„De Wij ze Kater" van Heijermans bij Studio de stadsorganist preludeert 1 V 1 Geen enkel schilderij in de National Gallery verzekerd DE PROGRAMMA'S Aanwinsten voor het Frans Halsmuseum Den Haag koopt collectie E. H. Crone Carel Enkelaar adviseur bij de KRO Doeltreffend middel tegen diefstal Vb DONDERDAG 9 JANUARI 1964 Alleraardigste voorstelling van een vriendelijk stuk Piet Kee Hans van den Bergh NEGEN MUZEN Exposities in Haarlem Bob Buys Q W nabeschouwingen Portret van Plesman Mies Bouwman schadepost voor weekblad Televizier Natal ja Orlowskaja verlaat Nationaal Ballet Scherpere controle op Britse commerciële t.v. De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma IN HET PROGRAMMABLAD be horende bij de voorstelling die de toneel groep Studio gisteravond in het Amster damse theatertje „De Brakke Grond" in première heeft gegeven, staan teke ningen van Heijermans en van De Wijze Kater zodanig afgedrukt dat men, door even vouwen, het bovenlijf van Heijer mans kan doen aansluiten op het onder lijf van zijn kater en omgekeerd. Dat is geen slechte vondst: De toneel schrijver Heijermans was zelf in menig opzicht het verlengstuk en het niet weg te denken fundament van zijn schepping, de onbehouwen natuurkracht: de kater, die in de corrupte mensenwereld rond stappend, deze voortdurend bestookt met zijn grappen en lang niet malse waarheden. Zo voelde Heijermans zich ook. En zo is dan, ter gelegenheid van het feit dat Heijermans dit jaar honderd zou zijn geworden, opnieuw een voor stelling gegeven van zijn „boosaardig sprookje" „De Wijze Kater" en wel door ons avant-garde theater Studio. Daar in dat ultra-moderne milieu, waar men gewend is de hardste waarheden en de somberste denkbeelden over mens en wereld te horen verkondigen, zoals die be grijpelijkerwijze in het modernste reper toire opgeld doen, daar in de Brakke Grond klonk Heijermans' sprookje ons be paald niet boosaardig meer in de oren. Integendeel het is een vriendelijk vertelsel over een goedhartige koning die een heel klein beetje bestookt wordt door de men selijke en dierlijke ratten aan zijn hof, maar die door het optreden van de kater •tered wordt omdat de natuur alles beter regelt dan de mensen. HET DOET SOMS wel eens even kin- uajipe Wim van den Brink en Henk van Ul- sen in „De wijze kater" van Heijer mans bij (ie Toneelgroep „Studio". De stadsorganist Piet Kee geeft hierbij weer een inleiding op het orgelconcert, dat hij hedenavond om acht uur in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem zal verzorgen. IN DIT ARTIKEL wil ik eens enkele minder bekende componisten werken, die op mijn programma voorkomen, be lichten. Van de zeventiende-eeuwse Zwitser Ni- kolaus Bruhns vermeldt het programma een preludium en fuga in e kleine terts. Dit werk neemt in de orgellitteratuur een bijzondere plaats in. Het is gecomponeerd volgens een vrij gangbare methode. Na èen kort, geladen preludium volgt een zangerige fuga, d'ie uitmondt in enkele tussenspelen, waarin fraaie echo-effecten voorkomen. Daarna komt een tweede fuga in een sneller tempo en het stuk wordt besloten met een briljante coda. Deze con structie is zeer karakteristiek voor de Noordduitse orgelschool en men herkent er zonder moeite de invloed van de leer meester van Nikolaus Bruhns, Dietrich Buxtehude, in. Wat is echter de grote melo dische rijkdom, die deze muziek uittilt boven het meeste dat in die tijd werd ge componeerd? Niet alleen zijn de thema's stuk voor stuk geniale invallen, maar zelfs tot in de kleinste details drukt deze melo dische schoonheid een bijzonder stempel op het werk. De maker van deze barokke muziek moet ook als mens zeer barokke eigenschappen hebben gehad. Zo is van Bruhns bekend, dat hij in staat was een aria te zingen en tevens zichzelf te begeleiden op de viool, waarbij hij nog kans zag de basso continue met de voeten op het orgelpedaal te spelen. Misschien dat hier de oorsprong is te zoe ken van het dubbel-pedaal (het gebruik '•an beide voeten tegelijkertijd), dat in zijn muziek herhaaldelijk voorkomt! EEN ANDERE merkwaardige figuur is "Mmuel Wesley. Hij behoorde tot de En- "'olse familie van die naam, die in de 18de ~n 19de eeuw verscheidene beroemdheden loeft voortgebracht. Zo was zijn oom John W. Wesley de grote leider der Methodisten. Zijn vader Charles Wesley heeft een schat van hymnen gedicht en zijn zoon Samuel Sebastian was de componist van één der meest gezongen liederen der protestantse kerk namelijk „Eén naam is onze hope". Samuel Wesley zelf hij leefde van 1766 tot 1837 heeft een groot aantal in strumentale en vocale werken gecompo neerd, waartoe een reeks van orgelwerkjes behoort, die in 1815 verscheen onder de titel „Twelve short pieces for the Organ with a Full Voluntary added Composed and inscribed to Organists in General". Hiervan werden tot voor kort slechts ge speeld dé zogenoemde Air en Gavotte. Kortgeleden is echter een kopie van de oude uitgave verschenen, waaruit ik voor dit concert een serie van zes stukken heb gekozen. Vermeldenwaard is ook dat Samuel Wesley zich zeer heeft beijverd om belang stelling voor de muziek van Johann Sebas tian Bach te wekken. Dit heeft reeds in 1813 geleid tot een Engelse uitgave van het volledige „Wohltemperiertes Klavier"! Znige maanden voor zijn dood heeft Wes ley een ontmoeting gehad met Mendels- "ohn, die zich eveneens voor de verbreiding an Bachs muziek had ingezet. Op beide kunstenaars moet deze kennismaking grote indruk gemaakt hebben. HET CONCERT zal worden geopend met een concerto grosso van de Italiaanse com ponist Taglietti, voor orgel bewerkt door Johann Gottfried Walther. Dit is een ar rangement van het soort zoals Bach ze maakte van de concerten van Vivaldi. Verder bevat het programma werken van "achelbel, Honegger en de monumentale Preludium in d opus 65 van Reger. Tot be sluit zal ik dit keer voor u spelen de Pre ludium en fuga in c kleine terts (uit de tweede Petersband) van Bach. derlijk en ouderwets aan dat trouwhartige geloof van Heijermans in de redelijkheid van het natuurgebeuren, dat door het men selijk ingrijpen in de war wordt gestuurd. Zij gaat uiteindelijk terug op Rousseau, deze romantische conceptie, maar hoe dan ook heeft Heijermans er een nu nog on derhoudend stuk uit te voorschijn getoverd zonder grimmigheid maar met al de ont wapenende wijsheid van een volkssprook je, met veel verbaal vernuft op het the ma „kat-katterig-kat uit de boom als kat en hond, etc" en waarbij het maxi mum aan succesrijke munt wordt geslagen uit die ene theatervondst: een kat die spre ken kan en als mens verkleed de wereld ingaat. Welke Nederlandse auteur van vandaag zou kans zien vanuit dit gegeven een zaal met modern publiek een avond ontspan nen amusement te bezorgen? HET IS ZEKER dat Studio's opvoering overigens een belangrijke bijdrage voor het succes van de avond heeft geleverd. Het is moeilijk te zeggen wie hiervoor de meeste lof toekomt: Kees van Iersel voor het grappige stalen decor dat zulke prach tige changeer mogelijkheden bood, Lisette van Meeteren voor haar onbetaalbare, op het kaartspel geïnspireerde kostuums en voor haar komisch-werkende maskers die de vele spelers bij hufif mahnëtjes-maken zozeer te hulp kwamen, of Henk van Ul- sen. die de titelrol alle denkbare beest achtigheid heeft verleend en die speelde met een precisie in details en een gerou tineerd gemak of het zijn dagelijks werk was en alsof het hier een volkomen inge speelde voorstelling betrof. Naast hem was Wim van den Brink onovertrefbaar als de oliedomme, geplaagde koning met toch een rest van waardigheid. DE BIJZONDER gecompliceerde maar toch als een uurwerk lopende mise en scène was eveneens van Kees van Iersel die in zijn regie de moeilijk te treffen toon van lichtvoetigheid met een vleugje paro die aan al zijn spelers had weten op te leggen. Trouwens bijna al die spelers ver dienen onze waardering voor de mooie ty petjes die ze schijnbaar moeiteloos in gro ten getale op de been brachten, waarbij inderdaad de maskers hen schenen te hel pen bij hun toch niet alledaagse taak: de levensvatbaarheid te bewijzen van dit symbolistische toneelspel dat met zijn vér gaande simplificaties in 1964 niet veel meer dreigde te zijn dan superieur kindertoneel. Door schenkingen heeft het Frans Hals Museum verworven tekeningen van W. A. van Deventer, Leo Gestel en het portret van de bekende Haarlemse kunsthande laar J. H. de Bois door T. Kelder. Ook is de verzameling verrijkt met een schil derij door N. Bastert en de aan de heer H. F. Boot uitgereikte „Keerkring"-pen- ning, die vervaardigd is door Arthur Spronken. Aangekocht werden een tekening van Is. Israels, etsen van Co Westerik, twee gouaches van Corneille en een schilderij van K. Appel. De ocllectie werd verder uitgebreid met werken van de Haarlem mers Mies Deinum, H. W. Klijn, K. Okx, J. G. M. Postma, F. Souwer en Fr. H. Verpoorten. Fao'o Grassi naar Nederland. Paolo Grassi, directeur van de Piccolo Teatro te Milaan, zal maandag en dinsdag 20 en 21 januari een bezoek aan Nederland bren gen. Ontmoetingen met het Nederlandse toneel zal hij hebben op 20 januari in het Italiaanse Cultureel Instituut in Den Haag en op 21 januari in het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam. Voorts zal hij 20 januari een deel bijwonen van de voorstelling, die De Nieuwe Komedie in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zal geven van Goldoni's „De Knecht van twee Meesters". De Bjjbelfilm. Een woordvoerder van de filmproducent Dino de Laurentiis heeft verklaard dat de producent overweegt de sopraan Maria Callas te vragen voor de rol van Sarah in zijn verfilming van de Bijbel.- De Amerikaanse regisseur John Huston die het eerste van de drie delen van de film zal regisseren, verklaarde dat hij Callas graag in deze rol wilde zien. De woord voerder verklaarde dat de enige reeds ge contracteerde speler is Peter A'Toole. Zijn rol in de film is nog niet bekendgemaakt. De Haagse gemeenteraad heeft besloten in het fonds voor de verzamelingen van kunst en wetenschap een bedrag van f 228.500 te storten voor de aankoop van een verzameling van 66 schilderijen uit de Haagse School, die zich sedert vele ja ren in bruikleen in het gemeentemuseum bevindt. Deze verzameling is het eigendom van de erven van wijlen de heer E. H. Crone, die te kennen hebben gegeven het bruik leen te willen beëindigen, om de schilde rijen te verkopen. Het verlies van deze, in elk opzicht bij het bezit van het mu seum aansluitende werken, zou naar het oordeel van B. en W. een onherstelbare leemte veroorzaken. De onderhandelingen met de erven E. H. Crone hebben er toe geleid, dat zij erme de instemmen de verzameling in haar ge heel aan de gemeente Den Haag te koop aan te bieden voor een bedrag van 375.000. Zij hebben als voorwaarde ge steld. dat de collectie in haar geheel in stand zal worden gehouden en hebben te vens de wens te kennen gegeven enige werken uit de verzameling, waarvan in het musf.umbezit gelijkwaardige stukken aan wezig zijn, tegen taxatiewaarde te verwer ven. Voorts hebben zij de voorwaarde ge steld, dat de zaal, waarin de werken van de Haagse School zullen wó'rdêrf 'tentoon gesteld, de E. H. Crone-zaal zal worden genoemd. De Vereeniging van Haagsche Museum vrienden wil voor de aankoop een bedrag van 30.000 beschikbaar stellen, evenals de Vereeniging Rembrandt. Verder zal een legaat, groot 1000 voor dit doel kun nen worden besteed. Volstaan kan dan ook worden met een krediet van 228.500 het resterende bedrag van 85.500 kan uit bovengenoemd fonds worden geput. CHARLES TRENET VOOR DE RECHTER Het proces in Aix-en-Provence tegen de Franse zanger Charles Trenet, die be schuldigd wordt van onbehoorlijk gedrag met een aantal minderjarigen, heeft met gesloten deuren plaats en is niet toe gankelijk voor de pers. „IN 'T GOEDE UUR" zijn deze maand kleine schilderijen te zien van George Rueter, een van onze oudste levende schilders die nog steeds aan het werk blijkt te zijn en zich niet heejt laten ont moedigen door het feit dat hij zijn mooi gelegen huis met fraaie tuin op Sloterdijk heeft verlaten omdat de nieuwe weg naar de Coentunnel dat noodzakelijk maakte. Wijlen Johan Buning heeft Rueters tuin nog enige keren geschilderd uit nostalgie naar een voorbije tijd. Mocht Buning zich daarbij op toch eigentijdse wijze uitdruk ken, Rueters werk is helemaal van die tijd. Men kan zijn werk situeren naast dat van Van Looy, wiens tekeningen in het Prentenkabinet van het Frans Hals museum hij onlangs weer is gaan genie ten. Hij verschilt van Van Looy door een grotere innigheid en zal wel een groot bewonderaar ook zijn van de Franse schil der Fantin Latour, aan wie hij doet den ken met zijn bloemstukken en vruchten stillevens. RUETER SCHILDERT iets vrijer en zijn kleurgeving is wat minder stellig dan van de Fransman. Voor mij is de eigenheid van Rueters werk bewezen door het feit dat hij het op deze wijze zo goed heeft weten vol te houden. Door tijdgenoten van hem werd ook wel in deze geest geschilderd, maar zij wisten niet zo lang de aandacht te trekken als Rueter dat weet te doen. Hij is daarmee een uitzonderlijke figuur geworden. Het licht van het expositiezaal tje, dat eigenlijk voor tekeningen, grafiek en aquarellen bedoeld is, blijkt voor Rue ters schilderijtjes wat moeilijk. IN HET HUIS VAN LOOY is tot 17 fe bruari een tentoonstelling te zien van fac similes uit de collectie S. H. de Roos. Facsimiles zijn reprodukties van zo grote kwaliteit, dat men soms zou kunnen geloven voor originele kunstwerken te staan. Zelf ben ik ooit de bezitter geweest van een map facsimiles naar pastels, tekeningen en aquarellen van Renoir. Aan vankelijk nogal gelukkig met dit bezit heeft het me op de duur niet bevredigd. De toch voelbare afwezigheid van authen ticiteit werd zelfs irriterend; ik ben nu gelukkiger met pretentieloze foto's die her inneren aan wat ik zag. In deze expositie gaat het om buitenge woon interessante Hollandse tekeningen uit de 17e eeuw, waaronder veel van mij tot nu toe onbekende figuren. Mijn aan vankelijke interesse sloeg echter ook hier weer om in een zekere geïrriteerdheid toen ik voor de reprodukties naar zo ver trouwde tekeningen van Rembrandt kwam te staan. En ik betwijfel ook of het goed is deze collectie te gebruiken voor educa tieve doeleinden. Pretentieloze foto's heb ben bij dergelijke doeleinden het bezwaar dat de beschouwer zich vaak te zeer een voorstelling naar eigen smaak vormt waarop bij confrontatie later met de ori ginelen de gevormde droom geen werke lijkheid blijkt te zijn en een hernieuwd instellen vereist is. Facsimiles hebben dit bezwaar niet, maar lijken me toch niet bevorderlijk voor de gevoeligheid, die al leen door het zien van originelen ontwik keld kan worden. Erik Peereboom leidde in „Avro's Tele- vizier" een gesprek over de prijsstijgin gen, dat bepaald onthullend werd door de onrustbarende voorbeelden, die de heer Buitendijk van de Consumentenbond gaf de tweede gesprekspartner, de heer A Heijn, directeur van een zeer groot levens- middelenbedrijf, die zich nogal vaag over de oorzaken van de prijsverhogingen uit liet, erkende het belang van de zelfbeheer sing, die alle handeldrijvenden zich ter zake moeten opleggen. Veelal zelden vertoond, historisch film materiaal; foto's die des temeer gingen spreken door de stem van de grote lucht vaartpionier die daarbij weerklonk en ver klaringen van mensen als prof. Tinbergen de heer Van Heek en Ds. Fagel vorm den het materiaal, waarmede Jan Vene- ma een documentaire over dr. Albert Plesman kon samenstellen. Door een goed gebruik van dit uitstekende materiaal en door enige, originele vondsten bewees Ve- nema opnieuw een kundig en veelbelovend regisseur te zijn. Het resultaat was een krachtig en ontroerend „portret" van een groot mens, Plesman. Het maandelijkse muziek-magazine „Scala", geleid door Theo Ordeman en gepresenteerd door Jo Leemans, bereikte zeker niet het niveau van de vorige afleveringen. Noch het ver heugende weerzien met de nog altijd char mante Wienerin Greta Keller, noch de rentrée van „the Blue Diamonds" bood ge noeg tegenwicht aan het slotnummer, een profiel van de liedjesmaker André Meurs die met enige grollen en grappen en ge holpen door de „Roetetoeters" voor humor afkomstig uit de feestneuzenwinkel, zorg de. Het was goed gezien, dat Hans Keiler in de rubriek „Literaire Ontmoetingen' de schrijver Adriaan Morriën door diens geboorteplaats IJmuiden liet dwalen; dui delijker dan in elke aflevering van deze rubriek werd deze keer namelijk, hoezeer jeugdervaringen van invloed kunnen zijn op het karakter, de levenshouding en het kunstenaarschap van een schrijver. Bo vendien verlevendigden deze filmbeelden een uitzending, die nogal mat begon (door Ook het weekblad „Televizier" als bestrijder van de omroepzuilen en voor stander van reclametelevisie, bepaald geen pleitbezorger voor de VARA on dervindt de nadelige gevolgen van het gewraakte t.v.-programma „Zo is het toe vallig ook nog eens een KeerDe bezorgers moeten nog al eens ervaren dat het blad wordt opgezegd. De reden: de rubriek „Je hoort nog 's wat" in „Tele vizier" wordt geschreven door Mies Bouwman. Carel Enkelaar, oud-hoofdredacteur van het NTS-journaal, is benoemd tot adviseur van de KRO. Op 1 februari gaat de benoeming in. De heer Enkelaar is thans directeur van Joop Geesinks Filmproduktie n.v. „Starfilm". De KRO deelt over deze benoeming het volgende mee- De ontwikkeling op het gebied van de radio en de televisie plaatst de leiding van de KRO in toenemende mate voor belangrijke problemen, waarvan de bete kenis veelal groter is dan in de dagelijkse beleids- en bedrijfssfeer kan worden opge vangen. Vraagstukken, verband houdende „HET GEEFT ME inderdaad zorgen", zei de lange magere man. Met die zórgen bedoelde hij een waarde van 560 miljoen dollar aan schilderijen. De verantwoordelijke man is Sir Philip Hendy, de 60-jarige directeur van het Britse Nationale Museum (National Gallery). Begrijpelijkerwijs is Sir Philip terughoudend als hij over de voorzorgsmaatregelen van het museum praat. Hoe minder er Over bekend is, des té doeltreffender zijn ze. Maar het is geen geheim dat na de diefstal in augustus 1961 van het portret van de Hertog van Wellington van Goya de veiligheidsmaatregelen zijn versterkt. De geüniformde suppoosten die de eerste verdedigingslinie vormen zijn bijvoorbeeld in aantal toegenomen van 55 tot 116. Daardoor zijn de jaarlijkse uitgaven van het museum met 10.000 pond gegroeid. NIEUWE ALARMSIGNALEN, elektroni sche waarschuwingsapparaten, een andere manier van ophangen van de doeken heb ben ook bijgedragen tot het opvoeren van de kosten voor de bescherming van de 2.000 schilderijen in het museum, waar van slechts de helft is tentoongesteld. In een interview zei sir Philip, dat thans door museums en andere kunstzalen in het ge hele land zoveel wordt uitgegeven voor de veiligheid van de kunstwerken, dat de dief van de Goya zijn eigen doel is voorb ij gehold. De mensen die het doek stalen hebben laten weten, dat zij er tegen zijn dat zulke grote bedragen wor den uitgegeven voor schilderijen. Maar het geld dat thans in het gehele land wegens de diefstal van de Goya extra moet wor den uitgegeven voor de bescherming van de kunstwerken is meer dan de waarde van de Goya. De waarde van de gestolen Goya wordt op 140.000 pond geschat. SIR PHILIP ZEI dat de veiligheid in een museum neerkomt op een compromis tussen de manier waarop een bank haar geld en fondsen beschermt en het zo open lijk mogelijk tentoonstellen voor het pu bliek. „Tenslotte is het onze taak om schilderijen te laten zien, en daarop wor den we beoordeeld". Maar het ene houdt het andere in even wicht. Door bijvoorbeeld de schilderijen zo op te hangen dat ze niet snel verwij derd kunnen worden, hebben we het gevaar van verlies vergroot in geval van brand, aldus de directeur. Het museum telt 40 buitendeuren en 250 ramen. De voornaamste tentoonstellings- verdieping telt 34 afdelingen die voor het is zal willen aanraken. publiek toegankelijk zijn en nog vijf die voor het publiek gesloten zijn. De begane grond telt 90 kamers, waarvan er vele voor het publiek toegankelijk zijn. De rest bestaat uit kantoorlokalen. Dan zijn er 90 kamers in het souterrain en twee studio's en zes kamers op de bovenste verdieping. DE MEESTE DIEFSTALLEN uit open bare musea worden door sir Philip toege schreven aan dieven die zich verbergen tot het museum gesloten wordt. Daarom moet elke dag alles worden gecontroleerd. De National Gallery heeft de tijd die hier voor nodig is bekort door patrouillehonden met hun mannen te gebruiken van een veiligheidsdienst. Een aantal schilderijen van de National Gallery- -zijn elk meer dan een miljoen pond waard. Daartoe behoren „Huwelijk van Giovanni Arnolfini" van Jan van Eyck en „Bacchus en Ariadne" van Titiaan. Toch is er geen enkel schilderij van de National Gallery verzekerd. „Wij zijn een regeringsinstantie en de regering verzekert haar schilderijen even min als zij haar slagschepen verzekert, hoewel de marine als ze een slagschip zou verliezen dit ongetwijfeld zou vervan gen. Maar in zeker opzicht is het ontbre ken van een verzekering onze beëte ver zekering. De meeste gestolen schilderijen worden tenslotte door de verzekerings maatschappijen tegen een gereduceerde prijs bij de eigenaar teruggebracht. Maar aangezien de onze niet zijn verzekerd, wint een dief er niets bij, omdat waar schijnlijk geen enkele handelaar een ge stolen schilderij dat officieel geregistreerd Carel Enkelaar met réclame in de televisie, draadtelevi sie, regionale televisie, omroepstructuur, alsmede de binding Van de KRO met zijn publiek vragen steeds grotere en regelma tige aandacht. In het bijzonder van belang zijn daarbij de vragen, verband houdende met de plaatsbepaling van de katholieke omroep, als grootste cmroep, in de Neder landse samenleving en de vormgeving in radio en televisie aan de versnelde evolu tie van gevestigde opvattingen in het gods dienstige en maatschappelijke leven. De KRO is van oordeel, dat de bestudering en de uitvoering van deze andere projec ten aparte en wellicht vergaande voorzie ningen eisen. Als begin van deze Ontwik keling heeft het KRO-bestuur dê heer En kelaar als adviseur aan de leiding toege voegd. De KRO wil gaarne uitdrukking geven aan zijn erkentelijkheid jegens de leiding van het Geesink-concern voor de in deze aangelegenheid verleende medewerking, ondanks de door het vertrek van de heer Enkèlaar voor dit bedrijf ontstane éonse- quenties." Ip verband met zijn benoeming bij de KRO zal de heer Enkèlaar vanaf 31 ja nuari geen deel meer uitmaken van de di rectie van de Geesink-groep. Bij zijn in diensttreding bij deze groep, zo wordt van deze zijde meegedeeld, is met de heer Enkelaar overeengekomen, dat hij zou kunnen vertrekken om redenen zoals die, welke thans aan zijn nieuwe benoeming ten grondslag liggen. Eind januari zal mevrouw Natalja Or lowskaja, na veertien maanden bij het Na tionale Ballet te hebben gewerkt, terug keren naar Moskou, waar zij haar werk zaamheden aan het Bolsjoi Instituut voor Choreografie en Danspedagogie zal hervat ten. Zij zal bij Het Nationale Ballet worden vervangen door mevrouw Helen Tchivaid- ze, balletmeesteres, lereres en repetitrice aan het Bolsjoi Theater in Moskou. Mevrouw Tchivaidze zal zo spoedig mo gelijk naar Amsterdam vertrekken. In ver band met het vertrek van mevrouw Or lowskaja wordt een openbare afscheids les gegeven in de grote studio van het Nationale Ballet in de Stadsschouwburg te Amsterdam op vrijdag 17 januari. dat Gomperts, bij uitzondering, zijn ge dachten over Morriën voorlas) en die nog al geposeerd werd door het moeizame ge sprek, dat Morriën met z'n vriend, de car toonist Yrrah, voerde en door andere filmopnamen van Morriën en zijn gezin. De gedachtenwisseling over taal en opvoe ding, die aan duidelijkheid veel te wensen overliet, maakte er helemaal een wat ge forceerde en tegelijk vage ontmoeting van. J. Damshuizer De I.T.A., het onafhankelijke Britse gezagsorgaan dat toezicht uitoefent op de commerciële televisie in Engeland, heeft woensdag vergaande plannen bekendge maakt om dit toezicht te verscherpen. Zo zullen alle programma's nauwkeuriger ge controleerd werden en zal er een commis sie worden ingesteld voor de uitstippeling 'van het programma-beleid. Ook zal het gezagsorgaan alle adverten ties bekijken voor ze op het scherm ko men. Midden 1962 werd er een rapport gepubliceerd, waarin heftige critiek werd uitgeoefend op de I.T.A. die verantwoor delijk werd gesteld voor de deining, bij het Britse publiek ontstaan over de tele visie. De nieuwe plannen moeten gezien worden als een antwoord op dit rapport. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24 00 NCRV. NCRV: 7.000 Nieuws en SOS-berichten. 7 10 Dagopening. 7.20 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Koorzang. Zuid-AIrikaanse liedjes (gr.). 8.30 Gitaarspel (gr.). 8.45 Orgelspel: lichte muziek (gr.). 8.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Moder ne orkestwerken (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude kamermuziek (gr.). 11.15 In 't zilver, pro gramma voor oudere luisteraars. 12.00 Oud wor den jong blijven, muzikale herinneringen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land-en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal trio. 12.53 Grammofoonmu ziek eventueel aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ensemble Parade. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lich te orkestmuziek en zang. 15.15 Voor de huis vrouw. 15.45 De muziek der volkeren: muzikale lezmg. 16.15 Duizendschoon cyclamen, lezing. 16.30 Klavecimbel-recital: oude muziek (opn.). 17.00 Vocidracht. (16.50 Grammofooomuziek). 17.20 Opera-aria's (gr.). 17.40 Licht instrumen taal ensemble. 18.00 Koperorkest-amusements- muziek. 18.20 Halte: programma voor de jeugd. 18.50 Regeringsuitzending: Bescherming Bevol king. 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Van horen zeggen en zingen. 19.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Oude ka mermuziek (gr.). 20.00 Zingt ten hemel toe- geestelijke liederen. 20.30 Prisma: gevarieerd programma. 21.30 Amusementsmuziek (gr.). 22 00 Commentaar en discussie. 22.10 Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Kerk en muziek, programma ter inleiding op het programma van zondag a.s. 23.10 Nederlands Strijkkwaï tet: klassieke muziek. 23.55-24 00 NVvs. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramnio- foonmuziek. (Om 7,30 Van de voorpagina). 8 00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek v. de vrouw 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.Oo School radio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Licht orgelspel. 12.20 Regeringsuitzending: Uit zending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tentoonstellings- agenda. 12.38 Licht instrumentaal septet. AVRO. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberich ten 13.30 Licht Orkest. 14.00 Mezzo-sopraan en piano: Slavische volksliederen. 14.20 Bij de tijd en bij de thee, gevarieerd programma. VPRO 18.00 Verjaardagskalender \an de lieht(er)e mu ziek. 16.30 Inzicht en uitzicht, een half uur voor wie tijd heeft om te luisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor opgroeiende mensen. 18 00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Sportspiegel 13 40 Jazz-Rondo. 19.00 Kiosk: artikelen uit zo juist verschenen weekbladen 19.10 Het voortbe staan van een Gemeentelijk Lyceum voor meis jes in het geding, discussie. 19.30 Hobo en piano: klassieke muziek. 19.50 Daarom, praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Litteraire lezing. 20.20 Folkloris tisch panorama (gr.). 20.50 Beta: nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. VARA 21.00 Metropole - orkest en solisten. 21.30 AUe elf!, radiocompetitie. 22.15 Licht instrumentaal trio 22.30 Nieuws. 22.40 Marimba, wekelijks vrijdagavond magazine. 23.10 Lichte grammo. foonmuziek. 23.45 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23 55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Interludium. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13 00 Nieuws, weerberichten en mededelingen. 13.20 Licht pro gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Lichte muziek. 15.40 Oude instrumen tale muz:;ek. 17.00 Nieuws en weerberichten. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Nws 18.30 Orkestconcert. 19.00 Nieuws, weerberich ten en radiokroniek. Daarna: Weefpraatje. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Echo's uit de natuur. 20 00 Lichte muziek. 2015 Theaterkroniek. 20 40 Vlaamse volksmuziek. 21.00 Volksmuziek 21.15 Koorzang. 21.45 Volkskunde. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Nieuwe grammofoonplaten. 22.35 De zevert kunsten. 22.50 Grammofoonmuziek. 23 oo Nieuws. 23.05 Lichte orkestmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NCRV: 15 00 Voor de vrouw. 15.15 Alles draait om moeder TV-film. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. NTS: 18.30 500 Jaar Staten- Generaal, een reportage van de hedenmiddag gehouden bijeenkomst in de Ridderzaal ln Den Haag. 20 00 Journaal. NCRV: 20 20 Memo. 20.30 De Be\ erly Hillbillies. TV-film. 20 55 De onder ste steen boven, reportage over het bouwen in Nederland NTS: 21.20 De vlucht van de duif, TV-spel. NCRV: 22.30 In gesprek. NTS: 22.50- 22.55 Journaal. VOOR VRIJDAG VARA Wow-Ipitsj (Houtsnijders), egn ten toonstelling in het Rijksmuseum voor Volken kunde te Lèiden over het werk van 12 hout snijders in Zuid Nieuw-Guinea. 19.50 Twee bol letjes wol. Tsjechische poppenfilmpjes. NTè: 20.00 Joufnaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws 20.45 Voorstelling. 21.30 Reactie op reacties, 21.35 Dr Kildare De terugkeer van dokter keiler. T.V.-film. 22.25 Humanisten wat zijn dat?: flitsen van het Humanistisch Verbond en van bekende en minder bekende humanisten. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Weekeindcursus N.A.T.U. De af deling Zuid-Kennemerland van de Neder landse Amateur Toneel Unie heeft weer een weekeindcursus georganiseerd welke zaterdag 26 en zondag 27 januari in het „Gemeenschapshuis" in Zand vóórt zal worden gehouden. Als docenten voor deze cursus zijn aangewezen de heren Arend Hauer (algemeen adviseur), Geleijn Molier (adviseur voor Noord-Holland) en Frits Vogels (bewegingsleer).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7