Links-georiënteerde groepen nemen macht over op Zanzibar Londen vreest dat eiland het „Cuba" gaat worden voor Oost-Afrikaanse kust HET WEER Breuk in het Italiaanse linkse socialisme Vele doden bij relletjes in Calcutta Reders winnen kort geding Fidel Castro plotseling naar Moskou Bevalling onder van de Haagse toezicht politie if Wieg in brand; baby omgekomen Vecchietti vormt proletarische groep tegen de officiële partij van Nenni MAANDAG IS JANUARI 1964 ZANZIBAR Kostbare schilderijen bij brand ernstig beschadigd Officiële grimmigkijkers Brits vaartuig Republiek ssW MORRIS before you êuy! FALCON REGENJASSEN Sneeuw en vorst Het woord is aan Rapport over sigarettenrokers pagina 3 Rust in Panama pagina 3 Armoede in Amerika pagina 4 In de krant van heden: Hoe groot? Oswalds weduwe wil boek schrijven I 49e JAARGANG NUMMER 58 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redaptie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ZANZIBAR (AP, AFP en Reuter). De regering van Zanzibar, een klein eiland voor de kust van Kenva en Tan ganyika, is ten val gebracht. Zeshonderd opstandelingen namen zondag onver wacht de macht over. Zij slaagden er snel in de zwakke tegenstand van de Eolitie te breken. De staatsgreep was ennelijk goed voorbereid. De opstande lingen bezetten de radiozender van het eiland en het arsenaal, alsmede vrijwel alle openbare gebouwen en het vlieg veld. Bij de gevechten zouden drie men sen zijn gedood. Er zouden 24 gewonden zijn. Sultan Seyid Jamshid bin Abdulla en zijn premier sjeik Muhammed Shamte Ha- madi zijn gevlucht. Zij zouden per schip op weg zijn naar het vaste land van Afrika. De eilanden Zanzibar en Pemba werden vorig jaar tien december zelfstandig. Zij bleven leden van het Gemenebest. Zij wa ren 73 jaar een protectoraat geweest. UGANDA K EN YA (ISUMil vicmu Nairobi Mombasa PcmbaDT TANGANYIKA 500 km ZANZIBAR AFRICA Mkokoton iwengo JnzTSa lZANZIBA INDISCHE Jozani OCEAAN z Paje iChukwani Makunduchi Kizimkazi 25km 1605 V.PELT Umma Partij. Die partij werd vorige week verboden. Baboe was onlangs onder ande re in Peking. Er bestond reeds vele jaren op het eiland spanning tussen de kleine Arabische bevolkingsgroep en de Afrikaanse bevol king. In 1961 leidde die tot onlusten. De landgoederen op het eiland zijn vrijwel alle in het bezit van Arabieren. De Afri kaanse bevolking, de Shirazis, is radicaal gezind. Zij hebben nauwe banden met de Afrikanen op het tegenover het eiland lig gende vaste land van Oost-Afrika. De be langstelling van communistisch China voor het strategisch belangrijke eiland is de laatste tijd duidelijk aan het licht getre den Tijdens de onafhankelijkheidsfeesten werd Peking vertegenwoordigd door Ho Ying, de ambassadeur van communistisch China in Tanganjika en Uganda. In Nairobi zijn ministers van Kenya Oeganda en Tanganjika in spoedzitting bijeengekomen om te spreken over het verzoek van de afgezette regering van Zanzibar om militaire steun. Groot-Brit- tannië zou een dergelijk verzoek van de hand hebben gewezen omdat Engeland geen verdedigingspact heeft met Zanzi bar. De Britse hoge commissaris op het ei land, Crosthwait, zou hebben gemeld dat Britse levens en eigendommen geen ge vaar lopen. De driehonderd Britten op Zanzibar zijn voornamelijk ambtenaren. De Amerikanen op het eiland zijn em ployés van het volgstation voor ruimte vaartuigen en hun gezinsleden. door sommige beschouwd als een recht- streeks gevolg van het onrealistische plan dat op 26 september in Londen tot stand kwam. De drie mannen die de macht hebben gegrepen werden destijds door het Britse koloniale bestuur de grootste moeilijkhe- den in de weg gelegd om naar Londen te komen. Zij hebben herhaaldelijk ver- I klaard dat zij de afgezette coalitierege ring als onvoldoende beschouwden. Hedenmorgen vroeg is bjj een brand in het William Hailsborough-museum in het Londense West End een aantal kostbare schilderijen ernstig beschadigd. Tot de getroffen meesterwerken behoren „Romeins Tafereel" van Canaletto (dat ruim 350.000 gulden waard zou zijn), „Por tret van een Dame in zwarte Japon" van Van Dijck en „Moeder met Kind" van Boucher uit de Rothschild-verzameling. De politie houdt ernstiig rekening met de mogelijkheid van brandstichting. Een stoet van tienduizenden Pana- mezen heeft zondag zestien landge noten, die bij ongeregeldheden om het leven waren gekomen, begeleid op hun laatste gang naar een buiten de stad gelegen kerkhof. President Roberto Chiari (links) en vice-presi dent Gonzales Ruiz met grimmige IPBIS gezichten aan het hoofd van de stoet. Nog een beeld van de troebelen in de Panama-kanaalzone. Panamese scholieren lopen met een spandoek, waarop te lezen staat: „Panama is geen protectoriaat van de V.S., maar een vrij land". Op de voorgrond 2 politiemannen met. het gezicht naar de betogers en 'n knuppel op de rug. (Zie ook pagina 3) Er wonen op de eilanden, die een opper vlakte hebben van ongeveer 2500 vierkante kilometer, ruim 300.000 mensen, Arabieren en Afrikanen. Eerstgenoemden maken vijf tien percent van de bevolking uit, doch beheersten de regering en het economisch leven. Het nieuwe bewind schijnt het heft vast in handen te hebben. Het heeft de repu bliek uitgeroepen. Sjeik Abeid Karoeme, leider van de Afro-Sjirazi Partij is presi dent geworden. Premier is nu Kassim Han- ga. Minister van Buitenlandse Zaken is sjeik Abdoel Rachman Mohammed Ba boe, leider van de communistisch gezinde Doordat twee broertjes met lucifers speelden raakte in de ouderlijke woning in Den Haag een wieg met een baby van twee maanden in brand. De kleine liep ern stige brandwonden op en is korte tijd la ter in een ziekenhuis overleden. In Den Haag is voorts voor de vijfde keer binnen korte tijd een woonwagen uit gebrand op een van de woonwagenstand plaatsen. De brand ontstond toen de be woner en zijn vrouw van een bezoek te rugkwamen en de kachel oppookten, waar bij het rooster eruit viel. De wagen, die zo goed als nieuw, was, ging in vlammen op. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of ondergekoelde regen en ook hier en daar mist. Zwakke wind. Lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Engeland heeft het onderzoekingsvaar tuig van de Britse marine „Owen" naar Zanzibar gestuurd om Britse staatsbur gers te beschermen, aldus meldt onze cor respondent in Londen. Sir Geoffrey de Freitas, de Britse hoge commissaris in Kenya, heeft verklaard dat hun evacuatie niet nodig is. Gemenebest minister, Duncan Sandys, zei in Londen dat Engeland niet de be doeling heeft in te grijpen in Zanzibars binnenlandse aangelegenheden. Hij had van de premier van de afgezette regering het verzoek ontvangen om Britse strijdkrach ten te sturen wegens mogelijk gevaar van Britse levens en eigendommen. Op grond echter van de ontvangen inlichtingen acht de Britse regering het onnodig om troepen te zenden. Engeland dat vooral door de toestand op Cyprus uiterst krap in zijn militaire re serves zit, heeft nog steeds een infanterie brigade van drieduizend man in Kenya. De nieuwe premier van Zanzibar Hanga heeft in Moskou gestudeerd en heeft een Russische vrouw. In Londen gelooft men dat het nieuwe links gerichte regime zich economisch en politiek op Moskou of Peking zal gaan oriënteren. Hoewel het nog te vroeg is voor een conclusie is het niet uitgesloten dat de Zanzibar-eilandeh het „Cuba" van Afrika kunnen worden. In dat geval zou dit de eerste communis' tische staat zijn binnen het Britse Geme nebest, dat hierdoor voor unieke proble men zou worden geplaatst. De staatsgreep heeft de in Londen met veel moeite verkregen constitutionele rege ling ongedaan gemaakt en wordt zelfs Gabriel Marcel: Leven in een wereld die is toege- spits op het idee van de Functie, is aan wanhoop blootgesteld, want in werkelijkheid is die wereld leeg. Weerrapporten J, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 10 Kunst- 6 Radio en t.v6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten .9 Sport10, 11, 12, 13 Topsy14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's CALCUTTA (AP, AFP en Reuter). - Bij botsingen tussen hindoes en moham medanen in Calcutta zijn de afgelopen dagen zeker zeventig mensen gedood. Enkele duizenden onruststokers en plun deraars zijn gearresteerd. Vele mensen zijn gewond. De regering van India heeft troepen naar de stad gestuurd om te helpen de orde te handhaven. De politie en de soldaten heb ben opdracht zonder pardon op te treden. Er wordt onmiddellijk raak geschoten, als plunderaars of brandstichters worden ont dekt. Zondagavond is voor grote delen van de stad de staat van beleg afgekondigd. Niet bevestigde geruchten maken mel ding van moorden in het Pakistaanse Khoe- na, 120 kilometer van Calcutta. De onlusten daar zijn ontstaan, nadat een haar van de profeet Mohammed werd vermist. Later zou de relikwie zijn teruggevonden. De moorden in Khoena zouden de onlusten in Calcutta tot gevolg hebben gehad. Die begonnen donderdag Studenten, fa brieksarbeiders en anderen deden toen aanvallen op mohammedanen. De politie slaagde er niet in de orde te herstellen, ondanks het gebruik van vuurwapens. Zaterdag bereikten de relletjes een hoogtepunt. Er vond toen plundering en brandstichting plaats op grote schaal. Men vreest dat de onlusten over zullen slaan naar het naburige Pakistan, waar de mo hammedaanse bevolking dan represailles zal nemen tegen de hindoes. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Bhoettho, heeft de regering van India verantwoordelijk gesteld voor de anti-mohammedaanse relletjes in West- Bengalen. (Van onze correspondent) ROME Wat wij reeds ruim een maand geleden voorzagen, is nu gebeurd. De linkervleugel van de Italiaanse socia listische partij heeft zich losgemaakt van de partij en een nieuwe partij opgericht, die de naam zal dragen van „Italiaanse socialistische partij van proletarische een heid". Dat is dezelfde naam die de so cialisten voerden in de tijd dat zij als uit gewekenen in Frankrijk tegen het fascis me streden. De oorzaak van deze uittreding is niet onbegrijpelijk. Vecchietti, de secretaris generaal van de nieuwe partij, verwijt Nenni en de zijnen dat zij bij de bespre kingen met de andere democratische par tijen verder zouden zijn gegaan dan waar toe het partijcongres van november hen had gemachtigd en dat zij nu niet langer kan worden beschouwd als een partij die strijdt voor de belangen van de arbeiders klasse, maar als onder-deel van een bour- geoisie-regering, die zelfs minder vooruit strevend is dan het kabinet-Fanfani van anderhalf jaar geleden. Iets daarvan is stellig wel waar. Maar de toestand wordt er niet beter op door de partij vaarwel te zeggen. Als linksge oriënteerde stroming in de grote socialis tische partij zouden Vecchietti en de zijnen op de socialistische ministers, en dus op de regering, druk hebben kunnen uitoefe nen, waardoor zij die regering een meer links karakter hadden kunnen geven. Nu blijft er slechts een kleine groep over, die het weliswaar verkeerd vindt dat Nen ni is toegetreden tot een regering onder Moro, maar die toch trouw wil blijven aan de partij. Dit is dus eën groep die dezelfde mening is toegedaarf als Vecchiet ti. maar zonder daaruit de consequentie te trekken dat zij de partij vaarwel moet zeggen. Het is moeilijk nu reeds vast te stellen hoe groot de nieuwe partij zal worden. Zij zal waarschijnlijk kunnen rekenen op 22 tot 25 Kamerleden, zodat er dan zo wat 65 tot 62 overblijven die trouw blij ven aan- de regering, en verder op 12 of 13 senatoren (32 of 31 voor de regering). Het is dus niet zo'n grote partij, kleiner zelfs dan de sociaal-democratische of li berale, maar die getallen zeggen niet veel Van belang is hoe "de partijleden erover denken en dat zijn voor het merendeel ar beiders. Als wij Vecchieiti mogen geloven, dan zou meer dan zestig percent, misschien zelfs wel zeventig percent, van de socialis ten die ingeschreven staan bij het alge meen vakverbond zich willen aansluiten bij de nieuwe partij. Volgens andere bronnen gaat het om ongeveer veertig percent. Op den duur zou de eigenlijke socialistische partij van Nenni, die nog altijd een groot aantal afgevaardigden telt, dan een soort sociaal-democratische partij worden, waarin intelectuelen en administratief per soneel de overhand krijgt boven de arbei ders. Het zou zelfs kunnen komen tot een samensmelting van de socialistische par tij en de sociaal-democraten van Saragat. De arbeidersklasse is echter nog niet rijp voor sociaal-democratie. Gebeurt het, dan zou de partij van Vecchietti belang rijker kunnen worden dan die van de so cialisten, die in de regering zitten. Zou den daarentegen de christen-democraten en de sociaal-democraten inzien dat het nu meer dan ooit nodig is een linkse koers te sturen om de natie te bewijzen dat in de nieuwe regering wel degelijk een mar xistische partij zitting heeft en niet een soort kopie van Saragats sociaal-democra ten. dan heeft de proletarische eenheids partij niet veel kans zich op lange ter mijn te handhaven. Zij zou dan over een paar jaar worden opgeslokt door de com munisten of voor een groot deel terugke ren tot de grote socialistische partij. Vecchietti heeft noch het socialisme nifch de democratie een dienst bewezen met zijn halsstarrigheid. Daarover is buiten de kring van zijn aanhang ie dereen het eens. De ontwikkeling in Ita lië, die beloofde in wat sneller tempo de achterstand in te hajen die dit land nu eenmaal zal moeten inhalen, wordt op nieuw onzeker- Veel zal afhangen van de wijze waarop de socialistische ministers zich zullen weten te handhaven tegenover de andere partijen in de coalitieregering. Mevrouw Marina Oswald wil een boek schrijven over haar leven in Rusland en haar huwelijk met Lee Harvey Oswald, aldus, bericht dp Dallas Morning News uit de hoofdstad van Texas. Volgens dit blad bezit mevrouw Oswald voldoende kennis van de Engelse taal om een gesprek te voeren, maar zal zij bij het schrijven van haar boek geholpen worden. De weduwe heeft verklaard zich neer te leggen bij het feit dat haar man president Kennedy ver moord heeft, omdat het bewijs van de po litie daaromtrent volgens haar geen twijfel meer overlaat. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage jhr. mr. G. Witsen Elias heeft vanmorgen de eisen van de in Scheveningen gevestigde reders in een vorige week aangespannen kort geding tegen het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) en drie in Scheveningen wonende leden van het actiecomité gesteld gegrond geacht, De reders hadden het O.V.B. van een onrechtmatige daad beschuldigd omdat het de vissers tot, staken had aangespoord. De reders hadden gevorderd dat het O.V.B. de Scheveningse vissers zal oproepen het werk te hervatten. Zij vroegen een dwangsom van 50.000 voor elke dag dat dit niet geschiedt. Tegen de leden van het actie comité vroegen zij een dwangsom van 500. De president beval vanmorgen in zijn uitspraak het O.V.B. en de drie leden van het actiecomité de aan de schepelingen ge dane opwekking tot staken binnen twaalf uur ongedaan te maken. De dwangsommen, die de reders hadden gevraagd bij niet nakomen van de rechter lijke beslissing 50.000 voor het O.V.B. en f 500 voor elk der leden van het actie comité legde de president eveneens op. Het vonnis is bij voorraad uitvoerbaar. Zoals bekend is inmiddels tussen de er kende werknemersorganisaties en de reders overeenstemming bereikt over verbete ringen in de C.A.O. Deze zullen de leden van de drie erkende bonden vanavond worden voorgelegd in een vergadering, die om 20 uur begint in „Op Gouden Wieken" te Scheveningen. (Vervolg zie pagina economie en financiën) MOSKOU (AP en Reuter). Premier Fidel Castro van Cuba is vandaag op uit nodiging van premier Kroesjtsjev in Moskou aangekomen.*"' Volgens een Russische communiqué zul len de twee regeringsleiders van gedach ten wisselen over „kwesties van gemeen schappelijk belang". Ook is het de bedoe ling dat Castro zal uitrusten en „ver trouwd raakt met het Russische winter landschap en in de met sneeuw bedekte bossen gaat jagen". Premier Kroesjtsjev, president Brezjn- jov en andere Russische leiders kwamen Castro afhalen van het vliegveld. Er klon ken 21 saluutschoten. In het voorjaar van 1963 bracht Castro een bezoek van ruim een maand aan de Sovjet-Unie. De nieuwe reis van Castro naar Moskou heeft Washington kennelijk verrast. Amerikaanse functionarissen zeiden er van tevoren niets van geweten te hebben. Zij wilden zich niet uitlaten over de vraag of het bezoek een gevolg was van econo mische moeilijkheden dan wel te maken had met de Amerikaans-Panamese crisis. Deskundigen achten het mogelijk, dat Castro naar Moskou is om toestemming te vragen voor grotere verkopen van Cu baanse suiker aan de landen van de vrije wereld in plaats van naar het Sovjet-blok, dat hem betaalt met produkten en machi nes. Financiële deskundigen verklaren, dat de regering-Castro met ernstige deviezen- problemen kampt en dat suikerverkopen op de vrije markt een oplossing voor de ze problemen zouden kunnen zijn. Boven dien zou hij op die manier de tien mil joen dollar gemakkelijker kunnen beta len, die hij op tafel zal moeten leggen voor de in Engeland bestelde autobussen en voor spoorwegmaterieel, dat Cuba dringend nodig heeft. Het bestuur van de Nederlandse boks- bond heeft contact gezocht met Tsjecho- slowakije om tot een landenontmoeting te komen. De Tsjechen zijn echter zo druk bezet, dat pas in april 1965 een Nederland- se ploeg naar Tsjechoslowakije zal kunnen rf»i 7pn Er zullen waarschijnlijk maar zeer weinig kinderen zijn, die zo jong reeds „in aanraking" met de politie zijn gekomen, als het doch tertje van de familie De Boer in de Hazelbroekstraat te Den Haag. Nauwelijks ter wereld gekomen, werd zij reeds „aangehouden en voorgeleid", en dat alleen omdat de vader het tele foonnummer van de taxi centrale was vergeten. Zondagmorgen vroeg bel de een radeloze heer De Boer de politie op: „Mijn vrouw staat op het punt te bevallen. Zij moet naar een kliniek en nu ben ik ver geten onder welk nummer ik een taxi kan bestellen". Twee hoofdagenten spoed den zich onmiddellijk in een politiewagen naar de HazelbroekstraatPer mobilofoon belden zij vast een taxi. Maar toen zij op het adres waren aange komen. merkten zij dat de baby niet bereid was op de taxi te wachten. De twee hoofdagenten, van alle markten thuis, maakten zich dadelijk ver dienstelijk met het opzetten van water en het vullen van kruiken. Eén van de agenten gaf de nieuwe bur ger, een meisje, een paar tikken, maar uit het geluk kige gezicht'van de moeder toen haar dochter in een luid gehuil uitbarstte mocht worden afgeleid, dat zij geen aanklacht overweegt..., integendeel. Moeder en dochter zijn later toch nog naar de Emma-kliniek gebracht en maken het wel. Een raadsel blijft, intussen de vergeet achtigheid van de heer De Boer. Het is namelijk al de vierde keer dat hij vader werd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1