Film „PORGY AND BESS" een perfecte opera-reproduktie IN DE VISHAL EN OP ZEE Russisch vrachtschip bij Portugal gezonken Raab vraagt allen om vergiffenis Woensdag voor Velser kunstkring Gebedsweek in Beverwijk Overdracht van de „Woensdrecht" Onder de invloed? Fatale klap van onderwijzer Gaston Defferre wil politieke koers wijzigen Ontharingsmachine voor slachthuis Zuurkoolmaaltijd voor schakers Longarone wordt helemaal herbouwd Kort IJmondnieuws MAANDAG 13 JANUARI 1964 5 Zakencentrum opgericht De erepromotie van C. Rietveld De jeugdafdeling van „Jan van Dommelen" v. D. Vrienden van „Zo is hef' De heer Disselköter verlaat de raad Kort nieuws Woensdag 15 januari zal in het City Theater na jaren weer eens een vertoning v-orden gegeven van de knappe verfilming van Gershwins vermaarde negeropera „Poigy and Bess nu voorde leden van de Velser kunstkring „Voor Allen". Onge twijfeld een goede keuze van de heren die zich bezighouden met de samenstelling van het programma, want zo af en toe dient de herinnering aan deze voortreffelijke film stellig levendig te worden gehouden. Sinds Gershwin deze opera in 1935 vol tooide, is er verwoed )m de filmrechten ge streden, tot deze uit eindelijk werden ver worven door Samuel Goidwyn. Hjj moest er niet minder dan 650.000 dollar voor op tafel leggen, waarna de produktie hem ook nog een slordige zeven miljoen dollar kostte. Bij testamentaire beschikking had de componist vastgelegd, dat er niets wezen lijks aan het oor spronkelijke libretto en de muziek mocht A-orden veranderd, zodat regisseur Otto Preminger, toen hem destijds de verfilming van ..Porgy and Bess" werd opgedragen, geen enkele keuze over bleef. Hij diende aldus een reproduktie van de opera te leveren, waardoor het bioscoop publiek de illusie zou worden gegeven van schouwburgbezoekers op de eerste rij. Al leen het orkest moest voor de toeschouwers verborgen blijven. Maar de acteurs van de film hebben dit evenmin gezien, want muzikaal was alles reeds twee maanden gereed voor met de spelopnamen een be gin kon worden gemaakt. De film is dus van begin tot eind nagesynchroniseerd. Dit kon ook moeilijk anders, omdat de acteur die de rol van Porgy speelt de befaamde Sydney Poitier, die wij leerden kennen door „Ketenen van de haat" zelf nauwe lijks kan zingen. Dorothy Dandudge (Bess) heeft geen onverdienstelijke stem, hoewel deze naar Goldwyns opvattingen evenmin goed genoeg schijnt te zijn geweest. Doch dit betekent bij de huidige stand van zaken in de technische perfectionering van het filmwezen geen enkel beletsel meer. De filmrechten van „Porgy and Bess" waren aangekocht ,dus moest de opera worden verfilmd! OP DEZE WIJZE moet het publiek zich dus bij elke vertoning met een reproduktie tevreden stellen. Is dit nu wel een be zwaar? Nauwelijks, want wij geloven niet dat Otto Preminger tot veel betere resul taten zou zijn gekomen wanneer hij min der gebonden was geweest Men tast im mers niet ongestraft het wezen van een kunstvorm aan, die geen wezenlijke eigen schappen voor de film heeft. Het is repro duceren of afblijven! Wat Preminger met „Porgy and Bess" heeft gedaan is het tot stand brengén van een integrale weergeving, die de kwali teiten van het muziekwerk als op de beste langspeelplaat vastlegt. Het beeld cor respondeert daarmee. Anders gezegd: de dramatische actie wordt nergens zo visueel versterkt dat er voor de muziek geen ruim te meer overblijft. Wel is die dramatische actie zo zuiver mogelijk afgestemd op de verwezenlijking in de muzikale expressie Daartoe werden die acteurs en actrices aangetrokken, van wie men mocht ver wachten dat zij de ideale karakters zouden vertegenwoordigen en daartoe ook hand haafde Preminger een strenge mise en Uitgaande van de Oecumenische Raad van Kerken Beverwijk-Heemskerk zal de jaarlijkse internationale gebedsweek voor de eenheid onder de christenen worden gehouden van zaterdag 18 tot en met za terdag 25 januari. De opening van deze gebedsweek in Beverwijk voor de bij de Oecumenische Raad aangesloten kerken en de gereformeerde en rooms-katholie- ke kerken, geschiedt zaterdag 18 januari om kwart over zeven in de doopsgezinde kerk aan de Meerstraat en voor de rooms- katholieken in de eigen parochiekerken. De intentie vopr dit gebedsuur is dat Christus de scheidsmuren tussen de ver deelde christenheid zal neerhalen. Op zon dag, 19 januari, waarop in alle kerken het gebed om eenheid wordt gehouden, is de intentie „dat de katholieken mogen groei en in het verlangen naar eenheid." Voor 20 januari luidt deze „dat orthodoxen en oud-katholieken mogen groeien in het ver langen naar eenheid" en op 21 januari „dat dit verlangen ook groeien mag bij an glicanen en protestanten". Op 22 januari wordt gebeden voor de intentie „dat de ontmoeting zich zal voltrekken tussen het Gods volk van het Oude Verbond (joden) en het Nieuwe Verbond" en op 24 januari „dat de ergernis van een verdeeld chris tendom voor de niet-christenen wordt weg genomen," waarna de intenties worden be sloten met de bede „dat de eenheid voor alle mensen een bron van vrede en een teken van Christus' Liefde zal worden." Aangezien het niet mogelijk is op alle biddagen een bijeenkomst in een van de kerken te houden, zal na 18 januari eerst op woensdag, 22 januari opnieuw in de doopsgezinde kerk aan de Meerstraat te 19.15 uur een dergelijke bidstond worden gehouden en vindt de afsluiting plaats op zaterdag, 25 januari om 19.15 uur in een gemeenschappelijke samenkomst in de r-.-k. kerk „Regina Coeli" op het Kuenen- plein door een r.-k. priester en een predi kant. Tijdens een onlangs gehouden vergade ring is een vereniging opgericht onder de naam „Zakencentrum Zeebad IJmuiden". De vereniging, waarvan alle IJmuidense strandexplo'tanten lid zijn, stelt zich ten doel de gezamenlijke belangen van de strandexploitanten te behartigen. Het bestuur van „Zakencentrum Zeebad TJmuiden" wordt gevormd door de heren W. M. Geels, voorzitter; W. J. Ravnerman, secretaris; D. de Groot, penningmeester; C, van der Meer, lid; H. P. Verswijveren. lid scène, waarin de natuur soms de taak over nam van het geschilderde decor, maar waarbij toch zelden de ruimtebegren zingen van het toneel werden overschreden. Het was de enige juiste oplossing. Pre minger moest de reproduktie tot stand brengen en hfj creëerde deze. GEGEVEN de voorgeschreven beper kingen en uitgaande van hun juistheid, zal ook woensdag bet publiek niet kunnen ont kennen dat de film „Porgy and Bess" een boeiend en fraai stuk werk is, waarin de schoonheid van deze opera als het ware langs de weg van de documentaire wordt vastgehouden en uitgedragen. De film werd gemaakt volgens het Todd-A-O-systeem en dit betekent een bijzonder spectaculaire verfilming, waarin de massascènes en de panoramische effecten volop tot gelding komen. In Vlissingen is zaterdag het 14.800 ton grote vrachtschip „Woensdrecht" door de bouwers aan de opdrachtgevers de N.V. Ph. van Ommeren overgedragen. Het schip werd door de koninklijke maatschappij ..De Schelde" N:V. gebouwd en is het zes de schip uit de serie, dat in Vlissingen aan Van Ommeren kon worden afgeleverd. Op het ogenblik heeft Van Ommeren geen bestellingen meer bij De Schelde lo pen, maar de heer J. Hudig, directielid van Van Ommeren, had goede hoop dat daar in de toekomst nog wel eens verandering in zal komen. De situatie in de vracht vaart, aldus de heer Hudig, is de laatste tijd enigszins verbeterd. De Nederlandefs zijn nu ook volop aan het omschakelen van de lijnvaart naar de wilde vaart. Ove rigens was dat ook wel nodig want de wilde vaart is in Nederland reeds dertig jaar aan het teruglopen. Dit ligt vooral daaraan dat de lijnvaart een betere winst opleverde. In de nacht van zaterdag op zondag is door de Beverwijkse politie een Duitse autobestuurder aangehouden en ingesloten omdat hij ervan werd verdacht zijn auto „onder te invloed" te hebben bestuurd. Ook zijn rijbewijs werd ingehouden. Hij was met de politie in contact ge komen, doordat hij op de Alkmaarse Weg een geparkeerde personenauto had aange reden. Volgens zijn verklaringen moest hij plotseling uitwijken en remmen voor een onverwacht overstekende voetganger, bij welke manoeuvre hij in een slip geraakte en na een halve slag in de rondte te heb ben gemaakt tegen de geparkeerde auto tot stilstand kwam. Hij erkende tegenover de politie enige alcohol te hebben gebruikt. Beide auto's werden zwaar beschadigd. PASTOOR KEMAN UIT HET I.K.O.R. Op zijn verzoek is aan pastoor J. C. M. Keman, oud-katholiek pastoor te IJmui- den, door het episcopaat der oud-katho lieke kerk van Nederland eervol ontslag verleend als eerste vertegenwoordiger der kerk in het inter-kerkelijk overleg in Ra dio- en televisie-aangelegenheden I.K.O.R. Tot zijn opvolger is benoemd pastoor G. A. van Kleef te Rotterdam. Maandagmorgen werd de aanvoer ver zorgd door 105 vaartuigen. De aanvoer be stond uit 120 kisten wijting. 10 kisten gul en kabeljauw, 20 kisten koolvis, 4600 kisten Ierse zeeharing, 150 kisten spanharing, 4650 kisten schol, 120 kisten tarbot, 240 kis ten diversen, 880 stuks stijve kabeljauw en 45.000 kilogram tong. De prijzen van maandag per 1 kilogram in guldens: tarbot 4.20—3.80, grote tong 4.874,50, grote middeltong 4,084.04, kleine middeltong 4.404.17, tong I 6,08— 5,64, tong II 6.11—5.70. Per 125 kilogram: kabeljauw 130120, grote koolvis 120108, middel koolvis 120. Per 10 stuks: grote kabeljauw 126—88, middel kabeljauw 6545. Per 50 kilogram: grote schol 21—16, mid del en zetschol 1612, schol I 16—10, schol II 22—15, schol III 198, gul 7050, haring 19.80—14,60, tarbot 176—110, schar 38—28, poon 26—18, wijting 46—33, kleine kuit 124. Besommingen van maandag VL 73 26.200, VL 110 19.300. Voor de dinsdag- en woensdagmarkt lig gen reeds in de vissershaven de KW 144 met 1650 kisten haring, de VL 21 met 1150 kisten haring en 30 kisten koolvis en kabeljauw, de KW 159 met 1650 kisten haring, de KW 3 met 1200 kisten haring, de KW 43 met 1800 kisten naring, de KW 49 met 185 kisten schelvis, 5 baring, 285 kisten makreel, 120 wijting, 55 kabeljauw en gul, 10 kisten koolvis. 35 radio, 5 kisten diversen en 85 stuks stijve kabeljauw. De KW 39 250 schelvis, 130 wijting. 65 kabeljauw en gul, 5 diversen, 1Ó0 stijve ■kabeljauw. Voorts een dertigtal loggers met 20.000 kilogram tong, 2500 kisten schol, 100 kisten tarbot, 100 kisten wijting. 75 kisten diver sen en 480 stijve kabeljauwen. Heden zijn zeven kotters met hun vis aan de markt in Grimsby. Engeland. Scheveningen Maandagmorgen werden in Scheveningeh aangevoerd 40 kisten diversen, 350 kisten schol en 2000 kilogram tong. - Pi i'- - In de herdenkingsbijeenkomst die za terdag in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat te Delft is gehouden ter gele genheid van de 122ste dies natalis van de Technische Hogeschool, heeft de erepro motie tot doctor in de technische weten schappen plaats gehad van de architect G. T. Rietveld uit Utrecht. Promotor was prof. ir. H. J. van den Broek, hoogleraar in de afdeling der Bouwkunde der Tech nische Hogeschool. In de rede die hij naar aanleiding van de erepromotie uitsprak merkte prof. Van den Broek op, dat men pas achteraf in de VOGHERA (AP) De 48-jarige onder wijzer Angelo Pollini uit Vcghera in Noord Italië is gearresteerd, verdacht van dood slag. Zijn arrestatie was het gevolg van het overlijden van een van zijn leerlingen, de elfjarige Giovanni Dalera, op zestien oktober, nadat hij van de onderwijzer een draai om zijn oren had gehad. De autoriteiten delen mee dat de jongen een dag voor zijn dood ziek thuis kwam uit school. Hij overleed aan een hersen bloeding. De ouders dienden daarop een klacht in tegen de onderwijzer. Bij het onderzoek gaf Pollini toe de jon gen te hebben geslagen als straf voor on gehoorzaamheid. Leerlingen verklaarden dat de klap niet bijzonder hard was. HET GAAT GOÉD met de jeugdafde ling van de Santpoortse toneelvereniging Jan van Dommelen." Zij is enige jaren geleden met het oog op de toekomst op- tericht, met de bedoeling dus een jeugdige reserve aan te kweken, welke straks de ingénu en de jeune premier van een ouder ivordende generatie 'kan overnemen. De belangstelling bij de jeugd voor deze af deling schijnt voor de initiatief nemende vereniging bijzonder verheugend te zijn. Het programma voor de zaterdag in zaal ..Zomerlust" te Santpoort gegeven specia le toneelavond vermeldde althans de na men van veertien jongeren, die zowaar voor een stampvolle zaal mochten optre den. En hun succes was eveneens bijzon der groot. GESPEELD WERD een door de Haar lemse leraar Kasper W. Afman geschre ven jeugdtoneelspel „De nieuwe", dat voor deze groep uiterst dankbaar materiaal op leverde. De intrige speelt zich af op een soort kostschool, waar de komst van een nieuwe leraar consternatie veroorzaakt, omdat hij het op een verborgen schat blijkt te hebben voorzien. Tevens is zojuist de zoon van een jonkheer gearriveerd, die reeds wegens wangedrag van diverse soortgelijke instituten werd verwijderd, zo dat hij nu door zijn adellijke papa voor de afwisseling aan de zorgen van de direc teur van „De Raaphorst" wordt toever trouwd. Een en ander is door de schrijver aangewend voor een toneelspel in zijn meest eenvoudige vorm, dat zich er door het vereiste milieu voortreffelijk toe leent door een groep jongeren te worden ge speeld. Onder regie van mevrouw Dolly Boode hebben de jeugdige acteurs en actrices zich met geanimeerde parmantigheid ge weerd, zodat het een levendige voorstel ling is geworden, welke door het publiek bijzonder geamuseerd werd gadegeslagen. De rolverdeling was te uitgebreid om een individuele bespreking van de spelers mo gelijk te maken; bovendien lijkt critiek ons niet gewenst in een stadium, dat hun even tuele talent nog moet worden ontwikkeld. Wij volstaan dus met de vermelding van het bij de toeschouwers behaalde succes, dat voor deze groep jonge spelers mis schien een stimulans zal zijn het gedemon streerde enthousiasme te behouden. Het Russische vrachtschip liman (5620 ton) is vanmorgen dwars van de Portugese kust gezonken, op dezelfde plaais waar de j Lakonia in brand is gevlogen. Het 3241 ton i metende Duitse vrachtschip Byblos heeft 27 opvarenden van de Umam opgepikt. Er worden nog veertien man vermist. De 499 ton metende Nederlandse kust vaarder Libertas is in moeilijkheden door zware zeegang bij het eiland Faro in de nabijheid van de zuidkust van Port.ugsl. Het schip is eigendom van de Nieuwe Kustvaartmaatschappij te Amsterdam. Het heeft vier man aan boord, die zijn overge nomen van een Portugese trawler, die tij dens het weekeinde in ruw weer is gezon ken. Een verraderlijke noordoosten-wind heeft deze week weer het water van de wadden afgedreven, waardoor een paar schepen op zandbanken zijn vastgelopen. Vandaag is de reddingboot van Hollum, de „Dr. H. W. van Rietschoten" uitge varen om de bemanningen van twee sche pen, die vast zitten, van levensmiddelen te voorzien. Het zijn de .Marie 8", een sleepboot met bak die vrijdag uit Ame land vertrok met bestemming Harlingen, en de dekschuit Gerrit, die met een la ding pijpen voor de NAM. van Harlingen op weg was naar Ameland. Er ligt ook nog een schip met grond voor Ameland, dat dinsdag reeds op een In Amsterdam is de vereniging van vrienden van „Zo is het...." opgericht. De vergadering moest door de politie worden onderbroken, omdat er vier honderd mensen in een zaal van 180 zaten. Links initiatiefnemer D. Ariese. wad is gelopen. Een beurtschip van de gebr. Bruin, dat vrijdag vast kwam te zit ten, is zaterdag vlot gekomen en op Ame land binnengelopen. Het Nederlandse koelschip Gabonkust (4732 brt) is even ten noorden van West- Kappelie, een paar mijl uit de kust, op de Botkilplaat gelopen. Het schip behoort toe aan de nv Stoomvaart Maatschappij Ne derland te Amsterdam. De Noorse tanker „Jalna", ruim 16.817 brt, eigendom van rederij Bulls Tankre- deri in Sandefjord, is zaterdagavond om streeks zeven uur vastgelopen even ten zuiden van het Zuiderhoofd bij Hoek van Holland, ruim een mijl buiten de kust. Het schip kwam later op eigen kracht weer vlot. In Amsterdam is opgericht de vereni ging „Vrienden van Zo is het Toevallig ook nog eens een keer." De bovenzaal van Kriterion telt 162 zitplaatsen, maar toen zaterdag om drie uur de vergadering daar begon, bevonden zich zeker meer dan 400 belangstellenden in deze ruimte. Ruim 400 gaven zich als lid op. Het voorlopig be stuur schatte het ledental later in de mid dag op ruim 750 (de contributie bedraagt 1 per jaar). Het voorlopig bestuur bestaat uit: de initiatiefnemer Dick Ariese (journalist), voorzitter; J. van den Berg (journalist), secretaris; (adres: Runstraat 33 boven, Amsterdam), J. van Kilsdonk (studenten pater), ds. J. J. Hille (remonstrants pre dikant) en dis. Ed. van Tijn. heer Rietveld een pionier heeft herkend van de algemene vernieuwing in de bouw kunst van deze eeuw. De zeldzaam inven tieve kracht van zijn vroege kunstwerken heeft, zo zei hij, het ruimteijlk woonmilieu gewijzigd van in kamers opgesloten ruim ten tot wat men later is gaan noemen de continuïteit der ruimten waarin scheidin gen opgeheven kunnen worden en worden gewijzigd. De jonge doctor zei in zijn dankwoord: „Ik voel mij verslagen. Een verloren man die meende nog heel ver te moeten gaan schijnt hier plotseling op het eindstation te staan". Hij wenste echter voor zichzelf dat dit „erkend zijn" hem niet te zwaar zal drukken en dat hij de officieel en alge meen geldende architectuur van anderen, die hij vanuit de verte altijd bewonderde, evenveel zal blijven waarderen als voor heen. MARSEILLE (AP) Gaslon Defferre.de socialistische burgemeester van Marseille, heeft verklaard dat als hij in 1965 wordt gekozen tot opvolger van president De Gaulle, zijn Europese en militaire politiek tegenovergesteld zullen zijn aan die van de huidige president. In een rede op een plaatselijk socialis tisch congres zei Defferre dat geen enkel streven op Europees gebied kans van sla gen heeft „tenzij het wordt geplaatst in een Europees kader". Onder luid applaus van zijn socialistische stadgenoten beschuldigde hij De Gaulle er van alle voorrang te geven aan de mili taire begroting. „Ik ben van mening dat de hoogste voorrang dient te worden gege ven aan de uitgaven voor onderwijs. Wij leven niet meer in een tijdperk van ver overing en overheersing en de macht van het westelijke en het oostelijke blok is zo danig dat Frankrijk niet de pretentie kan hebben te heersen met zijn militaire kracht. Frankrijk kan echter wel een leidende rol spelen als wij alle jongeren de opleiding kunnen bieden die zij verdienen". Defferre zei dat hij de linkse kandidaat wil zijn, maar dat hij geen plannen heeft om met de communisten te onderhande len over een gemeenschappelijke doelstel ling, zoals de communisten hebben voor gesteld. Een van de voornaamste taken van een nieuwe president, als de Gaulle niet wordt herkozen, aldus Defferre zal zijn het ont binden van het parlement en het uitschrij ven van nieuwe vrk-ezmgen voor 't schep pen van een parlementaire meerderheid die overeenkomt met de nieuwe politieke koers. Hij zei De Gaulle te beschouwen als een historisch persoon en zich niet te zullen ophouden met negatieve persoon lijke critiek op hem. Defferre verklaarde zijn critiek te zullen beperken tot de bin nenlandse situatie van het land die „niet briljant" is. De heer A. M. Disselköter. die reeds een jaar lang wegens gezondheidsredenen niet meer actief heeft kunnen deelnemen aan de werkzaamheden rond zijn lidmaat schap van de gemeenteraad van Velsen, heeft dezer dagen, de wens te kennen ge geven om die redenen als raadslid te be danken. De heer Disselköter heeft ruim dertien jaar met grote ambitie als lid van de fractie van de Partij van de Arbeid aan het raadswerk deelgenomen, waarbij hij vooral op financieel terrein als deskundi ge werd beschouwd. Hij heeft de wens te kennen gegeven nog de volgende raads vergadering op woensdag 15 januari bij te wonen, ten einde van het college en de raadsleden afscheid te nemen. Ingevolge de groslijst van de gemeente raadsverkiezingen van 1962 zal thans voor een benoeming in deze vakature in aan merking komen de heer G. W. F. de Man te Driehuis, gemeentelijk ambtenaar van culturele zaken, die in 1962 de benoeming uit hoofde van zijn functie niet heeft kun nen aanvaarden. Mocht dit opnieuw 't ge val zijn, dan zal de heer A. Tabemal uit Santpoort, die reeds eerder lid van de raad is geweest, tot opvolger van de heer Dis selköter worden benoemd. Vechtpartij. Zaterdagnacht riep de chauffeur van een NZH-bus op de route Beverwijk-Arosa Sun de hulp van de po litie in omdat een aantal Italiaanse passa giers aan het vechten was. De politie heeft de vechtersbazen uit de bus gezet. Auto in brand. Op het Van Popta- plantsoen in IJmuiden raakte zondagmid dag de motor van een auto in brand. Om wonenden hebben het vuur gedoofd. Weggelopen. Zondagmorgen kreeg de politie in Velsen bericht dat een 18-jarige jongen uit een tehuis in Utrecht was ont vlucht. Des avonds werd de jongen bij zijn in Velsen wonende ouders aangetroffen. Hij is naar Utrecht teruggebracht. Donderdag 16 januari wordt op het stad huis „Scheybeek" in Beverwijk een open bare vergadering gehouden van het alge meen bestuur van de „Vleeskeuringsdienst Slachthuis IJmond". De agenda vermeldt onder meer besprekingen over een geld lening, de wijziging van de heffingsver ordening en de aankoop van een varkens- ontharingsmachine. Wat deze aankoop be treft heeft de leider van de loonslacht- ploeg, om de moeilijkheden verbonden aan 't aantrekken van personeel zoveel moge lijk op te vangen, op 't slachthuis voor de ontharing van gedode varkens een ma chine aangeschaft. Door het gebruik van deze machine worden de voortgang van de werkzaamheden in het slachthuis belang rijk bevorderd en de slachtcapaciteit ver groot. Het komt het dagelijks bestuur ge wenst voor deze machine aan te kopen, zodat ook anderen dan de loonslagers van deze machine gebruik kunnen maken. Voor het gebruik hiervan zal dan een recht geheven kunnen worden, zodat de exploitatiekosten van de machine op de gebruikers verhaald worden. De eigenaar van de machine heeft zich bereid verklaard de machine aan het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam in eigendom over te dragen voor een bedrag van 4.653,72. Het bestuur stelt dan ook voor tot aankoop van deze machine. Voor het eerst hebben de deelnemers aan de vierkampen van het Hoogoven- schaaktoernooi in Beverwijk aange zeten aan een slotdiner in de vorm van een „zuurkoolmaaltijd". De prijzen zou den ook tijdens dit diner worden uitge reikt, maar geen enkele deelnemer kon een prijs ontdekken. Plotseling werd echter tot de heer Wigman, chef van de huishoudelijke dienst, het verzoek ge richt de kok te vragen de prijzen naar binnen te brengen. Enkele ogenblikken later reed deze een plateautafeltje naar binnen, waar op een vaatje zuurkool troonde en waaraan rondom zijden spek en wor sten waren gehangen: de eerste en tweede prijzen. In aansluiting hierop moest de win naar van de eerste groep, de heer L. Mostertman, zijn handtekening plaatsen op een prachtig luxe zuurkoolvaatje, waarna hem werd toegestaan de hand te steken in de inhoud ervan, welke be stond uit papierwol, temidden waarvan een pakje was verborgen, uitsluitend voor hem beschikbaar gesteld. Het was een fraaie plaquette, waarop het Hoog- ovenschaakembleem was afgebeeld. WENEN. In het geestelijk testament van Raab, de vroegere kanselier van Oos tenrijk, dat hier een diepe indruk heeft gemaakt, vraagt hij vergiffenis aan allen die hij door een onvoorzichtig woord of op andere wijze gekrenkt heeft. „Dit geldt ook voor mijn politieke te genstanders. Met alle kracht smeek ik alle inwoners van dit land om de Oosten rijkse vlag hoog te houden en ons mooie Oostenrijk als een schuilplaats van de vrijheid te bewaren. Ik wil eenvoudig worden begraven, zonder enige praal." Hij verzoekt om zo weinig mogelijk redevoeringen, ten hoogste een toespraak van zijn vriend Figl. Ook vraagt hij om geen bloemen te schenken. Hij maakt drie uitzonderingen: voor de krans van zijn vrouw, van de republiek Oostenrijk en van de provincie Neder-Oostenrijk. „Het geld voor bloemen sta men af aan een liefdadige stichting." Het testament sluit met de woorden: „De beste vriendendienst die iemand mij kan bewijzen is een stil en aandachtig gebed. Ik hoop dat God voor mij een genadige rechter zal zijn. En nu vaarwel mooie wereld. Ik ben niet bang voor de dood. Er bestaat een verlossing uit de zwaarte van deze wereld, uit het ver gankelijke stof, een eerlijke stap naar het werkelijke einddoel: God te zien en Zijn heerlijkheid." Raab wordt morgen begraven. BELLUNO (AP) Longarone, het stadje dat door de ramp met de Vaiontdam ver nietigd werd, zal worden herbouwd. De overlevenden en de Italiaanse regering hebben hierover overeenstemming bereikt. Met het werk zal dit voorjaar een begin gemaakt worden. Het nieuwe Longarone komt vijftien meter boven de Piaverivier te liggen. De huizen en gebouwen komen te midden van de oude gebouwen van een van de oude buitenwijken. Die gebouwen stonden zo hoog, dat zij onbereikbaar bleken voor de watermassa's. De herbouw zal in drie stadia geschieden: 1. een moderne woonwijk met openbare nutsbedrijven en gemeentediensten. Hier mede wordt dit voorjaar een begin ge maakt; 2. de industrieën en commerciële ont wikkeling van de nieuwe stad, die einde 1965 zal beginnen; 3. een centrum voor handel en toerisme voor alle gemeenten in de vallei van de Piave. Bovendien zal de regering de oude weg verbeteren en de ontworpen internationale autosnelweg VenetiëMünchen vlak langs Longarone laten lopen. Baby gewond btf brandje. Als gevolg van brand in haar ledikantje is de twee maanden oude Alberdina Henderson in Den Haag zaterdag ernstig gewond. Het kind is opgenomen in het ziekenhuis West einde. Zusjes hadden met vuur gespeeld. Onderscheiding. Prof. H. S. Hout hakker is door de American Economie As sociation onderscheiden met de Bates Clark-medaille. Prof. Houthakker, die in 1949 in Amsterdam afstudeerde is sinds 1960 hoogleraar aan de Harvard-universi- teit in Cambridge (V.S.),

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5