Erhard moet de kastanjes voor De Gaulle uit het vuur halen Nieuwe nota aan Parijs over de kwestie-Argoud Franse hulp voor Cambodja Nehroe moet rust houden Op Cyprus is ontspanning begin van merkbaar Nieuwe passenregeling is voor Bonn een politiek dilemma Lord Russell stuurt een medaille terug ERELDNIEUWS Parijs gaat door met kernproeven Goldwater windt er geen doekjes om Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Lakonia-passagiers willen onderzoek m Oe Thant ziet wel kansen voor 1964 Vrijdag nieuw overleg KSG-staaltarieven <~Praatótoel Frankrijk wil meer handel met Rusland MEUBELEN DE RUITER MEUBELEN YOU ARE 8b (Op de WOENSDAG 8 JANUARI 196 4 3 Lesje cleCf£uitcr Verkoeling Ondanks Nieuwzeelands en Australisch protest Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Conferentie in Londen om crisis op te lossen Nieuwe poging Oost-Duitsland erkend te krijgen Niet terug Athenagoras spoorslags terug naar Istanboel Nederland kreeg steun van Italië 5 - Slakkenrace Van onze correspondent) PARIJS In Parijs is gisteren het Westduitse antwoord ontvangen op de Franse nota, die eind vorige maand naar Bonn werd gezonden over de intussen tot levenslang veroordeelde ex-kolonel Ar- goud, waarvan de Bondsrepubliek de uit levering had geëist. De nota, nummer drie derhalve in deze geanimeerde correspondentie over dit onderwerp, herhaalt in overigens nogal ge matigde termen naar het schijnt, de op vatting dat geen enkele soevereine mo gendheid gedogen kan, dat de geheime po litie van een ander, zelfs bevriend land operaties verricht op haar grondgebied. Bonn blijft daarom staan op de eis dat het object van die operaties, de ex-kolo nel Argoud, aan de Westduitse autoritei ten wordt teruggegeven. Men gelooft in Parijs niet, ofschoon de minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville gis teren door generaal De Gaulle ontvangen werd, dat de Franse regering veel haast zal maken met antwoord op de tweede Westduitse nota. Daarentegen kan men het betwijfelen of ook de Bondsregering het bij deze tweede ronde zal kunnen laten. Vandaag zou de commissie voor buiten landse zaken van het Westduitse parle ment minister Schroder ontvangen en de zaak-Argoud zal dan zeker opnieuw wor den aangesneden. Niet minder waarschijn lijk is dat ook kanselier Erhard donder dag op zijn persconferentie over deze kwestie, die West-Duitsland sterk bezig houdt, zal worden ondervraagd. was een stok tussen de Franse wielen zou steken. Bovendien zou generaal De Gaulle de kanselier bij zijn eerste bezoek, in no vember, aan Parijs hebben beloofd met de gevoelens van de Bondsdag ernstig re kening te zullen houden. Erhard mag te genover het Westduitse parlement de kas tanjes voor De Gaulle uit het vuur ha len. Ook wanneer men van oordeel is dat de af faire-Argoud de as Parijs-Bonn niet onmiddellijk en formeel op losse schroe ven behoeft te zetten, kan men wel aan nemen dat ze de toch al zo betrekkelijke warmte in de persoonlijke betrekkingen tussen De Gaulle en Erhard tot ver onder het nulpunt heeft doen dalen. ONDER BLIJVENDE GARANTIE Bij DE RUITER ziet u ontzettend veel meubelen. Alles is vol en.... alles gekocht voor de oude lage prijzen. U KUNT HIERVAN PROFITEREN wantDE RUITER verkoopt de ge- Hele grote voorraad tegen prijzen 1963 Kom nu en koop uw voordeel. DAAROM NU NAAR Gen. Cronjéstraat 113 - Haarlem en.... de betaling kunt u spreiden I Dat het Westduitse parlement en de pu blieke opinie de regering in Bonn onder verhoogde druk zullen zetten om het bijna paradoxale genoegen te kunnen smaken, Frankrijk eens een lesje in goede demo cratische manieren te geven is dan ook een mogelijkheid die inderdaad de gren zen van de waarschijnlijkheid dicht na dert. Niet minder zeker is dat kanselier Erhard in deze hele onverkwikkelijke af faire geen comfortabele positie inneemt. Nadat hij eerst alles gedaan had om de kwestie-Argoud zo niet in de doofpot te stoppen dan toch met de Fransen geruis loos in der minne te schikken, heeft hij nu alle redenen zich het slachtoffer van zijn goede vertrouwen te voelen. De ongebruikelijke tijdsperiode tussen Kerstmis en nieuwjaar waarin generaal De Gaulle het proces-Argoud zich plotse ling heeft laten voltrekken en beëindigen, werd bewust zo gekozen in de hoop langs die weg te kunnen voorkomen, dat het Westduitse parlement dat toen op reces SYDNEY (Reuter) Op doorreis naar de in aanbouw zijnde Franse basis voor kernproeven, ruim duizend kilometer ten zuid-oosten van Tahiti gelegen, is de Fran se minister van Defensie Messmer in Syd ney aangekomen. Tijdens een persconferentie verklaarde de minister dat Frankrijk onherroepelijk zal doorgaan met het nemen van kern proeven op grote hoogte boven de Stille Oceaan en dat er geen aanleiding voor Frankrijk bestaat van gedachten te ver anderen ondanks protesten van Australië en Nieuw-Zeeland. De proeven zullen niet voor het einde van dit jaar, en mogelijk in 1965 begin nen. Hoeveel proeven zullen worden geno men is nog niet te zeggen. „We zijn van plan tenminste een serie proeven over een periode van enkele maanden te vol tooien en dna te stoppen", aldus de mi nister. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zal naar Mess mer verder meedeelde, in de naaste toe komst met de Australische regering be sprekingen voeren over de Australische be zwaren tegen de voorgenomen proeven PNOMPENH (Reuter) Frankrijk heeft Cambodja militaire hulp aangeboden, on der andere een complete pantserafdeling van honderd wagens van het nieuwste ty pe en achttien vliegtuigen. Het staats hoofd, prins Norodom Sihanoek, maakte dit bekend in een radio-uitzending na be sprekingen met de Franse minister van Defensie, Messmer. De president deelde voorts mee dat Frankrijk heeft aangeboden meer onder wijzend personeel te sturen en middelba re scholen, een landbouwschool en een kweekschool in het land te vestigen. Ook zou de Franse regering overwegen een grote lening met lage rente te geven voor de aanleg van een spoorweg van de hoofdstad Pnom Penh naar de havenstad Sihanoekville. Onlangs z.ag prins Norodom Sihanoek af van alle steun van de Verenigde Staten, omdat deze onverenigbaar zou zijn met de neutraliteitspolitiek van zijn land. CONCORD (Reuter) De republikeinse senator Barry Goldwater heeft verklaard, dat hij er wel wat voor voelt om Cubaanse ballingen dekking vanuit de lucht te geven bij een aanval op Cuba, als hij tot presi dent van de Verenigde Staten gekozen zou worden. „Ik zou die ballingen een op leiding laten geven, bevoorraden en ervoor zorgen dat ze op Cuba komen", zei hij. De senator voert op het ogenblik een campag ne om door de republikeinen tot kandidaat voor het presidentschap te worden aange wezen NEW DELHI (Reuter) De geneeshe ren van de Indische minister-president Nehroe hebben hem aangeraden voorlopig volslagen rust te nemen. Nehroe heeft al zijn afspraken voorlopig afgezegd. De artsen vinden dat Nehroe's bloeddruk de afgelopen weken wat aan de hoge kant is geweest. Zij schrijven dit toe aan door het werk van de premier ontstane span ningen. De artsen spraken de hoop uit dat Nehroe weer snel in orde zal zijn. De 74-jarige eerste-minister heeft de openingsziitting van de regerende Con grespartij niet bijgewoond. Advertentie Van onze correspondent) LONDEN. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zal de Cyprus- eonferentie in Londen volgende week beginnen. Het plan is dat de Britse, Griekse en Turkse ministers van Buiten landse Zaken elkaar maandag zullen ontmoeten. De voltallige conferentie zal woensdag of donderdag beginnen. In Cyprus werd dinsdag tussen de Griekse en Turkse autoriteiten overeen stemming bereikt over het herstel van be wegingsvrijheid en van alle lokale verbin dingen. Barricades en wegversperringen zijn vandaag opgeruimd. Deze overeen komst heeft geen betrekking op het gebied aan de Noordwestkust waar zesduizend Turken door 35.000 Grieken zijn ingeslo ten. Deze insluiting zou later worden op geheven. Overeenstemming is bereikt over het zenden van een persoonlijke vertegen woordiger van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties naar Cyprus. Die zal de wapenstilstand controleren. Engeland wil dat de Verenigde Naties op Cyprus vertegenwoordigd zijn omdat het niet van neo-kolonialisme wil worden beschuldigd. Premier Sir Alec Douglas LONDEN (AP) Een Londense advo caat heeft meegedeeld van een groep over levenden van de Lakonia opdracht gekre gen te hebben aan te dringen op een offi cieel Brits onderzoek naar dc; ramp. Dit onderzoek moet het antwoord geven op de vraag: „Hebben de autoriteiten, Griekse zowel als Britse, hun plicht ge daan door er voor te zorgen, dat het schip als passagiersschip veilig was." BERLIJN (AP en Reuter) De West- Een gezin van vijf mensen is dinsdag- duitse regering is niet bereid nieuwe con- j avond naar West-Berlijn gevlucht. Het liet cessies te doen om opnieuw openingen in j zich aan een touw zakken uit hun woning de Berlijnse muur te krijgen. Dat is dins- I bij de muur. De vrouw brak daarbij een dag in Bonn meegedeeld door kanselierbeen. Erhard. Verdergaande concessies zouden leiden tot erkenning van het Oostduitse regime en de aanvaarding van de opvat ting van de driedeling van Duitsland, na melijk West-Duitsland, Oost-Duitsland en West-Berlijn. De waarnemend premier van Oost- Duitsland, Stoph, heeft burgemeester Brandt een brief geschreven over een eventuele verlenging van de passenrege ling. Brandt zei later dat Oost-Duitsland geen enkel aanvaardbaar voorstel heeft gedaan voor een nieuwe regeling. Het heeft overigens reeds enig opzien gebaard dat Brandt die brief heeft aan genomen. Er zijn politici die menen dat contact op dit niveau uitsluitend voorbe houden is aan de regering in Bonn. Het Oostduitse persbureau A.D.N. be schuldigt „zekere westelijke kringen" er van een nieuwe regeling te willen torpe deren. Het wijst erop, dat de brief van Stoph aan Brandt vertrouwelijk was, om dat hij de eventuele onderhandelingen niet in gevaar wilde brengen. Het persbureau spreekt van een „schending van vertrou wen" dat begaan is door de inhoud van de brief te publiceren. De bekende Poolse commentator Jaszun- ski heeft geschreven dat het Westen stil zwijgend het idee van de drie Duitslanden heeft aanvaard. Hij wijst erop dat de Westberlijnse regering bij het sluiten van de kerstpassenovereenkomst is opgetre den als een zelfstandige eenheid, die de vertegenwoordigers van Oost-Duitsland de facto hebben erkend. De Londense Times noemt de kerstbres in de muur een experiment van grote po litieke betekenis. De Senaat van West-Ber lijn heeft in zijn onderhandelingen met een niet-erkende regering bewust enige ju ridische concessies gedaan in ruil voor eni ge morele en politieke voordelen. „Alles wijst er echter op, dat de Oost duitsers een enigszins vieze bijsmaak aan hun overwinning proeven. Zij waren kennelijk niet voorbereid op de massa-in vasie van 1,3 miljoen mensen. Thans moe ten zij worstelen met een bevolking die door dit contact met een mooiere wereld onrustiger is geworden en met een inter nationaal gehoor, dat weer aan de ware be tekenis van de muur herinnerd is." Twee inwoners van West-Berlijn die ge bruik hebben gemaakt van de passenrege ling, zijn niet teruggekeerd in hun wonin gen. Zij worden vermoedelijk in Oost-Ber- lijn vastgehouden, omdat zij zouden héb ben geprobeerd familieleden mee te nemen naar het Westen. Home heeft verklaard dat Engeland door snel optreden een burgeroorlog op Cyprus en als gevolg daarvan botsingen tussen de strijdkrachten van Griekenland en Turkije, heeft voorkomen. Engeland trad door mid del van de luchtbrug sneller op dan de NAVO of de V.N. hadden kunèn doen. HARLECH (Reuter) De 91-jarige Britse filosoof lord Bertrand Russell heeft, uit protest tegen de gevangenhou ding van Heinz Brandt door de Oostduit sers de hem vorig jaar door de Oostduit se Vredesraad verleende „Carl von Os- sietzky-medaille voor de vrede" naar Oost Duitsland teruggezonden. Heinz Brandt werd voor de oorlog, even als Von Ossietzky, door de nazi's in een concentratiekamp opgesloten. Von Ossietz ky, die in 1935 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, stierf in het concentratiekamp. Heinz Brandt bracht er het leven af. Kort na zijn bevrijding uit het kamp na men de Oost-Duitsers hem echter opnieuw gevangen. In 1958 wist hij naar het Wes ten te vluchten, maar in juni 1961 viel hij weer in Oostduitse handen. Hij werd in mei 1962 tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld voor spionage in Oost-Duits land. Lord Russell zei, al twee jaar bij de Oostduitse autoriteiten voor Brandt's vrijlating te hebben gepleit, maar zonder resultaat. Lord Russell verklaarde, dat hij de me daille destijds had aangenomen :uit. be wondering voor Von Ossietzky en al diege nen, die. zich op het toppunt, van Hit- Iers macht tegen de nazi's hadden gekeerd. De zin van het Oostduitse gebaar vindt hij nu verloren gegaan. DAMASCUS (Reuter). De oecumeni sche patriarch van Constantinopel Athena goras heeft het bezoek dat hij deze week aan Syrië zou brengen, uitgesteld tot de komende lente. In een telefoongesprek met patriarch Theodossius VI, de Grieks-ortho doxe patriarch van Antiochië en de Levant, liet Athenagoras weten, dat hij een drin gend telegram uit Constantinopel (Istan boel) had ontvangen om onverwijld daar heen terug te keren. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft in een lezing voor de univer siteit van Columbia gezegd dat de militai re besnoeiingen in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie veel goeds beloven voor het pas begonnen jaar. Hij ziet echter nog geen aanwijzingen dat een gouden tijdperk van beter be grip" is aangebroken, ondanks de jongste stappen in de richting van ontspanning. Oe Thant waarschuwde dat de moeilijk heden in het Nabije Oosten dit jaar meer dan eens de aandacht van de Verenig de Naties zullen vragen. Hij ging hier niet dieper op in, maar waarnemers menen dat hij voornamelijk op het conflict tussen Israel en de Arabische landen over het water van de Jordaan doelde. De secretaris-generaal vindt de vooruit zichten van de financien van de organisa tie ontmoedigend, niet alleen door het te kort van ongeveer 478.420.000, maar ook omdat het Handvest de bepaling bevat dat degenen, die twee of meer jaren ach terstallige schuld hebben, van stemrecht in de algemene vergadering kunnen wor den beroofd. De Sovjet-Unie valt hier on der. „Ik geloof dat het tijd wordt dat alle landen, wat zij ook denken van de ver diensten van speciale vredesoperaties in het verleden, in 1964 zich speciaal gaan inspannen om de organisatie een gezonde financiële basis terug te geven", aldus Oe Thant. Hij prees het aanvaarden door Algemene Vergadering van een verklaring tegen ras senonderscheid. Zonder Zuid-Afrika te noe men zei hij dat er een land is waar ras senscheiding staatspolitiek is. De ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft gis teren in Luxemburg wederom geen over eenstemming kunnen bereiken over een voorstel van de hoge autoriteit om de in voerrechten op staal te verhogen. Een ver hoging van deze invoerrechten is een van de door de H.A. voorgestelde maatregelen ter sanering van de Europese staalmarkt. Was het bij de vorige bespreking van deze kwestie op 2 december Nederland, dat vrijwel alleen stond in zijn afwijzende houding, deze keer sprak ook Italië zich tegen het voorstel uit. Om de ministers van de zes landen van de K.S.G. in staat te stellen zich nog eens nader over het vraagstuk te beraden, werd besloten het overleg vrijdag in Brussei voort te zetten. Veel verwachtingen wor den van dit verdere overleg niet gekoes terd. De Nederlandse minister van economi sche zaken. prof. Andriessen, handhaafde zij het iets genuanceerder de Neder landse bezwaren. „Het kan nooit kwaad nog eens na te denken", antwoordde hij slechts op een vraag over de verdere mo gelijkheden na afloop van de vergadering, die geen enkele beslissing opleverde» Ook het feit, dat de ministers zich anderhalf uur in een kleine zaal terugtrokken om te trachten tot een oplossing te komen, ver mocht hieraan niets te veranderen. Een Oostberlijnse familie is er in geslaagd naar 't Westen te vluchten. Het vijftal bereikte West-Berlijn via een touw, dat zij uit eén raam naar het Westberlijnse plaveisel lieten lopen. Op deze fot.oi stille getuige var. de geslaagde vlucht. Het touw. dat vijf mensen de vrijheid bracht. Als mijn lieve grootmoeder mij vroe ger duidelijk wilde maken, dat iets erg traag of tijdrovend verliep, dan gebruikte ze de uitdrukking: Het vordert als een slak in een teerton. Dat is een heel oude uitdrukking, die aangeeft dat een slak van nature een van de langzaamste bees ten ter wereld is, dat zelden tot grotere snelheden komt dan het niveau van de spreekwoordelijke nul komma nul. Indien het arme dier dan ten overvloede ook nog eens in een ton met teer verzeild is ge raakt, dan is het zonder meer duidelijk dat er geen enkele hoop mag bestaan dat hij ooit nog een millimeter vooruit zal ko men. Dat slakken behalve slijmerig ook traag zijn, dat wisten we. Maar toen we kort ge leden in een krantebericht lazen dat er in Amerika met deze diertjes races worden gehouden, toen hebben we wel even met de ogen geknipperd. Wij zijn van de Amerikanen heel wat ge wend. Óp alle denkbare gebieden gebeu ren er in hun land dingen, waarvan we zo langzamerhand geleerd hebben, dat we er vooral niet versteld van moeten staan. Laten we maar bij ons onderwerp blijven: races met dieren. Naast paarden- en wind honden-rennen waaraan wij ons even goed bezondigen als zij organiseren de vindingrijke Yanks races met schildpad den en springkampioenschappen voor kik kers. We waren van het bestaan van de ze „soorten" allang op de hoogte, maar eerlijkheidshalve gezegd: we moeten er nog steeds aan wennen. En nu dit bericht over slakkenraces. Dit slaat volgens ons alles (al voegen we er direct aan toe, dat er misschien morgen aan de dag een bericht verschijnt over iets nóg vreemders, want de jongens van Ome Sam zijn tot letter lijk alles in staat). Wilt u weten hoe het toegaat bij zo'n wed strijd met slakken? De races hebben door gaans plaats in een bar, het parcours wordt uitgezet op een lange tafel, die men bevochtigt met knoflookwater. Slakken schijnen op de geur hiervan dol te zijn en.enfin, het is hetzelfde grapje als met de windhond en de kunstbaan. In het begin van de wedstrijd kijkt iedereen natuurlijk gespannen toe. Pezige Bill heeft de leiding, op een huisje ge volgd door Mokkapunt (vanwege het ko kette bruine vlekk.e op haar kop). Jongens, jongens wat een spanning. Daar komt Mok kapunt opzetten. Ze zet er wat je noemt de slakkengang in. Hup, Mokkapunt. Maar nee, ze rooit het niet. Vermoeidheid speelt haar parten en ze valt terug op de tweede plaats. Wat gebeurt er dan? Zo'n race kan uren duren en de vraag rijst: blijven al die corpulente, in hemdsmouwen op de rand van de tafel leunende mannen met onver flauwde toewijding de strijd volgen? Of roept er na de eerste opwinding misschien iemand: Nou zeg, jullie kunnen me wat; ik ga er eentje pikken aan de bar. Waar op heel waarschijnlijk steeds meer man nen er eentje gaan pikken, totdat de ar me zwoegers van slakken tenslotte nog maar een handjevol toeschouwers over hebben: wat fanatiekelingen en natuurlijk de scheidsrechter, want die moet altijd op zijn. post zijn. We stellen ons voor, dat deze man een wat zielige figuur, men neemt er waarschijnlijk een geheelonthou der voor tegen dat de race ten einde loopt de supporters waarschuwt, waarop ze dan allemaal naar de finish komen kij ken zoals het hoort. Natuurlijk is er van tevoren gegokt en grof ook. En u voelt wel: daar draait het uiteindelijk allemaal om. De winnaars strijken hun penningen op, zetten ze om in geestrijk nat en gaan tenslotte hori zontaal of nog vertikaal) huistoe. Om de slakken zal niemand zich wel bekommeren, die gaan in een doosje en daarmaa bas ta. We denken niet dat de winnende slak een speciaal welkom wordt bereid, maar we zouden graag zien, dat dat wèl gebeur de. Kom, heren, als u dan zo nodig dit soort verdwazing moet volhouden, zet dan tenminste nabij de eindmeet een hupse vrouwtjesslak, die de held kan belonen met een zoen. En als er een romance van komt? So what? Het huizenprobleem is bij slakken toch immer onbekend. Maar daar voelt u niets voor? Wel, dan mogen wij u misschien een goeie raad ge ven. Zoek een lekker weitje op en ga er met zijn allen hardlopen. U wordt er fit van, u houdt uw centjes in de zak en. de slakken in het gras kunnen dan ook eens fijn lachen. H. J. Bouwman Afrikanen. De Zuid-Afrikaanse bevolking is met bijna 2,5 miljoen zielen onge veer dertig percent in tien jaar toe genomen. De blanke bevolking groeide met 500.000 zielen. De iets meer dan drie miljoen balnken, bijna ef miljoen negers, 1,5 miljoen kleurlingen en 500.000 Indiërs brengen de totale bevolking op zestien miljoen. Fraude. Zes bedienden van het Turijnse gemeentelijk transportbedrijf zijn gear resteerd. Ze worden ervan verdacht voor ongeveer honderd miljoen lire plaatskaarten gestolen te hebben. De bende zou in de afgelopen drie jaar plaatsbewijzen gestolen hebben voordat deze geregistreerd konden worden. Ze verkochten deze aan de reizigers. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter-president, George Pompidou, heeft tij dens een ontvangst van verslaggevers een nieuwe Franse campagne voor export naar de Sovjet-Unie aangekondigd, waar van de bijzonderheden besproken zullen worden tijdens het in de loop van deze maand door de Franse minister van fi nanciën, Giscaing d'Estaing, aan Moskou te brengen bezoek. Dit bezoek heeft volgens Pompidou ten doel de export naar de Sovjet-Unie te ver groten, in het bijzonder die van Franse kapitaalgoederen en produkten van de zware industrie, twee sectoren van het Franse economische leven, die op het ogenblik met moeilijkheden te kampen hebben. Ster. Een Russische astronoom heeft in het sterrenbeeld van de Kleine Beer een nieuwe ster ontdekt, die 550.000 lichtja ren van de zon verwijderd is. Gevangenis. Na 23 jaar in de gevangenis te hebben gezeten, is de 55-jarige Por tugese communistenleider Manuel Rodri- gues da Silva wegens zijn gezondheids toestand op borgtocht vrijgelaten. Hij is gedeeltelijk verlamd. Van alle politieke gevangenen in Portugal is hij degene dié het langst in de gevangenis heeft gezeten. Haar. De ongeregeldheden als gevolg van de verdwijning van een haar van dé pro feet Mohammed hebben in het district Khulna van Kajsmir aan dertien hin does het leven gekost. Vele huizen van hindoes werden geplunderd en in brand gestoken. Bugongeluk. Doordat een autobus in een sneeuwstorm in Peru op een bergweg over de kop sloeg, zijn vijftien mensen om het leven gekomen. Dertig mensen werden gewond. Vulkaan. Door erupties van de Irazu vul kaan in Costa Rica zijn veertien mensen om het leven gekomen. Te velde staande gewassen werden vernield en grote ge bieden onder vulkanische as bedolven. Schietpartij. Dinsdag hebben vier mannen een menigte die een stadion in een stad in Columbia verliet waar stierengevech ten waren gehouden, met machinegewe ren beschoten. Hierbij zijn zes personen gedood en tien gewond. Vuurwerk. Te Tetelxingo in Mexico is een partij vuurwerk ontploft temidden van een menigte. Tien personen kwamen om het leven. Vijftien werden ernstig ge wond. Enkele vuurpijlen schoten een verkeerde richting uit ze vielen op de voorraad vuurwerk, waardoor deze ont vlamde,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3