Uitbreiding sportaccommodatie in Velsen spoedig verwacht Heemskerks gemeentebestuur altijd bereid tot overleg met Beverwijk LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kolenconvectors Loenderslööt Burgemeester van Velsen complimenteert Noordhollands Philharmonisch Orkest Burgerlijke stand van Velsen VERLICHTING De IJmondtrekkers tweede bij NPV- zwemwedstrijden Velden voor honkbal, softbal en voetbal N.Ph.O. gehandicapt door storende atmosfeer in Velser schouwburg Pereé Sport in IJmond R. Brakenhof 50 jaar in bloemen „Ierse Zee" is terug van wereldreis Uitspraken door de scheepvaartraad De „Wickenburgh" van Muller WOENSDAG 8 JANUARI 1964 5 HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Visserijdeskundigen bang voor kabeljauwvangst „Rode Zee" helpt Griek WASAUTOMATEN WISHED Arie van der Veer l Voor de aanvang van het concert, dat dinsdagavond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor de leden van de Velser kunstkring „Voor Allen" in de plaatselijke Stadsschouwburg werd gegeven elders in dit blad is een recensie over dit concert opgenomen heeft de burgemeester van Velsen, mr. C. Riihr- mann, een toespraak gehouden waarmee hij eraan herinnerde, dat ook het deze avond te geven concert in het teken zou staan van het 150-jarig bestaan van dit orkest. Daarom achtte spreker het gewenst even enige aandacht te schenken aan de geschiedenis van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Vandaar dat de burgemeester er in de perste plaats op wees, dat het jaar 1813 als het geboortejaar van het orkest kan worden beschouwd, omdat Haarlem toen zijn schutterij-muziek verkreeg, waar in 1864 het Stedelijk Muziekkorps uit is voortgekomen. Vervolgens werd het in 1888 een gemeentelijk muziekkorps, maar van een echt symfonie-orkest kon pas in 1922 worden gesproken als het korps de naam „Haarlemse Orkest Vereniging" ontvangt. En het typisch provinciaal orkest in zijn huidige vorm kwam in 1953 tot stand. In dat jaar werd namelijk de H.O.V. omgezet in de stichting Noordhol lands Philharmonisch Orkest, waarmee een periode van niet minder dan honderd veertig jaar werd afgesloten en een^nieu- we fase ingeluid. In het vervolg van zijn toespraak her innerde de burgemeester eraan, dat het orkest in de loop der jaren door diverse figuren van formaat is geleid. Zoals door Eduard van Beinum, die het orkest van 1927 tot 1931 tot het medium van een voor die tijd nieuwe muziek heeft gemaakt. Hij werd respectievelijk opgevolgd door Frits Schuurman en Toon Verhey, waarna de jonge kunstenaar Henri Arends sedert 1957 eveneens tot een doelbewust beleid in staat bleek. Met ere noemde de burge meester ook Marinus Adam, die al jaren als tweede dirigent fungeert. Vandaar dat spreker gaarne hulde bracht aan allen, die het orkest hebben opgebouwd en geleid. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest mag dan ook met gepaste trots wijzen op het repertoire, dat dank zij de grote bezetting geregeld kan worden uitgevoerd. Evenmin wilde de bur gemeester verzuimen te wijzen op de re putatie, welke het orkest geniet waar het betreft zijn koorbegeleiding, waar ook het Velsense koor „Looft Den Heer" nog on langs bij zijn uitvoering van mocht profi teren. Na nog even te hebben herinnerd aan de moeilijke tijden die ook dit orkest heeft BEVALLEN: J. A. H. Kuipers-Riko, zn., Duinweg- of Duivelslaan 20, Santpoort; M. Beekhuis-Verduijn, dr., Torricellistr. 32, IJmuiden; A. Winands-Dubbelaar, dr., Alexander Bellstraat 45, IJmuiden; T. H. de Looff-Veldman, zn., Oranjestraat 87, IJmuiden; J. W. van der Pias-Smoor, zn., Planciusstraat 44, IJmuiden-Oost; S. C. Zwanenburg-Keur, dr., Bothastraat 4, IJmuiden; G. J. Laffra-Van Beem, zn., Eenhoornstr. 15, IJmuiden; A. Lagraauw- Jaspers, dr., Scheldestraat 1, IJmuiden; D. J. Klooster-Keur, zn., Bloemstraat 62, IJmuiden; N. Mekking-Van Dongen, zn., Jan Kostelijklaan 26, Velsen-Zuid; J. T. Wolterman-Van Bugnum, dr., Plutostraat 2, IJmuiden; W. J. de Kavel-Hornberg, zn., Timostraat 46, Haarlem; J. M. Hei- nink-Poppe, dr., Weteringstraat 46, Haar lem; C. H. Stephanus-Bambach, zn., Bloe- mendaalsestraatweg 42, Santpoort; B. A. Beem-Wurff, dr., Schulpweg 162, Velsen- Noord; M. W. Duker-Brachter, zn., Schut terstraat 15, IJmuiden; J. Smit-De Roode, dr., Corantijnstraat 14, Santpoort. OVERLEDEN: W. Koelewijn. 68 jr., echt genoot van A. de Jager, De Ruijterstraat 93, IJmuiden-Oost; A. Krijger, 75 jr., weduwnaar van C. van der Veer, Tromp straat 18, IJmuiden-Oost; H. J. Bakker. 82 jaar, weduwnaar van E. Scheffers, Spaarnestraat 57, IJmuiden; A. de Brou wer, 51 jr., echtgenoot van M. de Waal, Meeuwenlaan 40, IJmuiden-Oost; W. C. van Wort, 43 jr., echtgenoot van C. Blom, Sparrenstraat 23, IJmuiden-Oost; J. C Groot, 74 jr., weduwnaar van C. J. Serné, Zeeweg 195, IJmuiden-Oost; G. L. Beez- hold. 67 jr., echtgenoot van J. M. Driel, De Genestetlaan 19, Driehuis; H. J. Wes- seldyk, 67 jr., echtgenoot van J. van den Berg, Frans Netscherlaan 13, Santpoort. doorgemaakt, wees spreker erop dat het in 1953 qua opzet een provinciaal orkest is geworden. Het speelplan demonstreert trouwens duidelijk dat de stichting uit de ze opzet haar conclusies heeft getrokken, zodat niets wordt verzuimd om de muziek ook in de provincie op een hoog niveau te brengen. Het orkest vindt echter bij de realisering van dit streven een belangrij ke hinderpaal op zijn weg. Lang niet alle aan de stichting deelnemende gemeenten beschikken namelijk over zaalruimte, die zich leent voor het geven van concerten. Om deze reden kon ook Velsen tot nu toe niet zoveel profiteren van het kunstgenot, dat het Noordhollands Philharmonisch Or kest kan verschaffen. Stadsschouwburg waardige concertruimte Dit beeld gaat echter thans, nu de ge meente de beschikking heeft gekregen over dit gebouw, naar spreker hoopte ver anderen. Weliswaar kan deze zaal nog niet in alle opzichten ideaal worden genoemd voor het geven van concerten, doch het streven van het gemeentebestuur is er op gericht, in de toekomst de akoestiek en de verdere inrichting van de zaal zodanig te verbeteren, dat straks aan het Noord hollands Philharmonisch Orkest een waar dige concertruimte kan worden aangebo den. De plannen voor deze verbeteringen verkeren reeds in het eerste stadium van voorbereiding en de verwachting mag dan ook worden uitgesproken, dat de verwe zenlijking daarvan niet zal worden ver schoven naar een verre toekomst. Mede hierom vond de burgemeester de vrijheid de hoor uit te spreken, dat men binnen de muren van dit gebouw niet al leen vanavond, maar nog vele malen na dien, zal mogen genieten van de muzikale prestaties van dit hardwerkende en geest driftige orkest. „Ik meen de tolk van u allen te zijn, wanneer ik het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat nu de mijl paal van zijn 150-jarig bestaan is gepas seerd, ook voor de toekomst het allerbes te toewens," aldus besloot de burgemees- Een grote groep padvinders van „De IJmondtrekkers" heeft dinsdagavond met succes deelgenomen aan de jaarlijkse dis trictszwemwedstrijden van het district Haarlem van de vereniging De Nederland se Padvinders. Deze wedstrijden werden voor de vijftiende keer sinds de bevrij ding gehouden in Stoop's bad in Overveen. In het algemeen klassement bereikten de IJmondtrekkers met 86 punten de tweede plaats achter de Haarlemse zeeverkenner- groep „Prins Willem", die met 134 pun ten definitief beslag legde op de klasse mentsbeker. De zeeverkennersgroep „De Kennemers" was op deze wedstrijden alleen vertegen woordigd door de welpen, die op drie nummers 123 punten behaalden en daar mee vijfde werden in het algemeen klas sement. In de verscheidene estafettenummers eindigden de IJmondtrekkers nergens op de eerste plaats. De verkenners moes ten genoegen nemen met tweede of lage re plaatsen. Op de estafettenummers 6 maal 25 meter schoolslag en vrije slag werd de tweede plaats behaald. Derde wer den de jongens op de 10 maal 25 meter schoolslag groepsestafette en de 3 maal 50 meter wisselslag-estafette. Wat de individuele prestaties betreft deed vooral Cor van der Meer van zich spreken. Deze padvinder won de nummers 25 meter schoolslag en 25 meter vrije slag en werd tweede op de 25 meter rug slag. Rob Wilgenkamp toonde zich met 25 meter de sterkste op het nummer on- derwaterzwemmen. Lubé van Nuissenburg nam het nummer 25 meter vrije slag voor jongere padvinders voor zijn rekening. De welpen van „De Kennemers" tikten als tweede aan op de 4 maal 25 meter vrije slag estafette. Vooral het enthousiasme waarmee jon gens en leiding zich op deze wedstrijden hebben voorbereid doet verwachten, dat zij in de komende jaren nog geduchtere tegenstanders van de andere groepen in het district Haarlem van de N.P.V. zul len worden. In de week van 29 december tot en met 4 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 155 schepen (372.648 ton) en vertrokken 162 schepen (362.525 ton). KONINGSPLEIN 10 In Velsen zal hopelijk binnenkort kunnen worden aanvangen met de aanleg van een origineel „Amerikaans" honkbalveld. Dit honkbalveld zal komen aan de westzijde van de Hagelingerweg, op de grens tus sen Santpoort-Noord en Driehuis-Zuid ter hoogte van het spoorwegstation Velsen- Zuid en het verkeersviaduct. Voorts wordt overwogen, een softbalveld daar te si tueren. Dit goede nieuws voor de Velsen- voor de goedkoopste antraciet ETNA BAGDAD haard290.- ETNA convector 345.— BOC AL con vector418.— LINCO super convector435.— VROLING convector 445. PELGRIM convector 465.— JAN JAARSMA convector 478.— DAVONETTE 485.— SELECTA convector 498.— FABER convector 498. - E.M.J CLAUDIUS 525.- BRONCO PASJA 535.- Tevens grote sortering oliehaarden. Voor vakkundige voorlichting, plaat- sint! en service uw vertrnuwenszaak Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 HET EERSTE CONCERT, dat de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen" in 1964 kon worden aangeboden, werd dinsdagavond door het Noord hollands Philharmonisch Orkest in de Stadsschouwburg te Velsen onder leiding van de dirigent Marinus Adam gegeven. Het concert betekende een hernieuwd contact met de gemeente Velsen na een lange periode, waarin de omstandig heden het orkest niet toelieten hier een muzikale activiteit te ontplooien. Nu kon beschikt worden over de uitvoeringsruimte van de Velsense Stadsschouw burg, die, zoals dinsdagavond door Velsens burgemeester mr. C. Bührmann werd medegedeeld, nog niet de ideale voorwaarden kan bieden, die van een concertzaal venvacht mogen worden. se honkbal- en softballiefhebbers staat ver meld in een nieuwjaarsboodschap van het bestuur van de Velser Sportstichting aan de aangesloten sportverenigingen. Of deze plannen reeds dit seizoen gereali seerd kunnen worden, zal zeer de vraag zijn, daar het honkbalseizoen al medio april aanvangt. De honkbalvereniging Terrasvogels zal de hoofdbewoner van dit honkbalveld wor den. Wanneer de plannen om de honkbal afdeling van de RKSV Velsen nieuw le ven in te blazen slagen, zal wellicht ook voor deze vereniging ruimte aanwezig zijn op dit complex. Kan dit seizoen 1964 nog geen gebruik van de nieuwe accommoda tie gemaakt worden, dan zal Terrasvo gels zijn honkbal wedstrijden blijven spelen op de bijvelden van het sportpark Schoo nenberg. De voetbalafdeling van deze van origine Santpoortse vereniging is verhuisd naar het nieuwe Elta-sportcomplex in Santpoort-Zuid. De honkballers vinden Schoonenberg centraler gelegen ten op zichte van leden en het Velsense honkbal publiek, dat in steeds toenemende mate de thuiswedstrijden van het eerste team van Terrasvogels komt bezoeken. Voetbalvelden in Driehuis Het bestuur van de Velser Sportstichting heeft met de verschillende belanghebben de gemeentelijke diensten een nieuw plan voor het Sportpark Driehuis besproken Het sportpark zal bestaan uit vier voet balvelden en een verlicht oefenveld. Dit sportpark zal aangelegd worden ten noor den van de spoorlijn Beverwijk-Haarlem en ten zuiden van het Missiehuis in Drie huis. Hierbij zijn niet inbegrepen de twee voetbalvelden, die eigendom zijn van de voetbalvereniging VSV. De hoofdbewoner van dit sportpark zal de RKVV Velsen worden, die zijn terrei nen aan de Kwekerslaan in Santpoort bin nen afzienbare tijd moet verlaten, in ver band met de woningbouwplannen in Sant poort. De realisatie van deze nieuwe sportac commodaties zal uiteraard afhangen van de goedkeuring van deze gemeentelijke plannen door de gemeenteraad. Een zegsman van de Duitse zeevisserij organisatie heeft de vrees uitgesproken dat het bij de kust van IJsland nieuw ont stane vulkanische eiland schadelijk kan zijn voor de kabeljouwvangst. Hij zei dat de uitbarsting honderd vierkante zeemij len prima gronden verwoest heeft waar de kabeljouwen al duizend jaar lang tus sen maart en mei kuit geschoten hebben, De Duitse deskundigen schatten dat bet een aantal jaren kan duren voor er nieuwe gronden gevonder zijn, indien de kabel- jouw van het vulkaangebied zou wegblij ven. TIJDENS DE UITVOERINGEN van het orkest hebben de toehoorders wel zeer evi dent de bevestiging van deze mededeling gekregen. Er valt in akoestische zin in derdaad geen goed woord over deze schouwburg te zeggen. Elke loonvorming werd bij dit concert verstikt door de struc tuur van de zaal en de stofbekleding. Met benauwende onbarmhartigheid werden de technische onvolkomenheden van het or kestrale spel onthuld in het bijzonder wel bij de vertolking van de „Espressioni cor- diali" op. 63 voor strijkorkest, in opdracht van het Noordhollands Philharmonisch Or kest gecomponeerd door Marius Flothuis ter gelegenheid van het honderdvijftigja- ter zijn door een instemmend applaus on- rig bestaan van het orkest. Het komt mij derstreepte toespraak. i gewenst voor geen beoordeling van de uit- VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P.E.N De sleper „Rode Zee" van L. Smit en Co heeft op 375 mijl ten westen van Panama het Griekse motorschip „King Leonidas" (17.500 brt.), dat te kampen had met ma- chineschade, op sleeptouw genomen naar Cristobal. BRIDGE Bij de IJmuidense bridgeclub De Jump hebben Mulder en Wonink in de A-lijn weer eens een overwinning geboekt. D.e uitslag was: 1. Mulder-Wonink 59.03 pet.; 2. Bakkum-Schadé 54.86; 3. echtpaar De Groot 54.17; 4. Snoek-Warmerd'am 54.17; 5. Drijver-Timmer 45.14; 6. Tol-Hooge- boom 45.14; 7. Laman-Van der Vis 44.44; 8. dames Kramer-Sevdel 29.86. De totaal stand is nu: 1. Mains-Snoek 502.43; 2. Muider-Wonink 498.02; 3. Bakkum-Schadé 475.84; 4. Drijver-Timmer 441.72; 5. echt paar De Groot 439.17; 6. Laman-Van der Vis 435.11; 7. Hoogenboom-Tol 403.19; 8. dames Kramer-Seydel 395.94. In de B-lijn ging de zege in de noord zuid-lijn naar Van den Burg-Kramer met 55 pet. Zij hadden dit ook wel nodig, want de concurrenten Breur en Van Nieuwkoop scoorden in oost-west liefst 63.02 pet. In de totaalstand leiden Kramer en Van den Burg nog met 549.09 pet. tegen 2. Breur- Van Nieuwkoop 539.53; 3. Arbman-Wey 532.81; 4. mevrouw Leyenaar-Maas 531.11; echtpaar Van der Steen; 6. Boender- Kramer 521.52; 7. Amsing-Van den Berg 515.30; 8. echtpaar Vlot 481.43; 9. echtpaar Hoeting 472.50; 10. echtpaar Roodzant 450.58; 11. echtpaar Venema 408.10. De gemeenteraad van Heemskerk is dinsdagavond korte tijd op het raadhuis bijeengeweest, teneinde een gedegen verklaring over het zogenaamde „akkoord van Hoenderlo" te kunnen beluisteren, welke bij afwezigheid wegens verlof van burgemeester H. Nielen door wethouder H. J. M. Roozen werd afgelegd. Deze vergadering was uitgeschreven op verzoek van de raadsleden H. J. Roeree (K.V.P.), J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) en T. Wentink (Prot. Chr.), die zich door de berichten in een plaatselijk blad over deze kwestie enigszins ongerust betoonden en daarom gaarne opheldering verlangden. Nadat de heer Boeree het bewuste ar tikel had voorgelezen, waarin het gemeen tebestuur van Heemskerk onder meer het maken van stemming werd aangewreven en voorts zijn juiste kennis van zaken in twijfel werd getrokken, ging wethouder Roozen uitvoerig op deze kwestie in. Hij vond voor zijn betoog een bijzonder ge ïnteresseerd gehoor, waarbij zich ook een aantal leden van de gemeenteraad van Beverwijk bevond. Uiteraard werd door spreker de juist heid van het aangehaalde kranteberieht ontkend, evenals hij bestreed dat het gemeentebestuur te weinig kennis van zaken zou bezitten. Ten bewijze hiervan gaf wethouder Roozen met behulp van enige kaarten een uitvoerige uiteenzetting van de diverse plannen, die door het ge meentebestuur ten aanzien van de uit breiding zijn ontworpen, waarbij hij er speciaal de aandacht op vestigde dat het college nimmer beweerd heeft een tegen stander te zijn van een weg, waarmee de kernen van Heemskerk en Beverwijk zullen worden verbonden. Integendeel, men is juist voorstander van een goede verbinding. Waar het college wel bezwaar tegen maakt is het plan, hiervoor de Plesman- weg te bestemmen, omdat men deze weg hier altijd als secundair heeft beschouwd. Als de Kroon echter meent dat deze ver binding toch via de Plesmanweg tot stand moet worden gebracht, wil Heemskerk desondanks op zich nemen deze weg te realiseren. Dit alles omdat het college een goede verbinding met Beverwijk bijzonder op prijs stelt en daarom steeds tot overleg met deze gemeente bereid zal zijn. De heren Boeree (K.V.P.) en Wentink (Prot.-Chr.) betuigden de wethouder hier op hun dank voor zijn uiteenzetting en gaven hem de verzekering, dat hun thans geen enkele vr.^g meer restte. Aan het begin van deze vergadering werd de heer J, Dijkmans nog beëdigd als opvolger van de heer J. H. van Duyn in de K.V.P.-fractie, waarna aan het slot wethouder Roozen een woord van afscheid richtte tot de heer S. W. van Tuinen (Prot.- Chr.), die als raadslid heeft bedankt. Het waren uiterst waarderende woorden, waarbij de heer H. J. Boeree zich namens de raad volledig aansloot. In de kantine van de Beverwijkse bloemenveiling is dinsdagmiddag de heer L. Brakenhof hartelijk gehuldigd in ver band met het feit dat hij 50 jaar in de bloemen zat. Hoewel de jubilaris de meeste jaren als bloemenkoopman in Krommenie woon achtig is geweest, stamt hij toch uit een echte Beverwijkse familie. Wijlen zijn vader, Willem Brakenhof, was een der pioniers, die in het begin van deze eeuw in de bloemen ging, ook zijn zuster en broer zijn in de bloemen. De heer G. de Ruyter hield een klin kende toespraak tot „Ome Leen" en bood hem een fonkelnieuw rijwiel aan waar voor de collega's „gelapt" hadden. Namens de veiling Het Centrum werd de jubilaris toegesproken door voorzitter G. Tabak, die een kist fijne sigaren aan bood en een jaar lang gratis een beste plaats op de tribune van de veiling. De heer Chr. Belterman bracht de hulde over van het veilingpersoneel, waarna nog enkele sprekers volgden. Een schoonzoon van de jubilaris, de heer Goedhart (van Go Ahead), dankte voor de blijken van vriendschap en waar dering. voering van dinsdagavond te geven en uit te zien naar een gunstiger gelegenheid wanneer het strijkorkest onder sublime render omstandigheden kan optreden en de individuele prestaties tot een noodza kelijke gave eenheid gecoördineerd kun nen worden met de bedoelde expressieve sfeer van deze „Espressioni". Mogelijk dat ook dc Slavische Rhapsodie op. 45 No. I 3 van Antonin Dworsjak en de Symfonie in D van César Franck gunstiger indruk- j ken kunnen geven, wanneer de uitvoerin gen bevrijd kunnen blijven van de kwets baarheid en de vertolkingsrisico-spannin gen, die het orkestspei nu wel moesten gaan typeren. RELATIEF bevredigend klonk nog de Trumpet Voluntary van Jeremiah Clarke met de prijzenswaardig gespeelde trompet AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 TELEFOON 4886 De „old lady" van de Nederlandse sleepvaart, de dertig jaar oude „Ierse Zee" van L. Smit en Co, is gisteren in Maassluis teruggekeerd van een wereld reis van 264 dagen, waarop totaal 38.000 zeemijlen (anderhalf keer de omtrek van de aarde) zijn afgelegd. Veel avontuur is er voor de 36-jarige kapitein C. J. Broeke en de 28 bemanningsleden niet geweest op deze tocht, die 22.000 mijlen slepend en 16.000 mijlen vrij via het Engelse Ka naal naar de Perzische Golf ging en van daar via Hawaii', de Philippijnen. het Panamakanaal en Norfolk naar Hamburg. Kapitein Broeke vond het allemaal dan ook heel gewoontjes. „Eerst een flinke moesson en later op de Atlantische over steek wat depressies en een dot mist". Maar zo eenvoudig is het allemaal toch niet gegaan. In de Perzische Golf was het snikheet geweest en op de reis van Nor folk naar Hamburg van precies één maand: 130 mijl per dag, gingen wind en zee zó te keer dat op de sleep, een 9000-tons tan ker, de mast afknapte. Maar een Neder landse sleperkapitein maakt zich over dat soort dingen niet zo druk. De Ierse Zee, die tot juli 1962 „Zwarte Zee III" heette, blijft veertien dagen aan de wal. Daarna volgt weer een reis met een olie-boorin stallatie. Een kort verlof dus voor kapi tein Broeke. die zich daar overigens nau welijks meer over opwindt. In de negen tien jaar, dat hij vaart is hij namelijk nog geen enkele keer op de feestdagen thuis geweest. Hij is thuis op zijn „Ierse Zee". „Een kreng om mee om te gaan, maar toch wel lief", zegt hij. Op 4 maart 1962 kwam het Nederlandse motorschip „Riet" twee mijl ten zuiden van het lichtschip Kattegat ZW in aanva ring met het Deense motorschip „Regn- buen", ten gevolge waarvan laatstgenoemd schip is gezonken. Na onderzoek verklaar de de raad voor de Scheepvaart te Am sterdam zich te moeten onthouden van een schuldverklaring van de gezagvoerder van de „Riet". Niet gebleken is, dat hij schuld of me deschuld heeft aan deze ramp. Een essen tieel punt was de snelheid van beide sche pen bij de aanvaring en hieromtrent was geen zekerheid te verkrijgen. Kapitein S. heeft schuld aan het stoten van zijn schip, de „Vijgendam", die op 24 juni 1961, op de reis van Haukipudas naar Les Sables d'Olonne in de Stockhol- mer Scheren nabij Vaexlet-S aan de grond liep. Het schip raakte lek en maakte wa ter, maar het betrokken ruim kon spoedig worden leeggepompt. Twee balasttanks waren niet leeg te pompen. Later bleek in Rotterdam, dat de bodem van het schip ernstig beschadigd was. De mogelijkheid bestaat dat ook de roerganger niet geheel vrij uit gaat. Aan genomen moet worden, dat de „Vijgen dam" door de hoge snelheid van elf mijl per uur en het te dicht varen langs Vaex let-S uit het roer is gelopen. De raad acht, gezien de omstandigheden en onze kerheden, geen termen aanwezig om de kapitein disciplinair te straffen. LANG NIET alle schepen, die in oor logstijd ten onder zijn gegaan, veronge lukten als gevolg van een oorlogshande ling. Vele schepen liepen op een mijn of werden getorpedeerd, maar ook moesten partij en verder het Pianoconcert in Bes j er afgevoerd WOrden wegens stranding of (K.V. 595) van Wolfgang Amadeus Mozart, dat uitgevoerd werd met een begeleiding van een kleine, kamermuziekachtige or kestbezetting. VAN HET VERFIJNDE, muzikale en van uitstekend stijlbegrip getuigende pia nospel van de solist Hans Dercksen. die door Marinus Adam en het kleine, gese lecteerde orkest in een goede dynamische verhouding begeleid werd, konden de toehoorders genieten, althans wanneer hun indrukken niet vergald werden door ser- viesgerinkel en luide conversatie in de kof fiekamer. Ik laat in het midden of bij het bedrijven van deze verstoringen spra ke was van overmacht, onachtzaamheid of onwetendheid omtrent de consequenties daarvan. Hoe dan ook, zo gaat het niet langer! Er zullen in afwachting van de misschien over enkele jaren te verwach ten verbouwing van het theater, op zeer korte termijn technische voorzieningen ge troffen moeten worden om de geluidenhin- der op te heffen, niet alleen ter wille van het artistieke peil van de concerten, maar ook om spanningen van allerlei aard te voorkomen. Elk uitstel is fataal! P. Zwaanswijk aanvaring. Nemen we bijvoorbeeld het motorvracht schip Wickenburgh van Wm. H. Muller Co n.v. te Rotterdam, welk vaartuig op 3 augustus 1943 bij Lagos aan de grond liep, door de bemanning moest worden verla ten en als verloren beschouwd moest worden. Dit schip was in 1928 door de Scheepswerf J. Smit Czn gebouwd en heette aanvankelijk Batavier VIII. Reder was Wm H. Muller Co. Dit 780 bruto reg.ton metende schip kreeg in 1937 de naam Wickenburgh zonder van eigenaar te veranderen. Het schip op de foto is de naoorlogse Wickenburgh, die dus in de plaats is ge- komen van het schip, dat op 3 augustus 1943 verloren is gegaan. Dit is de vroe gere Duitse vrachtvaarder Adler van de Argo Reederei Richard Adler Co te Bremen, die het in 1938 nieuw in de vaart bracht. Bouwer was de Lubecker Maschinenbau Gesellschaft. De compound stoommachine was geleverd door AG. We- ser te Bremen, vermogen 1100 pk. In de jaren dertig had de Argo Reede rei nog heel was schepen kunnen laten bouwen voordat de tweede wereldoorlog dit onmogelijk maakte. In 1939 bestond de vloot uit 25 schepen, waarvan in 1945 slechts heel weinig was overgebleven; wat ervan over was, moest worden uitgele verd en daar was ook de Adler bij. In 1945 werd het schip door de Britten over genomen en ondergebracht bij het Minis- tery of Transport. De naam veranderde in Empire Conings- by en de exploitatie werd opgedragen aan de General Steam Navigation Company Ld te Londen. Het Ministery of Transport had de beschikking over vele tientallen schepen. Toen de Adler aan het bezit toe gevoegd werd was de oorlog ten einde, zodat de mogelijkheid aanwezig was het schip door te verkopen. Het is enige maan den voor de General Steam in de vaart geweest, maar kon toen worden verkocht. De nieuwe exploitant was Wm H. Muller; de naam van het schip veranderde in Mar- geca. Voor de Britse vlag kwam de Ne derlandse in de plaats. In maart van het jaar 1947 werd het stoomschip defini tief door Wm H. Muller overgenomen en van dat moment af hebben we het als Wickenburgh gekend. Onder die naam is het een vijftal jaren als stoomschip in be drijf geweest; daarna werd besloten de twee Schotse ketels en de stoommachine te vervangen door een motor en die ver bouwing werd opgedragen aan Niehuis Van den Berg in Rotterdam. Uitgerust met een M.A.N. Dieselmotor van 1700 pk, die het schip een snelheid geeft van 12 knoop, kwam het in 1952 opnieuw in de vaart; thans met een inhoud van 1420 reg. ton bruto, draagvermogen 1562 ton, lengte 75,32 m, breedte 12,06 m, holte 3,82 m. en een diepgang van 4,60 m. Dank zij deze verandering en'vernieuwing, kon de Wickenburgh vele jaren voor Wm. H. Mul ler dienst doen. In 1963 werd het schip te koop aangebo den en in de zomer werd het onder Griek se vlag gebracht. De nieuwe eigenaar werd de Scandinavian-Baltic en Mediter ranean Shipping Corporation in Priaeus, waarvan F. C. Georgopoulos directeur is. Wanneer we op zee of in een haven de Nissos Thassos tegenkomen, dan is dat de vroegere Wickenburg, ex-Empire Co- ningsby, ex-Adler. Bij een zustermaatschappij treffen we de vroegere Haskerland aan welk schip thans de naam Nissos Skyros draagt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5