A Panama eist soevereiniteit op over het kanaal en de zone Vele doden en gewonden bij voortdurende gevechten Benoemingsbeleid bij overheid vaak in strijd met grondwet Twijfel aan objectiviteit van de BVD-werkwijze HET WEER TELSTAR-VVV COMMISSIE VAN ONDERZOEK ZEGT: Eerste-Kamerleden willen een regent Stoffelijke resten geïdentificeerd Boerderij verbrand ::2 - A* Geen hockey en geen korfbal School rouwt om dode hond Het publiek maakt zich geen illusies GHRISTIAANSE 49e JAARGANG NUMMER 57 ZATERDAG 11 JANUARI 1964 DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN sW MORRIS 'éeforeyou êuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Noordoostelijke wind Onjuiste gegevens Commissie Drie voorwaarden Het woord is aan De Gaulle en de internationale politiek pagina Reportage over Maleisië pagina 4 In de krant van heden: Welvaart neemt af ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR COIFFURES DE VRIES Dépositaire LANCÖME artikelen BRUYNZEELKEUKENS UrOQUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLAN0SCHE HOUTHANDEL Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije y. NEW YORK (AP, AFP en Reuter). De regering van Panama heeft de diplo matieke betrekkingen met de Verenigde Staten verbroken. Zij wil die slechts op bepaalde voorwaarden herstellen. De Veiligheidsraad is op verzoek van Panama in een spoedvergadering bijeen gekomen om de toestand te bespreken. In de kanaalzone zijn nieuwe onlusten uitgebroken. Er wordt geschoten. Er zouden vijftien Panamezen en drie Amerikaanse militairen zijn gedood. Het aantal gewonden loopt in de honderden. Amerikaanse burgers in Panama zijn mishandeld. Vele Amerikaanse eigendommen zijn verwoest. Een vredescommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten is in Panama. Zij moet proberen in het geschil te bemiddelen. Panama beschuldigt de Verenigde Sta ten van agressie. Over die klacht heeft de Veiligheidsraad vergaderd. De vertegen woordiger van Panama vertelde de leden van de Raad dat de aanval van de Ameri kanen zeker twintig mensenlevens had ge kost en dat ruim driehonderd burgers zijn gewond. Voorts stelde hij dat de Amerika nen in de zone de Panamezen „verachten" en rassenvooroordelen hebben. De overeen komst over de zone zou door de Amerika nen zijn gesaboteerd. Hij gebruikte ter- De onlusten in de zóne van het Panama kanaal ontstonden toen leerlingen van de Balbao middelbare school de „Stars en Stripes" hesen zonder de vlag van Pa nama ernaast te hijsen. Zij handelden daardoor tegen de opdracht van gouver neur Robert J. Fleming in. Hun handel wijze was de vonk die een explosie ver oorzaakte, velen het leven kostte en een politieke klap veroorzaakte die men over de hele wereld hoorde. (Telefoto). Het benoemingsbeleid bij tal van overheidsdiensten is in strijd met de grondwettelijke bepalingen. Er bestaat grote twijfel of het zogenoemde poli tieke antecedentenonderzoek van de binnenlandse veiligheidsdienst dat op geheime wijze tot stand komt objec tief is. Tot deze conclusie komt een commis sie, die op verzoek van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers klach ten heeft onderzocht volgens welke de B.V.D. vaak oncontroleerbare en on juiste gegevens verstrekt over personen die voor een overheidsfunctie sollici teren of zijn benaderd. De commissie meent dat met name de rechtszekerheid alles te wensen overlaat: een kandidaat kan op grond van de onjuiste gegevens worden afgewezen zonder dat hij op de hoogte is van de tegen hem ingebrachte bezwaren. De commissie, die onlangs rapport heeft uitgebracht aan het bestuur van het ver bond, bestond uit prof. dr. G. B. van Albe- da, prof. mr. I. A. Diepenhorst, prof. dr. ir. G. B. Hamming, prof. dr. H. den Har- tog, mr. J. in 't Veld, prof. dr. W. F. Wertheim en dr. A. van Kammen. In het rapport wordt voorgesteld bij de regering Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 L6IDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vanavond: Aanvankelijk overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk wat lichte sneeuw, later opklaringen. Overwegend matige wind tus sen oost en noordoost. Lichte, in de ochtend plaatselijk matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. aan te dringen op het instellen van een onafhankelijke controle-instantie en het openbaar maken van de richtlijnen voor deze instantie. Volgens artikel 5 van de grondwet is elke Nederlander tot elke landsbediening benoembaar. In de praktijk echter worden mensen met een bepaalde politieke over tuiging van elke landsbediening uitge sloten, zegt de commissie. Bij het beschouwen van de benoemings- politiek in de wetenschappelijke sector wijst de commissie op gevallen waarin be paalde mensen op politieke gronden zijn afgehouden van benoemingen aan door de overheid gesubsidieerde instituten. Een uitbreiding van zulk een gedragslijn moet volgens de commissie worden afge wezen omdat de overheid in toenemende mate activiteit ontplooit op ieder terrein van het maatschappelijk leven. Uitsluiting van bepaalde personen van iedere aanstel ling bij een instantie die met overheids steun werkt, zou in de praktijk neer kun nen komen op een uitsluiting van iedere benoeming in enige academische functie en daarmee op broodroof op politieke te genstanders. „Het scherpst", aldus het rapport, „liggen de verhoudingen in een geval, waarin de B.V.D. rapport zou hebben uitgebracht op grond van onjuiste ge gevens, zodat het rapport flagrante on waarheden bevat. Hoe kan iemand, die hierdoor wordt getroffen, nu het bestaan van een dergelijk rapport vermoeden en tegen de beslissing in verweer gaan? Maar ook kan het voorkomen, dat „Verdient het naar het oordeel van de regering geen aanbeveling bij afwezigheid van de koningin buitenslands het konink lijk gezag te doen waarnemen door een regent?" zo is uit de commissie van rap porteurs van de Eerste Kamer over de begroting van het departement van Alge mene Zaken gevraagd. Verscheidene leden merkten in het voor lopig verslag over de begroting op dat het geenszins is uitgesloten dat de draagster van de kroon in de toekomst evenals het afgelopen jaar buitenlandse reizen gaat maken. Het was hen opgevallen dat de koningin tijdens het laatste statiebezoek aan Aziatische landen aandacht is blijven Schenken aan de behartiging van staats zaken. Dit is gedurende een reis, die door andere redenen al vermoeiend is, een be lasting te meer, aldus deze leden. Niet minder belangrijk is echter, zo merken zij op, dat wij leven in een we reld, die op het meest onverwachte mo ment regeringen voor onaangename ver rassingen kan stellen en tot het nemen van beslissingen van groot belang kan nopen. iemand zelf zijn politieke en maatschap pelijke activiteiten als volkomen onschul dig beschouwt, terwijl de B.V.D. hierin een gevaar voor de samenleving meent te zien. Ook in een dergelijk geval zal het slachtoffer vaak geen vermoeden hebben van het bestaan van een ongunstig rap port. Al dergelijke gevallen komen dus niet voor de vaste commissie uit de Twee de Kamer en men behoeft er zich dan niet zo over te verwonderen, dat slechts een klein aantal klachten werd ingediend en dat het onderzoek niets frappants heeft opgeleverd." Daarnaast rijst de. vraag in hoeverre personen, die wel reden hebben te ver moeden dat zij om politieke redenen wor den geweerd, bereid zullen zijn strikt per soonlijke gegevens ter kennis te brengen van een commissie, bestaande uit voor aanstaande politici van de grote partijen in de gevallen waar het hier om gaat, veelal politieke tegenstanders. Dit bezwaar bestaat ook dan, wanneer het slachtoffer meent dat zijn uitsluiting ook van overheidsstandpunt bezien moei lijk te rechtvaardigen zou zijn, omdat de politieke overtuiging en activiteiten van de kandidaat, hoewel anti-gouvernementeel, voor de adequate vervulling van de be trekking in kwestie van geen belang zijn. Twijfel aan de objectiviteit van de com missie kan gepaard gaan aan de vrees dat hij door het verstrekken van gegevens niet alleen zichzelf, maar ook zijn mede standers en de door hem voorgestane zaak kan benadelen, zegt de commissie van on derzoek. Wanneer men moet afgaan op de erva ringen van hen, die weieens door de B.V.D. zijn benaderd voor het geven van inlich tingen of die dat in hun naaste omgeving hebben meegemaakt, kan men zich niet onttrekken aan een gevoel van onbehagen. Men begrijpt ook, dat de methode van het winnen van inlichtingen bij allerlei personen in de omgeving van de verdachte veel mogelijkheden biedt voor gekleurde berichtgeving en interpretatie om niet te spreken van laster of verdachtmaking. Zelfs persoonsverwisselingen kunnen een rol spelen. In het rapport wordt verder onder meer opgemerkt: „Voor zover de werkzaamheid van de B.V.D. er in de praktijk toe leidt dat men het ambtenarenapparaat vrijhoudt van mensen met radicale opvattingen, be tekent dit dat men elk fris en zelfstandig denken, dat tot een oplossing van de pro blemen kan bijdragen, uit dit apparaat uitbant. Ook wordt geconcludeerd dat el ke controle op de politieke gezindheid van ambtenaren, die uitgaat boven de noodza kelijke bescherming van de democratische rechtsorde tegen de directe en concrete bedreigingen, is te veroordelen. Bij de in Eindhoven gehouden identifi catie van de stoffelijke resten, die onder Beek en Donk en Keidonk uit de Zuidwil lemsvaart zijn opgehaald, is komen vast te staan, dat deze toebehoorden aan de 56-jarige Th, van de Vors uit Helmond, die als vermist stond opgegeven. De iden tificatie geschiedde met behulp van een vingerafdruk. men als „massamoord" en „onrechtvaar digheid". Zijn regering wenst de souvereiniteit over de zone. Als alternatief stelt zij dat de zone geïnternationaliseerd moet worden. De Amerikaanse woordvoerder, Adlai Stevenson wees de beschuldigingen van de hand. De onlusten zijn ontstaan, toen de Amerikanen een groep Panamese studen ten toestonden de zone binnen te komen om hun vlag te hijsen naast de Amerikaan se vlag. Hij zei dat zijn regering geschokt was over het gebeurde. Hij vroeg de Raad geen stappen te doen, omdat er een vre descommissie van de O.A.S. tracht te be middelen. Tenslotte besloot de Veiligheidsraad za terdagochtend vroeg dat zijn voorzitter, de Boliviaan Castrillo, een beroep op beide landen zal doen het geschil te regelen. Dit maakt het mogelijk dat de vredescommis sie van je O.A.S. als regionale organisa tie probe'ert tot een vergelijk te komen met de strijdende partijen. President Robert Chiari van Panama heeft gezegd weer diplomatieke betrekkin gen met Washington te willen aanknopen, als zijn land de feitelijke souvereiniteit krijgt over de zone. Tevens moet Panama „een rechtvaardige som geld krijgen voor het gebruik van het kanaal". De Verenig de Staten betalen nu ongeveer twee mil joen dollar per jaar. Verder eist hij dat de Panamese- ar beiders dezelfde status krijgen als de ar beiders uit de Verenigde Staten. Die ont vangen in Panama een bonus -van 25 pér cent, omdat zij in het buitenland werken. Amerikaanse officiële kringen hebben vrijdagavond meegedeeld, dat de Ameri kaanse ambassade in Panama door het personeel uit voorzorg is ontruimd, nadat berichten waren ontvangen volgens welke Panamese betogers zich opmaakten om naar de- ambassade op te rukken. Geheime documenten zijn door het per soneel verbrand. De Verenigde Staten heb ben geen ambassadeur in Panama. De laatste ambassadeur was Joseph S. Far- land, die kort voor de moord op presi dent Kennedy zijn ontslag nam. Generaal Andrew P. O'Meara, die het bevel voert over de Amerikaanse troepen in de Panamakanaalzone, heeft meege deeld dat hij op verzoek van president Chiari van Panama heeft gelast, het vuur van sluipschutters niet meer te beantwoor den. Hij had van Chiari de verzekering gekregen, dat de nationale garde van Pa nama tegen sluipschutters zou optreden. De Panamese radio en pers blijven de Amerikanen beschuldigen van „agressie". Volgens beriehten uit Chiriqui, in het noorden van Panama, zijn daar twee Ame rikanen door een woedende menigte ge lyncht. Het kantoor van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Chiriqui is donder dagavond in brand gestoken en verwoest. Speciale afgezanten van president Lyn don Johnson zijn naar president Robert Chiari gestuurd. Het zijn de nieuwe Ame rikaanse plaatsvervangend minister van Landsverdediging, Cyrus Vance en Tho mas Mann, de nieuwe onder-minister van Buitenlandse Zaken voor Amerikaanse aan gelegenheden. Johnson heeft de afgezanten vrijdagmid dag per straalvliegtuig naar Panama ge zonden. Zij zijn daar twee uur voor de Veiligheidsraad zijn zitting begon aange komen. De missie heeft vrijdagavond anderhalf uur met president Roberto Chiari en diens minister van Buitenlandse Zaken, Galileo Solis, geconfereerd en aangedrongen op pogingen om een einde te maken aan het bloedvergieten. (Zie op pagina 3) Het Panamakanaal vormt een belang rijke strategische scheepvaartverbinding tussen de Atlantische en de Stille Oceaan. De Verenigde Staten beheert het kanaal en de zóne die eraan grenst. President Roberto Chiari van Panama heeft 'nu de diplomatieke betrekkingen met Washington verbroken. Hij eist de souvereiniteit over het kanaal en het aan grenzende gebied op. Slechts dan wil hij de betrekkingen met de Verenigde Sta ten normaliseren. Bij de gevechten die sinds twee dagen gevoerd worden tussen burgers van Panama en Amerikaanse troepen zouden zeker v ij ft' ?n mensen zijn gedood en meer dan honderd gewond. Friedrich Hebbel: Klaag niet teveel over een kleine smart; het noodlot zou die door een grotere kunnen lenigen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Economisch nieuws 8 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Stormcentrum Zuidoost-Azië (slot) 4 In de Vishal en op zee4 Films 4, 5 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkdiensten5 Topstj 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Scheepsberichten 3 Beurs 8 Effecten en Geldmarkt8 Sport 9 Erbij ..11 t/m 18 Feuilleton 19 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Vanochtend om ongeveer vier uur is de boerderij van dè familie P. Loonstra te Westergeest (Friesland) door brand totaal verwoest. Het gezin, bestaande uit man, vrouw ên acht kinderen, is dakloos ge worden. De Koninklijke Nederlandsche Hockey- bond heeft in verband met de terugkeer van de vorst en de vrijdagnacht gevallen sneeuw, besloten het gehele wedstrijdpro gramma voor zondag 12 januari af te ge lasten. Ook de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond heeft besloten alle wedstrijden af te gelasten. Ook de wedstrijden van de zogenoemde onderbonden zullen dit week einde niet doorgaan. Over het zondagvoetbal amateurs en semi-profs zal vandaag een beslissing worden genomen. Honderden leerlingen van de Tor- quato Tasso school te Ferrara rouwen om de dood van Chicco Tasso, de hond, die zes jaar lang allerlei klusjes deed, die gewoonlijk tot de taak van de con cierge behoren. Ohicco Tasso werd zes jaar geleden te Ferrara gevonden door enkele leer lingen van de school. Onderwijzers en leerlingen adopteerden Chicco Tasso en bezorgden hem een prettig leven in de school. Spoedig was het dier een soort concierge. Hij hield de deur in het oog, lette erop of alle kinderen na schooltijd hun klassen verlaten hadden, en bracht soms zelfs de kleintjes naar hun wachtende moeder. Chicco Tasso overleed aan suikerziekte. Half november heeft het NIPO in een steekproef aan 475 gezinnen uit alle lagen der bevolking gevraagd: „Met alles rekening houdend, dus met eventuele prijsstijgingen en ook met even tuele inkomensverhogingen, wat denkt u dari over de financiële situatie in uw eigen gezin gedurende 1964? Zal die er op voor uitgaan, er op achteruitgaan of gelijk blij ven?" De resultaten plaatsen wij hieronder met ter vergelijking de resultaten van eenzelf de vraag die het NIPO ook reeds op 30 september 1963 stelde: Financiële situatie in het gezin zal: vooruitgaan achteruit gaan gelijk blijven geen oordeel Nu 11 nov. 16 31 46 7 100 Toen 30 sept. 19 23 52 6 100 prijsstij- Men verwacht dan ook forse gingen in 1964; op de vraag „Met hoeveel percent verwacht u dat de prijzen gedu rende 1964 zullen stijgen?" (bijna iedereen denkt dat le prijzen het komende jaar zul len stijgen), wordt gemiddeld zo'n 10"/» ge noemd. (Het is duidelijk dat het NIPO, als het heden 11 januari diezelfde vraag nog eens zou stellen, tenminste van de helft der on dervraagden de mening zou horen dat men erop achteruit denkt te gaan. Red.). Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling ft v ^uunuiniiiiiiuiiiiiiiiiuiuiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiulll,IIIMII,IIMm ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEN SHOWROOM: WIJK AAN ZEE ÊAWEG 4 TELEFOON 02550-7543 |MU)DEN

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1