Zendingsconferentie in Mexico een belangrijk oecumenisch gebeuren Overschot van sierteeltgewassen bedreigt Europa's bloemenmarkt Vader en zoon Briels nu van mishandeling beschuldigd I Weerstand wordt steeds sterker Waarschijnlijk demping van Luttik-Oudorp in Alkmaar Brand in pension maakt zeven Hagenaars dakloos Grote schade door een brand in Maassluis Ontsnapte gevangene keerde terug Temporisering van de overheids investering Groningen raakt zijn trolleybussen kwijt Conflict over een nieuwjaarswens Aanvaring in haven van Terneuzen Stoffelijke resten gevonden Gereformeerd geschrift over de oorlog De ontwikkeling van Latijns-Amerika Sïiï Export siergewassen in 1963 in cijfers Pauselijke nota diplomatiek met verkeerd adres WOENSDAG 8 JANUARI 1964 6 Waarom en hoef Beschaamdheid Moderne mens Chauffeur en pomp bediende voor rechtbank Voorzitter Produktschap ongerust Valstrik Handgemeen Gereformeerde critiek op „Zo is V' Naar burgemeester Goede buren Minister Luns opent studentencongres Verre vrienden Een belangrijke gebeurtenis op oecu menisch gebied is de eerste bijeenkomst van de bij de samensmelting van de Wereldraad van Kerken met de Inter nationale Zendingsraad op de Assembly in New Delhi in 1961 ingestelde com missie voor wereldzending en evangeli satie. Er zijn al kleinere bijeenkomsten geweest, maar in Mexico City is het tot 3e eerste voltallige vergadering ge komen, waarvoor tweehonderd afgevaar digden van protestantse, anglicaanse en orthodoxe landen uit 48 landen naar deze stad waren gekomen. Rev. Emïlio Castro, een methodistische predikant uit Montevideo, vroeg in een aan de conferentie voorafgaande kerk dienst de aandacht van de deelnemers daarvoor dat zij niet waren gekomen om duidelijke antwoorden te krijgen op theo logische vraagstukken die de kerk heeft gekend sinds haar ontstaan. „Veel meer moet gezegd worden dat wij Gods werk in de wereld in het licht trach ten te stellen, zodat wij onze plaats mo gen innemen in het volbrengen van de taak die Hij heeft toevertrouwd aan Zijn Kerk." Samenvattend zei ds. Castro, dat de con ferentie ten doel heeft te zoeken naar het licht, dat schijnt op het directe werk, op de moed, die noodzakelijk is voor activi teit en op het profetische woord. De eigenlijke openingsrede werd uitge sproken door de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, die begon met te stellen dat de christelijke zending thans een pe riode doormaakt, waarin veel critiek ge hoord wordt van allerlei kanten en de vraag wordt opgeworpen in hoeverre de kerk het recht heeft tot zending. Op het ogenblik, aldus dr. Visser 't Hooft, duiden alle tekenen op het gebied van de politiek en op dat van de ideolo gieën op een toenemende weerstand tegen het bestaansrecht van de zending. Daarom gaat het er nu om dat de chris tenen duidelijk laten zien, dat het enige doel der zending is de wereld te brengen tot het geloof, dat in Jezus Christus de wereld met zichzelf verzoende. De critiek zou wel eens Gods manier kunnen zijn om Zijn werk doorgang te doen vinden. De wilde aanvallen van de communisten kunnen veroorzaakt zijn doordat in de kerk de profetische boodschap van socia le gerechtigheid verwaarloosd werd. Internationaal gezien is er vaak wel een zeer enge individualistische uitleg gegeven aan het evangelie. Tegenover de voorstan ders van verdraagzaamheid zullen chris tenen moeten erkennen dat zij dikwijls niet nederig zijn geweest bij het predi ken van de Heer, die hen heeft uitgeko zen en niet zij Hem. Evenzeer moet de zending, uit be schaamdheid over het gescheiden getuigen met spoed de schade teniet zien te doen en zover als maar mogelijk is gezamen lijk beraadslagen over gemeenschappelij ke zendingsactiviteiten. De zending mag niet de indruk maken van een culturele invasie. De enige taak van de zending is om het Evangelie aan alle mensen te brengen. Het betoog liep uit op drie vragen, waarop de kerk ten aanzien van de zen dingsopdracht een duidelijk antwoord moet weten te geven. Deze vragen formuleerde hij als volgt: 1. Het gaat er om of de kerk zelf ge looft, dat Gods grote daden geschied zijn. Een kerk, die niet diep doordrongen is van het geloof, dat het knelpunt van de geschiedenis der mensheid is te vinden in wat God heeft gedaan in en door Jezus Christus, zal zich nooit inspanningen ge troosten en blijven getuigen met de kracht en het geduld en uithoudingsvermogen, zonder welke de zending haar werk niet kan doen. 2. Dan gaat het er om, dat de kerk werkelijk gelooft in de universaliteit van het Evangelie. Gehoorzamend aan haar opdracht belijdt de kerk, dat Christus de Verlosser is van alle mensen. 3. Ten slotte gaat het er om, dat de kerk werkelijk gelooft dat Gods Woord geen grenzen kent. Een kerk kan een gro te zendingsdrift hebben en toch niet zuiver apostolisch zijn, omdat in feite haar zen dingswerk bestaat in een overbrengen van de door de eigen cultuur bepaalde soort van christendom en in een opleggen daar van aan andere mensen. Als dat het geval is, dan heeft zij niet begrepen dat Gods Woord niet aan menselijke vormen gebonden is, maar op zijn eigen wijze tot de mensen komt. Het in de zending beproefde geloof, zo besloot dr. Visser 't Hooft, geeft de hoop en de vreugde, dat ondanks alle gesloten deuren in de tegenwoordige tijd Gods Woord altijd nog weer openingen vindt om er door te gaan. leving, sprak over de revolutie, die er plaatsvindt in het begrip van de men sen van deze tijd ten aanzien van de natuur, de mens en God. De beelden en de taal van de overge leverde godsdienst verliezen hoe langer hoe meer hun betekenis door de moderne wetenschap. In dit verband wees de heer Thomas op het debat rond het boekje „Ho- nest to God". Daarom is het van het grootste belang voor het goed brengen van de boodschap van de verlossing in Chris tus, dat men de wereld kent, waarin de mensen leven, dat men weet van hun ge- dachtengang, hun hoop en verlangens en ook van de manieren, waarop zij zich ver bergen voor God èn Hem zoeken. Het Evangelie heeft het antwoord op vragen over het menselijk bestaan en over het heil. Alleen als de christelijke zending er naar zoekt de antwoorden op deze vra gen begrijpelijk te maken voor de moder ne mens zal hij in staat zijn de betekenis van Christus voor het heden te verstaan. Financiële overwegingen hebben B. en W. van Alkmaar ertoe gebracht een prin cipe-uitspraak van de gemeenteraad uit te lokken om in afwijking van het reeds eer der aangenomen basis- en saneringsplan over te gaan tot demping van een van de Alkmaarse grachten, het Luttik Oudorp. Vernieuwing van de walmuren langs de ze gracht en van de bruggen erover zou een bedrag van 1 miljoen 760 duizend gul den vergen met een bedrag van 8.000 aan jaarlijks onderhoud. Demping zou slechts 370.000 kosten met een jaarlijks onderhoud van 3.000. Wanneer de ge meenteraad in principe met demping ak koord gaat, zullen B. en W. met een de finitief voorstel komen voor de stedebouw kundige oplossing van de nieuwe situatie. Het is te verwachten dat met de dem ping van het Luttik-Oudorp' dan ook de demping van de Kooltuin, een verbindings gracht, uitlopend op de eerder genoemde gracht, waartoe de raad reeds eerder be sloot, ter hand zal worden genomen. Een korte, maar felle brand in een pen sion aan de Bierkade in Den Haag, ver oorzaakt door een oliekachel die ging spui ten, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zeven personen dakloos ge maakt. Vier van hen moesten tijdelijk worden ondergebracht in het politiebureau, de an deren konden bij kennissen of familie te recht. Twee van de pensionbewoners wer den licht gewond en de ondercommandant van de brandweer kreeg een snee in zijn knie, waarvoor hij in een ziekenhuis moest worden behandeld. Een grote, uitslaande brand heeft van nacht voor zeker 100.000 schade aange richt in de vaten- en kistenfabriek C. Toor n.v. in Maassluis. Toen de brandweer met alle beschikba re materieel het fabrieksterrein opreed, sloegen de vlammen al tientallen meters hoog door het dak. Het brandalarm kwam om even voor half twee. De vrijwillige brandweer onder leiding van commapdant H. P. Mooiman reed uit met twee autospuiten, een mo torspuit en de aggregaatwagen. Bij aan komst bleek dat deel van de fabriek te branden waar de paraffine lag opgeslagen. De paraffine wordt gebruikt om de gereed gekomen vaten mee in te vetten. De brand werd afgegrendeld. Veel ma chines in de fabriekshal van 50 bij 25 meter liepen lichte brandschade en wa terschade op. Het dak is voor de helft ingestort en verbrand. Bij aankomst is één brandweerman in de haven gevallen. Dat gebeurde toen één van de aanvoerslangen van de motorspuit in het open water zou worden neergela ten In het donker stapte de brandweer man mis. Collega's trokken hem weer op de walkant. De Indiase socioloog M. M. Thomas, directeur van het christelijk instituut voor de studie van godsdienst en samen- De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen een 25-jarige chauffeur te Veenendaal en een jaar en zes maan den tegen een 32-jarige pompbediende te Amerongen wegens het plegen van een groot aantal inbraken in de provincies Utrecht en Gelderland. Op naam van de tweede staan zeventien inbraken en op naam van de eerste, die aanvankelijk alleen opereerde, enige tien tallen meer. Van de inbraken, gepleegd in de loop van 1963 tot september, waren vijf inbra ken te Ede. Veenendaal en Amerongen ten laste gelegd. In Veenendaal sleepten zij een brandkast weg uit een kruideniersbe- drijf. Toen bleek dat de inhoud niet mee viel, wierpen zij de brandkast in de Rijn, Een 28-jarige inwoner van Venlo heeft zich gisteren gemeld bij de strafgevange nis in Scheveningen. Vorige week was de man aan zijn be wakers ontsnapt, toen hij wegens het over lijden van zijn stiefvader een bezoek aan de dodenkapel van het ziekenhuis mocht brengen. Bij dit bezoek aan het Venlose ziekenhuis zou hij zijn vrouw en kinderen zien. De gedetineerde was echter ander half uur eerder dan aanvankelijk in de bedoeling lag bij het ziekenhuis, zodat hij de ontmoeting met zijn familie misliep, wat voor hem reden was de vlucht te ne men, daar hij beslist zijn vrouw en kinde ren wilde zien. In een ingezonden stuk verklaarde hij zich niet aan zijn gevange nisstraf van zeven maanden te willen ont trekken. Hij heeft zich gisteren weer bij de gevangenis in Scheveningen gemeld. Bij de Tweede Kamer is thans het wets ontwerp ingediend waarin wordt voorge steld goedkeuring te verlenen aan het be> sluit van de ministers van Financiën, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat van 30 oktober 1963, waarbij een maximum is gesteld voor het totaal van de geldleningen met een looptijd van langer dan één jaar, die door publiekrech telijke lichamen mogen worden aange gaan of gegarandeerd. Het maximum dat gedurende de perio de van 1 november 1983 tot en met 31 ok tober 1964 voor dergelijke leningen geldt is gesteld op 91 percent van het totale be drag aan geldleningen dat door de pu bliekrechtelijke lichamen in de basisperio de 1 juli 1962 tot en met 30 juni 1963 is aangegaan of gegarandeerd. Voor de lagere overheid wordt een tem porisering van investeringen beoogd tot een bedrag dat overeenkomt met 5 per cent van de voor het gehele jaar 1964 ge raamde investeringen. Het ziet er naar uit, dat de trolleybussen uit het Groningse stadsbeeld gaan verdwij nen. Burgemeester en Wethouders hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de ex ploitatie van elektrische bussen geleidelijk te beëindigen. Als streefdatum voor volledige beëindi ging stellen zij voor 1 januari 1967. Het gecompliceerde bovenleidingnet in het centrum van de stad geeft dikwijls aan leiding tot ontsporingen. Vooral in de spits uren veroorzaken deze ernstige verkeers opstoppingen. De gecompliceerdheid van het bovenleidingnet is niet te vermijden, omdat dit voortvloeit uit de situering van de toeleidende wegen naar de Grote Markt, alsmede uit het aantal lijnen, dat daar be gint of een stopplaats heeft. Ook blijkt thans meer dan voorheen dat het gebonden zijn van het voertuig aan een bovenleiding in het drukke stadsverkeer vertragend werkt. Een besluit tot afschaffing van de trol leybussen zal een extra afschrijving vergen van f 382.000. De forsgebouwde regisseur van massa spelen Carel Briels, bekend geworden vooral als leider van de mislukte open luchtmanifestatie „150 jaar koninkrijk" in het Nijmeegse Goffertstadion. is gister avond samen met zijn zoon Rutger Ka- rel door de politie verhoord, wegens mis handeling van de journalist J. H. Eilan der, schrijver van een zaterdagavond in Thomasvaer en Pieternel-trant opgevoer de nieuwjaarswens door de toneelgroep Theater" in de Nijmeegse stadsschouw burg. Briels, die in oktober door de Arnhem se politierechter werd veroordeeld tot 100,- alsmede een week hechtenis voor waardelijk wegens mishandeling van de Nijmeegse arts W. H. J. Nuver en die zich bovendien nog voor de rechtbank moet verantwoorden wegens belediging, belde gistermiddag de auteur Eilander, op, om zijn beklag te doen over de nieuw jaarswens van „Theater", waarin een overzicht was gegeven van het Nijmeeg se wel en wee in het afgelopen jaar. Aangezien de thans in Mook wonende heer Briels de inhoud van het jaarover zicht waarover hij klaagde niet bleek te kennen, adviseerde de schrijver hem eerst bij „Theater" de tekst op te vragen en te lezen, waarna eventueel nog een ge- dachtenwisseling zou kunnen volgen. Zon der dit te hebben gedaan vervoegde de producer zich gisteravond samen met zijn zeventienjarige zoon Rutger Karei bij de flat van de schrijver. Aan de uitnodiging per -deurtelefoon om „boven te komen" gaven zij geen gevolg, onder het voorwend sel dat-de buitendeur niet openging: Hoewel hij een valstrik vermoedde, daalde de auteur af naar het trappenhuis om de bezoekers zelf binnen te laten. Bij de buitendeur volgde prompt een woordenwisseling, waarna, volgens een ooggetuige, de producer zijn opponent beetgreep bij colbert en haardos. Toen de tekstschrijver zich losrukte en in de rich ting van de straat ontvluchtte, werd hij door beiden achtervolgd en enkele hon derden meters verder door Briels jr. in de rug gesprongen. In de openingszitting van de generale synode der gereformeerde kerken in Lun- teren heeft de praeses dr. P. G. Kunst gesproken over het programma „zo is 't Dr. Kunst zei dat onder de vlag van humor en satire op ergerlijke wijze de spot is gedreven met Christus en zijn woord, met gebod en gebed. De kerken moeten erop aandringen dat de vrijheid van het woord niet .wordt mis bruikt voor ontering van Gods naam. Bin nengekomen waren telegrammen van de kerkeraden van Arnhem en Bilthoven, waarin wordt aangedrongen op stappen, hetzij bij de Vara of bij de regering of bij de bevriende fracties in de staten- generaal. De synode zal zich hiervoer nog nader beraden. Er volgde een handgemeen, waarbij Briels jr. de armen van de auteur zou hebben beetgegrepen en Briels sr. on belemmerd vuistslagen zou hebben uit gedeeld. Het handgemeen werd herhaald toen vader en zoon Briels de tekstschrijver te gen zijn zin in een gereedstaande perso nenauto van de producer wilden duwen. Bij deze handtastelijkheden werd de kleding van de heer Eilander ernstig ge havend en liep hij verwondingen op aan neus en wangen, waarvoor hij later in een ziekenhuis moest worden behandeld. Ook de bril en het polshorloge van Rutger Karei Briels sneuvelden in het geweld. Toen de rit per auto, die volgens Briels naar het woonhuis van burgemeester mr. C. H. Hustinx had moeten voeren, door het verzet van de schrijver niet kon door gaan, stemde de auteur er onder druk van zijn achtervolgers wel in toe te voet mee te gaan naar de woning van de burgemees ter. Deze bleek niet thuis te zijn. Even la ter verscheen de politie op het strijdtoneel De heer Eilander, volgens wiens verkla ring Briels sr. naar drank rook, diende op het politiebureau een aanklacht in wegens mishandeling. Beide heren Briels depo neerden toen op hun beurt een klacht we gens handtastelijkheden. Het 980 ton metende motorschip „Mer wezonen" (kapitein W. A. Leenman uit Sliedrecht), is in de haven van Terneuzen aangevaren door het achthonderd ton me tende Belgische motorschip „Daniël". Het anker van de „Daniël" scheurde de wand van de „Merwezonen" midscheeps over, waardoor er groot gevaar voor zin ken ontstond. Met vijf sleepboten van de sleepdienst Muller uit Terneuzen heeft men met moei te het schip drijvende kunnen houden. Na dat de lading zwavel was overgeslagen, was het gevaar voor zinken in belang rijke mate verminderd. De „Daniël" werd aan de boeg beschadigd. In de Zuid-Willemsvaart onder Erp is gisteren een gedeelte van een romp met de rechterarm gevonden. Reeds eerder waren uit het water van de Zuid-Willems vaart een rechterbeen en een deel van een linkerbeen opgehaald. De identiteit van de dode heeft de politie van Beek en Donk nog niet kunnen vaststellen. Mogelijk be treft het hier echter de stoffelijke resten van een inwoner van Helmond, die reeds geruime tijd wordt vermist. Met leedwezen heeft de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, dinsdagmiddag in zijn nieuwjaarsrede geconstateerd dat het op bouwen van een Europees gemeenschap pelijk beleid op het gehele gebied van de sierteelt uiterst langzaam verloopt. Dat leedwezen voelde hij omdat de beschik bare gegevens de vraag doen stellen, of de Europese produktie van siergewassen zich niet sneller ontwikkelt dan de afzet kan stijgen, terwijl het van het begin af de bedoeling is geweest, te trachten door een gemeenschappelijk beleid dreigingen voor deze ontwikkeling op de Europese markt te voorkomen. De oorzaak van de langzame vorderin gen bij de opbouw van het gemeenschap pelijk beleid moet gedeeltelijk gezocht worden in de moeizame besprekingen tus sen de vertegenwoordigers der Europese vakorganisaties, maar ook in het feit dat het Europees beleid in deze sector van geheel andere aard moet zijn dan het al gemeen agrarische beleid. Bij het laatste wordt onderhandeld over prijzen en hef fingen, terwijl in de sierteeltsector meer de nadruk valt op voorkomen van markt verstoringen als gevolg van uitwassen in de handel en op de bevordering van de afzet. Dit werkt ertoe mee, dat alle be trokken regeringen en de Europese auto riteiten langzaam zijn in het reageren op de wensen van het internationaal georga niseerde bedrijfsleven, voor zover deze reeds geformuleerd zijn. In een tijd waar in de zaken goed gaan is de belangstelling voor dergelijk gemeenschappelijk beleid ook geringer. Dit is te betreuren, omdat er een tijd kan komen waarin dit zich zal wreken. NEDERLAND, binnen Europa de be langrijkste exporteur van siergewassen, heeft in de na-oorlogse jaren met succes getracht, met behulp van bepaalde teelt- beheersings- en prijsmaatregelen deze ex port verder te ontwikkelen. Onder een ge meenschappelijk beleid wordt iets anders verstaan dan deze Nederlandse maatrege len. Toch dient Nederland zijn Europese ge sprekspartners erop te wijzen, dat de Europese markt groot belang houdt bij de export naar derde landen. Zou deze ex port terug lopen, dan zou dit ook voor de collega's binnen de E.E.G. een groot na deel betekenen. Een belangrijke taak in het nu begonnen jaar zal dan ook zijn, die maatregelen die voor het behoud van onze export noodzakelijk zijn op het E.E.G.-gebied over te planten, en wel in die zin dat bijv. garanties door middel van minimum-exportprijzen gehandhaafd kunnen worden. Óver enkele jaren zal het niet meer mogelijk zijn, dat alleen Neder land deze noodzakelijke maatregelen hand haaft. Tegen Pasen zullen de gereformeerde kerken een geschrift over het oorlogs- vraagstuk en de atoombewapening het licht laten zien. Dit werd meegedeeld op de generale synode die, na in september 1963 in Groningen te zijn afgebroken, dins dag in het conferentieoord „De Blije We reld" te Lunteren is hervat. Het zal wor den geschreven door ds. S. J. Popma uit Amsterdam. De synode behandelde het rapport van deputaten voor advies inzake een unifor me regeling van de positie van predikan ten in zendingsdienst. Uitvoerig heeft zij stilgestaan bij het rapport over het terug brengen van de emeritaatsleeftijd voor predikanten van 70 op 65 jaar. Óndanks bezwaren in verband met het groter wor dend getal van vacatures en het stijgen van de pensioenlasten, meende de synode dat het toch wenselijk is de mogelijkheid open te stellen dat predikanten op 65-jari ge leeftijd met emeritaat gaan. De ker kenorde zal in die zin worden gewijzigd. De minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, heeft gisteren in Den Haag het internationale studentencongres over de ontwikkeling van Latijns-Amerika ge opend. De openingsbijeenkomst werd bij gewoond door prinses Beatrix. De minister zei onder meer dat de verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van Latijns- Amerika niet alleen bij de Latijns-Ameri kanen berust, maar ook bij het westen als geheel, Europa inbegrepen. Het belang rijkste raadgevende orgaan voor samen werking van Europese landen bij de ont wikkeling van Latijns-Amerika is de com missie veor. ontwikkelingshulp van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Verder is de E.E.G. op het ogenblik bezig te proberen haar ver antwoordelijkheid jegens de ontwikkeling in Zuid-Amerika vast te stellen. Behalve deze activiteit op regeringsni veau, die wat Nederland betreft tot dus ver heeft geleid tot deelneming aan de ontwikkeling van Columbia en technische hulpverlening, deels door het Nederlandse jongeren-vrijwilligersprogramma wordt ter versterking van de banden met Latijns- Amerika veel gedaan door internationale en nationale particuliere organisaties. Minister Luns zei er niet door verrast te zijn dat het initiatief tot het houden van dit congres is uitgegaan van Neder landse studenten. Hij wees er daarbij op dat er twee autonome delen van het ko ninkrijk in het zuidelijke deel van het wes telijk halfrond liggen en dat het nauwe deelgenootschap van de Nederlanders en de volken van Suriname en de Nederland se Antillen een speciale belangstelling voor Latijns-Amerika met zich meebrengt. HOE BELANGRIJK goede relaties met buitenlandse organisaties zijn, is volgens dr. Verhage gebleken in de kippenoorlog. Het beleid van het produktschap om marktverstoringen in Amerika te voorko men heeft ertoe geleid, dat belangrijke Amerikaanse organisaties aan de kant van Nederland stonden, toen er sprake was van een eventuele invoerrechtenverhoging voor bloembollen. De vertegenwoordiger van de bond van bloembollenhandelaren in Amerika heeft mede daardoor in dit vraagstuk uitnemend werk kunnen ver richten. In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzit ter van het produktschap voor siergewas sen, dr. A. J. Verhage, meegedeeld dat de afzet van siergewassen zich in het afge lopen jaar, generaliserend gesproken, weer bevredigend ontwikkeld heeft. Er werd in totaal voor 432 miljoen gulden uitgevoerd, tegen 419 miljoen in 1962. De bloembollenexport liep echter, on danks vergroting van het beteelde areaal, terug, namelijk van 274 miljoen naar 272 miljoen gulden, Dit was te wijten aan de door de strenge winter veroorzaakte slech te oogst. De uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada, die reeds enkele jaren terugloopt, nam in dit slechte oogstjaar echter minder af dan had mogen worden verwacht. Zij bedroeg 39.350.000 tegen 40.800.000 in 1962. De bloembollenexport naar West-Duitsland bedroeg 80 miljoen tegen 76 miljoen in 1962. De uitvoer naar Engeland daalde van 51 miljoen tot 41 miljoen. Een belangrijke oorzaak daarvan is dat dei produktie, vooral van narcissen, in Engeland zelf zeer gestegen is. De export van bloemkwekerijprodukten nam toe van ƒ98,6 miljoen tot 111,8 mil joen, dat is met ruim dertien percent. Zo wel de uitvoer van snijbloemen als van bloemkwekerijplanten is hoger dan zij ooit is geweest. De export naar belangrij ke afzetgebieden als België, Luxemburg en Engeland loopt echter nog steeds af. Dr. Verhage weet dat aan de hoge invoerrech ten in Engeland en aan de eigen produk tie die België in „de jaren van overdre ven protectionisme" heeft opgebouwd. Bij het bezien van deze exportontwikkeling mag niet uit het oog worden verloren, dat de strenge winter van verleden jaar voor de culturen in Zuid-Europa veel nadeliger is geweest dan voor die in ons land. De export van boomkwekerijprodukten steeg van 47 miljoen tot 49 miljoen. TEL AVIV (Reuter) De boodschap van paus Paulus VI, waarin deze de Is raëlische president Sjazar bedankt voor de gastvrijheid, was „verkeerd" geadres seerd, maar waarnemers zien hierin een diplomatieke manoeuvre om de schijn van erkenning van Jeruzalem als hoofdstad van Israel te vermijden. De persdienst van de Israëlische regering heeft meegedeeld dat de boodschap was geadresseerd aan „zijne excellentie de president van Israel, de heer Zalman Sjazar, Tel Aviv." De boodschap was op het vliegveld Lydda ontvangen en iemand van het personeel al daar veranderde in de adressering „Tel Aviv" in „Jeruzalem." waar de president resideert. Daardoor kwam de Israëlische regering er toe mee te delen dat de bood schap naar Jeruzalem was gezonden maar gisteren werd hierop een verbetering ge geven. De verklaring van de paus waarin hij paus Pius XII in bescherming nam geeft volgens het blad „Hatzofe," orgaan "an de „Godsdienstpartij," geen antwoord op de vraag of Pius XII gedurende de twee de wereldoorlog al zijn invloed heeft aan gewend om miljoenen joden van een vre selijke dood te redden, of dat het Vaticaan zich om politieke redenen er van onthield tegen de nazi's op te treden. Het onafhan kelijke blad Haaretz was van mening dat de huidige paus een belangrijke getuige van de daden van Pius XII is geweest, doch dat er ook andere bewijzen zijn. Een beeld van de opening van het internationale studentencongres in de Ridderzaal, dat werd bijgewoond door prinses Beatrix. Van links naar rechts mr Van Thiel, minister Lampe (Nederlandse Antillen), de prinses, dr. Emanuels en mr. Reinink.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6