«IS £33» 'wêmmm DE DAMES JOHNSON Het gouden bloemetje Een goedkoop schrijfbureau Pg&MM &ËÊÉM& pppiwts IttlBiMM ^#fi mÉÊÊêêmm ÉiIÉËflÉ» wmw^I tflltililtir Ipiimir Uitvoer Nederlandse damesconfectie eerste vrouwen van Amerika Het Witte Huis Het gezin Als gastvrouw Achtergronden Tieners ontwerpen hun eigen mode :rJTg;.Tr- a^ÏA-JU ^wwX^ v. ^>#aw.#!W .^£i^^i(i!l^%*Jpy^.* vrouw Toen de Amerikaanse president, gekozen in 1860, (Abraham Lincoln) was geveld door de kogel van 'n moordenaar, werd met spoed de vice-president met name Johnson als president beëdigd. Hij was een man, midden in de vijftig, afkomstig uit het Zuiden, onafhankelijk, die in het gehele land sympathie genoot en een vrouw had, die zich had gewijd aan het bevorderen van zijn politieke loopbaan. Toen de in 1960 gekozen president (Kennedy) door de kogels van een moordenaar was geveld, werd met spoed de vice-president met name Johnson als president beëdigd. Hij is een man midden in de vijftig, afkomstig uit het Zuiden, onafhankelijk, die in het gehele land sympathie geniet en een vrc heeft, die zijn politieke loopbaan bevorderd heeft. DAARNA SCHIJNT de geschiedenis haar belangstelling voor herhaling te hebben verloren. Op het tijdstip, waar op zij als eerste vrouwen van het land op het nationale toneel verschenen, hebben nooit twee presidentsvrouwen minder op elkaar geleken dan de eerste en de tweede mevrouw Johnson. Eliza Johnson was in 1865 'n invalide, die niet'in staat was, haar plichten als gastvrouw van het Witte Huis te ver vullen, lady „Bird" Johnson was in 1963 een van de drukst bezette en populair ste gastvrouwen van de hoofdstad als echtgenote van vice-president Lyndon Baines Johnson en het Witte Huis zal haar slechts een omvangrijker terrein verschaffen om haar talenten te ont plooien. OOK DE omstandigheden zijn ver schillend. Dank zij de maatregelen van haar voorgangster, mevrouw John F. Kennedy, en haar commissie van kunst kenners, heeft de tweede mevrouw Johnson een Witte Huis tot haar be schikking, dat een nationale beziens waardigheid is. Het gezin van Andrew Johnson daar entegen vond in het Witte Huis een trieste omgeving om in te wonen. Toen het de ambtswoning van Lincoln was, hadden soldaten de karpetten platge trapt, bewakers hadden op sofa's ge slapen en duizenden, die gedurende de woelige periode van de burgeroorlog waren gekomen om amnestie en andere gunsten te vragen, hadden de meubelen in het benedenhuis bestoft en versleten achtergelaten. HET EERSTE GEZIN Johnson be stond uit de president en zijn vrouw, twee jonge zoons (een oudere was ge sneuveld in de pas geëindigde burger oorlog) en twee gehuwde dochters met hun gezinnen. Kleinkinderen ravotten door het statige gebouw. „Wij zijn eenvoudige mensen meneer, uit de bergen van Tennessee, door een nationale ramp voor korte tijd hierheen geroepen. Ik denk dat men niet al te veel van ons zal verwachten", zeide Martha Patterson, de oudste dochter, die de taak van gastvrouw van het Witte Huis op zich had genomen, tot een verslaggever. HET TWEEDE GEZIN Johnson be staat uit vier personen, waarvan twee tieners, de dochters Lynda Bird, die 19 jaar en studente aan de universiteit van Texas is en de 16-jarige Lucy Baines, die in Washington op school gaat. MAAR HET GROOTSTE verschil is misschien wel de achtergrond van beide vrouwen. Eliza was een knappe, 16- jarige onderwijzeres te Greenville in Texas, toen Andrew Johnson met zijn moeder, die weduwe was, naar de stad kwam en er een kleermakerij begon. Hij was nooit op school geweest en pas begonnen te leren lezen. Eliza vond het heerlijk, hem te helpen. Toen Eliza 17 en Andrew 19 jaar was, trouwden zij. Hij was spaarzaam en kon na enige tijd Lady „Bird" Johnson. een gerieflijk huis en ander onroerend goed kopen. Op twintigjarige leeftijd werd hij tot wethouder gekozen. Eliza, eerzuchtig uitsluitend voor haar echtgenoot, stelde zich tevreden met het opvoeden van haar kinderen en. het toezicht op de onroerende bezittingen, toen hij successievelijk opklom tot lid van het staatsparlement, lid van het congres, gouverneur, senator, militair gouverneur van Tennessee, vice-presi dent en tenslotte president. De smart om het verlies van haar zoon, hard werk en de ellende van de oorlog knakten de gezondheid van de eens zo sterke vrouw uit het bergland. Claudia Alta Taylor Johnson „lady bird" werd bijna 51 jaar geleden te Karnar in Texas geboren als de dochter van een welvarend landeigenaar. Haar moeder stierf, toen zij zes jaar was en zij leefde daarna bij een toegewijde ongetrouwde tante het leven van een eenzaam meisje van het platteland. Op twaalfjarige leeftijd bestudeerde zij boeken over financiën en de effecten- markt, die haar oom haar verschafte. Deze vroege' studie is haar van veel nut geweest. Geheel alleen maakte zij van een erfenis van 80.000 dollar een fortuin in ondernemingen, landerijen, radio-televisie-stations en investeringen ter waarde van meer dan een miljoen dollar. In 1934 maakte zij ten kantore van een vriend kennis met London B. John son, die haar prompt uitnodigde voor een ontbijt. Binnen twee maanden waren zij getrouwd en het bedeesde meisje uit Texas kwam met een plof in de politiek terecht. Gedurende de campagne voor de pre sidentsverkiezingen van 1960, vertelde de aantrekkelijke brunette, nadat zij een cursus in de welsprekendheid had gevolgd en begonnen was spreekbeurten te vervullen, aan een verslaggever: „Ik ben toevallig tegen zo iets als onvoor waardelijke liefde aangelopen. Mijn ideaal was zonder enige twijfel te trou wen, vier kinderen te krijgen en een echt huiselijk leven te leiden, maar ik was bereid, andere dingen te doen. Ik haalde een baccalaureaat in de journa listiek, omdat ik daardoor in aanraking kwam met mensen, die met hun werk midden in het bruisende leven staan. Ik beheerste stenografie en kon machine- schrijven. Ik zei altijd en dat doe ik nog dat je, als je als secretaresse begint, onmisbaar kunt worden en of wel met de baas kunt trouwen of tot onderdirectrice van de zaak kunt op klimmen. „Ik ben nooit in een echte betrekking gegaan, maar ik wist, dat ik zelf in mijn levensonderhoud zou kun nen voorzien, als dat nodig mocht zijn". Over haar echtgenoot zeide zij: „Ik heb bevonden, dat hij belangstelling en heel veel respect heeft voor de adviezen van iedereen, die hij bewondert en aan wie hij waarde hecht, maar ook, dat het onomogelijk:is, hem te leiden door hem aanwijzingen te geven". (Zij is wègens zijn hartaanval van 1955 nog steeds bezig hem ertoe te brengen op zijn dieet te letten). „Toch probeert hij van ieder een, met wie hij in aanraking komt, iets te leren". WANNEER HET VRIEST in Europa, ziet men overal op straat hoezeer de „mode Siberiènne" van Parijs bij de modebewuste vrouw is ingeslagen. Het meest spectaculaire bewijs daarvan vormen wel de hoge laarzen en slobkousen, als ook het veelvuldig gebruik van warmtegevend bont. Want bij een Siberische kou is ook in ons land bont de grote favoriet in de mode. PARIJS brengt het bont op twee totaal verschillende manieren naar voren. Vooreerst in bizarre, exclu sieve creaties van zwart-wit geblokte bontmantels tot diep gedecoletteerde avondrobes die zó kostbaar zijn dat ze slechts voor een heel select publiek bestemd zijn. Daarnaast pousseert Parijs het bont in allerlei nieuwe ac cessoires en garneringen in dié kle- dingdetails, die de huidige winter mode juist zo duidelijk kenmerken. En als zodanig is de bontmode ook voor het grotere publiek zeer bruik baar, draagbaar en betaalbaar. Rij de mode a la Sibérien zijn het vooral de twee uitersten van de vrouw die warmpjes in bont worden verpakt: hoofd en hals van boven, voeten en benen van onderen. Een „dambord" bontjas van zwart en wit geblokte nerts, afgewerkt met zwarte col en manchetten. Deze nogal bizarre bontcreatie van Pierre Cardin ts niet voor iedereen bestemd. DE BONTMUTS, die al enkele jaren opduikt in de wintermode, heeft een nieuw uiterlijk gekregen, namelijk een soort astronautenhelm. Men noemt hem ook wel eens Robin-Hood- cap. Hoe het zij, het „ding" dat door gaans van kort-geschoren of gekruld bont is gemaakt, bedekt hoofd, hals en oren bijna volledig; alleen het ge zicht blijft vrij. EEN ANDERE modeschlager van nu is de hoge losse bontcol een brede warme kraag, dikwijls van half- langharig bont, die hoog om de hals op een wintermantel wordt gedragen. Zelfs kan zo'n bontcol worden toe gepast op een hooggesloten mantel kostuum. EEN DERDE favoriet is het korte, gekrulde bont dat deze winter de damesbenen siert. En verwarmt: Het zijn de vaak hoge laarzen en de slob kousen, waaraan de bontgarneringen Bepaald niet functioneel is de toe passing van witte nerts voor deze avondrobe, die schouderloos en laag gedecoletteerd is boven het stokach tige bontlijfje. (Jacques Estérel). en voeringen voorkomen. Ze geven de benen een wat Russisch uiterlijk, maar kleden veel behaaglijker dan de ijselijk dunne nylons waarmee de vrouw tot nu toe de winters moest trotseren. Het zijn dergelijke bont details, die nu de warme mode ken merken. Functionele garneringen, die dikwijls heel eenvoudig door iedereen te verwezenlijken zijn. Overal in de modemagazijnen komt men voorbeel den van deze Parijse ideeën tegen. Jeugdige cols van bont en kant-en- klare bontcravattes die men ook zelf kan maken, evenals de bontboordjes langs de laarzen en de kleine boordjes en manchetten op japonnen en jum pers. Makkelijk te „copiëren" zijn ook de driekantige bonthoofddoekjes; ze zijn jeugdig, zitten heerlijk warm en zijn hoogst modieus. Toen ze bij de paleispoorten aankwa men, bogen de schildwachten zich voor over! Zoiets moois hadden ze nog nooit gezien. Goudkroontje zat tussen haar vader en moeder, de koning en de ko ningin in. Toen kabouter Pijp en Flora de tuin inkwamen, stonden de koning en koningin op, want ze vonden het zó prachtig, wat ze gemaakt hadden, dat ze het van heel dichtbij wilden zien. Het prinsesje stond erbij te dansen. Wat was het dan wel, wat kabouter Pijp en Flora bij zich hadden? Wat voor geschenk hadden ze gemaakt? Het was een klein open koetsje, dat hele maal met bloemen versierd was. Alle kaboutermondjes vielén open van ver bazing, en ze begonnen spontaan te klappen. Ze waren het er allemaal mee eens, dat kabouter Pijp de eerste prijs zou krijgen! Maar, oh schrik, er was maar één gouden bloemetje, en Flora had ook zo hard meegeholpen. Er moest toch ook een beloning voor haar zijn? Goudkroontje fluisterde haar va der iets in het oor. En toen de ko ning ja-ja knikte, rende ze hard weg. Even later kwam ze terug met een rood fluwelen kussentje, hetzelfde als dat uit kabouter Pijps droom. Op het kussentje lagen een gouden bloemetje èn een zilveren kettinkje. Met haar ho ge, lieve stemmetje zei Goudkroontje: Beste kabouter Pijp en Flora. Jullie hebben me zó verwend met dit prach tige cadeau, dat jullie de eerste prijs krijgen. Omdat Flora ook zo hard meegeholpen heeft, krijgt zij dit zil veren kettinkje. De andere kabouters dank ik ook heel hartelijk voor hun mooie bloemstukken. Hiep-hiep-hoera voor kabouter Pijp en Flora! De kabouters riepen het haar wel drie keer na en toen ook nog: hiep-hiep-hoe ra voor prinses Goudkroontje. Daarna liepen ze naar de grote tafel in de tuin die vol lekkers stond, waarmee ze hun buikjes mochten vullen. Goudkroontje ging een ritje maken in het bloemen- koetsje. Hennif G. C. Schot/te Tijdens de internationale damescon- fectiebeurs, de „Prêt-a-porter", welke tweemaal per jaar duizenden inkopers uit alle delen van de wereld naar Pa rijs doet komen, heeft ook dit jaar weer de Nederlandse damesconfectie-indu- strie zich van haar beste zijde laten zien. In het statige Hotel Royal Mon- ceau hebben Nederlandse topmanne- quins onder leiding van mevrouw H. EliasSmit in drie modeshows 130 mo dellen getoond voor voorjaar en zomer 1964. Voor deze shows had de regisseur Thijs Chanowski speciale scènes ge- ensceneerd, terwijl mevrouw Merel La- seur de getoonde modellen toelichtte. De Franse pers, radio en televisie heb ben uitgebreid aandacht besteed aan deze Nederlandse modemanifestatie in Parijs. In Frankrijk bestaat een toenemende belangstelling voor het Nederlandse damesconfectie-produkt. De uitvoer naar dit land is in de eerste negen maanden van dit jaar in vergelijking met 1962 met ruim 100°/o gestegen. Het was een drukte van belang in het land van kabouterkoning Goudmuts. Wat was het geval? De koning had een wedstrijd bedacht, waaraan alle kabou ters konden meedoen. In een grote brief die hij aan de voorgevel van het stad- auis had geplakt stond het in gouden lettertjes te lezen: WEDSTRIJD Woensdag is prinses Goudkroontje jarig De koning wil graag, dat iedereen voor haar een bloemstuk maakt. Het mooiste wordt bekroond met een gouden bloemetje, dat de prinses zal aanbie den. Kabouter Dinky, die nogal graag praatte, was de eerste die het nieuws las. En ze - ging het als een lopend vuurtje door. kabouterland. Meteen, zet te iedereen zich aan het werk, want wie zou de prinses nu niet met een eigen gemaakt cadeau willen verras sen? En bovendien, wie zou er nu niet graag in het bezit willen komen van een gouden bloem? In al die kleine straatjes van kabouterland werd het in eens erg druk. De kabouters liepen af en aan met bloemen en ze plukten hun tuintjes leeg. Alleen kabouter Pijp, die bleef zoals altijd rustig. Hij zat op een klein bankje voor ziin mooie bruine pad destoel. Met een pijp in zijn mond en een diepe rimpel boven zijn ogen zat hij te denken aan zijn paddestoel die de mooiste was, op die van de koning na. Bovenop zijn paddestoel stond een klein wit pijpje, waaruit 's winters fij ne rookwolkjes kringelden. Toen hij om zes uur met zijn vrouw Flora ging eten, had hij nog steeds geen idee voor de wedstrijd. Kabouter Pijp zat net z'n pap op te lepelen, toen hij zich opeens verslikte. Flora keek hem verbaasd aan. Ik heb het, zei kabouter Pijp al leen maar. Ik heb het! Wat heb je, vroeg Flora nieuws gierig. Ik heb een prachtig idee, voor het prinsesje, zei hij. En kabouter Pijp ver telde z'n vrouw, wat hem zo plotseling te binnen was geschoten. Samen lach ten ze, want het was een idee waarop vast geen van de andere kabouters was gekomen. Wat zou het prinsesje wel niet zeggen? Maar nu moest er meteen hard gewerkt worden! Gelukkig had Flora al wat bloemen in huis gehaald. Ze werk ten tot laat in de avond. Toen gingen ze naar bed. Maar van slapen kwam niet veel; ze waren zó opgewonden. Flora ging om drié uur nog wat limo nade maken. Bij kaarslicht zaten ze toen te drinken. De slaapmuts van ka bouter Pijp stond helemaal scheef op z'n hoofd! Toen vielen ze eindelijk weer in slaap. En weet je, waar kabouter Pijp van droomde? Van het gouden bloemetje! Het was een hele lange droom. Het was op het tuinfeest, dat de koning zou geven op prinses Goud kroontjes verjaardag. Kabouter Pijp stond in-het midden, want hij had de eerste prijs gewonnen. Ze kregen taart-" jes en limonade, zóveel ze maar wil den. Toen kwam het prinsesje naar hem toelopen, ze had een rood, fluwelen kussentje op haar handjes. Op dat kus sentje lag een gouden bloemetje. Juist toen Goudkroontje het aan kabouter Pijp wilde geven, scheen er een brede zonnestraal op z'n neus. Oei, wat krie belde dat! En het ergste was, dat hij daardoor misgreep, zodat het bloemetje weg was. Op dat ogenblik werd hij wak ker. Wat was jij aan het doen, vroeg Flora, die al een kop thee had ge maakt. En kabouter Pijp vertelde z'n vrouw, wat hij gedroomd had. Oh, Flo ra hoopte toch zó, dat haar man het gouden bloemetje zou winnen! Samen gingen ze weer vlijtig aan het werk. Ze hadden bijna geen tijd om te eten. Eindelijk was het dan middag. De ka bouters liepen met hun bloemstukken naar het paleis, er waren hele mooie bij! En een ieder hoopte, dat hij de prijs zou winnen. Kijk, die kabouter heeft een schaaltje met paddestoeltjes en bloemetjes. En die een schattig korf je met anjeliertjes. De laatsten, die gingen, waren kabouter Pijp en Flora. Ze hadden hun mooiste kleren aange trokken en hun zonnigste humeur mee genomen. Samen duwden ze het bloem stuk, ja, want het was erg groot! Evenals jn 1962 en 1963 zal ook in 1964 aan de Internationale Huishoud beurs een wedstrijd „Teenagers ont werpen hun eigen mode" verbonden zijn. Uit alle delen van het land wer den hiervoor vele honderden tekeningen ingezonden, welke dezer dagen door een jury zijn beoordeeld. Niet minder dan 175 ontwerpen kwamen voor vervaar diging in aanmerking. Zij zullen door de meisjes zelf in halve finales te Mep- pel, Zwolle, Arnhem, Tilburg, Rotter dam en Haarlem worden getoond. De finale is eind april in het RAI-gebouw te Amsterdam. De beste modellen zul len tijdens de huishoudbeurs, van 1 t/m 10 mei, in een speciale stand te zien zijn. Twee oude, wat uit de mode geraak te nachtkastjes, vormen een aardige schrijftafel met behulp van een ver bindingsplank. De plank bevestigt men met lijm of met schroeven. Op die manier krijgen twee oude onge bruikte kastjes weer 'n nieuwe functie „Oosterse Lente" is de benaming van dit ensemble uit de voorjaarscollectie van het huis Dior. De kleuren zijn zalm en groen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15