OPRUIMING Actie in de Verenigde Staten tegen roken van sigaretten Gevaren wettigen passende officiële maatregelen Gaat Naessens naar Engeland Nieuw voorstel voor de passen Kampbeul voelt zich onschuldig Conclusies Washington niet gerust op de afloop in Panama Ontploffing eist vijf doden WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Fabriek in Moskou voor scholieren Verontreinigde lucht erger dan roken Nehroe ziek terug in New Delhi Rusk kwaad over busleveranties aan Fidel Castro <*Praatóteel J MAANDAG 13 JANUARI 1964 3 DEZE WEEK BEGINT ONZE Grondige herziening van verdrag onontkoombaar Westduits rapport: (Op de M. Mok k Nu na de .jongste onderzoekingen en ex perimenten cp grote schaal niemand zich meer kan onttrekken aan de conclusie, dat roken schadelijk is voor de gezondheid doemt toch weer de brandende vraag op of niet een bepaalde eenzijdigheid van aan dachtbepaling een overschatting van het ene en een onderschatting van het andere tot tenminste onvolledige uitkomsten ge leid heeft. De mogelijke overschatting van het ta baksmisbruik als oorzaak van dodelijke kwalen zou kunnen zijn ontstaan uit een gebrek aan aandacht voor andere, min stens even ernstige factoren. Het brand merken van het roken als oorzaak van ziektéh is een soort mode geworden, waar door andere mogelijkheden misschien ten onrechte zijn vergeten of verwaarloosd. De aantasting van gezonde longen kan vele oorzaken hebben. Het is niet een kwestie van het een óf het ander, maar van het een èn het ander. Het zou een jammerlijke vergissing zijn, wanneer de medische we tenschap met behulp van overheid en voor lichtingsorganen ten strijde zou trekken te gen één erkende vijand van de gezond heid, terwijl andere vijanden ongehinderd hun sluipend afbraakwerk zouden kunnen voortzetten. Dat is het gevaar van statistieken. Zon der de schadelijkheid van het roken in twijfel te willen trekken, zouden we na drukkelijke aandacht willen vragen voor statistische gegevens die zouden kunnen worden geput uit vollediger vergelijkings- cijfers. Het is ongetwijfeld statistisch aan te tonen dat de toeneming van sterfte door kanker zich ongeveer parallelliseert met bijvoorbeeld de toeneming van het aantal verbrandingsmotoren op de weg. Of met de toeneming van het gebruik van kleur en smaakstoffen in populaire voedings middelen. Gelukkig zijn nu reeds geluiden te ver nemen, die bewijzen dat de wetenschap geen kortzichtig genoegen neemt met de analyse van een enkel onderdeel van het gevarengamma. Een wetenschappelijk onderzoeker in Düsseldorf, professor Rein- hold Poche, werkt aan een rapport over de oorzaak van vervuilde lucht bij long ziekten. Ook in Nederland zijn reeds enige tijd proeven genomen ten aanzien van dit onderwerp. Dit betekent allerminst, dat het roken zou kunnen worden vrijgepleit. Wel zou het op den duur kunnen beteke nen, dat men behalve een campagne tegen het roken campagnes tegen diverse ande re slopers der gezondheid zal moeten on dernemen, om de angstwekkende cijfers van sterfte aan longaandoeningen te kun nen drukken. Het gevaar van al teveel ophef over één factor zou het wezenlijke resultaat van de pogingen, ons leven gezonder te maken, kunnen verhinderen. Dat is een aanmaning tot bezinning overwaard. Aftegang 38/40 HAARLEM (Van onze correspondent) WASHINGTON Alles wijst erop dat het rapport van de door de Amerikaanse gezondheidsdienst benoemde deskundigen inzake de gevaren van het roken voor de gezondheid, aanleiding wordt tot een hef tig politiek en wetenschappelijk debat. De bekendmaking van het rapport was met vele voorzorgsmaatregelen omringd, maar desondanks waren er al dagenlang lek ken: Dat heeft niet verhinderd dat de een stemmige tn ondubbelzinnige conclusies van de deskundigen verrassing verwekten. De Amerikaanse openbare gezondheids dienst beperkt zich verder tot een zo ruim mogelijke pubiikatie en toezending van het rapport aan alle tweehonderdduizend Amerikaanse geneesheren, zodat publiek en doktoren vooralsnog hun eigen conclu sies kunnen trekken. De directeur-gene raal van de gezondheidsdienst, dr. Luther Terry, verheelde echter niet, dat ten spoe digste zal worden overwogen welke rege ringsmaatregelen ter bestrijding van het rookgevaar mogelijk en wenselijk zijn. Lengte en inhoud van het rapport getui gen van grondighe'd bij het onderzoek; het bevat 387 bladzijden, rond 150.000 woorden en 80 tabellen en grafieken. Wat het rap port, naast het gezondheidsaspect, zo be langrijk maakt, ziin de enorme economi sche belangen ervan, die rechtstreeks en zijdelings met de Amerikaanse tabaksnij verheid verband houden. Het lijdt dan ook geen twijfel dat de belanghebbenden het rapport van de openbare gezondheids dienst fel zullen aanvallen. Zij hebben eigen deskundigen in dienst, die al her haaldelijk met klem hebben verklaard, dat geen bewijs van een rechtstreeks ver band van longkanker met sigarettenroken is geleverd. Zij vinden het bewijsmateriaal te statistisch. Longkanker is volgens hen een te gecompliceerde kwaal om vooral aan roken toegeschreven te worden. Zij achten het niet bewezen dat van roken meer nadeel wordt ondervonden dan van het inademen van bedorven straatlucht. Het Amerikaanse geneeskundige genoot schap heeft al een nieuw eigen onderzoek aangekondigd. Deze „further basic re search'' naar de invloed van het roken op de gezondheid zal niet geheel dezelfde grond bestrijken als de deskundigen van de openbare gezondheidsdienst. Het ge neeskundig genootschap wordt al verdacht van handjeplak met conservatieve sena toren en afgevaardigden, doordat het de geldigheid van conclusies in het rapport in twijfel trekt, met als beloning hulp bij de bestrijding van het wetsontwerp over de gezondheidszorg voor bejaarden via een sociale verzekering, waartegen het ge neeskundig genootschap gekant is. Het het ook zij, liet lijdt geen twijfel dat de bedreigde industrieën niets onbe proefd zullen laten om hun enorme be langen te redden. Zeer grote uitgaven, vooral van de sigarettenindustrie, voor re clame in de kranten, voor de radio en in het bijzonder voor de televisie kunnen de economische weerslag nog sterker maken. Sommigen hier twijfelen eraan of de si garettenindustrie werkelijk ernstige reden heeft te vrezen voor een daling van de omzet. Het sigarettenverbruik is de laatste jaren, ondanks herhaalde medische waar schuwingen en rapporten, voortdurend met sprongen gestegen. Het beeld is nu iets veranderd. Dit is de eerste maal dat de LONDEN (AP) De Schotse zakenman Daniel Davie uit Stonehaven heeft de Fransman Gaston Naessens, die zegt een geneesmiddel tegen bloedkanker ontwik keld te hebben, een betrekking aange boden en zich bereid verklaard laborato riumproeven met zijn serum te nemen. Volgens Davie heeft Naessens het sala ris van drieduizend pond per jaar onder voorbehoud aanvaard. Hij zal deze week naar Engeland reizen voor een bespreking Naessens schijnt erop te staan, dat het serum onderzocht wordt ni het Christie- instituut voor kankeronderzoek te Man chester, een van Engeland's leidende in stellingen op dit gebied. Ondanks het advies van de Britse rege ring zijn zaterdag de moeders van twee kinderen, die aan bloedkanker lijden, naar Corsica gevlogen in de hoop op een succes volle behandeling. De kinderen zijn vijf en drie jaar. Ze komen beiden uit Glasgow. De burgers van deze stad hebben ruim 10.000 gulden voor de reis bijeengebracht. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een boodschap van de consul te Ajaccio gepubliceerd, waarin aan de moeders is medegedeeld dat hij geen ver antwoordelijkheid voor haar of haar kin deren op Corsica op zich zal nemen. Zij werden gewaarschuwd, dat er geen zeker heid bestaat dat de kinderen behandeld tullen worden. BERLIJN (Reuter) Oost-Duitsland is bereid toe te staan dat Westberlijners voor dringende familie-aangelegenheden bezoe ken afleggen in Oost-Berlijn. Dit is be kendgemaakt door het Oostduitse persbu- eau ADN en in de Oostberlijnse dagbla den. Een woordvoerder van het Westberlijn- se stadsbestuur bevestigde dit later, maar voegde er aan toe dat geen uitgewerkte voorstellen waren ontvangen van de Oost duitse regeringsonderhandelaar, Erich Wendt. Gezaghebbende zegslieden zijn van oor deel, dat de voorwaarden van het Westen voor heropening van de muur voor het Oostduitse regime nauwelijks te aanvaar den zijn. Een voorwaarde, waarop nieuwe onder handelingen tussen West-Berlijn en de Oostduitsers zeker zuilen stranden is, dat geen nieuwe overeenkomst zal worden ge sloten, tenzij Oostberlijners ook naar West- Berlijn kunnen komen. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft de hoop uitgesproken dat de muur weer zal opengaan, maar hij waarschuw de in een radiotoespraak zijn gehoor tegen voorbarig optimisme. „Het is nutteloos voorbarige hoop te wek ken," zei Brandt. „Laat u niet gek ma ken, hetzij door geruchten, gissingen, in discreties of door mededelingen van het Oostduitse persbureau." Westelijke waarnemers geloven dat Ul- bricht nieuwe voorstellen kan hebben mee genomen uit Moskou, waar hij zondag een bezoek van twee dagen aan premier Kroesjtsjev heeft beëindigd. FRANKFORT (Reuter) Vrijdag is in Frankfort het proces voortgezet tegen 22 voormalige bewakers van het nazivernie tigingskamp Auschwitz. Nadat Robert Mulka donderdag zijn rech ters ervan probeerde te overtuigen dat hij niet wist dat er in het kamp gaskamers bestonden, liet de tweede verdachte die aan een verhoor werd onderworpen, de 52- jarige kassier Karl Hoeker, vrijdag een soortgelijk geluid horen. Hoeker, die tijdens het nazibewind Obersturmführer bij de S.S. was, wordt ervan beschuldigd als adjudant van de kampleider toezicht op de gaskamers te hebben gehad en de slachtoffers te hebben geselecteerd- Dr. Terry, directeur-generaal van de Amerikaanse Gezondheidsdienst rookt zelf geen sigaretten meer, maar meestal een pijp en af en toe een sigaar. „Ik zou iedereen adviseren op te houden met sigaretten roken", zo zei hij in antwoord op een vraag. „Wie wil doorgaan met roken dient zich de gevaren voor zijn gezondheid bewust te zijn", zo voegde hij hier aan toe. regering ingrijpt en daardoor is de uitwer king op de houding van het rokende pu bliek mogelijk veel groter. De suggestie is geopperd de gevaren van het roken voor de gezondheid op de verpakking van si garetten te vermelden, zodat de roker doorlopend wordt gewaarschuwd. De di recteur-generaal van de gezondheidsdienst wil tevens de jeugd het roken ontraden. (AFP) De drie grote Amerikaanse te levisiemaatschappijen, „National Broad casting Company", „Columbia Broadcas ting System" en „American Broadcasting Company", hebben bekendgemaakt dat zij hun reclame-overeenkomsten zullen herzien. Een radiostation in Concord (Ca- lifornië) heeft het maken van reclame voor sigaretten in zijn uitzendingen verbo den. Senator Marine Neubergef wil' twéé Wets ontwerpen indienen, één ter regeling van sigarettenadvertenties, het andere ten aan zien van het onderwijs en tevens voor een onderzoek naar de gevaren van het siga rettenroken, in te stellen door het minis terie van Gezondheid. De commissie komt tot de conclusie dat het roken van sigaretten in ver band staat met een hoger sterftecijfer bij een aantal ziekten. Volgens het rap port bestaat er een causaal verband tussen het roken van sigaretten en long kanker bij mannen. „Het risico van longkanker neemt toe, naarmate men langer en meer rookt en vermindert wanneer men het roken staakt". De dodelijke afloop bij aandoenin gen van de hartkransslagader een van de voornaamste doodsoorzaken in de Verenigde Staten was bij siga rettenrokers zeventig percent hoger, dan bij anderen. Voor sigarettenrokers is het risico op longkanker negen tot tien maal groter dan voor niet-rokers. Voor zware rokers is dat zelfs het twintigvoudige. Rokers van pijpen en sigaren lopen eerder de kans longkanker te krijgen dan niet- rokers, doch deze kans is veel gerin ger dan die van de sigarettenrokers. De commissie doet geen uitspraak over de gevolgen van het roken van filtersigaretten, omdat zij niet over vol doende materiaal op dat gebied be schikt. Volgens het rapport zijn er in 1962 41.000 Amerikanen aan longkanker over leden, tegen nog geen 3.000 in 1930. Tij dens het bestuderen van 1.123.000 man nen zijn 37.391 van hen overleden. Het rapport zegt dat uit de gecom bineerde rapporten blijkt dat het sterf tecijfer van sigarettenrokers in verhou ding tot niet-rokers bijzonder hoog is: voor longkanker 10.8 tegen één niet- roker, bronchitis en emphysema 6.1, kanker aan het strottenhoofd 6.5, alge hele kanker 4.1, kanker aan de slok darm 3.4, maagzweer 2.8 en de groep van andere bloedziekten 2.6. Voor ziek te aan de hartkransslagader is de ver houding 1.7, tegen één niet-roker. De commissie zegt dat uit de zeven studies is gebleken dat er ongeveer evenveel mannen sterven die per dag minder dan vijf sigaren roken als niet- rokers. Het sterftecijfer voor mannen die meer dan vijf sigaren per dag ro ken is iets hoger. „De verhouding voor pijprokers is weinig of niet hoger dan voor niet-rokers, zelfs voor mannen die tien of meer pijpen per dag roken en voor mannen die langer dan dertig jaar pijp gerookt hebben". Het rapport zegt dat „de belangrij ke weldoende effecten van roken voor namelijk liggen in het gebied van de geestelijke gezondheid en dat de ge woonte voortspruit uit een zucht naar tevredenstelling. Aangezien er geen middelen bestaan om de mate van de voordelen te meten, kan de commissie geen basis vinden waarop zij de voor delen tegen de gevaren van roken voor de bevolking in het algemeen kan af wegen". (Van onze correspondent) WASHINGTON - Hoewel de onlusten en geweldplegingen in Panama wat schijnen af te nemen, is men in de Amerikaanse hoofdstad allerminst gerustgesteld over de ontwikkeling. Het wordt toegejuicht dat het Witte Huis snel is opgetreden om de toestand tot bedaren te brengen en voor al het actieve ingrijpen van een inter- Amerikaanse vredesmissie acht men be moedigend. De Amerikaanse en Panamese autoriteiten hebben bijna overeenstem ming bereikt over de vorming van een ge meenschappelijk orgaan, dat de vrede langs de grenzen van de kanaalzone zal handhaven. Het wordt sterk afgekeurd dat de Ame rikaanse scholieren en hun ouders zo wei nig begrip hebben getoond voor de licht ontvlambare nationaliteitsgevoelens van de Panamezen. Ook voor velen in de Ame rikaanse hoofdstad is de heftigheid van de uitbarstingen in Panama als een verras sing gekomen. Men had er geen vermoe den van dat onder de oppervlakte zulke sterke anti-Amerikaanse gevoelens leefden De reacties in Amerikaanse politieke kringen lopen uiteen, maar het algemeen gevoelen is dat niet langer is te ontkomen aan een min of meer grondige herziening van het oude verdrag tussen Panama en de Verenigde Staten. De president van Panama, Roberto Chiaril, kan moeilijk terugkrabbelen van zijn eis dat de diplo matieke betrekkingen alleen hersteld kun nen worden als het verdrag is herzien en de verhouding Panama-Verenigde Staten fundamenteel is gewijzigd. Het is een tere zaak. Er zijn vitale Amerikaanse belangen gemoeid met on gehinderde doorgang en controle op het Panama-kanaal. In dit licht bezien kan men de explosieve politieke verhoudingen in Latijns-Amerika niet te licht opvatten. De invloedrijke hoofdstedelijke Washing ton Post verklaart, dat de Verènigde Sta ten, ondanks de geweldplegingen, bereid moeten zijn mede te werken aan een her ziening van het verdrag, waardoor dit meer in overeenstemming wordt gebracht met de waardigheid en nationale trots van het Panamese volk. „We moeten", aldus de Washington Post, „in Panama geen generatie Amerikaanse emigranten kweken, behept met dezelfde kwalen als de Fransen in Algerije". Volgens het blad moeten de Verenigde Staten Panama een groter aandeel geven in de inkomsten van het kanaal en het verschil in de loon- standaard van Panamezen en Amerikanen opheffen. In Amerikaanse diplomatieke kringen achten velen de eis tot herziening van het verdrag echter geen goed teken en vreest men dat schade zal worden toege bracht aan wezenlijke Amerikaanse vei ligheidsbelangen. De Washington Star bijvoorbeeld schrijft dat de regering niet voor geweld of ex treem nationalisme opzij moet gaan, dat zij voor alles de volstrekte veiligheid van 't Panama-kanaal moet garanderen en dat zo nodig Amerikaanse eigendommen en Amerikaanse levens met geweld moeten worden verdedigd. Geven de Verenigde Staten de controle over het kanaal prijs door een fundamentele verdragswijziging, dan wordt, volgens het blad, onherstel bare schade berokkend aan 't Amerikaan se prestige en aan de invloed van de Ver enigde Staten in geheel Latijns-Amerika met onberekenbare gevolgen. Vooralsnog nemen de meesten in de Amerikaanse hoofdstad echter niet aan dat het zo'n vaart zal lopen. Men hoopt echter dat de vredesmissie spoedig een formule voor overeenstemming kan vinden, zodat de gemoederen tot rust komen. STAD PANAMA(AP) Tienduizenden rouwende Panamezen hebben zondag in de stad Panama de massabegrafenis bijge woond van veertien landgenoten, die tij dens de botsingen met Amerikaanse troe pen om het leven gekomen zijn. Sinds don derdag zijn 24 personen onder wie drie Amerikaanse soldaten om het leven ge komen. Bij het oproer in Panama City is ook het kantoor van de KLM grondig vernield. Of het ook is afgebrand, zoals het kantoor van Pan American Airways, is niet bekend. 0 MOSKOU (Reuter) In Moskou wordt een fabriek gevestigd waarin 2.500 school kinderen werken. Er worden micro-elektri sche apparaten en onderdelen voor minia tuur-radio's gemaakt. Deze fabriek is niet bedoeld als een prouktiespelletje, maar als werkelijke deelneming van schoolkin deren in de produktie. Voorlopers ervan zijn tienduizenden werkplaatsen waar kin deren in verschillende beroepen worden opgeleid. In de fabriek zullen de kinderen in to taal drie en een half uur per week wer ken onder toezicht van volwassen groeps leiders. De jongere kinderen, van twaalf tot veertien jaar, maken speelgoed. De oudere kinderen ontvangen rechtstreeks een gedeelte van hun loon. HAMBURG (DPA) Professor dr. Reinhold Poche van de medische acade mie in Hamburg heeft bekendgemaakt, dat over enkele weken een Westduits rap port zal verschijnen over de samenhang tussen het roken en de gezondheid. De Duitse onderzoekingen, die vijf jaar lang door de vereniging van Rijnland- Westfaalse pathologen zijn verricht, ko men, in tegenstelling tot de Britse en de jongste Amerikaanse speurarbeid, tot de conclusie, dat voor het ontstaan van long kanker niet zozeer het roken van sigaret ten dan wel de uitlaatgassen van motor rijtuigen en verdere verontreiniging van de lucht door fabrieken van belang zijn. Niet temin zijn ook de Westduitse onderzoekers tot de slotsom gekomen, dat de kans op een langer leven voor zware sigaretten rokers afneemt, doordat de kans op vooral hart- en vaatziekten toeneemt. Professor Poche is daarentegen van oor deel, dat het roken van sigaretten voor het ontstaan van longkanker nagenoeg zonder betekenis is. Uit de onderzoekingen van de laatste jaren is volgens hem gebleken dat vooral automobilisten en industrie-ar beiders, die het meest aan luchtverontrei niging zijn blootgesteld, vaak longkanker krijgen. Het rapport bevestigt het Britse artsen rapport van 1962. Een woordvoerder van de Britse artsenvereniging heeft gezegd, dat de sigarettenroker voor de keus staat om hetzij het roken te laten of het ge vaar te lopen om kanker of andere ziekten op te lopen. De Britse minister van Ge zondheid heeft laten meedelen, dat hij hoopt, dat allen die tot dusver nog scep tisch geweest zijn, zich door het jongste Amerikaanse rapport zullen laten overtui gen. NEW DELHI (AP) Premier Nehroe is van India zaterdag in New Delhi terug gekeerd. Hij zag er ziek uit en bewoog zich als een zieke man. Hij sprak even met de pers vanuit zijn auto. „Ik voel me goed," zei de 74-jarige premier met zwakke stem. Zijn gezicht was nog meer opgezet dan de laatste maanden reeds het geval was en zijn linkeroog was nog meer gesloten. Hij bracht de traditionale groet met sa mengedrukte handpalmen, maar de bewe ging kostte hem kennelijk moeite. Hij werd in de auto vergezegd door zijn enige dochter, mevrouw Indira Gandhi, en door een arts. Het dagblad Indian Express meldt dat Nehroe een lichte beroerte heeft gehad. Zijn voornaamste taken worden voorlo pig waargenomen door twee ministers. Mi nister van Binnenlandse Zaken Goelzarilal Nanda vervangt hem als premier. Minis ter van Financiën T. T. Krisjnamasjari vervangt hem ais minister van Buiten landse Zaken. Volgens het medisch bulletin blijft Neh roe bevredigend vooruitgaan. Ondervraagd over een onbevestigd bericht, volgens het welk Nehroe een gezwel in de hersenen zou hebben, antwoordde mevrouw Nayar, een arts, het hoofd schuddend maar zon der enige nadruk: „dat geloof ik niet." WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat men de Ameri kaanse graanleveranties aan de Sovjet- Unie niet mag vergelijken met de Britse levering van autobussen aan Cuba. Volgens de minister vormt de Britse le vering niet een „gewone handelstransactie met een gewoon communistisch land". Alle leveranties aan Cuba, buiten medicamen ten, bepaalde voedingsmiddelen en der gelijke, kunnen de mogelijkheid van Cas tro om ongeregeldheden in andere landen te veroorzaken versterken, aldus Rusk. De levering van Amerikaans graan zag hij als de beste manier om de Russen van hun goudvoorraad af te helpen. Bovendien is de omvang van de Amerikaanse handel met de Russen slechts een fractie van de handel van de andere westelijke landen met de Sovjet-Unie. Voor het geld dat Moskou voor het graan moest betalen, kan het geen andere, strategische, zaken kopen. Wereldburgerschap De berichten en verslagen betreffende de E.E.G.-bijeenkomsten heb ik niet zeer grondig gelezen. Dat werpt een ongunstig Cicht op de ontwikkeling van mijn Euro pees bewustzijn. Het is daarmee misschien ook niet zo gunstig gesteld, ondanks het feit dat ik Europa nog nooit' verlaten heb en mij in de landen die ik mocht bezoe ken, thuis heb gevoeld. Maar als de eco nomie ter sprake komt, krijg ik een on wennig gevoel. Ik krijg dat des te vlot ter, daar ik besef dat er vele, waaron der zeer knappe mensen zijn die zich in economische kwesties verlustigen. Zij zul len wel, of misschien ook niet, in staat zijn de problemen op te lossen waar ik absoluut geen raad mee weet. Een paar dingen zijn mij echter duide lijk geworden. De heren in Brussel kon den het maar moeilijk eens worden. En ieder land kwam in de eerste plaats voor zijn eigen positie op. Deze houding is niet alleen Europees, ze is algemeen menselijk. Ze is, om een oud woord in een moderne betekenis te gebruiken „globaal". We heb ben een land dat ons materiële vaderland is. We hebben een werelddeel dat ons cul turele vaderland is. En we hebben een globe, waar we met enige miljarden lot genoten op rondwriemelen. Die globe is dan ons levensgebied in de ruimste zin. Nu meen ik te hebben begrepen dat daar in Brussel het globale zich slechts op be trekkelijk primitief niveau heeft gemani festeerd. Zoveel mogelijk houden wat je hebt en eventueel zoveel mogelijk erbij zien te krijgen. Als deze indruk juist is, dan is de gedachte van een wereldbur gerschap er dus niet aan te pas gekomen. En toch, zo zou ik, economisch ondeskun dige, willen zeggen, is dit de enige ge dachte waar het thans op aankomt. Over de recente loonsverhogingen in ons land heb ik een beschouwing gelezen die mij bijzonder heeft getroffen. De schrijver vestigde er namelijk de aandacht op dat door werkgevers noch werknemers ook maar één keer gerept is van de gevol gen die zulk een loon- en kostenstijging zal hebben voor de zogenaamde onderont wikkelde of achtergebleven gebieden. Hun moeilijkheden om zich te verheffen tot wat men een menswaardig levenspeil mag noe men, nemen er nog door toe. Zij zijn aan gewezen op hetgeen Europa produceert en 't is uitermate onwaarschijnlijk dat Euro pa, met de idee van het wereldburger schap voor ogen, te hunnen gerieve de oude prijzen zal blijven berekenen. Waarmee, voor zover dit nodig was, is aangetoond dat het „globale" besef nog even onderontwikkeld is als de gebieden waartoe dit besef zich bij voorrang zou moeten uitstrekken. Een wat late, maar zeker niet te late nieuwjaarswens: moge 1964 in dit opzicht van een belangrijke groei blijk geven. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De ..incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabon nement. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ATTLEBORO (AFP en Reuter) In een chemische fabriek te Attleboro in de Ame rikaanse staat Massachusetts zijn zondag bij een ontploffing vijf mensen om 't leven gekomen. Er werd zeker tien mensen ge wond. De fabriek werd verwoest. De ex plosie werd tot in het op 65 kilometer af stand gelegen Boston gehoord. Er ontstond brand die oversloeg op een ander gebouw. De brandweer had vijf uur nodig om het vuur meester te worden. Ruim honderd woningen in de omtrek werden ontruimd. D Stammen. Bij een stammenbotsing te Ilo- ret, bij de grens tussen Kenya en Ethiopië, zijn 27 personen drie man nen, zeven vrouwen en zeventien kinde ren om het leven gekomen. Tenmin ste tien personen werden ernstig gewond. Het gevecht ontstond, nadat leden van de Boranstam hadden geprobeerd vee van de stam der Galoebba's te stelen. Schoorsteen. In een balletklasje van der tien meisjes in de Engelse plaats Maid stone is een schoorsteen door het dak gevallen. Een tienjarig meisje kwam om het leven en twee werden gewond door neerstortend puin. Grafsteen. In Brisbane is een vierjarig meisje gedood toen een grafsteen van vijfhonderd kilo die op het graf van haar broertje was geplaatst, omviel en haar raakte. Diplomaten. Marokko en Cuba zullen hun diplomatieke betrekkingen herstellen Deze waren in november verbroken, om dat Cuba een vijandige houding tegen over Marokko zou hebben aangenomen in het grensgeschil met Algerije. De Cu baanse regering heeft beloofd een poli tiek van niet-inmenging in het grensge schil te zullen volgen. Vleermuizen. Blinde vleermuizen, die vo rige zomer door Duitse toeristen in de Sloveense Skocjanska Jama grot waren gevangen en later in München, op zes honderd kilometer afstand, werden los gelaten, zijn naar hun grot teruggevlo gen Smokkel. De Westduitse criminele politie heeft, na vijf Turkse arbeiders wegens smokkelarij te hebben aangehouden, een beroep gedaan op interpol. Een woordvoerder van de politie deelde me de dat in Duisburg twee van de Tur ken zijn gearresteerd na een poging om aan een inspecteur van politie, die zich vier maanden lang had voorgedaan als een mogelijke klant, acht pond opium te verkopen. De drie anderen zijn later in hun woningen aangehouden. Haaien. Haaien schijnen kieskeurig te zijn bij het aanvallen van zwemmende men sen. Volgens dr. Gilbert, hoogleraar in dierkunde aan de Cornell universiteit in New York, vallen de haaien slechts mensen aan, die in het water een bij zondere „geur" verspreiden. Zeilboot. Zeker zeven mensen zijn verdron ken en 29 worden vermist na het om slaan van een zeilboot die van het An golese kustdorpje Antonio Enes op weg was naar het nabijgelegen eiland Ma- tupane. Overleden. Heinz Renner, één van de lei ders van de verboden Westduitse com munistische partij, is zaterdag op 72-jari- ge leeftijd overleden Renner was van 1949 tot 1953 lid van dr Bondsdag en lid van het presidium van de communis tische partij, totdat deze beweging in 1956 in de Bondsrepubliek werd verbo den.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3