Tweede fase Auschwitz-proces nadert vandaag haar einde Verdachten roken in pauze onbewaakt hun sigaretje Belgische regering geeft artsen een waarschuwing Het beeld 9 Verandering in de legerleiding van Zuid-Vietnam Drie doden in het verkeer WÊm? Kroesjtsjev geeft Ben Bella vliegtuig Vorstelijk huwelijk in januari 1965 Soekarno voert in Manilla gesprek 1/ ii i n r i u miir üLLi\nn n K IIT DINSDAG 7 JANUARI 1964 Stilte Herkenning - i - s'll- Zij zullen moeten werken onder nieuwe ziektewet De tekst Ontoelaatbaar Niet oirbaar Goed afgerond Niet gekwetst Bokser Naar de kerk Verkeerde manier Kwetsend Ongenadige klap (Van een speciale verslaggever) FRANKFURT. - In Frankfurt zijn maandagmiddag 22 mannen in staat van beschuldiging gesteld. Dit was de twee de fase in het proces, dat in de grote zaal van het Frankfurter stadhuis wordt ge voerd tegen 21 oud S.S.'ers en één ge vangene-meeloper, die tijdens de oorlog in Hitiers massale verdelgingskamp Auschwitz hebben meegeholpen aan het doden van drie miljoen gevangenen, voornamelijk joden. Deze tweede fase werd maandagmiddag laat bereikt. Rechtbankpresident dr. Hans Hoffmeyer was toen klaar met het verhoor van alle verdachten. Dit verhoor gold uitsluitend de levens loop met het accent op de Auschwitz- periode van de verdachten. Nadat de president van het Gerechtshof als laatste de vrouwenarts dr. Franz Lucas uit Elms- hom, tijdens de oorlog enkele maanden kamparts van het, naar het hoofdkamp Auschwitz genoemde, dodenkampencom plex had verhoorde kon de rechtbank zich wijden aan het oplezen van de akten van beschuldiging. Dit neemt vandaag een groot deel van de dag in beslag. Daarna volgt de derde fase in dit grootste oorlogsmisdadigers- proces ooit in Duitsland gehouden: het aanvaarden van de bewijsstukken en het verhoor van de getuigen. Hiervoor zijn 250 getuigen uit vijftien landen opgeroepen. Zij zullen de komende weken voor de rechtbank verschijnen. In de zaal hangen drie reusachtige kaar ten, een oppervlakteschets van Auschwitz, een situatietekening van de crematoria en een schets van het kamp Birkenau. Tus sen deze tekeningen in hangt, op een in de muur verzonken deur, een bord: „Kein Ausgang", geen uitgang. Voor vele miljoe nen die het kamp betraden dat rond dit bord zo duidelijk staat getekend, was dit opschrift de verschrikkelijke waarheid. De 22 mannen kijken niet vaak naar de tekeningen. Zij praten niet veel met el kaar, hoewel zij daarvoor volop gelegen heid krijgen als de rechtbank zich een uurlang terugtrekt in de kamer van de president om te beslissen of de Oostduitse procureur-generaal dr. Kaul deze recht zaak mag bijwonen. Dr, Kaul, die bij de vorige procesdagen het recht was ont zegd om namens Oostduitse mede-aankla gers van de verdachten het proces bij te wonen, mocht dit bij rechterlijke beslis sing gisteren wel, omdat hij het aantal personen, dat hij zei te vertegenwoordigen, van negen tot drie had teruggebracht. De toelating van de in toga gehulde dr. Kaul ontlokte hevige protesten aan dr. Hans Laternser, de steradvocaat onder de raadslieden van de verdediging. Toen de rechtbank over deze kwestie in beraad ging, liep de zaal leeg. De meeste verdachten bleven zitten. Een enkele maakte een grapje met een van de in donkerblauwe uniformen gestoken po litie-agenten. Deze jongemannen, die het hoge model pet dragen dat de „alte Kampfer" bekend moet voorkomen, lachen wat verlegen. Maar tussen de mannen die tijdens het vernietigingswerk vaak nauw moeten hebben samengewerkt vlot het niet zo best. De schaduw van een vonnis als zwaartse straf kent het Westduitse recht de levenslange gevangenisstraf hangt in de elegante zaal. Enkele verdachten la ten zich echter niet weerhouden om ook in de hal een sigaretje te roken: tijdens het beraad van de Rechtbank staat ferm midden in de hal een klein groepje heren in keurige grijze pakken. Plotseling herken ik enigen hunner uit de rechtzaal: het zijn de tandartsen Willie Frank en Willie Schatz en dr. Viktor Car pesius, de apotheker van Auschwitz. Alle drie hebben zij na de oorlog goed geboerd, maar alle drie zien zij nu wegens hun ac tiviteiten in Hitiers vernietigingskamp een zwaar vonnis tegemoet. Het schijnt hun niet te deren. Welgemoed roken zij onbe waakt, temidden van journalisten en ad vocaten. Na een uur komt het proces weer op gang. De verdachten en de advocaten zeg gen met kalme stem wat zij op het hart hebben. Een politieofficier is in de zaal om de microfoon wat te verschuiven, zo dat bepaalde mensen wat beter zijn te ver staan of om een verdachte een glaasje water te geven. Dr. Franz Lucas kon op de beide vorige procesdagen niet verschijnen, omdat hij griep had- Nu nog spreekt hij moeilijk en hees. Zijn antwoorden zijn traag en bijna onhoorbaar. Hij is directeur van een vrou wenkliniek in Elmshorn. In 1958 kwam hij voor de rechter, omdat hij was inge slapen nadat een verpleegster van zijn zie kenhuis hem 's nachts had opgebeld om te melden dat een bepaalde bevalling zeer moeilijk verliep. Het kindje stierf. Dr. Lu cas werd daarvoor veroordeeld. Dr. Lucas verklaart maar enkele maan den in Auschwitz gediend te hebben. Men heeft hem in één jaar vijfmaal overge plaatst naar andere kampen, omdat hij bepaalde opdrachten niet wilde uitvoeren. In Mauthausen heeft hij zich onmogelijk gemaakt door te weigeren een papier te tekenen, waarin stond dat veertig gevan genen door ziekte waren gestorven. Deze veertig gevangenen waren volgens dr. Lucas Nederlanders. Zij waren neerge schoten. Van kamp naar kamp werd dr. Lucas als kamparts gestuurd, maar na enkele vragen kan hij niet ontkennen dat hij tel kens werd bevorderd, en tenslotte als Obersturmlührer is gevlucht en onderge doken bij een Noors advocaat. Na de oor log had dr. Lucas niet de geringste moei- SAIGON (Reuter) Zuid-Vietnam heeft ingrijpende veranderingen in de legerlei ding en enige veranderingen in de voor lopige regering aangekondigd. Het doel daarvan is effectievere bestrijding van de communistische guerrillastrijders. Gene raal Doeong Van Minh, voorzitter van de militaire junta, wordt opperbevelhebber van de strijdkrachten. Generaal Tran Van Don, minister van Defensie, krijgt tevens de nieuwe functie van commandant van de strijdkrachten. Generaal Le Van Kim, secretaris-gene raal van de uitvoerende raad van de jun ta, wordt tevens hoofd van de generale staf. De volledige macht over de strijd krachten is hiermee in handen van de ge neraals Minh, Don en Kim, die hiermee openlijk naar voren komen als het drie manschap dat in de nieuwe regering de macht bezit. Generaal Ton That Dinh heeft geen mi litaire zeggenschap meer. De 34-jarige heer J. W. Snijders uit Hoorn is maandagavond op de Hoornsjaag- weg tussen Oosthuizen en De Beets met zijn personenauto tegen een aan de kant van de weg geparkeerd staande vracht wagen gereden. De personenauto vloog in brand en slechts met moeite kon men de bestuurder uit zijn benarde positie bevrij den. Hij werd overgebracht naar het stads ziekenhuis te Hoorn, waar hij in de loop van de avond overleed. Gistermiddag is op het kruispunt Lose- weg-Waldeck Pyrmontlaan in Apeldoorn de 81-jarige heer H. Lindt uit Apeldoorn, toen hij met zijn fiets de Waldeck Pyr montlaan overstak, door een vrachtauto aangereden. De heer Lindt liep ernstige hoofdwonden op en werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn, waar hij in de loop van de avond is over leden. De vijfjarige Rudi Verwey is, toen hij maandagmiddag nabij zijn ouderlijk huis de Hendrik Smidstraat in Hilversum over stak, onder de wielen van een vrachtauto gekomen. Op weg naar een ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen overleden. te zich een behoorlijke praktijk op te bou wen. De ene niet-SS-er was Emil Bednarek, 56 jaar. Bednarek is een Pool. Uit de on dervraging van dr. Hofmeyer bleek dat hij werkte voor Duitse bedrijven in Polen. Toen de oorlog kwam werd hij in het Pool se leger ingelijfd. Hij vocht enkele dagen tegen de Duitsers, werd op 7 juli 1940 ge vangen genomen en naar Auschwitz over gebracht. Daar bleek, dat hij de jaren, die hij voor Duitse firma's had gewerkt, niet had misbruikt. Hij was een goede Duitser en werd al spoedig „blokoudste" en heeft in deze functie jarenlang genoeglijk met de SS samengewerkt. Bednarek begon na de oor log een kiosk op het station van Schinding, in Beieren, maar werd enkele jaren gele den herkend door drie Poolse artsen, die een bekertje koffie bij hem kochten. Als vandaag het voorlezen van de aan klachten kan worden afgedaan, zullen be wijzen en getuigen fase drie de eerst komende weken de rechtbank gaan bezig houden. Men rekent in Frankfurt op zes maanden voor dit proces, dat in de ware zin des woords een „monsterproces" is. i\-.- w s j m A i «GSSï isiii •V. -..V. BRUSSEL (ANP) Minister-president Lefèvre heeft maandagavond de Belgische artsen gewaarschuwd, dat zijn regering de hervorming van de ziekte- en invaliditeits wet ondanks hun afwijzende houding zal doorzetten. De regering is besloten de wet toe te passen, omdat dit haar plicht is, zo zei hij in een toespraak voor radio en televisie. Premier Lefèvre hekelde de oppositie van het overgrote deel van de meer 10.000 praktizerende artsen, die in de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet een aantasting zien van het medische beroep en het be roepsgeheim en zich verzetten tegen de re gelingen voor de vaststellen van het ho norarium. Hij sprak daarbij van „een be paalde groep geneesheren, die aan de lo pende band communiqués, beledigende pamfletten en circulaires lanceert, waarin hun zienswijze op tendentieuze wijze wordt uiteengezet." „Het verzekeringsstelsel is niet nadelig geweest voor de artsen. Sinds 1949 is hun aantal in België met 50 percent gestegen. Zij leven goed en dat verdienen zij," zo verklaarde de minister-president. Hij be toogde, dat niet kan worden gesproken van een conflict tussen de artsen en de regering, maar slechts van een verzet te gen de wet. het Belgische parlement goedgekeurde nieuwe stelsel voor ziekte- en invaliditeits verzekering is op 1 januari van kracht geworden. Premier Lefèvre wees er in zijn rede op, dat de wet vele verbeteringen voor de verzekerden inhoudt. Zo zullen de uitke ringen voor arbeidsonbekwaamheid aan zienlijk worden verhoogd, de ziekenhuis kosten volledig zijn gedekt, een hogere te rugbetaling worden gedaan voor dure ge neesmiddelen en de medische verzorging voor wezen, gepensioneerden, weduwen en invaliden met bescheiden inkomens koste loos worden. Premier Lefèvre deed in zijn rede ten slotte een oproep tot de artsen, die „steeds nadrukkelijk hebben verklaard vol zorg te zijn voor hun patiënten," mede te werken om de wet te doen eerbiedigen. Hij voegde daaraan toe. dat de regering bereid blijft rekening te houden met de ervaringen, die in het eerste jaar van de nieuwe regelin gen worden opgedaan. De in de zomer van vorig jaar Waarnemers, zo voegt onze correspon dent hier aan toe, menen dat er een op lossing zal worden gevonden in een bij eenroepen van de kamers teneinde wijzi gingen in de wet aan te brengen. Het wordt cok niet uitgesloten geacht dat men een sierlijke wijze hoopt te vinden om de socialistische minister vanSoèiale'tïfelaerf door het aftreden gemakkelijk te maken. ALGIERS (AP) De Algerijnse presi dent Ahmed Ben Bella heeft met zijn mi nister van Defensie kolonel Haouri Bou- medienne een vlucht van een half uur gemaakt om het geschenk van de Russi sche premier Kroesjtsjev een splinter nieuw straalvliegtuig van het type Iljoe- sjin 18 te proberen. De machine is uitgerust met de aller nieuwste navigatie-instrumenten en heeft zelfs een conferentiekamer. De Russische bemanning van 10 koppen zal ter beschik king van de Algerijnse president blijven, totdat de opleiding van een Algerijnse be manning is voltooid. KOPENHAGEN (AP) Kroonprins Constantijn van Griekenland en prinses Anne-Marie, oe jongste dochter van de Deense koning Frederik en koningin Ingrid zullen januari 1965 trouwen. De prinses wordt dertig augustus achttien jaar. Vorig jaar januari hebben de twee koningskin deren zich verloofd. Er is geen reden opgegeven waarom de huwelijksdatum later valt dan werd ver wacht. Men nam aan dat het huwelijk zou worden gesloten in oktober, nadat prins Constantijn zou zijn teruggekeerd VaTi ffë etlympiseha Spelen waar hij aan het zeilen meedoet. We kunnen ons hier haast niet voor stellen, dat in het Uselmeer nog veel ijs zit. De foto laat zien. dat er nog schepen ingevroren zitten. Een plank zorgt in dit geval voor opheffing van het isolement. DJAKART A(Reuter) President Soe karno van Indonesië is uit Djakarta naar Manila vertrokken, nadat op het laatste moment uit veiligheidsoverwegingen het vliegtuig waarmee hij zou reizen door een ander was vervangen. Het lag in de be doeling, dat de Indonesische president met een nieuw straalvliegtuig van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Garoeda van het vliegveld Kemajoran zou vertrek ken. Daar werd hij dan ook opgewacht door een honderdtal regeringsautoriteiten en tientallen buitenlandse diplomaten, die af scheid van hem hadden willen nemen. In de plaats daarvan vertrok Soekarno echter met zijn kleine particuliere straal vliegtuig „Irian" van de even buiten de hoofdstad gelegen luchtbasis Halim. President Soekarno, die wordt vergezeld door minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio en de chef-staf van het leger, luitenant-generaal Achman Jani, zal in Manila besprekingen voeren met presi dent Macapagal van de Philippijnen. Op de agenda staan vermoedelijk onder an dere de kwestie-Maleisië en de mogelijk heid van vestiging van een vrijhaven in het zuiden van de Philippijnen voor ver werking van het grootste deel van Indo- nesië's uit- en invoerhandel, die vroeger via Singapore en Penang liep. Waarom niet dit beeld tijdens de Vara» uitzendingen? 1 Een ingezonden tekening in het Algemeen Dagblad ,Zo is het toevallig ook nog's een keer1 heeft het weer klaargespeeld. Half Neder land is in beroering gekomen, er is al een aanklacht ingediend en de meeste hoofdartikelen zijn vernietigend voor de ploeg, die een parafrase op „de nieuwe oecumenische godsdienst, het T.V.-kijken", heeft gebracht. De letterlijke tekst van het bewuste pro gramma luidde als volgt: ,,Met kerstmis waren alle kerken ter wereld vol. Maar nu zijn zij al weer vele malen leger. En er heerst een grote vreze dat de mensen steeds minder gelovig zou den zijn, maar die vrees, lieve broeders en zusters, is ongegrond. Want er is een nieuwe, oecumenische religie, die allen gelovigen en ongelovigen, heeft bekeerd tot een nieuw, intens geloof. De gelovigen van deze religie belijden hun eredienst in hun miljoenen kerken en kapellen. In de grote en kleine steden, in de rijke en in de arme buurten, overal waar de zending komt. En de zending reikt verre (daken met t.v.-antennes) van alle kerken en kapellen wenkt blijmoedig verkondigend het kruis, (beeld van t.v.- antennes). Het kruis zegt tot de wereld wie horen kan die hore, wie kijken kan die kijke, hier is het licht, hier vindt gij de ontvangst, hier ziet gij het aanschijn van het beeld. Want hel beeld is tot de mens gekomen en heeft de mens gevormd naar zijn evenbeeld (huizen van buiten met verlichte huiskamertjes). Elke avond verzamelen zich de gelovigen rond het tabernakel en ontsteken het heilige beeld. Op zon- en feestdagen blijven zij bijna de gehele dag in devoot stilzwijgen bijeen. Het beeld zij geprezen, dat er slechts wei nigen zijn die hun plicht verzaken en in plaats van het beeld te dienen zich overgeven aan zondige bezigheden als daar zijn lezen, spelen of zelfs praten Neen, de miljoenen en miljoenen gelovi gen kunnen niet genoeg krijgen van de blijde boodschap: in den beginne was het beeld, en het beeld was goed en het beeld is goed. Komt allen tot het beeld, die be last en beladen zijt, want het beeld zal u rust geven. En om het aardse paradijs te verwerven volgen de gelovigen trouw de geboden, die het beeld gegeven heeft: gij zult geen ander tijdverdrijf kennen dan het kijkverdrijf. Gij zult u geen afgods- l beelden maken dan de beelden van het beeld. Gij zult niet naar uwen naasten kijken, gelijk uw naaste niet kijkt naar u. Maar bovenal: gij zult den knop geens zins omdraaien, want dit is het beeld een gruwel. En zo won dit machtige geloof elke dag nieuwe discipelen die gelijk met hun broe ders en zusters neerknielen voor het beeld, biddend: geef ons heden ons dage lijks programma, wees met ons, o beeld, want wij weten niet wat we zonder u zou den moeten doen." In DE mens: TELEGRAAF schreef Leo Rie- ,Het wordt nu tijd dat de VARA zich heel duidelijk realiseert dat het Neder landse publiek niet gediend is van schimp scheuten op het koninklijk huis, en nog minder van godslastering. Dit was met het onderdeel over het Heilige Beeld en het t.v.-kruis, compleet met een „parodie" op het Onze Vader, zo erg, dat in Amsterdam zelfs de politie vierd opgebeld door ver ontwaardigde kijkers, die eisten dat zou worden ingegegrepen". HET ALGEMEEN DAGBLAD schreef: „Nooit nog is voor het Nederlandse beeldscherm zulk een alle perken van fat soen en beschaving te buiten gaand pro gramma vertoond als het onderdeel van Zo is het nu toevallig ook nog eens een keer", dat zich zaterdagavond met de „te levisie als nieuwe religie" bezighield." TROUW noemt het onderdeel „onvoor stelbaar, ontoelaatbaar en bepaald gods lasterlijk." „Vrijheid van meningsuiting leek hier wel een vrijgeleide te zijn voor het kren ken van mensen op een buitengewoon gro ve manier. De VARA blijkt met het bren gen van dit televisieprogramma kennelijk helemaal niet meer te weten wat kan en niet kan". Eén van de scherpste reacties kwam van de Bossche pastoor Lücker tijdens een preek: „Er is een dame in Nederland, die u en mij heeft toegesproken met: „beste mens, wat fantastisch". Ik stel er geen prijs meer op door deze dame met beste mensen te worden aangesproken. Ik meen met klem te moeten protesteren, omdat ik in dit programma een belediging zie van het christelijke volksdeel van Nederland. Wanneer men zijn geestelijke armoede verbergt onder het misbruik van het hei lig woord van God, dan dient daartegen iets gedaan te worden". DE VOLKSKRANT: „De grapjassen van de VARA vonden het zaterdag oirbaar de voor de christe lijke wereld onaantastbare teksten van het boek Genesis, het Johannes-evangelie, de Bergrede en het Onze Vader te parafrase ren en parodiëren om de t.v.-aanbidders te hekelen. Zolang de VARA zich niet duide lijk tegen sommige excessen van dit pro gramma uitspreekt en zolang hij niet maatregelen neemt om dergelijke misse lijke uitwassen te voorkomen, zullen we mr. Burger en de heer Rengeling beschou wen als directeur en hoofdredacteur van het smerigste boulevardblad dat we ken nen. Met alle consequenties van dien". In de t.v.-rubriek van hetzelfde komt de volgende zinsnede voor: blad „Ook de aanval op de televisie als pseu- do-religie, de vooruitzichten voor 1964, en het bijtend vragenuurtje van de Amster- damse burgemeester waren goed afgeron de nummers. Nu de ploeg meer zelfver trouwen krijgt, begint 't wat minder op flinkdoenerig belletjetrekken te lijken". In de HAAGSE COURANT vertelt Nico Scheepmaker, dat hij ds. Klamer had op gebeld zeggende dat zijn grootste pro bleem was hoe hij in zijn televisierubriek kon waarmaken niet te zijn geschokt. Ra dio-pastor ds. Klamer vertelde veel tele foontjes te hebben gehad. „Hij zei dat hij zich niet in zijn reli gieuze gevoelens gekwetst voelde. Ds. Rui tenberg, zo vertelde hij, had erg genoten van het programma, dat hij uitstekend had gevonden, en Henk Biersteker van de 1KOR had zich wel 'een beetje gegrepen gevoeld maar had anderzijds gemeend dat „ze" gelijk hadden gehad met het zo te stellen. Dat ene gewraakte onderdeel im mers hekelde niet de religie maar de bij kans religieuze televisieverering, en dat dit gebeurde in christelijke termen was (zoals ds. Ruitenberg het had uitgedrukt) onvermijdelijk in een land, dat nu een maal christelijk is en niet mohamme daans of boeddhistisch." Ds. Klamer heeft voor de IKOR een ra diopraatje „nuchterheid" over de uitzen ding gehouden. Hij stelde de T.V.-makers de vraag of werkelijk alles moet kunnen dat zijzelf ook aankunnen? „Mag een bokser, die zin heeft in een partijtje boksen, op straat enkele willeken rige mensen op de vuist nemen die niet kunnen boksen en geen incasseringsvermo gen hebben?" ZO IS HET antwoordde hierop: „Als die bokser de mensen belet weg te lopen is hij een misdadiger. Wij beletten niemand om de knop om te draaien." Ds. Klamer raadde de mensen, die door de uitzending „des duivels" waren gewor den, aan de hand in eigen boezem te steken want als ons bloed begint te koken, zo zei hij, voelen wij ons denkelijkbe trapt! Om nog even Scheepmaker te citeren: „Het is wel duidelijk dat velen al bij het horen van de christelijke terminologie (gij zult den knop geenszins omdraaien want dit is het beeld een gruwel) een aan val op en bespotting van hun godsdienst vermoedden inplaats van een aanval op het avond in, avond uit „kassie kijken" in aan de bijbel ontleende bewoordingen." In het ALGEMEEN DAGBLAD werd vanmorgen verteld, dat regisseur Wigbold, in eerste instantie verantwoordelijk voor het programma heeft gezegd: „Ik ben katholiek en toen mijn vrouw gistermorgen de eerste reactie van de pers (van het dagblad Trouw) veantwoord- de met: Mijn man is er niet, hij zit in de kerk, sprak de verbazing aan de ande re kant van de lijn heel duidelijk uit een lang stilzwijgen. Men ziet mij en mijn me dewerkers aan „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer" als een stelletje vuige gods lasteraars en dat is iets dat mij enorm dwarszit". Hij heeft gezegd, dat het enige, waar hij bezwaar tegen had het gebaar van Peter Lohr is, waarmee hij een gebed sugge reerde. Er was afgesproken, dat hij dit gebaar achterwege zou laten maar in de spanning van het ogenblik was Lohr die af spraak vergeten". Het ALGEMEEN HANDELSBLAD oo deelde „Natuurlijk zullen velen zich kunnen verenigen met het idee van Wigbolds pro gramma, de verafgoding van de televisie aan de kaak te stellen. Maar de wijze waarop dit gebeurde, alsmede een soort gebed, dat door Peter Lohr met gevouwen handen gezegd werd, zullen velen ten zeer ste gekwetst hebben". HET VRIJE VOLK neemt aan dat men niet de bedoeling heeft gehad te kwet sen, maar stelt vast dat dit wel is ge beurd. „Voorbij is gezien dat de bijbel voor miljoenen een heilig boek is, dat het Onze Vader voor deze miljoenen iets is, waar van men onder alle omstandigheden af moet blijven. Het gunstigste uitgangspunt is, dat de Vara voor een goede bedoeling de verkeerde vorm heeft gekozen. Wat overigens de toon van veel critiek betreft: de meute is weer los". Pater Leopold Verhagen zei: „Het zijn kwajongens, die de hele maand moeten zoeken om aan het eind van de maand iets te kankeren te hebben", ds. Van den Bosch vroeg zich af of de gekozen vorm voor een kritieke aantekening op het beeld buis-aanbidden wel de meest geslaagde is. Veel mensen hebben er de ware bedoeling niet uitgehaald. HET PAROOL vindt dat de Vara niet het juiste middel heeft gekozen en daar door anderen heeft geschokt dan zij wilde schokken. „Het gejoel der gekwetsten lijkt aan de aard van de eventueel gemaakte fout vol strekt onevenredig". Het commentaar van Harry Mulisch luidt: „Zo is het.heeft zaterdag een onge nadige klap uitgedeeld in de tronie van de Nederlandse stommiteit en hypocrisie. Pe ter Lohr een der intelligentste parodis- ten, die ik ooit gezien heb heeft gebe den tot het beeld, en alles, waarin een klein land louche kan zijn, hangt aan de telefoon van Hilversum, de regering, de politie en de boulevardpers. Is het Chris tendom soms ooit voor iets teruggeschrok ken om zijn boodschap te verkondigen? Vervloekt en kwetst 't de anderen niet dag aan dag, en wel met machtsmiddelen, waarnaast dit programma een bagatel is?" DE TIJD-MAASBODE vindt dat de Ne derlandse christenen opzettelijk zijn ge kwetst. „Als de VARA de vrijheid opzettelijk misbruikt roept zij de vrijheidsbeperking over zich af". DE NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT vindt de verontwaardiging van mi nister Bot duister, als hij zelf heeft ge luisterd. ..De tekst was in Bijbelse taal gesteld maar bevatte voor de niet bij voorbaat door uitsluitend dit taalgebruik geschokte luis teraar geen onvertogen woord. Als men iets tegen de uitzending zou willen inbren gen is het wellicht dit dat de auteur van de rubriek zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de omstandigheid, dat televisie voor de meeste Nederlanders een monopolistisch medium is, dat zich aan de bezitters van de ontvangtoestellen als het ware opdringt. Misschien is het voor mi nisters en ook vragende Kamerleden goed te bedenken dat zij de uitzending nog eens voor zich kunnen laten afdraaien. Maar zij zullen wel hun best moeten doen er dan onbevangen naar te luisteren en te kijken." Aldus dit blad, dat vindt dat het zeer duidelijk was. dat hier alleen sprake was van een parodie op het kastjekijken als religie.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5