Ivkov en Portisch liepen 'n half punt uit op grootmeester Keres Nils Aaness kan Europese titel dit weekeinde niet verdedigen Het Oosten en VHS prijken nog steeds broederlijk aan de top Sjoukje Dijkstra lootte in de middenmoot Estlander Ney in de running Debutant Zuidema: zege op Donner Langeweg kon niet tegen Szabo op BANK VVV's resultaten vallen te prijzen Wel opgenomen in Olympische ploeg Xandover kan zijn succes prolongeren Russisch paar Belussova-Protopopov beter en rustiger dan ooit tevoren Vernuftige straf DINSDAG 14 JANUARI 1964 15 maar bescheiden resultaten van Nederlandse schakers Onwaardig Duel Nederland-België op verlicht terrein van ADO iiiiiiiiiii Volgende ronde Kositsjkin reserve IN GRENOBLE BEGON EUROPESE TITELSTRIJD Peter Lukowski leidt in nationale skititelstrijd En toen waren er nog 7 Oost- en West-Duitsland met gecombineerde ploeg Keres. Russisch grootmeester uit Riga, heeft maandag in de vyfde ronde van het 26ste Hoogovenschaaktoernooi terrein moe ten prijsgeven aan Ivkov en Portisch. Terwjjl de Rus als zjjn theoretische kennis te hulp riep in een vergeefse poging de ex-wereldjeugdkampioen Parma het volle punt afhandig te maken (remise), boekten de Joegoslaaf en de Hongaar overwinnin gen op Lengyel en De Rooi, waardoor zij een half punt uitliepen op Keres, de grote favoriet van dit toernooi. Ivkov was geweldig in vorm tegen de Hongaar Lengyel, die een reputatie als „keiharde" heeft opgebouwd. Van meet »f nam wit de leiding en bouwde stap voor stap met overwegend positionele midde len een aanvalsstelling op. Het slot was imponerend. Portisch kreeg tegen De Rooi minder kans het initiatief aan zich te trekken. De Nederlander behandelde het midden spel intelligent. Hij maakte echter een kleine misgreep, waardoor hem de ver diende remise alsnog ontging. De Deense grootmeester Larsen kwam op gelijke hoogte met Keres door de Duitser Darga te verslaan. Ditmaal kreeg de Duitser iets voorgeschoteld, dat in opzet onschuldig leek. Maar in een eindspel met lichte •tukken manoeuvreerde de Deen uiterst efficiënt en actief. Hij kreeg een vrij pion en dwong Darga in tweede zitting tot capitulatie. Volop in de running is verder nog de Estlander Ney, die tegenover de Russische autoriteiten zijn uitzending waar moet maken. Dat is te merken aan de hard nekkigheid, waarmee hij zijn kansen in de „verloren" hangpartij tegen Lengyel verdedigt. Deze afgebroken partij werd maandag voor de derde maal afgebroken. In de middaguren zegevierde Ney met wit over Van den Berg, die zich als van ouds in geweldige tijdnood bevond en in de opening niet het juiste antwoord had gevonden op de door de Rus met g4 ge speelde Siciliaan. Filip herstelde zich van de zaterdag blunder tegen Zuidema. Ditmaal versloeg hij Bobotsov, die op een voor een groot meester onwaardige wijze als hekkesluiter fungeert. De Nederlandse prestaties waren ook deze maandag weer bescheiden. De Rooi verloor van Portisch, Van den Berg van Ney en Van Scheltinga maakte re mise tegen Dunkelblum. Tevreden was alleen Zuidema, die met zwart een gunstig paard-eindspel creëerde tegen Donner. De debutant won tenslotte. De grootmeesters kregen maandag ge zelschap van de schakers, die uitkomen in het eltrondige meestertoernooi. In deze groep startten als favoriet de Hongaar Flesch en de Berlijnse meester Lehmann. Hun 'eges op resp. Gibbs (Gr.-Br.) en Henneberke (Ned.) waren van goed ge halte. In dit zgn. 2b-toernooi is het be halen van 6V2 punt voldoende voor een meesterresultaat. De Nederlander Langeweg heeft in de derde ronde van het zone-schaaktoernooi in Kecskemet verloren van de Hongaar Szabo. De overige uitslagen waren: Pachman (Tsj.sl.)Bilek (Hong.) afgebr., Matanovic (J.sl.)Theorghiu (Roem.) remise, Hort (Tsj.sl.)Bhend (Zwits.) 10, Tringov (Buig.)Clarke (G.B.) 1—0, Bednarsky (Po len)Damianovic (J.sl.) afgebr., Hecht (W.- Dld.)Pietsch (O.-Dld.) afgebr., Attard (Malta)Prameshuber (Oost.) afgebr. Afgebroken partijen tweede ronde: ClarkeSzabo 10, HechtPrameshuber 10, BednarskyPietsch 10, Damiano- visBhend remise. Stand na de derde ronde: 1. t/m 3. Bed narsky, Pachman en Hecht, allen 2 pnt. en 1 afgebr. partij, 4. Clarke 2, 5. Bilek 1 xit en 1, 6. t/m 9. Szabo, Tringov, Matanovic en Hort allen l1/», 10. Damianovic 1 en 1, 11 t/m 13. Bhend, Gheorghiu en Langeweg •Hen 1, 14. Pietsch Vi en 1, 15./16. Attard en Prameshuber beiden 0 en 1. In het Kennemer theater, strijdtoneel van het Hoogovenschaaktoernooi, gaat de mare: het tocht bij de deur. Portisch dacht aan zijn belangen en hing een overjas over zijn rug. Van Scheltinga (zie foto) probeerde het met een hoed, ver op het achterhoofd geplant. Wellicht komt er vandaag of morgen een ander kledingstuk op de proppen, want schakers zijn nu eenmaal bijgelovig. De uitslagen luiden: grootmeestergroep: vijfde ronde: Darga (W.Dld.)—Larsen (De nemarken) 0-1, Keres (Rusland)Parma (Joegoslavië) remise, Ivkov (Joegoslavië) —Lengyel (Hongarije) 1-0, Filip (Tsjecho- slowakije)Bobotsov (Hong.) 10, Donner (Ned.)Zuidema (Ned.) 0-1, Dunkelblum (België)Van Scheltinga (Ned.) remise, Portisch (Hongarije)De Rooi (Nederland) 1-0, Ney (Rusland)Van den Berg (Ned.) 1-0. Voorts werden de eerste partijen ge speeld voor de meestergroep A. De uit slagen waren: Henneberke (Ned.)Leh mann (W.-Duitsl.) 0-1, Smederevac (Joego slavië)Sandor (Hongarije) 1-0, Litmano- vic (Polen)Müller (Oostenrijk) remise, Kramer (Ned.)Bergsma (Ned.) afgebr., Gibbs (Gr.-Br.)Flesch (Hong.) 0-1, Kie- ninger (W.-Duitsl.)Van Geet (Ned.) 0-1. De wedstrijd NederlandBelgië, voor de eerste ronde van het toernooi om het in ternationale militaire voetbalkampioen schap, zal woensdag 29 januari bij kunst licht op het ADO-terrein in het Haagse Zuiderpark worden gespeeld. Zoals bekend wordt de nieuwe lichtin stallatie woensdag 22 januari in gebruik genomen met de ontmoeting ADO—SHS. In een replay voor de derde ronde van de Engelse bekercompetitie voetbal heeft de tweede divisieclub Preston North End maandagavond met 1-0 gewonnen van Not tingham Forest uit de eerste divisie. Het enige doelpunt werd gescoord in de ver lenging. In de vierde ronde komt Preston uit tegen Bolton Wanderers. I8M24I R Gaat het u financieel goed? Verheugend, maar.., denk ook aan later! Open nu een spaarrekening bij de N.H.M. Als spaarder hebt u recht op: 3}% rente een volledige bankservice betrouwbaar advies op het gebied van beleggingen, verzekeringen, en alle mogelijke andere bankzaken spaar veilig, spaar modern, spaar bij de N.H.M. NHM NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ *ÉP Nils Aaness: niet naar Oslo Een eclatante overwinning van de Haar lemse schaakclub Het Oosten op het hoofdstedelijke Max Euwe/Morphy vorm de het hoogtepunt van de vierde ronde der 2de klasse competitie van de KNSB. Bo vendien maakt plaatsgenoot VHS 't Haar lemse succes compleet met een voorlopige 3,/s-41/j voorsprong op De Pion, in de we tenschap dat de eindstand vrijwel zeker op 4l/t-5,/t ten gunste van Spinhoven c.s. zal komen. Met nog drie wedstrijdprogram ma's voor de boeg de voorlaatste ronde vermeldt het onderling treffen kan de stad Haarlem goede hoop koesteren dat het een schaakteam in de eerste klasse zal krijgen. Verrassend goed weert het Alkmaarse WV zich. Vorig jaar uit de Noordholland se Schaakbond gepromoveerd, spelen de Alkmaarders direct al een vooraanstaande rol. Ditmaal werd in Amsterdam op Wa tergraafsmeer een gelijkspel (5-5) bevoch ten. Het betekende van Amsterdamse zijde de derde „dead heat". Groot was de zege die Zaandam in Amsterdam op ACS 2 be haalde. De Zaandammers mogen hierdoor nog hoop koesteren op handhaving van hun positie temeer daar zij nog de ploegen Watergraafsmeer (thuis) en De Pion (uit) moeten bestrijden. In onderstaande rang lijst is de uitslag van de wedstrijd De Pion VHS op haar vermoedelijke uitslag, 41/z- 5Vs, aangenomen. Het Oosten 4 3 1 - 7 25 -15 VHS 4 3 1 - 7 23 -17 M. Euwe/Moiphy 4 2 1 1 5 20Vs-19'/t WV 4 2 1 1 5 20 -20 Watergraafsmeer 4 - 3 1 3 19 -21 Zaandam (1) 4 1 - 3 2 18 -21 ASC 2 (1) 4 1 - 3 2 16 -23 De Pion 4 - 1 3 1 iVh-22Vi (1) onbesliste partij. Het programma voor de volgende ronde vermeldt de wedstrijden: Het Oosten ASC 2; VHS—Max Euwe/Morphy; VVV— De Pion en ZaandamWatergraafsmeer. De volledige uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Max Euwe/MorphyHet Oosten: 1. Slis- serFaase 0-1; 2. HaitsmaHoving 0-1; 3. PhilipsenVan Maanen remise; 4. Cop Wolff 0-1- 5. AertsRoubos 0-1; 6. Ten HaveVan Kampen 1-0; 7. Oosterhout A. Herfst 1-0; 8. LissenbergHonsbeek 1- 0; 9. Van der VechtHoogland 0-1; 10. OninkNabben 0-1. Totaal y/t-fr/i. De PionVHS: 1. H. StruylaartSpin hoven remise; 2. Van KleeffVan Driel remise; 3. J. StruylaartBlokker afgebr.; 4. Ten BoschBrommer 0-1; 5. H. Struy laartMol 1-0; 6. PerridonVan der Vel de 0-1; 7. Van der HorstGeuzebroek re mise; 8. SnelSnoeck Henkemans 1-0; 9. Van der MarkMulder 0-1: 10. Boersma Van Asselt afgebroken. Nils Aaness, Europees kampioen 1963 in het hardrijden op de schaats, zal zijn titel niet kunnen verdedigen. De Noorse schaatsenrijdersbond heeft hem niet op genomen in de ploeg van vijf man, die zaterdag en zondag in Oslo zal uitkomen in het toernooi om het Europese kampioen schap, hetgeen niet zo vreemd is, wan neer men een blik werpt op de (magere) resultaten van Aaness, tot op heden in dit seizoen behaald. De Noorse afvaardiging bestaat uit: Johannesen, Maier, Per Ivar Moe, Stiansen en Thomassen. Als reserve is aan de ploeg toegevoegd Lundsten. De Noorse schaatsploeg voor de Olym pische Winterspelen, die van 29 januari tot en met 9 feberuari in Innsbruck wor den gehouden, is als volgt samengesteld: 500 m: Elvenes, Gjestvang, Haugen, Thomassen en Aamodt. 1500 meter: Erik- sen, Haugen, Per Ivar Moe, Stiansen en Thomassen. 5000 meter: Johannesen, Maier, Per Ivar Moe, Stiansen en Aaness. 10.000 meter: Guttormsen, Johannesen, Maier, Per Ivar Moe en Aaness. Opmerkelijk is, dat Aaness, niet geko zen in de ploeg voor het Europese kam pioenschap, wel in de Olympische af vaardiging is opgenomen voor twee af standen, de 5000 en de 10.000 meter, of schoon hij op beide nummers nog geen enkele prestatie van formaat heeft gele verd. Geen enkele maal kwam hij tot nu toe dit seizoen op de 5000 meter onder de acht minuten zaterdag in Oslo kwam hij uit op 8.14.0 en zijn beste tijd reed hij op 1 januari in Bislet: 8.07.0 terwijl hij evenmin op de 10.000 meter kon im poneren, getuige zijn 16.56.5 van afgelopen zondag (ruim een halve minuut meer dan de tijd van de hoogst geplaatste drie), waarmee hij slechts negende werd en bij voorbeeld nog ruim achter de „veteraan" Seiersten kwam. Met drie starts op de 1500, 5000 en 10.000 meter is Per Ivar Moe de drukst bezette Noord. De Russische ploeg voor het toernooi om het Europees kampioenschap hardrij den op de schaats, dat zaterdag en zon dag in Oslo wordt gehouden, bestaat uit: Ants Antson, Jurij Jumasjev, Eduard Ma- tusevitsj en Igor Ostasjov. Reserve is Vik tor Kositsjkin. Europees kampioen 1961. Van het Russische kwartet verblijven Jumasjev en Matusevitsj al geruime tijd in Noorwegen, waar zij met veel succes aan verschillende wedstrijden hebben deel genomen en waarin vooral Jumasjev zich heeft onderscheiden. Antson en Ostasjov hebben dit seizoen steeds in Rusland ge traind en zijn daar bovendien op verschei dene wedstrijden uitgekomen in Angarsk en Tsjeliabinsk. Pas eind vorige week zijn zij in Oslo aangekomen. In Val d'Isère is maandag een begin ge maakt met de wedstrijden om het Neder lands skikampioenschap 1964. Op de eerste dag werd de slalom gehouden, waarvan de eerste manche 32 poortjes telde en de twee de 43. De uitslag is: 1. Peter Lukowski 30 35/100 en 41 50/100 71 83/100, 2. Jans- sens van der Sande 32 27/100 en 41 43/100 73 70/100, 3. Van den Bergh 76 77/100. Dames: 1. Barbare Burgerhout 34 93/100 en 45 02/100 79 95/100, 2 Jannie Kets de Vries 36 98/100 en 45 02/100 83 98/100, 3. Melanie Kramers 86 69/100. De Australiër Roy Emerson is maandag in Brisbane winnaar geworden van het herenenkelspel van de open Australische tenniskampioenschappen. Emerson ver sloeg in de finale zijn landgenoot Fred Stolle met 6-3, 6-4, 6-2. Woensdagavond (eerste start zeven uur) in Hilversum een goed bezette avondmee ting, die tot tevredenheid van het publiek niet te laat kan worden afgehandeld. Het hoofdmenu is de serie-draverij, die weder om tevoren al in de series is ingedeeld. Na zijn voortreffelijke prestatie van afge lopen zondag kan Xandover opnieuw win nen, zij het dat het vraagteken Yysilon Saint deze prognose kan omkegelen De derde gevaarlijke is Astrid van Peterhof, eveneens in grote vorm. Outsider zijn Arc tic en Zelda's Happiness. De tweede serie zou voor Zwalper S kunnen zijn, doch de hengst liet de laatste keer wegens ernstige vormvermindering verstek gaan. Hierdoor groeien de kansen van Ziganita en IJssel, die echter nog moe ten oppassen voor Auerhen S. Hoewel Atoom de laatste keer geen ge lukkige koers had mag niet worden ver geten dat hij over een langer parcours ruim 2000 meter de leiding had en eerst vlak vóór de finish tot overgave werd ge dwongen. Een repetitie van deze verrich ting kan hem het vierde nummer op zijn naam brengen, gevolgd door Brasilia en Antoinette. Outsider is Bertus van Zelda. In het leerlingennummer kan de leerling Moons de zege moeilijk met Zarak ontgaan, tenzij hij weer fouten maakt en Y Dolius de rollen omdraait. Walnut Hall en Zegérus Hollandia zijn voor het trio-formulier de overige gegadigden. Dezelfde leerling kan Yankee Maid na haar tweede zege sturen, daar zij in haar huidige vorm beter is dan X Hanover en Victor Hollandia. Met zestien paarden in de draverij voor de beginners blijkt dat er nog tientallen paarden van bescheiden klasse zijn. Met de stijging der prestaties zal het voor deze matige paarden onmogelijk worden nog enige haver te verdienen Zolomblne kan dit nog, waartoe zij Athos the Saint en Adonis Silk achter zich moet laten. Zeal Erebus zou kunnen verrassen. Het Nederlandse contingent deelnemer» aan de Rallye de Monte Carlo, waarvoor vrijdag en zaterdag het startsein zal wor den gegeven, slinkt met de dag. Dinsdag morgen heeft ook de Maastrichtse équipe Tummers-Bronzwaer zich teruggetrokken. Het duo zou met een Porsche 1600 uit Monte Carlo starten. Volgens de huidige stand van zaken zullen slechts zeven Ne derlandse teams aan de sterrit naar Mo naco deelnemen. Maandagmiddag ontving de sportafde- ling van de .KNAC het telegrafisch be richt, dat de Vauxhall-équipe Jetten-Hae- nen (Boxmeer), die eveneens in Parijs zou den starten, zich wegens bijzondere om standigheden hadden moeten terugtrekken. Broer en zus Roman en Romanov a. Met de traditionele ceremonie van nau welijks verstaanbare toespraken zijn de Europese kampioenschappen kunstrijden en ijsdansen maandagavond in Grenoble geopend. Het belangrijkste onderdeel van deze opening was de loting voor de da mes, die vanmorgen om acht uur begon nen met de eerste twee verplichte figu ren. Van de 21 deelneemsters uit 13 lan den trok titelhoudster Sjoukje Dijkstra nummer tien. Als belangrijkste rijdsters heeft zij voor zich: Regine Heitzer (Oos tenrijk), Diana Clifton Peach (Groot-Brit- tannië) en Franzi Schmidt (Zwitserland). Na Sjoukje Dijkstra starten o.a. Nicole Hassler (Frankrijk), Helly Sengschmidt (Oostenrijk) en Jana Mrazkova (Tsjecho- slowakije). Voor de groep van 6 verplichte figuren, die bij deze kampioenschappen over drie zijn uitgesmeerd, kwam groep 4 bij loting uit de bus, hetgeen betekent, dat de da mes beginnen met een tegenkering binnen waarts en een paragraaf drie. Sjoukje Dijkstra stond dat alles rustig en min of meer onverschillig af te wach ten. „Het maakt niet veel uit, wanneer je de figuren moet rijden en ook de groep kan mij niet veel schelen. Het zijn toch allemaal dezelfde moeilijkheidsfactoren en ik heb ze allemaal moeten oefenen." Och, als je ook al viermaal de Europese titel hebt gewonnen, kun je je voor een loting niet zo druk meer maken Er waren trouwens nog wel enkele aan wijzingen op deze tweede en laatste trai ningsdag, waaruit de superioriteit van Sjoukje Dijkstra bleek, zoals het matige rijden van Regine Heitzer en de eveneens weinig indrukwekkende kür van Nicole Hassler, twee van haar belangrijkste ri valen. Misschien, dat Helly Sengschmidt nu naar de top doordringt, maar een ern stige concurrente kan de leerlinge van oud Olympisch kampioen Karl Schafer toch niet worden genoemd. Grote (en vooral een rustigere) indruk maakte in de middaguren de training van het Russische paar Ludmilla Belussova en Oleg Protopopov, het tweetal, dat op nieuw komt proberen het Duitse duo Mari- ka Kilius-Hans Jürgen Baumler van zijn voetstuk te stoten. Het kan wederom een uiterst spannende strijd worden, maar zo de ranke ballerina Ludmilla en de hoeki ge Oleg ooit een kans hebben hierin te slagen en daarmee het Olympisch seizoen dus met een titel te beginnen, dan is die kans er nu wel. KiliusBaumler lijken iets minder ze ker te zijn geworden en bij de Duitse kampioenschappen in Oberstdorf prolon geerden zij hun titel met een zwakke de monstratie, die door het publiek en de Duitse pers uiterst kritisch werd ontvan gen. Verhalen over moeilijkheden in de persoonlijke verhouding tussen het twee tal hebben het vertrouwen en de harmonie in het paar verstoord en toen het Rus sische tweetal hun werkelijke indrukwek kende, feilloze demonstratie bracht, za ten de Duitse favorieten wat onrustig tus sen hun vrienden toe te kijken. Jopie en Nico Wolff, die vanavond voor vier verplichte dansen op de ijsvloer zul len verschijnen, hebben hun voorbereidin gen onder het oog van hun Engelse trainer Roy Calloway en zijn vrouw Betty met hun doornemen van hun wals, foxtrot, prima en hebben naast de nodige zenu wen goede moed voor de komende da gen. Eén Nederlander die mirtder goed te spreken was de heer Haanappel. Hij was als jurylid voor het ijsdansen naar Gre noble gekomen, maar toen slechts 7 be oordelaars nodig bleken te zijn werd hij uitgeloot. Mevrouw Benedict-Stilber zal jureren bij de dames en de paren. De 19-jarige John Patton uit Glasgow had de spelers op een voetbalveld vun ze opmerkingen toegebruld. Goed dacht de strafcommissie, dan zullen wij voor jouw een heel vernuftige straf be denken. Patton moet zich nu een jaar lang elke zaterdagmiddag om half vier op het plaatselijke politiebureau mel den. Aangezien de genele voetbalcompe titie in Groot-Brittannië op zaterdag middag wordt gespeeld zal Patton een jaar verstoken blijven van zijn zo ge liefde vrijetijdsbesteding. De Olympische comité's van Oost- en West-Duitsland zijn gisteravond in Maagdenburg tot overeenstemming geko men inzake de afvaardiging van een ge combineerde Duitse ploeg naar de Olym pische Spelen van Innsbruck. De gehele ploeg zal bestaan ui 119 atleten: 69 uit West- en 50 uit Oost-Duitsland. Als chef de mission zal optreden de presdent van de Westduitse skibond, dr. Adolf Heine. Zijn plaatsvervanger is de Oostduitser Manfred Ewald.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15