De Gaulle is steeds actiever in de internationale politiek Nieuwe Franse initiatieven zullen zeker gaan komen Amateur-bioloog Naessens is nu op zijspoor gerangeerd Panama heeft geen leger Egyptische pers wenst andere politieke koers tegen Israel LANCÖME SJlIliS Tunesië erkent Peking Monorail-stad in Engeland? WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Benelux wijst plan van Erhard af Moordenaar uit België weer gepakt Soekarno had geen succes in Manilla Engeland doet mee met Navobemanning <~Praatótoel Bayer waarschuwt tegen Iridocin r Motieven Verre Oosten Frans kankerinstituut zal serum onderzoeken NUTRIX voor het behoud van een soepele huid. FILTRE - SOLAIRE voor een mooi gebruinde huid -(Op de i ZATERDAG 11 JANUARI 1964 3 j Guur en schraal winterweer.Te droge warmte binnenshuis,. Gebruik de herstellende Nutrix. Deze is verrijkt met een natuurlijk serum, dat de cellen vernieuwt en de huidfuncties regelt f 5,75 Abyssale Lipstick Brillant wintersport Cees De krachtige toon waarop de Westduitse bondskanselier Erhard de Europese een heid heeft gepredikt als een van de be ginselen van zijn politiek, zal menigeen de vraag hebben ingegeven in welk opzicht deze politiek gecoördineerd is met en ge toetst is aan de intenties der kleine lan den, met name Nederland, België en Luxemburg. Wat Italië betreft, de Duit se politici hebben per traditie altijd ge makkelijk contact verkregen met de Ita liaanse en zijn in vele opzichten de his torische paedagogen van de Zuideuropese geweest, niet altijd tot heil van het Ita liaanse lot. Overleg, laat staan overeen stemming, met de Benelux-landen is nooit het sterkste punt der Duitse regeringen geweest, enerzijds waarschijnlijk omdat het politieke prestige en de „macht" van deze landen te gering was om er veel re kenmg mee te houden, anderzijds wellicht ook omdat van onze kant steeds een ze kere terughoudendheid is betracht, die veel op een minderwaardigheidscomplex leek Erhard is, niet anders dan Adenauer,' niet doordrongen gebleken van de nood zaak, de Benelux-landen in de kwestie der Europese eenheid als volwaardige ge sprekspartners te zien. Hij praat in de Bondsdag even vlot over „de kleinere lan den" als Adenauer en ofschoon hij de tact heeft opgebracht te onderstrepen dat de belangen van de „kleinere landen" niet in gevaar mogen komen, heeft hij aan de andere kant toch gewicht genoeg gelegd op de Duits-Franse vriendschap om te doen uitkomen dat deze twee, met Italië, eigenlijk de Europese koers hebben te be palen. Hij heeft zich niet akkoord verklaard met het plan van De Gaulle om er uit sluitend een Frans-Duitse aangelegenheid van te maken, en hij gaat naar Engeland om dit afwijzend standpunt nog eens dui delijk te accentueren, maar hij gaat niet naar Den Haag en niet naar Brussel, om van Luxemburg maar helemaal niet te spreken. Terwijl hij toch weet dat de re geringen van deze landen even fel tegen het Gaullistische idee gekant zijn als En geland en een blijvende afwezigheid van Engeland eenvoudig niet zullen accepte ren. Hoe aanvaardbaar de theorieën van Er hard ook lijken, enige voorzichtigheid van de „kleinere landen" blijkt toch niet over bodig ten aanzien van de „eenheidsstem pels", die de twee grote broers voor Euro pa in petto hebben. Het hangt uiteraard zeer sterk af van die kleine landen zelf, of zij de vrije hand zullen moeten geven aan de „grote" Europese mogendheden bij het ontwerpen van het nieuwe Euro pa, óf dat zij een gelijkwaardig aandeel en een evenredig invloedrijke stem zullen krijgen bij het trekken der lijnen, waar langs de Europese eenheid in de komen de jaren zal worden gestuurd. Nu Erhard zo hardnekkig blijft vasthou den aan de idee van „vriendschapsver dragen tussen de groten" of dat voor namelijk bedoeld is als vriendelijke bui ging in de richting van De Gaulle, is moeilijk vast te stellen zullen de kleine landen zich meer dan ooit moeten richten op de mogelijkheden die zij hebben om ook „groot" te zijn: de Beneluxlanden sa men vormen een bloc dat respectabel ge noeg zou kunnen zijn, zowel wat inwoner aantal als potentie betreft. Een hechtere en realistischer samenwerking dan zich tot dusver tussen deze landen heeft gede monstreerd wordt nu toch langzamerhand een levensbelang. (Van onze correspondent PARIJS De vele reizen van de Fran se ministers of officiële boodschappers naar verschillende hoeken van de wereld, die door hen de laatste tijd worden onder nomen of voorbereid, doen de opvatting postvatten dat generaal De Gaulle weer een aantal nieuwe initiatieven op het in ternationale front voorbereidt. Zelf gaat hij binnenkort een reis naar Mexico en de Franse Antillen maken. De oud-pre mier Edgar Faure bracht eind vorig jaar met instemming van het staatshoofd, zo niet als zijn geheime boodschapper, een langdurig bezoek aan het communistische China waarover hij in een uitvoerig inter view met het ochtendblad Le Figaro ver slag uitbracht. De minister van Oorlog Messmer is mo menteel eveneens in het Verre Oosten, waar hij onder andere door de premier van Cambodja, prins Sinahoek, ontvangen werd. Zijn collega van Financiën, Giscard d'Estaing, is bezig zijn koffers te pakken om in Moskou met de Russische regerings leiders te gaan praten. En zo zijn er nog verscheidene andere continentale of inter continentale projecten in de Franse pen, die het geanimeerde beeld van deze poli- tiek-toeristische activiteiten completeren De kanselier Erhard zal volgende week voor de tweede keer in zijn nieuwe functie ten Parijse tonele verschijnen, terwijl de Franse staatssecretaris voor de Jeugd en de Sport, de Himalaya-bedwinger Maurice Herzog, zich naar Bonn hoopt te begeven En tussen Parijs en Algiers is tenslotte het ministeriële va et vient bijna niet meer van de lucht. Het is uiteraard niet zo eenvoudig in kort bestek alle achtergronden van die vele excursies bloot te leggen. De bedoe^ lingen lopen ook niet altijd parallel. Meer malen worden in verschillende richtingen voelhorens uitgestoken om met die infor maties achter de hand straks een belang rijke of beslissende zet op het schaakbord te kunnen doen. Zo schuilt er achter de reis van Giscard d'Estaing naar Moskou, naast het verlan gen de handelsbetrekkingen met de Rus sen in het algemeen te kunnen intensi veren, vooral ook de wens te onderzoeken of de Sovjet-Unie zich interesseert voor een -enorme partij pijpleidingen, die oor spronkelijk bestemd waren voor de Saha- ra-olie. In Parijs is bekend geworden dat Ben Bella in ver gevorderde bespreking ver keert met Duitsers en Amerikanen, die be langstelling tonen voor de Sahara-olie en die voor het vervoer zelf een eigen pijp leiding zouden willen exploiteren. Alvorens door Algiers dus voor een nieuwe verras sing te worden geplaatst willen de Fran sen nu nagaan of ze eventueel de Russen tegen de Algerijnen kunnen uitspelen. Van nog wijder belang zijn niettemin de Franse initiatieven die thans hun schaduw al op Europa zelf en het Verre Oosten vooruit werpen. Kanselier Erhard die zich van zijn politiek-lucratieve positie op de wip tussen Washington en Parijs al bewust blijkt te zijn, schijnt zich bereid te willen tonen heel wat bittere pillen als de affai- re-Argoud van de zijde van De Gaulle te slikken, om samen met hem toch nieuwe stappen te overwegen. De Gaulle wil het oude plan-Fouchet voor een Europees politiek secretariaat nieuw leven inblazen en Erhard zou, zo hoopt men tenminste in Parijs, die ge dachte mogelijk in licht gewijzigde versie opnieuw kunnen lanceren. De bereidheid van De Gaulle de drie Europese organen, E.E.G., Euratom en de kolen- en staal gemeenschappen, te fuseren, waartegen hij zich tot dusverre altijd had verzet, is een concessie die Parijs West-Duitsland en de overige partners al heeft gedaan. Die Frans-Duitse samenwerking zal zich niettemin binnen betrekkelijk nauwe gren zen moeten blijver, bewegen aangezien uit de woorden van Erhard opnieuw is duide lijk geworden dat hij, in flagrante tegen stelling .tot De Gaulle, Europa nimmer tegenover, doch altijd naast zo niet achter Amerika wenst te houden. En van zijn kant zal Erhard zich zeker bij De Gaulle willen informeren over diens houding en inzichten ten aanzien van een definitieve regeling van het Duitse pro bleem en een toekomstig statuut voor Ber lijn dat door een nieuwe corridor met West-Duitsland verbonden zou kunnen worden. In het Verre Oosten verkeren de Franse plannen eveneens in een tamelijk verge vorderde staat van voorbereiding. Edgard Faure heeft in zijn interview duidelijk la ten doorschemeren dat Parijs Peking bin nen kortere of langere tijd zeker officieel erkennen zal. En van zijn kant heeft mi nister Messmer belangrijke financiële steun toegezegd aan prins Sinahoek van Cambodja die binnenkort in Parijs zijn officiële opwachting zal komen maken. Wanneer generaal De Gaulle zo dus heel wat potjes en pannetjes in verschillende delen van de wereld op het fornuis heeft staan, dan lijken zijn verlangens en ambi ties ten aanzien van Washington nog altijd maar stroef te willen vlotten. De Gaulle is nog altijd van oordeel dat zijn waardigheid hem belet zich voor een gesprek met de nieuwe Amerikaanse pre sident naar het Witte Huis te gaan. Zijn aanwezigheid bij de begrafenis van wijlen John F. Kennedy beschouwt hij nog steeds als het tegenbezoek dat hij de betreurde president en dus Amerika eind vorig jaar nog schuldig was. Parijs heeft daarom dezer dagen een officieuze vlieger opgelaten om te zien of Johnson niet bereid zou zijn De GauUe op het eiland Martinique en dus op Frans grondgebied, te ontmoeten wanneer de generaal zich daar op zijn terugreis vanuit Mexico bevinden zal. Het Witte Huis heeft deze week met die Franse vlieger even wel korte metten gemaakt door koeltjes mee te delen dat president Johnson voor lopig onmogelijk Washington zal kunnen verlaten. STAATSVORM. Panama is een republiek. In 1904 kreeg het land een Grond wet. Die is in 1946 gewijzigd. Een president is het staatshoofd. Het land heeft een Kamer van Afgevaardigden van 42 leden. Die wordt om de vier jaar ge kozen. Voorts is er een ministerraad van zeven leden. Mannen en vrouwen hebben kiesrecht. GEOGRAFIE. Het land ligt op de landengte van Midden-Amerika. Het heeft een oppervlakte van ruim 74.000 vierkante kilometer. Het wordt begrensd door de Caribische Zee, de Stille Oceaan, Colombia en Costa Rica. Het land is bergachtig. BEVOLKING. Panama telt ongeveer 850.000 inwoners. 65 percent van de bevolking is van gemengd bloed. Er wonen ongeveer 100.000 negers, 50.000 in dianen in de tropische wouden en 75.000 blanken. De bevolking is overwegend rooms-katholiek. De voertaal is Spaans. ECONOMIE. Panama is een vruchtbaar land. Tussen de bergen vindt men vele dalen. De landbouw is er echter slecht ontwikkeld. Ongeveer de helft van de voedingsmiddelen moet worden ingevoerd. ONDERWIJS. Panama City kreeg in 1935 een universiteit. Lager onderwijs is verplicht voor kinderen van zeven tot vijftien jaar. Het land heeft ongeveer tachtig middelbare-, handels- en technische scholen. Ongeveer dertig percent van de bevolking is analfabeet. Hierbij zijn de indianen niet gerekend. HISTORIE. Het land kwam reeds vroeg in aanraking met de Spaanse ver overaars. In 1903 verkregen de Verenigde Staten een strook gron.d aan weers zijden van het kanaal, de zogenaamde Panamakanaalzone. Dat werd afgestaan door de regering van Colombia. Het parlement van dat land weigerde echter aan die gebiedsafstand zijn goedkeuring te geven. Er brak toen een opstand uit, gestimuleerd door de Verenigde Staten, en Panama verklaarde zich onafhanke lijk. Later erkenden de Verenigde Staten de nieuwe staat. In ruil daarvoor stond Panama de Verenigde Staten eeuwigdurend het bezit van de zone af. Het ver drag van 1903 geeft de Verenigde Staten het recht te interveniëren als de rust in het land verstoord wordt. Van dat recht is herhaaldelijk gebruik gemaakt. In 1939 kwam men overeen dat de Verenigde Staten alleen tussenbeide zullen komen, als .de regering van Panama dit wenst. STRIJDKRACHTEN. Panama heeft geen leger, geen luchtmacht en geen ma rine. Wel heeft het land een nationale politiemacht die de orde moet handhaven. De Verenigde Staten onderhouden sinds 1941 bases in het land. VLAG. De vlag van Panama heeft de kleuren blauw-wit-rood. CAIRO (AP) Een Egyptische jour nalist heeft een beroep gedaan op de ko mende Arabische topconferentie om een volkomen nieuwe politiek tegen Israel te voeren. Door die politiek, meent hij, moet een einde komen aan de oorlogsdreiging of onwerkelijke acties, zoals een plotselinge olieboycot van de westelijke mogendheden. Het artikel beslaat in Al Achbar" een hele pagina. Het is vooral belangrijk, om dat het slechts twee dagen vóór de con ferentie van Cairo in een blad van de ge controleerde Egyptische pers verschijnt. Het artikel is veruit het openhartigste van een geleidelijk krachtiger wordende perscampagne om Egypte's krantenlezers te waarschuwen voor de moeilijkheden van de huidige politiek. „Een aanval op Israel is een aanval op een staat, die lid is van de Verenigde Na ties en als zodanig onschendbaarheden ge niet, die niet genegeerd kunnen worden aldus het artikel. Over de voorgestelde Arabische olieboy cot van westelijke staten, die Israel steu nen, zegt het artikel dat zo'n boycot vol gens sommige mensen onmogelijk is. En natuurlijk is zo'n boycot onmogelijk. Het voorstel getuigt niet van gezond verstand. In het artikel wordt de conferentie voor gesteld de aandacht van de wereld te ves tigen op de één miljoen Arabische vluch telingen die door de oorlog van 1948 van huis en haard verdreven werden en op Is raels weigering om de V.N.-resoluties ten uitvoer te brengen en op het rassenonder scheid in Israel ten aanzien van de Arabie ren in Israel. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederland staat nog even gereserveerd als tot dusverre tegenover de plannen van premier Erhard en gene raai De Gaulle voor een politieke unie van de zes E.E.G.-landen zonder Groot Brittannië. Die indruk kreeg men vrijdag middag in Brussel, nadat minister Luns er had geluncht met zijn Franse collega Cou ve de Murville. De uitnodiging was uitgegaan van laatst genoemde. Het lag voor de hand dat hij de Nederlandse minister weer eens zou polsen over het Nederlandse standpunt. Na een grote klopjacht is vrijdagavond Sylvain d'Hoest, de voortvluchtige drie voudige Belgische moordenaar, gearres teerd. Hij werd aangetroffen in de omge ving van Gent. d'Hoest ontsnapte deze week uit de gevangenis in Turnhout, na dat zijn moeder hem een vijl had bezorgd. MANILLA (Reuter) President Soe karno van Indonesië en president Maca- pagal van de Philippijnen hebben ver klaard, dat zij hopen op een nieuw ge sprek met premier Abdoel Rahman van Maleisië ter regeling van het geschil om Maleisië. Deze verklaring stond in een communi qué, dat in Manilla is uitgegeven na af loop van Soekarno's bezoek aan de Philip pijnen. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat president Macapagal had aange drongen op „zelfbeheersing en matiging' in het geschil. Indonesië zal voorts de aan spraken van de Philippijnen op Sabah steunen. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië zal meedoen aan een komende proef met een gemengde NAVO-bemanning aan boord van een Amerikaanse torpedojager voor geleide projectielen. Dat hebben functionarissen van het ministerie van Defensie in Londen gezegd. Bijzonder, heden daarvoor moeten nog worden uit gewerkt. Deze deelneming van Engeland verplicht het land niet tot deelneming aan de door de Verenigde Staten voorgestelde strijd macht van oppervlakteschepen met ge mengde bemanning, bewapend met Pola- risraketten. (Van onze correspondent) PARIJS De amateur-bioloog Gaston Naessens. uitvinder van een serum waar mee hij kanker zou kunnen genezen, is in de Parijse voorstad Villejuif door de di recteur van het Franse kankerinstituut, professor Denoix, gedurende anderhalf uur ontvangen om over zijn preparaat te spre ken. Professor Denoix heeft hem beloofd het serum ernstig te zullen onderzoeken. Daar entegen heeft hij geweigerd aan het ver zoek van Naessens te voldoen en de ver antwoordelijkheid op zich te nemen van een verdere behandeling met het serum van twee patiënten, die in Corsica al eer der met dit zelfde middel behandeld wa ren. Naessens, die na het onderhoud op het kankerinstituut, dat dus geen succes voor hem is geweest, door een vijftigtal jour nalisten werd opgewacht, is gisteren weer naar Corsica waar hij sedert afgelopen zomer woont, teruggevlogen. Professor Denoix heeft in zijn communi qué bevestigd het serum aan een diep gaand en objectief onderzoek te zullen on derwerpen waarvan het resultaat, vermoe delijk pas over enkele maanden, aan de minister van Gezondheid ter kennis zal worden gebracht. Het ziet er naar uit dat Naessens op wie talrijke kankerpatiënten hun laatste hoop hadden gevestigd door de officiële wetenschap op een zijspoor is gerangeerd en dat men van zijn al of niet vermeende wonderserum verder weinig meer horen zal. Gaston Naessens ■5 PARIS FRANCE "ss«> r s"t Deze vloeibare crème op basis van zee water, dringt diep in de huid door en maakt haar veerkrachtig doordat het vochtgehalte wordt hersteld. Zij is als nachtvoeding voor elke huid geschikt. De beste en bekoorlijkste bescherming, die in de winter de lippen zacht en soepel houdt. f4,95 Voor uw nagels crème lak f 3,95; Parelmoer f 5,50 in bijpassende tinten." circulaires bij depositaires verkrijgbaar mm* rnmm f 16,75 Mijnheer de Vries Ik mag wel zeggen dat het een rustig café was. Nu weet ik wel dat de één een ander idee van rustig heeft dan de ander, maar als je in je eentje 30 stoelen vol moet maken en de barkeeper doet een dutje, dan mag je wel zeggen dat het stil is. De enige troost die ik had, was dat ik niet zelf op het idee was gekomen dit dorpscafé op te zoeken. Ik zat juist na te denken over de vraag hoelang het nog zou duren, voordat mijn auto, die in de garage tegenover het café stond, gerepareerd zou zijn, toen de twee de bezoeker binnenkwam. Een lichtgebo gen zestiger overzag de situatie vanaf de drempel, kreeg mij in het oog, rechtte zijn schouders en kwam vastbesloten op me af. Van de negenentwintig lege stoelen koos hij die valk naast mij uit en begon: „Mógge". De Vries is mijn naam". Hij verwachtte van mij iets dergelijks, maar ik bracht het niet verder dan een verrast: „Zo, zo, aangenaam. Deze tegenslag deerde hem niet, want hij ging onmiddellijk tot de aanval over: „U bent zeker vreemd hier?" „Ja", zei ik, „ik kom hier voor het eerst". Daar hij kennelijk enorme behoefte had aan wat aanspraak was hij blij, een aan knopingspunt gevonden te hebben en ver volgde: „Dan bent u hier zeker voor za ken?" „Ja", stemde ik toe, een slok van mijn lauwe koffie nemend. „Handel?" raadde hij. „Nee, ik ben journalist." „Mooi vak", sprak hij waarderend, „heb ik vroeger ook gedaan". Hij wachtte even om te zien wat dit voor uitwerking zou hebben. „Nee maar was mijn be langstellende commentaar. „Ja", vervolg de hij nadrukkelijk, „vroeger wel, maar nu Ik wilde de man niet voor het hoofd stoten en vroeg: „en wat doet u nu, mijnheer de Vries?" Er verscheen een ge heimzinnige glimlach op zijn gezicht toen hij aarzelend begon: „Tja, ik zit in de handel mijn kantoor staat hier in 't dorp". Het was duidelijk dat dit beroep veel aantrekkingskracht op hem had en dus vroeg ik maar waarin hij handelde. „Och, van alles" zei hij vaag, maar ver volgde snel: „hoofdzakelijk auto's." Inmiddels had de kastelein het moede hoofd opgeheven en slofte op ons af. „Wat mag het zijn, meneer", vroeg hij de Vries, terwijl hij mij een veelbetekenende knip oog gaf. Deze dacht een ogenblik na en zei toen vastbesloten: „Sherryu drinkt toch ook mee, meneer eh.„Willems", zei ik, „graag". „Twee sherry dus" wend de de Vries zich weer tot de barkeeper. Nadat deze het bestelde gebracht had, vervolgde de Vries: „Best vak hoor, 't autobedrijf, 't loopt reuze, maar ja, je bent de hele dag op pad, hè". „En nu zit u hier", wierp ik tegen. Hij glunderde en antwoordde: „Ja één van mijn wagens is kapot, hij heeft een gebroken as. Mis schien heeft u hem wel zien staan, hij staat aan de overkant in de garage. Het is een lichtblauwe Opel, ik wacht hier tot hij klaar is, ziet u". Ik zag het inder daad en ik hoorde ook een motor starten. Wij stonden beiden op en mijnheer de Vries zei „Aha, ik denk. dat- hij weer voor elkaar is".- „Dat denk ik-ook", .zei ik 'dub belzinnig, terwijl ik afrekende en naar de deur liep. Hij keek me stomverbaasd aan. ev volgde mij op de voet. „Tot ziens, mijnheer de Vries", zei ik bij de deur en liep naar mijn lichtblauwe Opel. Hij bleef in de deuropening staan, en langzaam, heel langzaam, drong het tot hem door. Zijn schouders zakten be- beschaamd naar voren toen hij zich om draaide en naar binnen ging. TUNIS (AP). Tunesië heeft commu nistisch China erkend. Het wordt hierdoor het twaalfde Afrikaanse land dat diploma tieke betrekkingen met Peking aanknoopt. De erkenning werd aangekondigd in een gezamenlijk communiqué over het bezoek van de Chinese premier Tsjoe-En-Lai aan Tunis. Hoewel het het regime in Peking erken de, verzekerde Tunesië het Westen dat het geen einde maakt aan de politiek van vriendschap met het Westen en niet alle bedoelingen van China goedkeurt. De Westduitse farmaceutische fabriek Bayer heeft bekend gemaakt, dat zwangere vrouwen beter niet het geneesmiddel voor TBC „Iridocin" kunnen innemen. Hoewel niet is vastgesteld, dat gebruik van „Irido cin" misvormingen bij baby's tot gevolg heeft, zijn bij proeven met dieren wel mis vormingen geconstateerd. Hierbij wordt aangetekend, dat de doses die men de die ren toediende veel groter waren dan nor maal. AYLESBURY (A.P.). In Bucking hamshire, het graafschap even ten noor den van Londen, bestaan plannen voor de bouw van een stad van 250.000 in woners die allen binnen de vijf minuten van een gratis monorailnet zullen wonen. In een rapport heeft een commissie dit plan gelanceerd als een mogelijke op lossing voor de problemen samenhangend met de enorme bevolkingsgroei Het voornaamste doel is te voorkomen dat het autoverkeer in de stad domineert. De huizen en fabrieken moeten gebouwd worden langs het net van de monorail. De exploitatie ervan zou ongeveer zeven en half miljoen gulden per jaar kosten. Het plan voorziet in de stichting van woonkernen van elk vijfduizend mensen bij de monorail-stations. De langste wandeling van huis naar school zou tien minuten zijn. Klinieken en ziekenhuizen worden gebouwd op plaatsen die gemakkelijk bereikbaar zijn. De af stand van het stadscentrum tot de buiten ste monoraiistations zou een kwartier zijn. Dit stadscentrum en het winkelcen trum zouden boven het wegennet ge bouwd worden. Werkloosheid. De werkloosheid in de Ver enigde Staten, die in november tot 5,9 percent toenam, is in december terug gevallen tot het oktoberpercentage van 5.5 percent van de beroepsbevolking. Het totale aantal arbeidsplaatsen daalde in december door seizoensinvloeden met 700.000 tot 68.6 miljoen, maar is niette min nog 1,1 miljoen groter dan in december 1962. Grap. Een Amerikaanse federale jury heeft vrijdag een 21-jarige werkstudent Russell McLarry buiten vervolging ge steld. Hij had vóór de mogrd op presi dent Kennedy tot medestudenten gezegd, dat hij het staatshoofd met een revolver zou opwachten Later had hij verklaard „trots, nee verheugd" te zijn over de dood van de president. Tegenover de jury zei McLarry dat deze uitlatingen als een grap moesten worden opgevat. Vernedering. In de Westduitse plaats Calw zijn vrijdag twee onderofficieren van de parachutisten tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen van respectievelijk één en twee weken, met een proeftijd van twee jaar, veroordeeld, omdat zij onder geschikten zouden hebben vernederd. Vergiftiging. Zeker dertig Afrikanen, meest kinderen, zijn in Zuid-Afrika in een ziekenhuis aan voedselvergiftiging overleden. De mensen zijn ziek gewor den, nadat zij vlees hadden gegeten van een os, die woensdag was geslacht. Oproer. In West-Bengalen is vrijdat een student gedood en werden minstens acht mensen gewond, toen de politie op enke le plaatsen in de omgeving van Calcutta het vuur opende op oproermakers. Vijf honderd mensen werden gearresteerd, van wie 120 in Calcutta. De ongeregeld heden begonnen na berichten over relle tjes tussen hindoes en mohammedanen in de aan West-Bengalen grenzende ge bieden van Oost-Pakistan. Zuivering. Volgens het blad „Helsingin Sanomat" zal in de loop van deze maand een zuivering in de Finse Com munistische Partij plaats hebben. Daar bij zouden 10.000 leden zijn betrokken, onder wie de secretaris-generaal Ville Pessi, die in ongenade zou zijn gevallen. Asiel. Negen Bulgaarse bouwvakarbeiders, die bij de Turkse grens werkten en van die gelegenheid gebruik maakten om uit te wijken, hebben in Turkije politiek asiel gevraagd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3