Amerikaans rapport over roken en gezondheid met spanning tegemoetzien Linus Pauling lanceert een vredesprogramma Oase C~L J r Alphenaar Corsicaanse genezer laat zijn serum in Parijs onderzoeken VERKOUDHEID? Wereldnieuws Van dag tot dag Johnsons program Amerikanen sluiten basis in Spanje Frankrijk zou Peking willen erkennen Paus naar Amerika om de UNO toe te spreken? VN-controle op kernwapenvoorraden en instellen van ontwapende zones Oud-kanselier Raab van Oostenrijk in Wenen overleden c~Praatótoel J Electronische orgels (Dp de DONDERDAG 9 JANUARI 1964 3 A België en Indonesië gaan ambassadeurs uitwisselen T iendtiizenden Britse zakenman nodigt hem naar Groot-Brittannië Oscar hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS De eerste presidentiële jaarrede van Lyndon Johnson is in en buiten de Ver enigde Staten met grote belangstelling tegemoet gezien. Want daaruit zou blijken of president Johnsons verzekeringen van de afgelopen anderhalve maand, dat hij trouw zou blijven aan de beleidslijn van John Kennedy, méér waren dan louter een postume huldiging van de vermoor de president, uitgesproken in de sfeer van rouw om de misdaad van Dallas. Uit Johnsons rede van gisteren is komen vast te staan dat die verzekeringen inderdaad méér waren, want het regeringsprogram van de nieuwe president voor 1964 is in vrijwel alle opzichten een logische voort zetting van Kennedy's beleid en voor een groot deel zelfs een ten-uitvoer-legging van door Kennedy gemaakte plannen. Daarmee heeft president Johnson be wezen, over een flinke dosis politieke moed te beschikken, want sommige van die plannen hebben al aanzienlijke tegen stand in het Congres, en zelfs in Johnsons eigen Democratische Partij, uitgelokt. Die tegenstand heeft Johnson er niet van weer houden, met kracht aan te dringen op aanneming van het wetsontwerp dat de burgerrechten van de negers garandeert (hoewel de meeste van Johnsons naaste politieke vrienden daartegen gekant zijn) en te pleiten voor het, ook nog door Ken nedy opgestelde, plan voor belastingverla ging dat in het Congres al evenzeer als controversieel wordt beschouwd. Welis waar is men in Amerika, zo goed als overal elders, meer op lage dan op hoge belastingen gesteld, maar de controverse ligt voor Washington in de vraag hoe de regering een lagere belastingopbrengst in haar begroting denkt te compenseren Bovendien is 1964 een jaar van presidents verkiezingen en in zo'n jaar gunnen de Republikeinen een Democratische regering minder dan ooit een politiek succes dat straks haar populariteit bij de massa van partijloze kiezers ten goede zou komen Ook de sociale maatregelen, die John son nu heeft voorgesteld, zullen heel wat politieke weerstanden opwekken, want voorzieningen zoals ziekenhuisverzekering voor bejaarden rieken volgens de grote conservatieve groeperingen in de V.S. nu eenmaal sterk naar „socialisme", en dat is nog altijd een heel vies woord voor vele Amerikanen. Zoals diezelfde groeperingen ook elke uiting van verzoeningsgezindheid jegens de Sovjet-Unie verontwaardigd af wijzen als „capitulatie voor de vijand". Gelukkig zijn er natuurlijk ook miljoe nen Amerikanen die over deze dingen an ders denken en op wier s,teun Johnson na deze jaarrede dus ongetwijfeld zal kun nen rekenen; maar het is zeer de vraag of zij in politieke kringen, en met name in beide huizen van het Congres, een meerderheid vormen. De nieuwe president heeft danook bij het opstellen van zijn eerste jaarprogram dat tevens een con crete uiting is van zijn politieke denk wijze geenszins de weg van de minste weerstand gekozen. Daarvoor komt hem alle lof toe. Weerstand in politieke kring staat in Amerika echter bepaald niet gelijk met weerstand bij de bevolking in het alge meen. En het is zeer waarschijnlijk dat Johnsons eerste jaarrede zijn populariteit bij het publiek en dus bij de kiezers aanmerkelijk zal vergroten, ondanks de kritiek die straks, als het beleefde applaus is weggestorven, ongetwijfeld uit allerlei politieke hoeken zal loskomen. KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT 40 vanaf f 1995.- WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendge maakt, dat zij haar basis voor straalbom- mênwerpers van het type B-47 te Sara- gossa in Spanje voor 1 juli van dit jaar zal sluiten. De bommenwerpers zullen worden overgebracht naar de bases Moron en Torrejon, beide eveneens in Spanje. BRUSSEL België en Indonesië hebben sloten hun wederzijdse diplomatieke ver- isnwoordigingen tot de rang van ambas- de te verheffen. Als reden voor dit be- uit worden door het Belgische ministerie an Buitenlandse Zaken „de vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen" opgegeven. (Van onze correspondent) WASHINGTON Zaterdag wordt het langverbeide rapport over de gevaren van het roken voor de gezondheid gepubli ceerd. Het is samengesteld door een com missie van deskundigen, benoemd door de openbare gezondheidsdienst van het Ame rikaanse departement voor Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken. Men ver wacht geen aanbevelingen voor eventuele regeringsmaatregelen. De elf man van de commissie hadden alleen tot taak de veelbesproken en vaak tegenstrijdige wetenschappelijke gegevens over het roken van sigaretten en de uit werking daarvan op de gezondheid te on derzoeken. Men verwacht het installeren van een nieuwe commissie voor de uit werking van aanbevelingen voor rege ringsvoorschriften of voor wetgevende maatregelen op basis van de bevindingen van de eerste commissie. Het rapport wordt in Washington met grote belangstelling tegemoet gezien. Want niet alleen staat de gezondheid op het spel maar ook de belangen van een omvangrijke industrie met een omzet van miljarden dollars. Het vorige jaar gaven de Amerikanen rond 8 miljard dollar uit aan tabaksprodukten. Het roken vormt eveneens een grote bron voor de belastin gen. In 1963 werd er 3.300.000.000 dollar (drie miljard driehonderdmiljoen) aan ta baksbelasting geïnd. Tabak, een produkt dat wordt verbouwd in 21 van de vijftig deelstaten vormt naar schatting een bron van inkomsten voor 750.000 Amerikaanse gezinnen. Ondanks alle debatten is de tabaksver koop onafgebroken gestegen. Het vorige jaar werden er rond 509 miljard sigaret ten verkocht oftewel rond 4.000 stuks aan elke Amerikaan boven de vijftien jaar. Dit is een recordcijfer, zowel wat de tota le verkoop als wat het verbruik per hoofd betreft. De sigarenverkoop is minder snel gestegen en het verbruik van pijp tabak is achteruit gegaan. Het vrijgeven van het rapport zal op een ongewone ma nier gebeuren. De journalisten zullen in een auditorium van het departement voor Buitenlandse Zaken te Washington worden opgesloten, waar ze het rapport kunnen lezen, zonder toegang tot de telefoon. PARIJS (Reuter) De voormalige Franse premier Foure heeft in een vraaggesprek gezegd, de kwestie van er kenning van de volksrepubliek China door Frankrijk grondig besproken te hebben met de Chinese leiders. Faure, die gesproken heeft met Mao Tse Toeng en andere Chinese leiders tij dens eeif me'zoek' dtft hij' vórig .faar aan China bracht, zegt, dat dit bezoek een particulier karakter had hoewel het de goedkeuring had van de Franse regering. Voor en na zijn bezoek aan China heeft Faure met president De Gaulle gesproken. De Chinezen zouden Faure hebben te kennen gegeven, dat zij bereid zijn met Frankrijk diplomatieke betrekkingen aan te gaan op ambassadeursniveau zonder er op te staan, dat Frankrijk zijn dilpomatie- ke betrekkingen met Formosa verbreekt. Daarna, om twaalf uur, houdt het hoofd van de Gezondheidsdienst, dokter Luther L. Terry, een persconferentie, voor radio en televisie, waarbij de tabaksindustrie van repliek mag dienen. De Nobelprijswinnaar Linus Pauling heeft zich geschaard achter de bestrijding van het roken. Hij acht het roken „veel erger dan de gevaren van de neer slag van kernproeven". Hij meent dat het regelmatig sigaretten roken de levenskan sen met ten minste vier jaar bekort tegen een neerslag van kernproeven slechts met een week. Het roken verslapt volgens hem een 50-jarige man tot de lichamelijke con ditie van een man van 58. VATICAANSTAD (ANP) Naar in Va ticaanse kringen verluidt, zou pas Pauius voornemens zijn op uitnodiging van presi dent Johnson naar de Verenigde Staten te gaan. Bij die gelegenheid zou hij voor de UNO een vredesboodschap willen uitspre ken. Naar verder verluidt is het vrijwel zeker dat paus Pauius aan het eind van dit jaar naar Bombay gaat ter bijwoning van het eucharistisch wereldcongres dat daar van 28 november tot 6 december wordt gehou den, maar officiële bevestiging hiervan is in het Vaticaan niet te krijgen. Griekenland. Het op drie november geko zen Griekse parlement is woensdag ont bonden. Zestien februari zal een nieuwe volksvertegenwoordiging van driehon derd leden worden gekozen. NEW VORK (AP) Dr. Linus C. Pau ling. winnaar van de Nobelprijs voor de vrede 1962. heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat de wereld het einde van de oorlog heeft gezien en een programma van zeven punten geformuleerd om zijn verwachting te staven. Hij voerde het woord voor een gehoor van 2200 personen die waren bijeengekomen om hem te eren bij zijn terugkeer uit Zweden, waar hij de Nobel-prijs op 10 december in ont vangst heeft genomen. Pauling gaf zeven maatregelen aan, die, naar hij zei, „onmiddellijk" genomen moeten worden, namelijk 1. Een verdrag tussen Moskou en Washington dat voorziet in „nationale - internationale controle" op hun voorraden kernwapens. Hij stelde voor de Amerikaanse voorraden te plaat sen onder een gemengd gezagsorgaan van de Verenigde Staten en de UNO, die beide hun goedkeuring zouden moeten geven voor kernwapens zouden mogen worden gebruikt. Hetzelfde zou van toepassing zijn op de voorraden van de Sovjet-Unie. 2. Het detacheren van UNO-waarnemers op kerncontrolestations in de Verenigde Staten cn de Sovjet-Unie. 3. Het besteden van honderd miljoen dollar aan methoden om de vrede te verwerven. Dit is, naar hij zei, het bedrag, dat de westerse we reld thans uitgeeft aan het ontwikkelen van biologische en chemische wapens. 4. Het aanvaarden van communistisch China in de kring van de wereldmogendheden „Ik zie geen reden, waarom de wereld zou lijden onder de inspanningen van China om een voorraad kernwapens te bekosti gen ten einde als wereldmacht te worden aanvaard," zo "gei hij. 5"Ónmiddëllïjke stopzetting van de verdere vorming van kernvoorradén, in het bijzonder het ter be schikking zijn van Amerikaanse kernwa pens door de NAVO. 6. Kern vrije zones over de gehele wereld en eveneens „ontwape- ningsgebieden". Zulk een ontwapend gebied zou ideaal zijn als een oplossing van het pro bleem Oost-Duitsland - West-Duitsland zei hij. 7. Wijziging van het internationale recht om mogelijk te maken dat onder UNO-auspiciën volksstemmingen worden gehouden om een einde te maken aan „kleine oorlogen" en te bemiddelen in na tionale en internationale geschillen. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se functionarissen hebben gezegd dat de voorraad kernwapens van de Verenigde Staten de afgelopen drie jaar met onge veer 50 percent is toegenomen. Volgens hen zijn er nu tienduizenden kernwapens in voorraad, waardoor het mogelijk is ge worden tot vermindering van splijtbaar materiaal over te gaan, zoals president Johnson in zijn „State of the union" heeft aangekondigd. De functionarissen zeiden met nadruk dat deze vermindering kan worden aangebracht zonder de kracht van de Amerikaanse militaire strijdkrachten aan te tasten. WENEN (ANP-AEP) De voormali ge kanselier van Oostenrijk Julius Raab is woensdagavond op 72-jarige leeftijd overleden in het Weense ziekenhuis FIo- ridsdorf. Raab, die twee jaar geleden als kanselier aftrad, voerde zijn land na tien jaren bezetting weer naar onafhankelijk heid. Hij werd daarom ook wei de auteur van het „Oostenrijkse wonder" genoemd. Raab werd op 29 november 1891 te Sankt Anton in Neder-Oostenrijk geboren. Hij begon zijn politieke loopbaan als lid van de rooms-katholieke partij. In 1927 werd hij afgevaardigde naar het parlement en na de bevrijding van de nazi's minister van Wederopbouw. In 1953 werd Raab tot voorzitter van de rooms-katholieke Volks partij gekozen. Kort daarna werd hij kanselier. Raab streefde uit alle macht naar opheffing van de bezetting om Oos tenrijk een plaats te geven tussen de twee blokken. Op 15 mei 1955 tekende hij in Wenen het verdrag, dat een einde maak te aan de bezetting. Met het oog op zijn zwakke gezondheid legde Raab in oktober 1963 zijn functie van voorzitter van de rooms-katholieke Fe deratie van Handel en Industrie neer. Hij bleef echter aan als voorzitter van de fe derale Kamer van Koophandel en Nijver heid. Ook bleef hij lid van het parlement. PARIJS (Reuter AFP) Het Franse ministerie van Volksgezondheid heeft Gas ton Naessens, die zegt een serum tegen leukemie te hebben uitgevonden, verzocht het middel uit Corsica voor een gratis deskundig onderzoek op te sturen naar het kankerinstiluut Gustave Roussy in Ville- jiiif bij Parijs. De genezer, die eerder we gens onwettige uitoefening van de genees kunst was veroordeeld, heeft met de offi ciële proeven ingestemd. Het ministerie heeft het publiek opnieuw gewaarschuwd dat de doeltreffendheid van het serum nog niet is bewezen. Intussen heeft een Britse zakenman Naessens uitgenodigd naar Groot-Brittan- nië te komen om daar zijn werk voort te zetten. De Brit biedt hem 3.000 pond ster ling (ongeveer 30.000 gulden) per jaar aan. Naessens zou gunstig hebben gereageerd. Een Britse jongen, die in december met zijn moeder naar Ajaccio kwam voor be handeling met het serum, krijgt thans in jecties. De kuur zal veertig dagen duren. Tot de aanhangers- van de genezer -be hoort de" familie van "de veertienjarige Ber nard Ferran uit Cervione. Het serum "zou zijn leven hebben gered, maar volgens art sen staat het niet vast dat het even tueel lijdelijke herstel aan het middel te danken is. Naessens is op het ogenblik in conflict met de geneesheer-directeur van het zie kenhuis van Bastia die weigert een vier jarige jongen, een van de patiënten van Naessens, met het serum te laten behan delen. Er zat een heel spichtig, kaarsrecht jongetje mee aan tafel, dat zeer afgepast at en bij iedere hap een nadenkend gezicht zette achter zijn enor me brilleglazen. Hij was overigens in zeker opzicht kenmerkend voor het hele gezin, waarin ik toevallig een onderdak-met-voeding had ontvangen na een ijselijke tocht over spiegelgladde we gen. Het was de zondag na de zaterdag die was. Met andere woorden: de zondag die volgde op de inmiddels tot een soort Bartolomeüs- nacht uitgegroeide VARA- uitzending, u-weet-wel. Ik durf de titel niet meer te noemen, omdat ik overal om me heen lange tenen zie krioelen die geen ruimte meer laten tot lopen. Het gezin was intellectueel en vrolijk. Het droeg een stempel van welopgevoedheid en nonchalance, twee dingen die altijd samengaan, omdat de bewust welopgevoede mens zich de weelde van noncha lance kan veroorloven in de overtuiging, dat hij altijd weet hoe het hoort. De ijzeren zekerheid van de goede toon was vooral het spichtige jongetje eigen. Hij was een denkertje, dat lag er dik bovenop. Zijn groei in de lengte en de breedte was ken nelijk geremd door zijn vol wassen gedachten. Ik trachtte iets van de al gemene intellectualiteit over te nemen door spitse grappen te bedenken, die niet wilden komen. Tenslotte nam ik in pure wanhoop het spichtige jongetje ter hand. Ik wees op de minimale portie rodekool op zijn bord en zei bij wijze van kwinkslag, met de daar bij behorende joviale oom- toon, dat hij een héle gróte portie moest nemen omdat hij dan zulke spierballen zou krijgen. Het spichtige jongetje keek mij ernstig aan, beschouwde daarop beurtelings de plaat sen waar zijn spierballen zou den moeten zitten en zei toen ironisch: „Een mager jongetje als ik met zulke spierballen, dat zou geen gezicht zijn." Er verschenen flauwe glim lachjes van geringschattende bijval op de andere gezichten en zij keken mij aan alsof zij een nieuw en beter voorstel verwachtten. Een mens doet rare spron gen, als hij in het nauw zit. Het was zondag en ik wist nog niet, dat de ene helft van Nederland in opstand was te gen de andere. En ik koos het ongelukkigste dat ik had kunnen kiezen. Ik vroeg: hoe vonden jullie die uitzending van „Zo is 't toevallig ook nog 's 'n keertje?" Zij draaiden langzaam hun gezichten naar elkander en daarna naar mij, trokken al hun wenkbrauwen op en lie ten hun woordvoerder zeggen: „Wij hebben geen televisie en wij bemoeien er ons ook nooit mee." En het jongetje zonder spier ballen voegde er bij wijze van aardigheidje aan toe, terwijl hij naar het plafond keek: „Te oordelen naar de titel zal het wel iets vulgairs zijn." Ik zweeg bedrukt, twee dingen duidelijk beseffend. Ten eerste, dat er altijd nog mensen zijn die men kan be ledigen door te veronderstel len dat ze naar de televisie kijken. Ten tweede, dat de uitdrukking „Zo is 't toeval lig ook nog 's 'n keer" inder daad in een intellectueel mi lieu niet wordt begrepen of gebruikt, omdat de betekenis ervan door hoogstaande men sen dient te worden weerge geven met: „Dót is immers een vaststaand feit." „Kunt u er iets van vertel len?" merkte de moeder uit nodigend op, alsof ze sprak tot een zendeling die zojuist uit de holengemeenschap van Zuidamerikaanse oerwoud wilden was ontsnapt. En het vreemde was, dat ik het zo voelde ook. Ik begon met een levendige beschrijving te geven van Mies Bouwman, waarin ik werd bij gevallen door het spichtige jongetje dat op school blijk baar zijn oren de kost placht te geven. „Dat is die mevrouw die indertijd dank-u-wel moest blijven zeggen voor de micro foon, toen iedereen met geld kwam aandragen voor een of andere collecte," zei hij naar waarheid. Daar kwam het in derdaad op neer, ofschoon ik het indertijd anders voelde. Mijn beschrijving van de schokkende VAR A-uitzending kwam door deze karakteris tiek echter wel bijzonder élecht van de grond en ik schakelde haastig over op Pe ter Lohr en zijn geruchtma kende persiflage van de kijk- manie der Nederlandse t.v.- maniakken. Nu en dan gingen de gezamenlijke wenkbrauwen omhoog door verveling. Het spichtige jongetje zat half lachend naar zijn zusje aan de overkant van de tafel te kijken, alsof hij zeggen wil de: „Toch wel interessant om ook eens iets van lager niveau te horen." Hoe verder ik mij met zorg vuldige formulering verdiep te in de achtergronden van de rel, hoe meer ik besefte dat ik sprak over belachelijke dingen. Belachelijke, plat vloerse dingen, behorende bij een onderwereld van volks modernisme, halfbeschaving en ziekelijke nieuwvormingen. Boven die wereld leefde deze kleine gemeenschap van be heerste, wijze, sobere lieden, van wie zelfs de kleinste al het eten van rodekool als on beschaafde body-building ver achtte. Een gemeenschap van intieme beslotenheid, waarin ganzeborden bij feestelijke gelegenheden als een hoogte punt van gezonde ontspanning werd beschouwd. Met verbijs tering las ik in hun ogen, dat zij Guus Verstraete en Mieke Verstraete en Bob Verstraete en Jules Verstraete en Jeanne Verstraete niet kenden, dat zij nooit gehoord hadden van Richard Flink en Coen Flink en Max Croiset. en Jules Croi- set en Cor Lemaire en Jan Lemaire en Wim van den Heuvel en André van den Heuvel; dat zij geen idee had den van Willy Alberti noch van Willeke noch van die twee samen in een gloedvol pseudo- Itaiiaans lied. Zij wisten niet dat Mies Bouwman 's nachts rust in de armen van Leen Timp en Mieke Verstraete in die van een zekere Brusse. Zij dach ten er niet over na, wie rust te in de armen van wie. Zij allen rustten in de armen van de Civilisatie van de Oude Stempel, wars van de wek roep der moderne stoute jon gens en meisjes, die via fa milie- en vriendjesbanden de studio's der omroepen hebben veroverd. Zij leefden boven het pla fond, dat de grauwe strijd der meningen bedekt. Zij gingen 's zondags naar de kerk, zij baden voor en na het eten en baadden voor en na het sla pen. Zij droomden van Ge degen Klassieken uit Boeken, lazen goede romans en leef den hun leventje gezapig en beheerst, met als enige uit spatting een licht optrekken der wenkbrauwen. In dit milieu wordt Mies Bouwman belachelijk gering en zelfs Jan Blokker krijgt iets van een handelsreiziger in flauwe aardigheden. Hier wordt het Onze Vader door geen t.v. gestoord of gekwetst, het is onbereikbaar diep en hoog geborgen in hun niveau. Zij beschouwen het gedoe als dat van Peter Lohr met zijn satyre met dezelfde blik als waarmee zij de modderspat ten op hun kleren zien, die er door voorbijsnellende brom- nozems op worden geworpen. Zij zijn wereldvreemd voor de moderne, nieuwstoeterende wereld, maar vertrouwd met de wereld van henzelf. In dit kleine wereldje zijn broedplaatsen van spichtige, eigenwijze jongetjes, van ethische meisjes, die in de kinderverzorging en de ver pleging gaan. Zij gaan zelden naar de film, vaak naar een concert, vaak naar een avond dienst in de kerk, en vroeg naar bed. Zij leren een massa dingen niet, die zij weten moeten. Maar het vreemde is dat ook zij geen snoepjes aan nemen van onbekende man nen en op zekere dag verliefd en verloofd raken. Wat zij missen, is de maalstroom van de zwaargeladen conflicten, zoals die uitbarst in de huis kamers via de uitlaatpijpen die wij met een fatsoenlijk woord „communicatiemidde len" plegen te noemen. Als dit vreemde, omheinde gezin onverhoeds op zaterdag avond voor de televisie was gezet, zou het meermalen de wenkbrauwen hebben opge trokken en ze zouden elkan der met een spotlachje heb ben aangekeken, maar geen van hen zou diep beledigd en bloedend gekwetst zijn ge worden. Zij zouden niet zijn gaan schreeuwen en activeren en vervloeken. Zij zouden on- raakbaar zijn gebleken en de modderspatten van hun ziel tjes hebben geveegd met de gelaten zucht van de non, die even buiten gewandeld heeft: „Moeder-Overste, het wordt tijd dat mijn habijt weer eens gestoomd wordt." Het spichtige jongetje zei na tafel nog eigenwijs: „Ik heb me ziek gelachen bij „Alleman". Ik vind dat je jezelf er zo duidelijk in kunt zien." Hij was pas dertien en het klonk zoals de eerste tonen van het concert moeten heb ben geklonken van de vier jarige Mozart. Maar zoals Mo zart feilloos verder speelde, zo bleef het spichtige jonge tje vrolijk en ingetogen zich zelf, al had hij om zichzelf moeten lachen. Toen ik wegging was hij nog even mager en eigenwijs. En hij zag er niet uit alsof hij Swiebertje en de Flint- stones miste, toen hij me op gewekt uitgeleide deed. De hond van Jonas Mijn vriend Jonas zat tot gisteren elke dag om precies elf uur op een bank in het Jasmijnplantsoen. Als ik even een luchtje ging scheppen kwam zijn hond me altijd tegemoet. Een jonge herdershond, die van den beginne af een groot talent voor kwispelstaarten aan de dag had ge legd en placht te blaffen met een vreemde stem, doordat hij vergeefs trachtte zijn natuurlijke geluid dreigend te doen klin ken. Jonas' hond was namelijk in opleiding. Hij volgde een cursus voor politiehond en volgens mijn vriend waren zijn vorderin gen geweldig. Elke dag als ik zijn bank in het park naderde klonk zijn kreet „loop niet te hard" me tegemoet en als ik dan naast hem had plaatsgenomen zei hij met een zekere trots: „Jij loopt gelukkig altijd kalm. Als iemand onrustig doet pakt Nero hem meteen", en demonstratief pakte hij zijn hond dan bij de halsband om even tuele euveldaden te voorkomen. Een half jaar speelde onze ontmoeting zich altijd op zelfde wijze af. Het. afscheid was zo mo gelijk nog indrukwekkender, want dan placht Jonas te zeggen: „Laat mij maar eerst gaan, en blijf vooral doodstil zitten", en dan liep hij voorzichtig weg, zijn hond stevig vastgrijpend als er een wandelaar in zicht kwam. Tot gisteren dan. Toen ik weer zijn bank naderde liep Nero mij op de traditionele wijze tegemoet. Maar Jonas riep nu niets, en toen ik plaatsnam mocht Nero los blij ven lopen. „Zo, heb je hem nu volledig onder appel?" waagde ik te vragen, maar dat had ik niet moeten doen. Als ik zeg, dat mijn vriend volkomen instortte zou ik me aan een euphemisme schuldig maken. Meer dan een half uur bleef hij somber voor zich uitkijken, niet in staat op mijn vra gen antwoord te geven. Toen kwam einde lijk het verhaal met horten en stoten los. Een hartverscheurend verhaal over een dramatisch examen. „Nero deed het zo goed bij de reuk- proef' zei hij half snikkend. „Hij had de man binnen een minuut gevonden, en d,e examinatoren wreven zich al in de han den". „Meneer, we hebben nog nooit zo'n goeie gezien" zei de voorzitter. Kun je je voorstellen, hoe ik mij voelde? Een half jaar lang heb ik hem elke dag ge traind en nu kwam dan de beloning. Eén onderdeel kwam er nog. Hij moest over een schutting springen en dan een man pak ken. Nou, je weet het, pakken kan ie als de beste. Ik moet Nero in het park altijd vasthouden, anders pakt ie iedereen. Be halve jou dan, omdat je zo kalm loopt." „Maar wat is er dan misgegaan?" waag de ik te interrumperen. „Tja", zei Jonas, „de schutting nam hij natuurlijk zó en toen vloog hij onmiddellijk op de in leer geklede man af, die de boef moest voor stellen. Maar toen hij vlak bij hem was ging hij staan kwispelstaarten." Jonas verviel weer in somber zwijgen. Nero kwam naderbij en likte hem over zijn wang. Hij vermande zich. „Toen zei die man: „ksst!" mompelde hij. „En weet je wat Nero deed? Hij ging er als een haas - vandoor!" Mijn vriend hees zich met moeite over eind. Hij vroeg mij ook niet om even ie blijven zitten. Terwijl 'hij langzaam weg- sjokte begaf Nero zich naar een dame, die de eenden brood voerde. Hij ging mooi zit ten en stak een poot uit. „Kreng, dat je bent" schreeuwde Jonas. Vanmorgen was hij niet in het park. Hij ging een nieuwe hond kopen. Itelpen probaat en smaken heerlijk Bioscoop. Elf mannen zijn woensdag on der een chaos aan planken en palen be graven toen het steigerwerk van de koe pel van de herbouwde Colosseum-bio- scoop in Oslo instortte. Vier mannen wisten tijdig weg te komen. Twee ern stig gewonde mannen zijn uit de ruïne gered. Het is moeilijk het theater bin nen te komen, omdat vele deuren gebar ricadeerd zijn door de wrakstukken. Sneeuwstorm. In Noord-Griekenland zijn meer dan vijftig dorpen geïsoleerd door zware sneeuwstormen. Met sommige dorpen zijn de verbindingen al vier da gen verbroken. Enkele wegert zijn ge blokkeerd door hopen sneeuw van twee en een halve meter. Geleerden. Verleden jaar zijn 34 geleer den uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht. Sinds 1958 zijn in totaal 1.710 Oostduitse geleerden het ijzeren gordijn gepasseerd. Aardbevingen. Twee hevige aardschokken hebben woensdag een groot gebied in noordelijk Ontario in Canda doen schudden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Brand. De grootste Poolse radio- en tele- visietoestellenfabriek te Reichenbach in Silezië is in de nacht van dinsdag op woensdag door brand verwoest. Mottenballen. De Canadese regering gaat de komende drie maanden veertien oor logsschepen „in de mottenballen leg gen". Dit is een bezuinigingsmaatregel. IJzel. Doordat een bus op een beijzelde weg bij Saven, ten zuidwesten van Tehe ran omsloeg kwamen elf passagiers om het leven. Er waren negen gewonden. Hulp. De Joegoslavische plaats Skoplje, die vorig jaar juli door een aardbeving werd verwoest, heeft geld en materia len ter waarde van meer dan 35 mil joen dollar ontvangen. Meer dan veer tien miljoen dollar kwam uit 73 landen. Joegoslavische bronnen gaven 21 mil joen dollar. Verbetering. In het wereldnieuwtje „Be volking" van 6 januari is een fout geslo pen. die wij op 8 januari hebben probe ren te herstellen in „Afrikanen." In het eerste stond dat er 10.927 Bantoes zijn; dit moet zijn 10.927.000, dus bijna elf miljoen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3