Vanmiddag begon in Beverwijk weer het Hoogoventoernooi Omzet van paardentotalisator passeert de 21 miljoen gulden Mr. X traint hard in gevangenis Bekervoetbal Mike Sangster is uitgeschakeld Nieuw talent in Australië Directie stelde een nieuwe prijs in Militairen oefenen tegen GVAV-ers Marielle Goitschel won de slalom Voer voor sociologen Dat betekent een stijging van 19,5 percent Nederlander gaat Altig bijstaan WOENSDAG 8 JANUARI 1964 13 Feestelijk begin Originele loting Eerste ronde Njord veel te sterk voor HPC-sters Zaalhandballers tegen Amsterdammers SPORT VAN OVERAL JValter Stroop voorzitter Weer een nederlaag voor Franse basketballers .fpgH'Hifö'iïiti. ..(iitiW"' 4»i. Zestien spelers betraden ook vanmiddag de arena, in de volgorde van de loting meester Van den Berg (Nederland), groot meester Parma (Joegoslavië), meester Dar- ga (West-Duitsland), grootmeester Keres (Rusland), kandidaatmeester Ney (Rusland) grootmeester Ivkov (Joegoslavië), groot meester Filip (Tsjechoslowakije), groot meester Donner (Nederland), meester Dun- kelblum (België), grootmeester Portisch (Hongarije), kandidaatmeester De Rooi (Nederland), meester Van Scheltinga (Ne derland), kandidaatmeester Zuidema (Ne derland), grootmeester Bobotsov (Bulga- rije), meester Lengyel (Hongarije) en groot meester Larsen (Denemarken). Zij zullen strijden om de grote hoogoven trofee, maar daarnaast staan er nog enkele bijzondere prijzen te wachten. Voor de Ne derlander, die een meester-resultaat boekt in grootmeester- of meestergroep (zes-en- een-halve punt) is er de Ten Doesschate- prijs en daarnaast is nu door de Hoogoven directie uitgeloofd een gestileerde toren, die van boven op een hoogoven lijkt, wel ke prijs ten deel zal vallen aan diegene, die een grootmeesterresultaat behaalt. Er zijn verschillende kanshebbers voor deze trofee. Bulgarije's hoop Bobotsov, die zelf de titel al heeft, meent dat zowel Dar- ga als Lengyel een prachtige kans hebben de negen-en-een-halve punt te scoren, die hiervoor nodig zijn. Dat het Hoogoventoernooi ook dit jaar op feestelijke wijze werd geopend spreekt vanzelf. Het enthousiasme leek ons zelf nog groter dan anders, nu men niet meteen na die opening hoefde te begin nen. Men kon kennis maken met ir. W H. Rueb als voorzitter van de toernooi- commissie Hij sprak de hoop uit dat hij met dezelfde geestdrift leiding zou kunnen geven als de heer Veldheer al tijd heeft gedaan. „Hij heeft het toernooi gemaakt tot het wereldtoernooi dat het nu is". De heer Rueb aarzelde overigens niet onmiddellijk secretaris Piet Zwart de spil te noemen, waar alles om zou draaien. De mededeling dat deze Pat-Matter clubkam pioen is geworden lokte een daverend ap plaus uit. Minder vrolijk was de mededeling, dat Langeweg op het laatste moment niet kon meedoen, omdat hij Kuypers bij het zone- toernooi in Kecscemet moet vervangen. De Belg Dunkelblum neemt nu zijn plaats in. De heer Rueb maakte voorts melding van de instelling van een speciale prijs van de Vrienden van 't Hoogoventoernooi, de vroegere Hoogoventoernooiclub. Hij speldde daarna burgemeester Bruinsma 't eerste insigne van deze vriendenclub op. Burgemeester J. G. S. Bruinsma hield zijn toespraak na de in het Duits uitge sproken begroetingswoorden van ir. Rueb in het Frans. Hij wees er op, dat de am bassadeurs van de Sovjet-Unie, Joegosla vië en Hongarije dit toernooi zo belangrijk vinden, dat zij acte de présence hadden gegeven, hetgeen veel zegt over de steeds groeiende betekenis van het toernooi. Hij benadrukte, dat in dit toernooi het winnen niet het voornaamste is. Wedstrijdleider H. de Graaf sprak na mens de Koninklijke Nederlandse Schaak bond bij ontstentenis wegens ziekte van voorzitter Van Steenis. Hij wees er op, dat het Hoogoventoernooi een uniek toernooi van wereldklasse is geworden. Een mysterieuze mr. X is de held geworden van de gevangenis in Huil. Een jonge Brit, die op een voor hem noodlottig moment met het gerecht in aanraking kwam, zag in het „staats- pensionaat" politiebeambten gewicht heffen. Aangemoedigd door Herman- dads dienaren begon hij in de grijze gevangenisruimte conscentieus te trai nen. Een hoogtepunt beleefde mr. X, de politieagenten, de directeur van de ge vangenis en de juryleden tijdens een wedstrijd toen de delinquent twee Britse records in zijn gewichtsklasse verbeterde. De mogelijkheid zit er nu in, dat die geheimzinnige mr X zijn huidig „pakje" voor een Olympisch tenue zal verwisselen, aangezien hij voor het begin van de Olympische Spelen in Tokio in vrijheid zal worden gesteld. Overigens blijven naam, leef tijd en verdere prestaties van mr. X in het waas der nevelen verhuld. De ge vangenisreglementen schrijven dit namelijk voor. „Zoveel groter is de ver rassing in de toekomst". En de directeur glimlacht mysterieus. Professor Ten Doesschate zei dat het toernooi al tot vele blijvende vriendschap pen heeft geleid. Hij vertelde daarna, dat Keres jarig was en bood hem een bos bloemen aan. Een grapje kon natuurlijk ook ditmaal in zijn toespraak niet ont breken. Professor Ten Doesschate defini eerde een schaker als iemand, die „op on regelmatige tijden in onregelmatige con ditie thuiskomt". Na de in het Engels uitgesproken toe spraak van professor Ten Doesschate was het moment van de loting aange broken. Het Hoogoventoernooi zou het Hoogoventoernooi niet zijn, als men niet weer iets heel ingenieus had uitgevon den: ditmaal een hoge installatie, waarbij het overhalen van een handel een enor me dobbelsteen via een stortgoot bij de wedstrijdleider deed belanden. Op deze manier werden de dobbelstenen, die de namen yan de deelnemers droegen, met een een aardig souvenir. De ambassadeurs en hun echtgenoten deden met groot enthousiasme aan de lo ting mee. Om de beurt lieten zij onder luid belgerinkel een dobbelsteen aan de afda ling beginnen, die overigens niet steeds goed afliep. Vandaag begon dus de strijd en Neder land zal gespannen toezien of Donner zijn Vijf deelnemers beproeven het inge wikkelde lotingsmechanisme van links naar rechts Jan Hein Donner, Klaus Darga, Bent Larsen, Ivo Ney en Paul Keres. Het programma van de eerste ronde: Van den BergLarsen, ParmaLen gyel, DargaBobotsov, KeresZuide ma, NeyVan Scheltinga, IvkovDe Rooi, Filip—Portisch, DonnerDunkel blum. prestatie van vorig jaar zal herhalen. Voorlopig geldt Keres echter wel als fa voriet, al zegt hij zelf, dat er zoveel gelijk waardige grootmeesters zijn, dat de strijd geheel open is. Wel wat bescheiden, want van de speler, die nu al vijfentwintig jaar als runner-up voor het wereldkampioen schap fungeert, mag men toch wel zeer veel verwachten. Een volkomen onbeschreven blad is de tweede Rus Ivo Ney, een 31-jarige stad genoot van Keres. Deze fysicus uit Tal linn heeft nog geen meestertitel, omdat men deze in eigen land niet kan halen, maar zijn gedeelde twaalfde en dertiende plaats in het Russische schaakkampioen schap van dit jaar (samen met Averbach) geeft tooh wel aan, dat hij van klasse is. Behalve een schaakbezoek aan Finland heeft Ney nog nooit landen buiten Rus land bezocht. De sfeer in Beverwijk staat hem echter nu al zo aan, dat hij blijkbaar de smaak te pakken heeft. Ney, die ge trouwd is en één zoon heeft, begon in 1944 serieus te schaken. In 1948 eindigde hij gelijk met Victor Kortsjnoj in het Russi sche jeugdkampioenschap. Hij heeft er veel vertrouwen in, dat Keres er ditmaal in zal slagen het kandidatentoernooi te winnen. „Maar hij moet dan natuurlijk wel het beetje geluk hebben, dat hem tot nu steeds ontbroken heeft", voegde hij er aan toe. „Als Keres legen Petrosjan komt heeft hij goede kansen, daarvan ben ik overtuigd", zegt Ney hoopvol, „in elk geval zal het dan een prachtige strijd worden tussen twee sterke tegenstanders". Keres wil zo ver nog niet denken. „Dat zien we later allemaal wel", zegt hij, en datzelfde vindt hij ook over het Hoogoven toernooi. Een veelbesproken deelnemer blijkt de Bulgaar Bobotsov te zijn, die na het zonetoernooi in Enschede bekend staat als een verwoed bioscoopbezoeker. „Toen ik in Enschede twee dagen vrij had, ben ik naar Amsterdam gegaan", vertelde Klaus Darga in de wandelgangen. Bobot sov zei later: „Wat een boffer ben jij, twee dagen in Amsterdam betekent dat je acht films kunt zien". Dinsdag is in Engeland een aantal over gespeelde wedstrijden uit de derde ronde van de bekercompetitie gespeeld. De uit slagen luiden: Bristol CityDoncaster Ro vers 2-0; EvertonHuil City 2-1; Rother- ham UnitedBurnley 2-3; Bamsley Scunthorpe United 3-2 na verlenging. De enige niet-Australiër, die nog in de strijd was om met Australische tennis kampioenschap in het heren-enkelspel in Brisbane, de Engelsman Mike Sangstei in de kwart-finales uitgeschakeld. Sang ster werd verslagen door de Australiër Ken Fletcher met 1715 4—6 60 61. Fletchers tegenstander in de halve fi nales is Fred Stolle, die in de kwart-fi nales met 16 75 63 62 won van Owe Davidson. Ook het vorige jaar stonden Fletcher en Stolle in de halve finales te genover elkaar. Toen won Fletcher, die in de eindstrijd werd verslagen door Roy Emerson. De Australische zwemcoach Forbes Car- lile heeft een nieuw talent, waarvan de Australiërs grote verwachtingen hebben. Het is het dertienjarige meisje Gilian dé Greenlaw uit Sydney, dat onlangs een nieuw nationaal jeugdrecord vestigde op de 100 mtr. vlinderslag met een tijd van 1 min 10.8 sec. Nu al ziet Australië in haar een toekomstige Olympische kampioene. De tweede-klasse dameswedstrijd water polo HPC 2Njord bracht twee jeugdige ploegen in de strijd, die enthousiast om de punten hebben gestreden. De snelle Carla Jansen opende in de eerste helft de score voor Njord en nam in cfe tweede helft na een treffer van haar clubgenote Astrid Andriessen nog twee doelpunten voor haar rekening. Het bleef bij HPC een nutteloos pogen het Njord-doel te doorboren. Kort voor het einde bracht Norma Tuilenaar de Njord-overwinning op 50. Hillegom (heren) kwam op bezoek bij HPC 4 dat in de eerste helft door Robbie Bos en Joris Tjebbes op 2—0 kwam. Met deze stand en twee HPC-ers en één Hil- legommer op de kant slaagde Hillegom er niet in de spelersmeerderheid produk- tief te maken. Tjebbes en Rob Taverne brachten HPC op 40. Ter voorbereiding op de voetbalwedstrijd NederlandMarokko (militair), die 15 januari in Rotterdam wordt gehouden, speelt een voorlopig Nederlands militair elftal donderdag 9 januari in Zuidlaren een oefenwedstrijd tegen GVAV. Het militaire team ziet er als volgt uit: Doesburg (Sparta); Sommer (Go Ahead) en Ter Horst (Sparta); Vermeulen (NAC), Warnas (Feijenoord) en Jacobs (Feijen- oord); Lefering (Go Ahead), Geurtsen (DWS), Nuninga (GVAV), Keizer (Ajax) en Vrauwdeunt (Feijenoord). Vóór de zaalhandbalinterland tussen Nederland en Noorwegen de tweede kwalificatiewedstrijd voor het wereld kampioenschap zal zaterdagavond in Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen een Nederlands jeugdteam en Am sterdam. De Nederlandse jeugdploeg ziet er als volgt uit: doel: Middelink (Blauw Wit) en Meyer (Olymp. Gron.); veldspelers: Flendrie en Rietbroek (beiden Sittardia), Van Linder (Were Di), Botterdam (Ope ratie '55), Coomans (Dynamo-Rotterdam), Rijkenberg (AAC-Amsterdam), Jansen en Kramer (beiden Micrometers). Ter Horst (Swift) en Hoekstra (Olym. Gron.). De Fran?aise Marielle Goitschel, wereld kampioene alpine combinatie, heeft dins dag de slalom van de internationale ski wedstrijden in Grindelwald gewonnen. Zij bleek bijna twee seconden sneller dan de Amerikaanse favoriete Jean Saubert, die in de tweede manche echter voor de beste tijd van de dag zorgde. Het hockeyteam van India heeft ook de zesde wedstrijd tegen de ploeg van Groot-Brittannië met duidelijke cijfers gewonnen. In Calcutta werd het 8-^2 na een 51 ruststand. Grootmeester Max Euwe, die dezer dagen in Groningen een simultaan-seance gaf, heeft evenals Botwinnik het afgelopen weekeinde moeten ervaren dat de stad van de Martinitoren sterke schakers telt. De oud-wereldkampioen moest vijf van zijn dertig partijen remise geven en verloor er zes. Uit het clubblad van de Amsterdam se voetbalvereniging AFC knipten wij het volgende stukje van de hand van J.W. (Jo Wijnand). Wij geven het gaar ne ter overdenking. Tot de boeiendste lectuur in de voet balwereld behoren de talrijke pagina's in het jaarverslag van de KNVB waar op de eindstanden van de competitie worden afgedrukt. Ik zou de eindstan den „gestremde emotie" willen noe men. De strijd is afgelopen de be slissingen zijn gevallen. .En alle wilde vreugdeuitbarstingen, alle doffe wan hoop, alle pech en mazzel, liggen daar nu voor U in enkele cijfergroepen. Zo koud, zo onaandoenlijk maar voor wie van cijfers houdt, zo mateloos boei end. Maar dan moet ge ze wel van jaar op jaar blijven volgen. Voor eer], sociologisch student zit er een proef schrift in, want Kei hele menselijke gamma van succes en falen op langere termijn kunt ge er in aflezen. Waarom gaan clubs over het algemeen goed geleide clubs met honderden leden afzakken? Wat is „the point of no re turn?" Maar ook: Wat veroorzaakt de „come back?" Hoe konden WFC en Rapiditas naar de 4de klasse afzakken en Kinheim naar de plaatselijke afde ling? Clubs met een prachtige historie, gevestigd in flinke provincieplaatsen, die een grote aanhang en een groot spe lersreservoir bieden. Over Neerlandia zou een boek te schrijven zijn. Neerlandia is een van de vier oudste voetbalclubs van Amster dam (in volgorde AFC, Ajax, WA en Neerlandia, opgericht in de periode 1895-1902) Neerlandia speelde ooit in de 2e klasse KNVB, gleed af en degra deerde vier maal, zodat zij ten slotte terechtkwam in de 2e klasse van de afdeling Amsterdam. Daarna „draaide de markt" en Neerlandia promoveerde driemaal: tegenwoordig speelt Neerlan dia iveer in de 3de klasse KNVB. Waar aan was die débacle toe te schrijven en waaraan was dat spectaculaire herstel te danken? Men kan dat echt niet alleen verklaren uit nieuwe spelers of nieuwe bestuursleden hier moeten andere factoren een rol gespeeld hebben. Opmerkelijk is verder, dat succes en tegenslag in de voetbalclubs over de ge hele linie voelbaar zijn. De eindstanden van seizoen 1962-1963 spreken een dui delijke taal. Van het eerste zijn JOS en Quick (N.) sprekende voorbeelden. JOS I was op een haar na kampioen. JOS II werd met een voorsprong van 7 pun ten kampioen van de reserve 2de klasse B en promoveerde naar de reserve lste klasse en JOS 111 werd kampioen van de reserve 3e klasse E en promoveerde naar de reserve 2e klasse. Quick Nij megen deed het nóg mooier. QUICK I kampioen, Quick II kampioen en pro motie naar de reserve le klasse en Quick III ook kampioen van een van de reserve tweede klas afdelingen. Maar nu het spiegelbeeld: HBS en Watergraafsmeer doen het tegenwoor dig met hun eerste elftallen maar heel matig. En wat zien we? Aan het einde van het vorige seizoen degradeerden HBS III en HBS IV naar de afdeling. Watergraafsmeer II zakte naar de re serve 3de klasse en Watergraafsmeer III naar de afdeling. „Sof" over de ge hele linie. Soms ziet men ook toekomstmogelijk heden voor clubs, die in de verdruk king kwamen. Wij hadden het over WFC, onbegrijpelijkerwijze een paar jaar ge leden naar de 4e klasse afgezakt. Maar het tweede werd royaal kampioen van 1 de reserve 3de klasse B (promotie naar de reserve 2de) en het derde eindigde m de reserve 3de klasse F op de twee de plaats. WFC is aan een „come back" bezig let u maar op! Die „tendens" (allemaal succes, alle maal narigheid) geldt zowel voor het amateurvoetbal als bij de semi-profs. Ajax 1 bijna kampioen, Ajax 11 kam pioen, Ajax III kampioen en Ajax- jeugd kampioen, (de totale cijfers van deze vier ploegen zijn om van te kwij len: 102, 71, 15, 16, 157, 269-119). Maar nu weer het spiegelbeeld. Ol- denzaal en PEC waren hekkesluiters in de 2e divisie. En wat zien we? Olden- zaal-jeugd onderaan en PEC-jeugd op één va onderaan. Geen boeiende lectuur dan competi tiestanden. Aan de slag, sociologen! Gespannen wachten wedstrijdleider Orbaan, professor Ten Doesschate en een der ambassadeurs, die aan de loting hun medewerking verleenden, op het vallen van de dobbelsteen. Zaterdag wordt in restaurant Congo in Breda de jaarlijkse algemene vergadering voor beroepswielrenners gehouden. Het bestuur stelt Walter Stroop (Roosendaal) kandidaat voor het voorzitterschap in de plaats van de onlangs afgetreden Michel Stolker. Vanmiddag begon het zesentwintigste Hoogoventoernooi in Beverwijk. Op het Stationsplein staat weer een levensgrote toren met het getal „26" erop, en overal in de stad kan men al merken dat het weer zover is. In tal van gezinnen treft men de laatste voorbereidingen voor de logeerperiode en in enkele gezinnen heeft men de gasten al ontvangen. Dat zijn namelijk die gezinnen, die de deel nemers aan de grootmeestergroep her bergen, want deze grote „kanonnen" gingen vanmiddag al aan de slag. Ook nu weer zal het niet om geld prijzen gaan. Er is een commissie-ad- hoc ingesteld, bestaande uit de heren Ten Doesschate, Euwe. Donner, Van Scheltinga, De Graaf en Veldheer, maar deze commissie besloot met grote meer ei 2rheid het te houden zoals het was. De schakers zullen ook in de toekomst bij iiarticulieren worden ondergebracht, al- een heeft men wel besloten de groot meestergroep permanent op zestien spelers te brengen. De omzet van de paardesporttotalisator is in het afgelopen- jaar gestegen van 17.751.081,50 tot 21.211.140,50. Deze stij ging van 19lh percent is de hoogste in één jaar sinds de inwerkingtreding van de totalisator in 1949. De hoogste omzet be- reikte de baan Hilversum, die op 53 mee tings een bedrag van 7.387.018 (vorig jaar 6.286.894) bereikte, gevolgd door de ren baan Duindigt met een omzet van f 6.814.737.50 op 41 meetings (vorig jaar 5.333.281,50). Op de Utrechtse baan Mereveld werd f 2.530.250 f 2.202.179) ingezet en op de baan te Alkmaar 1.358.143,50 1.229.226). De vijfde grote baan Groningen, bleef met 981.809,50 juist onder het miljoen. De veertien overige kleinere banen passeer den met hun totaal voor het eerst de twee miljoen gulden (f 2.052.373) tegen ruim 1.679.000 in 1962. Van het totaal ingezette bedrag van ruim 21 miljoen gulden, waarvan 80 percent wederom aan het publiek wordt uitge keerd, werd 19.053.720.50 in de draverijen gespeeld en f 1.693.395 in de rennen, het geen ruim 481.000 meer is dan in het daaraan voorafgaande jaar. De hoogste dagomzet bereikte de renbaan Duindigt tijdens de meeting met de Grote Prijs der Lage Landen toen bijna f 400.000 werd ingezet. De toeneming van het totalisatorspel is voornamelijk te danken aan de sterke groei van het bezoekcijfer op de banen, de stij ging van het aantal draverijen en rennen van 1244 naar 1323 nummers en de in voering van het nieuwe triospel, waarmee in de afgelopen zomer werd gestart en dat zich sindsdien in een bijzonder grote popu lariteit mag verheugen. De hoogste trio uitbetaling in 1963 was op 8 september op de renbaan Duindigt toen voor één gulden ruim 12.800 Werd uitgekeerd. Jan van Dinteren, een Nederlandse wie- ler-soigneur, die in de afgelopen jaren wereldberoemde renners als Fausto Cop- pi, Hugo Koblet, Gerrit Schulte, Rik van Looy en Rik van Steenbergen heeft bijge staan als verzorger, gaat zich het ko mende seizoen belasten met de verzorging van de Duitser Rudy Altig. Van Dinteren zal zich in Keulen gaan vestigen. De winnaar van vorig jaar, Donner in geanimeerd gesprek met de favo riet voor de eindzege. De Franse nationale basketbalploeg heeft in een vijflandentoernooi dinsdag weer een nederlaag geleden. De Fransen verloren in Praag van Tsjechoslowakije met 72—69. Bij de rust stonden de Fransen met 38—32 achter.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13