Vereniging tegen ambtelijke willekeur" ontmaskerd AGENDA K R EM E Herman Haan op zoek naar het geheim van de Tellem A POLLE, PELLI EN PINGO en bondig TRESLONG Koffie R Thee Stor en Fips in het land van Zjoezoe Eis van twee jaar tegen man die café beschoot Ideële doelstelling was een farceerkent oprichter Ontsnapte gevangene kondigde zijn terugkeer aan Opperofficier personeel landmacht benoemd Drie Surinamers in bezit van marihuana Driemaster verdwijnt uit Delfzijl Ontevreden grafici hebben eigen blad Vrij veel mist WOENSDAG 8 JANUARI 1964 2 Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk In ingezonden stuk Elektronische telefooncentrale Aluminiumbol als wapen van expeditie je zei eet?ST, hik geneest ai/s je ZE 6EZIEN Verzoening in Bathmen WEERRAPPORTEN 2 De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem heeft twee jaar gevangenis straf geeist tegen de 35-iarige woonwagen bewoner uit Wamel wegens poging tot moord. De man had op 7 september uit zijn auto een aantal schoten gelost op een café in Puiflijk. De kogels richtten grote schade aan, maar van de talrijke bezoekers werd niemand geraakt. De woonwagenbewoner had een uur tevoren ruzie met enige cafébezoekers gehad naar aanleiding van een vecht partij, waarbij zijn 16-jarig broertje was betrokken. De jongen had daarbij een bloedneus opgelopen. De woonwagenbe woner had zich daarover hevig opgewon den. Hij ging in zijn woonwagen een pistool halen, kwam in een pas gekochte auto terug en nam het café onder vuur. Het café ligt lager dan de straat, zodat de op manshoogte afgevuurde kogels over de hoofden van de om de tapkast ge schaarde bezoekers vlogen. Het verweer van de verdachte, dat hij alleen maar in de lucht had willen schie ten, ging volgens de officier niet op. „U moet dan wel een erbarmelijk schutter zijn. want u miste de lucht", aldus de officier. „Omdat u een uur lang gelegen heid hebt gehad na de ruzie om na te denken, kan ik niet anders dan tot po ging tot moord concluderen". Op 21 januari wijst de rechtbank von nis. uitgebreide SPUSKAART on b. KI PETEN ƒ6.50 dagelijks DlNER.en SOIREÉ- DANSANTE HILLEGOM res :O2520.5347 I Een eis van acht maanden gevangenis straf waarvan vijf voorwaardelijk, die een 68-jarige Amsterdammer voor de Amster damse rechtbank tegen zich hoorde eisen wegens verduistering van f 2000 ten nade le van een Amersfoortse weduwe, beteken de tevens het demasqué van de „Vereni ging tegen Ambtelijke Willekeur". De ver dachte was secretaris-penningmeester van deze vereniging, die in 1961 en 1962 in veel publiciteit kreeg. In een kwaad daglicht kwam tijdens de behandeling van deze zaak ook de voor zitter van de inmiddels opgeheven vereni ging te staan, een Amsterdamse advocaat, die volgens de officier van Justitie er steeds opuit is geweest zijn werkterrein in strijd met de erecode voor de advo catuur te vergroten. Volgens de officier is uit het onderzoek niet voldoende ma teriaal naar voren gekomen om tegen de advocaat een strafvervolging in te stellen, maar er zijn wel redenen om deze zaak in handen te stellen van de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten. De vereniging werd in 1960 opgericht en de advocaat stelde de statuten op. Hij en de secretaris-penningmeester waren in fei te de enige leden, want in de statuten was bepaald dat de vereniging slechts dona teurs en contribuanten telde. Dat werden 132 mensen die zich als slachtoffer be schouwden van ambtelijke willekeur en die contact met d° vereniging opnamen. De ideële doelstelling trok ook een Amersfoortse weduwe aan. Haar man had in 1957 de dood gevonden toen hij met zijn auto tegen een onverlichte militaire tank botste. Bij het liquideren van de zaak van haar man leed de weduwe een aan zienlijk verlies. De advocaat vroeg schade- c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „Oh hé, de lucht valt naar benee" van Leonard Spigelgass. Regie: Ferd. Sterneberg. Concertgebouw, donderdag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Alle man", a.l. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Misdaad uit wanhoop", 18 j. Van donder dag af 19 en 21.15 u.: „Een ondeugend vrouwtje", 14 j. Lido, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „De deugd en de ondeugd", 18 j. Van donder dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules tegen Odysseus", 14 j. Luxor, 14. 19 en 21.15 u.: „Wedren met dé ooievaar", 14 j. Minerva, vandaag geen voorstellingen. Donderdag 20.15 u,: „De zoon van nie mand", 14 j. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Jouw beurt, schatje", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe slaag ik in de liefde", 14 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De doodsklok luidt", 14 j. Van donderdag af 14 30, 19 en 21.15 u.: „Verloren helden", 14 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Avondmaalgasten", 18 j. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Binnen zonder kloppen", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag geen voorstelling. Donderdag 20 u.: „Ivanhoe", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur. PrentenkabinetTentoonstelling van tekeningen en reisschetsen van Jacobus van Looy. Tot en met 19 januari. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van kleine schilderijen van George Rueter. Da gelijks geopend van 10-18 uur en van 20- 24 uur. Tot 1 februari, 's Zaterdags en zondags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 21-22 uur: Mozart. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3); Tentoonstelling „5 tot 500". Da gelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Wandelgangen StadsschouwburgIn januari: werken van de schilder-tekenaar Henk Kleijn Woonhuis Van Looy (Ingang KI Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum Huis Van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan) tentoonstel ling: Verkenningen met de tekenstift. facsimiles, Hollandse tekeningen 17e eeuw uit de collectie B. H. de Roos. Tot en met 16 januari. Geopend dagelijks, zon- en feestdagen 14-17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid. Tot en met 26 ja nuari: Tentoonstelling van kerstvoorstel lingen uit eigen bezit. Dagelijks fbehalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling van „De Groep". Dagelijks geopend van 10-17 uur, zondag van 13-17 uur. Tot en met 12 januari. Huize Bloemenheuvel, (Bloemendaalse- weg 158, Overveen): Tentoonstelling van bekroonde inzendingen van „Talens-Prijs" 1963-1964. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Tot en met 18 januari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ,,'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Annelies Bouma, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dage lijks geopend (beh. maandag) van 20 u. af, cabaret van 21-23.15 u. Raadhuis Hoofddorp, donderdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer meer. WOENSDAG 8 JANUARI City, geen voorstelling. Stadsschouwburg, geen bioscoopvoor stelling. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. R.K./Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 9 JANUARI Cultureel Centrum, 14 u.: Voorlichtings middag afdeling Vëlsèn-IJmuiden Ned. Ver. van Huisvrouwen. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u.: Familie-avond Christelijke Besturen bond IJmuiden, m.m.v. „De Klavier schippers". Gymnasium „Paulinum", Driehuis. 20 .u.: Jaarvergadering Tuinbouwstudieclub Velsen. „De WOENSDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Pas op voor boudoirleeuwen". DONDERDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, nog geen opgave ont vangen. Stadhuis „Scheybeek", 19.30 u.: Ver gadering gemeenteraad. AANVANGSUUR TONEELVOORSTELLINGEN De voorstellingen, die van 11 tot en met 16 januari in de Haarlemse Stadsschouw burg worden gegeven, beginnen om 20.15 uur. vergoeding voor haar aan bij het ministe rie van Defensie. Zij moest echter eerst haar „lidmaatschap" van 60,- betalen en daarna nog eens 1000,-, toen bleek dat haar kansen voor een vergoeding gunstig stonden. In november 1962 ontving de se cretaris-penningmeester op zijn giroreke ning de helft van de schadeclaim, 6250,- Maar de weduwe ontving 2000.- minder. „De voorzitter had mij gezegd dat ik best een paar duizend gulden als vergoeding voor 'ons werk kon achterhouden. Ik hield 1500 en hij kreeg 500." verklaarde de verdachte voor de rechtbank. Hij bekende dat met de oprichting van de vereniging uitsluitend een „commer cieel doel" werd beoogd. Ook bleek dat het niet waar was dat de advocaat belange loos voor de benadeelden optrad. De rijks recherche heeft 32 mensen gehoord, die bemiddeling van de vereniging vroegen. Zij moesten allen voor het juridische werk betalen, nadat zij de advocaat een voor schot hadden gegeven. Er waren 123 dona teurs, die ieder 60,- per jaar moesten betalen. Daarvan kreeg de secretaris-pen ningmeester f 40,-. Van de rest kreeg hij 150 per maand als huur voor een ka mer in zijn huis, waar het kantoor van de vereniging was gevestigd. De secretaris-penningmeester heeft in middels de verduisterde f 2000 aan de Amersfoortse weduwe terugbetaald. Hij zei het aandeel van f 500 van de advocaat nog niet te hebben terugontvangen. De raadsman, mr. L. Mok, vond het niet rechtvaardig het volle gewicht van dit „demasqué" op de secretaris-penning- meester te laten neerkomen. In alle on derzochte gevallen is gebleken dat hij han delde op advies van de advocaat, die vol gens mr. Mok „ernstig heeft gefaald". Hij bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 21 januari vonnis wij zen. Een 28-jarige inwoner van Venlo, die ge detineerd was in Scheveningen en die vo rige week wist te ontsnappen toen hij on der bewaking naar het ziekenhuis in Venlo werd overgebracht waar zijn overleden va der lag opgebaard, heeft te kennen gege ven naar de gevangenis te zullen terug keren. Hij deed dit in een ingezonden stuk in een te Venlo verschijnend dagblad. Hij verklaart daarin te zijn ontvlucht, omdat zijn bezoek aan het ziekenhuis an derhalf uur eerder plaats had dan aan vankelijk was vastgesteld. Hierdoor zou hij een ontmoeting met vrouw en kinderen mislopen. Hij zegt niet de bedoeling gehad te hebben zich aan zijn gevangenisstraf van zeven maanden te onttrekken. Hij is gisteren naar de gevangenis in Schevenin gen teruggekeerd. In het telefoondistrict Utrecht zal een proef worden genomen met een electro- nische centrale, waarin de verbindingen niet mechanisch-elektrisch maar door middel van transistoren tot stand gebracht worden. De electronische centrale bedient Utrecht-Zuid. De duizend abonnees die op deze centrale zijn aangesloten, krijgen een toestel dat niet belt, maar een twee- tonig fluitsignaal geeft als er iemand op belt. De P.T.T. verwacht dat de electro nische apparatuur goedkoper zal zijn in fabricage en onderhoud, minder plaats ruimte inneemt en verbindingen sneller tot stand brengt. Wanneer de proef slaagt kunnen de telefoontoestellen met kies- schijf worden vervangen door toestellen met een veel vlugger werkend drukknop systeem. Uit Rotterdam is een expeditie ver trokken, die diep in Afrika, aan de zuid rand van de Sahara, zal trachten meer te weten te komen over een volk dat daar in de tijd van onze middeleeuwen woon de en sindsdien opgelost is in andere stammen of totaal is verdwenen, een volk dat nog voortleeft in de legenden onder de naam Tellem. De Rotterdamse architect, archeoloog en honorair conservator van het Maasste- delijk museum voor land- en volkenkun de, Herman Haan, is bij vroegere omzwer vingen in Afrika op sporen van dit volk gestoten en ziet het als een levenstaak zo veel mogelijk te weten te komen over deze verdwenen mensen. Het bijzondere van de Tellem is, dat zij huisden langs de 250 km. lange rots wand. die de scheiding vormt tussen het hoogland van Nigeria en de woestijn. In het land, dat nu Mali heet en vroeger Frans Zuid-West Afrika, leefden zij in haast onbereikbare holen in deze rots wand. In merkwaardige lemen bouwsels vond de heer Haan op eerdere expedities tal van resten van de Tellem, schedels en beenderen, maar ook textiel en houten beelden, die goed geconserveerd bleken doordat zij noch door mieren noch door weersinvloeden zijn beschadigd. De heer Haan is te voet de 250 kilome ter lange rotswand langs getrokken en bracht een en ander naar Nederland mee voor wetenschappelijk onderzoek. Reeds vier maal bezocht hij die streek, wist con tact te maken met de huidige bewoners, de Dogon, en verzamelde er gegevens en feiten die hem in staat stelden nu een grootscheepse expeditie uit te rusten. Met ingang van 6 januari is luitenant- generaal J. G. Smit benoemd tot opper officier personeel bij de Koninklijke Landmacht. Op dezelfde datum is zijn be vordering van generaal-majoor tot luite nant-generaal ingegaan. Luitenant-gene raal Smit was tot voor kort voorzitter van de Nederlandse gezamenlijke stafmissie in Washington. Vorige week keerde hij naar ons land terug. Met de benoeming van luitenant-gene raal Smit is de reorganisatie van het mi nisterie van Defensie, zoals minister De Jong die voorstaat, weer verder voortge schreden. In Haagse militaire kringen verwacht men nog deze week de beslis sing over nog andere belangrijke militaire benoemingen. Onder meer is dat de benoe ming van een commandant van het eerste legerkorps als opvolger van luitenant-ge neraal F. van der Veen, die luitenant-ge neraal A. V. van den Wall Bake heeft op gevolgd als chef van de Generale Staf en bevelhebber der landstrijdkrachten. Ver der zou nog deze week besloten worden welke functie luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake zal krijgen. De aanhouding van een 21-jarige Suri namer in Amsterdam, verdacht van be roving van een onder invloed verkerende Hongaar, heeft geleid tot de arrestatie van drie Surinamers, die vier marihua- nasigaretten in hun bezit hadden. Een van hen, een 23-jarige zeeman, had bovendien een pakje marihuana bij zich, dat ech ter voor Vs bleek te bestaan uit zoge noemde astmashag, dat veel lijkt op ma rihuana en er ook vaak voor wordt ver kocht. De beroving, waarbij een bedrag van honderd gulden werd gestolen, geschiedde in de nacht van maandag op dinsdag in de binnenstad. Op de hiervan verdachte Surinamer werd een marihuana-siga- ret gevonden. In zijn woning op de Brou wersgracht trof de recherche twee van zijn landgenoten aan. De derde man werd in een broodjeszaak in het centrum gearresteerd. 4445. Terwijl buiten het dreigende ge luid bleef klinken, waren overal de ra men en deuren stevig gesloten. Wat gebeurt er toch? vroeg Stor. Onze vijanden, de Krauwwauws zijn daar.' zei Blib. Ze doen een aanval op ons huis.' Stor en Fips begrepen er nog niet veel van. De Krauwwauws? Daar hadden ze nooit van gehoord- Toen liep Stor naar een raam en keek door een kier tussen de planken naar bui ten De groep Tellem-onderzoekers klaar voor het vertrek. Met hem vertrokken zijn echtgenote, die als verzorgster zal optreden, de heer R. Wassing, die in Nieuw-Guinea tesamen met Rockefeller jr. een expeditie heeft on dernomen als cultuurarcheoloog, dr. H. R. Hefting, arts uit Utrecht, die de fysische antropologische documentatie zal verzor gen, de fotografe mej. Violette Cornelius en de technici J. Groeneveld en Maurice Silvy, een Frans architect. Het belangrijkste dat de twee Landro vers, die de expeditie via Spanje en Ma rokko in Mali zullen brengen, meevoeren is een aluminium bol, die als een soort lift zal dienen om de heer Haan en zijn medereizigers in de gelegenheid te stellen ook de hoger gelegen en ogenschijnlijk on bereikbare holen te observeren. Deze bol, die uit spijlen bestaat en waarin een man gehurkt kan zitten, kan door middel van kabels die hun eindpunten op de rotsen en in de laagvlakte hebben, horizontaal en verticaal langs de rotswand worden bewo gen. De expeditie, die alles bij elkaar twee eneenhalf tot drie maanden zal duren, wordt gefinancierd door de gemeente Rot terdam (het museum voor land- en vol kenkunde), de rijksuniversiteit van Utrecht (het instituut voor antropobiologie), de N.C.R.V., die een televisieteam, bestaan de uit de heren Kees van Langeraad en Didier C. van Koekenberg, meestuurt en uit particuliere fondsen. De regering van Mali zal alle mede werking geven, te meer daar Herman Haan de belofte, heeft gedaan zijn vondsten ter beschikking te stellen van het nationa le museum van dat land. K-PUMK«CHClViT: NU HES IK DE HIK, - HIK- VAM DE SCHRIK - HlK/>, f HIK - IK OOK-HIK», DAAR ZUM ZE I IK HEB DAT 7 IS60EDW6RK *"Kt 8I66ETJ6S 1379-E. Delfzijls college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor de drijvende jeugdher berg „P. A. Koerts" van de hand te doen, daar de toestand van de historische drie mastbark die door gebrek aan voldoen de onderhoud ernstig in verval is geraakt gevaarlijk begint te worden. De oud- Delfzijler, die de bark destijds schonk, wil men eren door zijn naam, P. A. Koerts, aan een ander object te verbinden. Burgemeester P. W. Bazen en school hoofd K. Klaverdijk van Bathmen hebben de strijdbijl begraven. In een dorpscafé hebben ze elkaar de hand gereikt en ge zegd dat alles niet zo gemeend was als het uit de mond was gekomen. Hierdoor is ook de rust onder de bevolking van het dorpje, dat langzamerhand in twee kam pen was verdeeld, weergekeerd. De burgemeester had onlangs bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop de heer Klaverdijk les gaf. Een half jaar geleden nam de heer Bazen zijn zoontje van school en stuurde het naar een andere, na dat hij een telefoongesprek met de heer Klaverdijk had gevoerd naar aanleiding van het zittenblijven van de jongen. De burgemeester sprak voorts in een openbare raadsvergadering over „onbe schaafde toestanden" in de school van de heer Klaverdijk. Later, in een speciale spoedvergadering, trok hij veel krachtiger van leer, terwijl het schoolhoofd dit alle maal op de publieke tribune moest aan horen, maar zich uiteraard in de raads zaal met kon verdedigen. Een deel van de 2300 zielen tellende Bathmense bevolking vond dat de burge meester zich te veel op een voetstuk plaatste. Het schoolhoofd zei dat hij ook de burgemeester beschouwde als een dood gewone vader van een van zijn leerlingen. Thans is echter een verzoening tot stand gekomen, niet in het gemeentehuis, want dan had het schoolhoofd naar de burge meester moeten komen. En ook niet in de school, want dan was de burgemeester ge dwongen geweest zich naar het schoolhoofd te begeven. In een café hebben beiden el kaar hartelijk de hand gedrukt en er iets op gedronken. Bathmen haalt nu weer ver licht adem. Huzaren van Sytzama. Op 9 januari bestaat het Regiment Huzaren van Syt zama 150 jaar. Op die dag wordt in Drie- sum (Fr.) een krans gelegd op het graf van de oprichter, luiten nt-kolonel J G. baron van Sytzama. en een gedenksteen onthuld in de Prins Frederikkazerne in Leeuwar den!. De feestelijke herdenking wordt van 11-16 mei in Amersfoort gehouden, waar reeds thans in museum Fléhite de tentoon stelling „150 jaar Cavalerie" te bezich tigen is. Drie meisjes tegen één man. Drie vrouwelijke leerlingen van de r.-k. land en tuinbouwschool in Oudenbosch hebben een dronken man, die 's nachts hun kamer was binnengedrongen, overmeesterd. De man had een ruit van hun kamer aan de straat ingedrukt. De drie meisjes slaagden erin de indringer zolang vast te houden totdat de intussen gewaarschuwde politie kwam om de man in te rekenen. Brand in school. De leerlingen van de gemeentelijke b.l.o.-school in Hengelo hebben onverwacht een langere kerstva kantie gekregen. Een deel van de school is namelijk gistermorgen door brand ver nield. Enkele lokalen brandden geheel uit. Het onbeschadigde deel van het gebouw kon niet worden gebruikt, omdat de ver warmingsinstallatie niet meer werkte. Boltini nog niet naar Israel. De enige tijd geleden aangekondigde tournee van circus Boltini door Israel gaat voorlopig niet door. De vereiste vergunningen en de verlangde garantiesom van 150.000 zijn niet ontvangen. Het circus wil de tournee alsnog op een ander tijdstip gaan maken als aan zijn verlangens wordt voldaan. Gisteren is het eerste nummer van „Gra fici en democratie" in een voorlopige op lage van 6000 exemplaren van de stencil machine gekomen. Het is het maandblad van de commissie van vertegenwoordigers van dagbladbedrijven en grafische in dustrieën, die eind vorig jaar ook enkele stakingen bij dagbladbedrijven leidde. De commissieleden, allen leden van de drie erkende vakbonden, zijn ontevreden over het beleid van hun bondsbesturen en willen nu gaan ijveren voor „democratisering van hun vakbonden". De bonden dienen ont daan te worden van „leiders" die slechts compromissen kennen als van het soort Oud-Wassenaar en die meer prijs stellen op het vertrouwen van de werkgevers dan dat van hun leden, staat in het inleidende artikel. De redactie stelt dat zij haar oppositie tegen de vakbonden niet tot de grafici wil beperken, maar dat de oppositie landelijk in alle erkende vakbonden moet worden georganiseerd. Categorale organisatie wordt afgewezen. Het K.^.M.I. deelt mee: Vochtige en tamelijk zachte lucht af komstig van de Noordzee stroomde de af gelopen nacht met zwakke tot matige noordwestelijke winden Nederland binnen. De temperatuur was daardoor op de mees te plaatsen 3 tot 5 graden boven nul, met uitzondering evenwel van het zuiden van Limburg, waar de temperatuur geduren de korte tijd nog iets beneden het vries punt kwam. In de algemene luchtdrukverdeling komt maar weinig verandering. Een langgerekt hogedrukgebied tussen Engeland en Cen traal Europa handhaaft zich. De wind in onze omgeving wordt nog iets zwakker, zodat er op vele plaatsen een hardnekkige mist kan voorkomen. De temperatuur blijft over het algemeen enkele graden bo ven het vriespunt. Afgezien van wat mot regen, samenhangend met de mist, is de kans op regen klein. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. *-c a E 2s «5 5 SS Den Helder mist nnw 7 4 Ypenburg geheel bew. nnw 6 4 Vlissingen motregen nw 5 4 Eelde motregen nnw 5 4 De Bilt motregen wnw 6 4 Twente motregen w 4 2 Eindhoven motregen wzw 5 1 Z.-Limburg motregen zw 3 1 Helsinki geheel bew. w 1 2 Stockholm zwaar bew. w.stil 1 6 Oslo onbewolkt w —7 —10 Kopenhagen zwaar bew. nnw 2 1 Aberdeen onbewolkt w.stil 6 4 Londen zwaar bew. wnyr 5 2 Amsterdam geheelbew. nw 6 4 Brussel mist wzw 5 0 Luxemburg onbewolkt n 3 Parijs onbewolkt w.stil 5 2 Bordeaux mist ono 3 3 Grenoble geheel bew. zzw —0 3 Nice onbewolkt nnw 14 3 Berlijn motregen wzw 12 0 Frankfort mist z 3 1 München zwaar bew. z —4 6 Zürich geheel bew. o —2 5 Genève geheel bew. no 1 1 Locarno onbewolkt no 6 9 Wenen geheel bew. z 1 6 Innsbruck onbewolkt zw —6 —17 Belgrado geheel bew. n —7 8 Athene zwaar bew. n 9 Rome onbewolkt ono 12 2 Ajaccio onbewolkt ono 13 1 Madrid onbewolkt w.stil 9 5 Mallorca onbewolkt w.stil 15 3 Lissabon onbewolkt ono 13 3 Donderdag 9 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 3.27 uur, onder 13.28 uur. Maanstanden 14 januari 21.43 uur nieuwe maan 22 januari 06.29 uur eerste kwartier 29 januari 00.23 uur volle maan Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 8 januari Hoog water 10.46 uur en 23.23 uur. Laag water 6.08 uur en 18.36 uur. Donderdag 9 januari Hoog water 11.53 uur en uur. Laag water 7.13 uur en 19.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2