Misdaad in Stockholm I Artis kreeg vorig jaar duizenden extra kost em ers PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST Stoom als bron van energie PUZZEL NUMMER 16 Gevolg van strenge winter Ons vervolgverhaal r ZATERDAG 11 JANUARI 1964 19 vmmmmt, door N. Edward Werner (naar het Zweeds) J - Hondebrood hield verdwaald echtpaar in leven Schildpad-rage Apenzorgen Slangenleed 48) Het was alsof ze wilde gaan zeggen, k maar niet goed wist hoe ze moest g beginnen. Een ogenblik later zette ze j haar kopje voor de zoveelste keer neer en stond op. „Er is iets, waarover ik met je moet praten," zei ze, „maar ik doe §dat liever niet hier. Kom met me mee naar beneden. Er is iets dat ik je wil laten zien. Nu dadelijk." Ze draaide zich om en liep de keuken uit. Dahl stond volgzaam op en liep achter haar aan. Hij begreep dat het iets belangrijks moest zijn. Terwijl hij langs zijn zitkamer liep, wierp hij een blik op de schrijfma- 5 chine met het papier erin, waarop die idiote zinnen getikt waren. Hij open de zijn voordeur en sloot deze achter hen. Moira Millech ging hem voor, terwijl ze de aktentas onder haar arm hield. Dahl meende beneden nog an dere voetstappen te horen van iemand die de trap afliep. Moira Millech ont sloot de deur van de flat, welke thans haar tehuis was. Ze sloot de S deur achter hen en ging Dahl voor S haar het vertrek, dat eens de studio 5 van haar vader was geweest. Toen S Dahl binnentrad, beduidde ze hem in i de stoel achter het bureau te gaan zit- S ten, de stoel waarin haar vader dood S was gevonden. „Ga zitten," zei ze zacht, i Dahl nam gehoorzaam plaats. Hij wilde het meisje, dat het kennelijk niet gemakkelijk vond met haar ver haal te beginnen, helpen. Zelf bleef ze vóór de schrijftafel staan en keek Dahl strak aan, terwijl er ook iets onderzoekends in haar blik was. Na nog even aarzelen, begon ze ten slotte te spreken. „Ik denk dat je intussen wel be seft, wie het was, die mijn vader ver moordde, èn Volmer Jensen èn Karin Borgsten." Ze hield even op en Dahl keek haar aan, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. ,,'t Was Borgsten!" De woorden flitsten uit haar mond. Haar ogen vonkten en er was een minachtende uitdrukking op haar ge- zicht. Ze sprak verder, thans snel en zo nu en dan bijna over haar woor den struikelend. verdrinken. Hij zou dan achteraf heb ben verklaard, dat we allemaal een 'viaioDiu, uat wc dilCuladi cell C aanval van kramp hadden gehad, mis- j schien omdat we iets verkeerds had- I i „De politie weet dat het Borgsten is. Hij kan er niet meer tussen uit, wat voor verhaal hij verzint. Het was i Borgsten, die hier die zondagavond kwam om een regeling met mijn va- j der te treffen. Hij kreeg een regeling, k maar niet precies zoals hij dat wilde, ïk weet niet, of hij hierheen kwam met de vooropgezette bedoeling om vader te doden, maar in ieder geval liep het daarop uit. Karin begreep dat hij de dader was. Ze werd bang en telegrafeerde Volmer Jensen, een oude vriend van haar. Deze nam een vliegtuig en zij ontmoette hem. Ik weet dat. Jensen wilde contact met jou opnemen, waarschijnlijk om er achter te komen of jij wist dat Borg- sten en mijn vader zaken hadden be- sproken. Daarom belde hij jou op kan- J toor op. Zonder te weten, wat dit be- i tekende, vertelde jij heel onbevangen b wie je had opgebeld. Toen Borgsten 9 dat hoorde, begreep hij onmiddellijk dat Jensen Karin had ontmoet en dat hij moest verhinderen, dat jij met Jensen zou praten. Het was Borgsten, die Jensen die woensdagmiddag ont moette, vóórdat jij daartoe de kans kreeg. En ik zorgde ervoor, dat je werd opgehouden door je mee te sle pen naar dat warenhuis. Ik deed dat met opzet, ik wilde niet dat je in die affaire betrokken werd, ik wilde niet..." Ze scheen even de draad van haar verhaal kwijt te raken, maar na een korte aarzeling vervolgde ze: „Borgsten maakte het met Jensen in orde op dezelfde manier als hij dat ook met vader had gedaan. Hij lokte hem mee naar de zolder en schoot hem dood. Daarna werd Borgsten door paniek bevangen. Hij zou er graag helemaal tussen uit getrokken zijn, maar in plaats daarvan bracht j§ hij ons allen naar zijn buitenhuis. En ik ben ervan overtuigd dat hij de op- zet had jou en Karin te verdrinken, J toen jullie samen aan het zwemmen waren. Daarna zou het voor hem niet moeilijk zijn geweest om mij in het water te duwen en mij óók te laten (Wordt vervolgd) den gegeten en dat hij alleen de kust had weten te bereiken. Of misschien zou hij 't nog anders voorstellen, na melijk dat hij niet was gaan zwem men en ons gemist had, toen we niet tijdig terugkwamen. Niemand zou hem dan in verband brengen met de vermoorde Volmer Jensen, als deze gevonden werd en er was slechts wei nig kans dat iemand wist, dat Vol mer Jensen destijds met Borgstens vrouw verloofd was geweest. Wat de moord op vader betreft, er was geen enkele reden om Borgsten daarmee in verband te brengen. Maar het luk te Borgsten niet zijn plan ten opzichte van ons uit te voeren, en je hebt waarschijnlijk wel gehoord wat er na ons aller bezoek aan het politiebureau gebeurd is. Borgsten verdween, kwam na ongeveer een uur terug en schoot Karin neer. Misschien had hij Jensen tot een bekentenis gedwon gen. Misschien had Karin gedreigd naar de politie te zullen gaan wegens de moord op vader." Ze hield op en scheen geheel buiten adem te zijn. Hijgend stond ze te genover hem. Na enkele ogenblikken van zwijgen, riep ze hem met grote felheid toe: „Waarom zeg je hele maal niets?" Dahl voelde zich dodelijk vermoeid en terneergeslagen en het had hem de grootste moeite gekost enige be langstelling op te brengen voor haar verhaal. Tenslotte bracht hij uit: „Waarom wilde je niet, dat ik Vol mer Jensen zou ontmoeten?" „Ik wilde je niet betrokken zien in iets, dat gevaarlijk zou kunnen zijn. Ik durfde niet..." Haar stem stierf weg, maar even later vervolgde ze bijna uitdagend: „Ik wilde je voor mijzelf. Ik had en ik heb iemand no dig, die voor me zorgt. Nu vader ge storven is..." Ze beet op haar lippen, maar be heerste dan haar emotie, hetgeen haar zichtbaar moeite kostte. Er was een vreemde glans in haar ogen, toen ze even later zei: „Ik houd van je, Gun nar!" Dahl zei niets. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht. Het was even doodstil, terwijl Dahl in zijn stoel naar Moira opkeek, die tegenover hem stond. Er kwam een vage blos bp Moira's wangen en het was zó stil in de kamer, dat Dahl de grootvaders- klok in de hal kon horen tikken. Hij herinnerde zich dit getik van de mor gen, dat hij in deze zelfde kamer Mil lech dood had aangetroffen. Het was toen ook zo stil geweest in de flat. Hij voelde dat hij iets moest zeggen. „Ik kan het niet geloven," zei hij zo rustig mogelijk. Moira Millech deed een stap naar voren en strekte haar handen naar hem uit. Er was een gekwetste, bijna beledigde uitdrukking op haar ge zicht. „Kun je niet geloven, dat ik van je houd? Maar ik zweer je dat dat zo is. Op een vreemde manier heb ik het gevoel dat wij elkaar al jaren kennen, alsof..." Dahl onderbrak haar. „Mijn woorden sloegen niet daarop. Wat ik niét geloven kan is, dat Borg sten je vader vermoordde, Jensen doodde en ook Karin neerschoot." Moira Millech deed een stap terug. Ze keek hem onderzoekend aan. „De politie is ervan overtuigd," zei ze. Dahl leunde naar voren en legde zijn armen op het tafelblad. Moira Millech scheen zijn bewegingen ge spannen te volgen. „Dan ben ik ervan overtuigd, dat de politie het bij het verkeerde eind heeft", zei hij. „Of dat jij het alle maal verkeerd ziet. Hoe zou Borgsten op die bewuste zondagavond van zijn buitenhuis naar de stad kunnen ko men, zonder dat de politie hierover iets te weten kwam? Hij gebruikte zijn auto niet. Dat betekent dat hij met de boot ging en dat zou stellig wel opgevallen zijn. Nee, Borgsten kwam die maandagmorgen met de morgenboot naar de stad terug en la ter op de dag kwam zijn vrouw met hun auto. „Anita van het Ketelmeer" is de moeder van deze prille Gol den Retriever, die door prinses Bea trix is gekocht en die in de toekomst bij zijn koninklijke meesteres op Drakesteyn zal wonen. Op de foto poseert moeder Anita met haar jonge telg. AAN HET BEKENDE Artis-loketje zijn het afgelopen jaar aanzienlijk meer gewervelde dieren afgeleverd dan de voorgaande jaren. Waren het er in 1962 2922, in 1963 liep het totaal op tot 3264, hetgeen een gemiddelde van bijna negen dieren per dag betekent. Artis wijst daarvoor twee oorzaken aan: de zeer strenge winter en een blijkbaar steeds grotere hoeveelheid dieren, die slacht offers van het verkeer worden. Van de ruim 2000 gewonde vogels werden er 500 door particulieren Artis binnengebracht. De meeste verkeerden in een zo slechte conditie dat ze pijnloos uit hun lijden moesten worden geholpen. Een echtpaar dat in de sneeuw in Yu kon Territory, in Canada's hoge noorden, verdwaald was geraakt heeft zich met hondebrood in leven weten te houden. Der tig dagen van honger, pijn en uitputting hebben zij doorgemaakt. Hun toestand is thans goed. De 43-jarige vallenzetter William Alexan der McDiarmid en zijn 25-jarige vrouw Maggie hadden op 5 december hun hut aan het Larsen-mecr verlaten om zich op sneeuwschoenen over een afstand van 100 km naar Smith River te begeven. In een dichte sneeuwstorm raakten zij ver dwaald. McDarmid, die nu met zijn vrouw per vliegtuig in Watson Lake is aangekomen, vertelde, dat na een paar dagen zijn be nen tot zijn knieën bevroren waren. Hij wist wel de weg terug, maar wist niet hoe veel hij nog moest afleggen om bij Smith River te komen. Hij had 25 kilo bagage bij zich. Op eerste kerstdag aten zij macaroni met worstjes uit blik voor de vrouw en sardines voor de man. Op nieuwjaar was het weer macaroni en sardines. Toen was het voedsel op en gingen zij mos en sneeuw eten. Daarna vijf pond hondevoed- sel dat zij in de lege hut van een collega- krapper" hadden gevonden. Piloot Bob Harrison die het echtpaar zou ontmoeten, waarschuwde de politie. Op nieuwjaarsdag werd een vliegtuig uitge stuurd om te zoeken, maar zonder succes. Harrison vloog zelf de volgende dag over het gebied. Plotseling zag hij sneeuw- schoensporen die hij volgde. Hij zag een vuurtje en een figuur die met een deken zwaaide. De volgende dag kwam over land een reddingsploeg. McDiarmid is zijn hele leven trapper geweest. Hij herinnert zich een andere angstige episode uit 1935 toen hij nog een jongen was. Iemand had op zijn broer ge schoten en hij moest de gewonde over 350 km vervoeren naar een ziekenhuis. Het eten raakte op en hij moest twee van de zeven honden doodschieten om in leven te blijven. AAN HET VERKEER vielen vooral meeuwen meestal door het vliegen te gen draden en leidingen eenden, merels en mussen ten offer. Het aantal vogels dat als gevolg van de strenge winter in Ar tis werd bezorgd, was hoger dan ooit te voren. Een groot aantal stierf spoedig na aan komst. Toch heeft men er na de vorstpe riode ruim 130 de vrijheid kunnen herge ven. Al deze vogels zijn in samenwerking met 't vogeltrekstation in Arnhem geringd. In de laatste weken van het afgelopen jaar werden opnieuw vorstslachtoffers in Artis afgeleverd. Ook werden vogels bin nengebracht die door zoölogische musea in andere landen waren geringd en in of rond Amsterdam werden aangetroffen. WAT DE HUISDIEREN betreft wint vol gens Artis de schildpad in ons land nog steeds aan popularitiet. Het aantal dat aan Artis wordt geschonken is ieder jaar gro ter. In 1963 waren het er 193. De dieren zijn er echter doorgaans zeer slecht aan toe. De Amsterdamse dierentuin geeft een stencil uit waarin de verzorging van deze dieren uitgebreid is beschreven. Gedurende het afgelopen jaar werden meer dan 1800 aanvragen uit alle delen van het land over de verzorging van schildpadden behandeld. Een diergroep die als huisdier vermoe delijk meer in de belangstelling komt is die der apen. Er werden 29 in ontvangst ge nomen, terwijl er bovendien nog verschei dene werden aangeboden, die niet konden worden geaccepteerd. De Artisvoorlich- tingsdienst kreeg bijna 150 aanvragen van particulieren te beantwoorden over apen voeding, huisvesting e.d. Verwonderlijk 63. „BIub, blub-blub?" vroeg de riolist, „blub-blublub!" want terecht meende de modderfiguur dat Panda's plotseling inslapen problemen opwierp. „Ge hebt gelijk," gaf Joris Goedbloed dan ook toe, „dit is een heel moei lijk geval. Daar hebben we dan eindelijk ons zwak vrindje aan een nette betrekking geholpen en wat doet het ventje? Het stelt ons teleur door in te slapen nog voordat zijn diensttijd begint! Ik ben bang dat de hoogweledelgestrenge heer referendaris daar niet over te spreken zal zijn, want dit is stellig niet de ivakkere houding die men van een nachtwaker verlangt. Maar als wij hem wekken zal zijn door en door verzwakt gestel nog verder verslappen; ivekken wij hem daaren tegen niet dan volgt oneervol ontslag. Och, och wat nu toch te doen?" „Blub," zei Blub. „Juist! Een schitte rend idee! Briljant, mijn beste! Maar natuurlijk gij lijkt op hem, sprekend.neen, neen, geen valse be scheidenheid; ge moogt dan al wat smoezelig zijn, maar in het donker kunt ge best voor Panda doorgaan. En dus laten we ons makkertje vredig slapen, terwijl gij in zijn plaats de nachtbewaking van het Museum van Na tionale Geheimen op u neemt. Een klein offer dat gij gaarne voor hem over hebt. Ik zal u er onmiddellijk heen geleiden!" En zo kwam het, dat de beroeps-spie- ders Slinkovitch en Binkovitch even later Joris Goed bloed en zijn gezelschap de keet zagen verlaten, pre cies zoals hij het die ochtend ook had gedaan maar toch zag het groepje er op een eigenaardige manier anders uit. „Wastatnoutog?" vroeg Slinkovitch. „Stat Pandakof of vieskwabsk?" Kwetooknieantwoordde Binkovitch. „Wasieniknou?" De anders zo scherpzinni ge spionnen stonden voor een raadsel. wordt het genoemd dat kort na Sinterklaas het aantal telefoontjes over de verzorging met sprongen omhoog ging. Ook bij deze dieren die, zo meent men in Artis, eigenlijk niet als huisdier ge schikt zijn, is aan het licht gekomen dat er handelaren zijn die bitter weinig over voeding en verzorging weten. De apen hebben een zeer uitgebreid en wisselend menu nodig. De ringslangenstand rond Amsterdam heeft door de strenge winter en vermoe delijk ook door de verhoogde bouwactivi teit om de hoofdstad, waarschijnlijk enor me klappen gekregen. Jaarlijks werden gemiddeld zo'n 35 van deze reptielen aan het loket afgeleverd. In 1963 waren het er slechts twee. In „Artis-Nieuws", waaraan voorgaande bijzonderheden zijn ontleend, wordt nog een bloemlezing gegeven van wonderbaar lijke zaken die de juffrouw aan het Artis- loketje te behandelen krijgt. Een jongetje dat boodschappen had moeten doen, bracht zes pakjes margarine, hij was ermee door het ijs gezakt. De ijsberen hadden het er goed mee. Iemand had zes liter levertraan over. Het werd een geschenk voor Artis Een dame kwam een tamme muis bren gen en toverde deze tevoorschijn uit haar kapsel. De olifanten kregen gebakjes ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Artis. Voor het aquarium werden boven dien 309 vissen afgeleverd. Vreemde vragen De voorlichtingsdienst van Artis kreeg vele zonderlinge vragen van het publiek te beantwoorden. Bij de jeugd zijn vooral dierenfoto's in trek, die worden gebruikt voor scripties of om in albums te plak' ken. Een flauwe afspiegeling van de mas sa, die dagelijks binnenkomt, zijn vragen als: „voor de zwarte pieten zou ik graag twee struisveren ontvangen", „kan ik mijn aapje een broekje aantrekken?" „kan ik een pasgeboren aapje krijgen?", „hierbij doe ik u een kever toekomen, waarvan er bij ons over de muren lopen. Voordat wij door deze beesten opgegeten worden, zou den wij graag willen weten, wat voor soort het is", „wat voor opleiding moet ik mijn zoon, die dol op dieren is, geven?" hoe lang draagt een olifant?", „hoe lang leeft een papegaai?" en meer van zulke vragen. CHICAGO (AP) Pure Oil Company heeft bekendgemaakt pioniersarbeid te verrichten die tot een nieuwe belangrijke energiebron kan leiden. Op een diepte van ruim 2.400 meter heeft deze maatschappij 's werelds diepste en heetste bron van stoom aangetroffen. De bron bevindt zich 150 kilometer ten oosten van San Diego. Het boorwerk is ver richt door een nieuwe dochteronderneming van Pure Oil. Het is de bedoeling de stoom te veleveren aan openbare nutsbedrijven. Pure Oil zegt de eerste grote oliemaatschappij te zijn, die een exploitabele stoombron heeft aangeboord. Zij acht dit een van de veelbe- lovendste nieuwe terreinen ter vergroting van de energiereserves voor de komende jaren. HORIZONTAAL: 1. Als je schuldenaar dit niet heeft ge daan zend je hem maar een deur waarder. 5. Als je dit plotseling krijgt dan kun je daar een glas op drinken. 10. Dit soort port bekomt niet alle kin deren goed. 11. Toen ik het vluchtig las, was het net alsof ik het kende. 12. Zo komen de woorden in een krypto- gram tot stand. 13. Deze lieden hebben nl. niet begrip. 15. Uw verhaal doet mij denken aan ran zige boter. 16. Deze familie werd vroeger druk be sproken, hoewel ze niets geen bijzon ders vertoonde. 19. Een bever zit er met vijf honderd in, wees niet bang, het is goed volk. 21. 't Lijkt dat hij niet goed wijs is, maar hij moet alleen maar huilen. 25. Als iemand die bij je afloopt moet je hem die niet nageven. 26. Wanneer je je gebed eindigt als je een panter ziet help je de priester aan zijn ornaat. 28. Dit doet iemand op elk voetbalveld, niet alleen op 't Gooi. 29. Een spreeuw verandert in een andere vogel als U er niet bij bent, maar 'r is wel iemand. 30. Duizend ramen kunnen de boel stuk maken, en 'k moet er bijkomen om het te repareren. 31. Hij zeide dat hij het niet deed en wel zó dat het aan duidelijkheid niets te wensen overliet. VERTICAAL: 1. Er is een prop in mijn keel, neem mij niet kwalijk dat ik dit doe. 2. Verliefde mensen zitten soms wel eens zo bij elkaar. 3. Deze geconserveerde vrucht wens ik niet aan mijn dis. 4. Hebt U hier wel eens muziek mee horen maken, bepaald atonaal. 6. Dat je plezier krijgt als je zo'n ding omwoelt lijkt vreemd. 7. Faalden zij toen zij zich dit deden? 8. Als je hier niet van bent is het een aanbeveling. 9. 't Lijkt eerst slim, maar als je dit op het oog hebt valt het niet mee. 14. Zó liep een provinciaal door delen van Amsterdam. 17. O.i. at Bart van deze slacht. 18. O, vasten deed hij niet die met zulke schreden nadert. 20. Ik gebruikte dit bij het opstellen van dit kryptogram. 22. De poes kon er niets aan doen dat ik daarin viel, maar gelukkig duurde het niet lang. 23. Hem die je moet liefhebben. 24. En met teer aan je schoenen mislukt je dit. 27. Een apostel zou je zo kunnen noemen. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL No. 15 Horizontaal: 1. Kassei, 5. palter, 10. Ari, 12. ree, 13. Newa, 15. fit, 17. donk, 18. anna, 20. alom, 22. ar, 23. te, 25. eg, 26. n.s., 27. meteoriet, 31. do, 32. of, 34. metselaar, 41. al, 42. r.o., 43. dr, 44. Po, 45. moef, 47. reel, 49. Maas, 51. Ria, 53. Sion, 55. era, 58. ree, 59. terras, 60. katern. Verticaal: 1. Kansas, 2. are, 3. Siwa, 4. en, 6. af, 7. trom, 8. een, 9. rekest, 11. ei, 14. ante, 15. fa, 16. ta, 17. doge, 19. net, 21. lei, 24. no, 27. mom, 28. els, 29. rol, 30. tor, 33. palmet, 35. Eros, 36. toe, 37. eb, 38. adé, 39. Ares, 40. Nomen, 45. maar, 46. fr, 47. Ra. 48. lire, 50. are, 52. ik, 54. oer, 56. ha, 57. na. PRIJSWINNAARS PUZZEL no. 15 f 7.50: H. Tweehuysen, Maxwellstraat 10, Haarlem; 5.00: mej. A. J. Kemp, K. Door manlaan 74, Haarlem; f 2.50: O. Bronsema, Ahomstraat 92, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19