Verpleegtarieven ziekenhuizen met 10 tot 12 pet verhoogd Generale Synode tegen „Zo is uit bezwaren het enz." Reacties op „Zo is hetenz." maken de indruk van een hetze HET WEER November was recordmaand voor de woningbouw m V mwmc MET INGANG VAN 1 JANUARI Aanpassing premies te verwachten Fusie in zicht van Gemeenschappen Reders in kort geding contra OYB 10 t *1, Moeilijkheden bij lossen Sch 34 „Nieuwe bouwbeleid door uitwerking loonakkoord in gevaar" 49e JAARGANÖ NUMMER 54 W-O ENSDAG- 8 JANUARI 1964 iee MORRIS 'éefore you êiu/! FALCON MONTY-COATS Mistig Het woord is aan Expeditie naar het Tellem-volk pagina 2 Maleisië-reportage pagina 4 Bezorgde vakbonden pagina 11 In de krant van heden: Regering wil de reclame voor tabak niet verbieden Er kwamen 9600 woningen gereed f" „j Ite sw Kantoor: Langs Niftuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 èn 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement pér week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco pêr post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vrijwèl alle Nederlandse ziekenhuizen hebben met ingang van 1 januari hun verpleegprijzen met tien tot twaalf per cent verhoogd. Dit vooruitlopend op de inmiddels bij minister Andriessen (Eco nomische Zaken) aangevraagde goed keuring. De noodzaak om de prijs te verhogen is in hoofdzaak een gevolg van de stijging van lonen en prijzen, afschrij ving op gebouwen, installaties en inven taris. Een belangrijke factor is ook de stijging van het aantal verplegenden per patiënt. Te verwachten is dat de zieken fondsen en de verzekeringsmaatschap pijen binnenkort hierdoor hun premies zullen verhogen. Op een persconferentie van de voorlich tingscommissie Stichting Amsterdamse Ziekenhuizen is gisteren meegedeeld dat de stijging van de verpleegprijzen alleen een zuivere weerspiegeling is van de reële kostenstijgingen en niet het gevolg van en poging om winst te maken. Behalve met loon- en prijsstijgingen moet ook worden rekening gehouden met het feit dat in 1963 een verplegende per 2.2 bezet bed nodig was en dat dit thans een verplegende per 1.9 bezet bed is. Omdat de medische eisen en mogelijkheden voortdurend ruimer wor den stijgen de nieuwbouwkosten extra. Een nieuw ziekenhuis met 400 bedden kost 25 miljoen gulden. Dit betekent dat de ver- pleegprijs per dag wat onderhoud en af schrijving betreft op 12,50 moet worden gesteld. In 1953 bedroeg dat voor een be staand ziekenhuis nog drie gulden per dag. Het publiek kan er vah verzekerd zijn, aldus werd gezegd, dat de prijsvorming in de ziekenhuizen niet lichtvaardig tot stand komt. De besturen en directies kunnen bo vendien niet vrij optreden, omdat bij prijs verhogingen de goedkeuring van de minis ter nodig is. De verhoogde prijzen zijn ech ter reeds van kracht, omdat het vrijwel niet te doen is de nieuwe verpleegprijzen met terugwerkende kracht van de patiën ten te vorderen. De voorzitter van de commissie dr. J. C. M. Hattinga Verschure sprak van een stormachtige ontwikkeling van de genees kunde die de ziekenhuizen voor enorme problemen stelt. Zijns inziens is er in ons land een groot nieuwbouw- en moder- Het moderamen van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft de minister Van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen per brief meegedeeld, dat het ontstemd is over de veel besproken televi sie-uitzending van de VARA van zaterdag avond. In een brief aan de VARA over deze uit zending zegt het moderamen, dat het „er van wil uitgaan dat u inderdaad de bedoe ling hebt gehad de aandacht te vestigen op de verslaving aan de t.v. waaraan velen ten prooi zijn gevallen en uw afkeuring daarover uit te spréken. Hét moderamen is echter van oordeel, dat de manier waarop dit is gebeurd in meer dan een opzicht verontrustend is. Het is van mening er goed aan te doen u van zijn oordeel over bovengenoemde uitzending op de hoogte te stellen, omdat het de t.v. als massa-com municatiemiddel van groot belang acht voor de voorlichting en vorming van ons volk. De verantwoordelijkheid van hen die dit massa-communicatiemiddel hanteren is dan ook bijzonder groot." „Des te meer is het te betreuren als de t.v. op een wijze gebruikt wordt als j.l. zaterdagavond in bovengenoemde uitzen ding, het geval geweest is. De tekst van de uitzending, die voor ons ligt, wijst erop, dat bij het aan de kaak stellen van de „valse religie van de t.v." gebruik ge maakt is van woorden uit de Heilige Schrift op een wijze die christenen niet anders dan blasfemisch in de oren kan klinken. Behalve aan een persiflage van de tien geboden ên de proloog van het Johannes-evangelie, denken wij hierbij vooral ook aan het gebruik van een woord '-an Jezus Christus: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en ik zal u rust "even" en aan het gebruik dat gemaakt s, van een zinsnede uit het „Onze Va- er..." voor de aanbidding van het beeld, "ovendien werd de indruk, dat een persi- oge van de bijbelse religie voorzat nog msterkt door het gebruik dat gemaakt =rd van het kruisteken, door de kwasi -vote wijze waarop het geheel werd voor dragen, door de gebedshouding waarin ?t slot werd uitgesproken en door het -eld van een kerk, van t.v.-mast voor in met het opschrift „God is ons een •rcht" die de uitzending, onder daverend lach van de toehoorders en kijkers be- -ot." ..Wij zijn van oordeel dat dit geheel at alleen getuigde van slechte stijl en raak. Wat ons het meest verontrustte '-as, dat de samenstellers van dit pro- s-amma blijkbaar niet hebben beseft met welke materie zij omgingen en welke in druk dit op dat deel van het Nederlandse volk heeft moeten maken, dat uit de bijbel se religie leeft en voor wie de woorden van de Heilige Schrift en de tekenen van het christelijk geloof, heilig zijn. Juist om- BARtÊuOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 dat wij van oordeel zijn, dat de vrijheid van het gesproken en geschreven woord een kostbaar goed is, heeft het ons bij zonder teleurgesteld, dat deze vrijheid in bovengenoemde uitzending zo zeer mis bruikt werd, dat van een schending van dit grondbeginsel van een democratische samenleving mag worden gesproken." „Wij hopen dan ook van harte, dat voor het bestuur van de VARA ook deze brief aanleiding zal zijn zich nog eens te bezin nen op de wijze, waarop zij, als een van de omroep-organisaties, de verantwoorde lijke taak die zij op zich heeft genomen, heeft te vervullen. Wij verwachten dan ook, dat uitzendingen als die van jl. za terdagavond voortaan door u zullen wor den geweerd." (Reactie van de Gereformeerde Synode op pagina 7). niseringsprogramma nodig. Er zijn plannen die rond twee miljard gulden aan in vestering zullen vergen. In Amsterdam zijn thans 1350 bedden in aanbouw. Wil dit betaalbaar blijven dan moet er deskundig worden gebouwd. Dr. Hattinga noemde het merkwaardig dat er in Nederland weinig onderling over leg bestaat over de planning ten aanzien van de ziekenhuizen. Daaraan is z.i. drin gend behoefte. De gezamenlijke Amster damse ziekenhuizen hebben daarom on der meer en symposion over de zieken' huisbouw opgezet dat op 23 en 24 april in het RAI-gebouw in Amsterdam zal wor den gehouden. „Als dit grote overleg en de vergelijkende studies slechts één per cent op de totale bouwkosten zouden be sparen, betekent dit een bedrag van rond 20 miljoen gulden. Hiervoor kan een vol ledig uitgerust ziekenhuis met 200 bedden worden gerealiseerd", aldus besloot dr. Hattinga. STRAATSBURG (Reuter) De zes lan den van de Europese Gemeenschap gaan in de richting van een fusie der drie ge meenschappen de E.E.G., Euratom en de E.G.K.S. mogelijk gevolgd door de vorming van een werkelijk Europees par lement dat bij algemene verkiezingen tot stand komt, zo heeft een zegsman in Straatsburg, waar het Europese parlement bijeen is, verklaard. Een besluit over een fusie der drie gemeenschappen zal moge lijk in ongeveer twee maanden worden ge nomen, zo zei hij. Permanente vertegenwoordigers van de gemeenschappen hebben vorige week fu sieplannen ingediend bij hun ministers. Diplomatieke functionarissen zeggen dat de eerste regeringsreacties „positief" zijn. Het enige voorbehoud is gemaakt door Lu xemburg dat vreest dat de kansen dat de stad Luxemburg „hoofdstad van Europa" wordt door de plannen kleiner worden. In dien de E.G.K.S. uit Luxemburg zou ver dwijnen zouden 1500 goed betaalde Euro pese ambtenaren 't groothertogdom verla ten. Luxemburg zou dan een compensatie wensen. De ministers zullen op 17 februari bij eenkomen om de fusieplannen voor het eerst gezamenlijk te bestuderen. In april of mei zou het fusieplan kunnen worden goedgekeurd op een conferentie der zes re geringen. BU de VARA komen telefonische en schrifteiyke bedreigingen aan het adres van de medewerkers van „Zo is 't nou toevallig ook nog eens een keer" bij stromen binnen. Ook de telefoon by Mies Bouwman en Herman Wigbold staat geen ogenblik stil. Tot midden in de nacht bellen verontwaardigde mensen op, die hun gevoelens lucht geven in onbehoorlijke bedreigingen en grove taal. Ook enige andere medewerkers aan het inmiddels beruchte VARA-t.v.-programma zouden thans onder bescherming staan, aldus Wigbold. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met op vele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DE HILVERSUMSE POLITIE en die te Blaricum hebben pertinent ontkend dat er een verzoek om bescherming is ingediend. De politie zelf achtte geen termen aanwe zig om zulks eigener beweging te doen. Mies Bouwman is zeer geschokt door de vervelende belangstelling voor haar per soon. Zij had gedacht met haar optreden in teamverband wat minder in het nieuws te komen. Zij was al wat gewend aan grof heden na de eerste uitzendingen van „Zo is 't.enz. Ze waren na het eerste pro gramma niet minder geweest dan nu. „Je wordt er gehard in, je krijgt een soort routine", zo zei ze. Mies Bouwman noemt de hele affaire eng. Niet zo zeer voor het „Zo is 't.."-team, maar meer omdat zich eigenlijk niemand realiseert wat er nu gaande is. Dat heeft volgens haar niets meer met het programma te maken. „Als je de tendens van de ingezonden stukken leest zo zegt ze dan heeft het niets meer met christelijke geraaktheid te ma ken. Niet eens meer met dat onderdeel. Het is de grote angst voor dit program ma, die bij een volksgroep leeft en het enige dat ik wil is niet het einde van dit programma, maar wel, laat de mensen met veel verstand en wijs inzicht, psychologen, sociologen en weet ik wie nog meer, zich verdiepen in dit geval, want het is heel iets anders volgens mij. Het is zo grie zelig als je gaat horen dat er nu een me neer in hongerstaking is. Dat kan een grapje zijn, maar het wordt toch te erg allemaal. Er zijn wel ergere dingen op de t.v. geweest". HERMAN WIGBOLD verklaarde dat hij gistermiddag om politiebescherming ge vraagd heeft. „Er zijn verschillende tele foontjes binnengekomen van mensen die ons bedreigen. Aanvankelijk was ik niet zo erg onder de indruk daarvan, maar op een gegeven ogenblik was het zo erg dat ik dacht, laat ik toch maar even bellen". Herman Wigbold vindt critiek best, maar naar zijn mening is er thans een hetze aan de gang, die zijn grond niet meer vindt in religieuze getroffenheid. „Er zijn natuurlijk altijd mensen die zich gewoon ernstig geschokt voelen en aan wier eer lijke bedoelingen ik beslist niet twijfel. Maar ik moet zeggen dit brengt een stroom van andere reacties met zich mee, die naar mijn mening met godsdienst weinig te maken hebben". Mies Bouwman werd gisteren opgebeld door iemand die zei: „Ik ben christelijk en ik ben zeer verontwaar digd, ik hoop dat u een ongeluk krijgt". DIT SOORT REACTIES komen er zeer veel, hoewel ze niet allemaal van dit soort zijn. Herman Wigbold kan zich trouwens moeilijk aan de indruk onttrekken dat in een groot deel van deze hetze ook de bedoeling ligt de VARA te slaan. Het da gelijks bestuur is'vanmorgen druk bezig geweest met het formuleren van een de finitief antwoord aan minister Bot van O. K. en W. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zou het dagelijks bestuur mededelen, dat er een beoordelingsfout is gemaakt, dat de intenties goed zijn ge weest, maar dat men heeft onderschat dat het zo'n indruk zou maken. Paul Claudel: Geloof niet de mensen die zeggen dat de jeugd is bestemd voor het plezier de jeugd is bestemd voor de heroïek. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving,..4, 5 Langs sluizen en havens5 Radio en t.v7 Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In Les Landes, de moerassige streek langs de Franse Atlantische kust, is „La Reine des Landes" gekozen. De achttienjarige Annie Bougain is een schoonheidskoningin die vooral uit blinkt in steltlopen. De staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. H. J. Bartels, overweegt niet een reclameverbod voor rookartikelen uit te vaardigen. In zijn antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine (P.S.P.) wijst hij op het zeer ingrijpen de karakter van een dergelijke maatregel en op de initiatieven die van overheids wege worden genomen om tot een drasti sche verandering van de rookgewoonten te komen. Voor de president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, is van morgen het kort geding gehouden dat de in Scheveningen gevestigde reders hadden aangespannen tegen het Onafhankelyk Verbond Van Bedrijfsorganisaties (OVB) en drie in Scheveningen wonende leder van 't vorige week gevormde actie-comité Aanvankelyk waren vier leden van dii comité gedagvaard, maar een van hen be vindt zich op zee. De reders eisen dat he'l Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorga nisaties de Scheveningse vissers zal op roepen het werk te hervatten. Zy vragen een dwangsom van 50.000 voor elke dag dat dit niet gebeurt. Zy beschuldigen he' OVB van een onrechtmatige daad omdaf het de vissers tot staking heeft opgeroepen Tegen de leden van het actie-comité word een dwangsom van ƒ500 ieder gevorderd. De reders werden vertegenwoordigd door mr. W. Schadee. Voor de gedaagden trad op mr, J. H, van Wijk uit Haarlem. In november 1963 zyn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 9.602 woningen (812 meer dan in november 1962) gereedgekomen. Dit is voor de derde achtereenvolgende maand een hoger cijfer dan ooit tevoren in een overeenkomstige maand werd bereikt, aldus heeft het mi nisterie van Volkshuisvesting meegedeeld. Het totaal aantal gereedgekomen wo ningen in de periode januari tot en met november 1963 bedroeg 70 357 tegen 71.011 in de overeenkomstige periode van 1962. De in het eerste kwartaal van 1963 ont stane achterstand ten opzichte van de zelfde periode in 1962 van 8.313 woningen is dus in de daarop volgende acht maanden op rond 650 na ingelopen. Van de in november voltooide woningen werden er 683 in systeembouw uitgevoerd. Van januari tot en met november 1963 kwamen 6.259 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met november 1963 zijn „LIJK VAN DE FEDERATIE/ gebo ren 1953ioverleden 1963/ Hier liggen veroordeeld de overblijfselen van Welensky's federatie, begraven door de NGWAZI, de grote leeuw van Malawi", aldus het opschrift in het midden van deze foto. Deze opname werd op nieuwjaarsdag gemaakt te Blantyre, waar dr. Hastings Banda, premier van de Middenafrikaanse staat Nyassaland. de grafrede hield op een massabijeenkomst. De lijkkist werd tijdens de samenkomst plechtig verbrand. sedert de bevrijding 1.084.461 nieuwe wo ningen gebouwd. In november 1963 werden 9.051 woningen iö aanbouw genomen (november 1962: 3.104 woningen). In de periode januari tot en met november 1963 wérd met de bouw van 87.074 woningen een begin gemaakt tegen 84.114 woningen in de overeenkom stige periode van 1962. Daar het aantal gereedgekomen wo ningen in november groter was dan dat van de in aanbouw genomen woningen, daalde het aantal in aanbouw zijnde wo ningen tot 138.809 op het eind van die maand. Vannacht omstreeks een uur hebben zich aan de visafslag in Scheveningen enige moeilijkheden voorgedaan rond het lossen van een Scheveningse logger. Toen om die tijd de SCH. 34 met als schipper-eige- naar J. de Ridder kwam binnenvaren werd door ongeveer twintig vissers verhin derd, dat de lading van de logger werd gelost. De politie arriveerde, maar hoef de niet op te treden. Nadat de schipper- eigenaar de zgn, akkoord-verklaring had getekend, kon met het lossen worden be gonnen. De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen, heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede, in Den Haag, verklaard dat het te vrezen is dat de uitwerking van het loonakkoord de structurele aanpassing van de bouw nijverheid zal belemmeren of afremmen. Het slagen van het complex van maatre gelen uit de bouwnota zou daardoor zijns inziens in gevaar kunnen komen. De heer Nelissen besprak ook de zwarte lonen in het bouwbedrijf. Partijen bij de C.A.O. voor het bouwbedrijf willen weer een zodanige greep op het loonniveau krijgen dat daardoor zwarte lonen kunnen worden bestreden. Hij wees er op dat de werknemersorganisaties op grond van de C.A.O. moeten bevorderen, dat haar leden de bepalingen nakomen. „Wij mogen dan ook verwachten dat de werknemersorga nisaties de middelen zullen weten te vin den om na de totstandkoming van de nieuwe C.A.O. de discipline t.a.v. de loon- bepalingen bij hun leden te handhaven". De heer Nelissen drong er op aan paal en perk te stellen aan beunhazerij in de bouwwereld. Wij hebben bij herhaling moe ten constateren, dat in de grond- water en wegenbouw personen optreden, die niet voldoende vakbekwaam zijn. Dit leidt tot een ondoelmatig gebruik van produktie- capaciteit, aldus de voorzitter. Hij dringt er bij de minister van economische zaken nogmaals op aan een vestigingsbesluit voor deze sectoren af te kondigen. De heer Nelissen stelde vast dat in de winter op grotere schaal wordt doorgewerkt dan aanvankelijk werd verwacht. De re geling voor een kostenvergoeding waar voor overheid en het bedrijfsleven samen 10 miljoen beschikbaar stelden heeft tot, d'it resultaat geleid. Hij hoopt dat het doorwerken bij het bouwbedrijf bi.i lage temperaturen een sterke uitbreiding zal on-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1