ijTOLtde^ DE IN DE KOMENDE WEEK GEVARIEERD DISCONIEUWS Nieuws uit de TELEVISIEWERELD OLYMPISCH CONCERT ZATERDAG 11 JANUARI 1964 Erbij Ts jee hof Negerliederen Ouderavond „Ziek zijn beter worden Tiener muziek Kunstrijden Kijk die Rijk Paul Vlaanderen Opernbal Succes voor Lou van Burg Weinig indrukwekkende televisie programma's deze week, of het moest het jaarlijkse schaatsevenement zijn: Europese kampioenschappen kunst rijden voor dames dit keer uit Gre noble. Vrijdagavond van tien tot elf kunnen we met elkaar kijken naar de vrije figuren voor dames; hetgeen wil zeggen, dat we naar alle waarschijn lijkheid Sjoukje Dijkstra kampioene zullen zien worden. Commentator is de directeur van het AVRO-televisie- bedrijf Siebe van der Zee, die zijn nieuwe functie blijkbaar kon onder breken voor zijn oude hobby: schaatscommentator. Verder deze week voornamelijk de geijkte pro gramma's. Zonder daverende verras singen of opzienbarende nieuwig heden. ZONDAG. De AVRO is voor grote moeilijkheden komen te staan, toen de strip van Ellen Mazure werd afgekeurd. Het was een serie, waarvan men nogal het een en ander had verwacht en die bij het begin van het seizoen met veel tamtam was aangekondigd, niet in de laatste plaats omdat Ko van Dijk er de hoofdrol in vertolkte. Het werd een tegenvaller en men durft het zelfs niet eens aan de al opgenomen afleveringen uit te zenden. Alleen Ko van Dijk is overgebleven en omdat er weinig tijd van voorbereiding was heeft men hem in een stuk solotoneel geplaatst. De door het vervallen van „Met 24 pk door Europa" vrijgekomen zendtijd wordt voortaan gevuld met „Ko van Dijk vertelt verhalen van de vermaarde Russische schrijver Anton Tsjechof". Voor de eerste aflevering is gekozen het wondermooie verhaal van „de dokter". Tsjechof, die in 1904 overleed was een van de grootste figuren van het Rus sische impressionisme: eenvoudig be schrijver van kleinsteedse milieus. Hij was een buitengewoon knap karakterte kenaar, wiens noodlotssfeer, wiens moe deloze apathie bekend is uit tal van to neelstukken, die de laatste jaren ook in ons land op het repertoire zijn geko men. We behoeven slechts te herinne ren aan indrukwekkende opvoeringen als Oom Wanja en De Kersentuin. De voordracht van Ko van Dijk komt om tien voor tien. Voordien hebben we kunnen kijken naar het Weekjoumaal, Sport in Beeld, de kunstgrepen van Pierre Jansen en een aflevering van De Verdedigers, waarin vader en zoon Preston een in juridische kringen als uitermate triest en moeilijk bekendstaande zaak te be handelen krijgen, waar zij zich overi gens wel weer goed door heen zullen slaan. De avond wordt afgesloten met een programma voor jazzliefhebbers: de op namen van een concert, dat de merk waardige Amerikaanse blinde negermu sicus Roland Kirk in Amersfoort gaf. Willem Duys leidt dit programma in. Roland Kirk is een typische vernieuwer op het gebied van de moderne jazz. Hij ontwierp zijn eigen instrumenten, die nauw verwant zijn aan de saxofoon, maar die werden geconstrueerd om de bespeler in de gelegenheid te stellen twee of soms zelfs drie instrumenten tegelijk te hanteren, hetgeen merkwaar dige effecten oplevert. Het programma heeft Ro(la)ndo. MAANDAG. Huckleberry Hound opent het filmprogramma van de NTS met zijn vrolijke avonturen, die zelfs als ze droevig zijn nog de lachspieren in beweging zetten. Na het journaal en een uitzending van de Anti Revolutionaire Partij om half negen een filmpje over de vermaarde Amerikaanse negerzangeres Marion An derson. De camera's zijn opgesteld in het huis van deze grote vrouw als zij voorbereidingen treft voor een grote tournee. Zij zingt tijdens dit program ma o.m. het Ave Maria van Schubert en de negerliederen „He's got the whole world in his hand" en „Deep River". Marion Anderson, die 61 jaar is, was eigenlijk de eerste klassiek opgeleide negerzangeres, die blanke (klassieke) liederen op haar repertoire nam. Zij is een fabelachtige alt, maar haar neger liederen missen toch die bezieling, die uitgaat van een ongeschoold natuurta lent als bijv. Mahalia Jackson. In de wereld van de liefhebbers van liederen- avonden hebben de recitals van Marion Anderson over de gehele wereld on telbaar vele bewonderaars gevonden. Van negen uur tot ruim half elf de hoofdfilm „Als een losgebroken beest", een Franse rolprent van Maurice Le- bro met o.m. Estrelle Blain en Paul Franceur. Het is een nogal rauw ver haal over een man, die vroeger in de onderwereld thuis hoorde, maar later een keurige man werd. Hij wordt be naderd door de geheime dienst, die wil, dat hij een onderzoek instelt naar een smokkel in geheime documenten. Hij ontdekt evenwel, dat degene, die zijn prooi moet zijn een van zijn beste vrien den is. Na aanvankelijk te hebben ge weigerd, zwicht hij tenslotte toch voor de op hem uitgeoefende druk. De vriend ontvangt hem vriendelijk, zodat Op maandagavond een filmpje over de vermaarde zangeras M. Anderson hij opbiecht, wat het doel van zijn be zoek is. Daarmee is de vriendschaps band verbroken. Totdat evenwel een bende beide mannen bedreigt en ze in het gezamenlijk gevaar elkaar terug vinden. Een van de mannen sneuvelt in de strijd; de ander probeert dan de zaak van de documenten alleen op te lossen. Als hij bijna geslaagd is in zijn opzet, blijkt een van zijn kinderen ont voerd te zijn, zodat de zaak weer op losse schroeven komt te staan.Waar mee overigens het „Fin" voor deze spannende rolprent nog niet op de beeldbuis komt. DINSDAG. De VARA opent het dins dagse programma op de gebruikelijke wijze, d.w.z. door Joop van Os zijn po litieke uitzending „Meneer de voorzit ter" te laten presenteren. Na het Journaal en Achter het Nieuws om kwart voor negen „De muziek van Richard Rodgers" met als medewerken den o.m. het orkest van Frans de Kok, het ensemble Herman Schoonderwalt winnaar van de jazzprijs van de VARA Milly Scott, Louis Neefs (uit België), Ria Valk en het Knokké-festi- val zangduo José Marcello en Joke Co- pier. Songs van Richard Rodgers, die bekendheid kreeg door zijn musicals als „Oklahoma", „Carrousel" en „The King and I". Enkele songs van deze nu ook al 61 jaar zijnde componist zijn: het melodieuze With a song in my heart; Some Enchanted Evening; Oh what a beautiful morning en Lover. Overigens is deze door Dick Harris ge regisseerde show rond Milly Scott een van de meest succesvolle van dit sei zoen gebleven. Zelfs ondanks de nog altijd fzij het in mindere mate dan voorheen) volgehouden vertaling van de teksten. Na Rodgers aan andere Amerikaan, nl. Dick Powell, deze keer een begin nend advocaat, die zich ertoe laat over halen om op het deftige advocatenkan toor van de vader van zijn vriendin te gaan werken. Als hij dat doet, heeft hij juist de verdediging op zich geno men van een striptease-danseresje en die zaak past beslist niet in de omge ving, waarin hij verzeild is geraakt. Vrolijke verwikkelingen zijn het gevolg in deze comedie, getiteld „Geld en Roe ping". Jaap Buys behandelt tenslotte in „ou deravond" problemen, die vele ouders jsn opvoeders raken: vragen omtrent *de sexuele voorlichting en opvoeding. Maar als het zover is, is het al laat in de avond, nl. over tienen. WOENSDAG. De VPRO begint de woensdag met het kraken van wellicht een paar harde nootjes. Drs. Ferry Hoogendijk neemt dan weer een minis ter „onder vuur". Dit keer valt de eer te beurt aan de minister van defensie P. J. S. de Jong, die allicht het een en ander zal vertellen over de reorganisa tie op zijn departement en de niet be paald rooskleurige toestand van de Ne derlandse paraatheid. Na het Journaal de zo langzamer hand welbekende rubriek van de arts A. C. van Swol: Ziek zijn, beter wor den, weer met het medische journaal. Om vijf voor negen „A Valparaiso", een film van de Nederlandse cineast Joris Ivens, die een kaleidoscopisch beeld geeft van het heden en verle den van de merkwaardige havenstad Valparaiso in Chili. De film werd op het filmfestival van Bergamo bekroond met de gouden medaille. Een half uur later het eerste van een tweetal programma's die vertaler-tekst- schrijver Ernst van Altena in opdracht van de VPRO maakt. Dit eerste is ge wijd aan de balladen en rondelen van Francois Villon, een even dichterlijk be gaafd als losbandig man. Een opmer kelijke figuur, deze Montcorbier. die zich Villon noemde en die van 1431 tot 1463 leefde. Hij bewandelde niet alleen eerzame paden, maar was eigenlijk een grote dief en misdadiger. Hij werd tot de galg veroordeeld, maar kreeg gra tie. De balladezanger was ironisch en bepaald niet zachtzinnig, maar in zijn gedichten komen ook aangrijpende epi sodes voor. Medewerking wordt ver leend door o.m. Kitty Courbois, Henk van Ulsen, Ramses Shaffy en Ronnie Potsdammer. Een gezelschap, dat even als Ernst van Altena, een stevig taaltje niet uit de weg gaat. Een tikkeltje gewaagd zal deze uitzending dan ook ongetwijfeld zijn. Datzelfde geldt voor de film „Welkom in het leven, lieve kleine" van Ed van der Elsken, die eerder werd uitgesteld, omdat ze niet in de programmasche ma paste. Dat is dan nu wèl het geval. De baardige cineast Ed v.d. Elsken, die eerder met zijn echtgenote Gerda voor de AVRO een reis rond de we reld maakte, heeft in een film de ge boorte van zijn tweede kind vastge legd. Letterlijk de geboorte en wat daar aan vooraf gaat. Er wordt ook in deze rolprent nogal rauwe taal gesproken, want Gerda v.d. Elsken beweegt zich in de laatste dagen van haar blijde ver wachting door de Amsterdamse volks buurt waar zij woont. Ondanks het rea lisme waarmee de filmer te werk ging of juist daardoor een ontroerende film.' DONDERDAG. Het eerste deel van het VARA-programma van de donderdag is bestemd voor de tieners. Herman Stok onvermoeibaar met zijn bel en toeters heeft opnamen gemaakt van het optreden van de Engelse tiener zanger Billy Fury tijdens een tiener festival in Alkmaar. De piepjonge Engelsman zou aanvankelijk live op de beeldbuis komen, maar te elfder ure is die uitzending uitgesteld voor de be- jaarder Top of Flop. Nu dus op de band. Samen met de Tornado's, vijf kwieke muzikanten, wier grammofoon plaat „Telstar" een wereldsucces werd. Om twintig voor negen presenteert ZE ZAKT ALWEER een beetje op de Amerikaanse hit-parade, de jonge, rij ke Amerikaanse fabrikanten-dochter Lesley Gore. Nu als nummer 15, nadat Chubby haar twaalfde plaats innam, met „She's a fool", 'n Aardig stemmetje voor 'n populair plaatje. Keerzijde: The old crowd. (Mercury 129.206 MJF). HET LEEK OF ZE er helemaal „uit" zouden raken: The Blue Diamonds. In Nederland althans. Ze zijn onverstoor baar doorgegaan, ondanks het feit dat ze op concerten werden uitgefloten. In het amusementsland Duitsland zijn ze „in" gebleven. Hun laatste plaatje is in 't Engels: „Hey! Ba-ba-re-bop" en ,,Up above my head". Onze complimenten, ook aan het fanclub-koor. (Decca AT 10.039). WE HEBBEN Z.Z. en de Maskers aanvankelijk een beetje verwaarloosd. Niet omdat we geen vertrouwen in de vijf jongelui hadden. We hebben ze tij dens de in augustus gehouden Chubby Checker-show in het Scheveningse Kurhaus bewonderd. Het showwerk dat Z.Z. (Bob Bouber kleinzoon van de bekende Bouber en met een indruk wekkende artiesten-loopbaan achter zijn 25-jarige rug) en de Maskers te zien gaven was heel fraai, mede door de goede timing. En dat was nog maar hun (planken-)debuut. Op de plaat kwam dat met „Dracula" en „Beat Girl". (Artone DR 25.202). Nauwelijks uitgegeven of de tweede plaat kwam: ..La Comparsa" en „Quizas, Quizas, Quizas". (Artone DR 25.203). THE GERRY MULLIGAN Quartet maakte in december van het vorige jaar opnamen voor de langspeler „Spring is Sprung". Bezetting: Mulligan bariton, Bill Crow bas, Brookmeyer ventieltrom bone en Gus Johnson jr. slagwerk. Het is een aardige plaat van Mulligan, zo als we er al meer van hem hoorden. Redelijke muziek, wel om aan te ho ren. Van de vroegere vitaliteit van Mul ligan is echter geen sprake meer. Zijn spel is wel matter, veel ongeïnteres seerder. Ook zijn nieuwe kwartet kan niet in de schaduw staan van het oude, Berend Boudewijn zijn „Uit", waarvoor hij om. opnamen maakte tijdens de nieuwjaarsinstuif van grammofoonpla- tenartiesten in Hilversum. Hij heeft verscheidene interviewtjes vastgelegd. Om kwart over negen volgt dan het wekelijkse t.v.-spel. Deze keer een spe ciaal voor de televisie geschreven stuk van de Engelsman John Speight in een vertaling van Jan Spierdijk: The Play mates, of wel De Speelmakkers. John ny Speight is een van die jongere En gelse schrijvers, die men volgelingen van Harold Pinter kan noemen, met dit verschil, dat hij zijn stukken min der pretenties meegeeft. Hij wil niet de vele verborgen bedoelingen sugge reren van een Pinter; hij blijft meer met beide benen op de grond, waarbij hij zijn intriges opbouwt uit bizarre situaties, die dan met een groot ge voel voor humor worden gerelativeerd. Zo ook in deze Playmates, waarin de beide rollen worden vertolkt door Ton van Duinhoven als de man en Enny Meunier als de vrouw. De regie heeft Teun Lammertse. De „zij" is een wat excentrieke oude vrijster, die in het een zame huis een ontvluchte krankzinni ge op bezoek krijgt. In hun gesprek ken groeit tussen hen een merkwaar dig contact. Om vijf over tien tot slot een boeien de reportage onder de titel Twaalf vlag gen in het Zuidpoolgebied. Die twaalf vlaggen behoren toe aan de twaalf lan den, waarvan de wetenschapsmensen onderzoekingen doen op velerlei terrein in het altijd nog tot de verbeelding spre kende Zuidpoolgebied. Hoe die geleer den werken en leven in een opmer kelijke harmonie met elkaar laat deze documentaire zien VRIJDAG. In déze week werpen de sportgebeurtenissen van de maanden januari en februari hun schaduwen vooruit met op de vrijdagavond een di recte reportage van de vrije figuren van de Europese kampioenschappen kunstri.iden in Grenoble, dus met de kur van Sjoukje Dijkstra. Maar er zal in de komende weken veel meer te zien zijn: Europese en wereldkampioen schappen hardrijden en niet te verge ten de Olympische Winterspelen in Innsbruck, die al voor de deur staan. Jan Cottaar heeft dus stof te over om op deze avond van half acht tot acht de rubriek Van onze Sportredacteur te vullen. Na het Journaal en Brandpunt om twintig voor negen de tweede afleve ring van de succesvolle Amerikaanse televisiefeuilleton Bonanza. Hoofdperso nen Bert Cartwright en zijn drie zonen Adam, Hoss en Joe zullen rond de Pendorosa-farm weer voor recht strij den. De titel van deze aflevering is „De rit". Verder moet u maar raden naar de inhoud. Niets weten maakt trouwens een western alleen maar spannender. Vijf voor half tien een produktie van de Vlaamse televisie „Kruis of Munt" een „fantasie" zoals de Belgen zeggen met het orkest van Francis Bay en als solisten Henk van Montfoort, Raymon- de Serverius, Bob Scholte, Lou Marcel, Marie-Louise Wilderijkx en Albert Mertens. Henk van Montfoort is een Nederlander, die sinds vele jaren in België opmerkelijke successen boekt met een eigen show. Het is voor de eerste keer, dat hij öp de televisie schermen van zijn eigen land te zien zal zijn. En dat, terwijl wij zoveel Belgische sterren tegenwoordig naar ons land halen. ZATERDAG. De N.T.S. zorgt zater dag voor een interessante sportrepor- tage. Van vijf voor een tot twee uur op de vrije zaterdag beelden vaq de ver maarde internationale Hahnenkamm- rennen in Kitzbühl: de afdaling voor heren. Ook zondagmiddag zal er een reportage uit Kitzbühl zijn en wel van de slalom. Herman Kuiphof verzorgt het commentaar. Zondagavond het jazzconcert van Douglas Kirk, die men hier met zijn ensemble in actie ziet. In het middagprogramma van de AVRO verder o.m. Kleine Camera, Jazz Scene U.S.A. (met beelden van een her stellingsoord voor aan verdovende mid delen verslaafde musici). Uit de voeten met Anneke en Bob, In het T.V.-lab (magnetisme) en Okkie Trooy. Om half acht Luipaard op schoot, na al die jaren nog altijd een even fris en aantrekkelijk programma, het Jour naal om acht uur, daarna Pinky and Perky, de Dick van Dyke show en het Quiz uur met Nand Baert. Tenslotte Kijk die Rijk, de maande lijkse show rond Rijk de Gooijer met teksten van Eli Asser. De laatste keer kwam Rijk iets beter uit de verf dan tijdens de eerste show van dit seizoen, hoewel er toch ook veel kritiek is op de overvloed van sex, die Asser (opzette lijk) aan zijn show heeft toegevoegd. Deze keer zijn er ook weer buitenland se gasten en wel de Maxwells uit En geland grappenmakers en Birthe Wilkem een allerliefst-zangeres je uit Denemarken, dat we al eens in Eurovisie Songfestival zagen. Televizier sluit daarna weer een week televisie af. In het programma „Kijk die Rijk" op zaterdagavond zullen ook de Max wells 'de gasten zijn van Rijk de Gooijer. De foto laat reeds zien, dat zij wel menig lachsalvo zullen weten te ontlokken. SCHREVEN WE IN de twee na laat ste „Uit de groef'-rubriek dat MariuS Monkau het rassenstrijdlied zong (op Philips), al eerder werd een single uit gegeven met „We shall overcome" door The Freedom Singers. Het zou voor de hand liggen dat deze zangers het lied met meer emotie en devotie zouden ver tolken. We prefereren de manier waar op de in Nederland wonende zanger Monkau het zingt. Keerzijde: We shall not be moved. (Mercury 129.207 MJF). EEN NIEUWE ONTDEKKING: de 25-jarige Limburger Tony Lang van wie „Carmencita" en „Dort im fernen Mexico" uitkwam. Muzikale prestaties: zit tien jaar in de muziek, heeft sinds twee jaar een eigen orkest, kreeg als zanger een eigen programma in „Op de plaat rust", schreef een liedje voor Vico Torriani, zijn kwintet is tot eind 1964 geboekt in Duitsland en Luxemburg. (Funckler DL 45.092). DIE STIEKEME CHUBBY Checker. Heeft-ie toch al een paar weken gele den een liedje voor zijn toekomstige vrouw Rina Lodders gecomponeerd: „Loddy Lo"! Hij heeft het lang genoeg verzwegen en heeft er inmiddels al als nummer 12 mee op de Amerikaanse hit-parade gestaan. Die Chubby met zijn „I've got a girl that I love so. Her name is Loddy, Loddy, Lo". Zou dat Rina's troetelnaampje zijn? Overigens 'n fijne „beat" in het lied, gecombineerd met een paar Trini Lopez-achtige „hoei's". Keerzijde: Everything's gonna be all right. (Cameo-Parkway CP 26.405). jasmijn" te noemen, dat niet eens zó nieuw meer is. (Fontana YF 287.503). VAN HET GEWILDE nummer „Washington Square" maakte de fa- meuse musicus Billy Longstreet een verdienstelijke opname. Keerzijde: Moonlight Tango. (Artone DR 25.208). THE JUMPING JEWELS met hun laatste plaat: „Dream of the west" en „Istanbul". Voor de eerste tune de meeste waardering. Bij de Jumping Je wels hoort Johnny Lion. Zijn (beter: hun) laatste plaat is: „Shu-bi-du-bi doe de slop" en „Teeny". (resp. Philips JF 327.597 en Philips JF 327.592). BILLY FURY MET „Somebody else's girl" en „Go ahead and ask her". Voor al het eerste nummer ligt goed in het gehoor. (Decca F. 11744). DE SONG „Little things mean a lot" is verre van nieuw, ,,'n Kleinigheid zegt soms veel" is heel nieuw. Wie het zingt? Willeke Alberti, die na het succesvolle „Spiegelbeeld" de smaak te pakken heeft. (Philips JF 327.602). „CROSSFIRE" DOOR DE Orlons, die indertijd met hun „Walk right in" vrij ver kwamen. Keerzijde: It's no big thing (Cameo-Parkway CP 26.404). Om even in de „cross-sfeer" te blijven: twee jonge neger-organisten: Randolph en Stiles kwamen uit met „Cross-roads" in twee delen (single). (Cameo-Parkway CP 26.392). NANA MOUSKOURI IS een zangeres van formaat. We kunnen ons er dan ook niet van weerhouden het plaatje met de in het Nederlands gezongen „Rode koralen" en „Witte bloesem en De Duitse televisie is met een nieu we spannende detectiveserie gestart: Der Fall Salinger, van de ook in ons land bekende Paul Vlaanderen-auteur Francis Durbridge. De kans is groot, dat wij ook op onze beeldbuizen dit verhaal weer kunnen volgen, hetgeen dan des te interessanter zou zijn aan gezien dit avontuur van Tim Frazer zich goeddeels afspeelt in Amsterdam. Het geval Salinger handelt over tulpen en diamanten. Leo Salinger een mede werker van mr. Ross van de Engelse spionagedienst is in Amsterdam veron gelukt. Tim Frazer moet nu onderzoe ken of het een ongeluk dan wel moord was. Aanleidingen te over om er iets spannends van te verwachten. We hebben reeds enkele jaren beel den te zien gekregen van het vermaar de Weense Opernbal, altijd het hoog tepunt van het uitgaansseizoen in de stad van de charme en de muziek en in het kader van de Europese carna valsviering een van de meest stijlvolle feestelijkheden. Hopelijk zullen de Oos tenrijkse televisiecamera's ook dit jaar en wel op 6 februari het bal op de beeldbuizen brengen. Het krijgt n.l. mede omdat de Olympische Win terspelen in Oostenrijk worden gehou den extra glans. Tot de gasten zul len behoren de Ned. Koninklijke Fa milie en de Sjah van Perzië met zijn charmante gemalin. Tijdens een opinieonderzoek naar de populariteit van de televisieshows in Duitsland is Lou van Burg als de grote overwinnaar uit de bus gekomen. „Ome Lou," die tegenwoordig als showman door het land trekt, omdat hij na een conflict met de televisielei ding op een zijspoor is gerangeerd hij heeft het helemaal verbruid, toen hij op eigen houtje en tegen de instruc ties een TV-actie op touw zette kreeg veruit de meeste stemmen. Hans Joa chim Kuhlenkampf door zijn quiz programma's ook in ons land bekend werd tweede. De kijkers prefereer den hun shows boven die van tegen woordig. toen hij speelde met Chet Baker, later Brookmeyer en slagwerker Chico Ha milton. De hoogte van zijn eerste West- coast-periode heeft Gerry nooit meer kunnen bereiken. Desondanks: stukken als „Subterranean blues" „Spring is sprung" en „17 mile drive" zijn ver antwoorde stukken jazzmuziek met goede soli vooral van Mulligan zelf. Trombonist Brookmeyer laat nog wel eens een steekje vallen. Uitgave: Phi lips 652 028 BL. Waardering: matig tot goed. De Oostenrijkse televisie zal over de Eurovisie een rechtstreekse uitzending verzorgen van het concert, waarmee het Congres van het Int. Olympisch Co mité op 26 januari in Innsbruck wordt geopend. De Wiener Phiiharmoniker on der leiding van Karl Böhm spelen o-m. Symfonie in G Mol (KV 550) van Mo zart.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14