Vlagincident in Panama leidt tot grootscheepse onlusten Doden en gewonden bij een aanval van scholieren op Amerikaanse eigendommen Serawak vreest Indonesische invasie HET WEER Plan van Erhard voor eenheid van Europa Visredders in Penningsveer v Brand in rubberfabriek aan Spaarne in Haarlem ÜST In brandende auto omgekomen Nixon stelt zich „beschikbaar" Yelsense Schouwburgkwestie nu bij B. en W. A. MARIA OVERLEDEN Moeilijkheden met stakende vissers Schade geschat op 250.000 Huren worden 10 a 12x/2 pet hoger Weer vorst Tanks Het woord is aan AusehwitX'proees pagina h Tweede t.v.-net pagina y Spoorwegen in 1963 zonder verlies pagina 11 In de krant van heden: 'ejore you öiuj! FALCON TWEEDJASSEN 1 eldkamp vraagt advies over looncompensatie Giftige dampen 49e JAARGANG NUMMER 56 VRIJDAG 10 JANUARI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije PANAMA (AFP en Reuter). Dui zenden opgewonden Panamese scho lieren hebben donderdagavond de grens met de door de Verenigde Staten be heerde Panamakanaalzone bestormd na een vlagincident. Er braken onlusten uit. Bij de relletjes zijn zeven mensen, onder wie één Amerikaan, gedood. Er zouden 108 mensen zijn gewond. De regering van Panama zou de diplo matieke betrekkingen met de regering van de Verenigde Staten hebben opge schort. De Panamese ambassadeur in Washington, Arango, is door zijn re gering teruggeroepen. President Robert Chiari van Panama wil klachten in dienen tegen de Verenigde Staten bij de organisatie van Amerikaanse staten en bij de Veiligheidsraad. Tegen de avond wilden een paar hon derd Panamese scholieren de Panamese vlag naast de Amerikaanse vlag bij de middelbare school in Balboa hijsen. De voorgaande dagen hadden Amerikaanse (Van onze correspondent) LONDEN Een verslaggever van de Britse Daily Mail seint uit Borneo bij de Indonesische grens dat'Indonesische guer rilla's op enkele mijlen afstand in massa zijn geconcentreerd voor een van hun grootste aanvallen op Serawak. Zü staan klara. voor een dubbele invasie: over de grens en vla landingen aan de kust. Het nieuws over een komende aanval werd door de Britse inlichtingendienst twee uur na aankomst op deze grenspost van de Britse minister van Defensie Pe ter Thorneycroft ontvangen. Thorneycroft, die op een militaire inspectiereis is, wordt Vergezeld van generaal-majoor Walker, de Britse bevelhebber in Oost-Maleisië, Brit se troepen en voorraden worden aange voerd met helikopters. Het door president Soekarno gebezigde woord „konfrontasi" is hier versleten. Voor de Britten ter plaat se betekent het „oorlog". In Koeala Loempoer hecht men geen waarde aan het denkbeeld van een ont moeting utssen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen om het conflict op te lossen. Volgens berichten uit Manilla zouden pre sident MaCanagal van de Philippijnen en president Soekarno bezig zijn een derge lijke conferentie voor te bereiden. President Soekarno tijdens zijn tafelrede in Manila, de hoofdstad van de Philippijnen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen en overwegend matige wind tussen noordoost en oost. In de nacht en ochtend lichte tot ma tige vorst, morgenmiddag tem peratuur tijdelijk om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. studenten betogingen gehouden. Zij wilden alleen de Amerikaanse vlag hijsen bij scholen in de kanaalzone, ondanks het uit drukkelijke bevel om naast de Amerikaan se de Panamese vlag uit te steken. Dit was door Amerikaanse en Panamese re geringen vorig jaar overeengekomen. Donderdagavond wilden de Amerikaan se scholieren het hijsen van de Paname se vlag verhinderen. Hierdoor ontstond een handgemeen tussen beide groepen scholie ren. De politie maakte hier een eind aan. De Panamese scholieren trokken toen naar de Amerikaanse wijk waar zij de ruiten van Amerikaanse winkels ingooiden, de ze winkels plunderden en auto's omver wierpen en in brand staken. Daarna bestormden duizenden scholie ren de zonegrens. De politie van de ka naalzone schoot eerst niet, maar opende later het vuur. Zij trachtte de scholieren met traangas tegen te houden. Drie uur lang gingen de opgewonden scholieren te keer, ze staken verscheide ne gebouwen in brand. De politie vroeg toen dringend assistentie van de Ameri kaanse troepen. Generaal Walter O'Meara liet tanks aan rukken en bezette de zonegrens met mili tairen. Laat in de avond maakte hij be kend dat hij de toestand volledig in han den had. Het Amerikaanse leger heeft in de kanaalzone de staat van beleg afge kondigd en tanks en pantservoertuigen bij de wegen die naar Panama leiden opge steld. Ook in de stad Colon ontstonden relle tjes, nadat de bevolking van de gebeur tenissen in Panama had gehoord. Bij rel letjes werden daar vier mensen door ko gels gewond. President Johnson is op de hoogte ge steld van de ontwikkelingen in Panama. Het Witte Huis heeft geen commentaar gegeven. Ook de minister van Buitenland se Zaken, Rusk, en zijn ambtgenoot van Defensie, McNamara, zwijgen. Het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Washing ton zegt niet op de hoogte te zijn van de diplomatieke stappen van de regering van Panama. BONN (AFP/AP) Bondskanselier Er- hard van West-Duitsland heeft te kennen gegeven nieuwe initiatieven te willen ne men voor de eenwording van Europa. Hij zou daarbij de steun hebben van de Fran se president generaal De Gaulle, Eind januari gaat hij over zijn gedachten pra ten met enkele Italiaanse regeringsfunc tionarissen. Erhard vertelde dat toen hij donderdag in de Bondsdag een „kleine* regeringsver klaring" aflegde. Hij zei dat het Frans- Duitse vriendschapsverdrag goede betrek kingen tussen Bonn en Washington niet in de weg staat. „Geen Europees beleid, geen Europese integratie, geen Atlantische bondgenoot schap, is mogelijk zonder de Frans-Duit se vriendschap als drijvende kracht". De Westduitse bondskanselier merkte op van mening te zijn dat de EEG met haar zes leden niet de laatste stap is op de weg naar de Europese eenwording. Ge neraal De Ga*=*ie is dat met hem eens, zo verklaarde hij. Daarna volgde de opzienbarende verkla ring dat generaal De Gaulle erin heeft toegestemd dat Erhard tijdens zijn be zoek aan Rome initiatieven ontwikkelt om de politieke eenwording van Europa te bespoedigen. „De Gaulle zei dat ik daar ook uit zijn naam kon spreken". De bonds kanselier trad niet in bijzonderheden over het plan dat hem voor ogen staat. „Ik geloof dat wij een stap vooruit kunnen deen." Erhard vertelde dat president De Gaul le er prijs op stelt hem nog te spreken, voordat hij een aantal landen in Latijns- Amerika gaat bezoeken. Erhard gaat daarom veertien en vijftien februari naar de Franse hoofdstad. Na zijn bezoek aan Rome dus. De kwestie Argoud mag nimmer de vriendschap tussen West-Duitsland en Frankrijk in de weg staan, aldus Erhard. West-Duitsland wil in deze zaak alleen zijn juridische positie verdedigen. Hierbij kan warden aangetekend dat de Westduitse regering in haar laatste nota heeft voor gesteld de kwestie voor te leggen aan het In de afgelopen nacht om twee uur is bij Aalst de 59-jarige heer Willems uit Best, directeur van een textielfabriek, met zijn auto tegen 'n vrachtauto met oplegger gebotst. De chauffeur van de vrachtwagen zag na de botsing in zijn achteruitkijkspie gel 'n brandende auto dwars over de weg schieten en tegen een boom botsen. Met een paar voorbijgangers heeft de chauf feur nog getracht de bestuurder van de auto uit zijn wagen te trekken. Deze zat echter bekneld en is in de vlammen om gekomen. PANAMA PANAMA SPOTS' OCS/I/I 56906 V PELT Caribische Zee ZUID AMERIKA rots oceaan NEW YORK (A.P.). De vroegere Amerikaanse vice-president Nixon heeft in een vraaggesprek gezegd dat steeds meer mensen hem schreven en opbellen om er op aan te dringen dat hij zich opnieuw kandidaat stelt voor het presi dentschap. „Een eventueel besluit zal ik in de toe komst nemen, uitgaande van mijn vaste overtuiging dat het van het hoogste be lang is nieuwe leiders voor dit land te vinden en dat de Republikeinse partij haar sterkste man moet aanwijzen. Ik wil dit wel zeggen wat ik reeds meer gezegd heb ik ben bereid tot elk offer om er voor te zorgen dat dit gebeurt." Nixon is ontevreden over de wijze waar op de Republikeinse verkiezingscampagne zich tot nu toe ontwikkelt. „Tot nu toe is zij te negatief geweest. President John son zal slechts verslagen kunnen worden indien de Republikeinse kandidaat idealis me, intellectueel leiderschap van de beste soort, en een positief niet een negatief alternatief voor zijn programma biedt", aldus Nixon. Het Velsense college van B. en W. on derzoekt de mogelijkheden om een einde te maken aan de klachten van bezoekers van de Stadsschouwburg, die tijdens con certen en toneelvoorstellingen vooral na de pauze veel hinder ondervinden van opruimingswerkzaamheden, die door het personeel in de foyer worden verricht. Het college hoopt de gemeenteraad dan ook op korte termijn plannen te kunnen voorleggen, waardoor deze klachten de finitief tot het verleden zullen behoren. Kant: De mens zijn drie dingen gegeven om de zorgen zijns levens te overwinnen de hoop, de slaap en het lachen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6 Schrijvende lezers5 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem7 Radio en t.v. 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's DUIZENDEN VISSEN dreigen de ver stikkingsdood te sterven in het haventje in Penningsveer, waar een aantal uitlo pers van de Mooie Nel zijn afgesloten om daarin de „overloop" van het opspuitings- werk bij het Haarlemse industrieterrein te lozen 4 - DAT WIL ZEGGEN, at deze wateren worden volgepompt met het water dat eerst het opgespoten land heeft aange voerd, maar dat bij de lozing nog vol zit met fijne klei en zand. Het voor dit doel afgesloten water bij de m,olen in Pennings veer is hierdoor vrijwel dichtgeslibd. In de grijsblauwe modder leveren duizenden en nog eens duizenden vissen nu al dagen lang een smartelijke doodstrijd. HIERTEGEN IS DE Hengelsportvereni ging Haarlem, die in dit water geregeld jonge vis uitzet, in het geweer gekomen. Met schep- en sleepnetten waren een aan tal leden en omwonenden vanmorgen be zig om de vissen bij bakken, teilen en kruiwagens vol uit het m,odderwater te scheppen om hen aan de andere kant van de weg in open water weer de vrijheid te geven. DE VELE VISSERS ie de afgelopen zomer steen en been hebben geklaagd over de slechte vangsten, keken met verbazing naar de onuitputtelijk lijkende massa's voorn, brasem, karper, zeelt, bliek, blei en ook wel snoeken, wier traag bewegende lichamen en rugvinnen de blauwe modder poel (die binnenkort zal worden leegge- baggerd) een onheilspellende levendigheid gaven. In het Diaconessenhuis Bronóvo in Den Haag waar hjj een week geleden na een hartaanval wa« opgenomen is van nacht overleden de letterkundige A. Marja, pseudoniem voor A. Th. Mooy. Hjj was 46 jaar. De begrafenis heeft plaats dins dagmiddag 14 januari (14 uur) op de algemene begraafplaats Westduin in Den Haag na een rouwdienst in de kapel van Bronovo. Arend Theodoor Mooy werd 8 maart 1917 te Oude Leye (Fr.) geboren als zoon van een predikant en een onderwijzeres. Hij heeft aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen enige tijd Nederlandse letteren ge studeerd. In de oorlog richtte hij de klan- destiene uitgeverij In Agris Occupatis op en samen met mr.W.H. Nagel (J. B. Char les), mr. W. Overbeek en H. N. Werkman, de Volièrereeks". Na de bevrijding was hij medeoprichter en enige tijd litterair pro grammaleider van de Regionale Omroep Noord te Groningen. De heer Mooy is voorts redacteur van de Bayard- en Blau we Schuit-reeks en redacteur van het maandblad Erica geweest. Hij was verder schrijver, van een roman, novellen, gedich ten, kritieken, mede-uitgever van het maandblad De Nieuwe Stem en medewer ker aan dagbladen en radio. Ook is hij re- classeringsambtenaar bij het gevangenis wezen en directeur van een Consultatie bureau voor Alcoholisme in Den Haag ge weest. De -overledene laat vier kinderen (In ons blad van morgen zal onze lit teraire medewerker, C. J. E. Dinaux, in een artikel de overleden dichter, roman cier, rebel en onrustzaaier der huidige Nederlandse litteratuur, herdenken. Red.). DEN HAAG Vijftig stakende vissers met aan het hoofd de heer J. Koning, leider van de Bedrijfsorganisatie van Zee varenden, hebben vannacht in de Wasse- naarsestraat in Scheveningen een dreigen de houding aangenomen tegen de Scheve- ningse vissers van de VL 131, die uit Vlaar- dirigen huiswaarts keerden. Politie mannen wisten de opgewonden gemoede ren tot bedaren te brengen, waarna ieder een zijn bed opzocht. De heer Koning ver klaarde nog, dat hij tegen het gebruik van geweld is en dat het alleen om een demon stratie gimg. Een korte, felle brand heeft donderdag avond de bovenverdieping van de rubber fabriek v h. Gebr. Merens N.V. aan het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem nage noeg geheel verwoest. De Haarlemse brand weer heeft het vuur met zes lagedruk- stralen bestreden en is erin geslaagd het vitale gedeelte van de fabriek en de belen dende percelen te behouden. De schade wordt geschat op 250.000,-. Aangenomen wordt dat van laswerk afkomstige von ken zijn blijven smeulen en de brand heb ben veroorzaakt. De brand werd om tien minuten over half tien ontdekt door een tegenover de fabriek aan de overkant van het Spaar ne woonachtige vrijwillige brandmeester van de Haarlemse brandweer. Deze sloeg direct alarm. Terwijl de brandweer met een autospuit en 'n ladderwagen uitrukte kwamen er nog acht meldingen binnen van mensen in de omgeving van de brand. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRaXt (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De per 1 juli a.s. te verwachten huur verhoging zal 10 percent bedragen in de gemeenteklassen 1 en 2 en 12,5 percent in de klassen 3, 4 en 5. Dit zal gelden voor woningwetwoningen in de periode 1945 tot 1956 voltooid, en voor voor oorlogse woningen, alsmede voor na de oorlog gebouw-Ie huizen die niet in de woningwetsector vallen Woningwet woningen die na 1960 gereed kwamen, wil de regering buiten beschouwing laten. Over woningen uit de periode 1957-1960 zal de regering na een advies van de voor lopige raad voor de volkshuisvesting be slissen. Minister Veldkamp heeft de Stich ting van de Arbeid advies gevraagd over de looncompensatie. De compensatie zou kunnen worden ge geven in een percentage van het loon, of in een vast bedrag. Wordt de tweede me thode gekozen (dus m de vorm van bijslag), dan zal de compensatie bruto 2, dat is netto gemiddeld 1,40 per week kunnen be lopen. Bij een loonsverhoging van 1 per cent zouden deze bedragen uiteraard voor het overgrote deel der werknemers aan zienlijk lager zijn en dientengevolge on toereikend om de met» de huurverhoging gepaard gaande lastenverzwaring op te vangen, aldus de minister. Van de Turfmarkt af zagen de brand weermensen al de vuurgloed. De bevelvoer der instrueerde tijdens de rit zijn man schappen en wees hen erop, dat er ge zien de ernst van" de brand lage drukstra- len gebruikt zouden moeten worden. Het vuur werd meteen na aankomst voorlopig bestreden met twee hogedrukstralen. On dertussen probeerden brandweerlieden wa ter voor de lagedrukstralen te krijgen via de brandkraan. Deze bleek echter defect zodat men water betrok uit het Spaarne. Inmiddels had de bevelvoerder versterking gevraagd van een tweede autospuit en een tweede ladderwagen. Twee lagedrukstralen werden binnendoor naar de zolder geleid en met een derde werd de brand via de ladder aangepakt. Toen de tweede ladderwagen arriveerde, werd ook hierover een straal geleid. Twee stralen werden nog toegevoegd, zodat het vuur van zes kanten werd aangepakt en al spoedig was ingesloten. De leiding van de blussingswerkzaamheden was inmiddels overgenomen door de brandweercomman dant. de heer G. J. Stap. Een gereed schapswagen en de nieuwe kantinewagen werden ook naar de plaats van de brand gedirigeerd. De vlammen lekten door het dak en dreigden een moment door de voorgevel naar buiten te slaan. Na twintig minuten was men de brand meester. Het nablus- singswerk duurde echter tot over half een. Veel last had men tijdens het blussings- werk van de dikke rook en de giftige dam pen. Zes mensen gebruikten ter bescher ming hiertegen persluchtmaskers. Uit het brandende gebouw werd een sterk dam pend vat gehaald, waarvan de inhoud niet definitief bekend was. Brandweerlieden de poneerden het vat in het water van het Spaarne. Totaal waren er 45 brandweermensen bij de blussingswerkzaamheden betrokken. Een van hen werd licht aan zijn hand ge wond, hij werd ter plaatse verbonden. Het blussingswerk werd ondermeer gadegesla gen door commissaris I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur C. van Marion en inspec teur Th. A. J. Blom van de Haarlemse politie. Naar de oorzaak van de brand is van morgen door recherche, brandweer en ar beidsinspectie een onderzoek ingesteld. Tot vijf uur donderdagavond hebben elektri ciens van een Delftse firma in de ruimte waar de brand heeft gewoed gewerkt. Ook was er laswerk verricht. De ruimte was niet meer in gebruik. Vroeger werden er chemicaliën opgeslagen, doch deze zijn verplaatst naar een nieuwe opslagplaats in de ruimte ernaast. De aangrenzende lo kalen liepen brand- en rookschade op. DAMESKAPSALON voor moderne coiffures Telefoon 81S6 - na 6 uur telefoon 8768 LANGE NIEUWSTRAAT 471

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1