Overzeebank bezorgd over hoge kosten zonder compensatie Kolen woensdag flink duurder - DE BEURS - Voor aluminiumfabriek in eerste aanleg 60 min. nodig KUIPERS Ziekenfondsen verhogen premie met zeker 20 pet UIT HET BEDRIJFSNIEUWS Lips en Gispenverwacht over 1963 een dividend van 12 percent Loonakkoord geen vrijbrief voor prijsverhoging Vleeswarenfabriek Kips wordt NV H. E. Moechel van Hoogovens tot directeur benoemd Caltex gaat bij Sint Annaparochie boren Dr. de Ouay commissaris van De Gruyter ,Een onvermijdelijke zaak SCHEEPVAARTBERICHTEN In 1963 werden 76 zeeschepen naar buitenland verkocht 13 DIT JAAR WORDT AL BEGONNEN DINSDAG 14 JANUARI 1964 Omwisselen Eerste Kamerleden: x-*" ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST v De Nederlandse Overzeebank heeft blijkens het verslag in 1962-1963 een nettowinst behaald van 5.77 miljoen tegen 5.28 miljoen in het voorgaande jaar. Na afschrijvingen en dotatie aan de reserve voor diverse doeleinden van tezamen 2.41 miljoen resteert 3.36 miljoen. Voorgesteld wordt zoals gemeld een onveranderd dividend van tien per cent. Het bruto-inkomsten-cijfer beliep 13.37 12.87) miljoen, ondanks het feit dat twee ton minder werd ontvangen uit Zuid Afri ka als gevolg van de verlaagde participa tie in de Nederlandse Bank van Suid Afri ka Beperk. Per saldo daalden de inkom sten uit deelnemingen van f 1.75 miljoen tof 1.61 miljoen. De inkomsten uit interest, disconto etc. stegen daarentegen van f 11.12 tot f 11.75 miljoen. De directie is er in geslaagd de sterke kostenstijgingen door rationalisatie te be perken, maar in 't nieuwe jaar wordt men met hetzelfde probleem geconfronteerd. In dit verband vraagt de directie zich af hoe lang een zo arbeidsintensief bedrijf als dat der banken zal kunnen voortgaan met sa larisverhogingen zonder aanpassing der minimum tarieven voor verleende dien sten. Tot vrijdag 24 januari kunnen houders van gewone aandelen Gispen's Fabriek voor Metaalbewerking hun aandelen ter omwisseling in royeerbare certificaten en 5 pet converteerbare obligaties „Lips en Gispen" N.V omwisselen. Dit ingevolge de voorgenomen fusie tussen Lips en Gis pen. De verwachtingen van de gezamenlijke uitkomsten over 1963 zijn zodanig dat op de aandelen Lips en Gispen over 1963 een dividend van twaalf percent in het uitzicht kan worden gesteld. De uit de herkapita- lisatia en de emissie voortkomende nomi naal f 700.000 en resp. f 1.75 miljoen ge wone aandelen zullen hierin niet delen. Voor Lips betekent dit samengaan, dat gij uit de beslotenheid treedt. Overgegaan Minister Andriessen (Economische Zaken) gaat er mee akkoord dat woens dag de antraciet gemiddeld 38 cent 1>er mud duin-der wordt. Eierkolen zul- en op die dag 33 cent in prijs stijgen, terwijl een mud cokes 23 cent duurder wordt. Twee maatregelen hebben tot deze duur dere kolen geleid. In de eerste plaats de vergroting van de marge van de kolen- detailhandel met acht cent per mud huis brandkolen en een prijsverhoging ter ver betering van de positie van de Neder landse mijnen. De aanpassing van de mar ge voor de detailhandel vindt minister Andriessen gerechtvaardigd als gevolg van de 5 percents loonsverhoging per 1 januari. De verhoging van de prijzen door de Nederlandse mijnen betekent, dat de af- mijnprijzen zullen stijgen. Deze stijging bedraagt voor antraciet variërend naar grootte en kwaliteit, van 1,10 tot 45 cent per hl gemiddeld 70 cent per mud. Daar Nederland ongeveer drie vijf de van zijn antraciet importeert, komt de gemiddelde stijging van de prijs voor an traciet neer op ongeveer 30 cent per mud. Voor eierkolen zal de afmijnprijs met 30 cent worden verhoogd. Deze verhoging betekent als rekening wordt gehouden met de import een gemiddelde stijging van een kwartje per mud. De verhoging van de afmijnprijs voor cokes bedraagt vijftien cent per hectoliter. wordt tot introductie ter beurze van Am sterdam. Besloten is deze stap gepaard te doen gaan met de uitgifte van f 1.75 min certificaten van gewone aandelen (Lips en Gispen) op 24 januari a pari in stukken van nominaal f 1.000 en 100 aan toonder. De stukken delen ten volle in de resulta ten van 1964. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims. Eén claim geeft recht op toewijzing van nominaal 500 cer tificaten. De claimhandel vangt aan op donderdag 16 januari. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. De nettowinst over 1963 (tot 10/8) van Lips bedroeg f 880.000 737.000 over ge heel 1962). Over 1962 werd acht percent dividend betaald tegen zes percent over 1961. Gispen maakte over 1962 een netto winst van 248.000. Toen werd een divi dend van zeven en een half percent uitge keerd (Negen percent over 1961). Over 1963 (tot 23/11) bedroeg de netto-winst 80.000. Het eerste halfjaar 1963 moest het verlies worden afgesloten. Daarna zijn de resultaten dermate verbeterd dat 1963, ondanks hogere afschrijvingen, winst zal opleveren. Zowel de middelen als de uitzettingen van de bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank (C.C.B.) te Eindhoven aange sloten Boerenleenbanken zijn in 1963 krachtig toegenomen. De directie van de C.C.B. maakte tijdens een gisteren gehou den persconferentie bekend, dat de toe vertrouwde middelen, inclusief de rente bijschrijving ad f 70 miljoen met 430 mil joen gestegen zijn tot 2755 miljoen. De uitzettingen stegen met 200 miljoen en bereikten, met inbegrip van effecten, een bedrag van 1400 miljoen. Dit zijn voor- In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting 1964 van het de partement van Sociale Zaken en Volks gezondheid wordt bezorgdheid uitgespro ken over de recente ontwikkelingen op het gebied van de lonen. De omvang van de „loonexplosie" zou voor onze volks huishouding wel eens te zwaar kunnen blijken te zijn, zo wordt in het verslag gezegd. Volgens het oordeel van veel kamer leden impliceert het loonakkoord een aan tal onvermijdelijke prijsaanpassingen, maar daarin mag naar hun mening geen vrijbrief voor prijsverhogingen worden gezien. „Komt het prijspeil in beweging, dan lijken nieuwe looneisen, hoe onwen selijk en economisch gevaarlijk op zich zelf, welhaast onvermijdelijk", aldus deze leden. Aangedrongen wordt op het zoveel mo gelijk voorkomen of althans beperken van de prijsverhogingen. Ook wordt bezorgd heid uitgesproken over de gevolgen van de verhogingen van lonen en salarissen voor de overheid. De aandacht wordt o.m. gevestigd op de indirecte gevolgen van de loonsverhogingen, namelijk „onont koombare" verhogingen van de subsidies. lopige cijfers, die volgens de C.C.B.-direc tie echter weinig zullen afwijken van de definitieve gegevens. Het spaaroverschot van de bij de C.C.B. aangesloten boerenleenbanken beliep in 1963 292 miljoen. Deze grote stijging ten opzichte van 1962 (waarin het spaarover schot f 216 miljoen was) bracht het tota le spaartegoed eind 1963 op 2435 mil joen. Volgens de directie van de C.C.B. is deze grote stijging ten dele veroorzaakt door min of meer toevallige factoren, zo als het vervallen van de Wet op de ver vreemding van landbouwgronden, waar door velen grond en boerderijen verkoch ten en de opbrengsten op spaarrekeningen terecht kwamen, en de lage belastingaan slagen als gevolg van de slechte bedrijfs resultaten van 1962, met name in de ge mengde bedrijven. Van deze factoren mag volgens de directie niet verwacht worden, dat zij zich in 1964 opnieuw zullen voordoen In de laatste maanden van het vorig jaar is reeds een kentering ingetreden: de spaargelden stegen toen minder sterk dan voorheen, terwijl de voorschotverlening een grote stijging vertoonde. Over het gehele jaar 1963 namen de uit staande voorschotten toe met 197 miljoen (vorig jaar 157 miljoen). Het totaal van de bij de boerenleenbank uitstaande voor schotten bedraagt nu 1150 miljoen. Blijkens de Staatscourant is opgericht vleeswarenfabriek H. Kips N.V. in Am sterdam. Deze heeft onder meer ten doel de fabricage van worst en andere vlees waren. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 1 miljoen, verdeeld in 480 aan delen A, 480 B en 40 cum. pref. aandelen, elk groot 1.000. Hierin wordt deelge nomen door de heer H. Kips voor 80 aan delen A, door W. F. Kips voor 80 aandelen B en door mevr. H. J. Kips-Graat voor 40 preferente aandelen. De volstorting door beide eerstgenoem- den geschiedt a pari door inbreng van het gehele bedrijf der commanditaire ven nootschap vleeswarenfabriek H. Kips, door laatstgenoemde door inbreng in de n.v. van haar vordering ten laste van deze commanditaire vennootschap. Tot directeuren zijn benoemd de heren H. en W. F. Kips, tot commisharis, tevens ge delegeerd commissaris, mevrouw H. J. Kips-Graat. Een Deense uitvinder, de heer E. Naabye, heeft een methode ontdekt om afvalwater uit de industrie te zuiveren en de uitgefilterde stoffen te benutten. Zo haalde hij met zijn installatie uit het afvalwater van een aardappelmeelfabriek een hoeveel heid proteïne, zetmeel en suiker, die als veevoer gebruikt kan worden. Op de foto zien we de uitvinder (links) tijdens een controle door twee chemici van zijn filterapparatuur (op de achtergrond zichtbaar). Het appa raat is vrij eenvoudig en goedkoop te vervaardigen. INTERNATIONALS ZEER VAST Het Damrak heeft de nieuwe beursweek ingezet met een zeer vaste stemming voor de internationale waarden. Unilever open de circa drie gulden hoger op 145.70. Kon. Olies plus 2.50 op .f 187.70. Philips verbeterde bijna twee gulden tot 156.40. AKU, welk fonds de vorige week totaal niet mee omhoog is gaan met de overige hoofdfondsen, noteerde op 536 V2, vier pun ten boven het voorgaande slotniveau. Hoogovens een punt beter op 584. Op deze koersen kwamen de internationale waarden boven het hoogste niveau van de niet-officiële ochtendhandel van van daag uit. Het laagst noteerde Kon. Olie 's morgens f 186.40, Phiplis 154.50 en Unilever 144.30. De hoogste koersen wa ren toen resp. 187.30, 155.40 en 145.60. Gedurende het verdere beursverloop daalden Philips, Unilever en Kon. Olie De Hoogovens, Alusuisse en Billiton beginnen nog dit jaar met de produktie van aluminium in de gezamenlijke smelterij in Delfzijl. De aanvangscapaci- teit van 30.000 ton per jaar zal kunnen uitgroeien tot 60.000 ton. De financiering uit eigen middelen zal voor de eerste fase de zestig miljoen gulden niet over schrijden. De verdere financiering zal door een Nederlands bankconsortium worden overgenomen. Hoogovens zal als bekend voor de helft, Alusuisse voor een derde en Billiton voor een zesde deel nemen. De aluinaarde zal zeker voor de eerste 30.000 ton aluminium door Billiton worden geleverd uit haar Surinaams bauxietbezit. De benodigde grote hoeveelheid elektrische energie zal met behulp van aardgas worden opgewekt. Het bestuur van de nieuwe vennootschap zal worden gevoerd door een raad van be stuur bestaande uit de heren: voor Alu suisse: E. Meyer, dr. P. Müller en J. Wohn- lich. Voor Billiton: dr. ir. H. Ebbinge, E. A. E. Schicht en ir. P. H. A. Zaalberg. Voor Hoogovens: P. R. Bentz van den Berg, ir. P. van Delden die het voorzitterschap van de raad van bestuur zal bekleden en ir. A. Drijver. De heer H. E. Moeckel zal tot directeur en ir. R. Smit tot bedrijfsdirec teur worden benoemd. De heer H. E. Moeckel werd in 1913 ge boren te Dresden. In 1920 kwam hij naar Nederland. In 1938 verwierf hij de Neder landse nationaliteit. Hij bezocht de hbs te Amsterdam en verkreeg de M.O.-aktes voor economie en statistiek, en handelsweten schappen. In 1931 trad de heer Moeckel in dienst van Hoogovens, aanvankelijk bij de economische afdeling, later bij de admini stratie. In 1948 werd hij belast met de lei ding van de algemene inkoopafdeling. In 1954 werd hij benoemd tot algemeen pro curatiehouder, en tevens belast met bij zondere opdrachten, voornamelijk op het gebied van marktonderzoek en nieuwe pro jecten. De heer Moeckel heeft meegewerkt aan de oprichting van, en bestuursfuncties be kleed in de Nederlandse Vereniging voor Inkoop-Efficiency en neemt thans nog deel aan het werk van commissies van het Nederlands Instituut voor Efficiency en van de Internationale Kamer van Koop. handel. Voorts is hij gedelegeerd commis saris van de n.v. Verenigde Utrechtse Ijzerhandel. slechts gering als gevolg van winstne mingen. Daarentegen liep AKU uit tot 537/4, Hoogovens tot 587. De handel waf toen in alle hoeken een stuk kalmer ge worden. VERHANDELDE FONDSEN 13 januari 10 januari Totaal 475 468 Hoger 302(63,6°/») 245(52,4°/.) Lager 106(22,3°/») 140(29,9°/») Gelijk 67(14,1°/.) 83(17.7°/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U537>/t—538 Hoogovens Kon. Olie187,30—189,50 Philips 156,20—158 Unilever 146,20-147,50 gl Stemming: Zeer vast. VOORBEURS VAN HEDEN De oliemaatschappij Caltex gaat boren op het vaste land van Friesland en wel in Nieuwe Bildtdijk (onder Sint Annapa rochie) op korte afstand ten westen van het eveneens aan de kust gelegen Blija, waar de Nederlandse Aardolie Maatschap pij enige tijd geleden aardgas heeft aan geboord. De boortoren voor deze proefbo ring die volgt op seismisch onderzoek dat de Caltex in de laatste maanden in Friesland heeft laten verrichten moet uit Frankrijk komen. De boring wordt uit gevoerd door een aannemersfirma in Bor deaux. Zoals bekend bestrijdt de Caltex de con cessie-aanvraag van de NAM,die een ex ploitatievergunning wil hebben voor heel Friesland. De Caltex heeft zelf voor het Waddengebied een aanvraag ingediend. Voor het. Friese vasteland heeft de Cal tex nog geen concessie gevraagd. Bij de Caltex-boring op Ameland zijn nog geen resultaten aangetoond. Het is de vraag of dat nog deze week het geval zal zijn. De winst over 1963 van de N.V. P. de Gruyter en Zoon te Den Bosch is in ieder geval zo groot dat de houders van prefe rent winstdelende aandelen het maximum dividend van 8 percent krijgen uitgekeerd. Ex-premier prof. dr. J. E. de Quay zal zo de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders daar op 23 januari mee akkoord gaat worden benoemd tot commissaris van de N.V. de Gruyter. Op die vergadering komt tevens een voorstel tot statutenwijziging aan de orde. Abida 22 te Melbourne verwacht. Acila 13 te Bombay, verm. n. Mena al Ahmadl. Acmaea 13 te Bergen n. Gothenburg. Acteon 23 te Durban verwacht n. Lor. Marques. Adonis 12 te Amsterdam. Alcor 13 v. Barcelona n. Duinkerken. Alhena 13 85 m. z.w Finisterre n. Antwerpen. Alkaid 13 65 m. o.n.o. Algiers n. Alexandrië. Alkes 13 v. Beyrouth, 14 te Port Said. Alkmaar 13 te Curasao. Alnitak 13 v. Rio de Janeiro n. Salvador. Alphard 13 800 m. w.z.w. Landsend n. Hamburg. Ameland 14 te Amuaybay. Amerskerk 13 75 m o. Barcelona n. Lissabon. Ammon 13 v. Paramaribo n. Carupano. Amsteldiep 13 215 m. z. Loulssiade arch. n. China. Amsteldijk 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstelmolen 14 te Londen. Amstelstad 13 80 m. o. Gibraltar n. Hamburg. Amstelveen 13 75 m. n.w. Rabaul n. Geelong. Area 13 85 m. z. Makassar n. Auckland. Nagenoeg alle ziekenfondsen hebben besloten om per 1 januari de premie voor vrijwillige verzekering met minstens twintig percent te verhogen. Dit is mee gedeeld in een verklaring van de ge zamenlijke ziekenfondsen, zoals die zijn georganiseerd in de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen. De kosten van de ziekenfondsverzeke ring gaan in 1964 aanzienlijk omhoog. Voor de verplichte verzekering is de verwachte kostenstijging al gedeeltelijk (namelijk voor negen percent) tot uiting gekomen in de verhoging voor het heffingspercentage met 0,4 tot 5 percent. De compensatie die hierdoor werd verkregen kan men in totaal op 13 percent stellen, aangezien ook het gemiddelde loonbedrag waarover de pre mie wordt geheven, stijgt. De premie van de door het rijk en het vereveningsfonds van de verplichte verze kering gesubsidieerde bejaardenverzeke ring (waarvan de premie door de kroon wordt vastgesteld) stijgt met 23 percent. Dit betekent voor bejaarden met een in komen van minder dan 3750,- per jaar een gezinspremie van 1,53 per week (was 1,24), terwijl de premie voor be jaarden met een hoger inkomen 3,06 wordt (was 2,48). De voornaamste kostenverhogende fac tor voor de ziekenfondsen is de verlenging van het recht op ziekenhuisverpleging van 70 tot 365 dagen per ziektegeval. Een be langrijke invloed op het kostenniveau heb ben ook de honoraria van artsen, apothe kers, tandartsen enzovoorts, terwijl voorts de verwachte stijging van de ziekenhuis- verpleegtarieven een belangrijke rol speelt. Ongeveer zestig percent van de ziekenhuis kosten wordt namelijk gevormd door de lonen en de ziekenhuisverpleging legt be slag op meer dan een derde van de zieken fondspremie. Deze oorzaken, gevoegd bij de normale kostenontwikkeling wegens het stijgende peil van de medische wetenschap en de uitbreiding van ziekenhuis- en verpleegte huisruimte, aldus de verklaring van de ziekenfondsen, hebben uiteraard ook in vloed op de kosten van de vrijwillige ver zekering. Aangezien de ziekenfondspremie volledig is afgestemd op de werkelijke kosten die in 1964 zijn te verwachten, moet de premieverhoging, volgens hen, worden gezien als een onvermijdelijke zaak en verpleegtehuisruimte, aldus de verklaring van de ziekenfondsen, hebben uiteraard ook invloed op de kosten van de vrijwillige verzekering. Aangezien de ziekenfondspre mie volledig is afgestemd op de werke lijke kosten die in 1964 zijn te verwach ten, moet de premieverhoging, volgens hen, worden gezien als een onvermijdelijke zaak en worden toegeschreven aan om standigheden, waarop de ziekenfondsen geen invloed hebben. Arendskerk 13 100 m. z.w. Kreta n. Genua. Ares pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Arlstoteles 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Asterope 13 te Amsterdam. Atys 13 v. Dingle n. Mena al Ahmadi. Avedrecht 13 Straat Ormoesz gepass. n. Suez. Banggal 13 660 m. z.z.w. Azoren n. Tripoli. Bantam 13 115 m. z.z.w. Ouessant n. Lissabon. Bawean 13 te Suez. Bengalen pass. 10 Guam n. Singapore. Beninkust 13 v. Rouaan n. Dakar. Bennekom 12 v. New Orleans n. Aruba. Blntang 13 te Penang. Blltar 13 v. La Spezla n. Barcelona. Borneo 13 100 m. z.z.w. Ouessant n. Hamburg. Caltex Amsterdam 13 65 m. n.n.w. Sint Vincent naar Port Said. Caltex Delft 13 v. Singapore n. Dumai. Caltex Delfzijl 14 te Fredericia. Calt. Gorinchem 13 v. Kopenh. n. Br.büttelkoog. Caltex Madrid 13 105 m. o. Gibralt. n. Europoort. Caltex Nederland 1 3v. Rotterdam n. Perz. Golf. Caltex Pernis 13 95 m. o.n.o. Kuria Muria naar Bandar Mashur. Caltex Rotterdam 13 te Genua. Caltex Utrecht 14 te Suez verwacht. Camitia 25 ln de Mersey verwacht. Casamance 13 200 m. z.w. Brest n. Dakar. Castor 13 3 m. n. Ouessant n. Antwerpen. Celebes 13 150 m. n.w. Djeddah n. Port Said. Charis 14 te Rotterdam. Clnulla 12 v. Callao via Panamakan. n. Curacao. Congokust 13 v. Freetown n. Le Havre. Crania 14 te Curagao verwacht. Cumulus (weerschip) 13 te Rotterdam. Dahomeykust 14 te Hamburg. Daphnls 11 v. Port of Spain n. Nlckerle. Diogenes 12 800 m. o. Bermuda n. Le Havre Dongedijk 13 80 m. z.w. Flores n. Cristobal. Dorestad 13 120 m. o. Flores n. Rotterdam Drente 13 v. Mombasa n. Durban. Eos 13 dwars Oporto n. Antwerpen. Esso Rotterdam 13 v. Mena al Ahmadi n. Bari. Forest Lake 13 300 m. z. Colombo n. Mena. Forest Town 13 dwars Kreta n. Venetië. Gaasterdijk 13 te Antwerpen. Gabonkust pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Ganymedes 13 te Callao. Geestland 13 760 m. n.o. Guadeloupe n. Preston. Giessenkerk 13 50 m. n. Finisterre n. Antwerpen. Gloria Maris 13 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gooiland 12 v. Santos n. Buenos Aires. Gorredljk 13 800 m. w. Landsend n. Rotterdam. Grebbedijk 13 v. Savannah n. Le Havre. Grote Dijk 13 5 Om. o. Wight n. Savannah. Guineekust 13 160 m. z. Dakar n. Freetown. Gulf Hansa 13 45 m w.z.w. Ras Fartak n. Suez. Gulf Hollander 13 30 m. n.o. Maslra eil. n. Mena. Gulf Italian 13 375 m. o. Colombo n. Ulsan. Hathor 13 v. Tripoli n. Alexandrië Heemskerk 12 te Bremen. Helicon 13 te La Union. Hercules 13 te Rotterdam. Hilversum 13 300 m. n.w. Ushant n. Bermuda. Holendrecht 13 260 m. z.z.o. Adelaide n. Djibouti. Hoogkerk 13 v. Cacala n. Beira. Irazu 13 te Matarani. Isis 12 v. Barbados n. Port of Spain. Ittersum 12 te Corpus Christi. Ivoorkust 13 420 m. z. Lagos n. Rivercess. Japara 13 v. Cochin n. Colombo. Kalydon 13 te Thameshaven n. Stanlow. Kara 14 te Suez verw. (lossen), n. Band. Mashur. Karakorum 13 400 m. w. Bomboy n. Bombay Katendrecht 13 25 m. z.w. Lissabon n. Marseille Katsedijk 13 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos Kenia 13 v. Thameshaven n. Stanlow. Kermia 13 v. Bangkok n. Pladju. Kieldrecht 13 680 m. o. Socotra n. Aden. Kinderdijk 13 v. Hamburg, 14 te Bremen. Kloosterdijk 13 350 m. w. Landsend n. Miami. Koplonella 13 95 m. o. Gibraltar n. Abadan. Koratla 13 te Hongkong n. Yokohama. Korendijk 14 te Rotterdam. Korenia 18 te Singapore verwacht. Kosicia 15 te Rota verw. n. Tripoli (Libië). Krebsia 13 215 m. n. Townsville n. Auckland. Kreeft 13 v. Narvik n. Rotterdam. Kylix 12 te Buenos Aires n. Curacao. Laarderkerk pass. 13 Gibraltar n. Barcelona. Laga 13 10 m. z. Catharinapoint n. Huil. Limburg 13 v Cochin n. Alepy. Loppersum 13 v. Charleston n. Savannah. Maasdam 14 te Cobh. Maashaven 13 300 m. n.o. Madeira n. Bremen. Maaskerk 13 v. Port Sudan n. Port Said. Maaslloyd 13 150 m. n.w. Alexandrië n. Lissabon. Mainlloyd 14 te Auckland verwacht. Maron 11 v. Porto Sucre n. Port of Spain. Medon pass. 14 Punta Cardon n. Auxcayes. Meerdrecht 13 200 m. o. Miami n. Freeport. Mentor 13 70 m. n. Kp. Villano n. Algiers. Minos 13 20 m. n.o. Gotland n. Turku. Muiderkerk 13 rede Dubai. Munttoren 13 60 m. n.o. Finisterre n. Las Palmas. Musilloyd 14 te Penang verwacht. Naess Commander 13 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Naess Tiger 13 125 m. n.w. Malta n. Es Sider. Neder-Eems 14 v. Massawah n. Suez. Neder-Rhone 13 210 m. n.o. Daedalusrlf n. Beyrout Neder-Rijn 13 50 m. z.o. Aden n. Singapore. Neder-Weser 13 v. Panamakanaal n. Papeete. Nestor 14 te Rotterdam. Nista 13 50 m. o.n.o. Athene n. Zwarte Zee. Nijkerk 13 65 m. o.z.o. Messina n. Port Said. Oldekerk 13 500 m. o.z.o. Albany n. Aden. Ondina 13 150 m. n.w. Alexandrië n. Le Havre. Onoba 15 te Mena al Ahmadi verwacht. Oranjefontein 13 te Hamburg v. Amsterdam. Oranje Nassau 13 410 m. n.o. Flores n. Barbados. Osiris 12 220 m. n. Aruba n. Antwerpen. Peperkust 13 v. Freetown n. Antwerpen. Pericles 13 v. Panamakanaal n. Cristobal. P. G. Thulin 12 250 m. z.z.o. Mobile n. Mobile. Phllidora 15 te Singapore verwacht. Phillne 15 te Kharg eiland verwacht. Phillppia 13 op Thames n. Coryton. Prins Casimir 13 v. Le Havre n. Halifax. Prins Frederik Willem 14 te Hamburg. Prins der Nederl. 13 v. La Guaira n. Pt. of Spain. Pr. Willem II 13 40 m. o.z.o. Cartagena n. Piraeus Prins Willem V 14 te Gibraltar. Prinses Irene 13 v. Rotterdam n. Liverpool. Purmerend 13 te Puerto Miranda v. Curacao Radja 13 te Manilla v. Tabago. Raki 13 100 m w. Aden n. Bombay. Randfontein 13 te Port Louis. Reza Shah the Great 13 te Port Said. Riouw 13 v. piTroli, 15 te Genua verwacht. Roepat 13 v. Djibouti n. Penang. Rotte 13 v. Barranquilla n. Cartagena. Rotterdam 14 v. Port of Spain n. Curagao. Sabang 14 te Singapore verwacht. Sambas 14 te Phnompenh. Sanana 13 te Belawan. Sarpedon 13 v. Kingston n. Puerto Limon. Scheldelloyd 14 te Hamburg. Scherpendrecht 14 te Rastanura. Schledljk pass. 13 Vlissingen n. New York Schiekerk 14 v. Penang n. Aden. Schielloyd 13 te Kota Baru. Siaoe 13 te Singapore. Simonskerk pass. 13 Casquets n. Kaapstad. Sinoutskerk 14 te Rotterdam. Slamat verm. 13 v. Barcelona n. Rotterdam. Solon 12 v. Georgetown n. La Guaira. Stad Alkmaar 13 25 m. z.w. Lissabon n. Palermo. Stad Kampen 13 600 m. n. Azoren n. Hamptonrds. Stad Maastricht 15 te Farge verwacht. Stentor 13 v. Puerto Plata n. Azoren. Steven 13 te Piraeus. Straat Clarense 12 v. Penang n. Bombay. Straat Frazer 13 te Walvisbay. Straat Madura 13 v. Beira n. Zanzibar. Straat Singapore 13 te Melbourne. Streefkerk 13 te Marseille. Tacana 13 v. Vera Cruz n. Corpus Christi. Tamara 13 60 m. z. Canarische eil. n. Wllh.haven Tjinegara 13 125 m. z. Merauke n. Brisbane. Tjipanas 13 te Cotonou. Tjitjalengka 14 te Kaapstad. Triton 13 te Amsterdam. Van Rlebeeck 13 te Durban v. Lourenco Marques Vasum 13 te Boston n. Cardon. Videna 13 325 m. w.n.w. Azoren n. Hamburg. Vitrea 13 v. Mena al Ahmadi n. Kikuma. Vivipara pass. 13 Masirah n. Durban. Vlieland 13 257 m. n.w. Cochin n. Singapore. Waardrecht 13 100 m. w.z.w. M'bourne n. Wallaroo, Waibalong 13 260 m. z.w. Bombay n. Singapore. Walngapoe 13 100 m. o.z.o. Rhodos n. Izmir. Waterland pass. 13 Kp. Villano n. Las Palmas. Will. Ruys 13 110 m. o.n.o. Massawah n. Colombo, Willemstad 14 te Amsterdam. Woltersum pass. 13 Key West n. Le Havre. Wonogiri 18 te Karachi verwacht. Wonosari 13 v. Hamburg n. Bremerhaven. Wonosobo pass. 13 Porto Rico n. Duinkerken. Zaankerk 13 te Rotterdam. Zaanland 13 150 m. w.z.w. Lissabon n. Hamburg, Zafra 13 ten anker rede Mena al Ahmaid. Zaria 13 100 m. n.n.o. Bahrein n. Rotterdam. Zeeland 13 400 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Zuiderkerk 14 te Genua. KLEINE VAART Alcetas 13 95 m. n.o. Kp. Villano n. Leixous. Appingedam 13 op Wielingen n. Antwerpen. Ardeas 10 v. Messina n. Rotterdam. Audacia 13 te Brussel. Batavier-5 pass. 13 Tunis n. Piraeus. Bloemgracht 12 v. Hamlna n. Amsterdam. Dido 13 dwars Beachyhead n. Amsterdam. Draco 11 v. Le Havre n. Pasajes. Geestsluis 13 25 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Gramsbergen verm. 13 v. Antw. n. N.-Frankrijk Hardenberg 12 540 m. z.z.o. Bermuda n. Liverpool. Heemskerk 13 30 m. w.z.w. Beachyhead n. Vllss Heerengracht 12 te Amsterdam. Hoogvliet 13 te Royal Sovereign n. Dublin. Houtman 12 te Teignmouth. Inca 13 te Puerto Bolivar v. Galvestone. Keizersgracht 13 10 m. n.w. Goeree n. Rotterdam, Leliegracht 13 5 m. o. Tersch.bank n. Amsterdam Leuvehaven 13 v. Rotterdam n. Trelleborg. Maarsbergen 13 te Aberdeen v. Londen. Markab 13 te Gent. Merweborg 13 te Sandetti n. Belfast Mies 12 te Avonmouth. Mynias 13 40 m. n.n.o. Kp. Villano n. Rotterdam Nassauhaven 13 te Capelle n. d. IJsel. Phidias 13 90 m. z.w. Ushant n. Cadiz. Philetas 12 te Kopenhagen. Prinsenborg 13 op Eems n. Delfzijl. Reggeborg 13 v. IJmuidcn n .Boston. Spoorsingel 13 te lie Vierge n. Bordeaux. Statenlaan 13 dwars Finisterre n. Cartagena. Strabo 11 te Tel Aviv. Thaletas 12 te Genua. Ubbergen 13 5 m. n. IJmuiden n. Klaipeda. Vermeersingel 13 35 m. w. Casquets n. Vlaarding Vijgendam 13 te Rotterdam. IJselhaven 13 te Casablanca. Zevenbergen 13 40 m. n. Villano n. Dover. SLEEPVAART Gelderland 12 v. Santander n. zee met tanker. Help 11 v. Valetta n. Cyprus. Utrecht 12 160 m. w. Valetta n. Lissab. m. 2 bakken Willem Barendsz 13 bij „Bat", 1100 m. o. Bermu da, zal deze naar Baltimore slepen. Zeeland 13 nog te Tunis. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, lulden: Engels pond 10,04 —10,14, Amerikaanse dollar 3,57*/i3,61V:, Canadese dollar 3,29—3.34, Franse frank (100) 73,2073,70 Belgische frank (100) 7,157,20, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 68,7069,70, Deen se kroon (100) 51,60—52,60, Noorse kroon (100) 48,65 50,65, Zwitserse frank (100) 83,2083,70, Italiaan se lire (10.000) 56,9058,90, Oostenrijkse schilling (100) 13,9314,03, Portugese escudo (100) 12,45—12,1 Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92'/t6,07%'. lste tijdv. Slot 2de tijdv. A.K.U540—541 540% Hoogovens 589595 gl 594 1 Kon. Olie189,80—190,20 189,90 Philips 158,20—158,50 158,90 Unilever 147,10—147,50 147,30 Vorige slotkoers A'dam Rubber 122% H V.A 168% A.K.U 537% 135,— Hoogovens 587% Philips Gem. Bez 156,40 Unilever 145,70 Dordtsche Petr. 892 V. K. Ned Petr. Mij 187,65 Holl. Am. Lijn 115% K.L.M 52,90 K N.S.M 160% Ned Stoomv. Mij 147Vt Ommeren, Phs. v 296 Scheepv. Un. Ned 142% Interunie 205,— Nefo 117,50 234,— 531,— Ver. Bezit v. 1894 135, Amsterd Bank 385 Ned. Handel Mij 365 V» Rotterd. Bank 365 Twentsche Bank 325 Albert Heijn 624 Amstel Brouwerij 410 Berkel'- Patent 233 Bols 1040 Bührm.-Tetterode 725 Fokker 375 Ford 920 Gelder Kon. Pap 222 Gist Spir.f. Kon 343 Van der Heem 297% Heinekens Bier 466 Hoogenbosch Sch 365 Indola 462 Kon. Zout-Ketjei 804 Müller Nat. Bezi 323 Ned. Kabelfabr 445 Philips Pref 57,50 Stokvis 185 Thomassen Dr 770 Ver Machinefabr 213% Wessanen 417 Wilton Fijenoord 273 Zwanenberg-Org 945 Billiton Mij II 464% Aluminium Ltd. 28% American Motors 18% Anaconda 47 b Bethlehem Steel 34% Cities Service 63 Vj General Motors 78% Kenn .ott Copper 77% Republic Steel 42% Shell Oil 47% U.S. Steel 56% Gedane noteringen rverct'.t dp Amsterdiio.-"'" Bank) WALL STREET Het zaterdag in de Verenigde Staten uit gebrachte rookrapport heeft uiteraard zijn weerslag op de markt van gisteren niet ge mist. De sigarettenfondsen waren vooral in het begin zeer sterk in reactie maar later volgde een licht herstel. De overige markt was prijshoudend. Hoger waren sommige aluminiumfondsen, staalwaarden en de openbare nutsfondsen. Een stapje terug deden auto's, sporen en olies. Van de 1318 verhandelde fondsen waren er 560 lager, 480 hoger en 278 sloten onveranderd. De omzet beliep 5.440.000 shares tegen 5.260.000 shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 773,12 1,21), sporen 179,91 0,24) en openbare nutsbedrijven 140.19 0,19). Nederlandse reders hebben vorig jaar 76 zeeschepen met een gezamenlijk draag vermogen van 337.662 ton naar het bui tenland verkocht De opbrengst was rond 54 miljoen gulden. De meeste verkopen geschieden in het eerste halfjaar: 47 sche pen of 197.942 ton dw. Maar in de twee de periode lagen de prijzen belangrijk guur r'-n spectacu'aire verkoop toen was die van de emigrantenschepen „Wa terman" en „Groote Beer", die voor 4,9 miljoen gulden naar Griekenland gingen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13