„Claudius" van Albert Husson VERK0U0HEI0 coldrex SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID coldrex BETOVEREND STEEKSPEL 1 m het unieke 2-laagstablet ^'drex i DE PROGRAMMA'S verdrijft verkoudheid radicaal N.Ph.O.-schoolconcerten met Zang en Vriendschap ■M N.S.O. weer in Bergen Gereformeerde Synode wil over „Zo is het" praten borduurwerk in Engeland ten tijde van Koningin Elizabeth I m WOENSDAG 8 JANUARI 1964 drama van het keizerschap bij „Theater" ouderwets èn overbodig! De moderne mens gebruikt fflflpK 'H t Minister Bot over de eervorige uitzending van „Zo is het Shakespeare-postzegels verschijnen in april Hk W nabeschouwingen V ARA-zendtijd gevraagd Karl Ullstein overleden Gevarieerde avond liI - De radio geeft donderdag T elevisieprogramma TERUGBLIK OP EEN keizerschap" luidt de omschrijving die de Fransman Albert Husson aan zijn „Claudius" heeft meegegeven. Zijn werk is dan ook geen toneelstuk geworden in de gewone zin. Er wordt a la Brecht door twee vertel lers een aantal historische tableaus aan gekondigd, waardoor de vertoning dus nadrukkelijk als „niet-echt" wordt ge presenteerd. Deze vorm van toneel staat Sinds Brecht bekend als gesohikt om ideeën te illustreren, en een betoog te houden. Het onderhavige stuk is inder daad een betoog. Er wordt na de dood van Claudius, door twee hovelingen ge discussieerd over de bekende vraag of deze Romeinse keizer, de vierde uit de familie der Julii, een verdorven sufferd was of een idealistische intellectueel. Hun betoog wordt dan telkens onder broken door scènes uit zijn leven, waar voor Husson de stof geput heeft uit het beroemde boek „I Claudius" van Robert Graves dat zelf weer een romantisering is van talrijke historische bronnen uit de tijd zelf. (Tacitus, en Suetonius vooral). HET SPREEKT VANZELF dat de beide hovelingen, waarvan er een sterk voor Claudius' weloverwogen beleid, en de an dere voor zijn laffe zelfzucht geporteerd is, niet tot een eensluidende slotsom ko men en het is dan ook de verdienste van Husson (èn van Graves natuurlijk) dat de figuur van keizer Claudius in al zijn I menselijke gecompliceerdheid wordt be- licht. Hussons eigen standpunt lijkt onge- M veer het volgende: De aanvankelijk goed- Js'i willende Claudius, vereenzaamd door de psM alleenheerschappij en door de dood van til Messalina van wie hij werkelijk gehouden zou hebben, is dan te zwak om zijn lagere impulsen (lafheid, vraatzucht, zinnelijk heid) blijvend de baas te kunnen en laat zich zo geheel ten verderve voeren door zijn vrijgelatenen een soort ministers die hij maar al te vrij laat. EEN DERGELIJK gegeven spelend in een van de boeiendste perioden van de wereldgeschiedenis en aan het hof van het Romeinse rijk op het toppunt van zijn macht, waar de krankzinnigste gebeurte nissen aan de orde van de dag waren, biedt boeiende stof en sterk tot de ver beelding sprekende namen als Brittanicus Caligula en Nero, te over en is dan ook ideaal gebleken voor toneelschrijvers van Racine tot Camus toe. Husson op zijn beurt heeft nauwelijks getracht er algemeen menselijke proble matiek mee te illustreren, maar wel heeft hij kans gezien in gespierde dialogen een boeiend en genuanceerd portret op te bouwen van zijn hoofdpersoon en hij heeft daarbij het toneelrepertoire verrijkt met een formidabele speelrol. Altijd heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex ia, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manleren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Op vrijdag 17 januari zal in het gemeen telijk Concertgebouw het derde concert voor scholieren in dit seizoen plaats heb ben. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam, zal een programma uitvoeren, waaraan medewerking wordt verleend door de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" en de alt Martha van Kerkhoff. Het programma bestaat uit fragmenten van opera's, onder meer „Lohengrin" en „Rigoletto", de Altrhapsodie van Brahms, symfonisch gedicht „Finlandia" van Si belius, bekende negrospirituals en de Bo- léro van Ravel. Het mag als een grote bijzonderheid worden beschouwd dat „Zang en Vriend schap" optreedt in een schoolconcert. Dit is een onderdeel van de viering van het 150-jarig bestaan van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, waarvan ook de jeugd haar deel krijgt. De concerten be ginnen respectievelijk te 16.15 en te 19.30 uur. De toegangsbewijzen kunnen door tus senkomst van de school of vóór de aan vang van de concerten aan de zaal wor den betrokken- fe. - k DE TONEELGROEP Theater die het stuk als nieuwjaarspremière heeft uitge bracht, (ik zag de derde voorstelling gis terenavond in Arnhem) heeft er t.jn mooi doorwerkte en succesvolle opvoering van gegeven vooral omdat zij in Bernhard Droog over een eminente vertolker van de titelrol beschikte. Ferd. Sterneberg had' voor de uitnemende vertaling gezorgd en ook de kennelijk straffe en minutieuze re gie gevoerd, waardoor hij met het lang niet altijd briljante spelersmateriaal een zeer gaaf resultaat had bereikt, waarin zoals ge zegd Bernhard Droog uitblonk als een, met heel kleine, maar uiterst suggestieve de tails, tót een zekerè simpele grootheid uit groeiende Claudius. ZEER GOED waren voorts Carla de Raet, eindelijk weer eens te zien, in de rol van Agrippina, Eli Blom als een Nar cissus uit één stuk. en ook vooral Siem Vroom als een heerlijk duivelse Caligula, Tine de Vries en Bernhard Droog in „Claudius" van Husson bij de To neelgroep Theater. verwijfd en onevenwichtig precies zoc«'s het zijn moest. Men was kennelijk bang geweest voor een te korte speelduur en had de verto ning dus uitgebouwd met een omvangrijke muzikale ouverture van Bernard van Beurden die sympathiek, zij het wat anachronistisch klonk. Er waren rake kos tuums en een verfijnd, zeer bruikbaar de cor van Leontien van Beurden, die mede bijdroegen tot deze totnogtoe meest ge slaagde voorstelling van het nieuwe Thea ter, dat zich begint te revancheren voor zijn miserabele eerst seizoen. Ham van den Bergh De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen rar. Bot heeft meegedeeld dat hij niet bereid is op grond van artikel 4 van het televisiebesluit 1956 zijn afkeu rend oordeel uit te spreken over de tv uitzending „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van zaterdag 7 december (de voorlaaste uitzending; Redactie). De minister verklaart dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van Rijckevorsel (KVP). Artikel 4 van het televisiebesluit bepaalt dat uitzendingen niets mogen bevatten dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goe de zeden. Derhalve kan een eventuele aan tasting van iemands eer en goede naam of een eventuele inbreuk op de zorgvuldig heid die in het maatschappelijk verkeer betaamt, pas grond zijn tot optreden op grond van het televisiebesluit als deze aantasting of inbreuk gevaar kan opleve ren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden. Zo zet de minister in zijn antwoord uiteen. Afgezien van de vraag of het program ma een aantasting van de eer en goede naam of een inbreuk op de maatschappe lijke zorgvuldigheid heeft gevormd, is de ze aantasting naar het oordeel van de mi nister niet zodanig dat een maatregel op het televisiebeleid zou kunnen worden ge baseerd. De minister merkt nog op dat het niet te zijner beoordeling staat of het pro gramma van goede smaak getuigde. LONDEN (A.P.). Dit jaar zullen in Groöt-Brittannië vijf postzegels worden uitgegeven ter herdenking van het feit, dat Shakespeare vierhonderd jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Volgens de bestaande voorschriften moet op iedere postzegel de beeldenaar van de regerende vorst in dit geval dus van koningin Elizabeth voorkomen. „Veronderstellend dat ook het portret van Shakespeare op de zegels zal voorko men", aldus een woordvoerder voor de dienst der posterijen, „zal het de eerste keer zijn, dat een niet-koninklijk hoofd op een Britse postzegel verschijnt". De Shakespeare-zegels, in waarden van 3 pence tot 2 shilling 6 pence, zullen in april uitgegeven worden. De tachtig leden van het Nederlandse Studentenorkest zijn maandag in Ber gen begonnen met hun repetities voor het concert waarmee zij in de tweede* helft van deze maand op tournee gaan. Nadat de studenten de naam van het plein te Bergen traditiegetrouw hadden omgedoopt in N.S.O -plein, begaven zij zich met mu ziek voorop naar het raadhuis, om de bur gemeester, de heer L. J. de Ruiter, uit te nodigen met hen mee te gaan naar de Rui- ne-kerk. De studenten boden de burgemeester daar een kersenboom aan. Door met een schaar een lint door te knippen steldéde burgemeester een vernuftige installatie in werking. Tengevolge waarvan eéhr' jótfde kersenboom uit de grond oprees beladen met vruchten in de vorm van lollies, waar van de N.S.O.-voorzitter de burgemeester er een aanbood in de kleur van zijn po litieke richting (P.v.d.A.). HOEWEL HET VERBAND mis schien niet direct in het oog springt, is de tentoonstelling „Betoverend Steek spel" in het museum Boymans-Van Bcu- nitigen als proloog van de herdenking van Shakespeares geboorte in 1564 uiterst zinvol. Om te beginnen is de woordspeling Shakespeare waardig. Het gaat hier immers niet om lans of zwaard maar om de naald, welker zachtzinniger spel geen wonden laat, maar met kun stige steken de stof, die zij te lijf gaat, verrijkt. Ook wordt hier duidelijk hoe bloeiend in Shakespeares, dit is Eliza beths tijd, deze kunst van Shakespeares landgenoten was, hoe mannen en vrou wen van zijn tijd erdoor geboeid werden en hoezeer hun kleding en interieurs de poëzie ervan ondergingen. OOK DE BEZOEKER van de tentoon stelling te Rotterdam moet onder de be tovering raken van het kundige en stijl volle borduurwerk, dat vooral op de kie- dingstukken de indruk maakt met zoveel plezier gedaan te zijn. En met hoeveel liefde moeten bloemen, vlinders, insectjes zijn waargenomen om ze zo luchtig en tel kens weer anders te kunnen „steken" in de stof, zoals de middeleeuwse monnik ze schreef" langs zijn boekbladen. Naast be waard gebleven kledingstukken, kussens, tafelkleden en gordijnen ziet men geschil derde portretten, waarop jakjes, hand schoenen en mutsen met borduurwerk voorkomen. Borduurwerkplaatsen en aan zienlijke dames wedijverden in vaardigheid en fantasie. De laatsten achtten minstens één borduurder-tekenaar in vaste dienst onmisbaar voor hun huishouding (men zou dan ook nog veel meer de borduurkunst als een onderdeel der schilderkunst moeten zien). Op hoe hoge prijs men borduurwerk stelde, blijkt bijvoorbeeld uit de nauw keurige beschrijvingen in testamenten en uit het feit. dat betrekkelijk veel stukken bewaard bleven, terwijl kleding immers meestal van hoog tot laag afgedragen werd. Dat deze stukken bewaard bleven, danken we enerzijds aan het feit, dat ze op hoge prijs werden gesteld en ook waardevol bleven in de ogen van latere geslachten totnutoe, anderzijds daaraan, dat het juist geen staatsiekleding was, die veelal ver nietigd is om de rijkelijk erop aangebrach te edele metalen en stenen te bemachtigen. DE MEUBELEN WAREN toen nog niet bekleed, er werden veel krukjes en ban ken gebruikt. Daarop legde men vierkante en langwerpige kussens, die door patroon- of gobelinweven of met borduurwerk ver sierd werden. Die met zichtbare linnen ondergrond werden in de slaapkamers ge bruikt: (Daar werd ook bezoek ontvangen). Bedgordijnen en valletjes werden ook vaak met borduurwerk verfraaid. Van de hand van niemand minder dan van Mary Stuart zijn kussens en bedgordijnen op de ten toonstelling. Zij maakte ze samen met „Bess of Hardwick", de vrouw van de graaf van Shrewsbury, die de Schotse koningin moest bewaken toen zij door Elizabeth I gevangen gehouden werd! HET IS GOED, dat dit aspect van de Engelse kunst ons getoond wordt met zo uitstekende voorbeelden. Het is veel te wei nig bekend, het behoort maar tot de „artes minores", maar in deze kleine kunst was Engeland toen reeds ten tweede male groot. Een nog langere periode, waarin de be naming „Engels werk" een garantie voor hoge kwaliteit vormde, waren de middel eeuwen. Een tentoonstelling „Opus Angli- canum" te Londen bracht oktober-novem- ber j.l. het merendeel der nog bestaande Engelse middeleeuwse borduursels vrij wel alles religieuze kunst uit vele lan den terug naar Engeland. Ook deze bor duurkunst was belangrijker dan de Engel se schilderkunst van dezelfde periode Daarmee is nog niet half aangeduid hoe mooi, hoe innig, hoe levendig deze ano nieme kunstenaars vertelden en getuigden Iets van hun hartelijkheid is in het Engelsr borduurwerk van eind zestiende, begin zeventiende eeuw bewaard gebleven en dr borduurwerken van na de reformatie zij'" ook anoniem. Zit het hem daar juist in? Tot 19 januari! Liesbeth Kal 'HM: De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken, in Lunteren bijeen, heeft in een brief aan het bestuur van de VARA gezegd het op prijs te stellen wanneer zij in een t.v.-uitzending van deze omroep vereniging een uiteenzetting mag geven van haar gevoelen over het VARA-pro- gramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer De synode zegt ernstig teleurgesteld te zijn over de uitzending van jl. zaterdag. Zij is van oordeel dat de diepste gevoe lens van een deel van het Nederlandse volk erdoor gekrenkt zijn. De synode wil voor de beeldbuis geen polemiek over de ze kwestie openen, maar positief uiteen zetten wat de achtergrond is van de be zwaren tegen het programma. Zes Rotterdamse journalisten hebben zich tot de VARA gewend om hun adhesie te betuigen met de laatste aflevering van het televisieprogramma „Zo is het toeval lig ook nog eens een keerIn een telegram wordt gezegd: „Laat u niet in timideren foor botteriken en, hun, woord- voemdrfs'L Het1 ^elefeHrTh is ondertekend SVWfeéfö (tew 4? /Kool, A. G.Klop pers (beiden N.R.C.). R. Schaeffer (Finan cieel Dagblad), H. Edzes, W. de Vos en H. Baaij (allen het Rotterdamsch Parool). Na een langdurige ziekte is de Duitse uitgever Karl H. Ullstein op 70-jarige leef- ijd te Berlijn overleden. Hij was een kleinzoon van Leopold Ull- tein, wiens uitgeverij voor het nazitijd perk uitgroeide tot een der grootste uit geverijen. Evenals alle andere leden van de familie Ullstein, werd Karl H. Ullstein gedwongen met vrouw en kinderen Hitier Duitsland te verlaten. Hij bracht het groot ste deel van zijn ballingschap in de V.S. door. Na de oorlog keerden de Ullsteins naar Duitsland terug om het concern weer op te bouwen dat onder nazidruk verkocht was. Karl Ullstein trok zic,h in 1960 uit de leiding van het concern terug. Heden, woensdag 8 januari, ontmoet H. A. Gomperts in de t.v.-serie „Lite raire Ontmoetingen" de letterkundige Adriaan Morrïén. Detail van naaldwerk met gekleurde zijde op linnen, in petit point. „De Opvolger" voor geestelijken. Dr Toneelgroep Ensemble geeft, met Ko van Dijk als hoofdrolspeler, in Nijmegen aan staande zondag een speciale voorstelling van „De Opvolger" van Reinhard Raffalt Dit toneelspel is een gefantaseerde repor tage over een conclaaf mei toespelingen o; hedendaagse kerkproblemen. Geestelijker van alle gezindten en kloosterlingen is d- gelegenheid gegeven deze voorstellin; tegen sterk gereduceerde prijs te bezoeken De animo hiervoor is zo groot, dat de voor stelling (ruim 800 zitplaatsen) reeds is uit verkocht. Goed uitgerust met aanschouwelijke en auditieve middelen, zoals een tweetal filmpjes en een „klinker-machine", onthul de de Engelse Nederlander George Noord- hoff in de rubriek „Hoe bestaat het?" op onderhoudende wijze de geheimen van het buikspreken. De film „Onvoltooide revo lutie" van Michael Alexander, die aanvan kelijk naar het model van de weinig zeg gende, zo vaak vertoonde reisdocumentai- res gemaakt scheen te zijn, kreeg geluk kig een eigen karakter door de objectie ve weergave van de ontstellende sociale en hygiënische tegenstellingen, die Mexi co overal te zien geeft. Weinig handeling en veel toneelmatig spel kenmerkten de aflevering van „Rid der van Maison Rouge", die beëindigd werd op het moment, dat er eindelijk eens iets ging gebeuren. Wie na de kerstdagen en de jaarwisseling daartoe nog gedis poneerd was, kon tenslotte genieten van Caroline Kaart, die, met warmte mijme rend en zingend, haar gevoelens van wee moed en blijdschap naar de huiskamers overbracht. In dit weer toepasselijk aan geklede programma stoorde ons wel een enkele, 'té'grdte close-Up van de zangeres. - -»■J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 ra. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7 55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Moderne or kestmuziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12 15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week, berichten van buitenlandse correspondenten en lezingen 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke grammofoonmu ziek. 13.145 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Moder ne kamermuziek (gr.). NATIONAAL PRO GRAMMA 14.55 Rechtstreekse uitzending van de plechtige herdenking 500 Jaren Staten Gene raal in de Ridderzaal te Den Haag. in tegen woordigheid van Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix NCRV: 16,30 Biibeloverdenking. 17,00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte grammofoonmuziek. 17,30 Schoolzang. 17 45 Lichte orkestmuziek en zang- soliste. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instru mentaal ensemble. 18.50 Sociaal perspektief, le zing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19 10 Op de man af, praatje. 1915 Koorzang (gr). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (24) 20.40 Samen uit Samen thuis, gevarieerd pro gramma. 22 00 Kerkorgelconcert: Moderne Ne derlandse muziek. 22.30 Nieuws. 22 40 Avond overdenking. 22,55 Boekbespreking. 23 00 Rond om het kind pedagogische etherleergang 23.30 Bariton en piano: moderne liederen. 2355-24 nn Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 3.00-24.00 AVRO AVRO* 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgymnastiek 7.20 Lichte grammofoonmuziek, VPRO 7 50 Dagopening. AVRO 8 00 Nieuws 8 15 Program ma-overzicht en lichte grammofoonmuziek 9 00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman 3 15 Cello en piano (gr.): klassieke muziek. 9 40 Morgenwijding. 1050 Lichte grammofoonmuziek 10,50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zi- ken, lezing. 11.15 Twee piano's: moderne mu- ziek. 11.30 Vijf eeuwen Stem der Nederlanden, programma over het 500-jarig bestaan der Sta- ten-Generaal. 12.00 Licht ensemble met zangso listen. 12.30 Mededelingen t b v land- en tuin bouw. 12.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws 13 15 Mededelingen, actualiteiten of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest met zangsolisten. 14 00 Fluit en piano: klassieke en moderne muziek. 14.30 Koninklijke militaire ka pel. NATIONAAL PROGRAMMA: 14 55 Recht streekse uitzending van de plechtige herdenking 500 Jaar Staten Generaal, in de Ridderzaal tè Den Haag ln tegenwoordigheid van Hare Ma jesteit de Koningin en Hare Koninkltike Hoos- heid Prinses Beatrix. AVRO 16.30 Sopraan <=n plano: klassieke en moderne liederen 1705 voor de jeugd. 17.55 Gesproken brief 18 nn Nieuws 18.15 Eventueel actueel. 18.2n Uitzending vn de Partij van de Arbeid 18.3n Prnmenade-orekst met soliste 19 no Voor de kleuters 19 05 Soort- parade. 19.30 *k Zou wel eens willen weten 2n 00 Nieuws. 20 05 Residentie-orkest en solist klassieke en moderne muziek. 22.15 Licht instru mentaal kwartet 22.30 Nieuws en mededelincpn 22 40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria nieuw» grammofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12 03 Interludium 12.15 Lichte muziek. i2.50 Peursberichten. 13.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen 13 so Kamermu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 16.00 N*"*s 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse ie-. ik 24 Lichte muziek. 16.30 Zangrecital 17 00 Nieuws en weerberichten. 17 13 Voor de kindere" 1? sn Dansmuziek 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda ten. 18 28 Paardesportberirhten 18.30 Pianoreei. tal. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. VOOR DONDERDAG NCRV: 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Alles draalt om moeder TV-film. 15.45 Pauze 16^0-1015 Voor de kleuters. NTS: 18.30 500 Jaar Staten- v?en reP°Unge van de hedenmiddag gehouden bijeenkomst in de Ridderzaal in Den Hsag. 20.00 Journaal NCRV: 20 ?n Memo 20 30 De Beverly Hillbillies. TV-film 2055 D? onder ste steen boven, reportage over het bouwen in Nederland NTs 2n ne vl„cM vsn 22 55SPjeournS.V: 22 30 In gesprek' NTS: 2=*5°: 4

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7