegen commu nistische infiltranten en het hele land te gen communistische subversie. Gelukkig worden wij militair gedekt Voor de man wiens politieke leus altijd geweest is. „Ik wil van mijn land een gelukkig land maken," ziet de toe komst er minder zonnig uit dan hij ge dacht had. Hij is ook vermoeider en ge- resigneerder dan de vorige keer dat ik hem sprak en staart af en toe zwijgend uit het raam, waar dikke grijze wolken aandrijven over de heuvels: de regentijd begint. Hij ontwaakt uit zijn gepeins als ik melding maak van het bericht, dat Soe karno een ongeneeslijke nieraandoening zou hebben en dat de Weense artsen hem niet meer dan een jaar of anderhalf zou den geven, „En wat dan?" vraagt hij, „Een burgeroorlog tussen leger en com munisten? Wie zal dat winnen? En als het leger wint, zal het dan de confrontatiepo litiek tegen ons voortzetten?" Ja, wat dan? Het is een van de „64 dollar questions" van het onzekerste ge bied in de wereldpolitiek, het stormcen- helpen probaat an smaken heerlijk! BELGRADO Naar aanleiding van de treinramp die zaterdagmorgen in de buurt van Belgrado plaatsvond en die aan 61 mensen het leven kostte zijn vier arresta ties verricht. Beschuldigd van misdadige nalatigheid zijn aangehouden de machinist en de hoofdeonducteur van de sneltrein uit Skoplje, de stationschef van Jajintsi en zijn wisselwachtcr. De rechter van instructie van het parket in Belgrado meent, dat de ramp voorko men had kunnen worden door een mini mum aan veiligheidsmaatregelen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de machinist en de hoofdconducteur van de sneltrein verzuimd hebben, vijfhonderd meter voor en achter hun stilstaande trein knalseinen op de rails te plaatsen, hoewel de trein ruim twintig minuten in dichte mist stil bleef staan. De politie heeft verder vastgesteld, dat de stationschef van Jajintsi gewaarschuwd was door de chef van het volgende sta tion dat de sneltrein niet was aangeko men. Petrovitsj had zich er niet van ver gewist, of de trein al voorbijgekomen was en zelfs de chef van het vorige station op de route laten weten, dat deze stoptrein uit Pojarevats waarin de meeste slacht offers zouden vallen kon laten vertrek ken. De wisselwachter van Jajintsi die bij Petrovitsj stond toen deze de stoptrein liet vertrekken, wist dat zijn chef de sneltrein niet voorbij had zien komen. De politie is ervan overtuigd, dat in de sneltrein niet aan de noodrem is getrok ken, zoals aanvankelijk was verondersteld, maar dat de reminstallatie in werking is getreden door het ontploffen van een vei ligheidsmechanisme. De Toengkoe begrijpt Soekarno's fana tieke verzet niet goed: „waar maakt die man zich toch druk over? Hij is toch geen asceet! Hij houdt van goede dingen, van het leven, van vrouwen bijvoorbeeld." De breinen van de Toengkoe en Soekarno gaan andere wegen. Beiden zijn „vader des vaderlands." Maar de één heeft zijn „merdeka" langs evolutionaire weg ver kregen en de ander langs revolutionaire. De Maleise aristocraat zoekt de uitleg ook in het verleden: „Soekarno droomt van een Groot-Indonesië, van het herstel van het rijk van Modjopahit. Hij heeft ook de oude dichter gelezen uit dat rijk, die schreef: „Eerst komt driehonderd jaar lang de witte ziekte dat waren de Nederlanders dan komt de gele de Chinezen, waar ze nu zoveel last van hebben en dan komt de prins der rechtvaardigheid, die het rijk zal herstel len. Nou, Soekarno maar tevergeefs zoeken naar een prins in de gelederen zijner voorouders. En het vervelende is, dat mijn naam, Abdul Rahman, betekent: hij die recht doet. Vandaar dat Boeng Kamo mij blijkbaar van expansieve neigingen ver denkt". door Engeland en Australië. We hoeven ons dus niet in één slag tot de tanden te bewapenen. Maar het blijft duur. En door de Indonesische boycot van Singapore verliest die stad alleen al 250 miljoen gulden per jaar." trum van Zuidoost-Azië, waar een vrien delijke, goedgemutste Maleise aristocraat een matigende, constructieve rol had wil len spelen en zich, al doende, in een wes pennest heeft gestoken, omdat hij uit twee kwaden had te kiezen. Een hoopvol ogen blik: premier Toen Toengkoe Abdoel Rahman van Malei sië (links) en presi dent Soekarno van Indonesië kwamen in de zomer van 1963 in Tokio bijeen. Soe karno verklaarde zich toen bereid zijn con frontatie-politiek te gen het nog niet ge vormde Maleisië af te gelasten en de pro blemen tussen beide landen in een geest van goede nabuur schap te regelen. Maar de besprekin gen over die regeling leidden tot niets. 1x gtfÉEfl (Van onze correspondent) PARIJS Heel Frankrijk en Corsica dan nog eens in het bijzonder wordt sedert een dag of tien in stijgende spanning ge houden door de strijd die tussen het mi nisterie van Gezondheid in Parijs en de amateur-bioloog Gaston Naessens is ont brand. Naessens, die 39 jaar oud is en zich sedert de laatste zomer op Corsica heeft teruggetrokken, is de uitvinder van een se rum waarmee hij beweert zowel kanker als leukemie, een eveneens dodelijke bloedziekte, te kunnen genezen. Hij verzekert over de bewijzen en ge tuigschriften te beschikken met betrekking tot verschillende patiënten die door de of ficiële wetenschap waren opgegeven en die hij zou hebben gered. De toeloop in Corsica van doodzieke mensen en ouders met kinderen die aan kanker lijden is de laatste dagen zo groot geworden dat in het enige ziekenhuis van Bastia alle bed den zijn bezet. Eind vorige week heeft Naessens laten weten dat alle serum ge naamd GN-24 op zou zijn, zodat het geen zin meer heeft de reis naar Corsica te ondernemen. Zelfs uit Engeland is per vliegtuig een kankerpatiëntje overgeko men en in de autofabrieken van Peugeot bij Parijs hebben de arbeiders duizenden franken verzameld om een doodzieke ka meraad in staat te stellen eveneens te po gen in Corsica zijn gezondheid met het wondermiddel te herstellen. Het ministerie van Gezondheid heeft vo rige week een hoofdinspecteur op onder zoek gestuurd. Het onderzoek schijnt voor Naessens niet zo gunstig te zijn uitgeval len en hem is dan ook discretelijk aange zegd dat hij beter ziin biezen kan pakken. Tot een formele arrestatie of uitwijzing schijnen de autoriteiten echter niet te dur ven overgaan uit vrees voor de reacties van de honderden zieken en hun families die op Corsica hun ganse hoop op Naes sens hebben gezet. Het ministerie heeft ook bekendgemaakt dat Naessens al eens wegens onwettige uitoefening van de me dische wetenschap tot een hoge boete is veroordeeld. Er is trouwens maar één dok ter die zijn serum, dat uit het bloed van paarden moet worden bereid wil toepas sen. Er zijn echter ook verschillende men sen die beweren dat Naessens hun leven BRAMBER (AP) Het kerkhof van de Engelse plaats Bramber ziet er weer piek fijn uit. De banvloek van de 76-jarige predikant Ernest Streets die de beoefena ren van de zwarte kunst zondag vervloek te, heeft kennelijk indruk gemaakt. Twee dagen geleden bedreven vandalen hun zwarte kunst op het kerkhof. Grafstenen en beelden werden toen omvergegooid. Men neemt aan dat zij nu het kerkhof weer in orde hebben gemaakt, of dat dit gedaan is door gelovigen die onbekend wensen te blijven. heeft gered nadat ze door de officiële we tenschap waren opgegeven. Dergelijke be weringen zijn moeilijk te verifiëren. Vol gens specialisten is het mogelijk dat in ge noemde gevallen een vroegere geneesme thode een verlaat effect heeft gesorteerd waarvan Naessens zich zo de verdiensten zonder grond kon toeschrijven. Bovendien, zo zeggen specialisten, moet men nog maar afwachten of die genezing een defini tief karakter zal dragen. Ondertussen blijft de amateur-bioloog zich hartstochtelijk verdedigen tegen al le beschuldigingen en weigert hij halsstar rig Corsica te verlaten, waarbij hij zich op de steun eti de bescherming van de hele Corsica anse bevolking kan beroepen, die als een man achter hem zou staan. Naessens heeft in Zwitserland het anti kanker serum reeds in 1950 op de markt gebracht; GN24 naar zijn initialen en geboortedag. Een ander preparaat, ana- blast genaamd, volgde op de Zwitserse markt, maar het is nog niet bekend of dat iets te maken hebben met het huidige preparaat. In 1956 werd Naessens schuldig bevonden aan het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hierdoor werd hem belet het preparaat aan zieken toe te die nen, maar thans heeft een arts uit Ajaccio zich bereid verklaard dit voor hem te doen. Volgens A.F.P. is een vrouw die volgens Naessens van kanker genas, in werkelijk heid overleden. Naessens beweert, dat hij nog enkele weken geleden een telefoonge sprek met haar gevoerd heeft, maar vol gens het persbureau blijkt uit de burger lijke stand, dat zij anderhalf jaar geleden de laatste adem uitblies. De vrouw, me vrouw Barbara Philonenko, echtgenote van een Russische prins, was door haar artsen opgegeven, maar Naessens zegt haar met zijn serum genezen te hebben. Twee Franse kinderen, die naar Ajaccio gekomen waren, maar niet behandeld konden worden, zijn inmiddels overleden. Het bestuur van de Vereniging Schip pers Eigenaren van Motortreil- en Ha- ringloggers te Katwijk aan Zee heeft de volgende verklaring afgeegd. „Bij de loononderhandelingen voor het jaar 1964 is ons duidelijk geworden dat omtrent onze houding tegenover het op te richten bedrijfspensioenfonds voor de vis serij een mening bij de bemanningen van onze schepen, bij hun respectieve vakbon den en in rederskringen heeft postgevat, welke niet overeenkomstig de waarheid is. Buiten de kring van onze leden doet al om opgeld de gedachte, als zou de Ver eniging van Schippers-Eigenaren zich uit gesproken hebben tegen de oprichting van een bedrijfspensioenfonds. Niet alleen is dit een aperte onwaar heid, maar bovendien hebben onze leden voorop gestaan om pensioenvoorzieningen voor hun bemanningen te treffen.Sedert mei 1961 is aan de Vereniging verbonden een Stichting Pensioenfonds en vanaf die datum hebben de bij ons aangesloten werk gevers premies voor de werknemers be taald. Hier volgen een circulaire aan onze werknemers van 30 juni 1961: „Zoals wellicht bekend is, bestaan er reeds sinds 1957 plannen om te geraken tot een verplicht bedrijfspensioenfonds voor de gehele visserij. Bij de diverse onderhandelingen tussen organisaties en de regering is men nog steeds niet tot een akkoord kunnen ko men, terwijl een overeenkomst nog in het verschiet ligt. Dit betekent dat de werknemers in de visserij het voorlopig nog zonder pensioem moeten stellen. Uw werkgevers zijn van oordeel dat dit, sociaal gezien, heden ten dage niet meer verantwoord is. Om aan deze onbevredigende toestand 'n einde te maken hebben de werkgevers, aangesloten bij de Vereniging van Schip- pers'-Eigenaren, geheel vrijwillig en op eigen initiatief besloten een afzonderlijk pensioenfonds in het leven te roepen. Ten einde een en ander te bespoedigen hebben de werkgevers besloten los van de over eenkomst met de werknemers inzake hun premiebijdrage het gedeelte van hun weekpremie reeds van 1 mei 1961 af te voldoen." Van de aanvang af-is aan de werkne mers verzocht, ook een gedeelte van de premie voor hun rekening te nemen. On danks de voorgestelde compensatie van de ze premie door de werkgevers, was de belangstelling van werknemerszijde der mate gering dat dit geen doorgang gevon den heeft. Het pensioenfonds voorzag aan vankelijk in uitkeringen die voor het Be drijfspensioenfonds als coming-service zul len gelden. Gezien het feit, dat de werk nemers geen belangstelling toonden, be draagt het verzekerd pensioen thans de helft van de geraamde uitkeringen. De premies hiervoor worden volledig door de werkgevers gedragen. Bovengenoemde stichting heeft haar uit te keren pensioenen herverzekerd bij de OLVEH van 1879. Zoals van alle pensioen fondsen is de administratie onderworpen aan de controle van de Verzekeringska mer te Amsterdam. Aan één weduwe en één wees worden vanaf 2 april 1962 pen sioenen uitgekeerd. Het bestuur van de stichting bestaat uit leden werknemers en werkgevers. Wanneer het bedrijfspensioenfonds waar schijnlijk binnenkort van start gaat, zal onze stichting op grond van de Wet op de verplichtstelling van de Bedrijfspen sioenfondsen als pensioenfonds blijven fun geren mits dezelfde uitkeringen worden gegarandeerd als van het Bedrijfspensioen fonds. Deze garantie zal uiteraard door de werkgevers rechtens moeten worden ge geven. Anderzijds zullen dan de werkne mers verplicht worden gesteld hun aan deel in de premie te betalen. Het is in visserijkringen bekend, dat door de regering ter gedeeltelijk financie ring van de toe te kennen backservice een bedrag van 2.000.000.- beschikbaar is ge steld. Ons pensioenfonds heeft uiteraard bij de regering de eis gesteld, dat een gedeelte van dit bedrag ook haar toe komt. Niets staat, naar onze mening, de inwilliging van deze eis in de weg." OXFORD (AP) Harold Wilson, de lei der van de Britse Labour-oppositie, heeft er bij de landbouwers van de Westerse landen op aangedrongen meer te doen om de miljoenen hongerigen in de wereld te helpen. Hij keurde de landbouwpolitiek van de E.E.G. af als een „verkeerde opvatting met de blik naar binnen gericht en niet aangepast aan de landbouw in Euro pa." De Westerse wereld, zo zei hij, beschikt over kolossale hoeveelheden overtollig voedsel als gevolg van een toeneming van de landbouwproduktiviteit en een grote mate van steun voor de prijzen van land- bouwprodukten. „Zij moeten deze overtollige hoeveelhe den voedsel naar de hongerige landen zen den, of wij zullen ons binnenkort weer bevinden in de toestand van de dertiger jaren, toen wij de oogsten moesten ver branden, wat volgens mij een ontoelaat bare belediging zou zijn voor de moderne beschaving," aldus Wilson. BRUSSEL De Belgische politie zoekt koortsachtig naar een drievoudige moorde naar. Hij was veroordeeld tot vijftien jaar internering en ontoerekenbaar verklaard. Hij heet Sylvain d'Hoeste en is ontsnapt uit de gevangenis van Turnhout. Het wordt mogelijk geacht dat hij over de Neder lands-Belgische grens is ontkomen. In 1958 heeft hij een man en een vrouw, die zich bevonden in een open auto langs de rijksweg tussen Oostende en Brugge doodgeschoten. Het heeft een jaar geduurd aleer hij, nog steeds niet door de politie ontdekt, ergens anders een boerenknecht doodsloeg en pas toen kon hij worden ge arresteerd. Men beschouwt hem als een uiterst gevaarlijk individu en de politie heeft de bevolking in de streek rondom Turnhout gewaarschuwd. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-W. (vac. J. Wiersema) P. Joosse te Barendrecht. Aangenomen naar Aalten (vac. dr. J. Rinzema) C. H. v. d. Berg te Lollum. Beroepen te Tweede Exlöermond J. W. Bats, kand. te Amsterdam te Lemele- Lemelerveld en te Wormer H. v. Koetsveld, kand. te Naarden. Op en om het Binnenhof Op zichzelf is er helemaal niets tegen om, als het maar eventjes kan, aan fees telijke herdenkingen te doen van belang rijke gebeurtenissen. In sommige opzich ten kan er echter enige twijfel bestaan of de opzet van de bijeenkomst in de Ridder zaal op donderdag 9 dezer ter herdenking van „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal" wel geheel en al feilloos is. Meer en meer durven tal van deskundi gen op het gebied van de geschiedeniswe tenschap het wel aan, de 9e januari 1464 te beschouwen als de geboortedatum van de Staten-Generaal uit het Bourgondische tijdperk. Nu ja, de op die dag te Brugge in tegenwoordigheid van Philips de Goede, hertog van Bourgondië, en tenslotte inge volge zijn oproep gehouden samenkomst van de vertegenwoordigers van de Staten der gewesten alsook van enige steden die deel uitmaakten van het Bourgondische rijk, heette nog wel niet „Staten-Gene raal", maar wie daarop let is een knies oor. Toen was het toch in elk geval een begin van wat uiteindelijk 't lichaam werd dat de naam Staten-Generaal te dragen kreeg. In zoverre kan er reden bestaan voor een feestelijk herdenken van het feit, dat het op 9 januari 1964 vijfhonderd jaar geleden is dat er zoiets als de Staten-Ge neraal geboren werd. Philips de Goede, die van plan was een reis naar het Heilige Land te ondernemen en die wist, dat er in verschillende van zijn gewesten ongerustheid bestond over de figuur welke dan het bestuur tijdelijk zou waarnemen, had bovenal dèèrin aan leiding gevonden de bedoelde vergadering fluks te beleggen. Dit te meer omdat door Holland en Zeeland de enige ge westen uit het tegenwoordige Nederland die toen onder zijn heerschappij stonden een initiatief was ondernomen om de af gevaardigden der verschillende Staten te doen samenkomen. Zulke bijeenkomsten mochten echter alleen door de landsheer belegd worden. Daarom haastte hij zich het onoorbare Hollandse initiatief vóór te zijn. Ongezouten heeft hij danook de he ren die op 9 januari 1464 in het hertogelijk paleis te Brugge uit hoofde van zijn op roep verschenen, de waarheid gezegd over hun ongepast optreden. Dermate hard pak te hij hen aan, dat zij enige dagen later ootmoedig hun verontschuldigingen aanbo den voor wat zij hadden misdreven. In tussen kregen zij van hertog Philips te horen, dat er geen sprake van was dat hij tijdens zijn afwezigheid het bestuur aan een vreemdeling zou toevertrouwen, gelijk hier en daar tengevolge van geruchten wel gevreesd werd. Als ik nog heb aangestipt, dat de Staten vrij kort na de vergadering van 9 januari 1464 een verzoening tussen de hertog en diens zoon Karei, graaf van Charolais (de later Karei de Stoute) heb ben weten te bewerkstelligen en verder, dat overigens die eerste bijeenkomst van de „toekomstige" Staten-Generaal niets te vertegenwoordigend lichaam met zekere rechten. Maar aan die Staten-Generaal uit de oude tijd kwam al vrij spoedig nadat de Ne derlanden tegen Philips van Spanje tot een opstand waren overgegaan (1568) een ein de. Dat gebeurde namelijk toen het zuiden zich in 1579 weer aan de Spaanse heer schappij onderwierp en de Unie van Utrecht de grondslag vormde voor de uitsluitend noordelijke Staten-Generaal. die van de Republiek der Verenigde Nederlan den. Dat college was in feite een gezanten conferentie, waarin de gevolmachtigden van de Staten van de zeven provinciën als regel slechts met eenstemmigheid kon den besluiten en dit na last van en rugge spraak met hun opdrachtgevers, de gewes telijke Staten in kwestie. Met de Staten-Generaal uit de Bourgon- aanschouwen heeft gegeven van enigerlei bevoegdheden van belang die daar door de afgevaardigden werden uitgeoefend of verkregen, zal het wel duidelijk zijn dat die Staten-Generaal als een werkelijk ver tegenwoordigend lichaam met zeker ge zag. toen nog niets om het lijf had den. Van hen, die toen „vergaderden," waren de meesten uit het Zuiden, in hoofdzaak uit het hedendaagse België afkomstig. La ter is ook Luxemburg en zijn vervolgens nog een aantal andere Staten van noorde lijke gewesten door middel van afgevaar digden mee van de partij geworden. Op den duur riep de landsheer de Staten-Ge neraal wel bijeen om in de vorm van „be den" geldmiddelen van de diverse gewes ten los te krijgen, waartegenover dan van de zijde der Staten-Generaal gezorgd en gewaakt werd voor bepaalde privileges van de gewesten. Daarin schuilt dus wel een en ander, dat gaat gelijken op 'n soort dische tijd, met die van de Republiek der Verenigde Nederlanden, hebben de heden daagse Staten-Generaal, inderdaad be staande uit leden die het gehele Neder landse volk vertegenwoordigen en die wer kelijke bevoegdheden van grote betekenis bezitten, nauwelijks iets méér gemeen dan de naam. Wonderlijk genoeg heeft men echter in die Nederlandse kringen waar reeds gerui me tijd geleden het initiatief werd geno men voor herdenking van „Vijfhonderd jaar Staten-Generaal" heel lang verzuimd om, als men dan bepaald de bijeenkomst van 9 januari 1464 wilde herdenken, daarbij tenvolle België en Luxemburg te betrek ken. Heb ik het wel, dan heeft het tot half augustus 1963 geduurd, voordat in Den Haag blijk werd gegeven van het be sef dat men toch ook de Beneluxgenoten mee van de partij moest laten zijn. Zo zullen dan op 9 januari 1964 medé de voorzitters van de Belgische Kamer en van de Belgische Senaat alsook de voor zitter van het Luxemburgse parlement tót de eregasten behoren. Intussen, zij zullen geen plaats kijgen naast de voorzitters van de Tweede en de Eerste Kamer, en die van de Staten van de Nederlandse An tillen en van Suriname, temidden van welk voorzitterliik gezelschap koningin Juliana gezeten zal zijn. Kenmerkend voor het feit dat de initiatiefnemers van het festijn in Den Haag een beetje te veel „Nederlands" gedacht hebben is dit stellig. Evenzeer, dat de voorzitters van de Staten uit de West, die dat genoegen overigens gaarne gegund zij. zulke hoge plaatsen krijgen. Immers, wat heeft de West ooit uitstaande gehad met de Staten-Generaal van vijf eeuwen geleden of met de Staten-Generaal van de oude Republiek? Niets, en nog eens niets. Neen, dan doen onze Belgische vrienden het straks veel beter en veel juister. Hun opzet om onder de auspiciën van de inter parlementaire Beneluxraad op 29 mei een openluchtfeest te Brussel te houden, dat op fleurige en kleurige wijze de samen komst van de Staten-Generaal der Bour gondische gewesten in herinnering zal brengen, heeft heel wat meer zin. Trou wens, in de Ridderzaal in Den Haag zal het allemaal natuurlijk keurig netjes en plechtig toegaan, doch het grote publiek zal er geheel en al buiten staan. Boven dien, al zullen zich dan in de Ridderzaal onder anderen ook de leden van de inter parlementaire Beneluxraad bevinden, in overwegende mate zal de samenkomst een Nederlands of, zo men wil, een noord-Nê- derlands stempel dragen. Dat nu is, histo risch bezien, toch heus niet vrij van zeke re eenzijdigheid. Vandaar mijn slotsom, dat straks aan de viering in België meer sa menhang eigen zal zijn met wat er vijf eeuwen geleden gebeurde, dan met de plechtige samenkomst in Den Haag het geval zal wezen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4