Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond voldaan over bemiddelingscijfers Verlaagde prijzen de OPRUIMING Snelle bevolkingsaanwas is in Rijnmondgebied waarschijnlijk Verfrissend initiatief op gebied van vis bakken en visverkoop VELO SLIJTERIJ SWIER A.R.de BOER (jkmaa Tot nu meer pendel dan vestiging Rijdende viswinkel op Marktplein „Niet langer wachten met onderricht in het visbakken" Voor de LM WERELD VRIJDAG 10 JANUARI 196 4 4 en tèch Medische verzorging tijdens het weekeinde Kerkelijk nieuws KOSTUUMS JASSEN COLBERTS PANTALONS JONGENSKLEDING HERENMODES VOOR-VERKOOP A chter gebleven Veertig glazen bier Kat de nek omgedraaid Oneerlijke buschauffeur Andermans jas CONSTANT - verlovingsringen Netto-pendel Ernstig De bemiddelingscijfers van het jaar 1963 geven reden tot voldoening. F.r waren vo rig jaar 2200 mannen en 800 vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Aldus het jongste overzicht van het Gewestelijk Ar beidsbureau IJmond. Uit het maandoverzicht van het Gewes telijk Arbeidsbureau IJmond blijkt, dat de geregistreerde arbeidsreserve bij de ar beidsbureaus in de provincie Noord Hol land in december 1903 met circa 1.300 is gestegen. Het totale aanbod liep op tot ruim 4.500 (het vorige jaar tot 5.300). De ze stijging is in hoofdzaak een gevolg ge weest van de vermeerdering van de sei zoenwerkloosheid, terwijl daarnaast het in vallen van de vorst een rol van betekenis heeft gespeeld. Voorts bleven, zoals ge bruikelijk, de aktiviteiten van het bedrijfs leven omstreeks de feestdagen beperkt. Nieuwe krachten werden bijna niet aange nomen. Regionaal gezien, nam de werkloosheid relatief het meest toe in de landbouwge bieden, Den Helder (420) en Hoorn (180), In het gewest Amsterdam bedroeg de stij ging van het aanbod 400 en in het geweest Haarlem 180. Gezien de verschuivingen in de provin ciale cijfers, blijkt de toegenomen werk loosheid bijna uitsluitend voor rekening te komen van de oudere arbeidskrachten. Het sterkst liep het aanbod van arbeids krachten op onder de bouwvakarbeiders (310), landarbeiders (480), losse arbeiders (150) en de minder-geschikten (180). De toeneming VEyi het aanbod van jeug dige arbeidskrachten bedroeg 50. Het be trof in hoofdzaak bouwvakarbeiders en landarbeiders. In vergelijking met het vorig jaar ligt de werkloosheid thans circa 800 lager. Dit grote verschil is in het bijzonder terug te vinden in het geringer aanbod van minder- geschikten (460), van losse arbeiders (100), metaalarbeiders (130) en van landarbei ders (100). Deze geringere werkloosheid is enerzijds veroorzaakt door de gunsti\er weersomstandigheden en anderszijds (wat de minder-geschikten betreft) goeddeels een gevolg van de invoering van de inte rim-regeling voor minder-validen alsmede van het feit dat in 1963 vele minder-ge schikten werden overgeheveld naar de N.B.-groep. De geregistreerde personeelsaanvragen van werkgevers zijn in december 1963 voornamelijk ten gevolge van seizoeninvloe den met 950 afgenomen. Deze verminderde personeelsbehoefte had in het bijzonder betrekking op bouwvakarbeiders (250), me taalarbeiders (260) en op losse arbeiders (270). Het vorige jaar eind december be droeg het aantal beschikbare personeels aanvragen van het bedrijfsleven 11.900; dit is 1.800 minder dan thans. In 1963 is vooral de behoefte aan losse arbeiders, metaalar beiders en bouwvakarbeiders sterk toe genomen. De wijzigingen in de geregistreerde ar beidsreserve in de ambtsgebieden van de in de provincie N. Holland gevestigde ar beidsbureaus blijken uit het volgende, waarbij de tussen haakjes geplaatste ge tallen de cijfers zijn van ultimo november 1963. Alkmaar 219 (157), Haarlem 393 (213), Zaandam 113 (74). Eind december was THUIS I Met PHILIPS TELEVISIE gezellige gronden Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE FHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5106 het aantal ingeschreven werklozen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond in te genstelling met de andere bureaus in N. Holland vrijwel gelijk aan het aantal van ultimo november n.l. 92 mannen (94) en 52 vrouwen (61). Er waren daarenboven 87 mannen en 33 vrouwen ingeschreven als niet werkloos. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen bedroeg eind de cember 1166, waarvan 216 voor jonger dan 19 jaar en 158 voor vrouwen, waarvan 12 voor jonger dan 19 jaar. Gedurende de maand december van het vorige jaar werden 135 mannen en 45 vrouwen ingeschreven als werkzoekend, 6 mannen en 28 vrouwen werden middels het arbeidsbureau geplaatst in een passen de funktie. Het aantal openstaande aanvragen daal de met circa 100, hoewel in de loop van december er nog 152 nieuwe aanvragen voor mannen en 26 voor vrouwen binnen kwamen. De maand december was door de feest dagen voor de arbeidsbemiddeling een on gunstige maand. De werkgevers stellen dan veelal op het aangaan van een nieu we arbeidsverhouding geen prijs, maar wachten bij voorkeur tot het nieuwe jaar. De bemiddelingscijfers van het jaar 1963 geven reden tot voldoening. Het blijkt uit deze cijfers, dat steeds meer mensen ge bruik maken van de diensten welke het arbeidsbureau kan bieden. Gedurende het jaar 1963 werden circa 2200 mannen en 800 vrouwen als werkzoe kend ingeschreven! Er werden 1350 men nen en 550 vrouwen geplaatst, 850 man nen en 200 vrouwen werden als werkzoe kend afgevoerd, omdat zij zelf een hun passende betrekking vonden. Het aan tal nieuw ingediende aanvragen bedroeg 3450 mannen en 950 vrouwen. Het aantal voldane aanvragen 1750 mannen en 575 vrouwen. De bemiddeling van artiesten en musici beweegt zich eveneens in stijgende lijn. Er werden bijna 500 aanvragen voldaan. 775 personen werden bemiddeld. Het tota le bedrag dat voor de programma's was uitgetrokken bedroeg meer dan 43.000 gul den. In 95 gevallen werd aan de onderschei den burgemeesters geadviseerd inzake vrijstelling of uitstel van eerste oefening. Er werden 75 aanvragen van werkgeverszijde en 216 van werknemerszijde ingediend voor een ontslagvergunning. Hiervan werden er respectievelijk 30 en 74 toegestaan en respectievelijk 2 en 65 geweigerd. De rest werd wederzijds geregeld of ingetrokken. Naast deze bemiddelingsactiviteiten was er de voorlichting op diverse scholen, de individuele voorlichting aan ouders, en scholieren over beroepsopleiding en stu dierichtingen welke een belangrijke plaats gaat innemen. De beroepententoonstelling welke ook dit jaar werd georganiseerd was even eens een sukses, meer dan 3000 leerlin gen bezochten deze tentoonstelling, ter wijl naast enkele jeugdgroepen 300 oude ren gedurende de avonduren een kijkje kwamen nemen. Ook de bemiddeling van vreemdelingen, welke niet in bovenstaande cijfers tot uit drukking komt is in IJmond belangrijk. Gedurende 1963 werden er 1160 werkver- gunningen afgegeven ten behoeve van ar beid door vreemdelingen verricht. De belangrijkste groep wordt gevormd door werknemers van Italiaanse nationa liteit. Eind december waren er 375 in de IJmond werkzaam, waarvan 225 reeds langer dan 2 jaar. Het jaar 1963 was mede door de slech te huisvesting van het GAB IJmond nog altijd een jaar waarin niet van alle mo gelijkheden gebruik kon worden gemaakt. Mede door het ingebruiknemen van het nieuwe gebouw in de Prins Bernhardlaan te Beverwijk, kan de verwachting wor den uitgesproken dat in 1964 nog meer diensten aan het publiek kunnen worden geboden dan in 1963 het geval was. IJMUIDEN Artsen: A. J. van Leusen, van Tuyllweg no. 34, tel. 4328; H. Bel. Mercuriusstr. 4, tel. 5675; P. Brouwer, Koningin Wilhel minakade 79, tel. 4507. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten weg 52. Wijkverpleging: zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550- 6504, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmui den, tel. 025506195, voor IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster G. Kolkman. Bre- derodestraat 2, Haarlem, tel. 02500-62044, voor IJmuiden-Oost en Driehuis; zuster G. Lammerts, Curacaostraat 18, Sant poort, tel. 02560-8756, voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid; zuster J. Mar kerink, Geelvinkstraat 27. Velsen-Noord, tel. 02510-3936, voor Velsen-noord en Velsen-zuid. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 154, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw J. Winter, Evertsenstr. 3. tel. 5259. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: H. Groen, Duinvlietstraat no. 36, Beverwijk, tel. 02510-3947. SANTPOORT Arts: J. J. Hekman, Hoofdstraat no. 236 Santpoort-dorp, tel. 02560-8510. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster straat 100, Haarlem-noord, tel 02500- 51959; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaal, tel. 02500-57903. BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: A. Verburg. Prinsessen- laan 5. Beverwijk, tel. 02510-5551; zondag van 9 tot 24 uur: J. H. M. Rolink, Duin vlietstraat 8, Velsen-noord, tel. 02610- 3745. Tandartsendienst: Velsen, Beverwijk en Heemskerk: H. Groen, Duinvlietstr. 36 tel. 02510-3947. Apotheken: Van zaterdag 12 uur tot zon dag 24 uur: Apotheek Kroonenberg. Van der Hoopstraat 123, Beverwijk, tel. 02510- 6851; zondag apotheek Linn, Maerelaan no. 46, Heemskerk, tel. 02512-2490. Voor uw wij'nen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleiswijk E. M. Pannekoek te Uithuizermeeden; te Goes (toez.) (4de pred.pl.) J. van Ginkel te Uitwijk, die be dankte voor Oosthem (toez.) en voor Wol- phaartsdijk (toez.). Aangenomen naar Spannum-Edens B. J. Geerling te Glaner- brug. Geref. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde R. van den Berg, kand. te Emmeloord (N.O.P.). Aan genomen naar Grijpskerke (Zld) P. G. den Hengst, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Bleiswijk, Sint Pancras en voor Zwee- loo. Bedankt voor Oudewater H. A. Star- renburg te Eefde-Gorssel Bedankt voor Culemborg P. Sijtsma te Nederhorst den Berg. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Koudum (toez.) M. van der Leun te Kolderveen-Dinxterveen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Souburg-Vlissingen F. F. Pels te Huizum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden K. J. Velema te Hoogeveen en J. de Vuyst te Amsterdam- Oost. Geref. Kerken Beroepen te Heeg R. Molemaker te Ping- jum en Zurich. Aangenomen naar Purmerend (2de pred- pl.) D. J. Suurmond te Vleuten-de Meem. begint 16 JAN. - 9,00 uur Onze vaste klanten - profiteren van de KENNEMERLAAN 61 - IJmuiden Het gemeentelijk bureau voor de sta tistiek van Rotterdam heeft een afleve ring van de statistische mededelingen gewijd aan „De bevolkingsontwikkeling in het Rijnmondgebied". Mej. mr. J. Zeelenberg, wethouder van Rotterdam, zegt in het voorbericht van deze uitgave onder meer: „Al geruime tijd is liet duidelijk, dat de bevolking van de gemeente Rotterdam nagenoeg stabiel is. Dit verschijnsel doet wonder lijk aan in een gemeente, waarvan de bevolking in vorige decennia stormach tig is gegroeid en iu een periode, waarin haven en industrie zich gestadig uit breiden. Wat zijn hiervan de oorzaken? Het woningtekort wordt minder snel in gehaald dan in andere delen van het land. Woningnood en -schaarste, gepaard met de voortgaande motorisering, doen velen het voornemen uitvoeren om in de omge ving van de stad „buiten" te gaan wonen. Een groot aantal personen trekt uit meer of minder ver afgelegen streken iedere werkdag naar de stad en het haven- en industriegebied om na afloop daarvan weer evenveel uren terug te rijden naar de woonplaats, die men niet verlaten wil of kan. Zijn dit potentiële bewoners van het Rijnmondgebied? In een beschrijving van de hoofdlijnen van het onderzoek wordt gezegd: uit de ter beschikking staande prognoses, die een beeld willen geven van de vermoedelijke ontwikkeling tot 1980, kan worden afge leid dat het Rijnmondgebied in het tijd vak 1950-1980 een bijzondere, van het al gemene patroon afwijkende bevolkingsont wikkeling te zien zal geven. Het bijzondere van deze ontwikkeling schuilt in de omstandigheid dat, als ge volg van een zeer krachtige toeneming van de werkgelegenheid in dit gebied, de bevolkingsaanwas relatief groter zal zijn dan in de overige delen van ons land. In feite zal zo leert de prognose een vestigingssaldo van gemiddeld 6300 personen per jaar moeten ontstaan om de verwachte verdere economische ontwikke ling van dit gebied te kunnen realiseren. Daar echter tevens wordt verwacht dat de bevolking van het Rijnmondgebied een enigszins geringere natuurlijke groei als gevolg van geboorte en sterfte zal ken nen, zullen gemiddeld per jaar circa 2500 nieuw gevestigde personen moeten dienen om deze geringere natuurlijke groei te compenseren. De resterende 3800 personen vormen dan de bevolkingsaanwas waar mee het Rijnmondgebied de ook elders op tredende groei gemiddeld per jaar te boven zal gaan. De gerealiseerde ontwikkeling van het totaal aantal inwoners sedert 1950 laat zien dat de bevolkingsaanwas in het Rijnmondgebied relatief is achter geble ven bij die van overig Nederland. Uit gedrukt in percenten ten opzichte van 1950 bedroeg de bevolkingsomvang in 1962 in het Rijnmondgebied 114,6 pet te gen 117,1 pet in overig Nederland. Het achterblijven van de bevolkingsaan was bij hetgeen in de prognose werd ver wacht moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de gang van zaken met be trekking tot. de binnenlandse migratie. Voor de jaren waarover cijfermateriaal Sterk onder invloed" was de diagnose van de politiearts nadat de bloedproef had uitgewezen dat een 36-jarige maga zijnbediende uit Haarlem op 10 oktober een alcoholgehalte van 2.45 promille in zijn bloed had. Woensdag stond de man voor de Haarlemse politierechter, mr. J- D. Vink, terecht. Op 10 oktober was hij aangehouden op de Kleine Houtbrug bij de Gasthuisvest nadat de verbalisant de man, die in een bestelauto reed, ver- keersfouten had gesignaleerd. Bij aan houding bleek dat hij bovendien sterke drank had gebruikt. De verdachte verklaarde ter zitting dat hij vijf glazen cognac had gedronken. Bij het verhoor bleek later dat hij daarvoor naar een feestje was geweest waar hij ook had gedronken. Hoeveel kon hij niet zeggen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde het een ongekend hoog alcohol-gehalte. „Iets wat zelden voorkomt". Hij eiste drie weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging. De raadsman, mr. M. B. Cohen, zei dat zijn cliënt aan de drank verslaafd was geweest maar er nu vrijwel geheel af is. Onmiddellijk na de aanhouding had zijn cliënt zich onder toezicht van het Medisch Maatschappelijk Bureau voor Al coholisme gesteld en was lid van de AA geworden. De raadsman suggereerde een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid, waardoor de verdachte in staat kon worden gesteld werkzaamheden voor zijn werkgever te verrichten. De politierechter memoreerde dat ver dachte enkele jaren geleden ook al voor hetzelfde feit was veroordeeld. Hij was het eens met de eis van de officier en veroordeelde conform. „Ik was niet bepaald in een vrolijke stemming, geloof ik", zei een 28-jarige tekenaar uit Heemstede die terecht stond voor vernieling van een ruit in een dron ken bui. Het gebeurde nadat hij 40 gla zen bier had gedronken, om af te rea geren op „moeilijkheden". De politierech ter veroordeelde de man conform de eis tot een boete van f 75,- subsidiair 15 da gen. Ook conform de eis werd een 26-jarige kantoorbediende uit Haarlem veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging met aftrek wegens het rijden onder invloed. Op 16 oktober was hij in de Barteljorisstraat op de kruising van de Zijlstraat geverbaliseerd nadat hij betrokken was geweest bij een botsing waarbij de andere automobilist hem geen voorrang had verleend. Verdachte ver klaarde acht glazen bier in ruim vijf uur tijds te hebben gedronken. Het alcohol gehalte was 1.25 promille. Een machine-bankwerker uit Zandvoort werd veroordeeld tot 100 boete, omdat hij de kat van een oude dame, die tegen zijn zin in zijn tuin was gekomen toen hij daar zijn hond uitliet, de nek had omgedraaid. „Die kat had niets in mijn tuin te maken", verweerde de man zich nog, maar de politierechter sneed hem de pas af en riep: „Ach man, hou toch op. Walgelijk gewoon". Omdat hij een ander in een café een kopstoot tegen het gezicht had gegeven die een bloedneus tot gevolg had gehad, werd een 25-jarige metselaar uit Zand voort veroordeeld tot een week gevange nisstraf. De officier had twee weken ge- eist. De man, die al eens eerder voor mishandeling was veroordeeld, was zwaar onder de invloed en volkomen onhandel baar geweest. Een voormalige buschauffeur van de N.Z.H. stond terecht omdat hij een por- temonnaie met ongeveer f 12 had ont vreemd, die hem door een passagier was overhandigd als gevonden voorwerp. De man heeft de gevolgen van zijn oneerlijk heid danig gevoeld, want hij moest bij de N.Z.H. ontslag nemen en werkt nu in een grote fabriek. De officier bracht naar voren, dat een buschauffeur een zeker vertrouwen moet waardig zijn en noemde het gebeurde ook voor de busmaatschappij en de eerlijke vinder een trieste zaak. Hij eiste 50 boe te en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk. Het vonnis was gelijkluidend. Twee ongeschoolde arbeiders uit Haar lem werden elk wegens diefstal van een jas uit „Oberbayem" in Zandvoort ver oordeeld tot f 150 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Toen zij na aanzienlijk biergebruik bij het vertrek hun jas niet konden vinden hadden zij maar een andere jas meegenomen, zo luidde hun verweer. De officier sprak van een bijzonder oil sympathiek misdrijf. De indruk wordt ge wekt, dat de verdachten daar wel meer jassen stalen, zei hij. Er werden steeds jassen vermist. ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 beschikbaar is (1954-1960) kan worden be cijferd dat slechts een gemiddeld vesti gingssaldo van achterhalf duizend perso nen per jaar is gerealiseerd in plaats van het verwachte jaargemiddelde van circa zes duizend. Het kan verbazing wekken dat een op grond van een verwachte, krachtige eco nomische ontwikkeling gedane uitspraak over de nettovestiging zich nauwelijks blijkt te realiseren in een gebied waarvan algemeen bekend is dat daar een aanzien lijke mate van industrialisatie is tot stand gekomen. De omvang van de pendelbewe ging maakt evenwel duidelijk dat in de praktijk de op grond van de toenemende werkgelegenheid verwachte netto-vestiging is vervangen. In feite is de jaarlijkse toeneming van de nelto-pendel naar het Rijnmondgebied zo groot geweest dat, indien deze toene ming zich in een nettovestiging vertaald zou hebben, de omvang van het gemiddel de, jaarlijkse vestigingssaldo nog om streeks duizend personen groter zou z(jn geweest dan in de prognose werd verwacht. Een zeer belangrijke factor voor de bovengeschetste gang van zaken moet zijn gelegen in de situatie met betrekking tot de huisvestingsmogelijkheden in het Rijn mondgebied. Uit de resultaten van de volkstelling 1960, zoals die in de loop van 1963 successievelijk ter beschikking zijn gekomen, valt af te leiden dat het Rijn mondgebied een relatieve achterstand bij het inhalen van het woningtekort heeft ten opzichte van overig Nederland. Op het tijdstip van de telling zou het Rijn mondgebied omstreeks 5500 woningen meer gehad moeten, hebben indien het gelijke tred met overig Nederland zou hebben gehouden bij het inhalen van het woning tekort. De situatie met betrekking tot het wo ningtekort is in het. Rijnmondgebied in feite nog ernstiger dan uit de bovenver melde achterstand bij het inhalen zou blijken. Immers de relatieve achterstand bij het inhalen is berekend op basis van een confrontatie van de beschikbare wo ningvoorraad met de reeds in het Rijn mondgebied woonachtige woningbe- hoevende eenheden. In feite zou daarbij nog moeten worden opgeteld het aantal woningbehoevende eenheden dat econo misch reeds aan het Rijnmondgebied ge bonden is, maar op grond van huisves tingsmoeilijkheden aldaar nog niet woon achtig kan zijn. Door hiermede reke ning te houden was het woningtekort op het tijdstip van de volkstelling niet 22800 woningen, maar moet dit worden geschat op 37700 woningen. U:i i>;i' Vit Mé* ii' De heer F. A. Daalhuizen uit IJmuiden, die met zijn vishandel al ongeveer acht jaar op het Marktplein een standplaats heeft ingenomen, besloot onlangs zijn kraam een moderner aanzien te verlenen. Het gevolg van dit besluit is geweest dat hij thans over een uitrusting beschikt, wel ke ongetwijfeld uniek voor Nederland kan worden genoemd. Het is een rijdende viswinkel gewor den, ruim van opzet en uitvoering met afgeschermde vitrines en bovendien voor zien van een grote oven met twee bakruim- ten, met een capaciteit van zeventig kilo vis per uur. Deze oven is uitgerust met een installatie, welke het brandgevaar tot een minimum beperkt, plus een afzuigsy steem, dat op een vernuftige wijze de rook verdrijft. Ook beschikt deze rijden de winkel over een particuliere gasvoor- ziening, zodat de werkzaamheden onaf hankelijk van de omgeving op en in el ke andere plaats kunnen worden uitge voerd. Uiteraard trok deze fraaie verkoop wagen op de markt een grote belangstel ling, hetgeen precies de bedoeling van de ondernemer is geweest. (L u x o r). Donderdagavond zijn in dit theater de vertoningen begonnen van „De muiterij op de Bounty" zodat het publiek zich hier tot en met woensdag dagelijks kan amuseren en laten boeien door een avonturenfilm, waarvan de makers alles in 't werk hebben gesteld om de toeschou wers met wisselende taferelen en spannen de actie zo aangenaam mogelijk bezig te houden. Zoals men zich misschien zal her ineeren, gaat het in deze film om de his torische tocht van een Engelse driemas ter, die in de winter van 1787 de haven van Spithead verliet met de opdracht broodbomen in Tahiti te laden, om deze in Brits West-Indië weer af te leveren. Door het onmenselijk optreden van kapi tein Bligh (Trevor Howard) ontstaat er echter grote ontevredenheid en tenslotte muiterij op 't schip, geleid door de eerste officier Fletcher Christian (Marlon Bran do). De belangrijke zending verloopt daar door in allerlei avonturen en omzwervin gen, welke uiteindelijk allen kapitein Bligh een zeker voordeel bezorgen. De zee, het natuurgeweld, het leven aan boord van een zeilschip en de paradijselijke stran den van Tahiti leveren alle de nodige in grediënten voor 'n kleurige avonturenfilm, die in Beverwijk ongetwijfeld opnieuw een behoorlijke belangstelling zal trekken. (W. B. - T h e a t e r). Het filmprogramma voor dit theater begint deze week vrijdag en zaterdag met „De held van Benghazi", een boeiende film. die iets van de waar heid over de oorlog onthult. Regisseur Nicholas Ray heeft het benodigde verhaal in een reeks interessante beelden vastge legd, waarbij de filmer alle gradaties tus sen moed en lafheid van zijn hoofdfigu ren genuanceerd tot gelding wist te bren gen. Zondagmiddag „Strijd tegen de vlie gende schotels", een genoeglijk nonsens- verhaal over een invasie uit het heelal, waaruit blijkt dat de producers tegen woordig over een onbeperkte fantasie en vernuftige trucages kunnen beschikken, om het geheel spannend en bedrieglijk echt schijnend aan het publiek voor te zetten. Zondag- en maandagavond tenslotte „Het zondige dorp", een film met Van Heflin en Joanne Woodward, die reeds enige ja ren geleden werd vervaardigd, maar toch boeiend genoeg bleek om een weder- vertoning te rechtvaardigen. (Kennemer theater) Met uitzon dering van de nachtvoorstelling op zater dag, wanneer hier de boeiende speelfilm „Het hotel aan de Marne" draait, wordt voor de rest van de week (van vrijdag tot en me' woensdag dus) de western „4 for Texas" vertoond, voor welke film regisseur Robert Aldrich een indrukwek kende „cast" van beroemde filmsterren, zoals Frank Sinatra, Anita Ekberg, Dean Martin en anderen tezamen wist te bren gen. Het scenario is deze spelers van for maat volkomen waardig gebleken, want het bevat een boeiende intrige over speel zalen, postkoetsberovers, vuige bandieten, stoere helden en schone vrouwen, waarbij zowaar nog een showboat in het geding kon worden gebracht. Dit alles resulteert in een uitermate onderhoudende knok- film, die vanzelfsprekend met twee stra lende bruidsparen wordt afgesloten. Studiecommissie vakopleiding: In haar jongste rapport over de huidige en toekomstige structuur van de vakop leiding voor de visdetaillist vraagt de studiecommissie vakopleiding van de commissie detailhandel in vis zich af, of de gemiddelde detaillist zich wel in vol doende mate instelt op de moderne eisen van de consument. Er ontbreekt onge- twiifelt somtijds nog heel wat aan het etaleren en de wijze van omgaan met het publiek. De huisvrouw bakt zelf liever geen vis meer. De detaillist beheerst evenwel het visbakken als ambachtelijke bezigheid niet in voldoende mate om hiervan volle dig profijt te trekken. De voorlopige uit komsten van het project visbakken, aan gevat door de detailhahdel in het kader van het Productiviteitscentrum voor het Visbedrijf, leveren hiervoor overtuigend» bewijzen. De oorzaken liggen mede hier in, dat het visbakken bij de huidige vak opleiding niet wordt onderwezen. Technisch is dit namelijk uiterst be zwaarlijk, door het ontbreken van een hiervoor nodige uitgebreide apparatuur, die overigens ook uitsluitend zou kun nen worden opgesteld in een centraal ge legen opleidingsinstituut, dat eveneens niet bestaat. De onkunde is somtijds zelfs merkbaar op het terrein der nabehandeling. Vele visdetaillisten blijken niet te weten, dat het warmhouden van gebakken vis het bederf in zeer snel tempo doet optreden en dat het ook bezwaarlijk is, zeer war me vis aan de klant in dichte verpakking mee te geven. Het lijkt bedoelde commissie overigens niet raadzaam te wachten met het onder richt in het visbakken, totdat de centrale voorzieningen gereed zijn. Daarvoor is het onderwerp te belangrijk. Het is aan bevelenswaardig, voorlopig aan het bak ken van vis in de regionale opleidingen aandacht te besteden, hetzij door gebruik te maken van in de werkplaatsen der vis detaillisten aanwezige apparatuur, hetzij door te trachten een mobiele installatie door de docent te laten meenemen. Aldus het rapport. Wel, de heer Daalhuizen blijft zeker niet afwachten: hij bakt en verkoopt prima vis. LONEN EN PRIJZEN De heer C. Ockeloen, districtsbestuurder van de Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elek trotechnische Industrie, heeft in Beverwijk voor de leden van de N.V.V.-Vrouwenbond een causerie gehouden over lonen en prij zen. Hiervoor was grote belangstelling. Het doel van de bijeenkomst was vooral, dat door de leden vragen zouden worden gesteld. Dit is dan ook in ruime mate ge beurd en de heer Ockeloen slaagde er in. alle vragen naar genoegen te beant woorden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4