Armoede en ontberingen naast een steeds stijgende welvaart President zvil de nood van miljoenen mensen lenigen BAMI HASh Gedenkboek over vijf eeuwen Staten-Generaal v ii i n O r i 1/nn nnirdbLnnnni PARADOX IN VERENIGDE STATEN Brandt genoemd als voorzitter van S.P.D. Ongeluk op station in Utrecht Vallende deur wondt twee mannen Jongens breken een verbaal-record Departementale indeling Vele onbekende facetten van het parlement en zijn verleden Ooievaarsstand sterk teruggelopen Meer rij-examens dan in 1962 eet U graag MAANDAG 13 JANUARI 1964 Zwakke plekken Omstandigheden Of Onsportief Bekwaamheid (Van onze correspondent) WASHINGTON President Lyndon Johnson zal de armoede te lijf gaan. Over heidsmaatregelen tot bescherming van de laagste inkomensgroepen zullen voorrang krijgen. Honderden miljoenen dollars zijn nodig om een begin te maken met het le nigen van de nood van miljoenen Ameri kanen. De president kondigde zijn plannen aan op hetzelfde ogenblik dat de minister van Handel en andere woordvoerders van de regering bekend maakten dat het Ameri kaanse bedrijfsleven in 1963 merkbare vooruitgang had geboekt. Er werd met voldoening melding van gemaakt dat het gemiddelde inkomen weer gestegen is, waardoor het in de afgelopen drie jaar met driehonderd dollar per inwoner om hoog was gegaan. Gemiddeld verdient elke Amerikaan, vrouwen en kinderen meegerekend, nu 2500 dollar per jaar. Het bruto nationale produkt bedroeg in 1963 vermoedelijk 584 miljard dollar. Dat getal zegt op zichzelf wellicht weinig, maar het betekent een groei van dertig miljard dollar, of ruim vijf percent, vergeleken met 1962. Prijsstijgingen verklaren deze groei maar ten dele. Laat men die buiten beschouwing, dan is de groei toch altijd nog bijna vier percent. De be drijfswinsten zijn sinds de economische te rugval van 1961 met dertig percent geste gen. In 1963 alleen steeg de brutowinst van alle bedrijven tezamen met tien percent. De totale brutowinst was vijftig miljard dollar. In de belangrijkste industrieën gaat het goed. De staalnijverheid werkt wel niet op volle toeren, maar de omzet is toch dit jaar met sprongen omhoog gegaan. De als barometer voor de stand der economie zo belangrijke automobielindustrie sloeg in 1963 het ene record na het andere. Er werden veel meer auto's vervaardigd en verkocht dan in vorige jaren. In november alleen werden 750.000 auto's en vrachtwa gens geproduceerd, meer dan enige vroe gere novembermaand. De minister van Handel wijst op enkele zwakke plekken: de nog altijd omvangrij ke werkloosheid, industrieën die niet op volle kracht werken, de afvloeiing van dol lars naar het buitenland. Maar het alge mene beeld dat de minister ons voor ogen houdt is: het totaal aan geproduceerde goederen en diensten, het totale aantal te- werkgestelden, de gemiddelde koopkracht, de bedrijfswinsten, ze liggen allen op een hoger niveau dan ooit tevoren! Achter dit' algemene beeld van welvaart gaat echter veel armoede schuil. Niet zon der reden meent president Lyndon John son dat de welvaart van de meerderheid niet tot gevolg mag hebben dat men de ontberingen van de minderheid vergeet. Want de ontberingen bestaan en ze raken veel meer Amerikanen dan men wel denkt. „Armoede" is uiteraard een relatief be grip. Politici en sociologen zijn het er lang niet over eens wat men gemeten met Ame rikaanse maatstaven eigenlijk onder ar moede moet verstaan. Niemand betwist echter dat ze afgemeten moet worden naar wat men, in het kader van de Amerikaan se levensgewoonten en levensmogelijkhe den, als een aanvaardbaar bestaansmini mum moet beschouwen. Een commissie van gezaghebbende eco nomen kwam onlangs, na zorgvuldige ana lyses, tot de slotsom dat twintig miljoen Amerikanen, dat wil zeggen één op de tien zo arm zijn dat ze zich noodzakelijke le vensbenodigdheden moeten ontzeggen. Nog maals 26 miljoen leven op de grens van een redelijk bestaansminimum. Uitdrukke lijk voegt de commissie eraan toe dat de ze cijfers op voorzichtige ramingen berus- ten. Niet overal heerst er armoede. Ze is vooral geconcentreerd in een aantal nood lijdende gebieden. De kolenmijnen vormen daarvan een sprekend voorbeeld. De me chanisatie in de kolenwinning heeft vele tienduizenden mijnwerkers blijvend werk loos gemaakt. Er zijn hele streken, in West-Virginia, in Oost-Kentucky en in an dere staten, waar men de schrijnendste armoede om zich heen ziet. Honger en wanhoop waren er rond. In sommige pro vincies leeft een derde deel van de bevol king van levensmiddelen die van over heidswege gratis uit de enorme voedsel overschotten worden verstrekt. Merkwaardig is dat het grote leger be hoeftigen niet in de gestegen algemene welvaart een grotere economische bedrij vigheid deelt. Hun toestand schijnt voort te vloeien uit speciale omstandigheden' huidskleur, ouderdom, gebrek aan onder wijs en vakscholing. Wat de aanwijsbare „noodlijdende streken" betreft vloeit werk loosheid en armoede dikwijls voort uit vergaande mechanisatie in of verval van bepaalde industrieën. Dit element krijgt nog meer accent omdat sommige steden en streken afhan kelijk zijn van één grote industrie. Het ontbreken van economische verscheiden heid heeft tot gevolg dat een stad plot seling tot een noodlijdend gebied wordt als de enige daar gevestigde grote industrie of grote werkgever zijn bedrijf sluit of ver plaatst of op grote schaal tot geautomati seerde werkmethoden overgaat. In de grote steden staren u de armoede en de smerigheid tegemoet. De overbevol kte achterbuurten van New York City, van Washington, van Chicago, van Detroit en van zovele andere Amerikaanse steden zijn niet minder dan een bespotting van de Verenigde Staten als een „affluent so ciety" een rijk land. Men telt er de krotwoningen bij honderd duizenden. De toestanden die men daar aantreft hangen ten dele samen met het rassenprobleem. De snel groeiende neger bevolking, vooral in de grote steden, vindt geen nieuwe woongelegenheid. De negers zijn vaak te arm om zich een goed huis te kunnen kopen of in een fat soenlijk appartement te kunnen wonen. Als ze het wel zouden kunnen, krijgen ze vaak geen kans vanwege de onwil van blanken om ze als medebewoners te aan vaarden. Dus hokken de negers samen in de vervallen achterbuurten, in verwaar loosde uitgewoonde huizen met gebrekkige sanitaire voorzieningen. Zo vloeit de armoede hier dus voort uit een complex van omstandigheden: auto matisering, rassenvooroordelen, onvoldoen de economische groei, waardoor de werkge legenheid minder snel toeneemt dan de be volking. De regering wil de behoeftigen helpen BONN (DPA) De waarnemend voor Zitter van de Westduitse Sociaaldemocra tische Partij, Wehner, zal vandaag de burgemeester van West-Berlijn, Brandt voordragen als opvolger van de onlangs overleden voorzitter, Ollenhauer. Hij zal het S.P.D.-bestuur voorstellen Fritz Erler en hemzelf als vice-voorzitters ver kiesbaar te stellen. In Bonn twijfelt men er niet aan dat het partijbestuur dit voorstel zal aanvaar den en het op de in februari te Bad Go desberg te houden buitengewone partijver gadering in stemming zal brengen. Op de vraag, of Brandt tegelijk partij voorzitter en burgemeester van Berlijn kan zijn, antwoordde Wehner, ervan over tuigd te zijn dat Brandt beide functies met de bijzondere toewijding die zij ver gen zal vervullen. „Wanneer hij op de politiek gezien moeilijkste post in Duitsland een uitstekend figuur slaat, moet de SPD het ook aandurven hem de leiding in handen te geven", zo zei hij De 38-jarige heer A. Vos uit Schiedam is zondagochtend op het Centrtial Station in Utrecht zeer zwaar gewond, toen hij op de al rijdende trein naar Rotterdam wilde springen. Hij viel tussen het perron en de trein. Deze reed door omdat geen van de inzittenden iets had gemerkt. Toevallig was er op het perron juist een ambulance-auto aanwezig om een patiënt af te halen die met de Bergland-express zou arriveren. Men kon de heer Vos on middellijk eerste hulp verlenen. Binnen tien minuten was hij onderweg naar het academisch ziekenhuis. door rechtstreekse materiële hulpverle ning, door verbeterd onderwijs en betere de economische bedrijvigheid. De voorge stelde algemene belastingverlaging speelt hierin een belangrijke rol. Economische groei alleen zal de houding van werkgevers en sommige vakbon den tegen de negers niet veranderen. Maar een economie met volledige werkgelegen heid zal niet zo kieskeurig kunnen zijn. Dan zal men ook de negers nodig hebben en ze bovendien goed kunnen gebruiken ook, als ze eenmaal een betere kans op goed onderwijs en op vakscholing hebben gekregen. Twee mannen zijn gewond bij een onge luk, dat zaterdagmorgen op het terrein van de gemeentereiniging van Den Haag aan de Gaslaan is gebeurd. Een chauffeur van deze dienst, de 32- jarige W. van A., geraakte met zijn been bekneld onder een duizend kilo wegende kanteldeur van een garage, die bij het openen kwam te vallen, doordat het con tra-gewicht was gebroken. Pas na ruim een half uur kon de man worden bevrijd. Hij is ernstig gewond in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Een automon teur kreeg lichte verwondingen aan schou der en elleboog. Twee jongens van twaalf en dertien jaar in Helmond hebben het gepresteerd om binnen acht dagen tijd zeventien diefstal len en inbraken te plegen. Deze weinig goeds belovende knapen hadden enige tijd geleden al een triest record geboekt, dat mogelijk uniek is in de annalen van de politie. Zij werden toen namelijk voor de honderdste maal geverbaliseerd. De jongste is geplaatst in een tehuis voor werkende jongens. De ander verblijft nog in het Hel- mondse politiebureau. Over z'n bestemming moet nog worden beslist. „Is de regering bereid het gehele vraag stuk van de departementale indeling aan een onderzoek te onderwerpen?", zo vragen „verscheidene leden" van de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de begroting 1964 van het departement van Algemene Zaken. Zij menen dat een dergelijk onder zoek nuttig zou kunnen zijn, daar tijdens kabinetsformaties naar hun mening wel eens onvoldoende doordachte beslissingen zijn genomen. Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten lijn reeds toegevoegd. One minuten in de brudpm en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken in Nederland. GORTMOLEN 27 - DEN HAAG - TEL. I8SI25 'fci. (Van onze parlementaire redacteur) De vijf eeuwen Staten-Generaal in de Nederlanden zijn voor de uitgevers maat schappij Van Gorcum en Co. te Assen aanleiding geweest tot het uitgeven van een uitvoerig gedenkboek waarin zeven historici en staatrechtgeleerden aandacht besteden aan dit merkwaardige jubileum. In een onderhoudende stijl geven achter eenvolgens Dr. C. van de Kieft, prof. dr. H. Smitskamp, prof. dr. I. Schöffer, drs. N. M. Japikse, mr. H. Hardenberg, prof. mr. W. F. Prins en dr. E. van Raalte een overzicht van ontstaan, groei en functie wan de Staten-Generaal in heden en ver leden. „Vijf eeuwen Staten-Generaal in de Nederlanden" vertoont, doordat het door een team van schrijvers is samengesteld, hier en daar een licht gebrek aan conti nuïteit. Dit bezwaar wordt echter ruim schoots goedgemaakt door het feit dat de belangstellende leek door dit boek voor het eerst de gelegenheid krijgt kennis te ma ken met vele onbekende facetten van ons parlement en zijn verleden. De gegevens voor dit artikel zijn voor een belangrijk deel ontleend aan dit gedenkboek, dat op de vijfhonderdste verjaardag van de Sta ten-Generaal is verschenen. HET VIJFHONDERDJARIG BESTAAN van de Staten-Generaal is een merkwaar dig jubileum. De eerste bijeenkomst van de Staten-Generaal vertoont immers vrijwel geen enkele overeenkomst met de poli tieke jubileumvergadering die donderdag in Den Haag werd gehouden. De bij eenkomst die Filips de Goede op 9 januari 1464 in- het -Brugse stadhuis- bijeenriep*be stond uit vertegenwoordigers van gewes ten die deze Bourgondische hertpg met veel vernuft en geduld in een soort personele unie had samengebracht. Zij vertegen woordigden de staten of standen van deze gewesten. De dames en heren Kamerleden die vijf eeuwen later, in de Ridderzaal bijeen kwamen zijn volgens uniforme regels gekozen volksvertegenwoordi gers, die samen het parlement van een constitutionele monarchie en een moderne eenheidsstaat vormen. Als enige overeen komst blijft over: een vergadering van po litieke representanten. De vijfhonderd jaar beslaan dus in elk geval zo om en nabij vijf eeuwen van politiek vergaderen. Niet precies vijfhonderd jaren, want gedurende verschillende perioden met name in de zestiende eeuw, kort na het uitbreken van de tachtigjarige oorlog zijn de Staten generaal niet bijeen geweest. Mr. F. J. Kranenburg is benoemd tot commissaris der koningin in Noord-Hol land. Voor het team van „Zo is het toe valligwas dit bericht onmiddellijk aanleiding tot een spottende opmerking, omdat na oud-minister Van Rooy opnieuw een in zekere zin „gezakte" politicus tot commissaris was benoemd. Niet goed ge noeg bevonden voor de regering, maar nog wel goed genoeg voor de koningin, meen de het team. In het DEVENTER DAGBLAD schrijft Johan Winkler over „Kneusjes". „Prof. mr. R. Kranenburg was een groot man; zijn zoon, die eveneens in de P.v.d.A. zijn politieke carrière zocht, werd staatssecretaris van oorlog en was als zo danig géén succes men behoeft zich slechts twee affaires te herinneren, die hij niet aankon: de affaire-majoor K. en de helmenaffaire, onzaliger nagedachtenis. De jonge Kranenburg behoorde mitsdien want de politiek kan voor haar beoefe naars nu eenmaal genadeloos zijn met bij voorbeeld de eveneens mislukte minis ter van sociale zaken, mr. Van Rooy, tot de na-oorlogse politieke „kneusjes". Het geen uiteraard aan beider mogelijke ver diensten in andere sectoren dan die waar in zij mislukten, niets afdoet. Maar toch. de befaamde gewone man krijgt, wanneer hij leest, dat eerst de heer Van Rooy en nu de heer Kranenburg prompt in de pro fijtelijke functie van commissaris der ko ningin gestopt wordt, allicht de indruk dat zulk een benoeming minder op grond van die andere verdiensten plaats vond dan omdat de „kneusjes" nu eenmaal ergens onderdak gebracht moeten worden. Die indruk moge fout zijn, maar hij wordt gewekt. Dit ten detrimente van de democratie. Want het schaadt deze ten slotte niet tegen alle schokken bestand zijnde democratie, wanneer er steeds stelliger gemompeld wordt, dat „ze" el kaar dan toch maar even aardig als on verdiend aan de baantjes helpen. Laat ons dit maar eens eerlijk zeggen En laat ons even eerlijk hopen dat de provincie Overijssel straks als commissaris nu eens géén kneusje toegeschoven krijgt." HET PAROOL vindt het overigens on sportief om de heer Kranenburg met de heer Van Rooy te vergelijken. „Nu mr. F. J. Kranenburg is benoemd tot commissaris der koningin in Noord- Holland, wordt er hier en daar aan her innerd, dat deze man indertijd als staats secretaris van defensie heeft moeten af treden in verband met de z.g. helmenaf faire, hetgeen dan zou moeten dienen als bewijs, dat hij weinig geschikt is voor zijn nieuwe ambt ofwel dat dit ambt niet oveel kwaliteiten vraagt. Het is o.a. Het Handelsblad, dat iets van deze aard heeft gesuggereerd. In dit geval is dit zeer onbillijk. De heer Kranenburg is zeven jaar staatsse cretaris geweest, en heeft zich volstrekt niet zonder bekwaamheid van zijn taak ge kweten. Zijn aftreden hield verband met het feit, dat hij de verantwoordelijkheid aanvaardde voor dingen, die een golf van ongenoegen hadden opgeroepen, maar die eigenlijk het hele beleid, ook dat van de minister, raakten. Als Kamerlid, wat hij nadien weer werd, behoorde hij waarlijk niet tot de slechtsten. De rancuneusheid jegens hem, die nu aan de dag treedt, verraadt een gebrek aan sportiviteit of, zo men wil, aan kennis van de regels van het parlementaire spel. Het is dwaas om er van uit te gaan dat een minister of functionaris op ministerieel niveau, die eens heeft moeten aftreden op grond van een stuk parlementair-techni sche verantwoordelijkheid, nadien een soorf mislukte figuur is. De politieke loop baan van de heer Kranenburg is alleszins eervol. Hij heeft er op parlementair ni veau heel wat meer van terechtgebracht dan de heer Van Rooy, de pas benoemde commissaris der Koningin in Limburg, die althans als minister een mislukking is ge weest van de eerste dag tot de laatste. Een vrees, zoals uitgesproken in het Deventer Dagblad over de aanstaande be noeming in Overijssel, vindt men ook wel enigszins in TUBANTIA. Dit Enschedese blad stelt, dat bekwaamheid beslissend zal moeten zijn: Verscheidene namen zijn er reeds ge noemd van mogelijke kandidaten voor de functie van Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, als opvolger van ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, die binnen enkele weken aftreedt. De laatst genoemden zijn de burgemeesters van Tilburg en Haarlem, alsmede de oud minister van binnenlandse zaken mr. A A. M. Struycken, thans lid van de Raad van State. Maar ook van hen zijn er al weer enkele afgevallen en er is op dit moment niet te gissen wie naar het Pro vinciehuis te Zwolle zal gaan. Bovengenoemde personen hebben echter dit gemeen dat zij, evenals de huidige commissaris, rooms katholiek zijn. Het ligt in de lijn der verwachting dat ook de nieuwe commissaris deze beginselen zal zijn toegedaan, niet omdat zij over eenkomen met die van de meerderheid der Overijsselse bevolking, maar omdat er, als wij goed zijn ingelicht, tussen de politieke partijen een afspraak bestaat dat er benoorden de grote rivieren twee pro vincies moeten zijn, waarvan de commis saris r.k. moet zijn. De bevolking heeft in deze geen stem in het kapittel. Het is een zaak die op landelijk politiek niveau wordt beslist. Nu kan de politieke kleur van deze ambtsdrager niet zonder beteke nis zijn, van veel meer gewicht is zijn bekwaamheid. Hoewel de staatsrechtelijke bevoegdhe den van de c.d.k. beperkt zijn, kan hij een zegenrijke invloed uitoefenen in zijn gewest. Dat heeft ir. De van der Schueren metterdaad bewezen. Overijssel en zeker Twente zijn hem daarvoor grote dank ver schuldigd. Twee benoemingen in gelijke functies in Noord-Holland en Limburg trekken in deze dagen de aandacht. Op deze posten wer den figuren benoemd, die een politiek ver leden meetorsen, dat weinig indrukwek kend kan worden genoemd. Mr. Kranen burg verdween als staatssecretaris van oorlog (helmenaffaire), mr. dr. Van Rooy's bekwaamheden waren niet toerei kend hem als minister van sociale zaken te handhaven. Nu is het wel mogelijk dat hun sterren, nadat zij in Den Haag slechts een flauw licht hebben afgestraald, zullen schitteren aan het provinciale firmament, aan de andere kant wordt bij het publiek de indruk gewekt van baantjesgeverij waarbij beide figuren zijn opgeborgen in een aantrekkelijke post, waar hun vrijwel niets kan gebeuren. Deze benoemingen zijn niet in staat ons bij voorbaat te doen volharden in een argeloos optimisme dat in de provincie Overijssel met zijn vele noden de beste man op de plaats van ir. De van der Schueren zal worden benoemd, zulks te meer omdat zijn blijkbaar noodzakelijk ge ach te politieke kleur de keuze beperkter maakt." VAN DE GEDENKWAARDIGE verga dering in 1464 is het nageslacht niet erg veel bekend. Filips de Goede regelde er een opvolgingskwestie en voorts kwamen er financiële problemen aan de orde. Ver slagen van de bijeenkomst zijn er niet onze kennis berust op de convocatie van de hertog en een memorandum van een der afgevaardigden. Hoe het in deze ver gadering en op de vele andere die erop volgden toeging, kunnen wij ons alleen maar voorstellen. We kennen slechts de redenen van de bijeenroeping: opvolgings kwesties, financiële zaken en ordonnan ties die alle gewesten aangingen. We ken nen de jaren van bijeenroeping en de plaats, die dikwijls wisselde maar tot het midden van de zestiende eeuw vrijwel steeds een stad was in Vlaanderen of Bra bant, de belangrijkste gewesten Heel wat meer weten we van de Staten- Generaal sinds de tweede helft van de zestiende eeuw. Opstand en vrijheidsoor log tegen de Spanjaarden deden de Sta- ten-generaal na lange aarzeling het besluit nemen hun lot in eigen handen te nemen. In 1588 werd de vrije en onafhankelijke Republiek der Verenigde Nederlanden een feit. De Staten-generaal waren in de der tig voorafgaande jaren van een incidentele vertegenwoordiging van de gewestelijke staten een permanent lichaam geworden, een regering bestaande uit vertegenwoor digers van de zeven onafhankelijke repu- bliekjes. Het verloop van de oorlog had de Staten-generaal in het noorden doen be landen; van Brussel via Antwerpen, Delft ep Utrecht kwamen de Staten tenslotte in Den Haag, waar zij sinds 1593 zouden blij- Iveci- - - a p <tef - GEEN VAN DE LEDEN die op de 24ste juni 1593 de vaste vergaderruimte aan het Haagse binnenhof betrokken, zal vermoed hebben dat men begon aan een zitting die zonder recès zou voortduren tot 1 maart 1796. Recès immers zou betekenen dat de regering afwezig was en dat liet de snel toenemende importantie van 's lands be langen niet toe. In het voortreffelijke gedenkboek dat de uitgever Van Gorcum te Assen ter gele genheid van het jubileum heeft uitgegeven, noemt prof. Schöffer de vergadering van de Staten-generaal de meest vormeloze van alle organen in de republiek. Het aantal deelnemers stond niet vast. De zeven ge westen hadden ieder één stem, maar de delegaties waren niet aan een aantal ge bonden. Het aantal deelnemers aan de ver gadering kon daardoor sterk wisselen Langzaam groeide de gewoonte dat Hol land gewoonlijk vijf of zes man zond, Zee land zes, Friesland vijf, Groningen vier tot zes, Overijsel zes, Utrecht drie en Gel derland vijftien of zestien. Maar zodra er een belangrijke beslissing genomen werd kon de vergadering plotseling vol met sta tenleden van Holland stromen, die uit hun eigen, aan het Binnenhof gelegen verga derzaal even kwamen overlopen. Een al te grote toeloop wist men overigens te voor komen door een heel praktische maatre gel: beperking van het aantal stoelen. In de vergaderzaal stonden nooit meer dan 28 stoelen HET MOET NOGAL eenvoudig zijn toe gegaan bij de Staten-generaal. De grote hal, de oude Ridderzaal, werd vrijwel nooit gebruikt. De republikeinse regering had zo weinig gevoel voor decorum dat zij in deze monumentale ruimte boeken stalletjes en later zelfs een podium met een loterijrad toeliet. De dagelijkse ver gaderzaal, gelegen op de eerste etage van het gebouw waarin nu het ministerie van Verkeer en "Waterstaat is gehuisvest, tel de drie ramen, met uitzicht op het Bin nenhof, en bevatte slechts één langwerpige groenbeklede tafel met de vermaarde 28 stoelen, bedekt met bestikte kussens. In deze zaal, die pas aan het eind van de zeventiende eeuw werd verfraaid en voor zien werd van een mooie antichambre de „Trèveszaal", kwamen de Staten elke werkdag om tien uur bijeen. De verga deringen, die geopend werden met gebed duurden tot ongeveer half een. Voor spoed zaken kwam men ook wel 's middags en 's avonds bijeen. De vergaderingen moe ten moeizaam zijn geweest. Niet alleen door het overleg met de lastgevers buiten Den Haag, maar- ook doordat de stukken niet vermenigvuldigd en uitgedeeld wer den en dus steeds voorgelezen moesten worden. Aan elk debat ging een uitvoerige voorlezing vooraf. Er is veel geschimpt op deze vergadertechniek, op de beruchte ruggespraak, op het gekonkel in de wan delgangen, dat bij een zo groot regerings college natuurlijk onvermijdelijk was, op het gebrek aan geheimhouding en op de verstarring die zich tenslotte van het geheel meester maakte. Maar veel ver wonderlijker is het, dat dit steeds in per soneel en aantal wisselende college meer dan twee eeuwen lang alle belangen van de republiek, waaronder die in oost en west, heeft weten te behartigen DE METAMORFOSE van de Staten-Ge neraal tot echte volksvertegenwoordiging voltrok zich in de Franse tijd. De natio nale vergadering, democratisch gekozen en bestaane uit 126 leden, nam op Dit is de Japanse showboot „Sakura Maru", ingericht als een varende tentoon stelling van het leven en werken in Japan, die van 24 tot 29 juni van dit jaar een bezoek zal brengen aan de haven van Rotterdam. Het schip van 12.628 ton zal gemeerd worden aan de Parkkade. Het wordt de eerste keer, dat het schip over steekt naar Europa, waar in totaal elf havens worden aangedaan. In de 380 stands worden twintigduizend Japanse produkten getoond. Niet in de zaal van de Staten-Generaal. niet in de prachtvolle zaal van de Staten van Holland ook aan het Binnenhof maar in de slechts drie jaar oude bal zaal van stadhouder Willem V. Het was een zaal die de revolutionairen paste. Wie weet hoevelen van de 126 zullen gedacht hebben aan die andere vertierzaal, de kaatsbaan in Versailles, waar de Franse bondgenoten geschiedenis en revolutie ge maakt hadden. De Bataafse volksvertegenwoordiging vergaderde in het openbaar een novum. De zaal is ruim," schrijft een tijdgenoot, maar heeft niets wat bijzonder opvalt. De leden zijn buitengewoon vormelijk in hun manieren en voorkomend en de orde wordt voldoende gehandhaafd, oneindig beter dan in de (Franse) Conseil des 500. maar niet helemaal zo goed als in het Engelse Lagerhuis. Alles bij elkaar," zo gaat deze tijdgenoot verder," was ik bui tengewoon ingenomen met het decorum en het uiterlijk zowel van de vergadering als van de toehoorders. De tribunes wa ren vol, maar niet overvol. Er waren eni ge fatsoenlijk uitziende vrouwen aanwezig en op de voor de vrienden van de leden gereserveerde tribune tegenover de voor zitter enkele zeer knappe en goedgeklede dames." HET 7.0 ENTHOUSIAST begonnen par lementaire bedrijf der Bataven liep óp een teleurstelling uit. De grote winst was de kennismaking met een echt parlement. De Staten-Generaal die in 1814-1815 optra den, verschilden dan ook wezenlijk van hun voorgangers. Slechts de naam keerde terug. De Grondwet van 1815 levert het ko ninkrijk dan tenslotte de Staten-generaal op die in grote lijnen tot op heden behou den zijn gebleven: een Tweede Kamer en een Eerste Kamer. De Tweede Kamer betrok de oude bal zaal van Willem V en heeft deze niet meer verlaten. De Eerste Kamer nam in de veertiger jaren van de vorige eeuw zijn intrek in de zaal van de Staten van Holland. De architectonische wansmaak van de negentiende-eeuwers heeft ons helaas opgescheept met eën paar lelijke balkons in deze zaal, maai^ hun besluite loosheid heeft ons gelukkig gespaard voor een nog grotere bouwkundige misgreep: het plan om ter gelegenheid van vijftig jaar onafhankelijkheid (1863) het halve Binnenhof af te breken en te vervangen door een „Paleis der Staten-generaal." De oude Ridderzaal werd gerestaureerd en werd in 1904 voor het eerst voor de ver enigde zitting van Eerste en Tweede Ka mer op Prinsjesdag gebruikt. Ons parlement had zijn definitieve be huizing gekregen, hoewel er in de vijfti ger jaren van onze eeuw stemmen zijn op gegaan om regering en parlement naar el ders te verhuizen. Die stemmen zijn ver stomd en de Tweede Kamer is nu, in 1964, middenin een fikse uitbreiding en verbouwing, die de gebouwen aanpast aan de eisen van een moderne volksvertegen woordiging. Van de harde houten banken in het Brugse stadhuis naar de gerieflijke zetels aan het Binnenhof, van Statenvergadering tot volksvertegenwoordiging: een weg van vijf eeuwen die de Staten-generaal niet stram en stroef heeft gemaakt, maar le nig en actief. Na de opleving in 1961 en 1962 is de ooievaarsstand in Nederiand hef vorig jaar enorm achteruit gelopen. Zagen in de jaren voor de oorlog jaarlijks meer dan acht honderd ooievaars het levenslicht, het af gelopen jaar werden, voorzover bekend is, slechts 56 ooievaars geboren. De grootste terugval boekte Noord-Bra bant, waar slechts vijftien ooievaars wer den geboren tegen 31 in 1962. Toch blijkt Noord-Brabant (Langstraat en Land van Heusden en Altena) de grootste ooievaars- leverancier van "Nederland Zuid-Holland (14) en Drente (12) volgen op de tweede en derde plaats. In Gelderland en Overijsel zijn het afge lopen jaar voor het eerst in de geschiedenis geen ooievaars meer geboren. Ook in Noord-Holland. Zeeland en Limburg komen geen ooievaars meer voor In het afgelopen jaar zijn door het CE ruim 738.000 rijbewijs-examens afgenomr tegen 630.000 in 1962. De heer H. M. W. Westerlaken, directeur van het CBR, he*f' verklaard dat het schriftelijk afnemen vi het theoretische gedeelte van het exam- waarmee men op 12 augustus 1933 begr" nen is, goede resultaten oplevert. Veel mAC" mensen dan voorheen slagen nu voor het theoretische gedeelte, onder andere door dat de invloed van de examinator hierbij maart 1796 zijn intrek aan het Binnenhof, geheel wordt uitgeschakeld.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4