Vakbonden zijn bezorgd over stijgingen van de loonkosten Fiat van Rijksbemiddelaars op CA O-buschauffe Westerse scheepvaart alleen te redden door gezamenlijke actie - DE BEURS - Walvisvaart wil „gewone vissen gaan vangen Dividenden VRIJDAG GESPREK IN OVERLEGORGAAN Geldcirculatie met 227 min omlaag Sterke stijging van ontvangsten belastingen Mobil Oil gaat op Ameland boren Overeenstemming in I AT A over tarieven Aardgasprijs kan omhoog gaan Zwolsman koopt Haagse gebouw van Electrolux Daggeld 2 (-1) pet Chinese Volksrepubliek een steun voor de vrachtenmarkt Buschauffeurs in nieuwe bond Oscar Smit 7 (onv) SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort economisch nieuws WOENSDAG 8 JANUARI 1964 11 Weekstaat Ned. Bank REDERS IN OVERZICHT 1963 Al 1200 leden? Bestuur voelt niets voor een abrupte liquidatie 11 Ondernemer en fiscus Ook in de kringen der vakcentrales bestaat ernstige bezorgdheid over de grootte van de loonkostenstijging. Vrij dag neemt het overlegorgaan der cen trales de zaak in bespreking. Het gevaar van een ver uitkomen boven de 10 per cent gemiddeld en dientengevolge van inflatie, vormt dezer dagen een voort durend onderwerp van intern beraad in de drie centrales. Zouden de loonakkoorden voor de buschauffeurs, de A.K.U. en de hout verwerkende industrie als een magneet gaan werken voor de andere bedrijfs takken, dan is het 10 percents akkoord in de Stichting van de Arbeid van de baan. In genoemde akkoorden ligt de loon stijging voor 1964 tegen de 20 percent. De te verwachten loonsverbeteringen in de bouwvakken zal hier zeker niet ver onder liggen. Als in de praktijk het stichtings akkoord wordt ondergraven, betekent dit tevens dat het huidige loonsysteem niet langer blijft gehandhaafd. Zowel minister Veldkamp (Sociale Zaken), als de voor zitter van het Katholiek vakverbond, de heer Middelhuis, hebben hierover zaterdag in Utrecht hun bezorgdheid uitgesproken. Zij deden dit op een jubileumvergadering van de Katholieke Bond van Land arbeiders. De C.A.O. voor de buschauffeurs heeft inmiddels geen bezwaren ontmoet van de rijksbemiddelaars. De voorzitter van dit college, mr. Erdbrink, heeft dit gisteren officieel meegedeeld. Een rol hierbij heeft gespeeld dat de gemeentelijke overheid in enige grote steden de lonen heeft opge trokken tot ver boven het peil van de chauffeurs bij de provinciale busdiensten. De A.K.U.-C.A.O. ligt de rijksbemidde laars voorlopig nog zwaar op de maag. hierover valt nog geen enkele mededeling te doen. De C.A.O. voor de houtverwerken de industrie is zelfs de Stichting van de Arbeid nog niet gepasseerd. De Bouwvak- C.A.O. is nog niet aan de Stichting van de Arbeid voorgelegd. Er zijn nu vijf bespre kingen geweest maar de partijen zijn nog niet tot een akkoord gekomen. Na de vol gende vergadering op 16 januari zal de situatie volgèns insiders duidelijk moeten zijn. Of er komt een akkoord, of de par tijen komtiT*tot eeh breuk in het ovqrleg op concretè'punten. Momenteel is men het nog niet eens over drie mogelijke vormen van loonsverhoging: a. Een percentuele verhoging over het ge- gemiddelde loon. b. Een gelijke percentuele verhoging voor alle groepen bouwvakkers. Een percentueel verschillende verhoging voor de vijf bestaande groepen. De eerste weekstaat in 1964 van de Ne- deriandsche Bank per 6 januari laat twee grote mutaties zien. Op drie januari heb ben de banken het eerder gestelde schat kistpapier van de Nederlandsche Bank moeten terugkopen, waarmee een bedrag van 206 min was gemoeid. Zij hebben dit kunnen financieren doordat de charta- Ie circulatie zeer snel en wel met 227 miljoen, is ingekrompen. De circulatie bedraagt thans f 6082 min en zal deze week nog wel verder dalen door het terugvloeien van middelen na de ultimo-opgravingen. Het saldo van de schatkist nam met 42 min toe tot 1089 min. Deze stijging is een resultante van enerzijds betalingen door de schatkist we gens rentebetalingen en aflossing op staatsschuld, anderzijds wegens ontvangst van vooral niet-kohierbelastingen. De banken kregen verder f 20 min uit overdracht van deviezen, waardoor de goud- en deviezenvoorraad steeg tot f 6786 min. waarvan ongewijzigd 5770 min aan goud. De niet-kohierbelastingen hebben in de eerste elf maanden van 1963 6.636,9 miljoen opgebracht tegenover 6.221.9 miljoen in de overeenkomstige periode van 1962. Alleen invoerrechten vertoonden een daling 3 miljoen). Tot de meer-opbrengst droegen voornamelijk bij de onbrengsten van de omzetbelasting 140,7 miljoen), loonbelasting 69,7 miljoen), rechten van registratie 58,3 miljoen), dividendbelas ting 41,8 miljoen), accijns op tabak 35,4 miljoen) en rechten van successie enz. 29 miljoen). Aan kohierbelastingen werd in de eerste elf maanden van 1963 3.938,2 miljoen ontvangen. In vorige jaren was van de zuivere kohierbedragen reeds 4.588,6 miljoen ontvangen. Het nog in te vorderen bedrag werd op 30 november 1963 becijferd op 1.452,2 miljoen. De Mobil Producing Netherlands Incor porated, een nieuwe speciaal voor de ex ploratie-activiteiten in alle Noordzeegebie den (behalve Duitsland) opgerichte maat schappij van het Mobil Oil Concern, treft voorbereidingen om in de nabije toekomst een proefboring te verrichten op Ameland. De werkgevers in de bouwvakken zijn voorstander van een extra beloning van de meest geschoolde arbeidskrachten. De drie genoemde mogelijkheden zullen elk een andere loonkostenstijging teweeg brengen. De partijen beraden zich thans in eigen kring. De vakcentrales blijven intussen eens gezind in hun overtuiging dat zij geen loonakkoord uit een bedrijfstak in de Stichting van den Arbeid zullen afwijzen. Zij menen dat hun positie intern onhoud baar wordt als zij neen zeggen op iets dat de werkgever in een bepaalde bedrijfstak wel wil geven. De werkgevers in de bedrijfstakken ko men echter onder druk van de krappe ar beidsmarkt moeilijk tot een afwijzen van looneisen. In kringen van de werkgevers centrales voelt men dan ook voor een al gemene loonmaatregel van de regering. Zowel werkgevers als werknemers vrezen gedeelde C.A.O.-adviezen uit de Stichting van de Arbeid. De werkgevers zijn bang voor het springen van hun stichtings akkoord. MONTREAL (Reuter) Alle 18 betrok ken luchtvaartmaatschappijen hebben toe gestemd in een verlaging van de trans atlantische luchtvaarttarieven met ingang van 1 april, zo heeft de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart (IATA) bekendgemaakt. De directeur-generaal van de organisa tie, Sir William P. Hildred, deelde op een persconferentie mee, dat iedereen het eens is met de voorstellen van Nassau, waar de vorige maand aanbevolen werd de eer- ste-klasta'rieven, en de tarieven der eco- nomy-klasse en voor excursies met onge veer 20 percent te verlagen. Sir William zei, dat er nog overeenstemming over een paar kleine technische punten nodig was alvorens een definitieve overeenkomst on dertekend kan worden. Deze overeenstem ming wordt over enkele dagen verwacht. De meeste luchtvaartmaatschappijen hebben tijdens het weekend al aangekon digd dat zij de tarieven zouden verlagen. Een zekere aanpassing van de aardgas- prijs aan de voortschrijdende geldontwaar ding is op den duur niet te vermijden en het onthouden van de mogelijkheid daar toe zou ook niet billijk zijn, zo heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, medegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.). Er moet, aldus de minister, echter wel naar gestreefd worden, dat dergelijke aanpassingen met een zekere vertraging geschieden, hetgeen b.v. zou kunnen ge schieden door de aardgasprijs eerst te corrigeren, wanneer de geldontwaarding een bepaalde grens heeft overschreden. Het is dus niet de bedoeling elke vorm van geldontwaarding aanstonds in de aard gasprijs te verdisconteren. Als de correc ties op deze wijze worden toegepast, kan van de aardgasprijs toch een stabiliseren de invloed uitgaan. De werknemers vrezen het overnemen van de taak van de stichting door de rijks bemiddelaars, hetgeen bij verdeeld advies het geval is. Hierdoor zou, evenals in de afgelopen jaren, de regering weer een be langrijke invloed krijgen op de C.A.O.- akkoorden. De vakcentrales zien hierin het overnemen van hun taak door de minister met dezelfde gevolgen als in het verleden. Het gebouw van Electrolux aan het Noordeinde tegenover het oude koninklijke paleis te Den Haag is vorige week, zo vernemen wij, voor 'n half miljoen gul den aan Zwolsman verkocht. Naar ver luidt zou in dit pand het privé-kantoor van de heer Zwolsman worden geves tigd. De firma Electrolux is kort gele den naar Rotterdam verhuisd. Het tarief van daggeld (call money) is vandaag met een vol percent verlaagd en gebracht van drie op twee percent. Dit in verband met de ruime geldmarkt, als ge volg van de terugkeer van bankbiljetten na de ultimo-opvra gingen. Op 27 decem ber werd het tarief met een half percent verhoogd tot drie percent. KON. OLIE EN PHILIPS VAST De min of meer gunstige tendentie voor de hoofdfondsen heeft zich gisteren voort gezet voor Philips en aandelen Kon. Olie. Hiertegenover lag Unilever zwak in de markt, terwijl AKU en Hoogovens bij de opening weinig veranderingen te zien gaven. Inflatievrees is een overheersende factor op de aandelenmarkt. Dit werkt een gunstige tendentie voor de hoofd fondsen in de hand. Hiervan profiteren ook de aandelen van onroerende goederen maatschappijen. De vraag op het Damrak komt dan ook hoofdzakelijk van de zijde van het publiek. Voor Kon. Olie had West-Duitsland belangstelling, omdat de aandelen van de Kon./Shell Groep aldaar worden getipt. De grote koper van de vorige beursdagen was wederom in de Philipshoek aanwezig. Ook voor rekening van Zwitserland werden de Philips-aan- delen uit de markt genomen. Kon. Olie verbeterde op 181.30 circa 1.50 ten opzichte van de slotprijs van maandag. Philips ging twee gulden omhoog tot 152.10. Unilever opende een gulden lager op 139 om daarna verder in te zakken Niet uitsluitend sombere akkoorden be geleiden de intrede van het nieuwe jaar, zo stelt de Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereniging vast in een overzicht van de zeescheepvaart in 1963. De trampvrach- tenmarkt kreeg een krachtige impuls door het sterk gestegen vervoer van kolen van de Verenigde Staten naar Europa in voor- en najaar en vooral door de Russische graanaankopen in Canada en Australië in de tweede helft van het jaar. Er kan re kening worden gehouden met een handha ving van het hoger vrachtniveau over een langere periode omdat de Chinese volksre publiek en verscheidene grote graanhuizen schepen soms tot twee jaar tegen vrij ho ge huren op tijdcharter hebben genomen. De betere opbrengsten zuilen over het al gemeen pas hun invloed doen gelden op de exploitatie in 1964, nadat de minder voordelige contracten uit de periode voor de vrachtenstijging zullen zijn afgewerkt. De grotere activiteit in de trampvaart had ten gevolge, dat de in de graanvaart opererende tankertonnage in de loop van het jaar eveneens toenam. De strenge win ter had voor de tankvaart in het begin van het jaar een aanzienlijke stijging van het vrachtenpeil tengevolge, waarna de markt in de zomermaanden weer volkomen ineen stortte. Een toenemende vraag naar tan kerruimte, mede ten behoeve van het graanvervoer, bracht daarna andermaal een belangrijke stijging van de tanker vrachten mede. Een invloed ten goede van de hogere trampvrachten op de tarieven van de voor de Nederlandse koopvaardij zo belangrij ke sector van de lijnvaart viel nog niet té constateren. De lijnvrachten volgen in het algemeen slechts vertraagd en verzwakt een verhoging in de algemene vrachtvaart. Niettemin werden on verschillende trajec ten vrachtverhogingen aangekondigd, die in de eerste maanden van 1964 zullen in gaan. Naast de Verenigde Staten en een aantal Zuid-Amerikaanse landen, bedienen ook verschillende jonge landen zich steeds meer van de politiek van vlagdiscrimina- tie. De beruchte Bonner Act in de Verenigde Staten wordt door de Federal Maritime Commission steeds stringenter toegepast en agressiever geïnterpreteerd. Ook uit de hoek van de zelf geheel op staatsmo nopolies gebaseerde communistische, alsmede uit de ontwikkelingslanden wor den steeds meer kritische geluiden ten op zichte van de conferences gehoord. In het bijzonder is dit gebleken bij de besprekin gen ter voorbereiding van de wereldhan delsconferentie 1964 te Genève, waar ook scheepvaartaangelegenheden zullen wor den behandeld. De Nederlandse redersgemeenschap acht de besprekingen op regeringsniveau tussen de ministers van 10 Europese landen, t.w. België, Denemarken, Frankrijk, West- Duitsland, Griekenland, Italië, Nederland, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk en Zwe den, teneinde te komen tot een gemeen schappelijke Westeuropese scheepvaartpo- litiek, van grote waarde. Van de zijde der Nederlandse reders is men er van over tuigd dat slechts deze gezamenlijke tegen actie uitzicht biedt op een oplossing van de scheepvaartpolitieke moeilijkheden, waarin de westerse scheepvaart thans nog verkeert. In Utrecht is de Algemene Nederlandse Vereniging van Werknemers in het perso nenvervoer opgericht. Tot oprichting van deze nieuwe organisatie was al besloten op een nachtvergadering van buschauffeurs, die op 16 december in Utrecht werd ge houden. Sindsdien hebben zich, volgens het voorlopig bestuur van de vereniging, 1200 chauffeurs als lid aangemeld. Het voorlopig bestuur vormen de heren L. de Boer en A. W. A, Gordijn, resp. voorzitter en vice-voorzitter, De Keijzer, eerste secretaris en A. Batenberg, twee de secretaris. De plaatselijke bedrijfscom- missies zijn bevorderd tot afdelingsbestu ren, die t.z.t. kandidaten moeten stellen voor het definitieve hoofdbestuur. Het is niet de bedoeling dat de leden van de nieuwe vereniging hun eventuele lidmaatschap van een van de drie erken de bonden van vervoerspersoneel opzeg gen. Het bestuur van de „Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart" heeft in de jaarvergadering meegedeeld niets te voe len voor een abrupte liquidatie van het nu reeds drie jaar verliesgevende bedrijf. „Beter dan de zaak thans naar de vuilnis belt te brengen," zo zei de president com missaris mr. H. F. van Leeuwen, „is door varen. teneinde de afschrijvingen terug te verdienen. Dat is uiteindelijk de mooiste manier van liquideren." De directie van de maatschappij voor de walvisvaart, de Fa. Vinke en Co te Amsterdam, speurt overigens nog naarstig naar een andere oplossing dan liquidatie. Met name denkt men aan de mogelijkheid om met de „Willem Barendsz" een visse rijbedrijf te beginnen. De huidige jagers zouden dan omgebouwd moeten worden N.v. Vernis- en Verffabriek voorheen H. Vettewinkel en Zonen stelt voor over het boekjaar 1962-1963 li percent (v.j. 9) dividend uit te keren. De Amsterdamsche Likeurstokerij 't Lootsje der Erven Lucas Bols keert over 1963 een onveranderd interimdividend uit van 10 percent, betaalbaar van 8 januari af. tot trawlers, terwijl de „Willem Ba rendsz" als fabriek voor bevroren vis zou kunnen gaan varen. Dergelijke activitei ten zou men kunnen gaan uitoefenen voor de kust van Zuid-West-Afrika of Zuid' Amerika. Het is echter nog helemaal de vraag of men een hoeveelheid van tien a twintig duizend ton bevroren vis per jaar zou kunnen afzetten en de plannen in deze richting verkeren dan" ook nog Tri hét al lereerste beginstadium. Verkoop van. de gehele vloot Is op het ogenblik zeker niet mogelijk, de schrootwaarde acht men te klein om de vloot daarvoor van de hand te doen. Onderzoekingen naar de mogelijk heid om de „Willem Barendsz" om te bou wen tot een tankschip hebben uitgewezen, dat dit veel te kostbaar zou zijn. Oscar Smit's Bank N.V. te Haarlem stelt voor over 1963 een onveranderd dividend van 7 percent uit te keren. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam, luiden Engels pond 10,02 —10,12, Amerikaanse dollar 3.57—3,61. Canadese dollar 3,283,33. Franse frank (100) 73.20—73,70, Belgische frank (100) 7,14—7,19. Duitse mark (100) 90,15—90,65, Zweedse kroon (100) 68.7069,70, Deen se kroon (loo) 51.60—52.60, Noorse kroon (100) 49.65 50.65, Zwitserse frank (100) 83.1583,65. Italiaan se lire (10.000) 56,90—58,90. Oostenrijkse schilling (100) 13,93—14,03, Portugese escudo (100) 12.45—12.60. Spaanse peseta (100 grote coupures) 5.92' 'i—6.07", Aagtekerk 7 v. Messina n. Port Said. Abbekerk 7 420 m. w.n.w. Walvisbaai n. Kaapst. Abida 7 125 m. z.z.w. Bombay n. Melbourne. Aeila 7 330 nr. n.w. Perim n. Bombay Acmaea 7 te Oslo. Acteon 7 115 m. n.n.o. Las Palmas n. Las Palmas. Adrastus 6 v, Suez n. Djeddah. Aegis pass. 7 Trinidad n. Curacao. Alamak 12 te Genua verwacht. Alchiba 7 620 m. z.w. Karachi n. Mena. Algol 7 v. Zanzibar n. Tanga. Alkaid 7 440 m. w. Madeira n. Alexandria. Alkes 7 60 m. w. Algiers n. Beyrouth. Alnati 7 120 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Alphacca 7 30 m. n. Finisterre n. Marseille. Amerskerk 7 200 m. o. Sicilië n. La Spezia. Ammon 6 v. Cabimas n. Port of Spain. Ampenan 7 v. San Francisco n. Portland. Amsteldijk 7 200 m. z.w. Azoren n. Antwerpen. Amstelsluis 7 v. Pt. Pirie, 8 te Pt. Lincoln verw. Amstelveen 7 415 m. o. Okinawa n. Geelong. Annenkerk 7 ISO m. o. Madeira n. Kaapstad. Archimedes 7 te Amsterdam. Arendskerk 6 v. Aden n. Suez. Argos 7 te Rotterdam. Arkeldijk 7 loo m. n.n.o. L. Palm. n. Duinkerken. Artemis 9 te Curagao verwacht v. Plata Asmldiske 7 500 m. n.n.o. Azoren n. Hampt.roads. Asterope 7 te Antwerpen. Attis 7 te Amsterdam. Atys a te Belfast verwacht. Avedrecht 7 127 m. o.n.n. Ras Fartak n, Mena, Averdijk 7 te Port Elisabeth. Bali 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Bantam 7 te Antwerpen. Batu 7 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Bennekom 3 te Mobile. Blitar verm. 8 v. Genua n. Marseille. Borneo 7 te Marseille. Bovenkerk 7 v. Melbourne, 8 te Sydney verw. Breda 7 1200 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Burl S. Wats. 7 450 m. w. St. Helena n. P. a Pierre. Caltex Arnhem 7 35 m. w.z.w. Cadiz n. Pothenb. Caltex Delfzijl 7 v. Rotterdam n, Amsterdam Caltex Eindhoven 7 dwars Ouessant n. Aruba Caltex Madrid 7 te Sidon. Calt. Naples 7 25 m. z.o. Ras al Kalb n. Rastanura. Caltex Nederland 7 60 m. n.n.o. Oran n. R'dam. Caltex Pernis 7 60 m. o. Ras Fartak n. Aden. Caltex Rotterdam 7 te Sidon. Caltex Utrecht 7 dwars Ras at Had n. Suez. Camerounkust 7 90 m. n.w. Lissabon n. Dakar. Camitia 7 te Curagao. Camphuys 7 140 m. z.z.o. Mogadissio n. Mukalla. Casamance 8 v. Rouaan n. Dakar. Celebes 7 110 m. z.o. Muscat n. Port Said. Ceres 8 te Ancon. Chans 7 v. Hamburg n. Bremen. Cinulia 6 730 m. z. Lima n. Callao. Cit. Serv. Vail. Forge 7 8 m. n.w. Ush. n. R'dam. Cradle of Liberty 7 te Port Said. Crania 7 330 m w.z.w. Azoren n. Curagao. Dahomeykust 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Daphnis s v. La Guaira n. Puerto La Cruz. Delft 7 200 m. z.w. Azoren n. Port of Spain. Diemerdijk 8 te Liverpool. Diogenes 7 v. Curacao n. Le Havre. Doelwijk 7 55 m. z.w. Ras Fartak n. Suez. Dongedijk 8 v. Rotterdam n. New York. Drente 8 te Mombasa v. Khorramshahr. Echo 7 460 m. o. Bermuda n. Montevideo. Eemhaven 7 v. Houston n. Jacksonville. Esso Amsterd. 7 900 m. z.z.o. Newfound! n R'dam. Esso Rotterdam 7 240 m. no, Aden n. Rastanura. Fina Nederland pass. 7 VtUano n. Port Said. Forest Hill 7 v, Venetië n. Mena. Forest Lake 7 710 m n.w, Fremantle n. Mena, Forest Town pass. 7 Zante n. Tripoli Fravizo 7 140 m. o. Gibraltar n Gibraltar. Gabonkust 7 te Le Havre v. Rotterdam Friesland KRL 7 300 m. n. Marianen n. L Angeles Ganymedes 7 v. San Antonio n. Sint Vincent. Garoet verm. i2 v. Port Sudan n. Aden. Geertje Buisman 7 rede Akaba v. Suez. Geestland 7 v. Barbados n. Castries. Geeststar 7 v. Preston n. Barbados. Gooiland 7 te Rio de Janeiro. Graveland 7 v. Bremen n. Hamburg Grote Dijk 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gulf Hansa 7 ten anker Mena al Ahmadi, Gulf Hollander 7 ten anker Bittermeren Gulf Swede 8 te Genua. Hercules 7 te Rotterdam. Hollands Diep 7 720 m. w. Madeira n. Norfolk. Houtman 7 te Bangkok. Irazu 7 te Talara. Isis 7 te Hamilton. Ivoorkust 7 te Luanda. Japara 6 v. Aden n. Cochin. Kabylia 8 te Cristobal verwacht. Kalydon 7 te Rotterdam. Kara 14 te Suez Verw. (lossen), verm. n. Perz. G. Karachi 8 te Bangkok verwacht. Karakorum 7 te Suez n. Bombay. Karimata 6 230 m. n.o. Fayal n. Rotterdam. Karimun 7 v. Antwerpen n. Londen Katelysia 7 te Rotterdam n, Thameshaven. Katendrecht a te Rotterdam. Katwijk 7 1400 m. o. Durban n. Durban. Keerkring 7 v. Priok n. Surabaja. Keizerswaard 7 600 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Kenia 10 te Rotterdam verwacht. Kennemerland 7 te Victoria v. San Francisco. Khasiella 10 te Curagao verwacht. Kinderdijk 8 te Rotterdam. Kloosterdijk 7 v. Bremerhaven n. Antwerpen, Kopionella 7 te Whitegate n. Dublin. Korendijk 7 2 40 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Korenia 7 35 m, o. Brisbane n. Singapore Kossmatella 11 te Ango Ango verwacht. Kermia 7 v. Singapore n. Bangkok. Krebsia 7 67 m. n. Billiton n. Auckland. Kreeft 8 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 12 te Montevideo verwacht. Kylix 11 te Buenos Aires verwacht. Laarderkerk 7 te Rotterdam v. Amsterdam. Laga pass. 7 Gibraltar n. Casablanca. Lelykerk 7 60 m. w.n.w, Algiers n. Antwerpen. Liberiakust 7 110 m. n.o. Ouessant n. Le Havre. Liberty Bell 7 v. Curagao n. Puerto Miranda Limburg 7 350 m. z.w. Karachi n. Bombay. Maasdam 7 v. Halifax n. Bremerhaven. Maashaven 7 260 m. z. Dakar n. Dakar Maaskerk 7 250 m. o.n.o. Kp. Guardaful n. Aden. Maaslloyd 8 te Djibouti verwacht. Marnelloyd 7 te Los Angeles. Maron 5 v. Port au Prince n. Maracaibo. Mataram 7 v. Luanda n. New Orleans. Memnon 7 v. Carupano n. Georgetown. Merseylloyd 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Moh. Reza Shah 7 te Stockholm n. Isle of Grain. Moordrecht 7 te Puerto Miranda. Muiderkerk 7 200 m. o. Aden n. Muscat, Mijdrecht 7 180 m. n.n.o. Pululaut n. Nagasaki. Naess Commander 7 180 m. o.n.o. Aden n. Mena, Naess Tiger 7 75 m. o. Gibraltar n. Sete. Neder-Eems 7 730 m. z.z.o. Socotra n, Aden. Neder-Rhone 7 60 m. z.o. Minicov n. Aden Neder-Ri.jn 7 310 m. w.n.w. Port Said n, Pt. Said. Nista 7 75 m. n.n.w. Lissabon n. Zwarte Zee Nijkerk 7 v. Marseille n. Genua. Ondina 7 220 m. n.o. Aden n. Le Havre. Onoba 7 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Oostkerk 7 v. Port Said n Antwerpen. Overijsel verm. 8 v. Hamburg n Bremen Palamedes 7 190 m. n.w. Cartagena n. Ptc. Rico. Fapendrecht 7 59 m. \v. Gibraltar n, Vlaardingen Pericles 7 te Chimbote P. G, Thulin 6 100 m. w.z.w. Guayaquil n Balboa Philidora 7 60 m. n. Muscat n. Singapore. Philine 7 v. Suez n. Mena al Ahmadi. Philippia 14 te Coryton (Thames) verwacht. Pieter S. 7 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 7 te Bremen. Prins Willem van Oranje 7 te Ostrand Prins Willem II 7 90 m. z.w. Ouess. n. Lissabon Prins Willem IV 7 58 m. w. Jersey n. Hamburg. Prins Willem V 7 v. Londen n. Gibraltar Furmerend 7 375 m. z.w. Bermuda n. Cardon. Raki 7 te Port Said n. Alexandria. Randfontein 8 te Mombasa verwacht. Reza Shah the Great 7 55 m. n.w. Lissabon naar Port Said. Roepat 7 v. Akaba n. D.ieddah. Rondo 7 200 m. n.o. Gibraltar n Antwerpen. Rossum 7 45 m. z. Startpoint n. Caribbean Rotte 7 te Maracaibo. Ruys 7 v. Singapore n, Hongkong. Rijndam 7 v. Rotterdam. 8 te Le Havre verw. Saloum 7 320 m. z.w. Lissabon n. Duinkerken Sarpedon 7 te Santo Domingo. Scherpendrecht 7 200 m w. Sabang n, Hongkong. Senegal 10 te Yainville verwacht. Sevooskerk 7 v. Bangkok n. Hongkong Sibigo 7 v. Songkhla n. Bangkok. Sinabang 7 lo m. z.o. Cairns n. Sydney. Sinoutskerk pass 8 Gibraltar n. Antwerpen. Sirrah 8 te Pointe Noire Skadi 7 v. Liverpool n. Newport. Slóterkerk 7 te East-London v Port Elisabeth. Soestduk 7 425 m. z.o. Kp. Race n. Boston Solon 7 v. Port of Spain n. Matanzas. Stad Amsterdam 9 te Rotterdam of Vlaard verw. Stad Delft 7 100 m. n.n.w. Lissabon n. Genua Stad Maastricht 7 385 m. w.n.w. Flores n, Farge. Stad Utrecht 9 te IJmuiden verwacht. Statendam 7 v. Teneriffe n. Southampton. Steenkerk 7 te Hamburg. Stentor 7 v. Gonaives n Auxcayes Steven pass. 7 Kp. St. Vincent n Piraeus. Straat van Diemen 7 27 m. z.o. H'kong n. Singap Straat Franklin 7 v. Hongkong n. Yokohama. Straat Frazer 7 te Lagos. Straat Lombok 7 te Kaapstad. Straat Malakka 8 te Diego Suarez verwacht, Tamara 7 50 m. z. Takoradi n Wilhelmshaven. Telamon 7 te Philadelphia. Tero 7 500 m. n.n.o. F. Noronha n. Rio de Janeiro. Theron 7 200 m. w. Bermuda n. Sint John. T.iikampek 7 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Tjinegara 6 v. Singapore n. Brisbane. Tjitarum 8 te Tema verwacht. Triton 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Ulysses 7 v. Porto Rico n. Amsterdam. Utrecht verm. 7 v. Kuwait n. Esaarh Van Cloon 7 372 m. o z.o Sandaka nn. Sandakan. Van der Hagen 7 v. Wellington n. Littleton van Noort 7 looo m. w. Wellington n. Lyttelton. Vasum 7 te Curacao. viana 11 te Curacao verwacht. Videna 7 300 m. n.o Porto Rico n. Hamburg. Vitrea tl te Mena al Ahmadi verwacht Vivipara 9 te Khor al Ahmaya venvacht. Waardrecht 7 140 m z.o. Madang n. Australië. Waikelo 8 v Aden n. Singapore w. A. Jones 7 145 m. n.n.w Perim n. Rastanura Westertoren 7 63 m. w.z.w. Brest n Augusta Wteldrecht 7 400 m. z. Kp. Palmas n. Falmouth Willem Ruys 7 70 m. o. Galita eil. n. Port Said. Willemstad 8 te Madeira verwacht Wonogiri 7 400 m. z, Hongkong n Singapore. Wonorato 7 ten anker rede Colombo. wonosari verm. 7 v Antwerpen n. Rotterdam Zaankerk 7 dwars Ouessant n. Duinkerken Zaanland 7 400 m n.n o. F. Noronha n. Hamburg Zafra 7 95 m. o.n.o. Port Sudan n Mena Zaria 7 300 m. w.z.w Bombay n. Ummsaid. Zeeland 6 v Singapore n Antwerpen Zonnekerk 7 700 m. w. Cocos eil. n. Fremantle. KLEINE VAART Adara 7 10 m z.w. Sandettie n. Caen. Adine 7 no m n.o. Villano n Casablanca Aeneas 7 25 m. n.w. Kp Bon n Rotterdam. Aerdenhout pass. 7 Texel n Dublin Alcetas 6 v. Bremen n Amsterdam Ank T. 6 20 m z. IJstad n Ostrand, Ardeas 2 v. Triest n. Amsterdam Atlas 6 v. Carthagena n. Mostaganem. Audacia 7 v Belfast n Dublin. Bab T. 4 v. Hudiksvall n. Zaandam. Batavier-5 6 te Las Palmas Binnenhaven 7 30 m. z.w Casquets n Le Havre Boezemsingei 8 te La Pallice verwacht. Bosco 9 te Dublin venvacht. Carnissesingel 8 te Bilbao venvacht. Coccinellê 7 te Casablanca. Corrie Broere 7 te Dudgeon n Immingham. David 7 dwars Royal Sovereign n Londen Diligentia 7 v. Immingham n. Aberdeen. Elsa pass. 5 Kiel n. Ostrand. Erasmussingel 7 v. Par n La Pallice Gouwestroom 7 te Dungeness n. Amsterdam. Gramsbergen verm. 7 v. Work.ton n Duinkerken. Hardenberg 7 te Barbados. Heerengracht pass. 7 ET-16 v. Kotka n Shoreham Hoogland 7 v. Sluiskil n. Kopenhagen Houtman 6 te Glasgow Joost pass. 7 Terschellingerbank n. Zaandam. Jupiter 7 v. Duinkerken n. Casablanca Kaap Falga pass. 7 ET-14 v. Gefle n Dordrecht. Kastanjesingel 8 te Bayonne verwacht. Kerksingel 10 te Plymouth verwacht. Labotas 7 75 rr\ o. Gibraltar n. Bari. Leuvehaven verm. 8 v. Gothenburg n Rotterdam Libertas 7 10 m. z. Kp. Palos n. Cadiz Lifana 7 30 m. o. Kp Da Gata n Barcelona. Lindesingel 7 te Ipswich. Mathilde pass. 5 Lizard n Cork Meidoorn 19 te Rotterdam verwacht. Mies 7 v. Dordrecht n. Rouaan. Molensingel 14 te Londen verwacht. Nero 7 5 m. w. Leixoes n Rotterdam Parklaan 7 50 m. z.w Beachyhead n Bremen. Philetas 7 5 m o.n.o. Noordhinder n Rotterdam Reggeborg 7 v. Great Yarmouth n IJmuiden. Rijsbergen 7 te Wicklow Spolanda 7 te Antwerpen Spoorsingel 9 te Rotterdam verwacht. Statenlaan verm 8 a 9 v. Bristol n Swansea. Steenbergen verm. 7 v. Bordeaux n Le Havre. Stella Polaris 9 te Port de Bouc verwacht. Taras 6 10 m. z.w. Kp. Villano n. Oporto Triton 7 dwars Dover n. St. Malo. Twee Gebroeders 2 te Casablanca Urkersingel 7 te Bayonne. Vechtborg 5 te Delfzijl. Vermeersingel 8 te Tonnaycharente verwacht. Westerdok pass. 4 Terschell.bank n Rotterdam Westersingel 9 te New Ross verwacht. Wilpo 5 te Delfzijl. IJselhaven 7 te Rouaan. SLEEPVAART Atlas s terug te Schiedam. Barentsz Zee 2 t.h.v. Trinidad verplaats drillrig Hudson 6 V. Schiedam (proefvaren) en terug Humber 6 zuid Sardinië n. Malta Ierse Zee 7 te Maassluis. Mississippi 4 te Port Said n. Mombasa. Noordzee 7 te Tema v. Buchanan Poolzee 7 te IJmuiden n Amsterdam. Rode Zee 6 vastgem. King Leonidas. n. Cristobal. Tasmanzee 6 v. Pemproke Dock tl Rotterdam. tot 138.40. Hierop volgde tegen het slot weer een licht herstel. Niettegenstaande American Enka gisteren in New York ruim twee dollar hoger sloot waren de AKU-aandelen vanmiddag op 534 prijs houdend zonder meer. Hoogovens daalden van 579 tot 575 om op circa 577 de markt te verlaten (578T4). VERHANDELDE FONDSEN 7 januari 6 januari Totaal 468 467 Hoger 222 (47,4%) 218 (46,8%) Lager 143 (30,6%) 165(35,3%) Gelijk 103 (22,0%) 8<- (17,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U533—534 Hoogovens 581583 Kon. Olie181,20—182gl Philips 152—152,50 Unilever 137,70—138,50 De stemming was vast. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U534—535 gl 534 Hoogovens 583590 gl 589 Kon. Olie181,90—182,20 gl 182,20 Philips 152,80—153,10 gl 15-3,10 Unilever 139,20—139,90 139,60 Scheveningen 410411 vorige slotkoers A'dam Rubber. 120% H V.A 170 A.K.U 533% 137,50 Hoogovens 577 Philips Gem. Bez. 151,90 Unilever 138,80 Dordtsche Petr. 849V4 K. Ned Petr. Mij. 181,10 Holl. Am. Lijn 114 K.L.M 50,20 K N.S.M 159 Ned. Stoomv. Mij. 143 Ommeren, Phs. v. 297 Scheepv. Un. Ned 139% 203,— 115, 231, Unitas 520, Ver. Bezit v. 1894 132,50 Amsterd Bank 366 Ned. Handel Mij. 343 Rotterd. Bank.. 341 Twentsche Bank. 300 Albert Heijn 624 Amstel Brouwerij 405 Berkel'- Patent 240 Bols 1040 Bührm.-Tetterode 719 374 Ford 926 Gelder Kon. Pap 227 Gist Spir.f. Kon 340 Van der Heem 287 1 Heinekens Bier 450 Hoogenbosch Sch 355 Indola 486 Kon. Zout-Ketjer .735 Müller Nat. Bezi 320 Ned. Kabelfabr. 436 Philips Pref 56,50 Stokvis 185 Thomassen Dr. 772% Ver Machinefabr. 215% Wessanen 416 Wilton Fijenoord 280 Zwanenberg-Org. 923 Billiton Mij. II 445 Aluminium Ltd... 28 American Motors 18if Anaconda 49 Va Bethlehem Steel.. 34% Cities Service.... 62% General Motors 78% Kenn _ott Copper 75% Republk Steel 42 Vz Shell Oil 47% U S. Steel 56 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET Onder leiding van de staalfondsen heeft Wall Street gisteren de opgaande lijn ver der voortgezet. Winstnemingen deden op het eind nog wel wat van de koersen af, maar het slot kwam met winsten van frac ties tot ongeveer twee dollar. Staalwaar- den waren hoger op berichten over deze maand te verwachten hogere staalomzet- ten in de Verenigde Staten. Ook non-fer- ro's, de meeste chemische waarden en de sporen waren hoger. Tabaksfondsen daal den verder op het te verwachten rapport over roken. Van de 1339 verhandelde fond sen waren er 591 hoger, 474 lager en 274 sloten onveranderd. De omzet beliep 5.7 miljoen shares tegen 5.480.000 shares maandag. De Dow Jones indices: industrie 771,73 (+2 22), sporen 179.63 (+0.20) en openbare nutsfondsen 139.71 (+0.20). In telegrammen aan de minuter van Landbouw en visserij en van Economische Zaken heeft de Friesch-Groningsche Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek G.A te Groningen erop aangedron- g ende richtprijs voor suikerbieten, die is be paald op 165 per 1000 kg., te brengen op 75 per 1000 kg Het bestuur van de n.v Mulder's Fabriek van Rollend Materiaal en Landbouwmachines deelt mee dat in 1963. zoals in het jaarverslag over 1962 werd verwacht, een behoorlijke verbetering van de resultaten werd bereikt. Het bedrijf is goed van orders voorzien. De sisalproduktie van Ngombezi heeft In de cember 391 (v. j 369) ton bedragen De totale produktie over 1963 komt hierdoor op 5250 ton tegen 5000 ton in 1962. In vele gesprekken neemt de belasting heffing een belangrijke plaats in. Klach ten over de zware druk zijn talrijk. In vele gevallen blijkt echter dat er een andere weg bewandeld had kunnen wor den met minder ernstige fiscale gevolgen. Juist in de winstsfeer komt dit dikwijls voor. Het bij Van der Graaf en Co's Uit gevers-Mij in Amsterdam zojuist uitge geven boekje „Ondernemer en Fiscus" van de hand van mr. dr. E. ten Tooren heeft nu ten doel de winst genietende be lastingplichtige, de ondernemer derhalve en de beoefenaar van een vrij beroep te oriënteren omtrent de fiscale mogelijkhe den Nuttig is het ruim honderd pagina's tellende werkje ook om een inzicht te krijgen in de fiscale materie, zodat het praten met een belastingadviseur wat ge makkelijker wordt. Indien nodig zal begin 1965 een aanvulling op het werkje ver schijnen. De prijs bedraagt ƒ7.50.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11