5 Staking vissers duurt tot reders willen praten" HET WEER Johnson vermindert produktie van uranium voor kernwapens President tegen overmaat van militaire macht Koningin bezocht de beide Kamers aan het Binnenhof Vastberaden Scheveningen Maandag uitspraak in kort geding Nehroe erger ziek dan werd gemeld? Woonplaats uit voor- Romeinse ijzertijd Poedelprijs speelt toto grote parten BEZUINIGING IN DE VERENIGDE STATEN ÜP. Tarief specialisten met 20 pet omhoog Russen bouwen op Cuba vissershaven Vijf eeuwen S ta te n - Gene raai Gelukwensen ■E I 49e JAARGANG NUMMER 55 DONDERDAG 9 JANUARI 1964 *_tS. 59 Vondst bij Zandvoort «WMORRIS 'êeforeifouêuif! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Kouder Bijval Ontwapening Moskou censureert Heden antwoord van VARA aan minister Rot Het woord is aan „Niet wij, maar gij Vredesplan van Pauling pagina 3 tenue* M In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franoo per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Maandagmorgen zal de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias uitspraak doen in het kort geding dat de Scheveningse reders hebben aange spannen tegen het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) en drie in Scheveningen wonende leden van het vo rige week gevormde actie-comité. De re ders eisen zoals bekend dat het O.V.B. de Scheveningse vissers zal oproepen het werk te hervatten en vragen 50.000 voor elke dag dat dit niet gebeurt. Zij be schuldigen het O.V.B. van onrechtmatige daad omdat het de vissers heeft opgeroe pen tot staking. Tegen de leden van het actie-comité wordt een dwangsom van f 500 ieder gevorderd. De advocaat van de reders mr. W. Scha- dee te Den Haag zei gisteren bij de be handeling van de zaak dat de stakende vissers contractbreuk plegen en daardoor wanprestatie leveren. Dit wordt nog erger Duizenden onderwijzers en onder wijzeressen hebben woensdagmiddag gedemonstreerd in de Utrechtse Julianahal. De demonstranten droe gen alle mogelijke soorten span doeken en dergelijke met zich mee. (Zie verslag op pagina 2 BHOEBANESWAR (Indial(AP) De vier behandelende geneesheren hebben de toestand van de Indische premier Nehroe heel bevredigend genoemd. Zij maken echter voor het eerst melding van „zwak heid" in zijn linkerarm en been. Een eer der bericht over dit verschijnsel gaf aan leiding tot geruchten over een lichte be roerte. Medische deskundigen, die Nehroe niet behandelen, zeggen dat er ook een andere uitleg mogelijk is. Nehroe's ziekte werd aanvankelijk ge woon „hoge bloeddruk" genoemd. Een verklaring, dat de artsen twee weken vol ledige rust hadden voorgeschreven, werd later gewijzigd in „voorlopig volledige rust." In het bulletin stond dat de premier een rustige nacht heeft gehad. „Hoewel de bloeddruk nog hoog is, is zijn toestand over het algemeen bevredi gend. De geringe zwakheid, die zich in zijn linker ledematen heeft ontwikkeld, toont tekenen van verbetering. De premier is opgewekt en heeft kranten gelezen. Hij heeft een kort bezoek gehad van Koema- raswami Kamaraj Nadar, de voorzitter van de Congrespartij," aldus het bulletin. De Geologische Dienst in Haarlem heeft bij karteringswerkzaamheden in de Amsterdamse Waterleidingduinen ten zuidoosten van Zandvoort, een woon plaats uit de voor-Romeinse ijzertijd aangetroffen. Naar aanleiding hiervan is een onder zoek ingesteld door de Geologische Dienst in Haarlem en het Instituut voor Prae- en Protohistorie (I.P.P.) van de univer siteit van Amsterdam om de stratigra- fische ligging van de bewoningsresten vast te stellen. De vondsten vertonen gelijkenis met die welke door professor dr. P. J. R. Modderman bij de opgraving van het Spanjaardsbergje in Santpoort zijn ge daan. Het onderzoek vanwege het In stituut voor Prae- en Protohistorie stond onder dagelijkse leiding van drs. J. F. van Regteren Altena, conservator bij dit instituut. De poedelprijs van toto no. 19 speelt het bureau van de toto grote parten. Door het enorme aantal spelers, dat een kolom vol komen „fout" in vulde, is het nog niet mo gelijk een voorlopigè uitslag te geven. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enkele ver spreide opklaringen en plaatse lijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON, 8 januari (AP) - President Johnson heeft in zijn Jaarrede „The message on the state of the union" voor het Congres voor een verrassing gezorgd door een nieuwe be groting in te dienen van 97.9 miljard dollar, hetgeen zelfs lager is dan het huidige budget. Verder deelde hij mede, dat hij de produktie van voor kern wapens bestemd uranium met 25 percent zal besnoeien. Hij daagde de Sovjet- Unie uit dit voorbeeld te volgen. In een ongebruikelijk korte, maar krachtige boodschap verklaarde de presi dent de „onvoorwaardelijke oorlog aan de armoede in Amerika". Johnson noemde zijn begroting „doeltreffend, eerlijk en sober", waarbij de volledige kracht van de defensie wordt gehandhaafd, terwijl te vens de grootst mogelijke federale steun in de geschiedenis wordt verleend aan on derwijs, gezondheidszorg, herscholing van werklozen en hulp voor de economisch en fysiek gehandicapten. Hij beval de krachtigste wet op de burgerrechten sinds honderd jaar aan. een massale belasting verlaging per 1 februari, nieuwe maat regelen tot ontwapening en verhogingen van de overwerktarieven. Tot de andere programma's, waarvan er vele van Kennedy zijn geërfd, behoorden ruimere regelingen voor minimumlonen, ziekenhuisverzekering voor bejaarden, be ëindiging van discriminerende immigratie contingenten, een groter huizenbouwpro gramma en een vastberaden poging om, bij voorkeur in samenwerking met de Sov jet-Unie, tegen 1970 een mens op de maan te brengen. De algemene doeleinden die Johnson in zijn boodschap stelt zijn welvaart in eigen land en vrede in de wereld. Zijn bewoor dingen getuigen van evenwicht in pogingen tot verzoening en' vastberadenheid bij de behandeling van de problemen van de koude oorlog. Hij zei: „Wij zijn niet van plan iemand te begraven, en we zijn niet van plan be graven te worden. We kunnen vechten, als we dat moeten, zoals we al eerder gevoch ten hebben, maar we bidden dat we nooit weer zullen behoeven te vechten." „We moeten geen wapenvoorraden aanleggen die groter zijn dan onze behoeften of naar een overmaat van militaire macht streven die zowel provocerend ais verspillend kan zijn." Waarnemers telden tachtig onderbrekin gen van de voorlezing door applaus, plus een staande ovatie aan het einde. Er wa ren strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Er stond geüniformeerde politie op het dak van het Capitool en de omringen de gebouwen langs de route van het Huis van Afgevaardigden was grondig door zocht. tot onder alle stoelen in de zaal en op de publieke tribunes. Mevrouw Johnson, haar zestienjarige dochter Lucy Baines en een aantal fami lieleden zaten op de presidentstribune toen Johnson de boodschap voorlas. De regering Johnson is bezig met de opstelling van een voorstel voer het in richten aan beide zijden van het ijzeren gordijn van Europa van een stelsel var internationale militaire observatieposten als een waarborg tegen onverhoedse aan vallen. Vernomen wordt dat de gedachten uitgaan naar het voorstellen van twintig tot dertig posten beiderzijds van het ijze ren gordijn op voorname transportcentra, waar ongewone militaire activiteit van Amerikaanse of Russische strijdkrachten zou kunnen worden ontdekt. Andere onderwerpen waarvoor plannen worden opgesteld zijn: 1. Een overeenkomst in principe van vernietiging van verouderde wapens om te voorkomen dat deze aan kleinere landen worden verstrekt. 2. Een overeenkomst tegen het geven van kernwapens aan landen, die deze nog niet bezitten. 3. Het aanwijzen bij overeenkomst tus sen Oost en West van kernvrije zones waar de grote mogendheden geen wapen- voorraden zouden aanleggen, bijvoorbeeld In Latijns-Amerika, Afrika en Azië. 4. Instelling van een commissie van des kundigen om zich bezig te houden met het probleem van een maximum voor militai re begrotingen. MOSKOU (AP) Radio-Moskou en het officiële Russische persbureau Tass heb ben gisteravond veel aandacht besteed aan de jaarrede van Johnson. De censores lieten alle zinspelingen op de besnoeiing van de Amerikaanse produktie van kern explosieven en zijn aansporing aan de Sovjet-Unie om dit voorbeeld te volgen achterwege. De nadruk werd gelegd op Johnsons opmerkingen over het handha ven van het Amerikaanse verdedigings- potentieel op een hoog peil. Het gezag hebbende communistische partijorgaan, de „Pravda" publiceerde een zeer verkorte versie van het Tass-bericht. Het dagelijks bestuur van de VARA zal pas in de loop van deze dag het schriftelijk antivoord verzenden aan minister Bot van O. K. en W. naar aanleiding van diens ultimatieve brief over het VARA-t.v.-pro- gramma van j.l. zaterdag. Gisteravond om negen uur is op het Surinameplein in Amsterdam een auto door een tram aangereden en tientallen meters meegesleurd. Ten slotte werd de auto tussen de tram en een lichtmast vermorzeld. De be stuurder, de vijftigjarige heer Hoe permans, kwam om het leven, zijn vrouw werd uit de waaen aeslinaerd en zwaar gewond. Kierkegaard: Veel mensen komen aan hun levens wijsheid als schooljongens, die de uit komst uit hun rekenboekje overschrij ven zonder de berekening te hebben uitgevoerd. nu de erkende vakbonden overleg plegen over een oplossing van de moeilijkheden. De voorstellen voor vaste gage zijn on mogelijk, omdat deze uitgaan boven de toegestane loonsverhoging van 10 percent. Mr. J. H. van Wijk uit Haarlem, op tredende namens het O.V.B. en de leden van het actiecomité begon met te zeggen dat er in het geheel geen sprake is van een staking. De vissers wensen echter niet uit te varen op voor hen ongunstige voor waarden. Zij willen naar zee gaan, als de reders wensen te onderhandelen over het voorstel voor een vaste gage van 300 plus één percent en 1.3 percent van de besommingen. Van het O.V.B. was geen oproep tot staking uitgegaan. Deze kwam van een onderafdeling van het O.V.B., de Bedrijfsgroep van Zeevaren den (B.V.Z.), die echter geen rechtsper soonlijkheid bezit. Ook de leden van het actiecomité kunnen niet worden gedag vaard. Naar de mening van mr. Van Wijk verkeren de reders in een dwangpositie door het monopolie van de erkende vak bonden. Van deze bonden zijn in Scheve ningen maar 300 van de 1800 vissers lid, terwijl de B.V.Z. niet minder dan 800 le den telt. Ruim 600 vissers zijn geen lid en 50 behoren er tot de E.V.C. Op een vergadering die de Scheveningse vissers onmiddellijk na het kort geding be legd hadden werd nogeens duidelijk ge steld dat de staking doorgaat tot de re ders over de gestelde eisen willen onder handelen. „Laten wij vaststellen," zo werd er gezegd, dat niet de vissers maar de reders op het ogenblik staken." Schipper Z. G. Blok bracht een nieuw voorstel ter tafel dat inhield 10 percent bij het garan tieloon en 1 percent bij het besommings percentage en een afrekening per reis. Dit voorstel werd afgewezen. De vissers willen zich dus duidelijk dis- tanciëren van de tot nu toe gebruikelijke CAO op basis van een besommingspercen tage het zogenaamde „op zegen" va ren. Men wil ook voor „De zuid" een re geling als voor IJmuiden: vaste gage en daarbij een aandeel in de besomming per opvarende. Ook over de minimumprijzen zijn de stakers het roerend eens. Een verhoging van deze bedragen rAéakt het vissen in tijden van grote aanvoer tenminste nog enigermate aantrekkelijk en ook de re ders zullen daarom ongetwijfeld in deze eis geïnteresseerd zijn. De uitspraak in het kort geding zal het karakter van de strijd zeker veranderen. Maar in ieder geval voelen de vissers zich sterk, getuige de uitspraak op de vergadering: „Er heerst op het ogenblik in Scheveningen een pracht van een een heid". ril I Sth-W? i:,; Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen ...2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoelt3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De Amsterdamse medische specialisten hebben op 1 januari de minimumtarieven, die zij sedert 1960 hun particuliere patiën ten in rekening brachten, met 20 percent verhoogd. In verband met de voortgaande loon- en prijsstijgingen zal aldus de Amsterdamse Specialisten Vereniging later in dit .jaar stellig nog een verhoging van deze tarieven volgen. MIAMI (AP) De Sovjet-Unie zal op nieuw een vissershaven op Cuba bouwen. De haven, dié op een niet bij name ge noemd punt zal komen, krijgt 130 vissers schepen, die jaarlijks 130.000 ton vis zul len aanvoeren. De haven krijgt facilitei- te voor de reparatie van Cubaanse vis sersschepen. Cubaanse ballingen zeggen, dat enkele andere Russische vissershavens op Cuba duikbotenbases blijken te zijn. fK P sSÉ sSUÉBiSt i» Koningin Juliana bezocht hedenmor gen de beide Kamers der Staten-Gene- raal aan het Haagse Binnenhof. Vandaag wordt namelijk herdacht, dat op 9 ja nuari 1464 hertog Philips de Goede van Bourgondië de Staten-Generaal der Lage Landen in Brugge bijeen riep. Sindsdien hebben de Stafen der noordelijke en zuidelijke Nederlanden samen of af zonderlijk. al naar het verloop van de historie, slechts een gering aantal van de vijfhonderd jaar niet vergaderd. Al lengs groeiden macht en invloed der Staten naar de vorm, die onze volks vertegenwoordiging thans heeft. De koningin en de haar vergezellende directeur van haar kabinet, jhr. mr. W. F. Roëll, werden aan de nieuwe hoofd ingang van de Eerste Kamer ontvangen door de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, de zes fractievoorzitters, de griffier jhr. mr. J. W. Roëll, en de griffier der par lementaire delegaties, mr. F. J. Kranen burg. De aloude, met vlaggen en bloemen ver sierde Ridderzaal was vanmiddag het to neel van de plechtigheid, waarmede 500 jaar Staten-generaal werd herdacht. Ko ningin Juliana en prinses Beatrix waren het middelpunt van deze samenkomst. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, gaf na het openingswoord een schets van de plaats van de tegen woordige. Staten-generaal in de Neder landse samenleving. Het lid van de Eerste Kamer de heer H. Algra schetste vervolgens in e^n histo rische terugblik het ontstaan, de groei en de betekenis van de Staten-Generaal. Mevrouw Stoffels-van Haaften bood ver volgens de eerste exemplaren van het ge denkboek „Vijfhonderd jaar Staten-gene raal" aan de koningin en de prinses aan. Daarbij voegde zij de eerste exemplaren van de herdenkingspostzegel van 12 cent met de afbeelding van de Ridderzaal. Daarna hield de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. Van Thiel, een slottoe spraak,. Tegen de achtergrond van de his torie projecteerde hij de groei naar nieu we eenheden van Europese naties, die grote gelijkenis vertoont met het jaar 1464. Europa probeert thans goed te ma ken, wat het in eeuwen verzuimd heeft. Deze ontwikkeling gaat met pijn en im provisatie gepaard. Nationale zelfstandig- President Johnson van de Verenigde Staten heeft de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer zjjn gelukwensen aangeboden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Staten-gene raal. Ook de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en de president van de senaat hebben felici taties gestuurd. President Johnson zegt in zfjn geluk wens ondermeer: „In de geschiedenis van de democra tische instellingen zijn enige van de eerste en voornaamste hoofdstukken geschreven door de Staten-generaal. De grondbeginselen van onze eigen on afhankelijkheidsverklaring komen bijna twee eeuwen eerder gedeeltelijk zelfs in dezelfde bewoordingen voor in de verklaring die de Staten-generaal in 1581 aflegden. Iedereen, die een vrije, representatieve regering na aan het hart ligt, is u en uw voorgangers veel verschuldigd". De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben ook van de Rus sische regering gelukwensen ontvan gen. Tn het telegram wordt o.a. gezegd: .W« zouden bij deze gelegenheid de hoop willen uitspreken dat de samen werking tussen de Staten-generaal en de Opperste Sovjet zal bijdragen tot een verdere ontwikkeling van de be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Nederland voor het welzijn van beide volken en in het belang van de wereld vrede". heid en onafhankelijkheid worden voor een deel overgedragen aan supranationale lichamen. Een aanvaardbare, evenwichti ge ontwikkeling zal volgens mr. van Thiel gepaard moeten gaan met een daarop af gestemde parlementaire controle. Een ef fectieve parlementaire controle zal moe ten meegroeien met de Europese en even tueel nog wijdere vormen van samenwer king. Na deze toespraak verlieten de koningin en de prinses de Ridderzaal, uitgeleid ge daan door de Kamervoorzitters en de An tilliaanse en de Surinaamse Kamervoorzit ters. Later in de middag recipieerden de Ka mervoorzitters in de Ridderzaal.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1